Regering wenst Vredesconferentie met spoed op touw gezet fusie in kousenindustrie Actie Britse leger tegen Weer medische Nederlandse gezinnen behandeling opgelucht terug voor Nixon Inbreker nam 8 ampullen morfine mee 9 „telefoonspionnen” IRA 1 1 nijman haarlem J Het woord is aan Sectierapport: dood vrouw werd niet door val veroorzaakt 3 JAAR 36 KEER p Palestijnen betrapt bij plaatsen bom Oorlog uit de verte gevolgd Vakbonden weten niets van NOS-radioplan Opnieuw regen AGENDA AFGELUISTERD” „TELEFOON IN (Van onze redactie buitenland) 9 Ml Deze krant bestaat uit zestien pagina’s 2 3 3 6 9 11 4 10 13 15 Zelf betalen 6 tel: 023-319309 houtmarkt 21 I perspex lichtbakken neon lichtreklames Opluchting Cyprus niet Heeremans van Leuven B.V. Nieuwe Gracht 78 - Haarlem Telefoon 023- 319245 1 f 1 i F713i Pythagoras: waarin opgenomen de kennemer courant en het dagblad voor ijmuiden F J Onrustig bestand op Cyprus 1 duizenden toeristen te repa- (Zie verder pagina 13) (Van onze correspondent) i t (Van onze parlementsredactie) (Van een speciale verslaggever) (Van onze streekredactie) (Zie verder pagina 11) AAN HET STRAND Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, Achtergrond Plaatselijk nieuws 4, 5, Muziek Kunst Kastje kijken Radio en televisie Strips Economie Beurs Sport 10 13 DINSDAG 23 JULI 1974 64e jaargang nummer 219 Weersverwachting van het KNMI tot woensdagavond: eigen ontwerpstudie voor: De Nederlandse toeristen zullen waar schijnlijk hun gedwongen verlengde ver blijf in Griekenland zelf moeten betalen. De Griekse bevolking heeft gisteiren met opluchting gereageerd op het be stand op Cyprus dat de kansen op een oorlog met Turkije aanzienlijk vermin derd heeft. In Athene bleef de stemming echter gespannen door geruchten over een mogelijke staatsgreep tegen het mi litaire regime. Volgens de Turkse premier Ecevit be stond er nog steeds gevaar dat de strijd op Cyprus zou voortgaan in weerwil van het bestand. „Als dat zo is en als de strijd gericht is tegen onze troepen of tegen de Turks-Cyprioten, dan schieten we terug”, verklaarde hij. Vooruitzichten: De luchtstroom van de oceaan blijft hardnekkig, waardoor gematigd strandweer. Een vader begroet op Schiphol zijn zoon, die gisteren uit Athene aankwam via het Joegoslavische Skopje. Uit een schuur bij een volkstuintje van een Haarlemmer aan de Schip hol weg zijn 17 konijnen weggenomen. De schuur werd opengebroken. In Nieuw-Vennep is bij een inbraak geluidsapparatuur, geld en sieraden met een waarde van 8000 meegenomen. De inbrekers zijn de woning vermoedelijk met een valse sleutel binnen gekomen. Wie met bitterheid redetwist, be kent ongelijk. UTRECHT (ANP). De bij het om- roepoverleg betrokken vakbonden weten officieel en officieus niets van het giste ren door de raad van beheer van de NOS gelanceerde plan tot wijziging van het gebruik van de Nederlandse radio zenders. Kantoor; Lange Nieuwstraat 427, IJ minden Telefoon administratie 15437 en 16450 Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel, 10709 Postgiro 273107 Postbus 18 Klachten bezorging 18.30-19.00 uur tel. 10519 SAN CLEMENTE (Reuter). Pre sident Nixon heeft een medische be handeling ondergaan voor een niet- kwaadaardige huidaandoening op zijn rechterslaap, zo is gisteren namens het tijdelijke Witte Huis in San Cle mente in de staat Califomië meege deeld. Volgens minister Van Agt (Justitie) zijn de ervaringen van de politie met het afluisteren gunstig. Hij antwoordt dit op schriftelijke vragen van de Kamer leden Roethof en Franssen (beiden PvdA). De minister zal ervoor zorgen dat voortaan de cijfers over het af luisteren periodiek bekend worden ge maakt. 'Jniuider Courant HAARLEMMERMEER. Bij een in braak in een woning van een arts in Rijsenhout zijn acht ampullen morfine verdwenen. De inbreker heeft de sluiting van een raam verbroken en is zo het woonhuis binnen gekomen, waarna hij de spreekkamer heeft doorzocht. De po litie vermoedt met een druggebruiker of morfinist te doen te hebben. De beide Kamerleden hadden gevraagd om aanvullende beleidslijnen op de sinds 7 april 1971 toegestane wet telijke mogelijkheden voor het aftap pen van gesprekken. Minister Van Agt voelt echter weinig voor die suggestie. Het afluisteren komt véél te weinig voor en bovendien verschilt het van geval tot geval, zo meent hij. BELFAST (UPI, AFP). Het Britse leger in Noord-Ierland heeft zijn interne veiligheidsmaatregelen verscherpt om te voorkomen, dat het (verboden) Ierse re publikeinse leger (IRA) nog langer gehei me telefoongesprekken afluisterd. Dit is gisteren in legerkringen in Belfast ver nemen. Een snel regenfront met 10 mm neerslag passeerde in de nacht. Daarna opklaringen, met ook morgen overwegend droog weer. Matige zeewind, tempera tuur rond 18 graden, zeewater 16 graden. Daarna zal worden gesproken over de mogelijkheid dat troepen van beide par tijen op Cyprus zullen blijven, in aantal zullen worden verminderd, of geheel zullen worden teruggetrokken. Turkije heeft verklaard dat het zijn bruggehoofd in het noorden van Cyprus wil handhaven, Griekenland staat erop dat Cyprus met zijn 700.000 inwoners onafhankelijk moet blijven en dat zijn souvereiniteit en territoriale integriteit moet worden gehandhaafd. De vrouw overleed in het Julianazie- kenhuis, waar ze zaterdag was opgeno men. Tijdens het verblijf in het zieken huis viel ze uit haar bed. Volgens fami lieleden van de vrouw zou de val van invloed zijn geweest op de dood, waarbij zij het ziekenhuispersoneel onzorgvuldig heid verweten. Volgens het voorlopig sectierapport kan de val echter niet de dood hebben veroorzaakt. Dit hebben vertegenwoordigers van de industriebonden NW, NKV en CNV en van de Unie BLHP, gisteren te horen gekregen tijdens een gesprek op het ministerie van Economische Zaken, al dus de heer A. Plaisier, districtsbestuur- der van de Industriebond NW in Dren te op een persconferentie in Den Haag. Danion Hin verkeert momenteel in ernstige moeilijkheden. De problemen van dit bedrijf zijn echter niet los te zien van de problemen in de gehele kousenindustrie. Geld voor Danion Hin alleen zou volgens de regering niets op lossen. Cyprus zelf zal aanvankelijk niet op de conferentie vertegenwoordigd zijn, volgens de Britse regering. De vredes conferentie zal zo spoedig mogelijk misschien reeds morgenin het gebouw van de VN beginnen. Eerst zal moeten worden beslist welk regime van Cyprus wordt uitgenodigd tot deelname, dat van Nikos Sampson die op 15 juli door een staatsgreep aan de macht kwam, of dat van aartsbis schop Makarios. Volgens het Haagse reisbureau Hotelplan is aan de reizigers die zondag naar Rhodos zouden vertrekken, een alterna tief reisdoel aangeboden. Accepteren zij dit niet, dan kan, volgens het reisbureau, een kosteloze annulering worden ge maakt. Agenten van de Israëlische veilig heidsdienst hebben zes Arabische guerril la’s op heterdaad betrapt bij het plaatse van een bom naast een gebouw in Jenin op de door Israel bezette westelijke oever van de Jordaan, aldus heeft radio Israel vandaag bekend gemaakt. De bom kwam voortijdig tot ontplof fing, wat leidde tot ontdekking van de zes. Een van hen werd gewond. De Arabieren waren bewoners van de weste lijke oever, maar opgeleid in guerrilla- kampen in Jordanië en Syrië, aldus de radio. De groep bleek wapens te hebben verborgen bij de Israëlische stad Zichron Yaahov in de omgeving van Haifa. De secretaris-generaal van de VN, Kurt Waldheim, denkt er over de sterk ste van de VN-vredesmacht op Cyprus uit te breiden van ruim 2330 tot 5000 man. De Britse minister van buitenland se zaken, James Callaghan, heeft Wald- SCHIPHOL. Twee Nederlandse ge zinnen, vier volwassenen en twee kinde ren, zijn gistermiddag vermoeid maar gelukkig uit Cyprus op Schiphol terug gekeerd. De heer en mevrouw Bijlsma- De Vries uit Marssum en hun twee kinderen, en de heer en mevrouw Smeets-Pieters uit Maastricht waren een paar uur eerder op de Engelse luchtbasis Lyneham aangekomen, waarna een chartervliegtuig van Transavia hen naar Nederland repatrieerde. sprekken aan naar schatting dertig aan hangers opdracht hebben gegeven uit Ulster te verdwijnen. In de Liberty Hall in de Ierse hoofd stad Dublin is gisteren het „anti-imperi- alistische festival” begonnen. Dit in een grootscheepse reclamecampagne aange- kondigde „wereldcongres der verzetsbe wegingen’’ is georganiseerd door de „Sinn Fein”, de politieke vleugel van de marxistische en officiële IRA. De mani festatie zal twee weken duren. De opkomst der deelnemers viel de eerste dag nogal tegen. In een voorlopig commentaar zei Pie ter M. de Wit, voorzitter van de christe lijke bedrijfsbond HBV, dat hij zich niet kan voorstellen waar de NOS het en thousiasme vandaan haalt om de radio activiteiten over zeven zenders te gaan verdelen, terwijl er nu al grote proble men met de personeelsbezetting zijn. Inmiddels draait de luchtbrug tussen Cyprus en Engeland nog steeds op volle toeren om duizenden toeristen te repa triëren. De Britse marine is vanochtend be gonnen met de evacuatie van ongeveer duizend Britten en buitenlanders uit Ky- renia op het noorden van Cyprus. Vijf oorlogsschepen halen de burgers van het strand en elders bij de stad. Een Britse militaire woordvoerder zei dat op een stuk strand van 10 km 2.500 mensen zitten, die nu met hefschroef- vliegtuigen naar het oorlogsschip Her mes worden gebracht. De oorlogsschepen zullen de vluchtelingen naar de Britse basis op het eiland brengen. Inmiddels is een Amerikaans oorlogs schip, de Coronado, met 400 burgers, Amerikanen en Libanezen, van Cyprus naar Beiroet vertrokken. Zowel Griekenland als Turkije hebben toegezegd aan een in Genève te houden vredesconferentie te zullen deelnemen De initiatiefnemer daartoe is Engeland, dat met Griekenland en Turkije in 1960 verantwoordelijk werd gesteld voor de handhaving van de onafhankelijkheid van Cyprus. Volgens de „Provisionals” van de IRA heeft men de telefoongesprekken van het legerhoofctkwartier in Lisburn, ten zuiden van Belfast, kunnen afluisteren er. op de band opgenomen. Het Britse leger heeft inderdaad twee maanen gele den bij een inval in een huis in Belfast, waar het hoofdkwartier van de plaatse lijke afdeling van de IRA was gehuisvest, vijf bandjes met militaire telefoonge sprekken gevonden. De Provisionals zeggen dat de afge luisterde gesprekken hen in staat hebben gesteld een aanntal voor de Britten in IRA kringen werkende spionen op het spoor te komen. Het leger heeft al eer der verklaard dat er verband bestond tussen een aantal onverklaarbare moor den en aanslagen op katholieken en de jacht van de IRA op tipgevers. Bovendien zouden de Provisionals naar aanleiding van de afgeluisterde ge- Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V Directie- Mr H C van der Mije. H P Stuurman Abonnement - bij vooruitbetaling f 10.90 p. mnd., f 31,35 p. kwartaal (p. post f 36,-), p. jaar f 123,20, (p. post f 141,-). Losse nummers 50 ct. heim een aanvullend contingent van 591 man aangeboden. Het persbureau AFP meldt dat het Amerikaanse weekblad Newsweek in zijn nummer van gisteren onthuld heeft dat ongeveer één uur voor de staats greep op Cyprus, agenten van de Ameri kaanse inlichtingendienst een boodschap van de opstandelingen hebben onder schept waarin aan de regering in Athene werd meegedeeld: „De operatie „presi dent” is zoals afgesproken begonnen”. De behandeling bestond uit bestrij ding met vloeibare lucht van een aandoening die met seniele keratose wordt aangeduid. Een huidspecialist die de donker wordende vlek bij Nixons rechteroog heeft onderzocht, zei dat later mis- "chien oneratief ingegrepen zou moe ten worden maar dat er geen reden is voor bezorgdheid. De linkerenkel van president Ni::on is nog steeds onbezet als gevolg van de aanval van flebitis aderwand- ontsteking waardoor hij tijdens zijn recente reis naar het Midden oosten getroffen werd, maar de bloedprop is vastgezet en de president is niet in gevaar. ZAANDAM. Volgens mr, J. L. Adreae, hoofdofficier van justitie te Haarlem, heeft sectie op het stoffelijk overschot van de zaterdag overleden Zaandamse mevrouw R. van der Stelt- Grabijn uitgewezen, dat zij een natuur lijke dood is gestorven. De sectie werd maandag verricht door anatoom-patho- loog dr. J. Zeldenrust. NICOSIA Op het door oorlogs geweld geteisterde Cyprus kon gisteravond van een langzaam wederkerende rust worden gespro ken. In de omgeving van de stad Kyrenia werd weliswaar nog on ophoudelijk geschoten en ook in andere delen van Cyprus kon van enkele verzetshaarden worden ge>- sproken, maar de gistermiddag in gegane wapenstilstand kreeg toch duidelijk gestalte. Onze verkeersredactie tekent hierbij aan dat de extra vluchten die worden uitgevoerd door KLM, Martinair en Transavia om Nederlandse vakantiegan gers uit de bedreigde gebieden terug te halen, in het algemeen en grotendeels via de touroperators vergoed worden door verzekeringsmaatschappijen. De luchtvaartbedrijven zelf moeten een enorme vindingrijkheid produceren om niet alle vluchtschema’s in de war te laten lopen en bovendien berekenen zij de touroperators niet steeds het volle pond. Beide families waren na dagen van onzekerheid en spanning op een Engelse basis op Cyprus terechtgekomen. Het oorlogsgeweld hadden ze slechts uit de vete kunnen volgen. Ten tijde van het uitbreken van de vijandelijkheden op het eiland verbleven daar in totaal 21 Nederlandse toeristen. Het persbureau ANP meldt dat een door het Eindhovense reisbureau Sind- bad gecharterde DC-9 van Martin Air vanmorgen vroeg 91 Nederlandse toeris ten heeft teruggevlogen, die een drie weekse vakantie in Griekenland hadden doorgebracht. Er was hier sprake van een soort bliksemactie van Sindbad tours en Martin Air omdat het erop begon te lijken dat de groep aan het eind van hun vakantie in Griekenland voorlopig niet meer naar huis zou kun nen terugkeren als gevolg van het stop zetten door de Griekse overheid van vrijwel elk luchtverkeer van en naar Griekenland. Toen de DC-9 van Martin Air even na middernacht op het vliegveld van Skop je landde, stonden de 91 juichend in de vertrekhal van de luchthaven. „We wil den graag weg uit Griekenland omdat we niet wisten wat ons boven het hoofd hing”, aldus een van de reizigers. Hoewel geen van de 91 getuige is ge weest van gevechtshandelingen, vond ie dereen de situatie In Griekenland erg gespannen. Het blad weet verder te melden dat daags voor de coup een honderdtal offi cieren in burger met een vliegtuig van de Griekse luchtvaartmaatschappij Olympic Airways uit Athene naar Nico sia vertrok. Zij werden op de luchtha ven uitgeleide gedaan door kolonel Mi chael Pilikhos, de rechterhand van gene raal Dimitrios loannides. DEN HAAG (ANP). De regering is bereid geld beschikbaar te stellen voor de sanering van de kousenindustrie, op voorwaarde dat de twee grootste fabri kanten, Danion Hin in Emmen en Jan- sen-De Wit te Schijndel, nauw gaan samenwerken of mogelijk fuseren. Aanvankelijk opklaringen, mor gen overdag toenemende bewol king gevolgd door regen. Tot ma tig of krachtig aanwakkerende wind tussen zuid en west Mini mumtemperaturen ongeveer 11 graden. Maxima morgen om streeks 18 graden. DEN HAAG. De justitie heeft in de afgelopen drie jaar ruim 36 maal een telefoongesprek afgeluisterd om mis drijven op te sporen. Het ging o.a. om valsmunterij, bedreiging van personen, wapenhandel, handel in verdovende middelen, diefstallen, moord, gijzeling, poging tot ontvoering en bankoverval. Op Schiphol kwamen gisteren vakantie gangers uit Cyprus aan. Op de foto, om ringd door journalisten, mevrouw Bijlsma met haar zoontje Hans. r ■t'

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 1