Alleenheerseres Suriname en Antillen willen 200 mijlszone van Sark overleden buit 85 mille rally Trein rijdt in op bromfiets: 2 doden Sabena-vluchten op Antillen ter discussie Bomaanslagen in Birmingham en Manchester Afbraakprocédé H II d voor DDT ontdekt Branden teisteren weekeinde Oude man in huis aangevallen Juwelenroof: ...bta ditmwg] I yjl Closetmobiel olieloze op I» Race voor TURK STEEKT LANDGENOOT NEER HUIS BIJ DRAKENSTEIN IN DE AS grote zeilers l MAANDAG 1 5 JULI 1974 BINNENLAND-BUITENLANO 2 1 1 1 ®1 11®® Jte Meningsverschil in koninkrijksdelega tie I Het Antilliaanse dagblad „Amigoe di en WEERRAPPORTEN zij snel ingrijpen van het verplegend juist DINSDAG 16 JULI 4.36 n o 19 29 21 22 21 20 19 23 34 30 23 27 20 29 19 32 17 18 18 19 18 19 17 17 18 18 19 15 37 24 24 23 18 19 20 11 21 10 9 20 12 16 9’ 16 20 20 11 11 10 10 11 13 13 10 12 10 7 25 17 12 9 11 9 12 15 13 13 14 15 13 8 14 uur uur In een paviljoen van de psychiatrische inrichting Sint-Anna in Venray heeft in de nacht van zaterdag op zondag brand gewoed. Op dat moment waren 21 vrou welijke patiënten in deze afdeling. Dank Amsterdam De Bilt Deelen Belde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck zzw no w nw wnw zzw zzw zw zw zzw zw zzw z z zzw ozo nnw nw w zzo zzw zzw uur iur 2 11 0 0.3 0.4 0 15 0.1 16 0 0 0 0 0.3 1 3 1 0 3 10 0 0 0.9 0 4 0 0 5 1 6 2 7 0.1 0 85 1 4 1 Het meningsverschil gaat over de eer ste verklaring van de koninkrijksdelega- tie over de 200 mijlszone. Nederland wilde namens het konink rijk verklaren géén voorstander te zijn van een zo grote zone, terwijl de Antil len en Suriname wél voor een 200 mijlszone zijn. Reeds tijdens het wisselen van stukken voor de aanvang van de conferentie was duidelijk geworden, al dus minister Ooft, dat Nederland een afwijkend stand punt had. Curacao” schreef als commentaar op de gebeurtenissen in Caracas: „Nederland bepaalt nog steeds de buitenlandse poli tiek van het koninkrijk. Maar gelukkig is het niet meer zo dat de Antilliaanse en Surinaamse afgevaardigden, die in de koninkrijksdelegaties zijn opgenomen, steeds maar braaf ja knikken en zich enthousiast scharen achter het Neder landse standpunt. Gelukkig zeggen wij, omdat met een minister Van der Stoel op Buitenlandse Zaken de consequenties dan niet te overzien zouden zijn geweest. Stel bijvoorbeeld dat wij met de Neder landse bewindsman waren doorgedraafd bij bet veroordelen van de Arabische landen in het geschil met Israel, dan hadden wij in de afgelopen maanden ongetwijfeld met het ofie-embargo opge scheept gezeten, dat de Nederlandse eco nomie zo’n gevoelige klap heeft gegeven. Het waren wonderlijke voertuigen zater dag in het Drentse brinkdorp Eext, maar ze kwamen alle vijftien het circuit rond. De één wat sneller dan de ander legden de deelnemers aan de eerste Olieloze ra riteitenrally in het dorp het parcours van vijfhonderd meter af zonder gebruik van aardolieprodukten (zoals benzine, aard gas of elektriciteit). Zeker drieduizend toeschouwers verdrongen zich langs het parcours in Eext. Het organiserende co mité Eextmobiel is daarom van plan het niet te laten bij deze eerste rariteiten rally. „We gaan de zaken volgend jaar groter opzetten met internationale deel neming. Het wordt dan een grote show’’, zegt de heer G. Veenstra uit Eext, die samen met zijn plaatsgenoot L. C. den Toom het initiatief voor deze rally nam. Dat naar aanleiding van de energiecrisis, waar Nederland de afgelopen winter mee te maken kreeg. Op de foto: een closetmobiel. Nu willen wij toegeven dat de Antil len zich vaak zelf schuldig hebben ge maakt aan het opdringen van een kolo niaal image aan Nederland. We hebben te vaak misschjen de hand opgehouden. Dit moet nu op korte termijn veranderen, willen wij met recht een plaats op eisen binnen de rij van onafhankelijke naties. Laat ons dan maar een muis die brult worden, liever dan de leeuw altijd voor ons te laten brullen”, aldus de Amigoe. HELVOIRT. Op een beveiligde over weg in Helvoirt is gisteravond laat een lege reizigerstrein ingereden op een overstekende bromfiets. De be stuurder daarvan en zijn duopassagier kwamen om het leven. De slachtoffers zijn de 19-jarige P. Bruurmijn en de eveneens 19-jarige J. Janssens, beiden uit Vlijmen. Hoog water Laag water DINSDAG 16 JULI Lissabon Locamo Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Stockholm Wenen Zürich Casablanca Las Palmas Tunis VOORUITZICHTEN VOOR WOENSDAG: Aanhoudend wisselvallig en koel weer. Aantal uren zon: 0 tot 8. Minimum tempe ratuur: omstreeks 12 graden. Maximum tem peratuur: omstreeks 18 graden. Kans op een droge periode van ten minste 12 uur: 60 percent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 percent. Tot dusver duurde het afbraakproces zeker 15 jaar. De twee geleerden, Her bert Schaden en Marata Celta hebben nu een bijzonder microbensoort ontwik keld, dat dit beruchte gif in zeer korte tijd kan af breken. In sommige landen is het gebruik van DDT verboden omdat de giftige stof niet vergaat. Wmt ia bUm«n- an bultanland BAARN (ANP). In het afgelopen weekeinde hebben op tal van plaatsen in het land branden gewoed. Het meest spectaculair was wel de brand zaterdag in een op de monumentenlijst staande woning in Lage Vuursche, gelegen aan de oprijlaan naar kasteel Drakenstein. Het huis brandde geheel uit. De Baarnse politie arresteerde twee mannen van 26 en 27 jaar, die inmiddels hebben bekend het vuur te hebben aangestoken. Eén van hen is lid van de vrijwillige brand weer. Klaar voor de start. In Kopenhagen lig gen momenteel enige prachtige zeil schepen, die gaan meedoen aan de race voor grote zeilschepen van de Deense hoofdstad naar de Poolse stad Gdynia. Van links naar rechts: de Russische viermaster Kruzensztern, het Russische schoolschip Tovaritsj en het Westduitte schoolschip Gorch Fock. Eerder op de dag had de brandweer 26 ton hooi van de zolder verwijderd, om dat men bang was voor hooibroei. Bij een inspectie van het overgebleven hooi leek zondagavond rond half negen de zaak in orde. Maar een uur later brak toch brand uit. Zaterdag is de 66-jarige mevrouw C. Dorgelo uit Leende in het Brabantse Heeze verongelukt. Zij botste met haar auto tegen een boom waarbij zij IS* AMSTERDAM. —Een 85-jarige al leenwonende man is zaterdagmiddag in zijn woning in Amsterdam door drie mannen, bij de keel gegrepen en tegen de grond gesmeten. Het drietal had bij hem aangebeld. Eenmaal binnen pakten zij de bejaarde aan. Toen hij begon te jillen, kozen -ij het hazepad. zo ernstig gewond raakte dat zij in de loop van de dag in het ziekenhuis bezweek. Eveneens in Den Haag is in de nacht van vrijdag op zaterdag het bargedeelte van een café door vuur verwoest. De schade wordt geschat op 30.000 gulden. WILLEMSTAD (ANP). Het plan van de Belgische luchtvaartmaatschappij Sabena om naar de Nederlandse Antil len te vliegen, zal het belangrijkste agendapunt zijn van de twee jaarlijkse luchtvaartbesprekingen tussen de Neder landse Antillen en Nederland, die van daag in Den Haag is begonnen. Dit verklaarde de Antilliaanse minister van Verkeer en Vervoering Ernest Voges. In de nacht van zaterdag op zondag is de 17-jarige J. van Enk uit Genemui- den in het Overijsselse IJsselmuiden om het leven gekomen. De jongeman botste met zijn bromfiets op een dwars over de weg staande auto met aanhangwagen. Hij was op slag dood. In de nacht van zaterdag op zondag heeft de 21-jarige K. J. G. Kuin uit Westwoud het leven verloren. Hij raakte met het stuur van zijn brom fiets verward in het stuur van een andere brommer. Beide berijders sloe gen over de kop. De heer Kuin was op slag dood. De andere bromfietser werd ernstig gewond. Het zwemwater in de provincie Utrecht is op sommige plaatsen duidelijk schoners dan vorig jaar. Elders is de kwaliteit er beslist niet slechter op ge worden. Dit blijkt uit het jaarlijks on derzoek van het laboratorium van Pro vinciale Waterstaat. Het allerbeste zwemwater wordt aangetroffen in de Maarsseveenseplassen. Zwemmen in de Loosdrechtse plassen daarentegen is ech ter minder aanbevelenswaardig. De kwa liteit van de Nederrijn en de Lek is ronduit slecht. 0 De Britse fysicus Lord Blackett is zaterdag op 76-jarige leeftijd over leden. Voor zijn werk op het gebied van de kosmische stralen kreeg hij in 1948 de Nobelprijs voor natuurkunde. Blackett, die hoogleraar in Londen en Manchester is geweest, werd in 1969 in de adelstand verheven. Zijn werk heeft veel bijgedragen tot de ontwikkeling van de kernwetenschap. De Koerdische opstandelingen heb ben een Iraakse waterkrachtcentrale in Chamcamal opgeblazen. Dit meldt het radiostation „De Stem van Koerdistan”. Daarbij zouden vijf bewakers van de centrale zijn gedood. De radio meldt ook successen van de Koerden op andere fronten. AMSTERDAM (ANP). —Uit een flat dn Buitenveldert is in de nacht van vrijdag op zaterdag voor ongeveer ƒ85000 gestolen aan sieraden en snuis terijen. De bewoonster van de flat werd omstrèeks zes uur ’s ochtends wakker door lawaai in haar woning. De dieven die waren binnen gekomen door een ruitje in te drukken, vluchtten. Zij zijn spoorloos. De 18-jarige mevrouw M. Nederkoren- Gruythuyzen uit Oss is zaterdagavond omgekomen. Op. een kruising in Ros malen botste zij met haar auto op een andere wagen. De vrouw overleed in het ziekenhuis aan haar verwondin gen. De 34-jarige W. J. Konings uit Venlo is gisteren in Koningsbos (gem. Echt) om het leven gekomen. Hij kwam met zijn auto op de linker weghelft botste frontaal op een tegenligger. personeel, politie en brandweer konden de patiënten in veiligheid wordën ge bracht in een ander paviljoen. De schade wordt op honderdduizend guldens ge schat. Zo werd bijvoorbeeld door „Den Haag” vastgehouden aan „dieptecriteri- um” bij de exploitatie van de zee. Een criterium dat alleen de technologisch goed ontwikkelde kapitalistische landen ten goede komt, terwijl de Antillen zich tegen dit standpunt verzetten, aldus de Surinaamse bewindsman. In Caracas liep het geschil zo hoog op dat minister Ooft na overleg gepleegd te hebben met premier Henck Arron in de koninkrijksdelegatie verklaarde dat Su riname desnoods door een derde land zou laten verklaren in de plenaire zit ting dat het Surinaamse standpunt af wijkt van het Nederlandse. Delegatieleider prof W. Riphagen wist echter de eenheid binnen de delegatie te bewaren en legde een verklaring af waarin hij duidelijk het afwijkend standpunt van de Antillen en Suriname naar voren bracht, hierbij wijzend op de „toekomstige onafhankelijkheid” van de ze landen. Op 18 juni, aan de vooravond van de zeerechtconferentie, verklaarde prof. Riphagen op een persconferentie in Den Haag dat de instructie die voor de delegatie bij de zeerechtconferentie is opgesteld door de k'oninkrijksminister- raad is goedgekeurd. De opstelling ervan is in intensief overleg met de rijksdelen tot stand gekomen. De meningsverschil len zijn daardoor weggenomen. MAASSLUIS(ANP). —Een 41-jarige Turk uit Maassluis is vrijdagavond in zijn woonplaats met een mes in de borst gestoken door een 30-jarige landgenoot, ook uit Maassluis. Het slachtoffer is opgenomen in een ziekenhuis te Vlaar- dingen. De politie denkt, dat beide mannen ruzie kregen over een vrouw. De twist begon in een woning van een buurman van het twetal en werd buiten voortge zet. De dader is aangehouden. WILLEMSTAD (ANP) Er is binnen de koninkrijksdelegatie op de zeerechtconferentie Caracas een ernstig verschil van mening ont staan tussen enerzijds de Surinaam se en Antilliaanse leden en ander zijds de Nederlandse leden van de koninkrijksdelegatie. Het verschil van mening liep zo hoog op, dat Suriname dreigde door een derde land te laten verklaren dat het Surinaamse standpunt afwijkt van het Nederlandse. Dit verklaarde de Surinaamse minister van Binnen landse Zaken Coen Ooft op een lezing in Curacao. Gistermiddag is in Ravenstein een boerderij, vermoedelijk door bliksemin slag uitgebrand. De schade bedraagt on geveer ƒ125.000. Zondagmorgen zijn de magazijnen van het warenhuis Miltenburg in het centrum van Apeldoorn uitgebrand. De oorzaak is vermoedelijk kortsluiting. De schade beloopt vele tienduizenden gul dens. Een koffiebar in Den Haag is zondag avond uitgebrand. De brandweer slaag de er bijtijds in een anderhalf jaar oud meisje, dat zich op de tweede verdieping van het brandende pand bevond, in vei ligheid te brengen. De schade wordt op ƒ40.000 geraamd. SARK. (AP) Sibyl Mary Hathaway, „dame” van het Kanaaleiland Sark, is gisteren op negentigjarige leeftijd over leden, aldus is door haar familie be kendgemaakt. „Dame” is een titel door de Britse koningin verleend. Zij is 47 jaar lang alleenheerseres geweest over Europa’s laatste feodaal bestuurde gebied. Zij was dit geworden na de dood van haar vader, „seigneur of Sark”, in 1927. De titel, seigneur of dame van Sark, dateert van 1563. Hij was het eerst, door koningin Elizabeth de eerste, gegeven aan Helier de Carteret. Tot zijn op drachten behoorde: zorg ervoor dat het eiland bevolkt wordt. De feodale regeringswijze door De Carteret in het leven geroepen heeft onveranderd voortgeduurd tot de dag ven heden. Het eiland Sark meet 3,6 bij 2,4 kilometer, er wonen 582 mensen en het heeft een eigen parlement. De poli tiemacht telt twee man, er is een gevan genis en en rechtbank en de heerser of heerseres is alleen maar verantwoording verschuldigd aan de Britse koningin en Kroonraad. Dame Sibyl Mary Hathaway zal wor den opgevolgd door haar 46-jarige klein zoon Michael Beaumont, die thans in Bristol woont en het eiland tot nu toe alleen maar met vakantie heeft bezocht. De heerser van het eiland moet voor zijn koninklijke voorrechten betalen. Daartoe moet op Sint Michiel (29 sep tember) van elk jaar de vorst in Buc kingham Palace in Londen een bedrag worden overhandigd van 50 shilling. en en 20.44 WENEN (AFP). Twee Oostenrijkse geleerden hebben een microbiologisch procédé ontwikkeld waarmee het be strijdingsmiddel DDT binnen 48 uur kan worden afgebroken. Dit meldt het Oos tenrijkse weekblad „Wochenpresse”. zw. bew. zw. bew. geh. bew. geh. bew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. onbewolkt licht bew. onbewolkt zw. bew. half bew. licht bew. licht bew. windstil 19 zzo ver. zw n ono zzw z n wnw ono zzw nw regen zw. bew. Kopenhagen half bew. onbewolkt zw. bew. regen mist half bew. licht bew. licht bew. half bew. half bew. zw. bew. windstil 17 zw. bew. onbewolkt zw. bew. regen mist zw. bew. windstil 24 zw. bew. n 26 onbewolkt o 33 0 Op het ooievaarsnest in het Noord1- brabantse Dussen (Land van Heusden en Altena)een der nog weinige nesten in ons landheeft een ooievaarspaar vier jongen uitgebroed. Een zeldzaamheid, want twintig jaar geleden werden in Dussen ook vier ooievaars uitgebroed. 0 De jaarlijkse vlootdagen van de Ko ninklijke Marine in Den Helder hebben dit jaar een recordaantal bezoekers ge trokken: honderdduizend mensen. Tien percent kwam uit het buitenland. 0 De dit voorjaar opgerichte club voor actieve niet-rokers in Oss heeft insignes ontworpen, waarmee niet-rokers kunnen laten zien dat zij roken in hun omgeving als hinderlijk ervaren. De club hoopt nu maar dat de insignes rokende gespreks partners ervan zal weerhouden pijp, sigaar of sigaret op te steken. 0 Gistermiddag is het treinverkeer tussen Roosendaal en Breda van half twee tot tien voor drie vertraagd ge weest doordat de bliksem in de boven leiding was geslagen. Overwegappara- tuur en seinen waren gestoord. Zaterdagavond is een apotheek in Capelle aan de IJssel beroofd. Uit de gifkast van de apotheek werden weka minen en vergiften ontvreemd. Onder de giften zijn er enkele waarvan het ge bruik dodelijk is. 0 Premier Soevanna Phoema van Laos is getroffen door een hartaanval. Ge vreesd wordt dat de premier de aanval niet te boven zal komen. 12.39 uur 8.01 uur uur onder 20.53 tl De Sabena had toestemming gevraagd om tweemaal per week op Aruba te landen via de route Brussel, Lissabon, Port-of Spain, Aruba. Maar later vroeg men in Brussel om toestemming voor de route Brussel-Casablanca, Barbados, Aruba, Panama, Lima, Santiago de Chi le. Over het eerste verzoek was al over eenstemming bereikt echter op de voor waarde dat -de tarieven van de Sabena wezenlijk zouden verschillen met de ko- ninkrijkstarieven. Nu blijkt, aldus de Antilliaanse minister, dat de tarieven in derdaad wezenlijk verschillen, maar dan aan de lage kant. Ten aanzien van het verzoek van de Israëlische luchtvaartmaatschappij El Al om landingsrechten op Curasao, zei de Atilliaanse bewindsman dat de bespre kingen indertijd om internationale poli tieke redenen zijn uitgesteld tot een gunstiger tijdstip. De Antilliaanse minister verklaarde ook dat de Verenigde Staten de lucht- vaartovereenkomst met het koninkrijk veranderd willen zien. De bewindsman zei niet precies te weten wat de Ameri kaanse wensen zijn. Vermoedelijk vindt men in Washington dat het aandeel van KLM in de huidige overeenkomst te groot is. Een onbekende, die telefonisch een persbureau in Birmingham waarschuwde voordat de eerste explosie plaatsvond, gebruikte een codewoord dat in Enge land al eerder bekend werd na aansla gen van het IRA. Bij de explosie in Manchester raakten twee mensen ge wond. Een van hen was een bewaker van het kantoor van de regeringsvoor lichtingsdienst dat in het door de aan slag getroffen gebouw is gehuisvest. Na de explosie brak brand uit. Ondanks de waarschuwing had de politie geen tijd de omgeving te ontruimen. De explosie in Birmingham volgde een uur later. Er werd schade aangericht aan een gebouw van 20 verdiepingen waarin verschillende kantoren zijn on dergebracht. De 25-jarige A. Mutsaers uit Tilburg is gisteravond in Ravels (België) met zijn auto verongelukt. Zijn vriend werd ernstig gewond. De man was met zijn auto tegen een boom gevlo gen. MANCHESTER. (Reuter) —In de Britse industriesteden Manchester en Birmingham hebben zich in de afgelopen nacht bomexplosies voorgedaan. Volgens de politie zouden ze het werk zijn van het Ierse Republikeinse Leger. Een felle brand als gevolg van hooi broei heeft gisteravond een boerderij in Groot-Ammers (Z.H.) grotendeels ver woest. Behalve de hooizolder waar de brand uitbrak, gingen de stallen en het woongedeelte verloren. De schade loopt in de tienduizenden guldens. ;w 4 i 4 1

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 2