Inpoldering Markerwaard nog niet aan de orde Fors verlies voor Lufthansa weer aantrekt Nederland wil Geen munitie in Lauwerszee Boerenbetogingen in België en Frankrijk NW wil meer greep op de investeringen prijsregeling met derde landen Overcapaciteit voor panty’s Laat uw camera eens uit! Ej Gulf in verzet tegen leveringsplicht West-Duitsland gaat belasting verlagen Gruijters meent dat bouwmarkt EEG is geen zondebok AAGRLNOL M 55 55 Verdrag bekrachtigd Gevaarlijke stoffen taboe in bebouwing ADVIES OVER EUROPESE INFORMATIE Maatregel minister aangevochten Protest tegen dalende prijzen Strijd tegen inflatie gaat voort izzouBGsr TREKHEEEEA] IN'M KLEUREN- k FILMPJE... A „Verbijsterende werkloosheidscijfers” ZMfKZ rD tSCfl Nieuwe voorzitters Raden van Arbeid 1 V R IJ D A G 1 9 JULI 19 74 ECONOMIE 17 Kodak als waarnemend voorzitter van het meegedeeld. (en vergeet’t Kodak kleurenfilmpje niet) Kl Geen insektenplaag hoeft lan ger te duren dan u wenst. Want er is Omyl, het beproefde mid del dat u van lastige insekten afhelpt. Dus wilt u insekten de baas blijven, vraag dan nadruk kelijk om Omyl. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Niet alleen de commissie-Segers brengt advies uit over de tweede nationale luchthaven, ook het Centraal Planbureau heeft een adviserende stem. Zo mogelijk aan het eind van deze maand zal het Cen traal Planbureau de regering adviseren over de vraag of er in Nederland een tweede nationale luchthaven moet komen. Minister De Gaay Fortman, kabinetsberaad, heeft dit donderdag - Binnenkort advies tweede luchthaven De minister had hen de leveringsplicht I (ADVERTENTIE) ADVERTENTIE) In Tielt rukten op het eind van de ochtend 500 boeren, „gewapend” met 8 landbouwtrekkers de stad binnen, waar ze een weg blokkeerden en een stapel oude autobanden in brand staken. De brandweer moest uitrukken om het vuur met schuim te blussen. Later bezetten de boeren met hun trekkers het centrum, waar toen alle verkeer onmogelijk werd. Alleen door eerlijke voorlichting en door de aktieve deelname van de bevol- De vergadering van het comité werd gisteren bijgewoond door de Franse mi nister van arbeid, Durafour, momenteel voorzitter van de ministerraad voor soci ale aangelegenheden. De voorzitter van de raad zal voortaan vaker op vaderga- deringen van het economisch en sociaal comité aanwezig zijn, om zodoende een betere samenwerking tussen comité en raad te verzekeren. PARIJS (ANP-UPI). Franse boeren die protesteren tegen de dalende land bouwprijzen hebben gisteren de inge- bruiknemingsplechtigheid voor een nieu we weg in de war gestuurd door tonnen mest op het wegdek te deponeren en zich te goed te doen aan het buffet dat voor de autoriteiten aangericht was. 9 S i: DEN HAAG (ANP). In het Lau- werszeegebied, waar een militair oefen terrein zal worden gevestigd, komt geen grote opslagplaats van munitie en wor den geen kernwapens opgeslagen. Ook zal er geen schietterrein voor de lucht macht worden aangelegd of een zoge naamd oefendorp worden gebouwd. Daartegen zijn de aanlegkosten van een nieuw vliegveld in water (Ijsselmeer of Noordzee) vele malen groter dan op bestaand land, ofschoon in dit opzicht de Markerwaard weer een stuk goedkoper kan uitvallen dan de Noordzee. Een tweede Luchthaven in de Noordzee zou opgelegd op grond van die wet economi sche mededinging, omdat de maatschap pijen ABG niet voldoende benzine wil den verkopen om het bestaan van deze organisatie te verzekeren. ABG is een organisatie van ©behandelaren, die ben zine verkoopt via eigen Avia-pompen en aan witte pompen. Gulf sloot gisteren de rij van olie maatschappijen die zich tegen de lever ingsplicht hebben verzet door de be schikking bij de Kroon aan te vechten. Deze beroepen van Shell en Mobil Oil zijn door de Kroon al ongegrond ver klaard. Namens Gulf werd gesteld dat deze maatschappij krachtens de beschikking van de minister tienmaal zoveel moet leveren aan ABG als volgens Gulfs ei gen berekeningen redelijk zou zijn ge weest. Ook werd aangevoerd dat de minister met de beschikking de econo mische machtspositie wilde doorbreken van de maatschappijen die niet aan de ABG wilden leveren, maar dat Gulf niet geacht kan worden bij die machtspositie te zijn betrokken, omdat Gulf de ABG wel een bepaalde hoeveelheid benzine wilde verkopen. Gulf had dus niet in de leveringsplicht betrokken moeten wor den, aldus het standpunt van deze maat schappij nochtans aan de openbaarheid prijsgege ven, opdat direct zoveel mogelijk geïn teresseerden zich een oordeel kunnen vormen. Veel wijst er overigens op dat de Markerwaard de minste nadelen biedt in vergelijking met de vier andere „kanshebbers”, Leerdam, Dinteloord, de Maasvlakte en de kop van Goeree. Minister De Gaay Fortman deelde nog mee, dat het kabinet zich nog niet de (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Nederland wil rnini- mum-richtprijzen voor goederen, die de met de EG geassocieerde ontwikkelings landen in de gemeenschappelijke markt invoeren. Op die manier zou volgens de Nederlandse regering al economische steun gegeven kunnen worden aan de geassocieerde ontwikkelingslanden. DEN HAAG (ANP). Gulf Oil heeft gisteren voor de Raad van State de beschikking bestreden van minister Lub bers (Economische zaken), die Gulf heeft verplicht om samen met acht andere oliemaatschappijen wekelijks drie mil joen liter benzine te leveren aan de aardolie belangen gemeenschap (ABG). De Iraa/cse minister van Buitenlandse Zaken schudt de hand van zijn Italiaan se collega Aldo Moro als bekrachtiging van een zojuist tussen beide landen ge sloten verdrag. Het verdrag houdt in dat Italië Iraakse olie zal ontvangen in ruil voor technische bijstand. Het kabinet hoeft het advies van het centraal planbureau, hoe het ook uitvalt, niet te volgen, zo betoogde minister De Gaay Fortman. Hij kon niet zeggen of er ook een beslissing te verwachten is over de vijfde Landingsbaan van Schip hol, een uitbreiding die zowel de Lucht haven als bijvoorbeeld de KLM onont beerlijk achten. Het rapport van de commissie-Segers, dat de voor en nadelen opsomt van de vijf plaatsen die voor vestiging in aan merking komen, wordt eind deze maand verwacht, zoals wij een week geleden reeds berichtten. de geringste belasting van de bewoners op het land veroorzaken, maar is tegelij kertijd door insiders als veruit de duur ste, en daarmee de meest kansloze op lossing genoemd. van het ministerie van Sociale Zaken. In de maand juni is volgens dit verslag het aantal werklozen gestegen met 1.110 tot 118.850. Volgens het NVV kan de stijging van de werkloosheid niet geweten worden aan het beleid van de regering, die de bestrijding van de werkloosheid één van de voornaamste programmapunten heeft genoemd. „Een belangrijk deel van de werkloosheid is structureel van aard en het gevolg van lange termijnontwikke lingen”, aldus het NVV. DEN HAAG (ANP). Volgens minis ter Grujjters (volkshuisvesting) is er re den om aan te nemen dat in de komen de maanden het aantal in aanbouw ge nomen woningen weer zal stijgen. Hij heeft dit aan de Tweede Kamer meege deeld. DE OMYL EXTRA spuitbus: het beproefde middel tegen alle mogelijke vliegende in sekten, zoals vliegen, mug gen, motten en wespen. DE OMYL POEDER: tegen ongedierte op huis- Licien en ler voorkoming van mottenvraat in wollen goed. Verkrijgbaar o.a. bij drogisten Bondsraad (Eerste Kamer) van het par lement, waar de oppositie de meerder heid heeft, werd tegengehouden zou het totaal der belastingverlichting 11 miljard mark hebben moeten bedragen. De Westduitse regering is er tot nu toe in geslaagd dankzij krachtige maat regelen de jaarlijkse inflatie te beperken tot nog geen 7 percent (volgens de laatste berekingen, van juni), en dat is een beter resultaat dan in welk ander geïn dustrialiseerd land ook bereikt is. Staatssecretaris Stemerdink van de fensie heeft dit geantwoord op schrifte lijke vragen van het Tweede Kamerlid Van der Spek (PSP). De terreinen zijn bestemd als oefen en schietterreinen voor de koninklijke landmacht. Volgens staatssecretaris Ste merdink ligt het niet in de lijn der verwachtingen dat in het Lauwerszeege- bied ook militairen van NAVO-bondge- noten gaan oefenen. Tot nu toe heeft geen van de bondgenoten hierom ge vraagd en de staatssecretaris verwacht ook niet dat dat zal gebeuren. Ook is volgens Gulf onvoldoende krachtige argumentering aangevoerd om gebruik van het door de minister gehan teerde wetsartikel te rechtvaardigen. Landsadvokaat mr. E. Droogleever For- tuijn meende dat aan Gulf terecht een leveringsplicht is opgelegd, omdat deze maatschappij aan ABG nooit een toezeg ging zou hebben gedaan voor continue benzineleverantie, maar alleen inciden teel wilde leveren. Minister De Gaay Fortman van bin nenlandse zaken, tijdens de vakantie van Den Uyl fungerend voorzitter van de ministerraad, heeft dit gisteren na afloop van het kabinetsberaad laten weten. De Nederlandse delegatie naar de volgende week te houden conferentie met geasso cieerde en te associëren landen in Ja maica heeft deze instructie van het ka binet meegekregen. De conferentie is vooral gericht op de met Engeland ver bonden landen, die na Engelands toetre ding tot de EG te kennen hebben gege ven zich met de EG te willen associëren. Meegedeeld wordt dan 1973 voor de Lufthansa het meest succesvolle jaar had kunnen worden zonder de actie van de verkeersleiders. De actie kostte de maatschappij tussen 172 en 187 miljoen mark aan inkomsten en resulteerde in een achteruitgang van zes percent in het aantal vervoerde passagiers (bijna 8 mil joen). Ondanks de actie van de verkeerslei ders steeg de beladingsgraad van 59 naar 61 percent, terwijl het vrachtverkeer toenam met 25 procent in ton-kilome- ters. Volgens de directie heeft de scherpe stijging van de brandstofprijzen nauwe lijks enige nadelige invloed op de resul taten van 1973 uitgeoefend. Verwacht wordt dat de uitwerking daarvan zich pas dit jaar in ernstige mate zal mani festeren. De wijziging houdt tevens in, dat ge meenten bij plaatselijk voorschrift voor het vervoer van bepaalde gevaarlijke stoffen daarvoor wegen of weggedeelten kunnen aanwijzen, die dan met speciale borden worden aangeduid. De vervoer der is na aanduiding en aanwijzing van die routes verplicht deze te volgen. BONN (AP). Bondskanselier Hel mut Schmidt heeft gisteren op een pers conferentie alhier bekendgemaakt dat de regering en de oppositie tot een compro mis zijn gekomen dat de weg vrijmaakt tot belastingverlagingen die neerkomen op een inkomstenderving der regering in 1975 van 13 miljard mark. BRUSSEL (ANP) Het economisch en sociaal comité van de EEG (de „Eu ropese SER”) vindt dat de gemeenschap niet mag worden gebruikt als zondebok voor alle onpopulaire maatregelen, ter wijl dan tegelijkertijd vooruitgang als een nationaal succes wordt afgeschil derd. Het grote publiek moet voortdu rend voldoende objektieve informatie krijgen. Het moet opmerkzaam gemaakt worden op de rol die de gemeenschap speelt. WXmXBV-GaOWKXN-TELOSO-B9333 BRUSSEL (ANP). Een onvoorziene faktor als de mode is er mede oorzaak van dat er in de Europese Gemeenschap in de afgelopen jaren teveel panty’s zijn gefabriceerd. Men zit nu met een aan zienlijk overschot. Dat heeft de Europese Commissie in Brussel meegedeeld in antwoord op schriftelijke vragen van het Nederlandse lid van het Europees parlement, A. van der Hek (soc.). In Duitsland, Frankrijk en Italië heb ben als gevolg van dit verschijnsel zeer moderne bedrijven hun deuren al moe ten sluiten. Aangezien het panty’s-over- schot te wijten is aan een bepaalde overcapaciteit van de produktie, kan het slechts worden opgeheven als de pro duktie zich heeft aangepast aan de wer kelijke vraag. Mocht het rapport van het centraal planbureau dan nog niet gereed zijn, dan wordt dat van de commissie-Segers omyl extra. Dit suggereert het NVV in zijn blad „De Vakbeweging” aan de vooravond van de verschijning van de regeringsno ta over het werkgelegenheidsbeleid. Het NVV vindt ook dat de regering haar houding duidelijk moet maken ten op zichte van bedrijfssluitingen en reorga nisaties, die tot massale ontslagen leiden. Steun voor de hierbij betrokken vakbon den blijft dikwijls uit, constateert het NVV, dat ook hier een actiever beleid van de regering nodig acht. Daarnaast vindt het NVV dat er meer ruimte moet komen voor experimenten op het terrein van de arbeidsmarkt. Als voorbeeld wordt de stichting herplaat sing Groninger confectiewerknemers ge noemd. Tenslotte vraagt het NW veel aandacht voor kwetsbare groepen op de arbeidsmarkt, zoals vrouwen, jeugdigen en ouderen. Met deze suggesties reageert het NVV op de „verbijsterende werkloosheidscij fers” in het Maandverslag Arbeidsmarkt vraag heeft gesteld of de Markerwaard moet worden ingepolderd. ”Ten aanzien van dit vraagstuk heeft het kabinet zelfs nog geen begin van een standpunt,,, aldus de bewindsman. Bij vestiging te Leerdam of Dinteloord zouden zeer veel mensen van huis en haard verdreven worden, terwijl een veelvoud daarvan dag en nacht zeer grote hinder van het vliegverkeer zou ondervinden. In het gerval van Leerdam zou bovendien een waardevol natuurgebied moeten worden opgeofferd, maar dat is een aspekt dat ook voor de Markerwaard geldt. Het incident vond plaats ten noorden van Tours aan de Loire. De boeren bleken zich niets te hebben aangetrok ken van een verzoek van de regering zich koest te houden en ondanks het besluit van de regering 600 miljoen frank extra aan landbouwsubsidie uit te keren. De minister die de weg zou openstel len, Robert Galley van infrastructuur en huisvesting, liet zich niet zien en de autoriteiten die er wel waren, wisten niet hoe gauw ze weer moesten wegko men. Eén persoon liep in de drukte zware verwondingen op. Ook in België hebben boeren betogin gen gehouden. Gistermorgen kwamen 200 boeren bijeen voor het provinciaal Namen. In markt werd boeren die Of het aantal begonnen woningen dit jaar de streefcijfers van 135.000 tot 140.000 zal bereiken noemt hij „moeilijk te voorspellen”. In antwoord op vragen van de CH-kamerleden Kruisinga en Tolman zegt de bewindsman dat in mei relatief weinig woningen in aanbouw zijn genomen. De aantallen begonnen woningen bleken lager te liggen dan in de voorgaande maand het geval was. In de woningwetsector werden overigens meer woningen in aanbouw genomen dan in april. DEN HAAG (ANP). Met ingang van 1 september 1974 is benoemd tot voorzitter van de Raad van Arbeid in Alkmaar de heer H. Th. J. Amerika te Egmond aan den Hoef. Hij is de opvol ger van de heer Tj. Bruinsma, die het voorzitterschap wegens het bereiken van de 65-jarige leeftijd zal neerleggen. De heer Amerika is thans werkzaam als hoofd van de afdeling voorlichting van het Nederlans Verbond van vakver enigingen (NW). Bij de Raad van arbeid in Utrecht zal prof. mr. J. Mannoury, die per 1 septem ber met pensioen gaat, als voorzitter worden opgevolgd door de heer B. Mul der. De heer Mulder is thans werkzaam als hoofd van de afdeling werknemers verzekeringen bij het ministerie van so ciale zaken. gouvernementsgebouw in Tielt, waar de wekelijkse gehouden, hinderden de markt en het verkeer. In Namen verhinderden de boeren ambtenaren het gouvernementshuis bin nen te gaan. Ze bekladden er de muren tot ze ontvangen werden door leden van het provinciaal bestuur. Ze wisten het provinciaal bestuur zover te krijgen dat het een telegram verzond aan eerste minister Tindemans, aan verscheidene andere ministers en aan de (Belgische) Europese commissaris, Simonet, waarin het provinciaal bestuur zich solidair ver klaart met de landbouwers. sociale politiek en door de formulering van een gemeenschappelijk energiebe leid. Bij dit alles is een strak juridisch denken uit den boze, omdat het verlam mend werkt en men mag zich ook niet langer verschuilen achter de zogenaam de zwakte van de instellingen als beslui ten uitblijven. De verbetering van het besluitvor- mingsproces in de gemeenschap moet gepaard gaan met een versterking van de controlebevoegdheden en de recht streekse verkiezingen van het Europees parlement. De economische en sociale groeperingen moeten in toenemende ma te bij de besluitvorming worden betrok ken, aldus het economisch en sociaal co mité. UTRECHT (ANP)- Terwille van een optimaal werkgelegenheidsbeleid zouden overheid en vakbeweging een grotere invloed op de investeringen moe ten hebben. Niet alleen de omvang, maar ook de aard van de investeringen en de streek waar ze plaatsvinden, is daarbij van belang. AMSTERDAM (ANP). Tengevolge van de langdurige langzaam-aanactie van de Duitse verkeersleiders heeft de Lufthansa in 1973 een verlies geleden van 45.7 miljoen mark, zodat de maat schappij voorstelt het divident te passe ren. Het jaar tevoren maakte Lufthansa nog 56.8 miljoen mark winst en keerde vijf percent uit op de gewone en elf percent op de preferente aandelen. wor den gekweekt dat momenteel nog ont breekt en zonder welk de opbouw van Europa niet mogelijk is. Dit is de conclusie van een advies dat het comité tijdens zijn vergadering van 17 en 18 juli in Brussel over de toestand van de gemeenschap heeft uitgebracht. De bevolking van de lidstaten is onvol doende op de hoogte_ en beseft niet genoeg hoe de gemeenschap heeft bijge dragen tot verbetering van de levensom standigheden en hoe ze, politiek gezien, een sterk stabiliserende faktor is gewor den. Men beseft niet genoeg dat het mis lukken van de Europese eenwording on vermijdelijk ernstige economische en so ciale gevolgen zou hebben, aldus het rapport. Door allerlei interne tekortkomingen is een mislukking lang niet denkbeeldig, aldus het document. Het gebrek aan eensgezindheid en politieke wil moet op zeer korte termijn vervangen worden door concrete uitingen van communau taire solidariteit, met name in monetair opzicht, bij de strijd tegen de inflatie, door de oprichting van een regionaal fonds, de uitvoering van de beoogde DEN HAAG (ANP). Vrachtauto’s met gevaarlijke stoffen zullen voortaan zoveel mogelijk de bebouwde kommen moeten mijden, aldus een wijziging van het reglement gevaarlijke stoffen en van het reglement verkeersregels en ver keerstekens, welke wijziging gisteren door het kabinet is goedgekeurd. Het wetsontwerp zal de volgende week aan het parlement worden voorge legd maar het is nu al zeker dat het zal worden aangenomen. De bondskanselier zei dat het voorstel de vervulling van een belofte van de socialisten en hun liberale partners de belastingdruk op de midden- en laagbetaalden te verlichten zal leiden tot een „geheel gerecht vaardigde” groei van de koopkracht van de consument. Maar de herziening, die moet ingaan op 1 januari aanstaande, betekent ook dat de federale regering en die de deel staten hun uiterste best moeten doen hun begrotingen dusdanig in te kleden dat de strijd tegen de inflatie onvermin derd kan worden voortgezet, aldus Schmidt. De vergroting van de koopkracht die kan worden verwacht na de belasting verlagingen kan worden gezien als een poging te voorkomen dat de maatregelen die bevordering van de economische sta biliteit beogen niet zo hard aankomen dat zij zouden leiden tot een recessie. Alle Westduitse partijen zijn van oor deel, aldus Schmidt, dat het voorstel „een compromis is dat verdedigbaar is”. Volgens het oorspronkelijke wetsont werp van de regering dat door de Na de KLM neemt Lufthansa in ons land de tweede plaats in op de lijst der meest actieve IATA luchtvaartmaat schappijen. king kan het Europees bewustzijn icycn ungeuieiie up Huis dieren en ter voorkoming van het besluitvor-

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 17