Gevluchte Makarios op weg naar Verenigde Naties Economische tot 8 percent Felle brand na GARI dreigt met nieuwe aanslagen straling boven Canada explosie in Botlek Queen Elizabeth bijna beschoten met torpedo’s Radio-actieve sabotage in Portugal Geruchten over coup in Griekenland „Huurverhoging Bom in Londen beperken” Johan Marian getrouwd en ZIE PAGINA 14 PRIJSVERLAGING LOSGEBROKEN iet woord is aan WAARIN opgenomen de kennemer courant en het dagblad voor ijmuiden Troepenbewegingen naar Athene KCMPLETE BADKAMERS inclusief tegelwerk KOOYMAN SANITAIR I DUISENBERG Lichte weersverbetering 3 3 9 15 AGENDA P’p’na 4 [h!!? PRESIDENT SADAT Na Chinese kernproef PERSPEX Papier en metaalhandel GEBR. A. J. BA^FKDS WESTMORELAND LIJDT NEDERLAAG BIJ VERKIEZINGEN LETTERS I ICH7BAKKEN eigen nt a erp-studio ILfJ ld f i IJmuider Courant Siegfried E. van Praag: Hoofdiedactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V Directie- Mr II C van «Ier Mije. II OP CYPRUS 300 DODEN „Griekenland stevent af op een ca- Weerrapporten 2 TELEFOON 023 - 37 03 50 Plaatselijk nieuws 9 AAN HET STRAND Radio en televisie 13 Strips 13 Economie Beurs 17 Sport 19, 21 r t Spa; i n<-> 34 Binnen- en buitenland 2, Achtergrond Deze krant bestaat uit vierentwintig pagina’s Weersverwachting van het KNMI tot donderdagavond: WOENSDAG 17 JULI 1974 64e jaargang nummer 214 (Van onze redacteur in Athene, Ab Courant) het Zuid- ROTTERDAM. Gistermiddag heeft een felle brand een deel van de installa ties van Oxirane Chemie Nederland in het Rotterdamse Botlekgebied verwoest. Het vuur, dat na een explosie ontstond, heeft een schade van vermoedelijk vele miljoenen veroorzaakt. Na veel gelezen te hebben meent men: waarom te lezen als men zien en denken kan? 4, 5, 7, Kastje kijken op maat Kantoor; Lange Nieuwstraat 427, Ijmuiden Telefoon administratie 15437 en 16450 Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel. 10709 postgiro 273107 Postbus 18 Klachten bezorging 18.30-19.00 uur tel. 10519 LISSABON (ANP). De democratie in Portugal wordt ernstig bedreigd door economische sabotage van de zijde van de Portugese banken en van nationale en internationale ondernemingen. Deze sabotage wordt gepleegd in de vorm van het weigeren van kredieten, met name aan kleine en middelgrote bedrijven en het verminderen of niet verhogen van de investeringen in Portugal. De brand in de installatie, waar zuur stof met butheen werd vermengd, ging gepaard met een enorme rookontwikke ling. Dit had tot gevolg dat het bij de Centrale Meld- en Regelkamer Rijn mond klachten regende van ongeruste mensen. De rookontwikkeling ontstond onder andere doordat de produktie van het bedrijf onmiddelijk werd stilgelegd en de vluchtige produkten, die het be drijf vervaardigt, via een schoorsteen werden verbrand. Zodra de brand was uitgebroken werd het personeel, waarvan niemand is ge wond, uit het bedrijf gehaald. De omvang zijn tegenstander kreeg 60 percent van de stemmen van de nederlaag van Westmoreland heeft ver bazing gewekt. De aanhangers van de generaal hebben verklaard „verbijsterd” te zijn door het falen van hun kandi daat. De sterkste legereenheden in Grieken land zijn die van het derde legerkorps en die behoren nu meer dan ooit gecon centreerd te zijn aan de Noord en Noordoostgrens, waar in verband met de kwestie-Cyprus het Turkse gevaar pleegt te dreigen. De hele week circuleren er al geruch ten dat de meerderheid van de Griekse officieren zich gekeerd heeft tegen de zogenaamde Atheense officieren die in feite de binnenlandse en buitenlandse politiek van Griekenland bepalen. De „Atheners”, waaronder in het bijzonder de commandant van de militaire politie, hebben Griekenland in het Cyprische avontuur gestort. Dat heeft tot gevolg dat Griekenland in de Veiligheidsraad aan de schandpaal wordt geslagen door haar dochterland Cyprus. Het verderfelijke offensief van de Atheners heeft tot gevolg gehad dat Cyprus Griekenland voor het wereldfo- rum aanklaagt wegens agressie. De noordelijke officieren verseven de Atheners deze debacle niet, temeer daar de coupe op Cyprus vooralsnog niet het succes heeft geboekt waarop gerekend was. Een schande vindt men hier dat Het zou gaan om honderden gevallen en de komende, nieuwe regering zal snel moeten optreden wil het land niet in een economische crisis geraken. Dit is de kern van het vraaggesprek dat een medewerker van Vara’s actuali teitenrubriek „Achter het Nieuws” on langs in Portugal had met enkele voor aanstaande Portugezen: te weten ex- minister zonder portefeuille Francisco Pereira de Moura (die ook weer als kandidaat kan worden beschouwd voor de nieuwe regering) en vakbondsleider Anselmo Dias. Het interview werd gister avond uitgezonden. In dit verband dient te worden opge merkt dat de Britse regering het bewind van Makarios nog steeds als het enige legitieme erkent. Het is overigens ook nog niet duidelijk in welke staat van wording zich het regime van Sampson bevindt, de man die zich tot hoofd van de nieuwe regering heeft uitgeroepen. De Britten realiseren zich maar al te zeer dat Sampson hen op het eiland officieel naar het leven heeft gestaan. Een van de ochtendbladen produceerde gisteren een vraaggesprek met een Brit die als lid van de Britse strijdkrachten indertijd en in dienst van hare majesteit het geweer op Sampson had gericht. De vraag of het Verenigd Koninkrijk zich werkelijk buiten het conflict zal weten te houden, valt nog in het geheel niet te beantwoorden. Naast de eeuwig voortdurende strijd in Noord-Ierland wil Engeland niet ver wikkeld worden in een ander onoplos baar drama. Londen heeft trouwens ook de middelen niet meer, die men ter beschikking had in de Britse gouden tijd als koloniale mogendheid. LONDEN De afgezette president van Cyprus, aartsbisschop Makarios, is vanmiddag in Londen aangekomen, vanwaar hij zou doorreizen naar de Verenigde Naties in New York. In Nicosia, de hoofdstad van Cyprus, is gezegd dat bij de gevechten tussen Makarios-aanhangers en de nationale garde 300 mensen om het leven zijn gekomen. Makarios vluchtte gister middag in een militair transportvliegtuig uit Cyprus. Hij bracht de nacht door op Malta. De Cyprische stad Pafos, waarheen de aartsbisschop eerst gevlucht was, viel gistermiddag in handen van de opstandelingen. tastrofe als president Makarios niet on middellijk in zijn rechten wordt her steld”, zo luidde het commentaar van de Griekse ex-premier Karamanlis in Parijs. Een duizendkoppige menigte liep gister middag te hoop voor het raadhuis van Heemstede om een glimp op te vangen van Johan Neeskens die gisteren in het huwelijksbootje stapte met de Zaanse Marian Schuphof. De Heemstedenaren maakten van de bruiloft een indrukwek kende huldiging voor de succesvolle top- voetballer, die binnenkort naar Spanje verhuist om samen met Johan Cruyff Barcelona op te stoten in de Spaanse competitie. (Zie verder pagina 9) LONDEN (AP) De Egyptische pre sident Anwar Sadat heeft in een gistera vond door de Britse televisie uitgezonden vraaggesprek gezegd, dat hij in april 1973 op het allerlaatste moment tussen beide moest komen om te verhinderen dat een Egyptische onderzeeër het Britse schip Queen Elizabeth II zou torpederen. Sadat vertelde dat een „Arabische lei der”, wiens naam hij niet noemde, de Egyptische onderzeeër bevel had gegeven het enorme passagiersschip aan te val len. „Mij werd dit midden in de nacht meegedeeld”, aldus Sadat. „Ik moest tot half vier 's ochtends opblijven om mijn kapitein een tegenbevel te geven”. In april 1973 maakte de „Queen Eliza beth II” een cruise met 590 joden aan boord ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de staat Israel. Lord Chalfont, de vroegere Britse mi nister van staat die Sadat de vragen stelde antwoordde op de vraag of het wellicht de Libische leider kolonel Kad- dafi was geweest, die het bevel had gegeven: „Dat ligt voor de hand, ja Plaatselijk buien maar ook enkele zonnige perioden. Zwakke tot matige, maar aan zee in de mid dag vrij krachtige wind tussen zuidwest en noordwest. Mini mumtemperaturen omstreeks 10, middagtemperaturen rond 17 gra den. Raamstecg 1 tot 9 bij de Lange Heerenvest, tel. 322232 Dagelijks van 8 tot 6 uur INKOOP tegen de LAATSTE en HOOGSTE beursnotering van alle soorten papier - koper - lood - zink - aluminium - ijzer enz. OTTAWA (Reuter). De Chinese kernproef in de atmosfeer van vorige maand beeft de radio-actieve straling boven de Canadese stad Winnipeg begin juli zestienmaal verhpogd. Aldus een geleerde van het Canadese ministerie van Gezondheid, dr. A. K. Das Gupta, die met nadruk verklaarde dat dit geen gevaar opleverde. Vooruitzichten: wel perioden met zon, maar nog steeds koel en wisselvallig door aanvoer van oceaanlucht. Na het buiengebied dat van daag passeert morgen iets beter door een rug van hoge druk. Op klaringen, overwegend droog en matige zeewind. Aanhoudend koel. 17 tot 18 graden, zeewater 15 graden. een algemeen vereerd figuur als Makari os het Atheense regime uitmaakt voor een fascistische kliek. Zelfs als de troe penbewegingen niet op een greep naar de macht uitlopen dan zullen we in Griekenland binnenkort dramatische ontwikkelingen beleven. De Turken staan op het punt gebruik te maken van de innerlijke zwakte van het Atheense regime en de koude oorlog die tussen beide erfvijanden als enige maanden woedt, zou gemakkelijk in een warme kunnen verkeren. Vooralsnog is alles nog gebaseerd op geruchten, maar de geruchten zijn in Griekenland de enige betrouwbare bron van informatie. (Zie verder pagina 2) LONDEN (Reuter en DPA). In het zuiden van Londen is vanochtend vroeg een regeringsgebouw ernstig beschadigd door een bomontploffing, vervolgens ontstond een brand, die echter snel be dwongen kon worden. De explosie heeft geen slachtoffers geëist. In het gebouw waren sociale en fiscale diensten ondergebracht. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Minister Duisenberg van Financiën vindt een huurverhoging van 9 tot 10 percent in de komende jaren onaanvaardbaar. Hij heeft in het vorige week afgesfoten kabinetsberaad over de komende rijksbeeroting minister Gruij- ters van Volkshuisvesting voorgehouden dat zo’n hoog percentage de consequen tie zou zijn van uitvoering van Gruij- ters’ nota huur- en subsidiebeleid. Gruij- ters’ departement had berekend dat de voorgestelde maatregelen een huurver hoging van niet meer dan 8 percent zouden vergen. Over deze verhoging hebben wij vorige week bericht. Premier Ecevit van Turkije gaat van daag naar Londen om met de Britse regering te praten over crisis rond Cy prus. Gisteren maakte Turkse bekend dat binnen 24 uur tot daden tegen de rebellen op Cyprus zou worden overge gaan ais Londen niet zou reageren op een verzoek inzake een Brits-Turkse actie. Ecevit staat in zijn land onder zware druk om over te gaan tot gewa pende interventie. COLUMBIA (AFP) De 60-jarige Amerikaanse oud-bevelhebber van Amerikaanse expeditieleger in Vietnam, generaal William We~tmore- land, heeft gisteren een duidelijke ne derlaag geleden bij een voorverkiezing in de Amerikaanse staat Zuid-Ca* olina. De stemming ging om de aanwijzing van een republikeinse kandidaat voor de functie van Gouverneur van Zuld-Caro- lina. Vanmorgen vroeg heeft de Veilig heidsraad van de Verenigde Naties een begin gemaakt met het debat over de staatgreep op het eiland. De Raad kwam bijeen op verzoek van de Cyprische vertegenwoordiger Zenon Rossides en secretaris-generaal Waldheim. De leden van de Raad hebben nog geen uitspraak gedaan of een bestand geëist. Terwijl radio-Nicosia vanmorgen meldde dat „de toestand weer normaal is”, kwamen de volgende reacties op de staatsgreep van de nationale garde: 9 De Nederlandse regering is diep be zorgd en hoopt dat de conflictsituatie zich niet zal uitbreiden; O De EEG-landen zijn eveneens be zorgd omdat "„de stabiliteit van West- Europa wordt bedreigd”; „Het Griekse militaire regime en de NAVO trachten op het eiland een mili- tair-fascistische dictatuur te vestigen”, aldus het Russische persbureau Tass; Een duidelijk vermoeid uitziende aarts bisschop Makarios stond vanmorgen vroeg, voor zijn vertrek van Malta naar Londen, nog een aantal journalisten te woord. ATHENE. In Griekenland zijn troepenbewegingen gemeld van Noord naar Zuid-Griekenland. Dat wil zeggen in de richting van Athene. Dat zou kunnen wijzen op een aanstaande staatsgreep. P Stuurman Abonnement - bij vooruitbetaling - f 10,90 p. mnd., f 31,35 p. kwartaal (p. post f 36,—p. jaar f 123,20, (p. post f 141Losse nummers 50 ct. PARIJS. (DPA) In een anoniem telefoontje is gedreigd met nieuwe aan slagen op de Spaanse deelnemers aan de Ronde van F^ankrUk. als deze renners mee blijven doen aan de wedstrijd. „Wjj zijn tot het uiterste besloten om te verhinderen dat de Snaense pines Parijs bereikt”, zo zei -'•'n. die zinb nu-*af voor een lid van de Sni«n«e Rn«—s<«ti- sche n-.nio VObl* niS dp SriOQncp wad- StTl’id n’P* W’llpp qfnVpn ten- minste in een communiqué hun houding ten aanz’en van de Snaanse regering uiteen moeten zetten. De anarchistische beweging heeft in mei in Parijs een Snaanse ban’-^rocteur ontvoerd en pleegde in de nacht van maandag op dinsdag aanslagen op bege- leidingswagens van de tour-karavaan en op 13 autobussen van bedevaartgangers naar Lourdes. Volgens Gruijters’ nota zou er een doorstromingsheffing moeten komen voor alle huurhuizen, waarvan de bewo ners minder dan 10 percent van hun belastbaar inkomen verwonen. De hef fing moet per jaar 1500 bedragen, voorlopig alleen voor huren van ten hoogste 250 per maand. In 1976 zou deze heffing voor de helft, in 1977 in zijn geheel moeten worden ingevoerd. Haarlem - Tel 320077 Diverse verwisselbare Lettersystemen In Londen, aldus onze redacteur Ru dolf Bakker, is de hoop erop gevestigd dat aartsbisschop Makarios zich niet aan het hoofd zal stellen van een rebellenle ger, maar zal proberen naar New York te reizen, waar hij de hulp van de Verenigde Naties zou kunnen inroepen. Hij zou de VN moeten vragen zijn regime te blijven erkennen en het 800 man tellende VN-leger op het eiland aanzienlijk te versterken. Bi-é-r f R.ë- j k". Bu..- '.J

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 1