WEG Honderden Heemskerkers bezochten drietal Toer-In evenementen op Inbrekers namen niets mee Automobilist reed hond dood trek AUTOVERKOOP KOMT LANGZAAM OP GANG WEDLOOP OM DORPSWEIDE TROK CIRCA 50 LOPERS Inbraken en diefstallen in Beverwijk vegers „Zwarte” schoorsteen- os ra Mercedes vernieuwt diesel Ai Bromfiets erg in HTW Let op bij koop autobanden if BIWH w STICHTING CGH KAN TERUGZIEN OP GESLAAGD WEEKEINDE en Bromfietser gewond GESLAAGD EXPERIMENT VW WIJK AAN ZEE Slechte vangst voor IJmondvissers Spanjaard reed tegen lichtmast O'ft™ v ifejSo JÉ MAANDAG JULI 1974 22 PLAATSELIJK NIEUWS 4 Heul, heul Vel' Bev crisis het best en zelfs met winst doorstaan. Hei Hoewel er voor de auto-industrie nog steeds geen reden tot gejuich is, trekken de autoverkopen in Europa weer aan. In april kwam er aan de snel dalende tendens een einde en sindsdien is het voorzichtig bergopwaarts gegaan. Dat neemt niet weg, dat er in de eerste vier maanden van dit jaar 23,3 percent minder personenauto’s zijn ver kocht, dan in 1973. De verliezen waren het minst in België, Frankrijk en Denemarken. In Italië werden in de eerste maanden van dit jaar zelfs meer auto’s verkocht. Met name in Engeland en West-Duits- land heeft de afzet een flinke klap gekregen. Wat West-Duitsland betreft is de scherpe daling (tot 29,1 percent in vergelijk met 1973) thans omgebogen. De markt herstelt zich daar zienderogen. Van alle Duitse merken heeft Mercedes met zijn dieselmodellen de algemene «■BW 5,'., jpbg p I Qr.il ■Ei jsj F igfWifeJmv... L ft - T y.Ml 1® i f ■y (Van een onzer verslaggeefsters) (Van een onzer verslaggeefsters) De volledige dieselserie van Mercedes. (Van een onzer verslaggevers) er (Van een onzer verslaggeefsters) (Van onze medewerker) (Van een onzer verslaggeefsters) In de nacht van vrijdag op zaterdag drongen inbrekers via de achterdeur een café aan de Meerstraat binnen. Uit di verse automaten en de tapkast verdween voor zo’n kleine tweeduizend gulden. BEVERWIJK. De Beverwijkse poli tie is dit weekeinde geconfronteerd met een groot aantal inbraken en diefstallen. Voorts werden ruiten van C en A (ach teruitgang) en een boekhandel aan de Breestraat vernield. (Van ee onzer verslaggeefsters) VEI zijn gemei parke muid< bruint huize auto Opt openc Vel augus Cen 1945, Wüst< jeugd Bolt traini van aan 2 Stei in gel Hu maar 10 U' beke Sp pend Gr 19 u Op Geof 17.30 uur; geslc gehe Sp open van Hu maai 10 u beke Op Geop 12.30 voor stras jeug 21 u open Ol Geoj 19 t Pr stra: D< en 1 Oi Geo; uur, gesli Pi stra D< oper Opt van 6 Vel augus Cer 1945, Jeugd 96. IE laan Zeew Stic voorli muidi Moerl den-C Velse vinck „De 1 15 ut Vel in di straa' Op Geop 19-21 voor uur. Mercedes-Benz heeft zijn serie dieselwagens uitgebreid met een variant, die over een sterkere motor beschikt: de 240 D 3.0. Met deze 80 din-pk motor komt het bedrijf in Stuttgart tegemoet aan de wens om een dieselper- sonenwagen te leveren die meer vermogen heeft en beter accele reert. Een inbraak in een café in de Brand- steeg leverde ongewenste indringers cir ca 740 op. Ook hier werd een auto maat gekraakt. Tenslotte werd ingebro ken in de kantine van Smits Bouw Bedrijf aan de Parallelweg. Voor zover kon worden nagegaan, hebben de dieven a de kantoorruimte niets van hun ga ding kunnen vinden. VELSEN. Het afgelopen weekeinde is ingebroken bij een woning aan de Minister Van Houtenlaan. Het slot van de achterdeur werd geforceerd. In de woonkamer werd de inhoud van laden en kasten overhoop gehaald, doch wordt niets vermist. Ook de kantine van de bedrijf sont- spanningscommissie van Hoogovens aan de Tussenwijkweg werd bezocht. Ont vreemd werden een platenspeler, een casetterecorder en een draagbare radio. Terwijl de stuwende kracht achter de CGH-activiteiten, Heemskerker Ben Ho- gendijk, via de geluidsinstallatie aanwij zingen brulde, beproefden tientallen jon gelui hun geluk op het Middeleeuwse „ei-knuppelen”: staande in een roeiboot geblinddoekt trachtend een in de zak bo ven het Water hangend ei tot struif te slaan. Dat sommigen de klap zoveel kracht meegaven, dat zij met knuppel en al de slotgracht in doken, verleende het spel slechts een extra dimensie: tot grote hilariteit van het veelkoppige pu bliek raakten in totaal zeven knuppe- laars te water, die allen met een troost prijs werden beloond. In de nacht van zaterdag op zondag sloegen inbrekers hun slag in de veiling- kantine aan de Parallelweg. Uit automa ten verdween voor circa 75 aan kwartjes. Van een parkeerterrein aan de Wijk aan Zeeër Ogtropweg werd diezelf de nacht een Ford Cortina gestolen, kenteken 45-06-FL. Van een op hetzelf de terrein geparkeerde auto werd de voorruit ontvreemd. WIJK AAN ZEE. Het experiment van de Wijk aan Zeeër VVV, het houden van een wedloop om de Dorpsweide, kon zaterdagavond succesvol worden afgeslo ten: circa vijftig deelnemers verschenen aan de start. Reden voor VVV-ssecretaris H. E. M. ter Horst om alvast aan te kondigen, dat de wedloop van nu af aan als een jaarlijks terugkerende VVV-eve- nement kan worden beschouwd, waarbij als inzet „De grote prijs van Wijk aan Zee”. spintent, terwijl Anja en Robert van Lint, Robert van de Bas en Roelof Rozenhart met een collega Middeleeuw se instrumenten bespeelden, waaronder een draailier en een Macedonische doe delzak en trom. Voorts gaf siersmid Greefkens demonstraties weg. Met fak kel ver lichting, muziek en spelletjes werd het feest nog tot tien uur ’s avonds voortgezet. In principe verschilt de nieuwe die- sel-personenwagen alleen door zijn krachtbron van de overige modellen in de diesël-serie. Het geheim van de nieuwe dieselmotor schuilt in de toe voeging van een vijfde cilinder, waardoor dit type de enige dieselmo tor met vijf cilinders ter wereld is. De nieuwe krachtbron werd ont wikkeld uit de bekende 2,4 liter die sel. Bij een inhoud van 3 liter levert de nieuwe diesel een vermogen van 80 din-pk. De acceleratie van 0 tot 100 km p. uur geschiedt in 19,9 se conden. (de „oude” 2,4 liter diesel doet er 24,6 seconden over). De top bedraagt 148 km p. uur. Door de nieuwe motor in standaard uitvoering te voorzien van een zelf- regelende ventilateur behoudt de krachtbron ook op korte afstanden een gelijkmatige bedrijfstemperatuur. Dit komt de levensduur van de motor ten goed. Andere wijzigingen zijn een vernieuwde inspuitpomp en een droog luchtfilter, in plaats van een filter met oliebad. Volgens die fabriek be draagt het verbruik 10,8 liter per 100 km. De personenwagen met dieselmo tor wint snel aan populariteit. In de jaren 1969-1970 reed 1 op de 100 automobilisten in een wagen met die selmotor. Thans is dit ongeveer 1 op de 40 automobilisten. Een fotografische impressie van de Mid deleeuwse activiteiten rondom kasteel Assumburg: eiknuppelen en vishengelen in de slotgracht, het optreden van een mannelijke en vrouwelijke bard en bar becuen met twintigste-eeuwse vleespro- dukten. Een beeld van de strijd in de kopgroep tijdens de volwassenenrace: driemaal de Dorpsweide in nog geen dertieneneen- halve minuut. Goede banden onder uw auto zijn van levensbelang. Zij vormen het contact tussen het voertuig en het wegdek; een contact dat slechts de oppervlakte van een hand per band heeft. HEEMSKERK. Op het kruispunt Carel van Manderstraat/Ruysdaelkade, beveiligd met knipperlichten, reed zater dagmorgen een Heemskerkse bromfietser toch door en een over de Ruysdaelkade naderende automobilist, eveneens uit Heemskerk, kon hem toen niet meer ontwijken. De bromfietser is met een gecompliceerde armbreuk naar het Rode Kruis-ziekenhuis vervoerd. bromfiets als goedkoop en handig vervoermiddel opnieuw is ontdekt. De redenen liggen voor de hand: de olie crisis en dte gevolgen van deze crisis in de vorm van sterk gestegen benzi neprijzen. houwtje aan het Julianaplein volgde de prijsuitreiking: alle deelnemers werden verrast met een herinneringsmedaille terwijl Cees Fluitman de wisselprijs kreeg uitgereikt. HEEMSKERK. Zondagmorgen om kwart voor zes reed een in Beverwijks wonende Spanjaard door onbekende oor zaak tegen een lichtmast aan de Bene- luxlaan, ter hoogte van het Europaplein. Met zijn eveneens Spaanse passagier schoot hij door de voorruit. Beiden zijn met verwondingen naar het ziekenhuis vervoerd. BEVERWIJK. De Hengelsportvere- niging „De IJmondvissers” hield zondag in de ringvaart van de Haarlemmermeer (bij Hillegom) haar vierde onderlinge wedstrijd. De vangst was slecht. De uitslag luidt als volgt: A-klasse: 1. P. Schoorl (460 cm), 2. D. Alders (328), 3. Z. Verdier (124); B- klasse: 1. P. Schoorl (198), 2. T. Breedijk (108) 3. H. Ruften (39); C-klasse: 1. C. Hoeben (138), 2. F. Aalbersberg (18), 3. B. Baas (16). De stand na vier wedstrijden: A-klas se: 1. D. Alders, 2. P. Schoorl, 3. J. Waterlander; B-klasse: 1. T. Kanon, 2. W. van Schie, 3. T. Breedijk; C-klasse: 1. C. Hoeben, 2. H. Bos, 3. J. Vloon. De jeugd die één ronde van zo’n 1200 meter diende af te leggen ging als eerste van start. Aangemoedigd door de vele belangstellenden rond het par cours en begeleid door talrijke fietsers werd een flink tempo aangehouden, zo dat Paul Fluitman na vier minuten en vijfendertig seconden als eerste de eind streep kon passeren- Op de tweede plaats eindigde A. Kalkhoven terwijl N. Mulder beslag wist te leggen op de derde plaats. Bij de meisjes finishte Ingrid Mulder als eerste, gevolgd door Marie van Dam. De volwassenen dames en heren dienden de weide driemaal te omcirke len. Van meet af aan hielden de beide koplopers P. Heijnen en C. Fluitman, elkaar goed in het oóg. Zij bepaalden dan ook het gezicht van de strijd. Met nog zo’n vierhonderd meter te gaan, verhoogden zij het tempo, waarna Cees Fluitman de wedloop winnend kon af sluiten (13 min., 28 sec.). De zilveren medaille ging naar Peter Heijnis, terwijl IJmuidenaar B. de Vries beslag legde op de derde plaats. (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK De Stichting Culturele Groep Heemskerk, de or ganisator en stimulator van een reeks zomerse Toer-in activiteiten, mag terug zien op een uiterst ge slaagd weekeinde. Vrijdagavond ge noten tallozen van het optreden van de Boerenkapel en majorettes in de muziektent op het Burg. Nielen— plein, pikten fikse aantallen inwo ners een gratis openlucht-bioscoop- je mee op het Europaplein en be zochten zaterdagmiddag en -avond tenslotte honderden Heemskerkers de Middeleeuwse dag nabij kasteel Assumburg. De CGH legde eer in met haar activiteiten: de evenemen tenreeks blijkt gezien de bezoe kersaantallen door de Heems kerkse bevolking en in de omgeving verblijvende recreanten op hoge prijs te worden gesteld. Het komt nog steeds voor, dat er autobanden in de handel worden ge bracht, die zeer onbetrouwbaar zijn. Vaak worden deze banden, waarop de coderingen die de fabrikant heeft aangebracht, zijn weggeslepen, tegen zogenaamde spotkoopjes aangeprezen. Trap er niet in, en betaal liever meer met de zekerheid, dat uw nieuwe banden ook werkelijk nieuw zijn. Controleer in elk geval altijd even de coderingen, die op de zijkant van de band zijn aangebracht. Er bestaan vele codes,, bijvoorbeeld een H, die aangeeft dat dé band gebruikt mag worden tot snelheden van maximaal 200 a210 km/uur. Enkele andere coderingen zijn SF of DA voor schoonheidsfout, Second voor tweede keus, PT voor paardentractie. Merkt u bij de controle, dat er letters of cijfers op zijkant van de band zijn weggeslepen, kies dan voor alle zekerheid een andere band. Wees in elk geval voorzichtig als men wet- een begint met grote kortingen, en let op zaken als assortiment, goede technisch outillage en correctie advi sering. Het beste kunt u natuurlijk naar een erkende bandenspecialist gaan (Vaco). Het improvisatievermogen van de CGH-vrijwilligers, die, zoals gemeld, dit weekeinde een drietal Toer-In evene menten in goede banen moesten zien te leiden, is de afgelopen dagen overigens weer eens danig op de proef gesteld. Vrijdagavond, na afloop van het drukbe zochte harmonieconcert, raakte de motor van het geleende busje waarmee de programma-attributen van hot naar haar dienden te worden gesleept o- ververhit en vloog in de brand. Geen problemen voor de in het vak geharde organisatoren: een telefoontje leverde een nieuw busje op, de boel werd over geladen waarna vol goede moed kon worden begonnen aan de opbouw van het volgende programmaonderdeel, de Middeleeuwse dag rondom kasteel As sumburg. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Op de splitsing van de Waterloolaan en de Kriemhildéstraat is vrijdag een cocker spaniel doodgereden door een 27-jarige automobilist uit Schagen. Er ontstond schade aan de auto. De eigenaar van de hond bleef tot nog toe onbekend. HEEMSKERK. In de omgeving van de Beneluxlaan meldden zich vorige week bij verscheidene huizen enkele jonge mannen, die aanboden de schoor steen te vegen voor een tientje. Ging men op deze aanbieding in, dan prutsten zij met een zuigapparaat wat bij de kachel rond, incasseerden het tientje en reden weg. Met schoorsteen vegen had het niets te maken, zo constateerde de politie. Men zij gewaarschuwd. Voorts kon men zich bezig houden met het Middeleeuwse „appelhappen”, met pijltjes werpen en met het hengelen naar genummerde houten plankjesi Een druk gebruik werd gemaakt van de helbrug, waarop men zodra het „heul, heul” hoorbaar wordt volgens de gebruiksaanwijzing zijn partner dient te kussen „dat het klapt”. De hongerigen en dorstigen konden zich laven aan de drankentent, de barbecue en de suiker- In de damesgroep ging mevrouw Mantje-Hulsker (Beverwijk) als eerste over de eindstreep, op de voet gevolgd door de dames A. Bijwaard (Wijk aan Zee), Van Akker (IJmuiden) en Bleeker- Duin (Beverwijk). Bij het VVV-ge- In Engeland is de situatie moeilij- ker. De markt herstelt zich slechts zeer langzaam en men rekent daar thans op een jaaromzet van 1,2 mil joen stuks, tegen 1,7 miljoen in 1973. Vooral Ford Britain kijkt met heim wee naar 1973 toen een recordwinst kon worden geboekt. In Engeland maakte Ford vorig jaar 674.000 wa gens. Men had zich voorgenomen dit getal in 1974 met 150.000 stuks te overschrijden. Door de crisis en de arbeidsmoeilijkheden kan daar nu niets van komen. Inmiddels hebben de meeste fabrie ken maatregelen genomen om de stij gende kosten en de toenemende over- produktie te bestrijden. Prijsstijgin gen (overigens een merkwaardig iets als de omzet daalt) en premies als men ontslag neemt, moeten fabrieken als Opel en VW in Duitsland over de ernstigste moeilijkheden heenhelpen. In Frankrijk probeert Citroen door een nauwe samenwerking met Peugeot de verliezen (in de eerste vier maanden van dit jaar opgelopen tot 135 miljoen gulden) te compenseren. Renault heeft een gunstiger markt positie, door de succesvolle R 5een kleine auto, die vooral in deze tijden veel wordt aangekocht. Toch heeft ook deze Franse fabriek de produktie in het bedrijf te Sandouville moeten beperken. De algemene aarzeling om nieuwe en vooral grotere wagens te kopen, heeft er onder meer toe geleid, dat de auto-industrieën hun aandacht rich ten op de kleinere auto. General Motors bijvoorbeeld heeft aangekon- digd volgend jaar enige kleinere mo dellen te introduceren. Er is echter meer gebeurd. De Rai heeft onlangs bekend gemaakt, dat de interesse in de bromfiets sterk stijgt. Tot voor kort beperkte de aandacht voor de bromfiets zich tot twee groepen ko pers: de jeugd en de jonge getrouwde vrouw. Van januari tot en met mei 1974 werden echter aan de detailhandel 87.500 nieuwe bromfietsen afgeleverd: een stijging van 12 percent tegenover dezelfde periode in 1973. Men zou nu al kunnen veronderstellen dat de :F>'1! i'-JF TB JWb

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 4