Londen centrum van politieke activiteiten Lood op tabak oorzaak longkanker in Borsele Franse benzine Turkse regering onder grote druk weer duurder Oorlog zonder einde WH Vergunning voor tweede centrale blokkeren het verkeer Cambodja ALLE BELGEN KRIJGEN EEN Boeren in België ANDER TELEFOONNUMMER Iran neemt deel in Krupp I in achtergrond rr DONDERDAG 1 8 JULT 1974 3 B7NNENLAND-BUITENLAND Vertegenwoordiger (Van onze redacteur in Hongkong, Christiaan Roll) Hulpgoederen LONDEN/NEW YORK/ANKA- RA (AP/UPI/AFP/Reuter) Een ijverig zoeken naar een vreedzame oplossing voor de netelige positie rond Cyprus stond gisteren boven aan de agenda van talrijke rege ringsfunctionarissen en politici in verscheidene Europese hoofdsteden. Het centrum van de activiteiten t^as de Britse hoofdstad, waar de afgezette en gevluchte Cyprische president, aartsbisschop Makarios, ’s middags met premier Wilson con fereerde en waar later op de dag een zware Turkse regeringsredele- gatie onder leiding van premier Bulent Ecevit arriveerde voor over leg met de Britse regeringsleider. PNOM PENH Het eind van de oorlog die sinds lang aan de poorten van de Cambodjaanse hoofdstad Pnom Penh staat is nog niet in zicht. De Rode Khmer-opstandelingen beheersen vier-vijfde van het land, en bijna de helft van de zeven miljoen inwoners. Maar bijna een miljoen Cambodjanen zijn voor de oorlog van het platteland gevlucht naar de hoofdstad, die uit haar voegen barst. I Druk op Athene i i| t Portugal heeft nieuwe regering 1 eiloo rond drie rrdat een me- villa over, scherp gestegen: die van rijst bijvoor beeld in één jaar met 600 percent. lopen, en het is verbazingwekkend dat zij hun posities rondom Pnom Penh hebben kunnen behouden. Penh i handen De socialistische minister Mario Soares is teruggekeerd als minister van Buiten landse Zaken. De leider van de commu nistische partij, Alvaro Cunhar heeft zoals ook werd verwacht zijn func tie van minister zonder portefeuille be houden. )kes- msen weer jheid s It e n Ise- de ion. oor roor we- het die iers ’ro- zer- igen rerd toen be- zoor uit tald. iui- VV- ners mde be- aeb- Lling de it !F e n n :e ir n t- tko- de twee een i in- •ouw hij iverd ilis Bos cht Sp iel een be zen zal n. >n- 11e bij De m- te- aar ity an- 1U- abi ir. s- ig id se >n ie in sn in ht an pt Le- >ij is en ar m en n- In ■en SEATTLE (AP). Radioactief lood, zoals dat in de natuur voorkomt en zich vastzet op tabaksbladeren, is waarschijn lijk de voornaamste oorzaak van long kanker bij sigarettenrokers, aldus heeft dr. Edward P. Radford van de John Hopkins school voor hygiëne en openbare gezondheid verklaard. Ijverig zoeken naar vreedzame oplossing voor kwestie-Cyprus Zij zijn de oorlog moe. maar nie mand weet haar te beëindigen. De laatste herziening van de regering, die enkele onbekende jongere mensen in het kabinet bracht, heeft geen einde gemaakt aan de onenigheid in de leidende kringen. BRUSSEL' (ANP). Belgische boeren, ontevreden over het feit dat hun inkom sten als gevolg van de gestegen produk- tiekosten zijn atgenomen. hebben op nieuw verschillende wegen in het land afgegrendeld. Dat gebeurde onder meer op de weg Bergen-Charleroi en Bergen- Beaumont, in de buurt van Luik en in de Ardennen. Automobilisten werden via de radio gewaarschuwd de driehoek Na menLuikBastenaken zoveel moge lijk te mijden omdat verscheidene we gen daar door landbouwtrekkers waren geblokkeerd. Turkije heeft 650 militairen op Cy prus. Uit Turkije komen berichten over grote troepenconcentraties bij de havens aan de Middellandse Zee. Voor de kust liggen troepentransportschepen en lan dingsvaartuigen gereed. Intussen zijn ook Turkse legereenhe den gezonden naar de westelijke grens voor het geval Griekenland tot de aan val zou overgaan als Turkije actie zou ondernemen op Cyprus. Een oorlog tus sen deze twee landen, in 1963 en 1967 op het nippertje afgewend, zou de zuidoos telijke flank van de NAVO ernstig ver zwakken. Griekenland heeft gisteren zijn strijd krachten in een verhoogde staat van paraatheid gebracht. Dat houdt volgens goedingelichte kringen in Athene ver band met de militaire activiteit in Tur kije. (Zoals wij gisteren meldden zeggen andere bronnen echter dat er in Grie kenland een coup op handen is.) Griekse oorlogsschepen zijn gisteren opgestoomd naar het oostelijk deel van de Egeïsche Zee om betere tactische posities in te Door inhalering van tabak komt het radioactief materiaal terecht in de lon gen van rokers. Volgens Radford is dit materiaal verantwoordelijk voor het ontstaan van longkanker. Hij stelt dat teer en nicotine niet direct aansprakelijk zijn voor longkanker hoewel zij wel carcinogene eigenschappen kunnen be zitten. nemen. De luchtmacht is in staat van oorlogsparaatheid gebracht. De NAVO-raad in Brussel deed giste ren een verzoek aan de Griekse regering uitgaan de Griekse officieren op Cyprus terug te roepen. De raad sprak zich voorts „met grote meerderheid” (zonder Griekenland) uit voor terugkeer van Makarios en tegen elke eenzijdige inter ventie van Turkije. Verscheidene ambassadeurs, onder wie die van de VS en Nederland, hebben gisteren een bezoek gebracht aan het ministerie van Buitenlandse Zaken in PARIJS (DPA). De benzineprijzen in Frankrijk zijn met vijf centimes ver hoogd. Voor een liter super moet thans 1,80 frank worden betaald en voor een liter gewone benzine 1.66 frank. In het kader van de maatregelen ter besparing had de Franse regering in juni de ver hoging al aangekondigd. In januari van dit jaar hadden de benzineprijzen in Frankrijk al een flinke sprong gemaakt. Super werd toen ver hoogd van 1.35 tot 1.75 frank per liter en gewone benzine van 1,25 tot 1.61 frank per liter. O Berichten als zouden de prille de mocratiseringsbewegingen in Portugal in de kiem worden gesmoord, lijken beves tigd te worden door de terugkeer van Elmano Alves, voormalig secretaris-ge- heraal van de „Nationale Volksaktie’ ’in Lissabon. Deze „partij”-leider van de groepering (rijke lieden plus militairen) die achter de afgezette Portugese dicta tor Caetano staat, werd kort na de militaire staatsgreep gearresteerd en verbannen naar de Kaapverdische eilan den. Alves zou „voorwaardelijke vrij- keid” genieten De corruptie in leger- en regerings kringen heeft een omvang aangeno men die zelfs die van Zuid-Vietnam overtreft. Vaak betalen officieren hun soldaten niet eens de schrale soldij van 15 dollar in de maand uit, of ze voeren „spooksoldaten” op de loonlijst op (die in werkelijkheid he lemaal niet bestaan). Daarom komt het geregeld voor dat de soldaten hun geweren op deze profiteurs richten, en in elk geval draagt het winstbejag van de officieren niet erg tot de verbetering van de strijdlust bij. Toch zijn er tot nu toe nog maar weinig soldaten naar de andere kant overge- BRUSSEL (ANP) Morgen om 20.00 uur worden alle telefoonnummers in België gewijzigd. De 1.7 miljoen telefoonabonnees krijgen of een ander netnummer, dan wel, indien het netnummer niet verandert, een ander abonneenummer. De Nederlandse PTT maakt zich in verband met ceze gigantische „omnummerings- operatie” zorgen over het telefoonverkeer met onze zuiderburen in de komende dagen. Per jaar worden vanuit ons land rond 10 miljoen telefoongesprekken met België gevoerd, d.w.z. één op de drie internationale gesprekken heeft een bestem ming in België. Weliswaar worden de telefoonabonnees, die na 19 juli een oud nummer in België kiezen zover mogelijk van daaruit via beantwoord’ngsapparatuur ingelieht over de wijzigingen, doch wanneer dit op grote schaal zou gaan gebeuren worden stagnaties in het telefoonverkeer met België bepaald niet uitgesloten geacht. De PTT heeft Nederlandse abonnees met veel Belgische relaties inmiddels inge licht en voorts beschikt uiteraard de informatiedienst voor internationale gesprek ken (GDIB) over de nieuwe gegevens. ANKARA. (Reuter, UPI en AFP) Terwijl de Turkse autoriteiten zich verheugd tonen over de Britse bereid heid tot besprekingen over Cyprus, neemt in het land de druk op de rege ring in Ankara om op Cyprus snel tot handelen over te gaan, nog steeds toe. Sommige dagbladen vragen zich af waarom Turkije, met zijn ruim vijfhon derdduizend militairen over de grootste landstrijdmacht in West-Europa be schikkend. nog niet tot actie is overge gaan. In politieke kringen in Ankara verwacht men dat het van reces terug geroepen parlement de regering vandaag verstrekkende bevoegdheden zal geven. Radford zal zijn bevindingen over de oorzaak van longkanker vandaag op het vijfde internationale congres van radio logen in een rapport bekend maken. Radford zei dat zijn onderzoek heeft aangetoond dat groter aandacht dient te worden geschonken aan de laag-intensie- ve alfastraling die vrijkomt in kerncen trales van het type dat momenteel veel wordt gebouwd. Radford heeft zijn onderzoek verricht iri samenwerking met Edward Martell van het nationale centrum voor onder zoek van de dampkring in Boulder, Co lorado. Lood 210, een radioactief lood-isotoop, en polonium 210, stralen alpha doeltjes en heliumkernen uit, aldus Radford. Het lood 210 dat in de natuur voorkomt verzamelt zich op de haartjes van ta baksbladeren. MIDDELBURG (ANP) Gedeputeer de Staten van Zeeland hebben de Pro vinciale Zeeuwse Energie Maatschappij (PZEM) vergunning verleend op grond van de wet inzake luchtverontreiniging voor de bouw van een tweede conventi onele elektriciteitscentrale in Borsele. Ook is een wijziging aangebracht in de vergunning voor de eerste conventio nele centrale. Aan de vergunning is een aantal voorschriften verbonden. Eén van de belangrijkste is de bepaling dat in principe door beide niet meer dan in totaal 310 kilo zwaveldioxyde per uur in de buitenlucht mag worden gebracht. De PZEM had een verzoek ingediend voor 4200 kilogram. GS van Zeeland hebben de vergunning terstond van kracht verklaard. Dagelijks moet het zwavelgehalte aan de provinciale waterstaat worden gezon den, aldus GS in hun toelichting op de hinderwetvergunning. De uit zeventien leden bestaande rege ring telt behalve Goncalves zes militai ren. Bij de overige leden zijn naast communisten, socialisten en democraten ook enige partijloze politici. De Spinola, die zijn aankondiging deed voor de in een van de zalen van zijn paleis opgestelde tv-camera’s, zei in een korte toespraak dat het nieuwe kabinet er een zal zijn van „discipline”. „De nieuwe regering, waarin de coalitie is gehandhaafd, zal het programma volgen van de beweging der strijdkrachten, waarvan premier Goncalves een van de De sterk Grieks gerichte nieuwe lei ders op Cyprus hebben de Turken op het eiland gisteren gerust trachten te stellen met de belofte dat zij „niets te vrezen hebben”. Het uitgaansverbod werd gedeeltelijk opgeheven. De Cyprio ten hebben het bevel gekregen alle wa pens in te leveren. Het vliegveld van Nicosia gaat vandaag weer open. De nieuwe minister van Buitenlandse Zaken, Dimis Dimitriou maakte gisteren bekend dat de vertegenwoordiger van Cyprus bij de VN, Rossides, van zijn functies ontheven is. Rossides heeft dit ontslag echter naast zich neergelegd. Ook secretaris-generaal Waldheim be schouwt hem nog als de rechtmatige vertegenwoordiger van Cyprus. Radio-Nicosia richtte gisteren scherpe verwijten aan het adres van Makarios, die volgens de radio „onder bescherming van de vijanden van Cyprus is gevlucht om zich aan de toorn van het volk te onttrekken”. De zender stelde Makarios verantwoordelijk voor de „onmenselijke folteringen” die zich op het eiland heb ben voorgedaan. Makarios heeft in de vijftien jaar van zijn heerschappij niets anders dan persoonlijke roem nage streefd, aldus radio-Nicosia. Foto rechts: Makarios en Wilson na hun gesprek voor Downing Street 10. Beide staatslieden werden door een grote menigte toegejuicht. De Britse minister Callaghan zei dat volgens de jongste informaties de strijd op Cyprus is afgenomen. Hij waar schuwde Griekenland dat het zich aan zijn verplichtingen van het verdrag van 1960 moet houden, dat annexatie van Cyprus door Griekenland of Turkije verbiedt. Het Britse ministerie van Bui tenlandse Zaken maakte gisteren bekend dat de Britse regering gisteren druk heeft uitgeoefend op de Griekse regering de ongeveer zevenhonderd Griekse offi cieren van de Cyprische nationale garde terug te roepen. Ook van Amerikaanse zijde worden stappen gedaan bij Athene. De Ameri kaanse ambassadeur in de Griekse hoofdstad, Tasca, vervoegde zich gisteren tweemaal bij minister van Buitenlandse Zaken Kypraios om namens zijn land verzet aan te tekenen tegen de,.schen ding van de constitutionele structuur van Cyprus, zijn territoriale integriteit en zijn onafhankelijkheid”. De Britse regering is aldus nog steeds onze redacteur in Londen e- nigszins in verlegenheid gebracht door de onverwachte komst van de Cyprische president, hoewel ze hem alle mogelij ke faciliteiten verleent. Makarios arri veerde vanaf Malta in een RAF-toestel in Engeland en in Londen logeert hij op kosten van de Britse regering in het Claridge-hotel. Politieke commentatoren in de Britse Konvooien brengen oorlogsmateri aal en andere uitrusting de Mekong- rivier op. Uit Thailand komen hulp goederen met het spoor naar de plaats Battambang. gemaakt. Dit is wellicht terug te brengen op de aanzienlijke menings verschillen die vandaag de dag be staan tussen de eigenlijke Rode Khmers (de communisten) en de overige Khmers (de aahangers van het afgeizette staatshoofd prins Siha- noek). Zo zouden de Noordvietnamezen tot nu toe alleen aan de eersten en niet aan de laatsten wapens hebben geleverd wat veel kwaad bloed zou hebben gezet. Het schijnt dat nu de Chinezen (met voorbijgaan aan Hanoi) de wapenleveranties overne men om een meer gelijkmatige verdeling te bewerken. Anderzijds zouden sommige aan hangers van Sihanouk weer naar Lon Nol zijn overgelopen, uit weerstand tegen de ruwe manier waarop extre misten onder de Rode Khmer de mobilisering van het platteland en de collectivisiering van de landbouw door zouden voeren. Omdat een compromis voorlopig nauwelijks te verwezenlijken lijkt, zal de oorlog in Cambodja zij het dan ook op een laag pitje voorlo pig wel doorgaan. TEHERAN. (Reuter)De regering van Iran en het Westduitse staalconcern Krupp hebben overeenstemming bereikt over Iraanse participatie in de Duitse staalonderneming. de levering van tech nische kennis door Krupp aan Iran en over de oprichting van een gemeen schappelijke investeringsmaatschappij in Zurich- Het principe-akkoord is ondertekend door de Iraanse minister van economi sche zaken en financiën, Hushang Ansa ri, en door de president van Friedz Krupp Hüttenwerke, die voor 95 percent eigendom is van de holdingmaatschappij Krupp. Iran en Krupp zullen samen de bedrijfsleiding over het staalconcern voeren. Iran is tevens gerechtigd een lid te benoemen in de raad van commissaris sen van de holdingmaatschappij Krupp. Het is voor het eerst in de geschiedenis van Krupp dat er sprake is van buiten landse deelneming in het concern. Het Westduitse ministerie van econo mische zaken beschouwt het akkoord tussen Krupp en Iran als „een conse quente voortzetting van een beleid dat gericht is op een zekere economische bundeling van de industriële en de olie producerende landen.” Het ministerie wees in zijn reactie tevens op het officiële Westduitse stand punt, dat niet alleen de Bondsrepubliek kapitaal moet exporteren, maar dat er omgekeerd ook geld moet worden geïn vesteerd in Wes,t-Duitsland. LISSABON. (UPI) Het Portugese staatshoofd Antonio de Spinola heeft gisteravond de samenstelling van een nieuwe regering bekendgemaakt. Het door kolonel Vasco Goncalves geleide kabinet is een coalitie van vertegenwoor digers van de linkse en links van het centrum staande partijen. oprichters was”, aldus de president. „Op deze wijze zal het politieke leven in ons land een ander gezicht krijgen met meer burgerlijke en sociale discipline teneinde vertrouwen in de toekomst te vestigen”. Volgens waarnemers in Lissabon blijkt uit de samenstelling van de regering niet welke politiek zij zal gaan volgen. De aanvankelijk als nieuwe premier genoemde luitenant-kolonel Mario Fir- minio Miguel is in het nieuwe kabinet minister van Defensie. Antonio de Al meida Santo wordt minister voor de Overzeese gebieden. De al dagen durende bloedige rassen onlusten in de Angolese hoofdstad Loe- anda hebben alleen al dinsdag zeventien mensenlevens gekost, zo berichtte giste ren het Zuidafrikaanse dagblad The Star in Johannesburg. Honderd mensen zijn bij schietpartijen gewond. Het aantal doden is sedert het weekeinde gestegen tot zeker 36- De onlusten zijn uitgebro ken na de wurgmoord op een blanke taxi-chauffeur in een wijk van zwarten. Voor de tweede keer in nog geen week heeft het Frelimo, het bevrijdings- front in de Portugese kolonie Mozambi que. gisteren de spoorlijn tussen Beira en Rhodesië opgeblazen. Ankara. De Griekse zaakgelastigde had een kort onderhoud met de Turkse mi nister van Defensie, waarin hij hem verzekerde dat Griekenland niets uit staande heeft met de coup. Het Turks-Cyprische radiostation Bay- rak verklaarde dat het opstandelingenre gime van Nicos Sampson een aanval voorbereidt op de 100.000 mensen grote Turkse minderheid op Cyprus. De plaatsvervangend gouverneur Van Girne zou volgens de radio hebben gezegd: „Nu we de strijd onder ons Grieken hebben beslecht zijn jullie aan de beurt”. De Amerikanen zouden graag Sirik Matak de neef van de door de opstandelingen gesteunde prins Siha nouk als president zien. Maar ook hij moet nauwelijks in staat geacht worden, het roer om te gooien. Pnom Penh lijkt op een belegerde stad die op een „D-Day” wacht, welke wellicht nooit komt. Door het tekort aan levensmiddelen en con sumptiegoederen zijn de prijzen hopfdstad aarzelen echter niet erop te wijzen dat dezelfde Makarios in de laren ’50 de leider was van een verbitterde vrijheidsoorlog tegen de Britten en dat de toenmalige Britse regering de aarts bisschop van het eiland heeft verbannen. Ng de onafhankelijkheid van Cyprus in i960 keérde Makarios zegevierend terug als staatshoofd. (Dat de Britse regering Makarios wei nig concrete steun heeft kunnen toezeg gen, vloeit voort uit het feit dat de militaire bases van Groot-Brittannië op Cyprus, waar ongeveer achtduizend mi litairen zijn gelegerd, ook onder het nieuwe regime niet bedreigd zullen wor den omdat Griekenland ondanks de staatsgreep van ’67 nog steeds lid van de NAVO is; een directe aanleiding voor Britse interventie is er dus niet. Tot zover onze redacteur in Londen. Makarios is van plan vandaag naar New York te vliegen, waar hii een gesprek zal hebben met de secretaris generaal van de VN. Waldheim, en waa llij vanmiddag de Veiligheidsraad zal toespreken. De afdeling protocol van de VN breekt zch intussen het hoofd over de ‘vraag hoe Makarios moet worden ontvangen: als staatshoofd of niet? Ma karios’ hoop is gevestigd op een mogelijk militair ingrijpen door de al op Cyprus gestationeerde VN-troepen, die belast zijn met het toezicht op de in 1960 door Turkije, Griekenland, Groot-Brittannië en Cyprus ondertekende overeenkomst over de onafhankelijkheid van het ei land. En de kleine luchtvaartmaatschap pijen Khmer Akas en Khmer Hansa vliegen ze naar de hoofdstad Pnom Penh. Zolang de Verenigde Staten de noodzakelijke hulp ter beschikking stellen, kan men nauwelijks uitge hongerd worden en kan de regering- Lon Nol de oorlog voortzetten. De Amerikanen onderhouden tenslotte ook het leger v an 230.000 man en zijn gehele uitrusting. Zonder die hulp zouden zij niet kunnen bestaan, hoewel de regering praktisch alleen nog de hoofdstad Pnom Penh en enkele provincie-steden in heeft. Maar ook aan de andere kant wor den niet de verwachte vorderingen In deze cartoon, uit de Libanese krant An Nahar zegt Makarios: „Vergeef me Heer’’, terwijl hij zijn kruis verwisselt voor een machinegeweer. Makarios was aan boord van een vliegtuig van de Royal Air Force van Malta naar de Britse luchtmachtbasis Lyneham bij Bristol gevlogen. Zijn eer ste woorden na aankomst op het vlieg veld waren: „Ik ben blij dat de Britse regering me nog steeds ziet als de presi dent van een onafhankelijk Cyprus want dat ben ik nog steeds.” Hoewel de Britse regering dat inder daad doet, was de toon van de bespre kingen gistermiddag toch enigszins pessi mistisch, zo meldt onze redacteur in Londen. Groot-Brittannië wil namelijk onder geen beding militair verwikkeld raken in de huidige Cyprische crisis en op diplomatiek terrein is er weinig dat de huidige Labour-regering kan doen. Ook in NAVO-verband. aldus een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken, kan Londen weinig doen. Tijdens zijn besprekingen met Wilson, minister van Buitenlandse Zaken James Callaghan en functionaris sen van het ministerie van Buitenlandse Zaken, kreeg Makarios wel de volledige morele steun toegezegd van de Britse regering voor zijn pogingen zijn presi dentschap voort te zetten.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 3