N, Duizenden afzenderloze films Kastje Kijken blijven achter in Dm (êb vishal vanaf 18 juli. I laboratoria sport Hasjsmokkel wasstommiteit’ isLiJ juwelier aronson meest vaste en mooiste belegging 1 panders nodelkamer-verkoop, duurt niet al te lang! 10% KORTING Wees er dus tijdig bij als u van de speciale prijzen wilt profiteren. metnico scheepmaker o Beverwijker ramde lantaarnpaal Kalverstraat 71, Amsterdam. Df F V R IJ D A G 1 9 JULI 1974 PLAATSELIJK NIEUWS STOELEN en kennemerlaan 94 Telefoon 0 25 50-1 40 71 IJmuiden Onder redactie van J.P. Bos o MARKTPLEINGALERIJ IJMUIDEN Telefoon 0 25 50-1 6613 S/ Na d wijk geeft dag i nee c gerw volgt Onm hele opge Heer 25 ji word deze laan, op TENTEN, ANDERE TUINMEUBELEN Dat is diamant en briljant. Schaars en waar devast. De kleur, het karaat, de zuiverheid en het slijpen bepalen de waarde van de diamant. Ga naar de vakman ais u wilt be leggen in het eeuwige vuur, dat nooit op brandt. Geef de ring van uw vrouw een nieuwe betekenis door een zuivere briljant op haar trouwring te laten zetten om biezon- dere momenten vast te houden, bij geboorte, een huwelijksverjaardag of een aanleiding die u alleen weet. Een geschenk voor het leven, een veilig bezit. VAKANTIEMINNEND Neder land maakt jaarlijks enige hon derden miljoenen foto- en film opnamen. En nu de meute uit zwermt over Europa, staat reeds vast dat vele duizenden vader landers hun met zo veel moeite bijeengeschoten film- en fotorol letjes nimmer terug zullen zien. Fikse teleurstelling derhalve, die, mogen we perschef Cees van Leeuwen van Kodak Nederland b.v. in Rijswijk geloven moei teloos voorkomen had kunnen worden als wat meer aandacht zou zijn besteed aan de adres sering van de film- en fotopak- ketjes. v' 1 sporthuis een (Van een medewerker) (Van een onzer verslaggevers) D D Circ VELSEN-IJMUIDEN en SANTPOORT (ADVERTENTIE) BEVERWIJK (ADVERTENTIE) HEEMSKERK hu— Raadsman mr. J. C. Korrel noemde het optreden van verdachten een stom miteit en vroeg de rechtbank een straf op te leggen gelijk' aan het voorarrest. Artsen. Voor de groep artsen Fierstra, Pernot, Plantinga, Reddingius, Rolink. land BV in Rijwijk (ZH) tijdens deze topmaanden met 150 man (tot 450 man) wordt uitgebreid. moderne goed geslepen briljant. publit seerd. Een acrob: aan d het ci zichze wegge de Mi jongle Voo spring waarv intern artiesl pen. mogei ijsber clown nereni klater vol ZE In 1 zijn n genwc ten d kunne bestas die de In c duitse met 1 Bij een noerne van h ven opgek Tijd Israël Unell stelde inmid tredei Ir. K koud' dondi drie een i idee, van Bij h voors ontsti Pander Het zijn een 27-jarige administratrice en een 33-jarige journalist. Zij woonden samen in Londen en wilden een reis naar Amerika maken. Geld ontbrak. Een vriend zou uitkomst kunnen geven. Hij vroeg beiden mee te gaan naar Pakistan om hasj te halen. Een bedrag van 500 pond was in het vooruitzicht gesteld. Voor reis- en verblijfkosten werd ge zorgd. De derde man reisde mee naar Pakistan en had de hele organisatie in handen. Nadat het tweetal op het vlieg tuig was gezet trok de man zich terug. Op Schiphol controleerde de douane de koffers waarin dubbele bodems zaten en trof de verdovende middelen aan. kleuter, feest, verjaardag, tuin, bloe mencorso, kermis, medische opname, titels, televisiebeeld. Want ondanks dit kaartensysteem is toch de hulp van de klant nodig. De gevallen waar de recherche-afdeling het meest mee te maken krijgt, zijn de enveloppen waar totaal geen adres op staat, waar alleen een naam op staat, waar het huisnummer of de plaatsnaam aan ontbreekt of waar het adres op de verkeerde kant is geschreven. Auto- nummers brengen de speurders dik wijls op een juist spoor. Fotografen en filmers wordt aangeraden om hun eerste of laatste opname te voorzien van hun naam en adres. Dan komt zo’n film altijd terecht.” vrijdagmiddag 14 tot 15 uur in Huize Schey- Velserweg 2, Beverwijk, tel. ■"SB’ Prijzen in guldens: per 1 kg: grote tong 11,11-10,78; grootmiddeltong 11,80; kleinmiddeltong 11,50; tong één 11,80- 11,11; tong twee 8.59-8,30; tarbot 8,71- 8,25. Per 40 kg: tarbot 244-148; griet 176- 105; kabeljauw twee 120-107; kabeljauw drie 142-122; kabeljauw vier 168-108; kabeljauw vijf 114-60; schelvis vier 84- 59; schol één 134; schol twee 134; schol drie 154-118; schol vier 94-74; wijting drie 86-47; wijting vier 79; makreel één 62; makreel drie 38-31; schar 78-55; haai 86-77; rode poon 154-114; bot 24-20. Er werden de volgende besommingen gemaakt: VL 121 3000,- IJ 9 6.400, HD 94 6.400, UK 18 6.500, UK 48 5.800, UK 245 3.800, VD 20 1040, VD 25 880. Grote Houtstraat 49, Haarlem, tel. 023-321915 Arts: H. J. Ph. Hattink, Vinkenbaan 23, telefoon 378320. Apotheek: Noorder Apotheek, Jan Gij- zenkade 181, Haarlem, telefoon 374187 de gehele nacht en ’s zondags geopend. Gezinsverzorging en bejaardenhulp Groene Kruis IJmond. Spreekuren leidsters: dinsdag 11.30-12 uur, wijkge- bouw Wulverderlaan 51, telefoon 023- 376785. Het ontbreken van een afzender op een foto- of filmenvelop geeft het Rijswijkse bedrijf nog wel de meeste moeilijkheden. Van Leeuwen: „Nor maal gesproken gaan we ervan uit dat we met materiaal werken dat niet van ons is. Wij ontwikkelen alleen en drukken alleen af. Dat is onze enige taak en daar hebben we ons personeel van doordrongen. On der geen voorwaarden mag de privé- sfeer van de amateur hier in Rijs wijk werken wij nagenoeg alleen met materiaal van amateurs worden aangetast. Maar als wij niet weten waar het filmpje naar toe moet, dan zijn wij wel gedwongen om het te bekijken. En het te onderzoeken op eventuele herkenningspunten.” VAN LEEUWEN verzucht: „Werkte het publiek maar beter mee. Dat zou heel wat stagnatie voorkomen. Er komen foto’s en films binnen zonder afzender. Er is ook heel slecht behan deld materiaal bij. Ingescheurde films. Of films met een in stukken gehakte perforatie. Of niet juist be lichte films. Of films die veel te lang geleden zijn belicht. We krijgen zelfs nog wel eens Kodachrome-films bin nen, die wij in 1961 uit de produktie hebben genomen. Die sturen we dan braaf naar Duitsland, waar een fa briek dit materiaal nog wél behan delt. We krijgen ook klachten over andere merken film binnen; dan zijn we zo vriendelijk om zo’n klacht door te sturen. Het probleem met al die slecht behandelde en beschadigde films is, dat bij het door ons ver doorgevoerde systeem van automati sering ook films van anderen risico’s lopen. Daarom, laat de mensen ons waarschuwen als ze beschadigd mate riaal insturen”. kerk, tel. 31321; van zondagmorgen 9 uur tot zondagavond 24 uur: R. Kloek, Rendorppark 1, Heemskerk, tel. 34555. Tot zaterdagmorgen 10 uur in spoed gevallen de eigen huisarts waarschu wen. Apotheek. Zie Beverwijk. Tandarts. Zie IJmuiden. Dierenarts. Zie IJmuiden. Verloskundige. Zie Beverwijk. Wit-Gele en Groene Kruis. Weekend dienst: zr. C. Lieshout, J. Ligthart- straat 597, Heemskerk, tel. 32654. Gezinsverzorging en bejaardenhulp. Spreekuren leidsters: dinsdag van 10 tot 10.30 uur in het wijkgebouw aan de Jan van Scorelstraat 46, Heems kerk, tel. 32247. Zie ook onder Bever wijk. Interkerkelijke Stichting voor Gezins verzorging in de IJmond. Spreekuren gezinsverzorging en bejaardenhulp: Jan van Bergenstraat 50 c, Heems kerk, tel. 32340, van maandag tot en met vrijdag van 9 tot 10 uur; openba re lagere school De Sokkerwei, Oran- jelaan 2, Castricum, tel. 02518-54321, van maandag tot en met vrijdag van 9 tot 10 uur. foon 03450-12464. Spreekuren van het sociaal adviesbureau voor IJmuiden, elke dinsdagmorgen van 9 tot 10 uur, in het Cultureel Centrum, Moerberg- plantsoen 22; voor Velsen-Noord, elke dinsdagmorgen van 11 tot 12 uur in het buurtcentrum „De Mei”, Geel- vinekstraat 28; Voor Santpoort, elke dinsdagmiddag van 14 tot 15 uur in het gebouw „De Haven”, Schipbroe- kenweg 6, Santpoort-Noord: voor IJ- muiden-Oost, elke dinsdagmiddag van 16 tot 17 uur in het gebouw „In de Abeel”, Abelenstraat 1. Verder volgens afspraak met het bureau. Gezinsverzorging en Bejaardenhulp Groene Kruis IJmond. Spreekuren leidsters: maandag tot en met vrijdag 9-10 uur, wijkgebouw Andromeda- straat 3, telefoon 02550-13936. Algemen Hulpdienst Velsen. Maandag tot en met vrijdag van 9 tot 11 uur, telefoon 02550-1888. Nee, volgens Van Leeuwen komt een veel groter deel van alle teleur stellingen over zoek raken, slechte belichting, vernielde perforaties, en zovoorts, voor rekening van de foto graaf en filmer zelf. Vooral in de zomermaanden juni, juli en augustus is de drukte in de Nederlandse labo ratoria en fotohandels overstelpend. In deze drie maanden vindt circa 40 percent van de jaarproduktie plaats. Met de wetenschap dat vorig jaar in Nederland 800 miljoen foto- en film opnamen moesten worden ver werkt, is het slechts een simpele rekensom om erachter te komen wat er zo rond de bouwvakpiek in de fototechnische bedrijven wordt af ge ploeterd. Een indicatie daarvan is dat het personeelsbestand van het foto- technisch bedrijf van Kodak Neder- Medische verzorging i Itefi IJMUIDEN. Aan de donderdag- markt werd aangevoerd: 325 kg tong; 6 kisten tarbot en griet; 43 kisten kabel jauw; 53 kisten schelvis; 100 kisten wij ting; 128 kisten schol; 49 kisten schar; 48 kisten makreel; 17 kisten varia. HET RIJSWIJKSE bedrijf heeft er een uit vijf volwaardige krachten bestaande recherche-afdeling voor in gesteld, die jaarlijks met zo’n 8000 afzenderloze films blijft zitten. De helft daarvan wordt meestal binnen veertien dagen na een eerste onder zoek „thuisgebracht”. Via de fotohan- del wordt dan ook nog eens een klein percentage opgespoord. Na twee jaar worstelen blijft gemiddeld 30 percent op de plank liggen. HAARLEM. De rechtbank in Haar lem heeft gisteren onmiddellijk uit spraak gedaan in een zaak tegen twee in Londen wonende Canadezen en hen we gens het op 8 juni in het bezit hebben van ruim 15 kilo hasj veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf met af trek van voorarrest. De officier van justitie had tegen beiden een straf van vier maanden geëist. Artsen, van zaterdagmorgen 10 tot zondagavond 24 uur. Van Nieuw- kerk, Röntgenstraal 1, telefoon 14953, F. van Venetiën, Zeeweg 266, telefoon 10035 en J. de Vries, Koningin Wilhel- minakade 78, telefoon 14954. Apotheek: Apotheek Ledeboer, Kenne merlaan 80, telefoon 14229. Tandarts: Alleen zaterdag en zondag van 17 tot 17.30 uur: J. Falkenhagen, Jhr. Geverslaan 8. Heemskerk, tele foon 30829, Wijkverpleegsters „Groene Kruis”: Zuster M. Berghuis, Wilhelminastraat 14, Beverwijk, telefoon 28773 en zuster T. Schoor!, Hagelingerweg 146, Sant poort, telefoon 376004. Wijkverpleegster „Wit-Gele Kruis”: Inlichtingen over weekeinddienst on der telefoonnummer 15645. Dierenarts: J. P. Westerman, Harten - lustlaan 7, Bloemendaal, telefoon 023- 251555. Stichting Maatschappelijk Dienstverle ning Kennemerland. Spreekuren dage lijks van 9 tot 10 uur in de Noord- straat 4, IJmuiden. telefoon 02550- 10661. Interkerkelijke Stichting Gezinsver zorging en Bejaardenhulp, Velserduin- weg 52, dagelijks van 9 tot 10 uur, telefoon 02550-11830. Federatie bejaardenzorg Velsen, Abe lenstraat 1, IJmuiden. Elke dag spreekuur van 9 tot 10 uur, telefoon 03450-12464. Spreekuren van het soci aal adviesbureau voor IJmuiden. Elke dag spreekuur van 9 tot 10 uur, tele- Natuurlijk worden ook door de grote laboratoria, waar de onafzien bare hoeveelheid films en foto’s wordt ontwikkeld en afgedrukt, ver gissingen begaan. Er is al enige tijd een discussie aan de gang dat de consument verzekerd zou moeten zijn tegen fabrieksfouten. Maar Van Leeuwen gelooft dat een dergelijke verzekering niet haalbaar is. Wie be paalt, zo vraagt hij zich af, dat de fabriek een fout heeft gemaakt? En bovenal: wie bepaalt de waarde van een opname? Voor de één is de opname van tante Mien die pardoes uit de roeiboot viel, belangrijker dan de foto- of filmreportage van een jachtpartij in Kenia. Of andersom. Artsen. Van zaterdagmorgen 10 uur tot zondagmorgen 9 uur: L. A. van der Torre, Lombardijestraat 9, Heems- BEVERWIJK. Een 26-jarige inw» ner van Beverwijk is vannacht met zÜ auto pode hoek Wijkermeerweg/Parallel weg tegen een lantarenpaal gebotst. 0 man, die volgens de politie onder in vloed van alcohol verkeerde, heeft rijdende op de Wijkermeerweg 11 bocht waarschijnlijk met een te hos snelheid genomen. De man liep geen letsel op: zijn aut werd beschadigd. De politie heeft K rijbewijs ingevorderd. De recherche-afdeling heeft een uitvoerig kaartsysteem ingevoerd, waarop de klant, die van zich laat horen, bepaalde herkenningspunten moet aanstrepen. Autonummers, ho tel, vakantiehuisje, richtingbord, land, bekende toeristische pleisterplaats, panorama, sneeuw, ijs, water, baby, jaarlijks 800 miljoen foto- en film opnamen verwerkt. Duizenden af zenderloze foto’s en films blijven liggen. De Ruiter, Versélewel de Witt Hamer Visser en Vreeling wordt de dienst waargenomen van zaterdagmorgen IC uur tot zondagmorgen 9 uur door K. K. Visser, Zeestraat 96, Beverwijk, tel. 23450. Voor dezelfde groep artsen wordt dienst gedaan van zondagmor gen 9 uur tot zondagavond 24 uur door C. Versélewel de Witt Hamer, Vondellaan 60, Beverwijk, tel. 23969. Voor spoedgevallen houden deze art sen spreekuur op zaterdag van 17 tot 17.30 uur en op zondag van 16 tot 16.30 uur. Voor de groep artsen Guldemond- Swaab, Ten Harmsen van der Beek, Hommes, Kester, Vos en Zeijlmans wordt waargenomen op zaterdag en zondag door M. ten Harmsen van der Beek, Lessestraat 1, Heemskerk, tel. 33365. Tot zaterdagmorgen 10 uur in spoed gevallen de eigen huisarts waarschu wen. Apotheek. Voor de avond-, nacht- en zondagdienst in de periode van vrijdag 19 juli 17.30 uur tot vrijdag 26 juli 17.30 uur: Apotheek Kroonenberg, Wijkerbaan 13, Beverwijk, tel. 30815. Dierenarts. Zie IJmuiden. Tandarts. Zie IJmuiden. Medisch Maatschappelijk Consultatie bureau voor Alcoholisme. Spreekuren iedere vierde vrijdag van de maand van 19 tot 20 uur in het gebouw van de Geestelijke Volksgezondheid, Moensplein 10. Beverwijk. Stichting Samenwerkende Groene Kruisverenigingen. Weekenddienst zr. A. Verheijden, Zonnebloemlaan 31, Beverwijk, tel. 27428. Gezinsverzorging en bejaardenhulp. Spreekuren leidsters: maandag tot en met vrijdag van 9 tot 10 uur in het wijkgebouw aan de Büllerlaan 10, Beverwijk, tel. 35215. Wit-Gele Kruis. Weekenddienst: zr. I. de Mink, Verl. Koepellaan 3, Bloe mendaal, tel. 023-256362 (van vrijdag avond 18 uur tot maandagochtend 19 uur). Verloskundige. Waarnemend: I. A. M. Scotarczack-van der Klaauw, Plantage 154, Beverwijk, tel. 23976; eigen prak tijk: A. M. Bot, Wilgenhoflaan 33 Beverwijk, tel. 24161; vrij.: J. M. H. Kruidenberg-van Saaze. Interkerkelijke Stichting voor Gezins verzorging in de IJmond. Spreekuren gezinsverzorging: maandag tot en met vrijdag van 9 tot 10 uur in Huize Scheybeeck, Velserweg 2, Be verwijk, tel. 20545; spreekuren bejaar denhulp: maandag tot en met vrijdag van 9 tot 10 uur en van beeck, 23180 en 20545. Hitchcock vertelde gisteravond dat hij voor het opvoeren van de spanning, hei publiek tevoren de nodige informatie wil verschaffen. „Als ik twee mannen aan tafeltje vijf minuten lang over honkbal laat praten, en plotseling ont- ploft er een bom onder hun tafel, dan verkeert men niet langer dan tien se conden in een soort shock-toestani Maar als ik begin met te zeggen dat et onder die tafel een bom ligt die over vijf minuten zal ontploffen, en ik laai die twee mannen vervolgens over honk bal praten, dan verkeert het publiek vai het begin af aan in spanning. Het wi die mannen toeroepen: Pas op, praat ut niet over honkbal, er ligt een bom onde jullie tafel die elk ogenblik kan ontplof fen!” Dit en andere dingen die Hitchcocl (de roze padde van Hollywood) vertelde had ik hem al eens eerder horen vertel len, misschien bij Simon van Collem et anders wel bij Dick Cavett, ik herinner het me niet meer, ik herinner me alleen hebbe nog maar zijn verhalen. Blijkbaar heeft hij er een stuk of vijf in petto, die hl; iedere keer weer vertelt, zoals Maurict Chevalier tot aan zijn dood iedere keet weer „Ma Pomme” moest zingen. Dat neemt natuurlijk niet weg dat hel een interessante en voor een deel ooi juiste theorie is, die van de geïnfot meerdheid. Al gaat het lang niet altijd op. Er zijn voortreffelijke thrillers ge schreven („Een kus voor je sterft” vat Ira Levin) en gefilmd („Een stem in dl mist” met Doris Day en Rex Harrisonl waarin de ontknoping tot het laatst moment werd bewaard, en het effec was daarbij minstens zo groot als bi Hitchcock. Het gaat er natuurlijk om: wannee gebruik je het effect van de voot informatie wel, en wanneer niet? In hl geval van de Zweedse tv-film „Botsing (in 1973 bekroond met de Prix Italia werd de afloop al meteen in het begi verteld: deze zeven mensen zullen strai het slachtoffer worden van een autobo sing. Daarna zagen we wat ze voor d fatale botsing deden, wie zij waren, h( zij op van alles en nog wat reageerde met het gevolg dat je ze steeds beti vliege ging leren kennen, zodat de onvermijdi lijkheid van de aangekondigde fata botsing dramatisch alleen nog maar ve sterkend werkte. We zagen ze bezig, tevreden, gelukki opstandig, ruziënd, we wisten dat d bom van Hitchcock onder hun tafel li te tikken en we hadden ze wel ti willen roepen: rij niet zo hard, zit ni zo dicht achter je voorganger, rij wi meer aan de rechterkant, laat die veilig heidsriem vastzitten, jongetje, trek m je jasje uit. enzovoort enzovoort. lede: handeling, zelfs iedere vertraging in d handeling („Als ze vijf seconden eerde waren weggereden, was het niet ge beurd”) werd op die manier een stap i de richting van het noodlot. Natuurlijk was „Botsing” geen thrille in de gebruikelijke betekenis. Het wa een gewone speelfilm, die weer eens lit zien dat Zweedse acteurs, net als Engel se acteurs, de merkwaardige gewoon! hebben in films niet te „spelen”, maar t „zijn”, en die bovendien een oplossin aan de hand deed: gratis openbaar ver voer in ruil voor de miljarden die al di ongelukken kosten. Zou dat eigenlij wel een remedie zijn? Elke bus beva een groot aantal potentiële verkeers slachtoffers (we hebben dat laatst wee' in Finland gezien) en bijvoorbeeld giste ren werd er in de krant niet één dode lijk verkeersongeval gemeld. Hoe da ook, het was een uitstekende film ei dus een uitstekende aankoop van d AVRO. Ik heb voor achten ook nog naa „Camping ’74” van de EO gekeken, eei „navolging van Piknik” van de VPR( van enkele jaren geleden, met dit essen tiële verschil dat nagenoeg ieder onder werp (behalve die meneer die militair ordes en distinctieven verzamelde en d( jeugd ten voorbeeld werd gestrekt) iet met religie te maken had: zang, bijbelle zing, schilderes, enzovoort. In feite ver keert de EO door die (door hem gevoel de) noodzaak van religie het gehele jaa door in dezelfde dwangpositie als dl andere omroepen tijdens Pasen enKerst- mis als zij met de moed der wanhooi naar een bijbels tv-spel zoeken, of iet anders „passends” moeten arrangeren.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 4