ACHTERSTAND TIJDSCHEMA INGEHAALD Muggen droog over van Heer naar Hilvarenbeek onduidelijke erfenis uit de vorige eeuw MIDDELEEUWSE DAG BIJ KASTEEL ASSUMBURG let EUR B.V op j sportSmafe BOUWMARKT snorthuis ABORTUSWET, stand „Wie praat er nog over medische indicatie?” „Volksvermaken" in kader van Toer-in nr SANITAIR - GEREEDSCHAP TUINARTIKELEN - IJZERWAREN - ZAND CEMENT - STENEN etc. etc. 10% TOT 50% KORTING NVSH-MAN MR. WIJNBERG Koudehom 54 1 a iWtó JULj 1 5 V RIJ 3 A G 1974 6 VELSEN Moppentapper Bromfietsers Standen Bouwmaterialen Heulbrug voor het afhalen van alle bouwmaterialen. Rommelpot Houten vissen f l ÏLAATSELIJK NIEUWS op japonnen, pakjes, rokken, blous- ses, pantalons, bad-, strand- en tenniskleding Openingstijden: dagelijks van 8.00 - 17.00 uur. zaterdags van 8.30 - 17.00 uur. MARKTPLEINGALERIJ IJMUIDEN Telefoon 0 25 50-1 6613 '■1 I I I I I I I I I I I I .1 Wij zijn tijdens de bouwvakvakantie geopend: aan onze V I kennemerlaan S4 Telefoon 0 25 50-1 40 71 - IJmuiden kilometer en van de ronde. De Muggen hadden de zware etappe door Zuid-Lim- burg blijkbaar nog in de benen zit ten, want het aanvangstempo lag zeer laag, waardoor er opnieuw achterstand in het tijdschema ont stond. Toen echter de eerste stop was gemaakt, werd het menens. Het tempo werd op sommige gedeelten tot zo’n 40 kilometer opgevoerd. (Van een onzer verslaggeefsters) HILVARENBEEK De Muggen hebben er dan toch een etappe zon der regen opzitten. Vanuit Heer in Limburg vertrok ken ze gistermorgen naar Hilvarenbeek, een etappe van 94 daarmee de langste T de Muggen steeds Flip bromfietsers de openluchtmaaltijd. voor (ADVERTENTIE) s A van de Stichting Directe Hulpverlening van de NVSH tegen als hem de vraag wordt voorgelegd wat die term nog voor Dit feest begint om twee uur ’s mid dags. Robbert en Anja van Lint passen wel bijzonder in deze sfeer, want dit Zaanse duo, is in staat om de volgende instrumenten te bespelen: harp, gitaar, luit, lyra, dwarsfluit., draailier, spreek machine, wasbord, ratel, doedelzak, rom melpot, mandolien, vlier, dulcimer, bala laika, banjo, saz, autoharp, trekharmoni- ca, mondorgel, kromhoorn, quena en di- pels, 2500 bekers koffie en thee zijn er inmiddels verzwolgen. Vandaag is de etappe Hilvarenbeek- Schiedam verreden, de zwaarste van de ronde, omdat hij voert door een gebied met veel verkeer. De karavaan is van morgen een half uur eerder vertrokken in verband met te verwachten vertra ging. In Hilvarenbeek was het trouwens, net als hier, lekker weer. Geen enkele Mug is in het Hilvarenbeekse leeuwen park achtergebleven, al deed in het kamp de ronde dat er een nieuwe pre mie was uitgeloofd, wie die won mocht zonder auto in het leeuwenpark over nachten. A-klassement: 1. A. van Asten 25 2. J. Spruit 23 3. P. Schoen 21 4. J. Stroek 16. Tijdrit: 2. Sluis 3. Smit 4 C&A 5. Brink. Algemeen ploegenklassemeirt: 1. Te- tramin 58 2. Sluis 55 3. Vos 50 4. Wilco 46 5. Smit 44. BEVALLEN: J. E. H. H. van der Kroft-Hirdes, d., IJmuiden. E. Y- van der Meij-De Jong, d., IJmuiden. I t Algemeen leider is A. van Asten, nog steeds drager van de Muggentrui. Maar vandaag kan er nog van alles gebeuren, want hij wordt op de hielen gezeten door Spirk en Schoen. De ploeg van Smit’s Bouwbedrijf heeft het tot nu toe erg goed gedaan. Zij reden gisteren de beste etappe. inhoud heeft. En hij herhaalt wat een paar uur tevoren een hoofdbestuurslid van de NVSH, mevrouw Jeanne Tromp- Meesters op een persconferentie zei: „Het gaat om de mondigheid van de mens, van de vrouw die zelf moet kun nen beslissen of ze abortus wif of niet”. Op de persconferentie werd uitleg ge geven aan het kort geding dat de NVSH tegen de Staat zal aanspannen. Directe aanleiding vormen de juridische stappen van de overheid tegen de Sarphatikli- niek in Amsterdam en de Bloemenhove- kliniek in Heemstede. Mevrouw Tromp- Meesters: „De overheid stelt zich* nu op tussen hulpverlener en hulpvrager. Het optimale klimaat voor geboortenregeling wordt verstoord”. Aanvankelijk zou er op de middel eeuwse dag een os aan het spit worden gebraden. Dat gaf wat organisatorische moeilijkheden. Waarschijnlijk worden er nu speenvarkentjes aan het spit gebra den en de bezoekers zullen, als het allemaal lukt, een broodje speenvarken kunnen consumeren. gang van zaken ontlokte ploegleider Piet Peters, zeer bekend Haarlems amateur- wielrenner, de opmerking: „Door deze Muggenronde raken meer gerodeerd.” ONDERTROUWD: M. J. de Rooij, Velsen-Noord en A. M. van Duijn, Beverwijk. L. J. F. Wouda, IJmuiden en M. J. Evers, IJmuiden. W. P. Twisk, Haarlem en C. R. Wijnschenk, Velsen-Zuid. G- de Heer, Velsen-Noord en G. Kremer, Velsen-Noord. L. Meij- boom, IJmuiden en J. H. C. Bierman, Santpoort. G. E. van Domselaar, IJmui den en E. Douma, IJmuiden. J. Melis, IJmuiden en H. H. Karssen, IJmuiden. heid, zo wil de NVSH, moet of zelf een actief hulpverleningsbeleid voeren of de particuliere organisaties alle ruimte laten om helpend op te treden. Dan zou het aantal fouten in de individuele toepas sing van de geboortenregeling verminde ren en het middel van abortus uiteinde lijk veel minder behoeven te worden toegepast. Vanachter zijn bureau in één van de drie klinieken die zijn stichting beheert (twee in Den Haag en één in Zwolle), haakt directeur Wijnberg daar op in en zegt: „Als de minister niet wil dat er postzegels voor wereldbevolkingsdag worden gedrukt, omdat daarmee te veel de aandacht op de geboortenregeling wordt gevestigd, dan zit er iets fout in dat klimaat. En net zo goed is er iets mis als een jongen die van een meisje te horen krijgt dat hij een condoom moet gebruiken, haar dan vraagt of ze mis schien ziek is; zo’n condoom wordt dan alleen gezien als een goed middel tegen geslachtsziekten”. Ook na de grote rust bij de prachtige boerderij Leende hadden de Muggen er zin in en wisten zij de laatste 36 kilome ter in één uur en tien minuten af te leggen, waardoor zij op het tijdschema zijn ingelopen en om tien voor half drie Hilvarenbeek binnenreden. Deze snelle De overheid niet plotseling Strafrecht ter DEN HAAG. „Wie praat er nu tegenwoordig nog over medische indica tie”, werpt directeur mr. B. Wijnberg verse fluiten en ritme-instrumenten. Een indrukwekkende lijst, waarmee zij zeer veelzijdige programma’s kunnen samenstellen. Óp deze zaterdag zullen zij het ongetwijfeld zoeken in de sfeer van oud-Nederlandse en Vlaamse volksliede ren, ballades, liefdes-, werk-, feest- en drinkliederen, oude kinderliedjes met schetsen, straatuitroepen en volksgebrui ken uit de oude tijd. Het duo maakte onder meer een tele- visietoernee van twaalf weken door Amerika, op uitnodiging van CBS en het kreeg de eerste prijs op een festival in Bilzen (1973). Rob v.d. Bas begeleidt zichzelf onder meer op de luit. In Heer hebben de Muggen er trou wens een vrolijke avond van gemaakt. Nog niet moe genoeg, hielden zij zich bezig met het bedrijven van de vecht sport catch-a-can en wel zo intensief dat op een gegeven moment de kamp dienst zich genoodzaakt voelde hande lend op te treden. Op snelle wijze wer den de Muggen de tenten ingewerkt, waar het gevecht mondeling door ging. Enige begeleiders, die buiten stonden, hoorden de 12 jaar oude Robert Terwij als Mokumse Mug kampioen moppen tapper, een voorstelling geven in de tent. De moppen had hij blijkbaar opgevan gen in het café van zijn vader. In Hilvarenbeek kregen de Muggen het volgende diner opgediend: champig nonsoep, aardappelen, haché, rode kool, vla en een banaan. Om de behoorlijke eetlust van de Muggen te stillen is er aan levensmiddelen meegenomen of on derweg gekocht: 35 kilo hagelslag, 240 potten jam, 20 pottén pindakaas, 75 kilo boter, 700 broden, 70 kilo sla, komkom mers en kool, 3500 flesjes frisdrank, 1200 chocolade repen, 1000 rollen drop, 1500 sinaasappels, ontelbare bananen en ap- Dan wordt er nog een „heulbrug” gebouwd voor het heulen. Dat is een zeer oud spel, waarvoor de Culturele Groep Heemskerk de gegevens heeft ge vonden in een boek uit de vorige eeuw. De bijzonderheden over dat spel hebben we afzonderlijk verwerkt in een arti keltje, elders op deze pagina, want we hebben dat boek er natuurlijk even op na gelezen. B-klassement: 1. J. v.d. Werf 19 2. N. Wegkamp 16 3. J. Paumen 13 4. R. de Bruin 12. Tijdens deze vokale en muzikale eve nementen door wordt er onder meer een viswedstrijd gehouden in de vijver bij het terrein, maar dan met genummerde houten visjes. Wie visjes met bepaalde nummers aan de haak weet te slaan krijgt een prijs(je)- Een andere wedstrijd is het steken in punters. Er komen daarbij twee smalle houten bootjes in het water te liggen klein voor zijn leeftijd en heeft een sproetengezicht, waardoor hij volgens de filmploeg veel weg heeft van een Ame rikaans jongetje. ’HIJ DIE OPZETTELIJK eene vrouw in behandeling neemt of eene behandeling doet ondergaan, te ken nen gevende of de verwachting op wekkende dat daardoor zwangerschap kan worden verstoord, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste drie jaren of geldboete van ten hoog ste zes duizend gulden. Indien de schuldige uit winstbe jag heeft gehandeld, van het plegen van het misdrijf een beroep of eene gewoonte maakt, of geneeskundige, vroedvrouw of artséfiijberéider Is, kunnen de straffen met een derde worden verhoogd. Indien de -schuldige het mis drijf in zijn beroep begaat, kan hij van de uitoefening van dat beroep worden ontzet”. Aldus art. 251 bis van het Wet boek van Strafrecht, een overblijfsel uit het eind van de vorige eeuw en kortweg de abortuswet genoemd. In weerwil van de strafbaarstelling telt ons land toch veertien abortusklinie ken. Tot voor kort hadden deze kli nieken van de justitie niets te vrezen. Nog pas een maand geleden leek minister van justitie Van Agt hen zelfs een hart onder de riem te willen steken door in de Eerste Ka mer te verklaren dat abortus in ons land formeel niet meer te vervolgen viel. Een mededeling die werd erva ren als een bevestiging van de ge groeide situatie, waarin het wachten was op een wetswijziging. Al in 1970 werd daarvoor een initi- atief-wetsontwerp op tafel gelegd GEHUWD: E. J. Kochendörfer-C. A. G- Koks, Driehuis. M. Trotta-M. J. Hageman, Ou- dorp. D. Maashanden-C. C. Leijen, Me- demblik. C. van Roden-M. E. van der Harst, IJmuiden. P. G. M. Bakker-M- Fröger, Heerhugowaard. N. H. G. Noom- H. Kops, Krommenie. (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. Bij het kasteel As- sumburg wordt zaterdag in het kader avn de Heemskerkse Toer-in de middel eeuwse dag gehouden, met waarschijn lijk speenvarkentjes aan het spit en in elk geval het optreden van Rob v.d. Bas als troubadour, Anja en Robbert van Lint uit Zaandam die een aantal zeer oude muziekinstrumenten bespelen, een siersmid aan het werk, fakkels en voor het publiek om mee te doen enkele oud- Hollandse spelen, zoals heulen. Dit allegaartje van oude volksverma ken in een omgeving van wat marktkra men en dat aan de voet van een echt kasteel. met een bemanning. Hoe het allemaal precies in z’n werk gaat is ons niet heimaal duidelijk geworden, maar het is in elk geval de bedoeling, dat de beman ningen van die bootjes elkaar in het water proberen te dwingen. Zal wel een geweldig gespetter worden. De Muggen aan En de heer Wijnberg verwijst naar het interim rapport van de staatscom missie bevolkingsvraagstukken, de com missie Muntendam, die stelt dat de ken nis van effectieve voorbehoedmiddelen en van de wijze waarop deze verkrijg baar zijn, „nog steeds aanzienlijk gerin ger is dan de openheid, waarmee sexua- liteit tegenwoordig in Nederland wordt behandeld, zou doen vermoeden”. De commissie vindt, dat voorlichting en on derwijs op het terrein van de geboorten regeling moeten worden uitgebreid en verbeterd. Alleen de abortus al vormt volgens de commissie een voldoende dui delijke aanwijzing van de tegenstelling in een niet gering aantal gevallen tussen de wens naar een kind en het optreden van zwangerschap. De NVSH vindt, dat de noodzaak tot abortus voor een niet gering deel te wijten is aan het falen van de overheid op het gebied van de anticonceptie, door bijvoorbeeld wel de verkoop van voor behoedmiddelen toe te laten zonder kwaliteitseisen vast te stellen. De over- kan volgens de NVSH weer het Wetboek van hand nemen als haar beleid zich de laatste jaren gekenmerkt heeft door een grote mate van passivi teit. De vereniging zegt niet te kunnen gedogen dat zich tussen hulpvrager en hulpverlener wéér de politiek plaatst. De begeleidende Klok, Peter van Schie, Peter van de Knoop, Sybren Aldershof, Piet de Bie, Claus Winterscheitt en Theo Koenen, hadden door het hoge tempo het meest te verduren. Op hun afgestelde brom mers was het tempo nauwelijks bij te houden. Publiciteitsman Jan van Riessen heeft gisteren ook meegefietst. Hij kreeg geen zadelpijn en vond het best aardig. In het laatste gedeelte van de etappe, toen het tempo zeer hoog lag, reed aan kop de ploeg uit de Bollenstreek van Zandbergen Diepvries. Met Gert Koekoek, de medewerker die woensdag op zijn verjaardag, een nare valpartij maakte, gaat het beter. Hoewel hij niet op de racefiets het peloton kan begeleiden, volgt hij in de auto de laat ste drie etappes van de Muggenronde. De cineast Bert van Munster, die een film over de Muggenronde maakt voor het Amerikaanse kinderprogramma „The Big Blue Marble”, heeft als hoofdrolspe ler uitgekozen de twaalfjarige Dries La- vière, een echte Haarlemse Mug. Hij is door de PvdA-Kamerleden Lamberts en Roethof, dat pleitte voor feitelijke legalisatie van abortus en het schep pen van grotere ruimte voor de bele ving van de persoonlijke verantwoor delijkheid van de vrouw en van de arts. In januari 1972 kwam de KVP (Stuyt en Van Agt) met een wets voorstel, dat registratie van alle abor tussen inhield en de verantwoorde lijkheid en de beslissing bij de arts legde, die zich door een team van deskundigen zou moeten laten advise ren. Politieke overeenstemming over een voorstel werd niet bereikt. Wel werd afgesproken dat de KVP samen met de ARP een nieuw voorstel zou ontwerpen als tweede alternatief voor het initiatief-wetsontwerp van de PvdA. In afwachting van een nieuwe wet bestaat er onduidelijkheid over de toepassing van art. 251 bis. Een on duidelijkheid die temeer onder de aandacht gebracht is door de op dracht van minister Van Agt aan de officier van justitie in Haarlem om een onderzoek in te stellen naar de Bloemenhove-kliniek in Heemstede. Sluiting lijkt niet uitgesloten. De Nederlandse vereniging seksuele hervorming, NVSH, gaat proberen meer duidelijkheid te krjgen over de toepassing van de abortuswetgeving. In een kort geding tegen de Staat zal de NVSH eisen dat de overheid zich voortaan onthoudt van juridische stappen op het terrein van de geboortenregeling. *411, .«„Ki

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 7