Italiaanse struikrovers weer actief Chauffeurs: doorgestoken kaart van autodieven met douane is duidelijk door Peter Huysman WEINIG ANIMO LEEGGEROOFD TO GRENS- BEHANDELING VERZEKERING sa ■I f 1 1 HL H Inhoud: overhemden ter waarde van anderhalve ton. Alles verdwenen, voor mijn rekening te nemen”. Chauffeurs gaan wapens dragen Een woordvoerder van het expeditiebedrijf De Graauw in Bergen op Zoom vertelt: „Onze man was drie kilometer van zijn bestem ming. Hij had zijn trekker met oplegger in het hartje van Brescia ge parkeerd om een verfrissing te gebruiken. Hij heeft hooguit drie kwartier in een restaurant op de hoek van de straat gezeten. Bij te rugkomst vond hij niets anders dan een hoopje glas, overblijfsel van een ingedrukt ruitje”. der: de N.O.B. Wegtransport een lijstje bij van het aantal gestolen vrachtwagens van Nederlandse wegvervoerders in Noord-ltalië. De wagen van De Jong Eurotransport was volgens dit lijstje de vijftigste, de wagen van De Graauw in Bergen op Zoom de 51ste ontvreemde combinatie. Een triest record, zoals dat heet. Begin deze week ging de chauffeur van een vrachtwagencombina tie van firma De Jong Eurotransport in Emmen vlakbij het douane- emplacement in het plaatsje Concorrezzo nabij Milaan ’n hapje eten. Sinds begin vorig jaar houdt de Nationale Organisatie voor het Beroepsgoederenvervoer Wegtransport kortheidshalve en beken* portchauffeurs bij zeer brutale acties klemrijden e.d.om het leven zijn ge komen) bezig is een financieel uiterst aanlokkelijk en betrekkelijk risicoloos terrein te ontginnen. waren samen Ook voor het oponthoud bij de grens overgang (De Brenner) naar Italië heb ben de gebroeders De Wilde geen verkla ring. Er moet soms 8 tot 12 uur gewacht worden. In vergelijking tot andere lan den is deze grensbehandeling naar hun oordeel slecht te noemen. „Het is trou wens op de Brenner al zaak voortdurend bij de wagen te blijven tijdens het afstempelen van de hele berg documen ten”. Poels van de N.O.B. zegt daarvan: „Inderdaad heeft deze douane-methode al veel kritiek gehad. Staatssecretaris Brinkhorst van buitenlandse zaken heeft er met de Italiaanse regering over ge sproken. Maar de Italianen voeren aan dat het een zorgvuldige technische me- Kees en Jan de Wilde maken er geen geheim van dat de aantrekkelijkheid van het rijden op Italië er op deze manier „wel van af gaat”. „Natuurlijk. we zijn zoals de meeste bedrijven, tegen dit soort diefstallen verzekerd. Maar de verzekeringsmaatschappijen verhogen de premies. In ons geval met 35 percent, waardoor we 5000,- per jaar meer voor ons wagenpark (14 totaal) moeten betalen. Bovendien hebben we drie we ken lang niet de beschikking over de wagen gehad, wat neerkomt op een bedrijfsschade van zo’n 12.000 gulden. Nee. liever geen kostbare ladingen meer naar N.-Italië. We vervoeren nog wel emballage (lege zakken e.d.) naar dit gebied. Dat spul laten ze rustig gaan”. Het is wat hen betreft duidelijk dat het tussen de Italiaanse douane en de wat zij noemen de „Noorditaliaanse mis dadigers” volledig „doorgestoken kaart” is. „De douane komt als enige te weten wat er in zon wagen zit en wat het waard is. De Italiaanse overheid kan wel ontkennen (en inderdaad: wij hébben geen bewijzen), maar wij geloven haar gewoon niet. Ze zit er ons inziens ook niet voldoende achter aan. evenmin als de Nederlandse overheid achter de Itali aanse regering. Veronderstel nu eens dat alle Nederlandse internationale trans- portebbdrijven (1400 van de in totaal 11.000 vervoerders in ons land red.) op een bepaald moment niet meer naar Italië willen transporteren, dan krijg je toch een ongelooflijke stagnatie, waar Italië zelf onmogelijk wel bij kan varen (binnen de EEG neemt Nederland 40 percent van het internationale vracht vervoer voor zijn rekening red)”. Naar nu blijkt is het precies drie maanden rustig gebleven, met uitzonde ringvoorzover de N.O.B. bekendvan chauffeurs”. De gebroeders Kees en Jan de Wilde van de Monsterse internationale trans portonderneming M. J. de Wilde en Zn. hebben een geheel andere visie op de roverij in Noord-ltalië. Zij leggen uit dat op een zeker moment alleen de Italiaanse douane weet wat de inhoud van de vrachtwagen is (en de ervaring heeft geleerd dat de dieven zich alleen concentreren op kostbare, gemakkelijk verhandelbare ladingen). lijk naar Rome door. De Italiaanse re gering doet er naar ons gevoel ook veel aan om aan de problemen een einde te maken. En dat de politie ter plaatse wei nig enthousiasme toont om de zaken te onderzoeken, ja, daar kunnen wij niet veel over zeggen: wij horen dat van de Risicoloos, zo willen de geruchten, omdat de Italiaanse douane en politie in de organisatie zouden meedraaien en geld accepteren in ruil voor inlichtingen over de lading van de vrachtwagens en weinig animo om de zaken te onderzoe ken. Woordvoerder Poels van de N.O.B. Wegtransport spreekt deze onbewezen beschuldiging aan het adres van deze Italiaanse staatsapparaten tegen. „De Italiaanse vakbonden hebben ons er op gewezen dat de douaniers en politiemen sen veel te goede pensioenvoorzieningen en andere staatsvoorzieningen hebben om deze voor een karig misdaadsloon in de waagschaal te stellen. Bovendien moet ik opmerken dat de verstandhou ding met de Italiaanse overheid uitste kend is. Een voorbeeld daarvan: de Ita liaanse ambassade seint alle diefstallen die de N.O.B. ter ore komen, ogenblikke- Woordvoerder Poels van de NOB Wegtransport: „Misschien is het aantal gestolen wagens nog wel hoger. Eigenlijk houden we pas sinds september 1973 de stand van zaken bij (teruggaande tot begin 1973). Aanvankelijk denkt zo’n onderneming er niet aan om ons over dergelijke diefstallen in te lichten. U gaat ook niet naar de ANWB als uw auto wordt gestolen. Maar naarmate het aantal opliep en steeds meer bedrijven van elkaar ver namen dat er wagens in Italië gestolen werden, ging men ons op de hoogte stellen van het verdwijnen van de combinaties en het stelen van de la dingen. In die tijd was er overigens al veel kritiek op de lange wachttijden bij de douane-afhandeling aan de Italiaanse grens”. De N.O.B. Wegtransport beet zich ste vig in de steeds ernstiger wordende af faire vast. Eind vorig jaar werd aan de minister van financiën een brief ge stuurd waarin er bij de Nederlandse regering op werd aangedrongen stappen bij de Italiaanse overheid te onderne men, die door de N.O.B. als eerste ver antwoordelijk werd gesteld voor het uit de hand lopende aantal diefstallen. Het kabinet, met. name wegtransport-staats- secretaris Van Hulten (verkeer en wa terstaat), deed inderdaad moeite de Itali aanse overheid er van te doordringen dat de situatie broodnodig gesaneerd diende te worden. Ook de N.O.B. zelf toog naar Rome, waar contact werd opgenomen met regering en vakbonden. Dat was in februari van dit jaar. binnen enkele minuten. Nog geen 24 uur later werden vrachtwagen èn lading teruggevonden. „De hemden pasten zeker niet”, wordt in Emmen gegrapt. thode is, waar niet aan getornd kan worden”. De transportondernemers en chauffeurs weer: „Als je op de terugweg bent, kun je bij wijze van spreken zó doorrijden. Rara, hoe kan dat???” Poels van de N.O.B. Wegtransport: „Dat het leegroven van Nederlandse vrachtwagens zo’n omvang zal aanne men dat onze wegvervoerders het verder vertikken op N.-Italië te rijden ,die ont wikkeling zie ik vooralsnog niet. Maar dat de zaak stevig moet worden aange pakt, is natuurlijk duidelijk. Op het ogenblik tekent zich al het gevaar van escalatie in het dragen van wapens door de chauffeurs, het verslechteren van de verhouding tussen Nederland en Italië en het niet meer willen vervoeren naar Italië af. Met alle middelen moeten wij een dergelijke ontwikkeling zien te voorkomen. En wat de beveiliging van de wagens betreft: deze wagens, vaak alleen voorzien van een zeildoeken huif, zijn niet elektronisch te beveiligen. Het enige dat er op zit is dat zeker één chauffeur voortdurend in de cabine zit (als de andere bijvoorbeeld gaat eten). Er wordt ook aangeraden direct naar de plaats van bestemming te rijden”. De heer Poels: „Ons werd toegezegd dat het voortaan afgelopen zou zijn. We zullen er hard werk van maken, werd ons beloofd. En inderdaad werden niet lang daarna twee benden opgerold. De Nederlandse ondernemingen en de chauffeurs gingen met een wat geruster hart weer de Brenner over". Toen hij weer naar zijn afgesloten wagen wilde teruggaan, was er niets meer van zijn combinatie te bekennen, zelfs geen hoopje glas. Tenslotte wijst een woordvoerder van het Westerveldtransportbedrijf in Aalten er op dat er volgens hem ook een aantal Nederlandse chauffeurs is dat niet ge heel „brandschoon” of in ieder geval veel te loslippig is. „De chauffeur die op onze combinatie reed, die in de buurt van Milaan werd gestolen, hebben wij nog één keer teruggezien, alleen om z’n geld te halen. Dan zeg ik: Hé. Ik heb gehoord dat een chauffeur van een an der bedrijf een deel van zijn lading bestaande uit kratjes pils, in een café aan de man stond te brengen. Ja. als er dergelijke dingen voorvallen, dan weet iedereen precies wat je in je wagen hebt zitten. Ik krijg weleens de indruk dat er in die Noorditaliaanse koffiehuizen en hotels door de Nederlanders veel te onzorgvuldig met bepaalde gegevens wordt omgesprongen”. één „vergissing”, namelijk op 26 april j.l., toen een met vlees geladen combina tie (waarde lading 61.000) van de firma Van Maanen in Zwartebroek, ook weer in de buurt van Milaan, werd leegge roofd. Zoals gewoonlijk werd de wagen zelf vier dagen later teruggevonden. Pas op 6 juni kregen de Nederlandse combinaties weer de welgemeende be langstelling die zij vorig jaar gewend waren van de vooral op consumptiegoe deren en metalen tuk zijnde en. zoals gezegd, met name in de omgeving van Milaan opererende dieven. Op die dag werd een met bier (waarde 25.000) geladen combinatie van de firma Abbis in Finsterwolde gestolen (wagen latei’ leeg terug). Elf dagen later maakten de rovers zich meester van een lading bo- terolie (waarde 180.000) uit een vracht wagen van het Haagse transportbedrijf P. van der Touw (wagen leeg terug). Een wagen van de transportonderneming Westerveld in Aalten kwam dé volgende dag aan de beurt; toen hij even later werd teruggevonden, was de lading con serven verdwenen. Op 24 juni j.l. werd uit een combinatie van de firma Hen drik Polsvoort uit Lochem 21 ton boter 130.000) ontvreemd. Vier dagen later stond de wagen van zijn lading ontdaan aan de autostrada. Wat de firma’s De Jong en De Graauw in Noord-ltalië op resp. 8 en 3 juli j.l. overkwam, meldden wij eerder in dit verhaal. Het is voor de hand liggend dat als gevolg van de weer toegenomen roof- jacht op Nederlandse (en ook Deense) vrachtwagencombinaties het aantal ge ruchten met verdachtmakingen en regel rechte beschuldigingen snel groter wordt. De Nederlandse transportonder nemers en de chauffeurs weigeren al lang te geloven dat hier sprake is van incidentele, individuele acties. Zij zijn er van overtuigd dat in Noord-ltalië de georganiseerde misdaad in steeds hoger tempo en met voortdurend driestere middelen (er zouden al enkele wegtrans- Brnnen 24 uur werd de vrachtwagen aan de kant van de autostrada teruggevonden. Maar de lading, bestaande uit 18 ton koper ter waar de van 68.000 gulden was en blééf weg. De Graauw’s woordvoerder: „De wagen was keurig afgesloten. Ja, we zijn tegen dit soort dief stallen verzekerd. Of we er op deze manier genoeg van krijgen om nog langer op Italië te rijden? Och, met skiën breek je ook wel eens een been. Dat wil niet zeggen dat je dan nooit meer skiet. Georgani seerde misdaad? Als je naar de snelheid kijkt waarmee de wagen gekiaakt werd, kan het niet de bakker om de hoek zijn geweest. En of de Italiaanse douane er bij betrokken is: ik durf zo’n uitspraak niet De gebroeders De Wilde: „Op 17 janu ari van dit jaar kwam onze Scania met nummer ZV 19-55 tegen drie uur in Mi laan aan. De lading vertegenwoordigde een bedrag van f 110.000 en was door de Nederlandse douane verzegeld (een loodje op de lading aanbrengen: het zogeheten „plomben”) in Rotterdam. Vlak voordat onze chauffeur de inhoud na toestem ming van de Italiaanse douane zou gaan lossen, wilde hij ons via de telex in het bedrijf, waarvoor de lading (metalen) bestemd was. melden dat het lossen zou beginnen. Hij is 10 minuten met het telexen bezig geweest. Toen hij buiten kwam in de Via Valtellinaéén van de drukste straten van Milaan motorwagen en aanhangwagen, 26 ton, spoorloos verdwenen. Hij begreep er niets van, is tien keer de straat op en neer gehold. Drie weken later stond de wagen keurig langs de autostrada gepar keerd, uiteraard zonder lading”. b OOLBEKKINK •-

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 13