Engels kamp bij Beeckestij Auto’s werden opengebroken ZONNEN AAN HET NOORDZEEKANAAL Verenignigsmeuws o® (fe Agenda Feestelijk welkom voor groep Beverwijkse vierdaagselopers Zeshonderd strandlopers bij „De Schelp” n F J maandag 2 2 PLAATSELIJK NIEUWS JULI 1974 J 4 Velsen-IJmuiden Velsen-IJmuiden Wijk aan Zee Heemskerk Wijk aan Zee Beverwijk Velsen-Noord Castricum r HM Beverwijk Heemskerk o i - B - v-W (Door Nico Scheepmaker) - (Van een onzer verslaggevers) WOENSDAG 24 JULI (Van onze medewerker) ..De Niet o. (Van een onzer verslaggevers) Ze zijn er weer, de Engelse militairen van de 2nd Division Signal Regiment uit Duitsland, die dit weekeinde op de vel den achter Beeckestijn hun kamp heb ben opgeslagen. Elk jaar brengen de officieren, onderofficieren en manschap pen een soort dienstvakantie in de ge meente door. Ook de trimloop voor deelnemers, ou der dan veertien jaar telde ongeveer tweehonderdvijftig sportieve wandelaars. Zij hebben de voorgeschteven drie kilo meter allen binnen het gestelde limiet afgelegd en bereikten aldus monter de finish. Andere sportieve dames uit IJmuiden zijn mevrouw Klaver, mevrouw Broek en mevrouw Buyer, die allen de vier daagse hebben afgelegd. Respectievelijk voor de 39ste 19de en 14de maal. Vrijdagavond is er de traditionele „So cial Evening”, waarop de commandant van de Britten de Velsense gemeenschap voor een borrel en een hapje uitnodigt. Ook staan er schietwedstrijden met de Velsense politie op het programma. Zaterdag vertrokken. J. K. Hamm, IJmuiden, Oxelosund, Duvenstedt, IJmuiden, Whitby; Sioux, Rotterdam; Embla, Kalmar; Bere-5; Erik Bremen; Foxtongate, Londen; Lady Fio na, Noordzee; Lana, Narvik; Holstentor, Cont. Plat, IJmuiden; Helga S, Goten- Zondag vertrokken Tor Anglia, Immingham; Leonid Sobi- nov, Bergen; Pericles, Bremen; Emsland, IJmuiden, Gothenburg; Britt, Rotterdam; Trion, Rotterdam; Irishgate, IJmuiden, Londen; Eyvind Sif, IJmuiden, Mesame; Frederic Hughes, Hull; Eloquence, Rot terdam; Bernd. Rotterdam; Howard-H, Noordzee; Relay, Felixtowe; Kanaguwa Maru, Boston; Vechtstroom, Huil; Hol stentor, Cont. Plat, IJmuiden; Leda, Ber gen: Thule 2, Solvesborg, IJmuiden; TENTOONSTELLINGEN Galerie Boumans (Breestraat 122). Expositie tekeningen en aquarellen van Jan Camphuis; geopend tot 18 augustus van dinsdag tot en met zaterdag van 9 tot 18 uur. Huize Schetfbeeck (Velserweg 2). Expositie produkten van handtapijtknoperij Kinheim; geopend tot en met 3 augustus van dinsdag tot en met zaterdag van 14 tot 17 uur. MAANDAG 22 JULI Openbare bibliotheek, De Zwaanstraat Geopend voor volwassenen en jeugd van 19-21 uur. Maar die werden toch nog overtroffen door de beelden van ITN-correspondent Michael Nicolson in het journaal. We zagen de eerste Turkse parachutisten op Cyprische bodem landen, Nicholson be gaf zich naar de zojuist gelande para chutisten, drukte de commandant harte lijk de hand en zei: „My name ii Nicholson, how do you do?’”. Dat noem ik pas stijl! Je zag de onzekerheid van die Turk, die even vreesde dat hij, als hij achterom zou kijken, de krijtrotsen van Dover zou zien oprijzen. aan de Alkmaarse kaasmarkt, de vee markt van Purmerend, Amsterdam, Vo lendam en Hoorn. Dan zijn er ook nog de sportieve ontmoetingen met de Vel sense sportverenigingen. Er zal onder meer rugby en hockey worden gespeeld- borg; Rewi, Gothenburg; Tor Hollandia, Gothenburg; Mokstein, Bergen; Hora- then, Londen; Authority, Immingham; Estebrugge, Londen; IJmuiden; Eco Hui- za, Cartagena; CV Staghound, Bremen; Fridel, Londen, IJmuiden; Golden Brid ge, Gdynia; Regina Magna, Bergen. Vest land Rotterdam, IJmuiden; Marc, Ro chester, IJmuiden; Onrust, Noordzee; Bovendien kreeg het stuk zaterdag avond een handicap te verwerken die het bij de oeropvoering in Duitsland niet had: Cyprus. Brandpunt maakte, in nau we samenwerking met Achter het Nieuws, precies het soort programma vol onheilstijdingen, telefoontjes van bui tenlandse correspondenten, eerste reac ties etcetera dat op de andere zender werd nagebootst. Grote verschil: de in vasie van de Turken op Cyprus was waar gebeurd, de aanslag op Hitler wel iswaar ook, maar de afloop daarvan (en daar ging het om) was anders. Het was dan ook niet alleen uit plichtsbesef dat ik onmiddellijk over stapte van „De 21e juli” op de realiteit van de 20e juli, maar ook uit persoonlij ke interesse. Er gaat immers niets boven echte televisie: „Liever naakt dan na maak”, „de werkelijkheid overtreft de verbeelding”, enzovoorts. Dat ging ook nu weer op. We werden telefonisch ver bonden met Tel Aviv, Athene, Londen, Brussel en zelfs Den Haag waar minister Van der Stoel geduldig op wacht zat, twee officieren gaven hun militaire visie, drs. C. J. Visser gaf een helder exposé van al het zeer dat tussen de Grieken en Turken in de loop der eeuwen is opge hoopt, en ook kregen we een gesprek met woordvoerders van zowel de Turken als de Grieken in Nederland, die broederlijk aan een tafeltje zaten. WOENSDAG 24 JULI Openbare Bibliotheek, De Zwaanstraat 4a. Geopend voor volwassenen en jeugd van 14.30 tot 17.30 en van 19 tot 21 uur. Toegegeven moet worden dat de ma kers van het spel hun best hadden gedaan het soort tv-programma na te bootsen dat het naziregime toen uitge zonden zou kunnen hebben (met enige wijzigingen zendt de Russische televisie het nog steeds uit), maar door al die kwasi-storingen kieeg het toch iets kin- derlijk-onbeholpens, niet als televisie anno 1944 maar als tv-drama anno 1974. Daar komt bij dat ik, door alle voor gaande programma’s op de 21e juli, in de loop der jaren heb begrepen dat Hitler niet gedood werd bij die aanslag, en die voorkennis maakte het toch moeilijk erin te geloven, omdat het ons nu eenmaal niet als een surrealistische fantasie maar als een waar gebeurd verhaal werd voorgeschoteld. Overigens liet Brandpunt wel een paar dingen liggen. Zo was het bijvoorbeeld opmerkelijk dat Van der Stoel probeerde Makarios in het vergeetboekje te duwen, zeggende dat de Cyprische bevolking in vrije verkiezingen maar moest uitma ken of ze hem weer als president wilde. Maar die verkiezingen zijn vorig jaar al geweest en waren ondubbelzinnig ge noeg. Zondag was er weer een Duitse tv- film „De eenzame jager”, een sterke film die door de AVRO werd uitgezonden. De NOS liet ons ondertussen recente me ningen uit het buitenland over Cyprus horen, en Televizier Magazine kwam na het laatste journaal nog met een Cyprus- extra. Daarbij een uitstekend gebracht overzicht van het laatste nieuws uit Londen door Ria Bremer, en beelden vanuit het Ledra-hotel (zouden de gas ten daar nu de volle pensionprijs moe ten betalen?) uit Nicosia. Omdat de 21e juli, de dag dat Von Stauffenberg in 1944 zijn aanslag op Hitler pleegde, elk jaar blijkbaar plech tig herdacht dient te worden, zond de VARA op 20 juli het Duitse tv-spel „De 21e juli” uit. Dit spel, dat in Duitsland twee jaar geleden al werd uitgezonden, ging uit van de veronderstelling dat de aanslag geluk was, dus dat Hitler dood was, en dat er toen al volop televisie was, zelfs kleurentelevisie, zij het met zoveel storingen dat het bijna overeen komstig moet zijn geweest met de tele visie die er metterdaad in 1944 in Ame rika al was. IJMUIDEN. Voor de zondag door de strandvereniging „De Schelp” georga niseerde strandlopen hebben zich onge veer zeshonderd deelnemers gemeld, waarvan vijftig voor de afstand van zes kilometer. De drie eerste plaatsen wer den hier bezet door 1. G. van der Akker, 22 min.; 2. A. Fuyk, 22.05 min.; 3. P. Hens, 24.03 min. De eerste eindigende dames waren P. Scheringa, 27.3 min. en N. van der Acker, 34,4 min. Voor de wedstrijdloop over drie kilo meter startten bijna tweehonderdvijftig jeugige deelnemers tot de leeftijd van vijftien jaar. Bij de meisjes waren de snelsten 1. Tren Kruyver, 12,4 min.; 2. Marieke de Winter, 14 min.; 3. Yvonne van Kanterik, 14,1 min. Bij de jongens waren dit 1. 'Jdhan Visser, 12,1 min.; 2. Arie de Jong. 12,15 min. en in dezelfde tijd Peter Boket. De Griek Sakis loannnides stelde zich op het standpunt van de Griekse anti- junta-oppositie en veroordeelde het Griekse optreden op Cyprus, maar de Turk Tahir Ejder kreeg opeens een nati onale bevlieging en meldde dat alle Turken in Nederland bereid waren hun leven voor hun vaderland te geven. Tevoren hadden loannides en Ejder ge woon met elkaar zitten praten (ze ken den elkaar al), en na afloop heeft loan nides nog even aan Ejder gevraagd, waarom hij opeens zo opgewonden deed? Dat begreep hij zelf eigenlijk ook niet, zei Ejder. Zo ziet men weer hoe emoties plotseling met de mensen op de loop kunnen gaan. BIOSCOPEN Cinema Marquêtte (Ruysdaelstraat). 19.30 uur: „The Sound of Music”. 14 uur: „Plppi Langkous”. 20 uur: I uur: Zondag aangekomen. Thea-K, Fowey; Johannes Latuharha- ry, Bremerhaven; Eyvind Sif, Duinker ken, IJmuiden; Leopard, Gravehon, Vel- sen; Rijnstroom, Harwich; Amersfoort, Antwerpen: Venezuela, Bremen; Hol stentor, Cont. Plat, IJmuiden; Parinha- Bak. Noordzee. IJmuiden; Constance, Waterford; Provincia, Londen; Emmy S. Wells; Rijnborg, Walkon, Beverwijk; Sea Rover, Noordzee; Intermac 253. Noord zee; Mee Thoistrup, Aalborg; Thule 2; La Palice, IJmuiden; Merweborg, Kotka, Beverwijk; Magula, Karlsham; Castor, Hawkesburry; Joele Robin, Cont. Plat; Bab T, Hamina; Iggesund, Ig- gesund, Zaandam; Leda, Bergen; Riseta Oldendorff, Luea, IJmuiden; Altair Manstyluoto; Blatence, Goole; Labrador, Invergordon; De Engelsen blijven hier tot zondag en in deze vakantieperiode krijgen ze een druk programma aangeboden. Vanmorgen zijn zijtraditiege trouwontvangen door burgemeester Reehorst en later door Hoogovens. Ver der zullen de Britten bezoeken brengen TENTOONSTELLINGEN Hervormde Kerk (Julianaplein). Hoogoven expositie ,Van erts tot staal” en etsen en tekeningen van het kolen- en staalbedrijf door P. Goudsmit; geopend van maandag tot en met vrijdag van 19 tot 21 uur. „De „Yogi BIOSCOPEN Kennemer Theater (Zeestraat). 19 en 21.15 uur: „De Amazones”, 19.30 uur: „De Avontu riers”. Luxor Theater (Breestraat). 20 uur: „Papil- lon”. BEVERWIJK. Voor het achtste ach tereenvolgende jaar heeft de Beverwjjkse wandelsportvereniging „De Zwervers” een groepje leden kunnen verwlkomen, dat met goed gevolg heeft deelgenomen aan de vierdaagse van Nijmegen. Na zaterdagmiddag op het station reeds door familie, vrienden en kennissen te z<jn ingehaald werd aansluitend in vrije tijdscentrum De Slof een korte doch intieme huldiging gehouden voor de wandelaars en hun staf va medewer kers. DINSDAG 23 JULI Openbare Bibliotheek, De Zwaan straat. Geopend voor volwassenen en jeugd van 14.30 tot 17.30 uur. Het was dit weekeinde redelijk zomer weer en dat heeft men op de stranden in IJmuiden en Wijk aan Zee best kunnen merken. Ook op andere plaatsen waar van de zon genoten kon worden was het drukker dan anders, zoals hier aan het Noordzeekanaal. Nou maar weer afwachten, wat het volgende weekeinde zal brengen. DINSDAG 23 JULI Openbare bibliotheek, Wijkerstraat- weg. Geopend van 19 tot 21.30 uur. BIOSCOPEN Corso Theater (Dorpsstraat), Vreemdeling zonder Naam”, 14 Beer”. Vrijdag in IJmuiden aangekomen: Prima, Constanza; Eloquence, Bristol; Dalewood, Grangemouth; Crescence, Gent; Christian Radiel, Londen; Cor- chester, Londen; Erik, Bremen; Emba, Antwerpen; Emsland, Gothenburg, Vel gen; Mokstein, Oslo; Ego Luisa, Antwer pen; Granö, Kotka; Frederick Kugaes Ipswich; Dicky, Par, Velsen; Kirsten Be- wa, Cadiz; Bere-5-Rotterdam; Gemala, Bremerhaven; Lana, Noordzee; Vrijdag uit IJmuiden vertrokken. Bukthoma, Velsen, Leningrad; Lana, Noordzee; Audrey Johanna, Lerwick; Gardience, Rotteram; Smit Lloyd 11, IJmuiden, Cont: Plat; Marjan, Goole; Jean-E. Londen; Lancashire, St: Maar ten: Waalskerk Karlshamm; Adèle, Norrköping; J. K. Haz, IJmuiden, Oxe- sund; Onrust, Noordzee; Granö, Helsinki; Zaterdag aangekomen. Auvergne, Guaquil; Bemd, Confrevil- le; Lady Fona, Noordzee; Vestland, Schwindemünde, IJmuiden; Britt, Rotter dam; Regina Magna, Stavanger; Este brugge, Rochester, IJmuiden; Tor Hol landia, Immingham, Holstentor, Cont; Plat, IJmuiden; Vechtstroom, Huil; CV Staghound, New York; Fridel, Londen, IJmuiden; Cumulus, Fowey; Brandon, Bristol; Ursula B, Porsgrnn; Leonod Sobinov, Southampton; Quiescence, Ant werpen; Tor Anglia, Gothenburg; Pen- hir, Rotterdam. VELSEN. Tijdens het weekeinde zijn op verschillende plaatsen in de gemeente auto’s opengebroken. Op een parkeerterrein aan het strand van IJ muiden verdween op deze manier een bruine tas met papieren. In de Broek huizenstraat werd ook een tas uit een auto gestolen. WOENSDAG 24 JULI Openbare Bibliotheek, Wijkerstraat- weg. Geopend van 14.30 tot 17.30 uur. spijtig, dat het gemeentebestuur bij deze huldiging verstek liet gaan: „Bij gebeur tenissen van minder belangrijke aard kan men wel aanwezig zijn. Laten we het echter maar op communicatiestoor nissen en vakantie’s houden: aan de prestaties van deze Beverwijkers doet het ontbreken van het gemeentebestuur niets af”. Erna van Luin, in gezelschap van haar vader en moeder, de Nijmeegse vier daagse voor de achtste maal uit. Een prestatie, die door Peter Kenephaan - zij het niet al die jaren in Zwervers-tenue - werd geëevenaard. „Maar als de ver zorging niet goed is”, aldus de heer Berghuis, „dan kunnen de wandelaars ook wel thuis blijven”. Hij richtte een woord van dank tot allen, die onder leiding van mevrouw De Graaf in het welslagen van de vierdaagse-uitdaging hebben bijgedragen. Aan de vierdaagse van Nijmegen na men dit jaar vijftien leden van „De Zwervers” deel: zeven liepen de vijftig kilometer toch, zes de veertig terwijl nog eens twee „De Zwervers”-leden het dertig kilometer parcours volbrachten. MAANDAG 22 JULI Openluchtzwembad Heerenduinen, ge opend tot 19 uur. Velserbad, Briniostraat, tot en met 18 augustus gesloten. Centrale bibliotheek Velsen, Plein 1945, van 19-21.30 uur; Santpoort-Noord, Wüstelaan 79 van 19-20.30 uur voor de jeugd, volw. van 19-21.30 uur. Boksclub De Ring, 20, 22 uur les, training en wedstrijd in gymnastiekzaal, van de Ossendorperschool aan de Wijk aan Zeeërweg. Stem van IJmuiden, 20 uur repetitie in gebouw Velserduin, Velserduinplein. DINSDAG 23 JULI Openluchtbad Heerenduinen, geopend van 6.30 tot 20 uur. Velserbad, Briniostraat, tot en met 18 augustus gesloten. Centrale Bibliotheek Velsen, Plein 1945, 10-12.30 en 14.30-17.30 uur Centr. Jeugd- en Tienerbibl. Willemsbeekweg 96. 15.30-17.30 uur. Santpoort-N., Wüste laan 79 van 14.30-17-30, Velsen-Noord en Zeewijk idem. Stichting Huishoudelijke en Gezins- voorlichting, Willebrordstraat 102, IJ muiden e.o. gebouw Cultureel Centrum. Moerbergplantsoen van 9-10 uur, IJmui- den-O., Abelenstraat 1, van 16-17 uur: Velsen-N. buurtcentrum De Mei, Geel- vinckstraat 28, van 11-12 uur. Santpoort: „De Haven”, Schipbroekerweg 6, van 14- 15 uur. Velser Gemengd Koor, 20 uur repetitie in de Baptistengemeente, J. P. Coen- straat. Progress Sociëteit, Const. Huygens- straat. Geopend vanaf 20 uur. De Zandkraai, Höndelstraat. Tussen 9 en 10 uur start fietsvierdaagse. Openbare Bibliotheek. Kerkweg 45. Geopend voor volwassenen van 14 tot 17.30 uur en van 19 tot 21 uur, voor jeugd van 14.30 tot 17 uur. MAANDAG 22 JULI Openbare bibliotheek, Kerkstraat 44 Geopend voor volwassenen en jeugd van 19-21 uur; Amstelstraat 44: geopend voor volwassenen en jeugd van 19-21 uur. DIVERSEN Museum Beeckesteijn, Rijksweg, Velsen- Zuid. Stijlkamers en oude gebruiksvoorwer pen, dagelijks te bezichtigen van 14 tot 17 uur. Fellson, Noordelijk Koetshuis, Beeckesteijn, Expositie plastiek, zeefdrukken en tekeningen van Bert Heinen: dagelijks (behalve maandag) van 14 tot 17 uur. Pieter Vermeulen Museum Moerbergplant soen 24, IJmuiden. dagelijks te bezichtigen van 9.30 tot 12 uur en van 14 tot 16.30 uur. Niet op zaterdag en zondag. Bedrijfsmuseum Hoogovens, Bessemerstraat. IJmuiden, Dinsdag en donderdag te bezichti gen van 12 tot 13.30 uur en na telefonische afspraak (2550-94159). Stadhuis Velsen, Plein 1945, IJmuiden. Op werkdagen te bezichtigen van 10 tot 12 uur. Oude Raadhuis, dagelijks van 13 tot 17 uur: tentoonstelling „Flevum en de Romeinen in Velsen” BIOSCOPEN City, maandag en dinsdag 20 uur: Kanonnen van Navarone”. „De Zwervers’-voorzitter Vierhout sprak een welkomstwoord, waarin hij het behalen van de felbegeerde vier daagse médaille een groot succes voor de deelnemers aan dit zware wandelfestijn noemde. Oud-voorzitter Cees Berghuis roemde het doorzettingsvermogen van de tippelaars, waarbij hij aantekende, dat de steun van het thuisfront de wande laars nog eens extra heeft gestimuleerd de vierdaagse uit te lopen. De heer Berghuis achtte het bijzonder DINSDAG 23 JULI Hulpdienst Help een Handje. Van maandag tof en met zaterdag van 8 tot 10 uur: Zeestraat 81, tel. 24617 of bij de bekende wijkhoofden en medewerkers. Sportfondsenbad, Kuikensweg. Ge pend van 9 tot 12 en van 13.30 tot 15.30 u. Grenspost, Van Riemsdijklaan. Vanaf 19 uur schaakclub Weenink. Openbare bibliotheek, Kerkstraat 44 Geopend voor volwassenen van 14 tot 17.30 uur en voor jeugd van 15 tot 17.30 uur; Amstelstraat 44: de gehele dag gesloten; Kingsford Smithstraat 110a: de gehele dag gesloten. WOENSDAG 24 JULI Sportfondsenbad, Kuikensweg. Ge opend van 7 tot 10, van 12.30 tot 13.45 en van 14.15 tot 15.15 uur. Hulpdienst Help een handje. Van maandag tot en met zaterdag van 8 tot 10 uur: Zeestraat 81, tel. 24617 of bij de bekende wijkhoofden en medewerkers. Openbare Bibliotheek, Kerkstraat 44 Geopend voor volwassenen van 10 tot 12.30, van 14 tot 17.30 en van 19-21 uur, voor jeugd van 14 tot 17.30 uur; Amstel straat 44: geopend voor volwassenen en jeugd van 14.30 tot 17.30 en van 19 tot 21 uur; Kingsford Smithstraat 110a: ge opend vooi jeugd van 14.30 tot 17.30 uur. MAANDAG 22 JULI Openbare bibliotheek, Kerkweg 45 Geopend voor jeugd en volwassenen van 19 tot 21 uur. Progress Sociëteit, Const. Huygens- straat. Geopend vanaf 20 uur. DINSDAG 23 JULI De Zandkraai, Hündelstraat. Tussen 9 en 10 uur start fietsvierdaagse. Openbare B” heek, Kerkweg 45 Geopend voor jeugd van 15.30 tot 17.30 uur, voor volwassenen de gehele dag gesloten. Progress Sociëteit, Const. Huygens- atraat. Geopend vanaf 20 uur. Donkey Shot, A. Verherentstraat. Ge opend vanaf 20 uur. o O j s

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 5