WAARIN opgenomen de kennemer courant en het dagblad voor ijmuiden Turkse premier Ecevit tevreden over gesprek in Londen I Haarlem en Telstar meteen tegen elkaar Israel bereid tot zekere concessies Port Said „Commissie gaat impeachment aanbevelen” „Nieuwe Franse kernproef bij Moeroeroa Demonstratie Grieken München Weer schepen naar Het woord is aan in DEEL JORDAANS GEBIED AFSTAAN 1,70 Zonnige perioden ONTVOERDERS DODEN GIJZELAAR IN ARGENTINIË AGENDA KLOOSTER See morris before you buy WEEKEND REKLAME Weerrapporten 2 3 Plaatselijk nieuws 4, 5, 6, 7 Strips 9 Beurs 11 13 15, 17 7 De opruiming begint op19 juli a.s. f Kunst Sport Deze krant bestaat uit achttien pagina’s DONDERDAG 18 JULI 1974 64e jaargang nummer 215 Haarlem: Barteljorisstraat 20,tel.023-312655 Amsterdam: Leidsestraat 9 (bij Koningsplein), tel.020-223596 GIERSTRAAT 52-56 HAARLEM - TEL. 023*312992 Verhoog uw vakantiegenot met onze overheerlijke ROOMBOTER- PRODUKTEN Alles houdbaar verpakt TAARTJE VAN DE WEEK: Zongerij pte kersen met veel slagroom Uw voordelig weekendgebak op de gehele kollektie dames- en heren-suède, nappa en lamsvachtjassen, spencers en pantalons. 4 Sedert 1849 Washington verwacht BAKKERIJ NIEUW-ZEELAND Tel. (02550) -1 64 79 Al meer dan 40 jaar een begrip voor u Roomboterspecialist Voor uw vakantie uitstapjes: 10 EIERKOEKEN - y MH Fl Umuider Courant Edgar Brookes: Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V Directie- Mr H C van der Mije. H. P Stuurman Abonnement bij vooruitbetaling f 10,90 p. mnd., f 31,35 p. kwartaal (p. post f 36,-), p.jaar f 123,20, (p. post f 141,-), Losse nummers 50 ct. Moskou Grieks-Cyprioten K Weersverwachting van het KNMI tot vrijdagavond: Binnen- en buitenland 2, 3 Achtergrond Kastje kijken 7 AAN HET STRAND Radio en televisie 9 V’ 64-43 Zonnige perioden en op de mees te plaatsen droog weer. Zwakke tot matige noordwestelijke wind. Minimumtemperaturen van 6 tot 11 graden, maximumtemperatu ren rond 18 graden. Voor een blanke overheersing is in deze wereld geen plaats meer. De eerste thuiswedstrijd van Telstar heeft ook al een derbykarakter. De Vel- senaren zijn op 8 september de gasthe- 20% Een hogedrukgebied versterkt zich van Engeland naar het vaste land. Morgen droog en veel uren zon. Afnemende zeewind. Tem peratuur 17 tot 18 graden, zee water 16 graden. (Van onze sportredactie) HAARLEM/IJMOND. De competi tie in de eredivisie, die op 1 september van start gaat, biedt meteen al de streekderby tussen Haarlem en Telstar. De clubs ontmoeten elkaar op het Haar- lemterrein. De return in Velsen vindt, ais het programma normaal op tijd kan worden afgewerkt, plaats op 12 januari. HaagSparta, GraafschapNAC, HaarlemTelstar, Twente, Go Ahead EaglesFC Amster dam en FeyenoordRoda JC. een van zes maanden zijn juristen van het Amerikaanse Con gres gereed de impeachment (afzetting) van president Nixon aan te bevelen voor zijn aandeel in de Watergate-affaire. Dit hebben betrouwbare kringen in Was hington bekendgemaakt. bepleit. „Er is alle reden om aan te nemen dat de coup op Cyprus is onder nomen met hulp van NAVO-kningen die zich zorgen maakten over de neutrale houding van Cyprus”, aldus Moskou. Op Cyprus is het vliegveld bij Nicosia weer heropend. Het werd maandag ge sloten kort nadat de Cyprische nationale garde de regering van president Makari os omver wierp. Hoewel het nieuwe regime Sampson op Cyprus bij herhaling heeft beweerd dat de toestand op het eiland rustig is zijn onder meer in Athene nog steeds berichten ontvangen over strijd. LONDEN (Reuter, AFP, UPI en AP) Het Turks-Britse overleg in Londen over de staatsgreep in Cy prus is vandaag voortgezet. Nadat premier Ecevit van Turkije en pre mier Wilson gisteravond vier uur hebben geconfereerd werd besloten het gesprek vanmorgen voort te zetten. Ecevit zei: „Ik ben tevreden over het gesprek”. Diplomatieke waarnemers in Athene zijn van mening dat de nieuwe regering op Cyprus spoedig te maken zal krijgen met een sterke oppositie. Met name legt men er de nadruk op dat de Cyprische Communistische Partij een stabiele situatie radikaal zou kun nen wijzigen. Men schat dat ongeveer een kwart van de Cyprische volwasse nen tot deze partij behoort. Met steun van de havenarbeiders en de werkers in de steden zou zij een belangrijke factor worden voor het verzet tegen het be wind van Nicos Sampson. De staatsgreep op Cyprus houdt ook Griekse gastarbeiders in West-Europa bezig. Op deze foto een demonstratie in München van het Griekse Comité van Democraten. Op het doek staat met grote letters: „Onmiddellijk actie van de Ver enigde Naties op Cyprus”. De Russische regering heeft in een verklaring gepubliceerd door het officië le persbureau Tass Griekenland van ■agressie beschuldigd en krachtig optre den van de Verenigde Naties op Cyprus BUENOS-AIRES (Reuter en AFP). De 62-jarige David Kraiselburd, direc teur van het dagblad „El Dia” en van het persbureau No.ticias Argentinas, is gisteravond door zijn ontvoerders ge dood. I Dat gebeurde op het moment dat de L Politie het huis waar hij gevangen werd gehouden aanviel in de Argentijnse stad La Plata, waar Kraiselburd 25 juni werd ontvoerd. voor Lange Nieuwstraat 779, IJmuiden Telefoon 15189 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden Telefoon administratie 15437 en 16450 Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel. 10709 Postgiro 273107 Postbus 18 Klachten bezorging 1 8.30-1 9.00 uur tel. 10519 De vaart op de Egyptische havenstad Port Said is weer normaal geworden. Terwijl enthousiast publiek op de kades van de haven stond te juichen voer het Egyptische vrachtschip „Abu Simble” gepavoiseerd Port Said binnen. Het was voor het eerst sinds zeven jaar dat dit weer mogelijk is geworden. „VN-actie op Cyprus WASHINGTON (Reuter) Na intensief onderzoek van zes Vooruitzichten: Tijdens week einde waarschijnlijk redelijk strandweer. „Het nieuws over een dergelijke aan beveling kwam terwijl de 38 leden tel lende commissie van justitie van het h Huis van Afgevaardigden zich opmaakte haar onderzoek af te sluiten met een getuigenis van Herbert Kalmbach, eens persoonlijk advocaat van Nixon. In de komende paar dagen zullen de 21 demo cratische en 17 republikeinse leden de mogelijke impeachment-artikelen be spreken waarover de commissie naar verwachting eind volgende week zal stemmen. Naar verluidt zal de speciale adviseur van de commissie, John Doar, de leden opwekken tot de slotsom te komen dat er geen andere keus kan worden gemaakt dan de impeachment van de president bij het volledige Huis van Afgevaardigden aanbevelen. Berichten dat John Doar en de repu blikeinse raadsman van de commissie Albert Jenner van plan zijn impeach ment aan te bevelen lokten van republi- keinse zijde woedende protesten uit. Een vooraanstaand republikeins commissielid voorspelde dat alle republikeinse colle ga’s binnen de commissie tegen de aan- beveling tot impeachment zullen stem men maar zijn mening werd door een paar andere republikeinen in twijfel ge trokken. Wel klagen republikeinse leden erover dat de staf van de commissie heeft gepoogd het standpunt van de president te negeren. Zij laten zich aan de mening van Jenner niets gelegen liggen en hebben diens plaatsvervanger, Sam Garrison, opgedragen een anti-im- peachmentstuk op te stellen. WELLINGTON (AFP). De Nieuw- zeelandse premier Norman Kirk heeft vandaag verklaard goede redenen te hebben om aan te nemen dat Frankrijk op Moeroeroa een nieuwe kernproef heeft genomen. Het Australische ministerie van Bui tenlandse Zaken meldt dat ook Australië aanneemt dat de Fransen in de Stille Oceaan een kernproef in de atmosfeer hebben genomen. Uit Nieuw-Zeeland zal naar verwacht wordt binnenkort opnieuw een schip vertrekken naar het kernbomatol Moe roeroa in de Stille Oceaan om daar te protesteren tegen het voortduren van de Franse kernproeven in het gebied. Anne-Marie Horne, een woordvoerder van de Greenpeace „Greenpeace Foun dation”, maakte in Vancouver bekend dat de Tahitische kits van schipper Rolf Heinann uit Nieuw-Zeeland waarschijn lijk morgenavond uit Whangarei zou uitvaren. Volgens genoemde waarnemers zou zich op het eiland aldus binnen korte tijd een bloedige en genadeloze guerril lastrijd tussen Grieks-Cyprioten kun nen voordoen. Touroperator Neckermann heeft be sloten de vijf reizen naar Cyprus, die voor dit seizoen nog op het programma stonden, gezien de sitatie op het eiland, niet uit te voeren. Aan de ongeveer 150 vakantiegangers, die voor deze reizen hadden geboekt, zal een andere bestem ming worden aangeboden. De Rotterdamse touroperator Belair, die ook reizen naar Cyprus organiseert, wil eerst afwachten hoe de situatie zich op het eiland ontwikkelt, alvorens te besluiten de reis niet door te laten gaan. (Zie verder pagina 3). JERUZALEM (AP). Israel is bereid het grootste deel van het bezette gebied ten westen van de Jordaan af te staan als onderdeel van een vredesregeling. Dat is gisteren in Jeruzalem meegedeeld door de Israëlische minister van Handel, Haim Bar-Lev. Bar-Lev. oud-chefstaf van de Israëli sche strijdkrachten, zei dat de Jorda- niërs zouden moeten aanvaarden dat zij, in dat geval, Palestijnen als burgers van hun land moesten opnemen. Wij geloven dat de Palestijnen beho ren tot Jordanië, evenals het grootste deel van het gebied ten westen van de Jordaan, zei de minister tot journa listen die de Amerikaanse minister van Financiën, William Simon, vergezellen op diens tweedaags bezoek aan Israel. Maar Israel, aldus Bar-Lev, zal nooit het bezette deel van Jeruzalem af staan of dat gedeelte van het bezette gebied waarin de steden Nabloes en Jenin lig gen. Nooit meer zou worden toegestaan dat Jeruzalem, dat Israel wil handhaven Israel is bereid, aldus Bar-Lev, aan Jeruzalem een speciale status toe te kennen en vrije toegang tot de stad te verzekeren „ook voor andere mensen”. als zijn hoofdstad, een verdeelde stad zou worden, zoals voor de oorlog van 1967. Maandag had de minister gezegd, dat premier Rabin „gereed was delen van het Jordaanse gebied terug te geven in ruil voor de vrede”. Door enige Israëlische leiders is al eerder verklaard dat Israel een dergelij ke „ruil” wilde maken, maar tot nu toe had de minderheidsregering van Rabin er nog geen gewag van gemaakt omdat zowel de rechtse als de religieuze partij en ertegen zijn, hetgeen zou kunnen leiden tot de val der regering. ren van AZ’67. Haarlem speelt op die dag de uitwedstrijd tegen FC Twente. De traditionele topper tussen Feyenoord en Ajax vindt in de eerste competitie- helft plaats op de achtste competitiedag, 27 oktober. Het volledige eredividie-programma voor 1 september: MVVPSV, FC Den AjaxExcelsior, de AZ’67Wageningen, FC Utrecht—FC Voorts wil het dat het gedeelte ten westen van de Jordaan een gebied wordt van „vrije toegang en vrijhandel nadat het is teruggegeven aan Jordanië. Hoeveel Jordaans bezet gebied Israel zou willen af staan aan Jordanië vertelde Bar-Lev er niet bij, maar wel sprak hij steeds over „het grootste deel ervan”. Israel, aldus de minister, zal niet ge dogen dat er een afzonderlijke Palestijn se staat tot stand komt, maar als het grootste deel van het nu bezette gebied opnieuw Jordaans wordt, zal toch onge veer 90 percent van de Palestijnen zich weer op Jordaans gebied bevinden. In het gesprek met de journalisten leverde Bar-Lev ook kritiek op de Vere nigde Staten die zich bereid hebben verklaard Egypte een kernreactor te verkopen. „In een week tijds zal hierdoor de technische kennis van Egypte op een dergelijk peil worden gebracht dat het voor dit land gemakkelijker zal gaan woredn zich op gevaarlijker terrein te begeven. Er bestaat hierdoor een zeer groot risico, en voor de wereld een gevaar”. Saleh Rafat, een leider van de Pales tijnse guerrillabeweging, is opnieuw in Jordanië gearresteerd. Rafat, is een voormalig lid van het uitvoerend comité van de Palestijnse Bevrijdings Organisa tie, PDF. Ze zijn er weer onze heerlijke PERENSOEZEN vol met slagroom en een halve peer. 3,25 5 stuks van 3,75 voor Vandaag nam ook de Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken Joseph Sisco deel aan de gesprekken. Hij is de Amerikaanse deskundige voor za ken in het Midden-Oosten. Bovendien is overleg geweest tussen de Britse en Turkse ministers van Defensie. In Mos kou heeft de Amerikaanse ambassadeur Stoessel over de kwestie Cyprus gespro ken met de Russische minister van Bui tenlandse Zaken Gromiko. 4 «.Si»,;

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 1