Gesprek associatie-overeenkomst op Jamaica Engeland verlaagt btwtarieven Gevaarlijk baantje 1 EG-landbouwcommissaris EEG wil steun verlenen aan Staking in Zuid-Afrika Conservatieve hoofdadviseur economie in VS NEDERLAND RATIFICEERT ALS LAATSTE LAND BINNENKORT VERDRAG Europees energiebeleid in het slop Lardinois in Den Haag Portugal tl I if li 1 !S» I Anti-inflatie-operatie M hi l I I1* I 9 #9% 1 h. I Ff 4 X 11 ^ÜËNSDAG 24 ECONOMIE JULI 1974 0 Hulp -SS Suiker Ijsberg Hondenbelasting reken maar met sharp. de uitkomst is winst „Niets-doen nodig” ASPA-ZAANDAM BV peperstraat 86 (075) 12 34 50* IT Tfe ZX, du MM. z EEG heeft Afrikaanse landen tamelijk weinig te bieden (Van onze correspondent) s (ADVERTENTIE) ten Aan dierentransport valt nog veel te verbeteren (Van onze correspondent) LOOSDRECHT. Nederland zal als laatste van de bij de Raad van Europa aangesloten landen eindelijk het verdrag bekrachtigen dat reeds in 1968 door deze instantie werd opgesteld om verbetering te brengen in het internationale dier- transport. In 1971 kreeg dit verdrag rechtsgeldigheid. Heerst er nu tevreden heid in de kring van dierenvrienden? Gedeeltelijk, maar meer nog is er een gevoel van schaamte, omdat het zo lang moest duren voor ons land het ratifi ceerde. De negen ministers van Buitenlandse Zaken hebben wel een zekere mate van overeenstemming bereikt over de finan ciële hulp, die zij de associatiepartners willen aanbieden. Deze terugschroeving van de BTW is ook van toepassing op benzine. De mi nister maakte deze en andere maatrege- lene bekend bij de introductie van zijn zogenaamde Healey-begroting. Deze inte- rimbegroting was nodig geworden om de tegen het ongebreideld fokken van huis dieren. Dierenvriendin als ze is, ziet ze toch wel de overlast van te veel vier voetige kameraden. u •P in >n ei ik et g, ig id le tn te in le t- 'g Jtvas de Elslande, BRUSSEL. Tegenstellingen tussen het Verenigd Koninkrijk en de acht andere partners in de Europese Gemeen schap over het toekomstige energiebeleid hebben gisteren in de zitting van de ministerraad van de Euromarkt optimis tische verwachtingen over een beter kli maat in de gemeenschap verstoord. De exporteurs staan niet te trappelen van ongeduld om dit doorgevoerd te krijgen. Het betekent een grote investe ring in koelinstallaties, met als gevolg dat vlees duurder wordt. De handel in levende dieren is lucratiever. Het is niet moeilijk te voorspellen, wie aan het kortste eind zal trekken als de financiële belangen afgewogen moeten worden te gen die van het dier. bulken al van het werk. Ook de politie heeft geen mankracht genoeg. Voor de Afrikaanse landen gaat het om een nieuwe en verbeterde overeen komst die in de plaats moet treden van de associatie-overeenkomst van Jaoende. Voor de landen uit het Caraïbische zee gebied en uit de Stille Zuidzee betreft het een eerste associatie-overeenkomst met de gemeenschap. Greenspan is een conservatief op eco nomisch gebied die tegen loon- en prijs maatregelen is en die een jaar geleden de uitspraak deed: „de economie heeft een krachtige dosis niets-doen hard no dig”. SAN CLEMENTE <UPI). President Nixon heeft gisteren Alan Greenspan benoemd tot opvolger van Herbert Stein als economisch hoofdadviseur van het Witte Huis. ons land en België in dit opzicht gunstig afsteken bij meer zuidelijk gelegen lan den. Als exporterend land zijn wij ech ter medeverantwoordelijk voor het dier- vervoer elders. Een medewerker aan een slachthuis in Enschede vertelde enkele jaren geleden wat hij meemaakte in de jaren tussen 1930 en 1940. „Ik zag ze komen, de paardentransporten uit Polen. Het tartte alle menselijke beschaving. Doodgetrapte paarden, dieren met gebroken ribben en benen. Zelfs een keer een paard met een half hoofd. De dieren werden soms in open wagens vervoerd en daarom sloe gen de hoofden vaak stuk tegen de palen langs de spoorrails. Geschaafd over het hele lichaam, vaak strompelend van pijn, kreupel, versuft en af gebeuld werden ze bij ons binnengebracht. On derweg hadden ze maar al te vaak geen drinken gehad. Over eten praten we helemaal maar niet. Dat kost geld. Wie had dat over voor slachtvee?” Dat was 40 jaar geleden. Is er intussen niets veranderd? In 1965 nog werd in Utrecht een ziek paard aangetroffen, dat in een treinwagon een weekeinde lang had gelegen onder een dood dier. Na tuurlijk had het al die tijd geen druppel drinken gekregen. Nog niet zo lang geleden werd bij toeval ontdekt, dat paarden en koeien Zij kunnen daarop aanspraak maken op grond van hun behoren tot het Britse Gemenebest. Verplichtingen die het Ver enigde Koninkrijk te hunnen opzichte had, worden in zekere mate door de gemeenschap overgenomen sedert de ge meenschap werd uitgebreid. De ministers van de landen van de Sharp heeft niet- en wel-geprogrammeerde rekenmachines. Voor ieder rekenprobleem. Sharp is 's werelds grootste fabrikant, dus in kontinuiteit gewaarborgd I Dit gevaarlijke beroep wordt al meer dan twintig jaar uitgeoefend door Bob Melleky: hij verft en repareert vlagge- masten op wolkenkrabbers in New York. Ver beneden de St. Patrickskathedraal. Dit jaar nog werd een transport zwa nen ontdekt, die zaten opgepropt in een Belgische bestelauto. De poten van de dieren waren op de rug samengebonden. Er zaten tweemaal zoveel vogels in de wagen als er redelijkerwijs in konden. De dieren snakten naar adem en hadden het doodsbenauwd. De ventilatie was dan ook allerbedroevendst. Als dit beulswerk dan gunstig afsteekt met het geen er in het buitenland gebeurt, hoeft niet te worden gevraagd hoe het daar dan toegaat. Dan te weten, dat alles wat wordt ontdekt nog maar een puntje van de ijsberg vol dierenleed is. Daaruit moeten de onkosten worden bestreden (en uit belastingen natuurlijk). Als het aan mevrouw Plat ligt, worden de hondenbelastingen drastisch ver hoogd. Maar dan ten behoeve van het rijk en niet van de gemeenten. Ze pleit LONDEN. De BTW zal met ingang van maandag in Engeland van 10 percent naar 8 percent worden teruggebracht, aldus deelde de minister voor financiën Denis Healey in het Lagerhuis mee. die uit Engeland per schip aankwamen in Scheveningen, in hun verblijven geen drinkbakken hadden. Bij transporten werden soms koeien ontdekt, die uitge stoken ogen hebben, veroorzaakt door de horens van andere dieren. In 1970 werd een paard, dat in een overvolle veewa gen door de knieën was gegaan, eruit gesleept en door chauffeur en bijrijder met knuppels bewerkt om op te peppen. wordt hier goed de hand mee gelicht. Toezicht op het dierenvervoer is dan ook meer dan dringend noodzakelijk. In 1965 reeds trok de Wereldfederatie voor de Dierenbescherming aan de bel bij de Raad van Europa. Het feit, dat Neder land de conventie van 1968 niet tekende en bekrachtigde, zat de dierenvrienden niet lekker. Mevrouw G. Plat-Vincent uit Laren bewoog hemel en aarde om het verdrag bekrachtigd te krijgen. Er gingen brieven naar de ministeries van CRM en Landbouw en Visserij, er werd geschreven naar de Raad van Eu ropa, de Wereldfederatie voor Dierenbe scherming, het Wirtschaftshaus in War schau en zelfs naar de koningin. Ze werd van het kastje naar de muur gestuurd. Het verdrag bleef echter wat ons land betreft onbekrachtigd. razendsnel om zich heen grijpende infla tie te beteugelen. Het eerste budget van de nieuwe La- bourregering was zo stringent geweest dat de industrie niet meer investeerde. Door de verhoogde prijzen in de winkels kwam niemand meer aan ongedwongen kopen toe. Het afgelopen jaar stegen de kleinhandelsprijzen met 16 tot 17 per cent. In die periode werd zes maal de wet van het vorige kabinet-Heath van kracht, die bepaalt dat ondanks de loon stop loonsverhogingen toegestaan zijn wanneer de prijzen boven bepaalde vooraf aangegeven niveaus zouden stij gen. Minister Healy maakte ook nog be kend dat als onderdeel van zijn mini budget dividendcontrolemaatregelen pas van kracht zullen worden bij uitkerin gen boven 12,5 percent. Bij het laatsrte budget was niet meer dan 5 percent toegestaan. Huurders zullen een staats subsidie krijgen als de huren met meer dan 20 percent omhoog gaan. Deze hulp zal 60 percent bedragen van datgene wat de 20 percent te boven gaat. De Labourregering zal ook nog eens 50 miljoen uittrekken voor voedselsubsi die. De conservatieve oppositie tierde van woede bij de voorlezing van Hea- ley’s rede. Algemeen wordt het mini budget als een verkiezingsstunt gezien. Tegen september worden verkiezingen verwacht. «O Europese Gemeenschap hebben de uitno diging om naar Kingston te gaan aan vaard in de veronderstelling dat zij het vooraf eens zouden worden over wat zij de huidige en de toekomstige associatie partners concreet kunnen aanbieden. De graad van overeenstemming hierover bleek gisteravond na anderhalve dag vergaderen van de ministerraad evenwel zeer bescheiden. Minister Van der Stoel had het over „zeer teleurstellend over leg”. JOHANNESBURG (REUTER). Alle Afrikaanse werknemers van de Rand goudraffinaderij in de onmiddellijke na bijheid van Johannesburg zijn gisteren in staking gegaan omdat ze hoger loon willen. In de raffinaderij wordt alle in Zuid-Afrika gewonnen goud bewerkt. AMSTERDAM (ANP) (aan- en verkoopprijzen) gende werkdag luiden heden: Amerikaanse dollar Engelse pond Belgische fr. (100) Duitse mark (100) Italiaanse lire (10.000) Portugese escudo (100) Canadese dollar Franse fr. (100) Zwitserse fr. (100) Zweedse kroon (100) Noorse kroon (100) Deense kroon (100) Oostenrijkse schilling (100) Spaanse peseta (100) Griekse drachme (100) Finse mark (100) Joegoslavische dinar (100) Niet alleen de Dierenbescherming in ons land, ook die in Engeland zou het liefst het vervoer van levende dieren laten verbieden. Er gaan stemmen op om alleen vlees van geslachte dieren vanuit Engeland naar het continent te vervoeren. Er is reeds een verbod om levende schapen te transporteren. Moge lijk wordt die bepaling uitgebreid tot runderen en varkens. Steun kwam van het Tweede-Kamer- lid Dolf Coppes. „Wij zijn hard toe aan een universele verklaring voor de rech ten van het dier”, is zijn mening. Hij vindt de huidige wetgeving chaotisch. Er bemoeien zich te veel departementen met de dierenwetten. „Van preventie is nauwelijks sprake en van controle op de naleving komt nagenoeg .niets terecht”, zijn zijn woorden. Wie moeten er con troleren? De weinige inspecteurs die de dleitjibeschwmlng telt? Deze mensen Mogen haar wensen voorlopig nog een utopie zijn, blij is ze ieder geval dat de diertransporten in de toekomst wellicht zullen verbeteren. „Ook een slachtdier heeft het recht om op zijn laatste gang naar de slachtplaats naar behoren te worden verzorgd door de mens”, zegt ze. Over de suiker werd men het evenwel niet eens. Op grond van de suikerover- eenkomst tussen de Gemenebestlanden zouden de nieuwe associatiepartners aanspraak mogen maken op garantie van een export van 1,4 miljoen ton suiker naar de Gemeenschap. Frankrijk en Duitsland verklaren zich vierkant tegen deze garantie. Het probleem van de aan te bieden afzetgarantie heeft niettemin veel minder betekenis dan een jaar geleden. De toestand op de interna tionale suikermarkt is totaal veranderd. De prijzen zijn sterk gestegen en de Europese Gemeenschap moet niet alleen de eigen produktie verhogen, maar ook de invoer. De suikerproducenten uit het Caraïbische zeegebied kunnen anderzijds veel betere prijzen maken dan de Geme- nebest-akkoorden waarborgen, en zij le verden de laatste tijd daarom veel min der aan Engeland dan overeengekomen was. Hoewel de evolutie op de internati onale suikermarkt dus ogenschijnlijk overeenstemming tussen de negen zou moeten vergemakkelijken bleef men het oneens. Dit alles betekent dat de negen Euro- marktpartners eind deze week inzake de stabilisatie van de exportopbrengsten en het suikerregime om de pot heen moeten draaien, en de toekomstige associatie- Met de heer Van der Stee sprak hij o.m. over allerlei voor de landbouw actuele onderwerpen, zoals de vleessitu- atie, de monetaire problemen en dé tar- weprijs. In aansluiting op het gesprek ging er een verzoek van de Nederlandse regering naar Brussel om toestemming tot het toepassen van de zogenaamde interventie bij tarwe. Bij deze vorm van interventie blijft de uit de markt geno men tarwe in opslag bij het bedrijfsle ven. Het Landbouwschap, dat maar hoogst zelden een Europese Commissaris ont vangt, vestigde de aandacht op de onrust die ook bij de Nederlandse boeren en tuinders is ontstaan door de huidige moeilijke situatie in hun bedrijfstak. De De commissie had van de ministerraad goedkeuring gevraagd voor een resolutie die beschouwd zou kunnen worden als een politieke wilsverklaring en als een aanloop tot een gemeenschappelijk ener giebeleid. In die resolutie zouden enkele algemene beginselen worden geformu leerd over de zogenoemde nieuwe strate gie van de gemeenschap op het stuk van energie. Kort gezegd komt het erop neer dat de gemeenschap zich meer onafhan kelijk moet maken van de buitenwereld voor de energievoorzining door een ge meenschappelijk beleid te voeren ten aanzien van alle energiebronnen. Het Verenigd Koninkrijk verzette zich gisteren bij monde van minister Shore tegen een gemeenschapsaanpak van de energieproblemen. Hij zag liever coördi natie van het energiebeleid, dat elk van de negen landen afzonderlijk voert Het gevolg was dat van de door de commis- sie verlangde manifestatie van bereid heid om na vele maanden van techni sche voorbereiding een impuls te geven aan besluitvorming, niets kwam. Staatssecretaris Brinkhorst betoogde achteraf dat het Verenigd Koninkrijk zich niet gehouden heeft aan de afspra ken van de topconferentie van Kopenha gen. Deze heeft zich uitgesproken voor een gemeenschappelijke aanpak. Het Verenigd Koninkrijk, zo merkte hij op, heeft „heronderhandeling van zijn toe tredingsvoorwaarden” verlangd. partners niet precies kunnen vertellen wat ze willen. Natuurlijk kunnen de negen in Kingston aan de hand van het verloop van de onderhandelingen probe ren meer onderlinge overeenstemming te bereiken dan tot dusver. Het ziet er echter niet naar Jt dat men van het eindresultaat van de conferentie van Kingston grote verwachtingen moet heb ben. Eveneens grote opwinding bij de op positie veroorzaakte het nieuws dat de Sjah van Perzië de Britten 500 miljoen pond' sterling zal lenen ter ondersteu ning van de genationaliseerde industrie. Deze lening loopt, naar men aanneemt, vooruit op de rijkdommen die de Britten in de jaren tachtig uit de Noordzee hopen te halen. Dan zullen de schulden kunnen worden terugbetaald, zo rede neert men. Directeur Walter Bath zei dat de 200 stakers een loonsverhoging eisen van 1,50 rand per dienst en het afschaffen van de betaling voor maaltijden en ac commodatie op het werk. Het huidige minimumloon voor Afri kaans werknemers van de raffinaderij is 18 rand per week. De goudraffinaderij van Johannesburg heeft een dagproduktie van ongeveei 80.000 ounces geraffineerd goud dat mil joenen rand waard is. Het was de PPR-fractie in de Tweede Kamer, die er tijdens de debatten over de wet „bescherming bedreigde dieren" op aandrong. De reden, waarom er geen ratificatie plaatsvond was, omdat er ei genlijk een wetswijziging voor nodig is. De staatssecretaris van CRM, de heer W Meier, heeft beloofd zo spoedig mogelijk een ter zake dienend wetsontwerp aan de Kamer voor te leggen. Het (is te hopen, dat ook dit ontwerp niet in de ijskast komt, zoals dit bij het vorige kabinet gebeurde. Is verbetering van het internationaal diervervoer zo’n dringende zaak? Beslist, al heeft een Engelse commissie, die een onderzoek heeft ingesteld naar het dier vervoer op het continent, vermeld, dat In al onze parlementen, zo redenering van minister Van wordt vurig betoogd dat men de jonge democratie in Portugal moet helpen, maar de steun blijft uit. Van Elslande stelde daarom voor dat het comité van directeuren-generaal van politieke zaken voorstellen uitwerkt over alle mogelijke manieren om de demo cratie in Portugal te steunen. Zijn colle ga’s gingen hiermee akkoord en het is niet onmogelijk dat de voorstellen, al thans een deel ervan, behandeld worden wanneer de ministers van buitenlandse zaken van de negen op 17 september weer als ministerraad bijeen komen. Mevrouw Plat pleit daarom voor des kundige diercontroleurs, liefst met een opleiding aan de rijksuniversiteit in Utrecht. Zij kunnen de gelederen ver sterken van politie en douane voor toe zicht op diertransporten en op veemark ten. De strijdlustige dame heeft nog meer wensen, die ze reeds heeft toever trouwd aan de minister van Landbouw en Visserij. Op haar prioriteitenlijstje staat een ministerie van dierenbescher ming met een vakkundige staf. Verder zou ze alle verenigingen, die zich bezig houden met dierenbescherming, aan het rijk willen trekken. Alles gedirigeerd van bovenaf. Een verbod op ritueel slachten. Handel in huisdieren alleen met toestemming van het rijk. Giften en legaten van dierenvrienden in de rijks- schatkist. Exporteurs hebben de verplichting uitgevoerde dieren binnen een afstand van honderd mijl vanaf een haven van uitvoet te leveren In de praktijk Zij hebben over het bedrag natuurlijk niets laten uitlekken. Wel een bedrag noemen, zou eenvoudig betekenen dat de eisen van de associatiepartners onmid dellijk worden verhoogd. De ministerraad bleek het ook bijna eens over het probleem van stabilisatie van de exportopbrengsten van de ont wikkelingslanden. Die kunnen financiële steun krijgen van de gemeenschap wan neer door daling van de grondstoffen- prijzen hun exporten naar de gemeen schap veel minder gaan opbrengen. Doorpraten over dit probleem om tot totale overeenstemming tussen de negen te komen, bleek echter geen zin te hébben. Engeland koppelde dit onder werp namelijk aan overeenstemming over het standpunt dat de gemeenschap inzak- suiker in Kingston gaat verdedi gen. inkomens, betoogde het schap, zijn onder grote druk komen te staan door de sterk gestegen produktiekosten, die niet door hogere opbrengstprijzen worden goedge maakt. De agrarische gezinnen worden geconfronteerd met dalende inkomsten en stijgende kosten van levensonder houd. 2.65 6.43 6.79 101.00-104.00 37.75- 41.25 10.10- 11.30 2.63- 2.73 53.00- 56.50 87.75- 90.75 58.25- 61.25 47.25- 50.25 42.75- 45.75 14.37- 14.67 4.46- 4.76 8.30- 9.50 70.25- 73.25 16.00- 19.00 EEG-land- J. Lardinois gisteren dinsdag op uitnodiging van de Nederlandse regering een bezoek aan Den Haag gebracht. Hij ontmoette op deze dag midden in het Nederlandse vakantieseizoen alle daar nog aanwezige ministers, onder wie mr. A. van der Stee van Landbouw en Visserij, en hij had ook een gesprek met het Land bouwschap. De advieskoersen voor buitenlands bankpapier geldend in Amsterdam op de vol- 2.55- 6.13- 6.49- BRUSSEL. Van Elslande, de Belgi sche minister van Buitenlandse Zaken, heeft tijdens het tussen de negen minis ters van buitenlandse zaken van de Eu romarkt gevoerde politieke overleg, ge pleit voor steun van de gemeenschap aan Portugal. uw gesprekspartner voor kantoorefficiency (Van onze redacteur in Brussel) BRUSSEL De negen landen van de Europese Gemeenschap hebben minder te bieden dan men gehoopt had wanneer zij op 25 en 26 juli in Kingston op Jamaica ver gaderen over een associatie-over eenkomst met de ministers van 40 landen uit Afrika, het Caraibisch gebied en de Stille Zuidzee. DEN HAAG (ANP), bouwcommissaris ir. P. heeft .A

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 11