I Verenyngsnieuws Zaterdag geen aardbeienveiling Agenda Restauratie Wijkertoren Politierapport Weekmarkt terug naar Maerelaan Beverwijk Vier jaar geëist voor doodslag zwemdiploma’s VEILINGEN *7 PLAATS NOG STEEDS IN DISCUSSIE VERNIELZUCHTIGE CASTRICUMMER AANGEHOUDEN FRANS-RUSSISCH ATOOMVERDRAG ^^^«^BEVERWIJK PLAATSELIJK NIEUWS JULI 1974 VRUDAG 12 Velsen-IJmuiden Heemskerk Velsen-Noord Velsen-IJmuiden Landsaard Heemskerk Castricum o Velsen-IJmuiden Heemskerk Beverwijk Wijk aan Zee Cn Inkomsten Beverwijk (Van onze rechtbankverslag- geefster) HAARLEM De Haarlemse officier van Justitie, mr. De Goe deren, heeft gisteren vier jaar ge ëist tegen een 34-jarige Turkse fa brieksarbeider uit Zaandam, die op 2 maart een vrouw met wie hij een verhouding had gehad neerstak met een priem. Het wapen kwam in haar long terecht en de vrouw over leed doordat een luchtembolie haar hersens uitschakelde. Een derge lijke steek hoefde, volgens de pa- tholoog-anatoom niet dodelijk te zijn. Beverwijk Santpoort Gewaarschuwd (Door Herman Moscoviter) (Van een medewerker) tot Huygens- Huygens- IJmuiden. Elke Medsche verzorging to Terug dominee. Plane- ZATERDAG 13 JULI Velserbad, Briniostraat .gesloten. Zwembad „Heerenduinen”, van 10 tot 17.30 uur. zondag Anken, BEVERWIJK. Het einde van het aardbeienseizoen is in zicht en zaterdag aanstaande zal er geen speciale aardbei enveiling meer worden gehouden. BIOSCOPEN Corso Theater (Dorpsstraat). 20 u.„Mazur ka der liefde". Zwembad Heerenduinen, geopend 20 uur. VRIJDAG 12 JULI Openbare bibliotheek. Kerkstraat 44: volwassenen en jeugd 19-21 uur. Openbare bibliotheek. Kerkstraat 44: volwassenen en jeugd 10-12.30 uur. VRIJDAG 12 JULI Openbare bibliotheek. De Zwaanstraat 4a: volwassenen en jeugd 19-21 u. ZATERDAG 13 JULI Openbare bibliotheek. De Zwaanstraat 4a: volwassenen en jeugd 10-12.30 uur. Q ge dochtertje, dat verdachte zonder meer was gaan slaan en steken, trok hij enigszins in twijfel. Dit gezien de leef tijd van het kind en de emoties die het voorval bij haar wakker had gemaakt. Het sectierapport maakte ook geen mel ding van blauwe plekken, die er dan toch van het slaan geweest hadden moe ten zijn. verzorging in de IJmond. Spreekuren gezinsverzorging: maandag tot en met vrijdag van 9 tot 10 uur in huize Scheybeeck, Velserweg 2, Beverwijk, tel. 20545; spreekuren bejaardenhulp: maandag tot en met vrijdag van 9 tot 10 uur en vrijdagmiddag van 14 tot 15 uur in huize Scheybeeck, Velserweg 2, Beverwijk, tel. 21380 en 20545. De advocaat, mr. Tanger, vertelde dat de man een leven vol problemen achter de rug heeft. Al jong trouwde hij in Turkije, maar die vrouw kon hem geen kinderen schenken. Hij nam toen een maitresse. Hij ging naar ons land om geld voor zijn familie te verdienen. In ’67 ging hij terug naar Turkije, scheidde van de vorige echtgenote en trouwde met zijn maitresse. Opnieuw vertrok hij naar Nederland hirna, met de belofte zijn vrouw snel te laten overkomen. HEEMSKERK. Een 20-jarige inwo ner van Castricum is vanmorgen om half zes op de Oosterstreng door vier man schappen van de Beverwijkse en Heems kerkse gemeentepolitie overmeesterd en ingesloten. BIOSCOPEN Cinema Marquette (Ruysdaelstraat) 20 uur: „De avonturen van rabbi Jacob”. BIOSCOPEN Kennemer Theater (Zeestraat). 19 en 21.15 u.: „The champion of the boxers”, 19.30 u.: „El Cid”, 23.30 u.: „Sexuele afwijkingen’’. Luxor Theater (Breestraat). 20 u.: „Papil- lon”. rrujun, nuuiuciijn ixuutouuio uccvacouju. Expositie van plastieken, zeefdrukken en col lages van uur. Pieter soen 22, Openbare bibliotheek Velsen, de cen trale bibliotheek van de filialen Sant- poort-Noord, Velsen-Noord en Zeewijk zijn geopend van 10-12.30 uur. Wereldwinkel, IJmuider Marktplein 12 tot 17 uur. De markt werd eind t verplaatst naar het plein bij de sporthal, in verband met bestratingswerkzaamhe- den. Er is toen uitdrukkelijk gesteld, dat het een tijdelijke verplaatsing betrof en dat na de werkzaamheden de markt weer terug zou gaan naar de Maerelaan. Inmiddels hebben eigenaren van enige bedrijven aan en nabij de Maerelaan zich via de Heemskerkse Ondernemers Centrale (HOC) tot het gemeentebestuur gewend met het verzoek de Maerelaan in de toekomst niet meer als marktter rein te handhaven. Christelijk Mannenkoor, 20 uur repeti tie in Cultureel Centrum. Donkey Shot, A. Verherentstraat. Geo pend vanaf 20 uur. De aanvoeren waren dit jaar behoor lijk, met één top-dagaanvoer van 7500 kistjes. Ook de kwaliteit en de prijzen waren goed. De gehele aanvoer is vlot door de binnenlandse markt af genomen. Er zullen in de komende week nog wel heel wat kistjes worden aangeoden, maar men is toch over het hoogtepunt heen. Donderdag beliep de aanvoer nog vierduizend kistjes. De eerste soort haal de een prijs van meer dan zeven gulden per kistje. In tegenstelling tot voorgaande jaren zijn de aardbeien dit jaar normaal met de groenten geveild en dat is goed gegaan. De kwekers werden in de gele genheid gesteld ook op twee zaterdagen te veilen. BEVERWIJK. Een 37-jarige groen tenhandelaar uit Castricum is gisteren door de politie bekeurd, omdat hij een ondeugdelijke aanhangwagen achter zijn auto had bevestigd. De aanhanger was niet voorzien van lichten, koppeling en kenteken. Aan de Ringvaartweg is vannacht een vrachtwagen opengebroken. Een auto- raampje werd vernield, waarna de die ven er van door gingen met een doos sigaren. Een Beverwijkse winkelier, ei genaar van een meubelbedrijf aan de Breestraat, werd geverbaliseerd wegens overtreding van de uitverkoopwet. In Wijk aan Zee blijkt een onbekende man zich schuldig te hebben gemaakt aan flessetrekkerij. De man nuttigde tot tweemaal toe consumpties in hotels, en als het op betalen aankwam verdween hij spoorloos. De schade bedraagt tot nu toe bijna f45. De HOC heeft inmiddels een enquête gehouden onder de plaatselijke midden standers. B. en W. vinden, dat het resul taat van deze enquête dient te worden afgewacht, voordat een andere plaats dan de Maerelaan zou worden aangewe zen. Van het HOC-secretariaat vernemen wij, dat de uitslag van de enquête al bekend is en dat het merendeel van de geënquêteerden zich heeft uitgesproken voor verplaatsing. B. en W. stellen evenwel tevens, dat bij de beantwoording van de vraag of het wenselijk is de markt te verplaatsen, de belangen van de marktkooplieden bij de oordeelsvorming dienen te worden betrokken en het college acht het der halve niet mogelijk op korte termijn een beslissing te nemen over een eventuele verplaatsing, zodat de markt voorshands op de Maerelaan blijft. Meer dan twee jaar geleden, in janua ri 1972, zond de VPRO een door Pieter Verhoeff en Gerben Hellinga vervaar digde tv-reportage uit over Jan en An nie Schokker. Ze hadden veel moeilijk heden ondervonden vanwege hun zoon tje Rudy dat huilde als een straaljager en wiens geluid in de wijde omgeving' was te horen. Na allerhande moeilijkhe den met huisvesting, kregen ze dank zij de lankmoedigheid van de nationale luchthaven daar een onderkomen tussen de vliegtuigen. Rudy Schokker leefde met dat vliegtuiglawaai gelukkig en huilde niet meer. Artsen. Voor de groep artsen Fierstra, Pernot, Plantinga, Reddingius, Rolink. De Ruiter, Versélewel de Wit Hamer, Visser en Vreeling wordt de dienst waargenomen van zaterdag 10 uur tot zondagmorgen 9 uur door G. K. Fier stra, Wijkerstraatweg 194, Velsen- Noord, tel. 24987. Voor dezelfde groep artsen wordt dienst gedaan van zon dagmorgen 9 uur tot zondagavond 24 uur door L. J. Vreeling, Vondellaan 29, Beverwijk, tel. 23364. Voor spoedgevallen houden deze art sen spreekuur op zaterdag van 17 tot 17.30 uur en op zondag van 16 tot 16.30 uur. Voor de groep artsen Gul- VRIJDAG 12 JULI Progress-sociëteit, Const, straat. Geopend vanaf 20 u. VRIJDAG 12 JULI Centrale bibliotheek, Plein 1945 IJ muiden, filiaal Wüstelaan 89, Santpoort, Santpoort-Noord 19-21.30 uur; filiaal Wijkerstraatweg 17, Velsen-Noord 19- 22.30 uur. PARIJS (AFP). Frankrijk en de Sovjet-Unie hebben gisteren in Parijs een verdragsprotocol ondertekend over het vreedzame gebruik van atoomener gie. De ondertekening in het Franse minis terie van Milieuzaken had plaats op de eerste zitting van de huidige bijeenkomst van de Frans-Russische plenaire com missie. ZATERDAG 13 JULI Hulpdienst Help een handje. Van maandag tot en met zaterdag van 8 tot 10 uur: Zeestraat 81, tel. 24617 of bij de bekende wijkhoofden en medewerkers. Animal Farm, Willem Alexander- plantsoen. Geopend op zaterdag van 10.30-17.30 u. De man was, ondanks herhaalde waarschuwingen van politie en sociale dienst in Zaandam toch de vrouw en het kind wat zij van hem had gaan opzoe ken. Hij was gek op kinderen en werd vertederd door een tafereeltje met kin deren op straat, dat het verlangen in hem naar zijn eigen kind zo sterk maakte dat hij het wilde opzoeken. „Een vertederend tafereeltje ja”, zei mr. Vink, de president van de strafkamer, „maar het belette u niet om onder de ogen van een kind van twaalf jaar de vrouw neer te steken”. „Ik was mijn hersens kwijt” verdedigde de man zich. Volgens het kind was hij naar binnen gestapt en had hij onmiddellijk daarop de vrouw gesto ken. Kanttekening Over de plaats van de markt is al veel gediscussieerd. In die discussie hebben middenstand en marktkooplieden een belangrijke stem, want het is duidelijk dat er commerciële belangen in het geding zijn. Daar is niets tegen, zo lang het winkelend publiek niet als een on mondige in de duscussies wordt be schouwd. Want zowel middenstand als markt zijn er ten dienste van het pu bliek en niet andersom. Redactie B.C. TENTOONSTELLINGEN Galerie Boumans (Breestraat 122). Expositie tekeningen en aquarellen van Jan Camphuis; geopend tot en met 18 augustus van dinsdag tot en met zaterdag van 9 tot 18 uur. Huize Scheybeeck (Velserweg 2). Expositie produkten van handtapljtknoperlj Kinheim; geopend tot en met 3 augustus van dinsdag tot en met zaterdag van 14 tot 17 uur. Arts: J. C. van der Sax, Hoofdstraat 135, telefoon 378570. Apotheek: Apotheek De Wilde, Broek- bergenlaan 42, telefoon 378284. de ge hele nacht en zondags geopend. Gezinsverzorging en bejaardenhulp Groene Kruis IJmond. Spreekuren leidsters: dinsdag 11.30-12 uur, wijkge- bouw Wulverderlaan 51, telefoon 023- 376785. In de tijd die daarop in Zaandam volgde kreeg hij kennis aan de vermoor de vrouw. „Ik laat maar in het midden hoe zij zich heeft gedragen”, merkte mr. Tanger op. „In ieder geval droeg hij een tijdlang alle inkomsten aan haar af, zodat er geen geld voor Turkije over schoot”. In ’72 werd uit de verhouding een kind geboren. Kort daarna vertrok verdachte opnieuw naar zijn vaderland, waar hij berooid arriveerde en ook thuis een uit elkaar gevallen familie vond. Hij moest wel terug naar Nederland om weer geld te verdienen. Daar pro beerde hij, volgens de advocaat, zich alleen als kostganger te gedragen tegen over de vrouw. Dat was erg moeilijk want hij kreeg te maken met een situa tie waarin het kind als wapen tegen hem werd gebruikt. Tenslotte kon hij verhuizen naar een eigen woning en liet hij ook zijn eigen vrouw uit Turkije overkomen. „Toen wilde hij twee rela ties aanhouden”, aldus mr. Tanger. „Dat is in Turkije heel gewoon, ook al is het een monogaam land. Hij kwam toen ook in conflict met onze wet, die hem geen recht op zijn kind gaf, terwijl hij dat in Turkije wel zou hebben”. In die toestand escaleerden problemen tussen hem en de vrouw waarmee hij de verhouding had gehad, tot op de dag waarop het noodlot zich voltrok en hij de vrouw neerstak. Voor de officier van justitie woog zwaar dat de man meermalen was ge waarschuwd. Hij kon zich niet verenigen met het rapport dat begrip vroeg voor het verschil in sociaal-culturele achter gronden. „Hij is al zo lang hier, tien jaar”. Hij kon zich voorstellen dat ie mand zijn zelfcontrole verliest, maar de woorden in het rapport „verminderd toerekeningsvatbaar” sloegen bij hem niet aan, „daar zijn te weinig aankno pingspunten voor”. Hij vroeg veroorde ling wegens doodslag. Mr. Tanger meende dat zijn cliënt pas op die bewuste dag na dat tafe reeltje met andere kinderen het plan had gekregen naar de vrouw toe te gaan en dat hij geen opzet tot doden had gehad. De verklaring van het twaalfjari- BEVERWIJK. In het Beverwijkse Sportfondsenbad slaagden voor het kleo- terbrevet: Dennis de Boer, Evelien Duyker, Maria van Etten, Aranka Hary, Petra Kiewietj Edward Lamberty, Wilhelmina C. Lau- wers, Maria A. Oud, Aad Rooymans, Bruining P. Schilder, Bob Stehman, Iris Stellingwerf en Hülya Nur Temiz. Voor het zwemdiploma A slaagde me-* vrouw W. J. M. Goedhart-de Winter voor het B-diploma J. W. Nanne en Marco Groenland voor het C-diploma Mare Cordewener, Henk B. R. Jacoba aa René Verschoor. De man, die onder invloed verkeerde, had namelijk een spoor van vernielin gen achtergelaten. Ónder meer werden een aantal boompjes door hem afgebro ken, vuilnisemmers omgegooid en ver nield en enkele tuintjes omgeploegd. De Castricummer verzette zich zo hef tig tegen zijn aanhouding door de Heemskerkse politiemensen, dat deze om assistentie aan hun Beverwijkse collega’s vroegen. (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. Met ingang van 19 juli zal de weekmarkt weer worden gehouden op de Maerelaan, tussen het gemeentehuis en het Esso-servicestation. april tijdelijk dinsdagmiddag van 14 tot 15 uur in het gebouw „De Haven”, Schipbroe- kenweg 6, Santpoort-Noord: voor IJ- muiden-Oost, elke dinsdagmiddag van 16 tot 17 uur in het gebouw „In de Abeel”, Abelenstraat 1. Verder vol gens afspraak met het bureau. Gezinsverzorging en Bejaardenhulp Groene Kruis IJmond. Spreekuren leidsters: maandag tot en met vrijdag 9-10 uur, wijkgebouw Andromeda- straat 3, telefoon 02550-13936. Algemene Hulpdienst Velsen. Maandag tot en met vrijdag van 9 tot 11 uur, telefoon 02550-1888. De raadsman was van mening dat men toch teveel voorbijging aan ’s mans landsaard en instelling daardoor. Ook dacht hij niet dat zijn cliënt de vrouw vermoord zou hebben om het kind te krijgen: „Hij was toch wel lang genoeg hier om te weten dat het dan naar een kindertehuis zou gaan. Bovendien hield hij teveel van kinderen om een kind zo jong al wees te maken”. Daar kwam nog bij dat de Turkse vrouw van verdachte op het punt stond te bevallen. Enkele dagen na de moord werd een kind geboren. Hier was noch sprake van opzettelijke beroving van het leven, noch van een opzet tot zware mishandeling volgens de advocaat. Al leen mishandeling, met helaas tragische gevolgen, achtte hij bewezen, ook al gezien de hiervoor aangehaalde constate ringen van de patholoog-anatoom. Uit de rapporten kwam verdachte naar voren als onderdanig en vreedzaam en er werd geen recidivegevaar aanwe zig geacht. De situatie wordt voor de man nu heimaal moeilijk omdat hij het gevaar van uitwijzing na de gevangenis straf loopt en daarmee weer een breuk in het nieuwe gezinnetje. „Als Islamiet aanvaardt hij straf na de zonde, maar vier jaar zal voor hem en zijn familie desastreus zijn”, aldus mr. Tanger. De uitspraak is 25 juli. Vermeulenmuseum, Moerbergplant- IJmuiden. Dagelijks geopend van 9.30-12 uur en van 14 tot 16.30 uur. Niet op zaterdag en zondag. Bedrijfsmuseum Hoogovens, Bessemerstraat, IJmuiden. Elke dinsdag en donderdag van 12 tot 13.30 uur en na telefonische afspraak 02550- 94159. Stadhuis Velsen, Plein '45, IJmuiden. Elke dag te bezichtigen van 10 tot 12 uur. Niet op zaterdag en zondag. Oude raadhuis, Velsen. Dorp, dagelijks van 13 tot 17 uur: tentoonstelling „Flevum en de Romeinen in Velsen.” Santpoort, Ruïne van Brederode, vrijd. 20.30 uur: moderne Improvisatiemuziek door kwartet „Erfartin van Duynhoven.” (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. Steeds is aangeno men, dat de restauratie van de Wijker toren, die zo’n acht ton heeft gekost, voor tachtig percent door rijk en pro vincie wordt gesubsidieerd. Naar aanleiding van een raadsvoorstel sprak de heer M. F. Menist (PvdA) zijn twijfel uit over dit percentage. Wethouder P. J. Schipperus meldde, dat de tien percent subsidie van de provincie nog niet is toegezegd. De pro vincie schijnt driemaal zo veel geld nodig te hebben voor de restauratie van verschillende objecten in Noord-Holland en dat maakt de toekenning onzeker. In het ongunstigste geval zal de gemeente dus maar zeventig percent subsidie in totaal ontvangen. De heer Menist wees op de geldontwaarding en de late beta lingen door het rijk. Wethouder P. J. Sigon (SCP) deelde mee, dat een gedeelte van de rijkssubsi- die al is ontvangen, dat het tweede deel in 1976 wordt verwacht en dat de rest pas in 1977 wordt uitbetaald. Het college zal er bij het ministerie van CRM op aandringen, dat er in de subsidiëring ook rekening wordt gehouden met die geld ontwaarding. B. en W. achten het echter niet moge lijk en het komt het college ook niet als juist voor, thans aan dit verzoek te voldoen. n verband met circusvoorstellingen op het plein bij de Dr. Prinsenhal is het plein vrijdag 26 juli niet beschikbaar voor de markt, zodat deze terug moet naar de Maerelaan. Het plein is in zijn huidige situatie volgens B. en W. ook niet geschikt als definitief marktterrein. Er is niet vol doende ontwatering en aan de oostzijde is geen windkering. Donkey Shot, A. Verherentstraat. Geo pend vanaf 20 uur. ZATERDAG 13 JULI Progress-sociëteit, Const, straat. Geopend vanaf 20 u. ZATERDAG 13 JULI Openbare bibliotheek. Wijkerstraat weg: 10-12.30 uu. Artsen. Van zaterdagmorgen 10 uur tot zondagmorgen 9 uur: J. C. A. Bakker. Bachstraat 7, Heemskerk, tel. 32484; van zondagmorgen 9 uur tot zondag avond 24 uur: J. A. Hazenberg, Hannie Schaftstraat 3, Heemskerk, tel. 32476. Tot zaterdagmorgen 10 uur in spoed gevallen de eigen huisarts waarschu wen. Apotheek. Zie Beverwijk. Dierenrts. Zie IJmuiden. Tandarts. Zie IJmuiden. Verloskundige. Zie Beverwijk. Wit Gefe- en Groene Kruis. Weekend dienst: zuster J. Klaver, Europaplein 96, Heemskerk, tel. 32745. Gezinsverzorging en bejaardenhulp. Spreekuren leidsters: dinsdag van 10 tot 10.30 uur in het wijkgebouw aan de Jan van Scorelstraat 46, Heems kerk', tel. 32247 (Zie ook onder Bever wijk). Interkerkelijke Stichting voor Gezins verzorging in de IJmond. Spreekuren gezinsverzorging en bejaardenhulp: Jan van Bergenstraat 50c, Heemskerk, tel. 32340, van maandag tot en met vrijdag van 9 tot 10 uur; openbare lagere school De Sokkerwei, Oranje- laan 2, Castricum, tel. 02518-54321 van maandag tot en met vrijdag van 9 tot 10 uur. demond-Swaab, Ten Harmsen van de Beek, Hommes. Kester, Vos en Zeijl- mans wordt waargenomen op zaterdag en zondag door J. A. Hommes, Win gerd 5. Beverwijk, tel. 30047. Tot zaterdagmorgen 10 uur in spoed gevallen de eigen huisarts waarschu wen. Apotheek. Voor avond-, nacht- en zondagdienst in de periode van vrijdag 12 juli 17.30 uur tot vrijdag 19 juli 17.30 uur: apotheek Huisman, Wijker straatweg 164, Velsen-Noord, tel. 23883. Dierenarts. Zie IJmuiden. Tandarts. Zie IJmuiden. Medisch Maatschappelijk Consultatie bureau voor Alcoholisme. Spreekuren iedere vierde vrijdag van de maand van 19 tot 20 uur in het gebouw van de Geestelijk Volksgezondheid, Moens- plein 10, Beverwijk. Stichting Samenwerkende Groene Kruisverenigingen. W eekenddienst zuster R. van Vliet, Stumphiusstraat 35, Beverwijk, tel. 25027. Wit Gele-kruis. Weekenddienst: zuster M. Stein- van Dungen, Luxemburg- laan 153, Beverwijk, tel. 31475 (van vrijdagavond 18 uur tot maandagmor gen 7 uur). Gezinsverzorging en bejaardenhulp. Spreekuren leidsters: maandag tot en met vrijdag van 9 tot 10 uur in het wijkgebouw aan de Büllerlaan 10. Beverwijk, tel. 35215. Verloskundige. Waarnemend: me vrouw I. A. K. Skotarczak- van der Klaauw, Plantage 154, Beverwijk, tel. 23976; eigen praktijk: mejuffrouw A. M. Bot, Wilgenhoflaan 33, Beverwijk, tel. 24161; vrij: mevrouw J. M. H. Kruidenberg van Saaze. Interkerkelijke Stichting voor Gezins- City, vrijdag 20 en zaterdag 19 en 21.15 uur: Louis de Funès in „De avonturen van rabbi Jacob.” (geprolongeerd). Stadsschouwburg, vrijdag en zaterdag 20 uur: „Easy Rider” (geprolongeerd). DIVERSEN Museum Beeckest(jn, Rijksweg, Velsen- Zuid. Stijlkamers en oude gebruiksvoorwer pen, dagelijks te bezichtigen van 14 tot 17 uur. Felison, Artsen, van zaterdagmorgen 10 tot zondagavond 24 uur F. M. van Steke- lenburg, Leeuweriklaan 52, telefoon 14290; P. Brouwer, Koningin Wilhel- minakade 79, telefoon 14507 en J. F. A. Pieterse, Orionweg 126, telefoon 11365. Apotheek: Apotheek Pleyler, tenweg 52, telefoon 15348. Tandarts: alleen zaterdag en van 17 tot 17.30 uur: K. van Kennemerlaan 2a, telefoon 15616. Wijkverpleegsters „Groene Kruis”: Zuster A. Groen, Kruisberglaan 151. telefoon 10896 en zuster E. Meyer, ’t Kaetie 12, Velsen-Zuid, telefoon 15005. Wijkverpleegster „Wit-Gele Kruis”: Inlichtingen over weekeinddienst on der telefoonnummer 15645. Dierenarts: H. J. Nederhorst, Wagen weg 46, Haarlem, telefoon 023-315301. Stichting Maatschappelijke Dienstver lening Kennemerland. Spreekuren da gelijks van 9 tot 10 uur in de Noord- straat 4, IJmuiden, telefoon 02550- 10661. Interkerkelijke Stichting Gezinsver zorging en Bejaardenhulp, Velserduin- weg 52, dagelijks van 9 tot 10 uur, telefoon 02550-11830. Federatie bejaardenzorg Velsen, Abe lenstraat 1, IJmuiden. Elke dag spreekuur van 9 tot 10 uur, telefoon 03450-12464. Spreekuren van het soci aal adviesbureau voor IJmuiden. Elke dag spreekuur van 9 tot 10 uur, tele foon 03450-12464. Spreekuren van het sociaal adviesbureau voor IJmuiden, elke dinsdagmorgen van 9 tot 10 uur in het Cultureel Centrum. Moerberg- plantsoen 22; voor Velsen-Noord, elke dinsdagmorgen van 11 tot 12 uur in het buurtcentrum „De Mei”, Geel- vinekstraat 28; voor Santpoort, elke Gisteravond bracht de VPRO nog maals de reportage. Een herhaling die in het kader van de zomerherhalingen valt en ook een andere achtergrond heeft» „Rudy Schokker huilt niet meer”, de bedachte geschiedenis van een kind van deze eeuw, zal in september meedingen als Nederlandse inzending naar de Prix Italia. Wanneer je dat weet, zit je eigenlijk met andere ogen te kijken. Dan ga je ook ai omdat het de tweede maal is meer letten op details en wil je ook weten hoezeer het gegeven in twee jaar door de tand des tijds is aangetast. Hoe snel gaat de ontwikkeling op (namaak) reportagegebied dat we hier een produk-. tie hebben die niet weergeeft wat we heden ten dage kunnen? Ik geloof dat beide punten positief uitvallen bij deze film. Het acteergeweld is groot. Ik wil bijna zeggen on-Nederlands. Mensen die zo waar geen acteurs zijn, maar gewoon, mensen zoals u en ik. Mensen die niet in volzinnen praten. Als je niet weet dat het nep is, zul je tussen geloof en ongeloof balanceren. De namen van dg. personen wijzen in een bepaalde richting en de Haagse lijster in het riet voert de onwaarschijnlijkheid ten top, maar het: geheel blijft een reportage zoals die ook „in werkelijkheid” wordt gemaakt, Mijn vertrouwen in Rudy is ongeschokt! Ik hoop alleen dat de taal geen pro-’ bleem vormt bij die mededinging naar de Prix Italia. Dat gewone alledaagse Nederlands komt op mij zeer goed over;; maar hoe zit dat in een vertaling? De VARA bracht ook een herhaling, die te vergeven was. Cider met RosielJ Een stuk Brits „landleven”, waarmee dè, socialistische omroep ons toch al zp graag verrast. Dit keer een on weerstaan-^: bare film vol gewone dingen en gewone mensen en ook hier acteurs die geep: acteurs waren. Een film waarin het net- als om ons heen niet erg wil vlotten,- waarin mensen verhalen vertellen die niemand anders dan zijzelf leuk vinden, waarin kleinigheden in de herinnering worden opgepept tot gebeurtenissen van, belang. Om een onlangs geridderd Ne-? derlander te citeren: een film waar eep- lach en een traan aan elkaar grenzen. Op het andere net vroeg de EO onzp aandacht voor jonggezellen die naar el kanders hand dingen. Hoever kunnen ze gaan met elkaar aanraken, was de, vraag, pardon, het probleem waarover, men zich boog. De Bijbel leert ons dat geslachtsgemeenschap voor het huwelijk'- zonde betekent, aldus deze produktie. Men zei: liefde is geduld, vriéndelijk^ heid, nederigheid, hoffelijkheid, onbaat—, zuchtigheid, goedgehumeurdheid, open-, heid en oprechtheid. Dat weet u dus weer. U was het vergeten, hè? naar de EO: wat kunnen wei:1: doen als we in verleiding worden ge bracht? Antwoord: beheers uzelf en praat er ernstig over met ouders of Toen kwam de grote waar schuwende wijsvinger: seksualiteit voor het huwelijk betekent schuldgevoelens die je karakter kunnen aantasten. Teruggeschakeld naar de VARA zag ik achtereenvolgens een meisje dat zich-: in het spel „doktertje” uitkleedde ep haar (even de EO-terminologie bezigen), schaamte onbedekt liet en koorknaapjes, die van zins waren gezamenlijk een even onbeheerste als onkuise greep te doen bij een jeugdige kerkgangster. Daarmee was ik voor mijn gevoel weer terug bij de werkelijkheid. De werke lijkheid van de VPRO en de VARA spreekt me aan, die van de EO hoop ik over enige tijd in de hemel nog eens aan te treffen. VRIJDAG 12 JULI Openbare bibliotheek. Wijkerstraat weg: 19-21.30 uur. Noordelijk Koetshuis Beeckestljn. vdii plaattenen, icciui unne** en vvj- Bert Meinen. Dagelijks van 14 tot 17 O

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 7