VROEGERE ADVISEUR VAN NIXON PLUNDERAARS IN BALTIMORE Israel bereid te onderhandelen tevredenheid over besluit Kruitfabriek blijft in Muiden N akantiegangers Struikrovers vermist op zee Brigitha Spanje Oosterschelde GBuiteqlands geld met Palestijnen Hoog spel r iwrt nedartand Reischeques Reis- en bagageverzekeringen PRINCIPE-BESLUIT VAN KABINET ALN BOERENBRUIN v.d.Vooren bakt't ’iGeludk was wéér 90.1 winnaars goed |L in de Algemene Loterij Nederland Het woord is aan WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Dean imimilllllllimHIIIlllllimmiimHhiM BERENDSEN B.V. gemakkelijk, één adres voor al uw geldzaken Deze krant bestaat uit vierentwintig pagina’s Weerrapporten 2 Binnen- en buitenland 2, 3 Achtergrond 3 Plaatselijk nieuws 4, 5, 7 Kerkdiensten 7 Kastje kijken 7 Radio en televisie Strips Economie Sport 10, 11 AGENDA ZATERDAG 13 JULI 1974 64e jaargang nummer 211 Kantoor; Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden Telefoon administratie 15437 en 16450 Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel. 10709 Postgiro 273107 Postbus 18 Klachten bezorging 18.30-19.00 uur tel. 10519 E. H. C. O. b.v. I S k w Weersverwachting van het KNMI, geldig tot vanavond: Plaatselijk een bui Zonnige perioden, maar ook plaatselijk een regen- of on weersbui. Zwakke tot mati ge, aan de Waddenkust eerst nog vrij krachtige wind, uit uiteenlopende richtingen. Minimumtemperaturen rond 13 graden, maxima 19 gra den vlak aan zee tot 24 gra den in het zuidoosten van het land. *t is altijd de moeite waard om even te kijken bij: Interieur tlasógue zo apart04° kennemerlaan 38 Umuiden, tel: 13781. Algemene Loterij Nederland tl HWi Umuider Courant Losse nummers 50 ct. Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V Directie- Mr H C van der Mije. H P Stuurman Abonnement bij vooruitbetaling - f 10.90 p. mnd., f 31,35 p. kwartaal (p. post f 36,-), p. jaar f 123,20, (p. post f 141 J ury acht Ehrlichman op vier punten schuldig De politie van Baltimore is nog niet aan het werk. Eerder deze week sloot ze zich aan bij een toen al twaalf dagen durende (Zie verder pag 2) 8 8 9 Dit is de mening van een aantal leden van de door Sam Ervin geleide commis sie op een persconferentie die gisteren John Dean, Nixons vroegere juridi sche medewerker, heeft de waarheid ge sproken toen hij vorig jaar tijdens de door de televisie uitgezonden verhoren voor de senaatscommissie die een onder zoek heeft ingesteld naar de Watergate affaire de president ervan beschuldigde betrokkentezijn geweest bjj het in de doofpot stoppen van het schandaal. Vandaag zaf de senaatscommissie haar eindrapport laten verschijnen. Het zijn drie delen met in totaal 2216 bladzijden. Dit rapport trekt geen conclusies, over al dan niet schuldig zijn, maar het geeft slechts feiten weer. staking van ander gemeentepersoneel. Dat leidde tot grote vernielzucht en een sterke toename van criminaliteit. Deze foto werd gemaakt toen een grote groep jongeren van de politiestaking gebruik maakte om winkels te plunderen. Plaatwerkerij en Spuiterij M.L. Tectyleerstation EDISONSTRAAT 4 Telefoon 1 55 44 IJmuiden Puin- en vuilafvoer per container TELEFOON 310561 -323488 b.g.g. tel. 322031 EGMOND AAN ZEE (ANP).— Twee vakantiegangers zijn waarschijnlijk in zee verdronken voor de Noordhollandse badplaats Egmond aan zee. Vermist worden sinds gistermiddag de negenjari ge Cor van der Foort uit Renswoude in Zuid-Holland en de 63-jarige Dirk Olt- huizen uit Rotterdam. HULST (ANP).De Zeeuwse vereni ging voor visserijbelangen, Zevibel, zegt bij monde van zijn voorzitter drs. A. L. Lockefeer bijzonder gelukkig en tevre den te zijn met het besluit van het kabinet de Oosterschelde open te laten. Het gaat nu in elk geval de goede kant uit. Het is heerlijk dat de synthese tussen veiligheid en milieu van het plan Klaasesz door het kabinet wordt ver volgd, zegt de heer Lockee. Door deze beslissing zullen de schaal- en schelpdiercultuur en de visserij be houden kunnen blijven in Zeeland. Ter wijl de veiligheid, die ook in visserij- kringen altijd voorop heeft gestaan, toch wordt verhoogd. De gezondheidstoestand van ge neraal Franco is niet al te best meer. De afgelopen week moest hij zich nog laten behandelen in De uit zes mannen en zes vrouwen bestaande jury kwam tot haar uitspraak na ruim drie uur beraadslaagd te heb ben. Ehrlichman en zijn drie medeplichti gen hoorden onbewogen toe toen de voorzitter van de jury de uitspraak be kendmaakte. Rechter Gesell zal op 31 juli vonnis wijzen. Gistermiddag om twee uur werd de Egmondse reddingsbrigade gealarmeerd, nadat omstanders twee jonge kinderen ver in zee hadden zien zwemmen. Toen de reddingsbrigade daar arriveerde bleek dat één van de twee kinderen reeds door omstanders aan het strand was gebracht. Een poging om ook het tweede kind te redden was mislukt. De reddingsbrigade heeft daarop nog een zoektocht op zee gemaakt, zonder het jongetje te vinden. Om vijf uur ’s middags werd de reddingsbrigade opnieuw tehulp geroe pen, nu op het strand voor Egmond- Binnen. Badgasten hadden een man 200 meter uit de kust zien zwemmen. Wan delaars hadden even later een bundeltje kleren op het strand gevonden. Een zoekactie door de reddingsbrigade naar de 63-jarige Rotterdammer leverde even eens niets op. Enith Brigitha is één van de weinig grote troeven, die wij in het water internationaal nog kun nen uitspelen. Het zwemstertje is een veel gevraagde vedette in het buitenland. Bert Brevoord trof haar thuis na een trip naar de VS. Ze noemt zichzelf een laatbloeier, vertelde ze hem. handhaven, mits aan een aantal voor waarden wordt voldaan. De belangrijk ste overweging die pleit voor 'handha ving Muiden is, dat de werkgelegenheid ter plaatse dient te worden veiliggesteld. Bij verplaatsing naar Liebenau in de bondsrepubliek Duitsland en zeker bij liquidatie zonder meer zou die in ernstige mate worden geschaad. Ook zuidelijk Flevoland wordt door het kabi net als alternatieve vestigingsplaats om verschillende redenen minder gewenst geacht. /paarbank het ziekenhuis. Vragen over de toekomst van Spanje dringen zich dan op. Wat gebeurt er na de dood van Franco? We hebben in Erbij uitgebreide analyses over de machtsgroeperingen van links en rechts. Met name de linkse krach ten trachten zich al te bundelen. In Parijs hebben ze elkaar aange spoord één front te gaan vormen. ‘r:. jjg nUW Karei Jonckheere: In hedendaagse boeken komen geen uitroeptekens meer voor; de verbazing is blijkbaar uit de wereld. De uit twaalf leden bestaande jury bevond de drie andere verdachten in deze zaak eveneens schuldig. Dit zijn Gordon Liddy, de voormalige financiële adviseur van de campagne voor de her verkiezing van Nixon, en de twee Wa- tergate-inbrekers Bernard Barker en Èugenio Martinez. De vier mannen zijn betrokken ge weest bij de inbraak' op 4 september 1971 in het kantoor van Ellsbergs psychi ater. Voor de inbraak kan rechter Ger hard Gesell hen veroordelen tot gevan genisstraffen van elk maximaal tien jaar en tot geldboetes van elk 10.000 dollar. Bovendien staan Ehrlichman voor de drie gevallen van onwaarheid spreken gevangenisstraffen van elk maximaal vijf jaar en geldboetes van drie maal 10.000 dollar te wachten. DEN HAAG (ANP).— Het kabinet heeft gisteren in principe besloten de Muidense Kruitfabriek Muiden Chemie b.v. op de bestaande vestigingsplaats te werd gehouden als afsluiting van het werk van de commissie. Kroongetuige Dean werd gisteren nog verhoord door de huiscommissie voor justitie die een onderzoek' instelt naar een mogelijke afzetting van de president. Hij is opgeroepen als getuige door Nixons huidige eerste juridische advi seur, James St. Clair, die tracht afbreuk te doen aan Deans verklaring. Deze houdt in dat de president erin heeft toegestemd zwijggeld te betalen aan de inbrekers in het hoofdkwartier van de Democratische Partij. Verscheidene leden van de senaats commissie zijn echter van oordeel dat de door het Witte Huis openbaar gemaakte teksten van de geluidsbandjes de getui genis van Dean alleen maar bevestigen. Ook voorzitter Ervin zei er zo over te denken. Daarmee is tevens in beginsel besloten ook de kruitfabriek in Amstelveen ter plaatse te handhaven. Het kabinet verbindt aan zijn princi piële beslissing wel een aantal voor waarden. Een absolute voorwaarde is dat Muiden Chemie de door een interde partementale commissie die de verplaat- singsmogelijkheden van de fabriek heeft bestudeerd, aanbevolen veiligheidsmaat regelen moet nemen die in het belang van de interne en de externe veiligheid van dit bedrijf worden geëist. Deze investeringen en maatregelen be staan onder meer hieruit dat een aantal gebouwen aan het directe productiepro ces wordt onttrokken c.q. veranderd en een aantal nieuwe magazijnen wordt gebouwd, zodat de onveilige zone ten opzichte van de bebouwing met 140 meter wordt teruggedrongen en een dui delijke vermindering van het in geval van een explosie te verwachten percen tage glasbreuk voor wat betreft de hui zen in de eerste linie kan worden ver wacht. Tevens zullen dan verbetering van de technische faciliteiten en een betere routine binnen het bedrijf de risico-factor van een een calouriteit doen afnemen. De voor de interne en externe veilig heid aan het bedrijf te stellen noodzake lijke voorwaarden moeten worden vast gelegd. Voorafgaande aan de principe-beslis- sing van het kabinet is door minister Boersma van Sociale Zaken en staatsse cretaris Stemerdink van Defensie monde ling overleg gevoerd met de vaste com missies van de Tweede Kamer voor defensie en voor Sociale Zaken, alsmede met vertegenwoordigers van de gemeen tebesturen van Muiden en Amstelveen, de ondernemingsraad van Muiden Che mie, de raad van commissarissen en d directie van Muiden-Chemie, de indu- rtr: bonden NVV, CNV en NKV en Euro metaal n.v. De gemeenteraad van Muiden zag tij dens dat overleg geen redenen terug te komen op zijn uitspraak van 1 april De Italiaanse struikrovers zijn weer actief. Nadat ze Nederlandsee en Deense vrachtwagens enkele maanden met rust hadden gelaten kapen ze nu weer naar hartelust. Al meer dan vijftig vrachtwagen combinaties hebben ze gestolen. Later werden die dan meestal te ruggevonden, maar dan wel leeg natuurlijk. Behalve die ene keer, dat er overhemden inzaten. „Het was kennelijk hun maat niet", schamperde de eigenaar. Je kunt je afvragen of politie en douane wel voldoende optreden. Geruch ten gaan dat ze vaak in het com plot zouden zitten. De broers De Wilde uit Monster die een interna tionaal transportbedrijf hebben vinden dat een duidelijke zaak. „Het is doorgestoken kaart". In Erbij besteden we aandacht aan deze moderne struikroverij. WASHINGTON (Reuter,UPI). —Een federale jury heeft gisteren Nixons vroe gere adviseur voor Binnenlandse aan gelegenheden, John Ehrlichman, schuldig bevonden op vier van de hem ten laste gelegde vijf punten. Deze betreffen pogingen tot schending van de burgerlij ke rechten van de psychiater van de man van de Pentagon-documenten, Da- nief Ellsberg, het spreken van onwaar heid tegenover de federale recherche (FBI) en twee gevallen van liegen tegen over een ,Grand-Jury’. Van een derde geval van liegen tegenover een jury werd Ehrlichman vrijgesproken. AAN HET STRAND Storing met regen trekt naar Duitsland weg. Morgen weer luchtaanvoer van de Noordzee met flinke zonnige perioden. Wind matig tussen west en noord. Iets te koel. In de middag 16 tot 18 graden. Zeewater 15 graden. Vooruitzichten: wel af en toe zon, maar voor strandweer te koel. Portugal, waar de politieke lente is gevolgd door een wisselvallige zomer, wordt bedreigd door een vroege politieke herfst: een fatale reactie op „de bevrij- ding” die de doorbraak naar democrati scher normen beloofde te worden, maar anti-krachten heeft losgemaakt die zich voorbereiden op een vroegtijdig verstik ken van het jonge democratische kas plantje. De Spinola heeft weliswaar nóg een keer het leger ervan weerhouden een militaire junta te vormen. Hij geeft nog een kans aan een coalitie der burgerlijke partijen onder leiding van een partijloze premier. Maar het scheelt weinig of de revolutionaire leider heeft zijn bekomst van „partijgedoe” en als dat eenmaal zo is, kan geen macht ter wereld Portugal behoeden voor een lot dat weinig zal verschillen van het Griekse of Chileense. Althans, wat de „democratische” struc tuur en de machtsconcentratie betreft misschien minder wat de kwalijke praktijken van martelende staatspolitie en dergelijke uitwassen aangaat, die in Griekenland en Chili het militaire gezag begeleiden. Voor Portugal loert het ge vaar van een militaire junta des te duidelijker, omdat De Spinola in een dwangpositie zit wat de situatie dér overzeese gebieden betreft. Daar dreigt immers een eenzijdige machtsovername door de blanke minderheid, die zich gesteund weet door Zuid-Afrika en Rho- desië. Alleen een zeer snelle politieke sanering in het moederland kan Mozam bique en Angola redden als onafhanke lijke staten onder een aanvaardbare zwart-witte coalitie. Bekvechtende poli tieke partijen in Portugal zelf zouden deze oplossing voorgoed kunnen verspe len. 1974 waarin hij aandrong op verplaat sing van de kruitfabriek naar Zuidelijk Flevoland. Mocht de fabriek in Muider» blijven dan zijn, volgens de raad, naast de voorgestelde veiligheidsinvesteringen strengere interne veiligheidsvoorschrif ten nodig die optimaal nageleefd moeten worden. Kijkgauw verder in deze krant. En knip de bon uit die elke twee maanden kans geeft op een ton. JERUZALEM.(AP).— Israel zou be reid zijn om te onderhandelen met de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO, wanneer dit lichaam Israel zou erken nen en de vijandelijke akties zou stop zetten. Dit heeft minister van voorlich ting Aharon Jaariv gisteren gezegd. Jaariv zei echter in een vraaggesprek met het radiostation van het Israëlische leger dat de kans op directe onderhan- delingen tussen Israel en de PLO uiterst klein is, binnen of buiten het kader van het komende vredesoverleg in Genève. De minister signaleerde dat de PLO nog maar enkele weken geleden op nieuw heeft gesteld dat zij een nieuwe staat willen stichten „op de puinhopen van Israel” en vroeg zich af: „Hoe kunnen wij onderhandelen met de ver tegenwoordigers van moordenaars die doden om het dodën?” Jaariv voegde er aan toe: „Moeht de PLO aankondigen dat haar bedreigingen niet langer gelden en uiting geven aan haar bereidheid tot het aanknopen van onderhandelingen met erkenning van het bestaan van een Joodse staat, hier in Israel, en mocht deze organisatie het stopzetten van alle vijandelijke acties tegen Israel aankondigen en deze acties metterdaad beëindigen dan zou het mo gelijk zijn om onderhandelingen te ope nen.” Jaariv herhaalde het Israëlische stand punt dat besprekingen over de toekomst van de bezette westelijke Jordaanoever moeten worden gevoerd met het konink rijk Jordanië. „De meerderheid van de Palestijnen heeft de Jordaanse nationaliteit en het grootste deel van de Jordaanse bevol king bestaat uit Palestijnen”, aldus Jaa riv.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 1