Wat u mag meenemen l/tateB] 'J IÖ O' rni f Sfe'J jJË VR IJ D A G 1 9 JULI 1974 13 0 HALF AUG.-SEPT. GWEfê PD3K (I go .w ■KW® m Maastricht heeft to Luik en andersom REDACTIE: UDO. J. BUYS Bij de foto’s: Hierboven de rommel- avonds, w tot de ochtendgloren gevuld te vinden. Kasteel Den Halder in Valkenburg. per per hem is deze folder verkrijgbaar ze hebben daar kennelijk heel wat druk werkjes en ook bij de Provinciale VW Overijssel, Marktplein 35 Almelo, telefoon 05490-10266 het Brits Toeristenbureau in Am sterdam (Leidseplein 5, telefoon 020- 234004) heeft een brochure uitgegeven waarin alle veerdiensten naar Groot- Brittannië en Ierland vermeld staan. Het boekje is gratis verkrijgbaar bij de Britten, maar ook bij de Ieren, het heet dan het Iers Nationaal Bureau voor Toerisme, Heiligeweg 14 in Am sterdam, telefoon 020-250306 I trouwens ook voor whisky lief hebbers is er een festival: het Oban and Lom Festival of Whisky. Het is van 12 tot 16 september. Oban ligt 120 mijl ten noord-westen van Edin burgh voor wie naar België gaat. Het Belgisch Verkeersbureau in Amster dam, Leidseplein 7, telefoon 020-251251, heeft een toeristische evenementenka lender gratis klaar liggen „M’N VROUW IS m’n kathedraal, maar ik bid in elk kapelleke”, staat gekrijt in een Maastrichtse kroeg, pal tegenover de puur romaanse, schitte rende Onze Lieve Vrouwe Basiliek op het groene plein met diezelfde naam. Bisschop Gijsen zal, als hij op de plaats wandelt, ongetwijfeld zijn hart ophalen. In de kapel, voor het beeld van Onze Lieve Vrouwe de Sterre der Zee, staan altijd wel bidders en vanaf de basiliek wordt nog elke zaterdag avond, op de klokke van zes, een bid tocht gehouden. Zomer of winter wan delen er steevast wel een man of zestig mee. En bidden de rozekrans. wie liever wandelt, kan dat doen in het duingebied van Wassenaar. Elke woensdag (om 14.30 uur) en zaterdag (om 10.30 uur) nog tot en met 30 september onder deskundige leiding van de boswachter van Staatsbosbe heer. Waar u zich moet melden voor deelname weet de telefonische inlich tingendienst van de VVV Den Haag pre cies te melden, telefoon 070-54200 tot en met 18 augustus is Paulus de Boskabouter nog te zien in Apel doorn, rond de grote vijver van het park Berg en Bos. Het klank- en lichtspel begint na zonsondergang. Ver dere inlichtingen VW Apeldoorn, Stati onsplein 6, telefoon 05760-12249 en dan, voor eventualiteiten, laat vooral bij een vriend of familielid uw reisroute achter en als dat mogelyk is naam en telefoonnummer van hotel, camping of iets anders wildst waar u verblijft. Het kan op een gegeven mo ment makkelijk zijn WIE BEHALVE café’s ook wat na tuur wil zien, doet er goed aan de Mergelroute te rijden, die voert langs vakwerkhuisjes, smalle groene wegge tjes, „bergen” en „dalen”. En natuurlijk langs kastelen, waarvan Zuidlimburg er zoveel heeft. als het donker is, echt een pilske komen vatten. Ook de zusjes I beamen nog eens dat het voorseizoen I veel minder is geweest dan vorig jaar.. I we hebben het nu wel steeds over reizen. Vergeet als u in eigen auto gaat de groene kaart niet. Ook al is de controle in EEG-landen afgeschaft, bij een botsinkje wanneer de verzeke ring er aan te pas komt is het ding toch echt nodig vakantieland, hobbyland, is een slogan die het Zwitsers Verkeersbureau aan het Koningsplein 11 in Amsterdam (telefoon 020-222033) voert. Het haakt hierbij in op het streven van velen de vakantie niet enkel luierend voorbij te laten gaan, maar ook nog wat te hannessen. Kortom een actieve vakan tie te beleven. De mensen die dat willen en dat bovendien in Zwitserland doen er goed aan dat bureau even te bellen. Er ligt een boekje met ideeën klaar, vijftig pagina’s dik wanneer je maar wilt kun je blijven fietsen in Nederland. Ook in Drenthe zijn weer een massa nieuwe routes uitgezet. Zestien om precies te zijn. Ze zijn steeds met vijf tegelijk gebundeld voor tweeëneenhalve gulden verkrijgbaar bij de VW’s in Drenthe en bij de ANWB-bij kantoren. Bovendien is er nog een vijfdaagse in de handel, van Assen naar Dwingeloo, dan verder naar Westerbork en Odoom en tenslotte weer terug naar Assen. Het is maar een weet NOG NIET ZO lang geleden werd het kerkje uit 1891 bedreigd met afbraak. Er was een grotere voor in de plaats gekomen. De zusjes hebben er met hun mannen een taveerne van gemaakt, waar je, als je goed kijkt, in de tap een preekstoel herkent, ’s Avonds branden er op de tafel kaar sen. Nel: „De mensen reageren goed op de nieuwe functie van de kerk. Een enkeling zegt: dat hoort toch niet in Gods huis, maar dat is een zeldzaam heid”. Wel zijn er mensen die overdag poolshoogte komen nemen en pas ’s antiekliefhebbers hebben heel wat aan een route die de Haagse WV heeft uitgezet langs antiek en curiosa- winkels in het oude stadsgedeelte. De route met een kaartje is verkrijgbaar bij de VW-kantoren Hollands Spoor en Gevers Deynootplein of op aanvraag bij VW Den Haag, postbus 1973, tele foon 070-658910 Van Noordholland terug naar Gelderland. Daar is meer te beleven dan menigeen denkt. De provinciale Gel derse VW wist dat ook en is zo verstandig geweest een krantje uit te geven waar dat allemaal instaat met een kaartje dat bijzonder goed wegwijs maakt. Het adres van die WV is Stationsplein 45 Arnhem, telefoon 085- 452921 de benzine in Italië is trouwens ook schreeuwend duur geworden. Toe risten kunnen, zoals vroeger ook al eens het geval was, weer benzinebon- nen krijgen. Informeer maar eens bij het Italiaans Verkeersbureau, Rokin 52 in Amsterdam, telefoon 020-249732. In Griekenland zijn die bonnen voor toe risten ook te krijgen. Uitsluitend in Griekenland zelf bij de VW-kantoren, de Griekse automobielclub (ELPA) aan de grens en in de belangrijkste toeris tencentra. Er worden bonnen verstrekt voor maximaal 900 liter, d.w.z. per keer 150 liter voor tien dagen de Streek WV-Zuidwest Veluwe in Ede (telefoon 08380-14444) heeft een Veluwse Molenroute samengesteld. Achtendertig kilometer lang voert ze behalve langs molens de Doesburger molen in Ede is zelfs een der oudste van Nederland langs kastelen. De route kan met de auto en met de fiets worden gereden. Zaterdags worden speciaal voor de bezoekers de molens in werking gesteld en vertellen de molenaars over het hoe en wat van de molen WIE LUIK de stad waar Maigret- schepper Simenon werd geboren en de vader van Van Beethoven cantor was in de Lambertuskerk per auto aan doet, moet zich vooral niets aantrekken van de tekst op een viaduct nabij Vise. Daarop staat gekalkt: „Hollandais bui ten”. Maar dat heeft alles’ met de taal strijd te maken die in de Voerstreek hevig kan opvlammen en is vast niet tegen u persoonlijk gericht. Mijn ban den zijn in ieder geval niet doorgesne den. hygiene op reis. Alles daarover is te lezen in een vouwblad dat de hoofdinspectie van de Volksgezondheid (Dokter Reijersstraat 12, Leidsendam, telefoon 070-209260) heeft uitgegeven. Voor reizigers die naar de tropenzon vertrekken is er de brochure „Hoe blijf ik gezond in de tropen”. wie liever fietst dan loopt. Nijme gen kent behalve de wandel- ook een fietsvierdaagse. Van 30 juli tot 2 au gustus.. Vanaf negen jaar kan iedereen er aan meedoen. Dagelijks worden er 40 of 70 kilometer weggetrapt. De eer ste dag wordt noord-Limburg binnen gefietst, de tweede en derde dag Duits land en de vierde gaat door Oost- Brabant. Bij de Streek VW Nijmegen, Stationsplein 10 in Nijmegen, telefoon 080-225440 is een foldertje met alle inlichtingen verkrijgbaar wordt gesierd door een portrettengale rij van indrukwekkende koppen, door de bekende Limburgse tekenaar Frans Vos vereeuwigd. Van brouwersknecht tot notabel kijkt stuurs de zaal in. In zo’n lijstje móét je je biertje wel missen. Buiten rijen terrassen. DEZELDFDE DAG nog afgezakt naar Valkenburg, waar de toeristen net zo hard wegblijven als in andere be zongen plaatsen. Ook bij de Provinciale Limburgse WV die zichzelf in het stadje heeft bedeeld met het prachtige kasteel Den Halder worden de lege straten geconstateerd. Marga Spronck van de VW: „Er zijn duidelijk minder mensen dan vorig jaar”. Dat was ook te zien in het grote recreatiepark, waar de botsauto’s niet in beweging hoefden te komen en dë eenden in de vijver niet geplaagd werden door bootjes die het juist op hen gemunt hadden. In het oude Hervormde kerkje aan de Pien- kertstraat ontmoette ik er de oorspron kelijk Rotterdamse meisjes Mieke en Nel Verkuyl, die door het huwelijk nu respectievelijk Ferrier en Snijders he ten. wijnkenners worden niet geboren, maar gemaakt is het devies in het Oostenrij kse Wachau-N ibelungengau waar een stoomcursus tot „wijnken ner” tot de toeristische mogelijkheden behoort. Het wijnproeven gaat gepaard met uitstapjes. Het Oostenrijks Ver keersbureau in Amsterdam, Singel 464 (telefoon 020-255933) weet nog meer bijzonderheden wie meer dorst naar bier dan naar zon heeft kan zich maar het best meteen in verbinding stellen met Ro bert M. Millage, 63, Piccadilly, London W. I. Deze „chap" weet alles van een internationale biertentoonstelling, die van 2 tot 10 augustus in Londen wordt gehouden. Alleen uit Britain zijn er al 1000 merken bier aanwezig. Om te proeven. Bovendien is er elk denkbaar spel te spelen dat in „pubs” gespeeld wodrt, van darts tot aan „Nine Men’s Morris’’ toe MAASTRICHT Mestreech zoals ze zelf zeggen en omgeving is in een weekeinde nauwelijks te verkennen. Begin met een wandeling door de oude stad, over de muren die de stad vroe ger omringden en waarvan alleen de oudste nog helemaal gaaf te zien is bij de O. L. Vrouwewal en de Helpoort, die nog van 1229 is. En z’n naam te danken heeft aan het moerassige ge bied buiten de muren. En dan stuit je, na de Begijnestraat en het Faliezusters- park op het Lang Grachtje, waar op de hoek de laatste bloemenzaak juist plaats maakte voor alwee- een nieuw café. Alleen het Fleurop-embleem her innerde nog aan de bloemenkoopman die er zijn waar aan de man bracht. De slogan „neems eens een bloemetje mee naar huis” gaat er daar in het zuiden kennelijk minder goed in dan een glas tap uit eigen land. NA ZO’N WANDELING een eerste halte in het Tribunaal aan de Tonger- sestraat aangebouwd tegen de wal- muur. Het gebied waar de kroeg ligt wordt gemakshalve door de Maastrich tenaren aangeduid als het „Quartier Latin”, naar de Parijse studentewijk, omdat de Jan van Eijckacademie er is gevestigd, het conservatorium en de toneelschool. En straks ook nog de in het zuiden fel begeerde medische fa culteit. Het tribunaal in de avond tjokvol met een voornamelijk jong volkje is overdag een rustig oord. Waar tegen lunchtijd broodjes worden aangedragen en kranten en schaakspel en voor wie nog kan kiezen en het allemaal zelf voor het zeggen heeft: „Mijd de vakantiepiek". Dus ga eind augustus, maar liefst nog in september. Dan kan de zon ook in eigen land nog best fijn schijnen. Het is maar een tip, van de Stichting Recreatie het Historisch Genootschap Oud- Friesland bestaat vijftig jaar en wil dat ook weten. Tot en met 1 september wordt in het Westfries museum in Hoorn een tentoonstelling over De Westfriese munt gehouden (open van 10 tot 17 uur en zondags van 12 tot 17 uur) en een in de Boterbal, ook in Hoorn, met als onderwerp ’n Gouwen of ’n Aizeren, 150 jaar boerenleven in Westfriesland. Die laatste duurt tot 14 september en de openingstijden zijn zoals in Westfries museum LUIK IS VANAF Maastricht trein rechtstreeks te bereiken of boot vanaf de Maasboulevard (Re^rij Stipthout). Die boot meert pas om kwart over twaalf aan in Luik. Wat laat voor degenen die echt over de markt willen zwalken, want rond enen gaan de eerste duiven en eenden, ko nijnen en marmotten weer in karton nen dozen op thuisreis. Gelderland weet wel van wan ten, want er is nog een krant, die is uitgegeven samen met buurprovincie Overijssel. Onder het motto Oost Ne- derland-dichtbij. Vierentwintig pagina’s dik wordt er gretig met tips gestrooid van een zwerftocht van vier dagen over de Veluwe tot een weekje kanoën toe. Bij de al genoemde VW in Arn- mensen die bij Routiers i hoeren heeft Meulenhoff-Bruna een Ongevulde „Guide des Relais Routiers” Wgebracht, waar ze allemaal in staan. ®#i het omslag staat het blauw-rode s<Md waar de routiers aan herkenbaar Jin. Behalve een ellenlange lijst van Franse routiers, staat vermeld waar Jeden van het schild” te vinden zijn in Duitsland. België, Spanje, Engeland, "herland. Italië en Zwitserland. WANDELAARS en fietsers, die pre cies willen weten waar ze zijn kunnen ta de boekhandel nieuwe toerkaarten ran Meulenhoff-Bruna vinden. In een handzaam formaat en op een schaal ran 1 50.000 is er een heel reeksje uitgegeven. Gebieden die in sommi- 8e gevallen ook voor de watersport in kaart zijn gebracht zijn Zuidlim- hurg, Midden’!mhurg (noord). Zuidhol- iandse plassen, west en oost, Friese '’ouden, Zuidveluwe (oost), benoorden Alkmaar. Rijk van Nijmegen. Zeeuws- Ülaanderen (west), het Gooi-Loos- drechtse plassen, Kennemerland (zuid tn noord) Bollenstreek. Eerder ver schenen al Midden-Veluwe, De Kem pen (west), Noordlimburg en Zuid-oost Drenthe. De prijs van de kaarten is 12,95 per stuk. BIJ BRUNA is een ;‘;Ree<“eatieefids voor Nederland” verschenen. Het boek je omvat een opsomming van recrea- üepunten per provincie en alfabetisch •P Plaatsnaam e'eran"schikt. En is voor 13.75 verkrijgbaar. Voor de heeft markt in Luik, die elke zondag weer I een massa mensen trekt. Geheel boven het oudste café van Maastricht, In den Ouden Vogelstruys, gefotografeerd toen I het Vrijthof nog door oud groen werd omzoomd, dat neer werd gehaald voor de bouw van een parkeergarage. Daar naast de uit 1230 daterende eerste mid- I deleeuwse omwalling aan het Lang I Grachtje. voor service moet ook wel eens betaald worden. Dat ondervinden nogal wat toeristen die met de auto naar Italië gaan en bij een pompstation bemerken dat de bandenspanning con troleren 200 lire kostte en de voorruit schoonmaken 100 lire. Het is maar een weet uitnodigend klaar liggen. Ik ontmoette er ook nog de bekende Nijmeegse kunstschilder Robert Terwindt, die op weg naar zijn vakantieoord in het Maastrichtse uitpufte. OP NAAR HET Vrijthof, waar de groenkoperen torens van de St. Servaas en de hoge St. Jan het stadsbeeld opeisen. Naar alweer een ander café, het oudste van de hoofdstad: „In den Ouden Vogelstruys”, wit gekalkt met in de gevel schietgaten. De kleine kaart bevat er zaken als „sjerpe weurs” en „tematte-sop”. Ik heb er voor „Rom- medoe” gekozen, een oer-Limburgse stinkkaas. Alleen het „waspinneke voor de neus dat op de kaart wél werd aangekondigd, ontbrak. De muur Nog even die zuid-west Veluwe, ze hebben er ook zwerftochten per fiets op het programma staan. Mocht u niet zo’n ervaren trapper zijn, geen nood, want, zo staat in de aankondi ging, „het fiets-tempo wordt aangepast aan de langzaamste deelnemer”. Nu maar hopen dat er geen schildpad inschrijft. De inlichtingen zijn ver krijgbaar bij hetzelfde telefoonummer als hierboven. Deelname kost een gul den, voor kinderen tot twaalf jaar vijf tig cent. Nu we het toch over prijzen hebben: het mapje-molenroute kost ƒ4,75 De avond vullen is geen probleem in het Maastrichtse en wie van gezellig heid houdt en er niet in slaagt om twee uur ’s nachts als de café’s I sluiten op stok te gaan hoeft de I grens maar over te wippen om het glas I de Dancing au Metro, waar de bier kraan geen moment gesloten wordt en al om tien uur ’s morgens gewalst I wordt op de muziek van een musette- I orkest, Groots. Aan dezelfde Quai is ook I nog een glasmuseum, wie daar niet van houdt moet toch even de poort binnen gaan. want het hofje is meesterlijk om te zien. IK WAS ER op de openingsavond in de grote Rhodahal, waar het Concert gebouworkest het openingsconcert ver zorgde. „Het Concertgebouworkest uit Amsterdam”, werd er met elan aange- kontjigd. Zo van, uit het buurland. Of uit het moederland, ze blijven de com missaris van de koningin per slot toch ook zonder mankeren de gouverneur noemen. Prinses Margriet was er ook. Ze kreeg een uitbundig applaus toen ze de grote hal binnenkwam en iedereen stond op. De laatste keer dat ik Mar griet zag opende ze in Heemstede de nieuwbouw van de Hartekamp. En toen nam zelfs de gedeputeerde die als waarnemend commissaris van de koningin aanwezig was en naast haar zat na het openingstoe- spraakje van de prinses toen deze naar haar stoel terugliep, niet de moeite even op te staan. Toch ook weer een verschil van mentaliteit. ZONDAGMORGEN vroeg uit de ve- I ren en op naar Luik, waar aan de Maaskade de befaamde Luiks, Rom- E melmarkt. wordt gehouden. Een enor- me markt met zaken die zelfs de winkel van sinkei niet te koop aanbood I en waar ook veel Italianen hun kazen. worsten en olijven minzaam aanprij- S zen. Een feestelijke markt, om uren te dwalen. Aan de Quai de la Batte I waar dat feest plaats heeft vond ik I A» j- MAASTRICHT, onze meest zuide lijke stad in een stukje Limburg, waarvan je je in gemoede kunt af vra gen wie het in hemelsnaam aan Neder land heeft geplakt. Zo voelen ze het zelf daarin het zuiden ook wel krijg je soms de indruk. Laatst zei nog ie mand me niet van Limburgers te hou den. „Een vreemd volkje”. Hoe je daar ook over denkt, hun levensaard is zeer plezierig en het bier in de knijpjes rond het Vrijthof schuimt er al even eerlijk als in het Belse. Ik was er net enkele dagen te gast. In Kerkrade, waar 200 orkesten uit 20 landen nog tot en met 28 juli een hoop leven in de brouwerij blazen. Met mars-, show- en concertwedstrijden. Gala- en kamer- concerten en ga zo maar door. BIJ TERUGKEER van uw vakantie mogen de volgende verbruiksgoederen tot de daarbij genoemde hoeveelheden vrij worden ingevoerd. De eerste hier onder genoemde hoeveelheden gelden bij terugkomst uit niet-EEG landen, de tweede bij terugkomst uit EEG-landen. TABAK: sigaretten 200 (300) of ciga- rillo’s 100 (150), 200 (300) sigaretten of 100 (150) cigarillo’s of 50 (75) sigaren of 250 (400) gram rooktabak, of een even redige hoeveelheid van deze goederen tezamen. ALCOHOL: 1 liter (1%) met een al coholgehalte van meer dan 22 percent of 2 (3) liter met een alcoholgehalte van ten hoogste 22 percent, mousseren de wijnen, likeurwijnen. Boven die hoeveelheid mag nog vrij worden inge voerd 2 (3) liter niet-mousserende wij nen en 8 (8) liter of 10 (10) flessen niet-mousserende Luxemburgse wijnen PARFUM: 50 (75) gram en 1/4 (3/8) liter toiletwater. KOFFIE 500 (750) gram-of -200. (300) gram koffie-extracten of essences. THEE: 100 (150) gram’of 40 (60) gram thee-extracten of essences. Kinderen beneden de leeftijd van 15 jaar mogen geen tabaksprodukten, al coholische dranken of koffie vrij in voeren. De vrijstelling geldt voor wat betreft alcohol, tabak en koffie niet voor kinderen beneden de leeftijd van 15 jaar. In het buitenland gekochte goederen (souvenirs, cadeaus en goederen voor eigen gebruik) kunnen met vrijstelling van belasting worden ingevoerd tot een bedrag van 450 gulden wanneer het invoer uit een EEG-land betreft (Bel gië, Denemarken. Frankrijk. Ierland Italië. Luxemburg. Nederland. Groot- Brittanië en Noord-Ierland. Bondsrepu bliek Duitsland) en tot een bedrag van 90 gulden uit andere landen. Benzine mag slechts vrij worden ingevoerd voor zover deze zich in de normale tank bevindt. VAKANTIE o CnN HB ft:- X I i a

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 13