oud Jong in opmars Bomaanslag op Tour-karavaan 1 4 Twee gevangenen in Washington geven zich over Man ernstig gewond bij schietpartij Goncalves sleutelt aan nieuw kabinet ibriljant Colson: „Nixon gaf opdracht tot inbraak” iabci opruiming 2 kostuums k 150, hP R1 ito Radio oproep van Makarios: „Ciprioten vecht voor uw vrijheid" Acht alpinisten bedolven Veel tips over dode Japanner liö 99 nijman haarlem y Inde van 400; voor Met een grote Havanna.. u .Ai Iet woord is aan GEWELDDADEN IN LOEANDA r Wisselvallig en koel 7 IN 1 I l* ïSSSSl I WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Bt f’ te Ware aard K 1 Veel doden houtmarkt 21 tel: 023-319309 2 3 3 AGENDA pag’na 5 IJ OPENLUCHTTHEATER r1 r r kleding 4 1 w Heeremans van Leuven B.V. Nieuwe Gracht 78 - Haarlem Telefoon 023 - 319245 1 te-1 fi f ff ÏJmuider Courant Abel J. Herzberg: Hoofdiedactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V Directie- Mr II C van der Mije. II P Stuurman Abonnement bij vooruitbetaling - f 10.90 p. mnd„ f 31,35 p. kwartaal (p. post f 36,-), p. jaar f 123,20, (p. post f 141Losse nummers 50 ct. Turkse regering Cyprus gevaarlijk k r-- (UPI). ADVERTENTIES Deze krant bestaat uit zestien pagina’s Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, Achtergrond Plaatselijk nieuws 4, 5, 7 1 Kastje kijken 7 Radio en televisie 9 9 11 Sport 13, 15 HAARLEM, groot Winkelcentrum Schalkwijk Strips Beurs hals overkop uit China naar zijn land teruggekeerd. LISSABON (Reuter, AFP en DPA). De samenstelling van de tweede voor lopige Portugese regering na de staats greep van enige maanden geleden zou vanmiddag worden bekendgemaakt. Dit is meegedeeld nadat president De Spino- la nieuwe besprekingen heeft gevoerd met de aangewezen maar nog niet in functie getreden premier kolonel Vasco Goncalves, die tot vanochtend vroeg ge duurd hebben. DINSDAG 16 JULI 1974 64e jaargang nummer 213 Inmiddels is van verscheidene kanten de bevestiging gekomen dat president Makarios van Cyprus nog in leven zou zijn. Weersverwachting van het KNMI tot woensdagavond: JUWELIERS Haarlem: Grote Houtstraat 63 Amsterdam, Rotterdam, Den Haag Aanvankelijk was verwacht, dat het kabinet gisteren al bekend zou zijn, maar het overleg over de formatie werd gisteren de gehele dag intensief voortge zet. Volgens het blad „O Seculo” heeft vooral de toewijzing van de portefeuilles van Arbeid en van Economische Zaken moeilijkheden opgeleverd. •mV! In de geschiedenis wacht altijd de beul op iedere tiran. -41 ■wk. kyfll ANKARA (Reuter en AFP) De Turkse premier Bulent Ecevit heeft de toestand op Cyprus „ernstig en zeer gevaarlijk” genoemd. Groot- Brittannië is verzocht op grond van het akkoord van Genève inzake Cy prus tussenbeide te komen. „Als Engeland niet reageert zullen wij handelen zoals ons goeddunkt”, al dus de Turkse regering na nachtelijk spoedberaad. De Turkse minister van Buitenlandse Zaken Gunes is WASHINGTON (Reuter en AFP). De twee gevangenen die zich sinds vorige week donderdag in het gebouw van de federale rechtbank in Washing ton hadden verschanst, hebben zich aan de politie overgegeven. LANDSMEER (ANP). - De kaartjes voor de wegens regen afgelaste voorstelling van het Grieks folkloristisch ensemble dd. maandag 15 juli blijven geldig voor het Bul gaars folkloristisch ensemble dat op maandag 22 juli om 20 uur in het Openluchttheater optreedt. HAARLEMS DAGBLAD ÏJMUIDER COURANT BEVERWIJKSE COURANT eigen ontwerpstudie voor perspex lichtbakken neon lichtreklames Dit is meegedeeld tijdens een onder breking van het achter gesloten deuren gehouden getuigenverhoor door Hamil ton Fish, republikeins lid van de Huis de hij eraan oe dat Nixons rol heeft Dit betekent, zo zei Fish tot een ver- slagever, dat de president bij de zaak betrokken is geweest. Desgevraagd voeg de hij eraan toe dat Nixon rol heeft bestaan in het opdracht tot de inbraak geven en niet alleen in het verdoezelen van deze affaire. Fish zei van oordeel te zijn dat Colson de getuige is die de president de meeste schade zal toebren gen. De man die door de nationale garde van Cyprus is aangewezen als de nieuwe president van Cyprus is de 39-jarige journalist Nikos Sampson. In Engeland staat hij bekend als de beste EOKA- schutter. De guerrillastrijder werd in de jaren vijftig tot levenslange gevangenis straf veroordeeld wegens het doodschie ten van Britse politie-agenten op Cyprus. In 1959 kwam hij op vrije voeten. Deze archieffoto werd in 1964 van Sampson genomen. Zij kregen de verzekering dat zij niet naar een psychiatrische inrichting zou den worden gebracht. Kort voordat zij zich overgaven hadden de twee mannen een mislukte poging gedaan te ontvluch ten. Het tweetal liet gisteren hun gijze laars ontsnappen. een schietpartij in Landsmeer is gisteravond een Nederlander, die geen vaste woon- of verblijfplaats heeft, ernstg gewond. De man kreeg een kogel in het hoofd en werd in levensgevaarlijke toestand naar een ziekenhuis gebracht. De schietpartij was volgens de rijks politie het gevolg van een reeds gerui me tijd durende vete tussen twee fami lies. De dader is gearresteerd. Depressie trekt naar Denemar ken weg. Morgen ligt ons kust gebied in een matige westelijke tot noordwestelijke stroming met licht onstabiele lucht. Daardoor meer opklaringen en plaatselijk een bui. Te koel, temperatuur 15 tot 17 graden, zeewater 15 graden. Vooruitzichten: luchtdrukstij- gingen naderen via Ierland waar door na morgen wat gunstiger strandweer. Plaatselijk buien, mogelijk met onweer, maar af en toe ook op klaringen. Meest matige zuid westelijke wind, morgen ruimend naar west tot noordwest. Mini mumtemperaturen ongeveer der tien graden. Maxima morgen cir ca negentien graden. AAN HET STRAND De aartsbisschop zou gisteren al con tact hebben opgenomen met een Britse officier van de VN-macht. De Cyprische VN-vertegenwoordiger in New York heeft een telegram van Makarios ont vangen waarin deze hem opdraagt om een spoedzitting van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties te vragen. Mr. Luns, secretaris-generaal van de Onze redacteur in Athene, Ab Courant meldt uit Athene: Het Griekse-regime heeft ten overstaan van het wereldfo- rum weer zijn ware aard getoond. Het betreft dit keer geen martelingen, maar een grove interventie in de binnenlandse aangelegenheden van een onafhankelijke republiek. Het lijkt erop dat de Griekse junta te vroeg heeft gejuicht. Met de verklaring dat op Cyprus de macht is overgenomen door Griekse officieren en dat de aarts bisschop dood is, schijnt men te voorba rig te zijn geweest. Niet alleen is Maka rios nog in leven, maar hij heeft via het radiostation van de stad Patos op Cy prus een oproep gedaan tot het Cypri sche volk zich te verzetten tegen het opstandige leger. Makarios zei in zijn oproep: „Volk van Cyprus ik leef, en zolang ik leef, zal de junta geen voet aan de grond krijgen op Cyprus. Vecht voor uw vrijheid. De samenzweerders hebben niet het gehele eiland onder controle. Deze misdadigers zijn organen van de Atheense junta. Ze willen de republiek Cyprus kapot ma ken. Ze zijn daar echter niet in geslaagd en de vrijheid zal uiteindelijk zegevie ren. Zolang ik leef, blijf ik president en de leden van de nationale garde moeten beschouwd worden als rebellen en ver raders.” De toestand op Cyprus is nog onover zichtelijk, maar zeker is dat de opstan delingen nog lang niet het hele eiland in hun macht hebben. Zo wordt er ver woed gevochten in de drie grote steden. De troepen van Makarios hebben het vliegveld van Nicosia en vele grote ge bouwen in de hoofdstad in hun macht. Het aantal doden en gewonden schijnt zeer groot te zijn. Hoelang Makarios de strijd zal vol houden, is niet te zeggen. De troepen macht van Makarios bestaat hoofdzake lijk uit lichtbewapende politietroepen, ongeveer 3000 man sterk. De opstandige nationale garde telt 10.000 man en be schikt over pantserwagens. De overgrote meerderheid van het Cy prische volk staat echter achter de aartsbisschop. Verder is bekend dat vrij wel iedere familie op Cyprus een wapen in huis heeft. Regen en wind teisteren bijna geheel Nederland, maar een evenement dat daar zeker niet aan ten onder gaat is de roemruchte Nijmeegse Vierdaagse. Bij het begin van de 58ste editie van dit wandelsportgebeuren troffen de deel nemers (ongeveer 14.000 man) het met het weer niet slecht in tegenstelling tot andere delen van het land. De heer De Blécourt, voor de 34ste keer aanwezig, zag het geflankeerd door twee jonge deernen die voor het eerst meelopen zelfs bijzonder zonnig in. Op pamfletten die op de plaats van de aanslag in Lourdes werden gevonden, werd van de Spaanse regering geëist dat z(j gedetineerde kameraden vrijlaat en gevangenen die er al driekwart van hun straf op hebben zitten, voorwaardeljjk laat gaan. De Rooms-katholieke kerk wordt op de pamfletten veroordeeld voor haar .Jdeologische steun” aan de Spaan se regering. ’=1 SAINT-LARY (AFP). Dertien Fran se en buitenlandse auto’s uit de kara vaan van de Tour de France zjjn maan dagnacht vernield of beschadigd door de ontploffing van drie kneedbommen op twee parkeerterreinen in Lourdes. WASHINGTON (UPI). Nixons vroegere medewerker Charles Colson heeft gisteren voor de Huiscommissie voor justitie die een mogelijke afzetting van Nixon onderzoekt verteld dat de president opdracht heeft gegeven tot de inbraak bij de psychiater van Daniel Ellsberg. Kantoor; Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden Telefoon administratie 15437 en 16450 Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel. 10709 Postgiro 273107 Postbus 18 Klachten bezorging 18.30-19.00 uur tel. 10519 „Toestand op NAVO heeft besprekingen gevoerd met Griekse en Turkse vertegenwoordigers om een einde te maken aan de strijd op Cyprus. De Londense „Times” schrijft in een commentaar dat er een accuut gevaar bestaat dat de coup op Cyprus zal leiden tot oorlog tussen de twee NAVO-landen, Turkije en Griekenland „,een situatie die de Sovjet-Unie ongetwijfeld zal uit buiten.” De aanslag is het werk van „Gari”, de „Internationale Revolutionaire Actie groepen”. Deze beweging had de vorige nacht in Saint-Lary ook al aanslagen op voertuigen in de karavaan van de Tour de France gepleegd. „Gari’’ is verantwoordelijk geweest voor de recente ontvoering van de direc teur van de Bank van Bilbao in Parijs, Suarez. Gongalves heeft gisteren een onder houd gehad met de demissionaire minis ter van Koloniën Antonio de Almeida Santos op een moment dat uit Angola en Mozambique opnieuw onrust en ge welddaden werden gemeld. Bij nieuwe rassenonlusten in de An golese hoofdstad Loeanda zijn gisteren zeker 15 mensen gedood en 50 gewond. De toestand in Loeanda zou zeer ernstig zijn. Het centrale ziekenhuis heeft giste ren de hele dag artsen opgeroepen. Opstandelingen hebben gisteren een deel van de noordwestelijke Tete-spoor- weg in Mozambique opgeblazen. Het is de derde grote aanslag op het baanvak in drie weken. Het treinverkeer op de lijn is opnieuw geheel tot stilstand gekomen. Het Limburgse Kerkrade leeft dezer dagen van de muziek. In alle toonaarden wordt er stevig geblazen en geslagen, op de trommels wel te verstaan. Het We reld Muziek Con cours houdt de ganse bevolking in haar ban. Har monie- en fanfa- re-orkesten uit de hele wereld zetten hun beste muzi kale beentje voor om elkaar de loef af te steken. Aandacht trok gisteren vooral het optreden van de Original Hobo Band uit de Ver enigde Staten. Le den van dit excen trieke orkest, on der wie doktoren en advocaten, hadden zich in landloperskledij uitgedost. Onder het genot van het roken van een grote Havanna werd de door een paraplu beschermde grote trom driftig geslagen. PARIJS (DPA). Een lawine heeft vanochtend in het Monfr-Blancgebergte verscheidene groepen alpinisten meege sleurd en bedolven. Zeker acht mensen zijn door de sneeuw massa gedo d. De alpinisten waren bezig met de beklimming van de 4.249 meter hoge Mont-Blanc au Tacul, toen een sneeuw en ijsmassa losraakte en hen meesleur de. AMSTERDAM. (ANP). Tientallen mensen hebben gisteravond de Amster damse politie gebeld, nadat deze via de televisie had gevraagd om inlichtingen over de Japanner Suzuki, wiens lijk vorige maand in een Amsterdamse gracht werd gevonden. „De telefoon stond roodgloeiend”, al dus recherche-wachtcommandant D. Brouwer. „Er hebben zeker zestig men sen opgebeld, die zeggen de Japanner voor zijn dood te hebben gezien. Acht rechercheurs hebben de hele avond aan de telefoon gezeten”. De heer Brouwer had de indruk dat er verschillende „waardevolle” tips bij waren. Naar aanleiding daarvan begint de politie vandaag een hernieuwd onder zoek. -:-.c it 4 937 rx, ijiiihiA i ff

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 1