Van Kessel ruikt wereldtitel 50 cc m Gerrit Wolsink won moeiteloos Irena Szewinska blijft imponeren FINALE MET TE WEINIG HOOGTEPUNTEN Pech voor Lauda SPORTIEF op Brands Hatch Y Ronald Woutering sterk op 1500 IJ 1 11 III I NA ZEGE IN GP VAN ZWEDEN: MAANDAG 22 JULI 1974 SPORT 14 1 Kassa I Moeilijk I t c c i t i Coulon (Zwi) Yamaha 35.23,03. José Damen: record Hansje Bunschoten: troon bezet OPVOLGSTERS HANSJE BUNSCHOTEN ZIJN ER elfjarigen diende zich in de Henk van Kessel: revanche. Wolsink: perfecte stijl. Alleen Guillermo Vilas twijfelde aan overwinning op Melkhuis je (Van onze sportredactie) 1 Al in de halve finale, zaterdag tegen Het excuus van Vilas geldt slechts ten Voorts ziet het er naar uit, dat Karim Ressang straks niet als enige zwemmer temidden van de (veelal zeer jeugdige) zwemsters naar Wenen zal afreizen. Ro- „Het was mijn moeilijkste wedstrijd hier in Hilversum”, vond Vilas. „Barry speelt erg goed op deze baan. Nee dit is geen trage baan, hij is meer dan traag. Er zullen wel wat mensen zijn geweest die vonden dat het allemaal niet snel genoeg ging, maar dat kon gewoon niet. Ik heb er alles aan gedaan, maar hoe hard ik af en toe ook sloeg, de bal sprong nauwelijks op. En dan krijg je dit soort tennis”. 5 5 I 5 1 1 1 1 1 1 1 1 WARSCHAU (SID). De 28-jarige Irena Szewinska blijft voor toptijden zorgen. Tijdens de Poolse atletiekkampi- oenschappen in Warschau won zij de 200 meter in 22,2 seconden, slechts tweetien- de seconde boven haar eigen wereldre cord. e A I 5 t I C I 5 J t I e s r I i i i UTRECHT (ANP). De opvolgsters van Hansje Bunschoten staan te dringen. De spichtige José Damen griste de door hoofdpijn geteisterde Naarden-nimf, die alleen tussen de races door in het water duikt, bij de opening van de nationale kampioenschappen in het Utrechtse bad Den Hommel het nationale record op de 800 meter vrije slag uit handen. Bij de tien- en Almelose Agnes Jansen een persoontje aan, dat het in zich heeft om zowel Hansje Bunschoten als José Damen naar de achtergrond te dringen. Ze veroverde drie titels bij de onder-twaalfjarigen in tijden waar Hansje Bunschoten op die leeftijd niet aan kon tippen en hoopt maandag op nog beter als haar sterkste nummer, de 800 meter vrije slag aan de orde is. de Mexicaanse nummer één Lara, ver loochende Vilas zijn attractieve en beju belde manier van spelen. Hij maakte er, als voorbereiding op de finale, een base- line-duel van. Ook daarin bleek hij overigens bijzonder sterk. Niet voor niets verwachten de insiders dat hij vooral dank zij het feit dat hij allround is, zich een plaats op de wereld-top-tien zal verwerven. De keus van Vilas voor het behouden de spel tegen Phillips Moore heeft de duizenden bezoekers het Melkhuisje was bijna uitverkocht een bijna tweeëneenhalf uur durende partij met een te beperkt aantal hoogtepunten op geleverd. Toegegeven, er was veel waar dering voor de vele lange rallys, maar het echte grote vuurwerk dat Vilas de eerste dagen had laten zien, bleef toch Zelf heeft Vilas geen verklaring voor zijn plotselinge doorbraak. „Eigenlijk gaat het pas de laatste zes maanden zo goed. Daarvoor dacht ik ook, dat ik wel goed speelde, maar nu pas maak ik goede resultaten. Hopelijk gaat het zo nog een poosje verder. Maar ik ben eigenlijk wel aan rust toe. Ik speel dit jaar gewoon te veel. Volgend jaar doe ik het echt anders; neem ik beslist meer rustperiodes”. Op de vraag of hij vol gend jaar weer naar Hilversum zou komen wilde Vilas geen antwoord geven. Of Vilas besluit volgend jaar weer aan het toernooi deel te nemen, hangt uiter aard niet af van de vraag of hij het wel of niet gezellig heeft gehad. Het enige belangrijke is het ter beschikking staan de prijzengeld. Voor de organisatoren is dat overigens niet het grootste probleem. Men zal niet gaan concurreren met de grote Amerikaanse toernooien, maar nu al had men over honderd percent meer geld kunnen beschikken als er maar een aantal sterke spelers had kunnen deel nemen. BRANDS HATCH (Reuter/SID/UPI). De Zuidafrikaanse „wildeman” Jody Scheckter heeft zaterdag op het circuit van Brands Hatch voor de tweede maal ni dit seizoen een Grand Prix, tellend voor het wereldkampioenschap formule een-coureurs, gewonnen. Eerder zege vierde Scheckter in de Grote Prijs van Zweden. Met nog vijf races te rijden is de strijd om de wereldtitel ongemeen span nend. Oud-titelhouder Emerson Fittipal di nam door zijn tweede plaats achter Scheckter de leiding in het klassement na tien races met een totaal van 37 punten. De Oostenrijker Nikki Lauda, die geen punten verdiende, is tweede met 36 punten. Daarna volgen ex aequo ais derde Scheckter en de Zwitser Re- gazzoni (in Brands Hatch vierde) met 35 punten. Nikki Lauda was de grote pechvogel van Brands Hatch. De 25-jarige Oosten rijker had met zijn Ferrari direct na de start de leiding genomen. De enige, die Lauda goed volgde, was terrier Scheck ter, die na zestig ronden tien seconden achterstand had. Plotseling moest Lauda het tempo iets laten zakken: een van de achterbanden was bezig te verbranden. Met nog zes ronden te rijden lag Lauda nog vijf seconden voor. Een pitstop was echter onvermijdelijk, waardoor de weg voor Scheckter naar de zege vrij kwam. Lauda moest met lede ogen aanzien, dat hij door de een na de ander werd “~““sjerd. Uiteindelijk kwam Lauda op ae negende plaats van de uitslag terecht. Hij had met een tijd van 1.21.1 wel een nieuw ronderecord gevestigd. De Nederlander Toine Hezemans is winnaar van zijn klasse geworden in een race op het vliegveld bij Diepholz, West- Duitsland, die telde voor het Europese kampioenschap toerwagens. De man uit Eindhoven legde met zijn Zakspeed Ford Escort de 104 kilometer af in 43 min 9,9 zee, wat neerkomt op een gemiddelde snelheid van 144,5 km per uur. Bij de heren viel tienkamper Ryszard Katus op met een totaal van 7938 pun ten, zeven punten minder dan Kurt Bendlin een week daarvoor bij zijn co me back vergaarde. Tijdens een atletiekevenemnt in de Midden-Italiaanse plaats Siena lieten de Amerikaan Steve Williams en de Cu baan Silvio Leonard zondag op de 100 meter 10,0 seconden afdrukken, slechts eentiende seconde boven het wereldre cord. Zeer sterk was ook de 2,26 meter van de wereldrecordhouder hoogspringen Dwigth Stones (VS), de beste jaarpresta- tie. Vermeldenswaardig waren ook de 13.49,6 van Olympisch marathonkampi- oen Frank Shorter op de 5000 meter. In Boedapest zegevierde Ilona Brusze- niak tijdens de Hongaarse atletiekkam- pioenschappen op het onderdeel ver springen met 6,63 meter, een nieuw nationaal record en de beste jaarpresta- tie. dele. De gravelbaan van het Melkhuisje is inderdaad alles behalve snel, maar in de beginfase van het toernooi wist Vilas wel degelijk het tempo tot een accepta bele hoogte op te schroeven. Van invloed was zeker ook, dat hij zelf voor een voorzichtig concept had gekozen. Vreemd genoeg nam hij alleen maar risico’s als hij eens door Phillips Moore in moeilijkheden was gebracht. Meestal slaagde hij er dan in de strijd weer snel in handen te krijgen. Problemen heeft Vilas in feite alleen in de eerste set gekend. Het kostte hem moeite zich te concentreren en zijn eer ste service normaal een van zijn sterkste wapens liet hem keer op keer in de steek. Voeg daarbij het feit dat Phillips Moore werkelijk voor elk punt vocht en de lange duur van de set (bijna een uur) is verklaard. Bijzonder spannend was de achtste game waarin de Argentijn serveerde. Pas nadat het negen keer „gelijk” was geweest, wist Vilas de game te pakken, waarbij hij twee keer fortuinlijk was met een net- bal. Dat Phillips Moore de derde set op zijn naam kon schrijven, was meer het gevolg van het toen zeer nonchalante spel van Vilas, dan van de verrichtingen van de Australiër zelf. Nadat hij goed VESSEM(ANP). In het natuurge bied „De Lille” bij Vessem heeft Gerrit Wolsink met gemak de derde kampi- oenscross der KNMV in de zware klasse op zijn naam gebracht. Het enorm zware zandparcours stelde aan rijder en ma chine zodanig hoge eisen, dat veel van de deelnemers de strijd voortijdig moes ten staken. In de eerste manche „wan delde” Wolsink in perfecte stijl naar de ritzege. De tweede manche was eigenlijk een getrouwe weergave van de eerste. De spanning was er nu van meet af aan uit, omdat Jan Keizer, onmiddellijk na de start in botsing kwam met Frans Sigmans, die daarmee voor de zege was uitgeschakeld. Voor de bezetting van de tweede plaats vochten de gebroeders Paul en Toon Karsmakers uit Aalst verbeten gevechten uit, waarbij Paul (de oudste) de snelste bleek. nald Woutering, de 15-jarige zwemmer van Zeemacht/Noordkop, zwom bij de onder-zestienjarigen een nieuw adspi- rantenrecord op de 1500 meter vrije slag. Met 16 minuten 31.34 seconden bleef hij juist binnen de limiet voor de Europese kampioenschappen, die op 16.32.00 is gesteld. Het eerste wat bonds coach Bert Sitters riep: „Dat moet hij straks in de all-in finales waarmaken” Die kwalificatie-eis heeft overigens de kwaliteit van de nationale zwem-ouver- ture nauwelijks aangetast. Het dames- zwemmen is wel zo sterk, dat de limie ten (gebaseerd op de tijd van de zesde Europeaan bij de wereldkampioenschap pen van vorig jaar in Belgrado) op sommige nummers niet veel meer dan een bagatel is. Met name was dat het geval op de 800 meter vrije slag, waarop niet minder dan zeven zwemsters er ruimschoots binnen bleven. Met als gro te uitschieter: 9.07.40 van de veertienja rige José Damen, die na een periode van betrekkelijke stilstand (gevolg van een schouderblessure) opeens losbrandde. Ze was ruim vier seconden sneller dan Hansje Bunschoten ooit geweest is. Dan te weten dat die twee jaar geleden met een tijd van 9.15.4 twee dagen Europees recordhoudster is geweest. Maar de ont wikkeling van het zwemmen gaat zo snel dat dit record voorlopig uit het zicht is geraakt (8.52.97 van de Italiaanse Novella Calligaris). De tussentijd van José Damen na 400 meter (4.31.16) duidt er echter op, dat het Bossche zwemster- tje nog niet alles heeft gegeven. In de kop van Noord-Holland doen de twee omni-sportverenigingen Zeemacht en Noordkop op zwemgebied sinds enige tijd samen. Ronald Woutering, de jong ste van de twee gebroeders, verbeterde het adspirantenrecord op de 1500 meter vrije slag met zo’n vijftien seconden en kwam dicht in de buurt van het senio renrecord van Ton van Klooster. achterwege. Zegge en schrijve één keer gooide de Argentijnse nummer één zijn formidabele backhandcross in de strijd. Verder deed hij in een vrij gezapig tempo gedwee mee aan het schaaktennis, dat zijn Australische opponent prefe reert. Italië heeft zich in Baastad geplaatst voor de finale van de Europese zone, groep A om de Daviscup door het Zweedse tennisteam met 3-2 te verslaan. De Sovjet-Unle is na de 3-1 voorsprong op Joegoslavië zeker van een finaleplaats in groep B. HILVERSUM. Alleen Guillermo Vilas zelf heeft aan zijn overwinning op het Melkhuisje-toernooi getwijfeld. Van af zijn eerste optreden in Hilversum, dinsdag tegen de Boliviaan Gorostiaga, stond het in feite al vast dat de 21- jarige Argentijn de internationale ten nistitel van Nederland zou veroveren. Met kop en schouders stak hij boven het verder vrij middelmatige deelnemersveld uit. Maar in de eindstrijd heeft Vilas dat grote klasseverschil niet voldoende we ten waar te maken. Zijn zege op de 36- jarige Australiër Barry Phillips-Moore (6-4, 6-2, 1-6 en 6-3) was wel verdiend, maar de Argentijn imponeerde beslist niet. Guillermo Vilas toont het publiek op Het Melkhuisje zijn trofee. Verliezer Barry Phillips-Moore wist zich het zweet van zijn voorhoofd. Enkele uren later rinkelde de kassa opnieuw voor Vilas. Aan zijn prijs van 5000 dollar voor het enkelspel voegde hij er nog 600 zijn deel toe door sa men met zijn landgenoot Tito Vazquez het herendubbel te winnen. In de bij zonder spectaculaire finale, een volledige Argentijnse aangelegenheid, werden Ganzabal en Alvarez met 6-2, 3-6, 6-1 en 6-2 verslagen. Nu zorgde Vilas wel voor het spectaculaire tennis waarmee hij zich de laatste tijd op de internatio nale tennispodia faam heeft verworven. 500cc: 1. Lansivuori (Fin) Yamaha 49.22,21 (gem. snelh. 136,727 km.u.) 2, Read (Gb) MV 49.48,84, 3. Korhonen (Fin) Yamaha 49.53,97. Stand: 1. Read 62 punten, 2. Bonera 54, 3. Lansivuori 47. 350cc: 1. Lansivuori (Fin) Yamaha 28 De toekomst van het Melkhuisje-toer nooi is onzeker. John Beddington, publi- citeitsman van de Grand Prix-organisa- tie, geeft Hilversum een goede kans. „Nu moet elk toernooi in Europa voor zijn bestaan vechten, maar ik geloof, dat er volgend jaar wel meer spelers beschik baar zullen zijn. Ook al omdat mag worden verwacht, dat zeker acht van de zestien in Amerika spelende WTT-teams worden opgeheven. Verder moeten we blijven proberen de wedstrijden om de Davis Cup op een ander tijdstip te krijgen. Lukt dat, dan zijn de grootste problemen opgelost”. Bij de leeftijdsgroep van de elf- en twaalfjarigen stak Agnes Jansen van de zwem- en polo vereniging Almelo met kop en schouders boven de concurrentie uit: ze won drie van de vier titels. Een vergelijking met de tijden van Hansje Bunschoten van vier jaar geleden, leert dat het Almelose meisje aanzienlijk sneller is: 100 meter vrije slag: 1.05.18 (Hansje Bunschoten 1.05.8), 100 meter vlinderslag: 1.12.42 (1.19.8), 100 meter rugslag: 1.14.31 (1.18.1). ANDERSTORP(SID-ANP). Henk van Kessel is hard op weg de opvolger van Jan de Vries te worden als wereld kampioen in de 50 cc. Met zijn overwin ning in Anderstorp tijdens de Grote Prijs van Zweden boekte hij zijn derde seizoenoverwinning. Hij versloeg de Westduitser Herbert Rittberger, zijn grootste concurrent voor de wereldtitel, met ruim acht seconden. Een wraakne ming voor de race in Assen waar Ritt berger Kessel voor eigen publiek (vol gens de Asser gewoonte) royaal voorbij streefde. De overwinning in Zweden bracht Van Kessel op dertig punten vóór de Westduitser. Hij heeft een unieke kans op het kampioenschap in de klasse waar voor Jan de Vries de concurrentie te gering zou zijn. profiterend van fouten van zijn tegen stander, een voorsprong van 4-1 had weten op te bouwen, kreeg de Australi sche veteraan de setwinst van Vilas cadeau. In de vierde set permitteerde de Argentijn zich geen grapjes meer en maakte hij het karwei in iets meer dan een half uur af. 125cc: 1. Andersson (Zwe) Yamaha 24 ronden (96 kilometer) in 46 minuten en 1,49 seconden gem. snelheid 125 71 km.uur, 2. Van Kessel (Ned) Bridgestone 46.12,21, 3. Kneubühler (Zwi) Yamaha 46.25,17. Stand: 1. Andersson 79 punten, 2. Kneubühler 47, 3. Nieto (Spa) 42, 6. Van Kessel 20. ronden (112 km) in 49 minuten 20.59 sec. gem. snelheid: 136.80 km.u., 2. Pons (Fra) Yamaha 49.31,22, 3. Korhonen (Fin) Ya maha 49.38,80. Stand: 1. Agostini (It) 60 pnt, 2. Pons 38 pnt, 3. Braun 30 pnt. 750cc: 1. Mortmer (Eng) Yamaha 20 ronden (80 kilometer) in 35 minuten en 17.38 seconden gem. snelheid 136,628 km.u., 2. Giger (Zwi) Yamaha 35.22,50, 3. 250cc: 1. Katayama (Jap) Yamaha 46.58,05 (gemiddelde snelheid 133,455 km.uur, 2. Villa (It) Harley Davidson 47.29,38, 3. Pons (Fr) Yamaha 47.36,39. Stand: 1. Villa 47 punten, 2. Pons 32, 3 Kneubühler Z(wi) 24. Overtuigend was de Fin Teuvo Lansi vuori, die zowel de 350 als de 500 op zijn naam bracht. In beide klassen is hij echter nog de nodige punten verwijderd van de topklassering. De Zweedse toe schouwers kregen de verlangde overwin ning in de 125 cc, waar Kent Andersson voor zijn eigen publiek Henk van Kessel op bijna elf seconden achterstand reed. Belangrijker echter was dat de Zwitser Bruno Kneubühler niet verder kwam dan de derde plaats, ruim achter Van Kessel, waardoor Andersson in de stand voor het wereldkampioenschap weer verder uitliep. De uitslagen: 50cc: 1. Van Kessel (Ned) Kreidler 60 km. in 30 minuten en 34.48 seconden, 2. Rittberger (Wdld), Kreidler 30.42.53, 3. Van de Zeebroeck (Belg) Kreidler 31.14.81, 8. Jan Huberts (Ned) Kreidler 31.38.76. Stand voor het wereldkampi oenschap:!. Van Kessel 69 punten, 2 Rittberger 39, 3. Kunz 34, 4. Bruins (Ned) 27. f*\2’ i

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 14