TIJDENS WEEKEINDE NOG FELLE STRIJD OP CYPRUS Bewering van De Gaay Fortman weersproken Cox al lang Israel wil niet met Palestijnen onderhandelen Verbod lozing radio-actief afval bepleit Zweefvliegtuig Spaanse filosoof Britten evacueren 4000 neergestort overleden buitenlanders Muntendiefstal in Amsterdam Onzekerheid duurt voort in Spanje Venezolaans rapport uiterst somber F „Nixon wilde IJ ontslaan” w I Juan Carlos moet kleur bekennen MAANDAG 2 2 JULI 3 19 7 4 BINNEN- EN BUITENLAND (Van onze redactie buitenland) t 1 et I- ;o tf n e ic CARACAS (ANP) Venezuela, de grootste olieproducent van Zuid- Amerika en een van de voornaamste olie-exporteurs ter wereld, vreest dat de belangrijkste energiebron van de wereld over niet al te lange tijd is uit geput. Volgens het Venezolaanse ministerie van mijnbouw en koolwater stoffen zijn de huidige oliereserves slechts voldoende voor 17 jaar, als de om vang van de reserves constant blijft en het verbruik ieder jaar met vijf percent toeneemt. NICOSIA Volgens een Turks legercommuniqué zouden Griekse marineschepen gisteren bij de stad Paphos op Cyprus geprobeerd hebben troepen aan land te zetten, hetgeen door de Turkse luchtmacht zou zijn verhinderd. De Griekse radio maakte melding van een poging van Turkse troepen bij Kyrenia aan land te gaan, hetgeen eveneens zou zijn mislukt. bM ie B j 1 1 1 1 (Van onze correspondent) Nog voor 17 jaar oliereserve somber vooruitzicht, ZOU -7 MADRID. (Reuter) Prof. Adolfo Munoz Alonso, een van Spanje’s voor aanstaande filosofen en een fervent aan hanger van generaal Franco, is gisteren op 59jarige leeftijd in Santander over leden aan de gevolgen van een hartaan val. Hij schreef talrijke boeken en arti kelen over filosofie en stichtte en eigen fi-osiflsch blad. Het communiqué zegt dat Israel niet met „terroristen-organisaties wil onder handelen die verniètiging van de staat Iserael tot doel hebben”. Venezuela produceerde vorig jaar 3,36 miljoen vaten olie van 159 liter per dag. Als de nog niet ontgonnen reserves aan de rivier de Orinoco kleiner blijken te zijn, dan wordt geschat, kan het land met zijn bewezen reserves bij het huidi ge produktiepeil nog ongeveer dertig jaar toe. Als de reserves aan de Orinoco wel aan de verwachtingen voldoen, kan de Venezolaanse olie-industrie bij het huidige produktietempo nog vijftig jaar met de reserves doen. In heel Nederland hebben dit week einde Turkse gastarbeiders geld bijeen gebracht als bydrage voor de strjjd van hun land op Cyprus. kamp van de Nationale Garde. Wij za gen hoe grote zwarte rookwolken opste gen boven het vliegveld en het kamp. Aan boord van een Hercules-vrachtvlieg- tuig van de Britse luchtmacht worden toeristen van de Engelse militaire basis te Akrotiri op Cyprus naar veiliger oor den gevlogen. Nathan, die in 1969 door een in Ne derland bijeengebrachte som van 162.500 gulden in staat was zijn schip „Peace” te kopen, is dit weekeinde in Amsterdam aangekomen om in Nederland een be manning voor deze tocht van twee tot drie maanden te werven. n k ,i r i 1 sn at n 1- )e 1, n n st •r d s !t n d ït •n id le te »e n n In ?d ft al :e )e ?d Q tl L. r r B 1 S n n n ie d- n, s- ïP >d n, dl ?h De voorzitter van de „Turkse culturele maatschappij” in Nederland, Tahir Ej- der, zei gisteren: „Zolang wij nog niet worden opgeroepen om in het leger dienst te nemen, willen wij ons land op alle mogelijke manieren helpen.” Bij bliksemacties in de Turkse pensi ons zijn grote bedragen ingezameld. In Utrecht hebben 500 Turken f 100.000 bij eengebracht, in Amersfoort is f 60.000 opgehaald en in Zaandam 30.000. In andere plaatsen zijn de inzamelingen nog niet afgesloten. Maar men geeft geld uit aan Afrika en andere gebieden en daarom kunnen de Bovenwinden niet geholpen worden. We hebben alle respect voor minister de Gaay Fortman en zijn adviseurs, maar zijn standpunt de Bovenwinden niet de helpende hand te bieden is niet realis tisch”. Een verslaggever van Associated Press, Holger Jensen, was een van de vier journalisten die de Turkse invasie op de noordkust van Cyprus hebben meege maakt. Via de Turkse en Griekse linies is hij naar Nicosia gereden om vandaar het volgende verslag van de invasie door te zenden. JERUZALEM. (AFP, UPI, DPA) Israel zal niet met Palestijnse terroris ten-organisaties onderhandelen maar al leen met een Jordaans-Palestijnse staat ten oosten van Israel, waarvan de gren zen tijdens bilaterale onderhandelingen moeten worden vastgesteld, zo zegt een communiqué dat gisteren in Jeruzalem na de wekelijkse kabinetszitting is uitge geven. De evacuatie, die volgens ooggetuigen verliep in voorbeeldige orde, was geor ganiseerd door het Britse opperbevel voor het Midden-Oosten. Via de BBC had Sir John Aitken, de opperbevelheb ber van de Britse troepen in dit gebied, aangekondigd dat de Britse soldaten be vel hadden alleen uit zelfverdediging te schieten. Buitenlanders, die Nicosia wil den verlaten, kregen de raad „zonder onnodige risico’s te nemen”, naar het plein voor het Hilton Hotel in Nicosia te gaan. Vandaar vertrok de lange stoet naar de Britse basis. Gisterochtend vertrokken ook de eer st raai jagers joegen door dikke rook wolken die zaterdag boven het eiland Cyprus hingen, parachutisten werden neergelaten en Turkse soldaten waadden aan land op stranden waar enkele dagen eerder de toeristen nog aan het zonneba den waren. De invasie vanuit de lucht en de zee bracht dood en vernieling in de luxe Volgens Claude Watney houdt de Ne derlandse minister totaal geen rekening met de moeilijke omstandigheden waar onder op de Bovenwinden gewerkt wordt. Daarnaast stelt men in Den Haag altijd, dat alleen maar onderhandeld wordt met de centrale regering in Wil lemstad. Hoe kan men dan zeggen dat het bestuur op de drie eilanden zwak is? „Het zou beter zijn geweest”, aldus het Bovenwindse statenlid, „dat de Neder landse minister zou hebben aangekon digd een bedrag van 25.000 gulden ter beschikking te stellen om vee voor St. Eustatius te kopen en de KNSM het naar het eiland te laten brengen. WASHINGTON (Reuter, AFP) De commissie voor justitie van het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden nam zaterdag kennis van een aan haar voor gelegd stuk van president Nixons advo caat James St. Clair, dat met één dag gepredateerd zou zijn. Het stuk gaat over een gesprek van de president met ex-raadsman Bob Halde man op 22 maart over Gordon Liddy of Howard Hunt, twee der eerste beklaag den in de Watergate-affaire. Nixon zegt dat „de rechter hem 35 jaar gegeven heeft”. Maar rechter John Sirica veroor deelde Liddy en Hunt pas een dag later, 23 maart. Het tijdelijke Witte Huis in San Cle mente, Californië, vindt het voorval on beduidend. „Men hoefde slechts de kran- teverslagen over het proces Hunt-Liddy te lezen om te concluderen dat Sirica de maximumstraf zou opleggen”, verklaarde een woordvoerder. Uit een stuk dat aan de commissie is v-’orgelegd door oud-minister van justi tie Elliot Richardson, blijkt dat Nixon al weken voordat hij het officieel deed, de eerste speciale officier van justitie voor Watergate, Archibald Cox, heeft willen ontslaan. Richardson - die aftrad omdat hij Cox niet wilde ontslaan zegt in het stuk dat de president hem na het geforceerde aftreden van vice-president Spiro Ag new, zei: „Nu we die zaak hebben afge daan, is de weg vrij voor het verwijde ren van Cox”. De speciale officier werd op 20 okto ber ontslagen. Maar volgens Richardson was Nixon al in de voorafgaande zomer kwaad geworden op Cox en bereidde hij zich voor op een confrontatie, tenzij de officier van standpunt zou veranderen. Welk besluit hij ook zou nemen, het zou hem of in conflict kunnen brengen met rechtse politici en generaals zich direct op Franco zouden beroepen, of een zware belasting betekenen voor zijn zelfstandigheid in de toekomst en de mogelijk politieke evolutie onder zijn koningschap. hotels langs de noordkust. Grieks-Cypri- oten en buitenlanders moesten dekking zoeken in de kelders van de getroffen gebouwen. Turkse oorlogsschepen beschoten de havenstad Kyrenia en dorpen ten westen van deze stad terwijl Skyhawk-toestel- len van de Turkse luchtmacht wegen, bruggen, hotels en andere doelen be stookten met bommen en granaten. De beschietingen en bombardementen leken volledig willekeurig te worden uitgevoerd zonder onderscheid van bur gerlijke doelen. Langs de wegen lagen de lijken van gesneuvelde burgers naast uitgebrande particuliere auto’s en ver nielde legervoertuigen van de Grieks- Cyprische Nationale Garde. Met drie andere journalisten probeer de ik via de Turkse wijk naar Kyrenia te rijden. Grote transportvliegtuigen vlo gen boven ons hoofd en tientallen para chutisten landden in de velden naast de weg. Ongeveer 10 km buiten Nicosia wer den wij aangehouden door Turkse mili tairen. Pas gelande parachutisten zaten koffie te drinken in een café langs de weg. Enksle kilometers verderop be stookten Turkse straaljagers het vlieg veld van Nicosia en het daarbij gelegen (Van een speciale medewerker) JERUZALEM. Een Brits militair konvooi is er gistermiddag in geslaagd naar schatting 4000 buitenlanders te evacueren uit de Cyprische hoofdstad Nicosia, waar de hele dag zwaar werd gevochten. Een stoet van 1000 personen auto’s en 40 Britse vrachtwagens voor afgegaan door Britse pantserwagens, die getooid waren met de Britse vlag, reed gistermiddag naar de Britse basis Deke- lia, ongeveer 40 kilometer ten zuiden van Nicosia. minder olie wordt ontdekt is de schuld van de multinationale ondernemingen. Die maatschappijen hebben problemen van de investeringen en daarom concen treren ze zich op prospectieplannen die weinig kosten. Daarmee dragen ze bij tot de wereldomvattende energiecrisis. Het ziet er nog niet naar uit dat de wereld voor haar energiebehoefte op korte termijn minder afhankelijk wordt van olie. Als de oliereserves het uithou den, zullen gas en olie in het jaar 2000 waarschijnlijk 69 percent van de ener giebehoefte dekken. In 1975 zou dat 68 percent zijn. ste vliegtuigen met buitenlanders vanaf de Britse luchtmachtbasis Akrotiri. Hier was nog maar voor drie dagen voedsel, aldus een BBC-verslaggever. Een onbe kend aantal buitenlanders heeft hier zijn toevlucht gezocht. De Britten zouden nog niet voornemens zijn de gezinnen van de 9000 Britse militairen op het eiland te evacueren. Daarnaast wonen nog 12.000 Britse staatsburgers op Cy prus. Gisterochtend werd in Nicosia zware strijd geleverd tussen Grieken en Tur ken bij het Ledra Palace Hotel. Het hotel ligt ongeveer op de scheidslijn tussen de Griekse en Turkse zone van de stad. Het gebouw was al enkele malen door vol treffers van bazooka’s en mortiergrana ten getroffen. De kant van het hotel, dat de Turkse kant uitkijk is door kogelgaten zwaar gehavend. Water en elektriciteit waren eergisteren al uitgevallen. De meeste journalisten hadden de nacht in de gangen en kelders van het hotel door gebracht Even werd ’s ochtends door VN-troe- pen een staakt-het-vuren bereikt om de buitenlandse journalisten in het Ledra Hotel te ontzetten. Lasapparatuur van de bouw is door de inbrekers benut om de drie brandkasten van de muntenhandel, op een stille plek in het gebouw vakkundig open te bran den. Zij hadden de pech dat toevallig vlak voor het weekeinde een bedrag van ongeveer 100.000 gulden uit de brand kasten was gehaald. Wel vonden zij zilveren munten met voorstellingen van schilderijen van Rembrandt en schepen en een aantal series van de -nieuwe munten van de Bahama Eilanden. Dit officiële standpunt zal minister van buitenlandse zaken Jigal Al Ion op 28 juli mee naar Washington nemen. De Amerikaanse regering zou volgens de pers van Israel geëist hebben, eigen voorstellen voor een oplossing van de crisis in het Midden-Oosten in te dienen. De Turkse generale staf heeft de be schuldiging geuit dat Griekse Cyprioten op heel Cyprus Turkse gemeenschappen buurt van zweefvlieg- „Kennemer UC VC91UU1UC1, UI iV- Berkel uit Leimuiden, voorraden voldoende voor respectievelijk 13, 17 en 25 jaar. Dat is volgens het ministerie een vooral wanneer men bedenkt dat een toeneming van NOORDWIJK. In de Noordwijk is zaterdag een tuig neergestort van de Zweefvlaegclub”. De bestuurder, de 18- jarige C. van Berkel uit Leimuiden, werd licht gewond. Zijn vliegtuig werd ernstig beschadigd. Oorzaak van het on geluk was volgens de politie dat de „remkleppen" van het toestel onjuist stonden afgesteld, waardoor het vliegtuig in een vrille raakte. PHILIPSBURG, ST MAARTEN (ANP).Volgens het enige lid van de Antilliaanse statenparlement voor de Bovenwinden, Claude Wathey is er geen sprake van een zwak bestuur op de Bovenwindse eilanden, zoals minister mr W. F. de Gaay Fortman onlangs stelde De Nederlandse bewindsman zei dit be gin juli in de eerste Kamer toen de ernstige droogte op de Bovenwinden aan de orde kwam. De 47-jarige Israëliër Abie Nathan, de man van het „vredesschip”, wil volgende week vanuit Marseille naar Cyprus koersen om daar zijn boodschap van vrede te brengen. door hun luchtmacht die vrij spel had. Volgens radio-Nicosia, de spreekbuis van het regime van de door de Nationale Garde te paard geholpen president Sampson, zouden de Turken dertien vliegtuigen hebben verloren. Over het aantal doden en gewonden onder mili tairen en burgerbevolking zijn geen be trouwbare schattingen, maar zeker is dat er honderden slachtoffers zijn. Langs de „groene lijn” die de Turkse wijk van Nicosia scheidt van de Griekse deel van de stad is beide dagen hevig gevochten. de reserves met vijf percent per jaar uitzonderlijk zou zijn. Daarom is het verontrustend, dat de olieproduktie in de landen van de OPEC (organisatie van olie-exporterende lan den) in 1973, ondanks de olieboycot van de Arabische landen, met 13,2 percent is toegenomen. Naar het schijnt discussiëren de politi ci in Venezuela achter de schermen hevig over het al dan niet beperken van de olieproduktie, die de voornaamste bron van inkomsten van het land is. Sinds president Carlos in maart aan de macht kwam, is de produktie met onge veer honderd miljoen vaten per dag verminderd. Als de vraag naar olie in de geïndu strialiseerde landen blijft toenemen, is het mogelijk de olieproduktie te vermin deren en er toch meer aan te verdienen, zo schrijft het ministerie. Dat er steeds De vrede met Jordanië, die door on derhandelingen tussen beide landen moet worden bereikt, kan slechts geves tigd worden op basis van twee onafhan kelijke staten: Israel met een verenigd Jeruzalem als hoofdstad en een Jor daans-Palestijnse staat waarin de Jorda- niërs en Palestijnen hun identiteit kun nen handhaven, aldus het communiqué. Gegevens van andere landen geven een nog somberder beeld te zien. Het ministerie meent, dat als de vraag naar olie jaarlijks zes percent toeneemt, de oliereserves nog tenminste 13 en ten hoogste 25 jaar mee kunnen. Daarbij is van groot belang hoe groot de nieuwe olievelden zijn die worden ontdekt. Wordt er per jaar olie ontdekt in een omvang van drie, vier of vijf percent van de nu bekende reserves, dan zijn de AMSTERDAM (ANP).— Enkele inbre kers, volgens de politie vaklui, hebben dit weekeinde uit het Amsterdamse fili aal van de Amerikaanse muntenhandel Franklin Mint-Nederland voor een waarde van 40.000 gulden aan zilveren munten gestolen. De muntenhandel is gevestigd in Ven gedeelte van het kan toorgebouw „Rivierstaete” aan de Am- steldijk, waarin nog bouwwerkzaamhe den worden verricht. De VMD vind het ongehoord dat deze instanties zich beroepen op het gewoon terecht en op routine, als het gaat om dergelijke met veel geheimzinnigheid omgeven zaken. Hoopgevend is volgens het Venezo laanse miniserie echter dat de geïndu strialiseerde wereld zich steeds meer be wust wordt van het gevaar dat de olie voorraden op raken en dat er plannen worden gemaakt om die crisis te bestrij den door het energieverbruik in het algemeen te beperken en door meer kolen en kernenergie te gebruiken waar die energievormen olie kunnen vorvMfe» gen. aanvielen en dat leden van de Nationale Garde kinderen en oude mannen „af slachten wier enige misdaad het is dat zij Turken zijn.” Volgens de Turkse premier Ecevit hebben vliegtuigen van de Turkse lucht macht aanvallen uitgevoerd op Griekse Cyprioten om deze Turkse Cyprioten te beschermen. Zaterdag en gisteren is op veel plaat sen op het eiland felle strijd gevoerd waarbij de Turken zich gesteund wisten Om in de toenemende energiebehoefte te voorzien, zullen er nieuwe olie- en gasreserves moeten worden gevonden. „Er moet tenminste om het jaar een aantal Midden-Oostens, Alaska’s of Noordzeeën worden ontdekt, om in de toekomst aan de vraag te voldoen”, zo schrijft het ministerie in een rapport over de toekomstige energievoorziening. DEN HAAG (ANP).— De Vereniging Milieudefensie vindt dat de Nederlandse regering lozing in zee van Nederlands radio- actief af val moet verbieden. Ook moet ons land geen medewerking meer verlenen aan het transport van buiten lands radio-aktief afval via Nederlands grondgebied. Milieudefensie zegt dit in een verkla ring naar aanleiding van de lozing van een hoeveelheid radio-aktief afval uit diverse landen deze week in de Atlanti sche Oceaan. De vereniging geheimzinnigheid van radio-aktief vindt verder dat de rond de verwerking afval moet worden weggenomen. Laagaktief afval moet on der blijvende controle worden geplaatst, dat wil zeggen bovengronds in bunkers worden opgeslagen, aldus Milieudefensie. Dat is volgens haar voorlopig de minst bezwaarlijke methode. De VMD is geschokt door de houding van de verantwoordelijke autoriteiten tegenover de publieke opinie bij het transport en de lozing afgelopen week. Het Reactor centrum Nederland en het ministerie van Volksgezondheid toonden zich verbaasd over de betoging in IJ- tnuiden, waar een schip met afval ver trok, omdat deze transport- en overslag- aktiviteiten regelmatig plaatsvinden. „Griekse tegen-invasie verhinderd” toegestemd in de verzoeken uit Juan Carlos’ kamp om diens zesjarig zoontje Felipe nu reeds van het troonopvol- gingsrecht te verzekeren, laten r.og altijd ruimte voor manoeuvres achter de schermen in Franco’s onmiddellijke na bijheid. Volgens sommige geruchten zou Fran co, zelfs als hij zich in de komende dagen of weken beter zou voelen, het ambt van staatshoofd in Juan Carlos’ handen laten als overgangsperiode naar het volledige koningschap bij Franco’s overlijden. Dit lijkt echter niet erg in de lijn van Franco’s karakter te liggen (hij verzekerde een vriend eens: „Het heeft mij nooit aangelokt de rol van koningin- moeder te spelen") en het zou de prins ook voor flinke problemen plaatsen. Na 38 jaren van onbetwiste alleen heerschappij van Franco, die over dicta toriale machten beschikt die niemand van hem zal erven, veroorzaakt de hui dige toestand ondanks alle voorzorgen toch een bepaalde onzekerheid- Als deze omstandigheden aanhouden zal het bijna onontkoombaar worden om het huidige kabinet dat slechts een half jaar oud is en zowel van links als van rechts bestookt wordt met kritiek en tegenwerking, te versterken. En in wel ke richting de politieke basis van het kabinet uitgebreid zou moeten worden, evenals de nog belangrijkere factor van de militaire ruggesteun voor zo’n maat regel, is een kwestie die het gezag van Juan Carlos zwaar op de proef stellen. MADRID. Prins Juan Carlos de Bourbon viert vandaag, maandag 22 juli, de vijfde verjaardag van zijn benoeming tot toekomstig koning van Spanje. Maar wat niemand in juli 1969 had voorzien, is dat een onverwachte ziekte van Franco de prins in staat zou stellen of zou dwin gen een soort generale repetitie voor zijn koningschap te houden. Sinds vorige week vrijdag, toen Fran co plosteling een maagbloeding kreeg die het algemene optimisme over zijn zie kenhuisbehandeling deed omslaan in zorgen en voorzorgen, is prins Juan Carlos plaatsvervangend staatshoofd, zij het nog niet koning, bij persoonlijk de creet van Franco. Tot nu toe had de prins zich zorgvul dig buiten de dagelijkse oolitiek gehou den en zich beperkt tot protocollaire bezigheden, die weliswaar geen briljant optreden toonden, maar hem evenmin erg compromitteerden met het regime. Hij hield een slag om de arm. Nu dwingen de omstandigheden hem tot handelen. Als de ziekte van de bijna 82-jarige Franco langer aanhoudt (en de laatste medische bulletins zeggen dat de maag bloeding wel verholpen is, maar dat zijn flebo-trombosis stationair blijft) is dat niet in het voordeel van Juan Carlos. Zolang Franco in leven is kan hii im mers geen enkel eigen initiatief tonen. Een regeringsgetrouwe krant herinnerde hem verleden week nog aan het feit dat Franco zijn benoeming tot toekomstig koning nog altijd kan herroepen. En het feit dat Franco’s kleindochter en haar echtgenoot prins Alfonso de Bourbon (neef van prins Juan Carlos) indertijd ook tot de rang van Koninklij ke Hoogheden werden verheven, alsmede het feit dat Franco nog steeds niet heeft

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 3