Na Senaat ook door Belgische Kamer Ambassadeur Chili neergeschoten gevangenis Jongste kind Irene gedoopt van V ergunning voor Dow Chemical Anderhalf miljoen uit In Helmond café kinderpostzegels s krijgt bestemming Trambestuurder HM mishandeld koninkrijk op zeerechtconferentie Weer opstand in Franse Bom ontploft in Londen uitgebrand Dode door ongeluk op Afsluitdijk „Slechts accentverschillen binnen □□□En dit mi. 1 o Opbrengst was f6.250.000 MET AUTO OVER DE KOP Ju Staatssecretaris bij vertrek naar Caracas: 95 MAANDAG 22 JULI 1974 BINNEN- EN BUITENLAND 2 99 Voorbereidend o o m; tr< ve tr< Aantal jaren Compromis - Gewestvorming nu goedgekeurd van (Van onze redacteur in Parijs) toen een De VOORUITZICHTEN VOOR WOENSDAG: Hij overleed op weg de WEERRAPPORTEN binnen- en Weer van 28 o Hoog De uitvoerende macht blijft voorlopig aan de regering, die comités van minis ters zal vormen voor elk van de drie gewesten. Hoewel de macht dus voorlo pig blijft aan de centrafe regering en aan het nationale parlement, kan men zich* moeilijk voorstellen dat regering en Tel Aviv Tunis Lissabon Locarno Londen PARIJS. Muiterijen in gevangenis sen werken aanstekelijk. Na de opstand van zaterdag in het huis van bewaring van Clairvaux waarbij drie doden en 20 gewonden vielen, uitsluitend aan de kant van de gevangenis, is zaterdagavond een tweede muiterij uitgebroken in de ge vangenis vp.n Nimes. Na de avondmaal tijd weigerden de 400 gedetineerden al daar naar hun cellen terug te gaan; 40 van hen hielden de bewakers in be dwang terwijl de rest zich over alle bijgebouwen verspreidde. wzw nnw zw zzw wzw zzw zw zo 31 26 29 15 26 22 25 29 24 23 17 21 27 20 22 21 19 22 18 21 34 29 26 19 21 17 19 20 18 20 19 21 13 10 11 12 11 12 13 10 13 12 14 11 11 12 9 9 12 14 21 16 14 9 15 17 14 10 18 14 9 15 18 12 15 8 20 25 17 uur uur 0 0 0 o 0 o 0 De tegenstellingen tussen Vlamingen, Walen en Brusselaars hebben de laatste jaren het politieke leven van België vergiftigd, maar het kabinet-Tindemans krijgt nu de mogelijkheid zich ten volle te concentreren op de grote problemen van het ogenblik, allereerst de bestrijding van de inflatie en de voorbereiding van de begroting voor 1975. Het zaterdag goedgekeurde wetsont werp betreffende de vorming van drie gewesten heeft slechts een voorberei dend karakter. Het houdt in dat gewes telijke raden voorlopig samengesteld uit de Senaatsleden uit elk van de drie gewesten adviezen kunnen uitbrengen over zaken als ruimtelijke ordening en stedebouw, gewestelijke economische ex pansie, huisvestingsbeleid, regionaal-, in dustrieel- en energiebeleid. auto geschept. T”. naar een ziekenhuis. parlement de adviezen van de geweste lijke organen zo maar ter zijde zullen leggen. Het NCK bestaat in 1974 50 jaar en wil dit vieren door te streven naar een zo hoog mogelijke opbrengst van de komende actie met kinderpostzegels. w nnw zzw nw ono n wzw nw nnw nno zzw zzw zw zzw zw zzw zw wzw zw z zw zzw wzw w 1 Ml aai ha op lec va ké file 5 Bo de tot WJ da de ge ko HELMOND (ANP).— In de binnenstad van Helmond is gistermorgen omstreeks half zes een café met erboven gelegen woning geheel uitgebrand. De eigenaar, zijn vrouw en twee kin deren konden zich ternauwernood via het dak van een aangrenzend pand in veiligheid stellen. Twee panden naast het café liepen geringe water- en rook schade op. De brand vermoedelijk ontstaan door een na sluitingstijd ach tergebleven smeulende sigaret heeft een schade veroorzaakt van ruim hon derdduizend gulden. Het werd ontdekt door een buuitnan. 1 scl op COI ka zal gel ca: gei I pre ma Ho dei dat het de< 23 me D€C tev te ma eer X VCM tie we eer Wa ont 1 nie de aft net da: ren I ber wa kw zie! off co het kei zot Ca hel ere dig dei be: op1 erg Hi; dw hai 2 Fr; me blo flé nie Zo me Eei hei Fr; ko; 1 en Bo inc ke hel 6.07 1.59 0.1 t 0 o o 2 0 0 o o o o o 1 o 0.1 o o o o 7 o o Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo PeriJi Rome Split Stockholm Wenen Zürich Na zaterdagavond in Schoorl een ver keersongeval te hebben gehad is gisteren in een ziekenhuis overleden de 18-jarige B. C. Regeling uit Brummen. Op de kruising Herenweg-Houtendijk reed hij met zijn bromfiets rechtdoor in plaats van linksaf te slaan. Het gevolg was, dat hij tegen een paal botste. De 35-jarige G. van de Weerd uit Ede is zaterdagochtend te Bennekom om het leven gekomen. Hij ramde door onbe kende oorzaak met zijn auto een lan taarnpaal in een bocht van de weg. De 68jarige J. Vink dit het Utrechtse Houten is zaterdagmiddag in zijn woon plaats op de bromfiets door een personen- Minister Ooft, die gisteren ook Van Schiphol vertrok na een bezoek van een week aan Nederland en België, zei op de Amsterdamse luchthaven dat hij begin juli speciaal naar Caracas was gegaan om het politieke standpunt van de Suri naamse regering te verkondigen. Hij bewerkte, dat de Nederlandse de legatieleider professor W. Riphagen te elfder ure in zijn tekst voor de algemene vergadering opnam in Suriname in 1975 en de Nederlandse Antillen „enkele jaren later” onafhankelijk zouden zijn. En verder dat de twee rijksdelen affi niteit hebben met de Caribische en Zuidamerikaanse landen en zich kunnen verenigen met het standpunt dat deze landen in 1972 hebben ingenomen op de conferentie van Santo Domingo, name lijk een uitbreiding van de territoriale In België bestaan reeds gewestelijke cultuurparlementen, een Vlaams en een Waals, die in volkomen soevereiniteit de culturele problemen van het Nederlands en van het Frans sprekende deel van België regelen. De voorlopige gewestvor ming die nu is goedgekeurd voor econo mische en sociale problemen betekent In het algemeen veel bewolking, maar ook perioden met zon. Plaatselijk regen of mot regen. Maximum temperaturen omstreeks 20 graden. Aantal uren zon: 2 tot 10. Minimum tempe ratuur: omstreeks 12 graden. Maximum tem peratuur: omstreeks 20 graden. Kans op een droge periode van ten minste 12 uur: 80 percent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 percent. Voor de temperaturen geldt een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. (Van onze redacteur in Brussel) BRUSSEL De Belgische Kamer heeft zaterdagavond een wetsont werp betreffende voorbereidende gewestvorming goedgekeurd. De Senaat had dit al een week eerder gedaan. Amsterdam onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt LONDEN (AP). Een ondergrondse parkeerplaats bij de Londense Putney brug is zaterdagavond laat door een explosie beschadigd. Van te voren was voor de ontploffing gewaarschuwd door een man die met een Iers accent sprak. ■on op Maan op 10.25 Bepaald moet nog worden hoe uitein delijk de gewestelijke organen worden samengesteld en welke hun beslissings bevoegdheden zullen zijn. Deze evolutie zal nog een aantal jaren vergen, maar de goedkeuring zaterdag van het wetsont werp betreffende voorbereidende ge westvorming betekent in ieder geval dat de regionalisatie van België niet meer omkeerbaar is. HARLINGEN (ANP). De 72-jarige barones Hardinxsma thoe Sloten uit Amsterdam is zaterdag na een verkeers ongeluk op de Afsluitdijk overleden. Zij raakte in haar auto de macht over het stuur kwijt. De auto slipte en sloeg over de kop. Mevr. Hardinxsma werd uit de auto geslingerd en kwam in het Ijssel meer terecht. een nieuwe stap naar de regionalisatie van België, die echter nog definitief geregeld moet worden. Goedkeuring van het ontwerp betekent dat de regering een adempauze krijgt en nu even het vraagstuk van de regionali satie van België, d.w.z. de verdeling van België in drie gewesten, een Vlaams, een Waals en een Brussels, met eigen be voegdheden inzake een aantal onderwer pen kan laten rusten. De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder onbewolkt Rotterdam vrijw. onb. onbewolkt onbewolkt Z.-Limburg onbewolkt zw. bew. licht bew. mist windstil onbewolkt onbewolkt onbewolkt geh. bew. 1 1. bew. onbewolkt Enkele buitenlandse projecten zijn: de bouw van een jongenshuis door de YMCA in New Delhi in India 150.000.-) de opvang en directe hulp aan vluchte- lingetjes die terugkeren naar hun land Eerst werd een werkplaats voor pan toffels in brand gestoken, daarna gingen alle bergplaatsen voor linnengoed in vlammen op en tenslotte werd de kanti ne bestormd waarbij geen fles bier meer vol bleef. In de late avonduren van zaterdag werd het tumult voortgezet op de daken vanwaar de inmiddels ontbo den politie en gendarmerie bestookt werd met alle mogelijke projectielen. Ook in Nimes wilde de brandweer niets doen uit angst dat brandweerlieden als gijzelaars zouden worden vastgehouden. Gistermorgen om zes uur gaf dé poli tie het sein tot de aanval. Een laagvlie- gende helikopter gooide niet alleen met ta'aangasbommen maar ook met explo sieve granaten. Een uur later was de muiterij bedwongen, maar toen bleek de verwoesting zo groot dat de gehele ge vangenis onbruikbaar is geworden en zal moeten worden herbouwd. Alleen de werkplaats voor kleren staat nog over eind, maar dë rest ligt in puin en zelfs van de administratie is niets meer over. Aanvankelijk telde men 20 gewonden bij de politie en een gelijk aantal bij de muiters. Maar in de loop van gisteren bleek dat twee gedetineerden werden vermist. Volgens de gevangenen zijn zij levend verbrand. Onder de puinhopen zal naar hun stoffelijke overschotten warden gezocht. In de parochiekerk van Lignières in Frankrijk is zaterdagmiddag prinses Ma ria, het jongste kind van prinses Irene en prins Karel Hugo, gedoopt. Hier een overzicht onmiddellijk na de plechtig heid. Links naast prins Bernhard de me ter van het prinsesje, prinses Marie des Neiges van Bourbon-Parma. De meeste bijdragen betreffen aanvul lende voorzieningen voor instellingen in de sector gezondheidszorg. Zo kunnen van de Nederlandse projecten worden ge noemd de Stichting mens en samenleving ten behoeve van een weekinternaat in Oostvoorne 50.000) voor een experi ment met een nieuwe vorm van hulp verlening), het jongenstehuis „De Schal men” in Tilburg 18.000,- voor een sportterrein), het medisch Kindertehuis St. Anthonis in Bakkum 22.200. voor recreatiegelegenheid), Huize „De Wild baan” voor geestelijk gehandicapten in Leuvenheim(Z 40.000,- voor de inrichting van een zwembad), het meisjeshuis „Gelders End” in Rekken 15.000 voor sporttoestellen). SCHIPHOL (ANP). „Er is slechts sprake van accentverschillen tussen de opvattingen van de koninkrijksdelen met betrekking tot de zeerechtconferentie in Caracas,” aldus staatssecretaris dr. P. H. Kooijmans (ARP) gistermorgen op Schiphol. De Nederlandse staatssecretaris vertrok naar Caracas om daar geduren de enkele weken de leiding op zich te nemen van de koninkrijksdelegatie bij de conferentie. De 19jarige M. Kuypers uit Bakel is in de nacht van zaterdag op zondag om het leven gekomen, toen rij op rijksweg 9 bij Heeze (N.B.) met zijn auto door nog onbekende oorzaak van de weg raakte en over de kop sloeg. De 66-jarige heer J. Weeles uit Dalf- sen (O\.) is zaterdagavond in ztfn woon plaats om het leven gekomen. Hij raakte op de provinciale weg waarschijnlijk door een te hoge snelheid met zijn auto van de weg. De auto raakte een aantal bomen. ROTTERDAM (ANP).— De Rotter damse trambestuurder A. Rijerse is in de nacht van vrijdag op zaterdag door drie jongelui in elkaar geslagen. Met een aantal verwondingen is de man in het Clara-ziekenhuis opgenomen. De jon gens, die inmiddels door de Rotterdamse politie zijn ingerekend, gaven als reden op „zomaar”. De heer Rijerse stond om half een met zijn voertuig stil op de Boergoense- vliet in Rotterdam-Charlois. Zonder eni ge aanleiding werd hij door het drietal aangevallen. Twee van hen konden di rect worden gegrepen. Het waren een 19-jarige drukker en een 21-jarige die eveneens drukker van beroep is. De derde jongeman, de 21-jarige los arbeider F. van der K, werd in de loop van de nacht in zijn kraag gegrepen. Volgens staatssecretaris Kooymans zijn er altijd accentverschillen geweest binnen de koninkrijksdelegatie. Neder land is altijd voor een twaalfmijlszone geweest en voor zekere rechten binnen de economische zone. Professor Riphagen heeft gesteld dat er binnen de koninkrijksdelegatie een compromis is gevonden tussen de stellin gen van twaalf en tweehonderd mijl. Een dergelijk compromis zou misschien ook gemaakt kunnen worden in Caracas tussen de deelnemende landen, waarbij vooral de Latijnsamerikaanse deelne mers voorstander zijn van de 200 mijls- zone. Vorige week werd bekend dat er een verschil van mening was ontstaan op de conferentie tussen Suriname en de An tillen enerzijds en Nederland anderzijds. De Surinaamse minister van Binnen landse Zaken mr. dr. Coen Ooft (PSV) verzette zich in de koninkrijksdelegatie tegen het Nederlandse standpunt over de territoriale zee en de economische zone. Het stofgehalte van in stofvilters ge reinigde transportlucht mag ten hoogste 150 milligram per kubieke meter bedra gen. Een storing die een uitworp aan luchtverontreinigende stoffen tot gevolg heeft moet meteen aan het gemeentebe stuur van Terneuzen én aan de provin ciale waterstaat in Zeeland worden ge meld. TERNEUZEN (ANP).Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben Dow Chemi cal te Terneuzen vergunning verleend op grond van de wet inzake de luchtveront reiniging tot het uitbreiden van de fa briek met installaties voor het vervaar digen van hogedrukpolyethyleen. De vergunning schrijft voor dat de totale uitworp aan ethyleen niet meer mag zijn dan tien kilogram per uur bij de beluchting van de opslagsilo’s, zes kilogram per uur door die ventilatie van het ethyleen-compressorengebouw en ze ven kilogram per uur via de afzuigven- tilatoren van de trildrogers. 18.35 uur 14.21 uur zee van drie tot twaalf mijl en een economische of patrimoniale zee tot 200 mijl. DINSDAG 23 JULI water 6.07 uur en Laag water 1.59 uur en DINSDAG 23 JULI 4.48 uur onder 20.44 uur onder 22.05 BEIROET (AFP). De Chileense am bassadeur in Libanon, Alfredo Canales Marques, is gisteren het slachtoffer ge worden van een aanslag. Hij werd door vier gewapende mannen neergeschoten en is ernstig gewond. De ambassadeur was op terugweg van zijn woning in de wijk Manara Beiroet. Toen hij de lift in stapte, scho ten vier mannen vier kogels in zijn borst en namen daarop de vlucht. De ambassadeur verkeert in levensgevaar. Een Deense arts die juist passeerde haalde haar uit het water. Bij aankomst in een ziekenhuis in Harlingen bleek dat zij was overleden. De 19-jarige heftruckchauffeur H. J. van Soest uit Amsterdam is in de nacht van zaterdag op zondag in Hpendam om het leven gekomen. Hij zat naast de bestuurder van Zuid-Soedan 100.000,-) de uitbreiding van een kleuterhuis in Tsjeribon in Indonesië 25.000,-) Hij zat naast de bestuurder van een personenauto. Deze auto botste op de Rijweg van Hpendam tegen de Molen zij dbrug. De Amsterdammer was op slag dood. De 23-jarige Amsterdammer H. L. Schenkel is zaterdagnacht in Amsterdam met zijn auto tegen een boom gereden en daarbij om het leven gekomen. De jongeman reed volgens getuigen met vrij grote snelheid over de Mauritskade en begon ter hoogte van het Instituut voor de Tropen te slingeren. UTRECHT (ANP).— Het Nederlands comité voor kinderpostzegels (NCK) heeft aan bijna anderhalf miljoen gul den van de kinderpostzegelopbrengst in 1973 een bestemming gegeven. Aan 50 projecten, 38 Nederlandse en 12 in de ontwikkelingslanden, heeft het NCK een bijdrage geleverd De totale opbrengst van de actie in 1973 was 6.250.000. Al eerder in het jaar zijn met dit bedrag projecten gesteund. In Zuid-Korea is de doodstraf die vorige week over de dichter Kim Chi- Ha en vier studenten werd uitgesproken, veranderd in levenslange gevangenis straf. De vijf behoorden tot een groep van veertien Zuidkoreanen die ter dood werden veroordeeld voor hun rol in een, wat genoemd werd, door studenten ge leid complot om de regering in april omver te werpen en een communistisch regime te vestigen. De Russische aardgasproduktie is in de eerste helft van dit jaar 127 miljard kubieke meter groot geweest, aldus heeft Tass bekendgemaakt. Volgens Tass zal dit jaar in totaal 260 miljard kubieke meter aardgas worden gewonnen. De pioduktie-1975 zal 300 tot 320 miljard kubieke meter bedragen. Libië en de Sowjet-Unie hebben een verdrag van samenwerking gesloten dat techniek, economie, handel en weten schap bestrijkt, zo berichtte het Libische persbureau Arna. Het verdrag is het resultaat van be sprekingen die in mei in Moskou zijn gevoerd door premier Abdel-Salam Jal- loed van Libië en de Sowjetregering. De Sowjet-Unie gaat Libië helpen met het ontginnen van zijn natuurlijke hulp bronnen en zal misschien een raffinade rij bouwen. Zaterdagavond zijn in het westen van Columbia twaalf mensen levend verbrand en dertig gewond doordat de autobus waarin ze zaten door onbekende oorzaak kantelde en in brand vloog. De bus was afgehuurd voor een excursie in de streek van Cali op 500 kilometer ten oosten van Bogota. Bij twee vrachtwagenongelukken in Peru zijn 28 mensen om het leven gekomen. Vijftien personen overleden en tien werden gewond toen in de zuidelij ke provincie Arequipa een vrachtauto kantelde. Dertien overleden en twaalf liepen verwondingen op vrachtwagen door een klapband van de weg raakte en in de rivier de Apurimac in de provincie Antabamba terecht kwam, aldus mededelingen van de poli tie. Twaalf zeelieden zijn op een vlot dat in juni in het Caraïbische gebied ronddreef van honger en dorst om het leven gekomen, zo is zaterdag van offi ciële zijde in Barranquilla, Columbia, bekendgemaakt. De ongelukkigen waren de kapitein en elf bemanningsleden van ae 200 ton metende coaster Niagara met thuishaven Curacao, van wie niets meer was gehoord sinds hun schip eind mei Barranquilla had verlaten voor een reis naar Panama en Curacao. Het vlot met de lijken werd begin van de afgelopen week ter hoogte van de kust van Nica ragua door vissers gevonden. De doden zijn acht Columbianen, twee Panamezen en twee Curacaoers. De Niagara moet in een plotselinge storm zijn ondergegaan. Onofficiële berichten dat het schip door Cuba zou zijn opgebracht, werden door Havanna tegengesproken. Een van de meest controversiële fi guren in de rooms-katholieke kerk van Italië, de voormalige abt van de basiliek van St. Paulus-buiten-de-muren, Gio vanni Franzoni, is uit de orde van de benedictijnen gestoten. Dit hebben me dewerkers van hem zaterdag bekendge maakt. De maatregel tegen Franzoni volgt nadat hem in april van dit jaar werd verboden nog langer zijn priester lijke functies uit te oefenen, omdat hij zich niet had gehouden aan een spreek verbod en zich openlijk uitgesproken voor de wet die echtscheiding in Italië mogelijk maakte. Een jaar daarvoor had hij als abt van de abdij van Sint Paulus ontslag genomen om als priester te kun nen werken in de krottenwijken van Rome. In de ondergrondse garage van een computerbedrijf in Putney, een zuidwes telijk stadsdeel van Londen, is zaterdag avond een bom ontploft. Van tevoren was een telefonische waarschuwing ont vangen door een Brits persagentschap. anonieme telefonist gebruikte het aan de politie bekende codewoord van het verboden Ierse republikeins leger. Aan de garage van International compu ters limited werd lichte schade toege bracht. In Alexandrië in Egypte zijn zater dag negentien mensen om het leven gekomen bij de instorting van oude huizenblokken. Dertien bewoners werden gewond, aldus een bericht van het blad Al-Gomhoeria. Vandaag wordt sectie verricht op het stoffelijk overschot van een jonge man, die zaterdagmorgen dood werd aangetroffen in de Langweerder Wielen bij het vakantiecentrum Woudfenne in het Friese Langweer. De Leeuwarder politie verkeert in het onzekere over de doodsoorzaak. De elfjarige Uwe Lindhammer uit het Westduitse Seelze, die met zijn ou ders 0p Texel op vakantie was, is gister middag op het strand in een diepe kuil gevallen en omgekomen. De jongen had de kuil zelf gegraven. In de nacht van zaterdag op zondag is op rijksweg 60 in het Zeeuwschvlaam.se Hulst het lijk van een ongeveer dertig jarige vrouw aangetroffen, wier identi teit vanmorgen nog niet was vastge steld. De politie neemt aan, dat zij door een auto is doodgereden. In Eemnes is zaterdagmiddag een monumentale boerderij, die op de lijst van monumentenzorg stond en pas, in 1972 geheel was gerestaureerd, volledig door brand verwoest. De schade be draagt rond twee ton. Na een ruzie over geld is een 22- jarige Schiedammer in de nacht zaterdag op zondag in Rotterdam met zijn auto ingereden op een groepje voet gangers. Een van hen werd zo ernstig gewond, dat hij naar een ziekenhuis gebracht moest worden. Tien Amsterdammertjes, in leeftijd variërend van zestien tot achttien jaar, zijn het afgelopen weekeinde door de politie ingerekend, verdacht van dief stallen van (voornamelijk zware) brom fietsen. De brommers werden verkocht, door de jongens zelf bereden of gesloopt om de onderdelen te gebruiken. Zaterdagmiddag na sluitingstijd heeft een nog onbekende jongeman een schoenenwinkel in Utrecht overvallen. Hij is er met een bedrag van ongeveer ƒ2900 vandoor gegaan. Twente Vlissingen Z. Aberdeen Berlijn 1 Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Kopenhagen onbewolkt windstil zw. bew. Luxemburg licht bew. onbewolkt windstil onbewolkt wnw licht bew. windstil zw. bew. half bew. geh. bew. onbewolkt half bew. half bew. zw. bew. zw. bew. licht bew. Las Palmas onbewolkt zw. bew. onbewolkt 't

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 2