Loting Europese MOEILIJKE BROKKEN bekertoernooien AJAX EN FC TWENTE Verkouden Ponsteen was toch superieur op I Hier gebeurde het: U gaat heel wat geruster op vakantie als u eerst naar de Amro Bank gaat POLITIEKE EUROPA CUP-PROBLEMATEK VOOR FEYENOORD EN PSV IP LANGKRUIS WEER BESTE SPRINTER 1 1 F i «■■I ■f J* 4W F5 1974 SPORT WOENSDAG JULI 2 4 12 UEFA Cup: Landskampioenen: Politiek bij Bekerwinnaars: m x ivoor □or: 5- N RS RS Teleservice en binnen de kortste keren wordt geld telegrafisch overgemaakt naar de bank ter plaatse, waar ook in Europa. Daarom: ga bijtijds naar de Amro Bank in uw buurt. Voor buitenlands geld, cheques en uw reisverzekering. En pak dan meteen het gratis landengidsje F- Merkwaardig Vraagtekens -- -TT ■BBL Met kontant geld op zak loopt u altijd een zeker risiko. Stap daarom voordat u op vakantie gaat even binnen bij de Amro Bank. Daar vertelt men u graag hoe u uw vakantiegeld het verstandigst kunt verdelen tussen kontante buitenlandse valuta en cheques. Amro Reischeques bijvoorbeeld. Raakt u ze op de een of andere manier kwijt, mee. 't Geeft u allerlei nuttige dan hebben anderen er niets aan en u krijgt informatie over wisselkoersen, ze gewoon vergoed. U belt even met Amro buitenlandse munteenheden enz. i H.WJ 11 !l ilfli i.jf I' 1» 9 F WW'’ I (Van onze sportredactie) van Wereldrecord nu binnen bereik 1. Enith Brigitha eet (Van onze sportredactie) (Van onze sportredactie) van weg 9E (ADVERTENTIE) Amersfoortse duo toch niet. 9 19 a UTRECHT Enith Brigitha is klaar voor de sprong naar de hoogste top. Al zo’n twee jaar neemt de 19-jarige Amsterdamse zwemster op vier nummers een vooraan staande positie in, maar uitzicht op een wereldrecord had ze toch nog niet. Dinsdag heeft ze dan de voorlaatste stap gezet. Oj> de 100 meter vrije slag nog altijd het meest sensationele zwemnummer is Enith met haar nieuwe Nederlandse record van 57,68 nog maar 0,17 sec. van de wereldtoptyd van de Oostduitse Kornelia Ender verwijderd. 8 uur rstel- De strijd tussen Twente en Ipswich is voor wat de Nederlandse Europa-Cup- vertegenwoordigers betreft de meest in het oog springende ontmoeting. „Dat moet een revanche worden”, riep Twen tenaar René Notten als eerste reactie uit. Ondanks het feit dat hij in contact met Ajax staat, is Notten toch meer met Ipswich bezig dan met Stoke City, de eerste tegenstander van Ajax. Trainer Spitz Kohn: „Ipswich is naar mijn mening nog sterker geworden”. Twente-voorzitter Masman als commen taar op de loting: „Ik had die Engelsen liever tegenover ons in de finale gehad”. Bobby Robson, manager van Ipswich Town: „Het is jammer dat een van beide De geweldige prestatie van dinsdaga vond heeft wel enige vraagtekens ge plaatst achter de stelling van Bert Sit ters, dat de beste toekomst voor Enith op de 200 meter rugslag ligt. „Daar blijf ik ook nu nog bij”, aldus de bondscoach. „Natuurlijk, op de sprint heeft ze ook geweldige vooruitzichten, maar op de 200-rug zou ze de meeste vooruitgang kunnen boeken. Ze heeft zelf echter de voorkeur voor de 100-vrij. Ze vindt de. borstcrawl nu eenmaal prettiger dan de rugslag. En dat spreekt uiteraard ook mee.” sterke teams al na de eerste ronde moet afvallen. Ik had Twente liever in een later stadium nogmaals ontmoet. Het is nu te vroeg”. Feyenoord-trainer Coerver toonde zich in Sittard, waar de landskampioen in een trainingskamp zit, wel tevreden met Co leraine. „Eerst thuis is een voordeel voor Pint van der Meent, trainer van FC Amsterdam, is niet erg gelukkig met FC Hibernians. „We hebben tegen zo’n team niets te winnen. Ik had liever een echte tegenstander gehad, dan kan je tenmin ste zeggen dat je wat bereikt hebt als je erdoor komt. Financieel was een sterke tegenstander ook veel beter geweest. Een Duitse club of zo, dat was wat geweest”. De speeldata zijn: eerste ronde: 18 september ’en 2 oktober; tweede ron de: 23 oktober en 6 november; derde ronde (alleen UEFA-Cup) 27 no vember en 11 december, kwartfinales: 5 en 19 maart, halve finales: 9 en 23 april. Finales UEFA-Cup: 7 en 21 met ïroot ijs sfeer eopend en zo. 1328. ien 1, are ciale 1, il l en H’LEM 30 iwe rr. J AMSTERDAM. Zelfs voor buiten staanders kwam de nationale achtervol- gingstitef van Herman Ponsteen (21) nauwelijks meer als een verrassing. Bij absentie van de naar de profs vertrok ken Roy Schuiten, de regerende kampi oen, kon de Njjverdalse MTS-student on der normale omstandigheden de nationale baantitel onmogelijk ontgaan. Een favo- De UEFA heeft Stoke City verzocht de eerste wedstrijd tegen Ajax op een andere datum dan de vastgestelde 18 september te spelen. Een soortgelijk verzoek richtte de UEFA tot Olympique Lyon voor het duel tegen Red Boys. De wedstrijden Dundee FC— RWD Molenbeek, Juventus—Vorwarts Frank fort, Steagul Rosu BrasovBeslktas Istanboel en Velez Mostar—Spartak Moskou werden omgezet, zodat de als tweede genoemde club eerst thuis zal spelen. mijn team”. Coerver wilde niets kwijt over het feit dat Feyenoord in het politiek gevaarlijke Noord-Ierland moet speten. „Ach, vorig seizoen hebben ande re Europese teams er toch ook gevoet bald. Ik weet alleen nog niet hoe we naar Noord-Ierland toegaan en of we op het vliegveld in Belfast aan zullen ko men”. De voorzitter van Coleraine, Jack Do herty: „Ik zie geen reden waarom Feyen oord niet hier naar toe zou komen. Er kunnen ook' geen bezwaren zijn van de zijde van de UEFA, lijkt me. Het zou in ieder geval erg jammer zijn als dat wel zo was, want het is voor ons bijzonder aantrekkelijk dat een uitstekend bekend staande club als Feyenoord op ons veld komt spelen”. DEN HAAG. UEFA-Cupdeelnemers Ajax en FC Twente hebben de zwaar ste tegenstanders geloot van de in totaal vijf Nederlandse clubs die zich in sep tember in het Europese bekergewoel gaan storten. Terwijl Ajax eerst uit tegen Stoke City moet aantreden, krijgt FC Twente ook eerst in Engeland Ips wich Town tegenover zich, het team dat de Twentenaren vorig seizoen in de acht ste finales uitschakelde. De derde Neder landse UEFA-Cupvertegenwoordlger, FC Amsterdam, ontvangt 18 september in het Olympisch Stadion voor de eerste wedstrijd FC Hibernians uit Malta. Landskampioen Feyenoord en bekerwin naar PSV ontmoeten (beide eerst thuis) Noordierse teams. De Rotterdammers komen in de Europa Cup I uit tegen FC Coleraine en de Eindhovenaren lootten voor hun eerste wedstrijd in de Europa Cup II-strijd FC Ards. Kee*>e '”n ‘en onderstreepte giste ravond in Amsterdam nog eens haar kandidatuur voor de nationale achter- volgingstitel bij de dames. In de series zorgde de Zeeuwse met haar L07J* voor de ahsoiaut laelsti Bert Sitters rekent er echter min of meer op, dat Anke de limiet zal halen Wat niet wil zeggen dat de Amersfoortse dan ook op het persoonlijk nummer in Wenen zal starten. Anke zal dan name lijk ook nog sneller moeten gaan dan Veronica Stel, want op de Europese kampioenschappen mogen er maar twee zwemsters of zwemmers per land star ten. In het duel om die tweede positie achter Enith Brigitha zullen Annelies Maas (kampioene bij de meisjes onder M jaar met 60,99) en Ada Pors (titel- houdster in de leeftijdsgroep onder 16 jaar met 61.05) zich ongetwijfeld ook mengen. Dat belooft dus wel het een en ander voor de all-in-finale. De kans dat Nederland in Wenen met een complete damesploeg aan de start kan verschijnen, is minder groot geble ken dan bondscoach Sitters vorige week nog verwachtte. Op de schoolslag, zoals de laatste jaren gebruikelijk is, stellen de kandidates teleur. Wijda Mazereew kwam met 1.18,04 nog het dichtst in de buurt van de limiet (1.16,9). Corry Gramme en Ali te Riet zijn met respec tievelijk 1.19,51 en 1.19,64 verder van hun doel verwijderd dan ooit. Achter Enith Brigitha vielen de tijden op de 100-meter vrije slag enigszins tegen. Veronica Stel werd tweede met 60.58, waarmee zij 0,08 sec. boven de limiet voor Wenen bleef. Het Eindho- tert je heeft tot zondag de Ajax-manager Hans Kraay sprak van „een merkwaardige” loting. „Niet wat betreft onze tegenstander Stoke City, maar wel vanwege het feit dat wtf en Twente zulke sterke tegenstanders heb ben getroffen met gevolg dat na de eerste ronde al twee topteams wegvallen”. dernis op te ruimen. Voor Anke Rijnders is de marge iets groter. Zij werd derde met 60,87, waar mee ze wel haar beste seizoentijd reali seerde. Weliswaar had Anke, en zeker ook haar trainer Wout Gerritse, gehoopt reeds nu aan de selectienorm te kunnen voldoen, maar echt teleurgesteld was het Eigenlijk glipte het wereldrecord Enith Brigitha dinsdagavond net tussen de vingers door. „Alles zat mee en bijna alles ging ook goed. Alleen haar start had misschien nog net iets beter kunnen zijn. Niet dat die echt slecht was, maar ze is vaak genoeg toch nog wel een fractie sneller gegaan”, vertelde bonds coach Bert Sitters, die overigens van mening was dat de IJ-zwemster echt iets „onmogelijks” zou hebben gepres teerd als ze nu al Kornelia Ender van haar troon had weten te stoten. ZÜRICH. De gistermiddag in Zurich verrichte loting voor de drie Europese bekertoernooien had het volgende resultaat: Finale Europa Cup II (bekerwin naars): 14 mei. Finale Europa Cup I (landskamnioenen): 28 mei. Stoke City speelde één keer eerder in de UEFA Cup. In 1972 werd het team al in de eerste ronde door het Duitse Kaiserslautern gewipt (thuis 3-1 winst, maar uit 4-0 verlies). De bekendste spe lers in het team van coach Waddington zijn Geoff Hurst en Alan Hudson, die vorig jaar van Chelsea werd overgeno men voor bijna anderhalf miljoen gulden. De tegenstander van PSV, momenteel Het net missen van het werelderecord kon de vreugde bij Enith en haar train- ster Wil Storm geenszins drukken. „Dit hebben Enith en ik graag gewild. We hadden al een beetje die 57 seconden in ons hoofd. En nu het kon het weer was geweldig goed, windstil praktisch gebeurde het ook. Het wereldrecord? Ik geloof niet dat ze het in het weekeinde tijdens de all-in-finale al kan pakken. Ze zwemt dan erg veel nummers, maar er zitten nog Europese kampioenschap pen achter. En ik heb altijd tegen Enith gezegd, dat als er iemand is die Kornelia Ender kan pakken, dat zij dat is.” „Tot vanmorgen”, zo redeneerde Sit ters, „was Enith met haar beste tijd van 58.53 nog bijna een volle seconde lang zamer dan Kornelia. Op de 100 meter vrije slag overbrug je dat niet in een of twee races. Toen ze vanmorgen in de serie 58.27 maakte, kwam de 57-secon- dengrens in zicht. Daar is ze nu onder en staat ze vrijwel op hetzelfde niveau als het Oostduitse meisje. Beiden zijn natuurlijk nog niet aan het eind van hun Latijn. Dat kan straks in Wenen tijdens de Europese kampioenschappen een geweldige strijd worden.” „Ze had van tevoren tegen me gezegd, dat ze voluit zou zwemmen tot het moment dat zij zou voelen dat ze de zaak dreigde te forceren. Ja, ze heeft nog altijd last van haar hand. Als je het haar zelf zou vragen, ontkent ze het, omdat ze het niet als excuus wil gebrui ken, maar vanmorgen kwam ze nog huilend uit het water nadat iemand tegen haar hand had gestoten. We heb ben er nog alle vertrouwen in, dat ze Wenen haalt. We gokken beslist niet op een estafetteplaats, maar ik geloof zeker dat ze op de 200 meter vrij nog betere kansen heeft”, aldus Wout Gerritse. Harry Cavan, president van de Irish Football Association, verklaarde dat er voor wat betreft de inschrijving van Noordierse clubs geen bepaalde voor zorgsmaatregelen waren genomen. „De Europese clubs zullen allemaal in Noord-Ierland willen spelen, net zoals vorig jaar”. Coleraine speelt voor de eerste maal in het toernooi der lands kampioenen. In het seizoen 1965-1966 deed Coleraine mee aan het toernooi van de bekerwinnaars, maar werd in de le ronde met een totaalscore van 1-10 door Dynamo Kiev uitgeschakeld. In 1970 en 1971, toen men voor het Jaarbeursste- dentoernooi had ingeschreven, wonnen de Ieren in de eerste ronde van Jeunesse d’Esch uit Luxemburg, waarna de twee de ronde Anderlecht te sterk was. In 1971 werd in de eerste ronde het Schotse Kilmarnock verslagen. In de tweede ronde moest Coleraine ecther buigen voor Sparta. PSV (Ned.)Ards Linfield (N.- lerl.), Dynamo Kiev (Rusl.)CSKA Sofia of Etar Timovo (Buig.), Gwar- dia Warschau (Pol.)— AC Bologna (It.), FC Liverpool (Eng.)Strömsgod- set Drammen (Nw.), Paok Saloniki (Griek.)—Rode Ster Belgrado (Joeg.), Benfica (PortIf Vanlose (Den.), Fe- renevaros (Hong.)Cardiff City (Wales), Real Madrid (Sp.)—Frem Reykjavik (IJsl.), Waregem (Belg.) Austria Wien (Oost.), Hamburger SV of Eintracht Frankfort (W.-Dld.)AS Monaco (Fr.), Rursaspor (Turk.)— Finn Harps (lerl.), Dundee United (Schot)Jiul Petroseni (Roem.). Avenir Beggen (Lux.)Paralimni (Cyprus), FF Malmö (Zw.)FC Sion (Zwits.), Sliema Wanderers (Malta) Reipas Lathi (Finl.), Slavia Praag (Tsj.)Carl Zeiss Jena (O.-Dld.). rietenroi die Ponsteen niet angstig maakte. Veel meer zorgen maakte hij zich om een plotseling opgekomen ver koudheid, die hem gisteravond in het kille en sfeerloze Olympische Stadion ook verhinderde een toptijd te realise ren. Spannend zal die „super-eindstrüd” op de 460 meter wisselslag-persoonlijk bij de dames beslist ook worden. Na de finales in de diverse leeftijdsgroepen zijn er drie kandidates voor de twee plaatsen in de EK-ploeg. José Damen lijkt met haar 5.10,75 van dinsdagavond onbereikbaar voor Yolanda Aggenbach (5.12,18) en Wijda Mazereew (5.13,9). FC Köln (W.-Dld.)—Kokkolan PV (Finl.), Eintracht Frankfurt of Ham burger SV (W.-Dld.)Bohemians Dublin (lerl.), Derby County (Eng.) Servette Genève (Zwits.), Ipswich Town (Eng.)FC Twente (Ned.), Sto ke City (Eng.)Ajax (Ned.), Rapid Wien (Oost.)Aris Saloniki (Griek.), Wacker Innsbruck (Oost.)Borussia Mönchengladbach (W.-Dld.), Sturm Graz (Oost.) FC Antwerp (Belg.), Lo komotiv Plovdiv (Buig.)Raba Vasas Eto Györ (Hong.), Etar Tirnovo of CSKA Sofia (Buig.)Internazionale Milan (It.), Perzoporicos Larnaca (Cy prus)Dukla Praag (Tsj.), Freja Ran- ders (Den.)Dynamo Dresden (O.- Dld.), BK Kopenhagen (Den.)Atleti co Madrid (Sp.), FC Dundee (Schotl.)RWD Molenbeek (Belg.). Real Sociedad (Sp.)Banik Ostrava (Tsj.), FC Nantes (Fr.)—Legia War schau (Pol.), Olympique Lyon (Fr.) Red Boys Differdange (Lux.), Pana- thinaikos Athene (Griek.)Grasshop pers Zürich (Zwits.), FC Valur (IJsl.)FC Portadown (N.-Ierl.), Ju ventus Turijn (ït.)FC Vorwarts Frankfort am Oder (O.Dld.), SSC Na poli (It.)Videoton SC Szekesfeher- var (Hong.), AC Torino (It.)Fortuna Düsseldorf (W.-Dld.), Rosenborg Trondheim (Nw)FC Hibernian (Schotl.), IK Start Kristiansand Wiel Coerver: „Vorig seizoen speelden alle Europese clubs ook in Noord-Ier- land”. tijd tijdens de all-in-finale moet ze zich waarmaken om die geringe hin- Enith Brigitha en haar trainster Wil Storm genieten na van de krachtsexplosies Nederlands topzwemster. op toernee in Zweden, in het toernooi de bekerwinnaars eindigde vorig seizoen als achtste van de twaalf clubs in de Irish League. De bekerwinst van FC Ards was een verrassing, ook al was dat al drie keer eerder voorgekomen. In het seizoen 1969-1970 speelde FC Ards ook mee in het toernooi om de Europa Cup voor bekerwinnaars. De Ieren speelden in de eerste ronde thuis ver dienstelijk 0-0 tegen AS Roma, maar verloren uit met 1-3. Levski/Spartak Sofia (Buig.)Ujpest Dosza (Hong.), If Keflavik (UsL) Hajduk Split (Joeg.), Feyenoord (Ned.)Coleraine (N-Ierl.), Ararat Erewan (Rusl.)Viking Stavanger (Nw.), Hvidovre Kopenhagen (Den.) Ruch Chorzow (Pol.), Celtic Glasgow (Schotl.)Olympiakos Piraeus (Griek), Saint Etienne (Fr.)Sporting Lissabon (Port.), Leeds United (Eng.)—FC Zürich (Zwits.), Slovan Bratislawa (Tsj.)Anderlecht (Belg.) FC La Valetta (Malta)HJK Helsinki (Finl.), Omonia Nicosia (Cyprus) Cork Celtic (lerl.), Universitatea Craiova (Roem)Atvidaberg FF (Zw.), Jeunesse d’Esch (Lux.)Fener bahce Istanbul (Turk), CF Barcelona (Sp.)—Vost Linz (Oost.), Bayern München (W.-Dld., titelverdediger) en FC Magdeburg (O.-Dld.) zijn vrijge steld. (W.-Dld.), (Nw)— FC IK Start (Nw.)Djurgarden (Zw.), FC Amster dam (Ned.)—Hibernians FC (Malta), Gornik Xabrze (Pol.)Partizan Bel grado (Joeg.), Vitoria Setubal (Port.) —Real Zaragoza (Sp.), FC Porto (Port.)Wolverhampton Wanderers (Eng.), Steagul Rosu Brasov (Roem.) Besiktas Istanbul (Turk.), Oesters Vaxjö IF (Zw.)Dynamo Moskou (Rusl.), Boluspor Bolu (Turk.)Dina mo Boekarest (Roem.), Velez Mostar (Joeg.)Spartak Moskou (Rusl.). Daartoe gedwongen door de razend rap vertrokken Peter Nieuwenhuis, die op deze manier Ponsteen wilde over bluffen, was de blonde Twentenaar ge dwongen tot een maximale krachtsin spanning. Tergend langzaam maar in soepele stijl liep hij steed verder weg van Nieuwenhuis. Het verschil zou ech ter nooit meer bedragen dan drie secon den. Volkomen leeg gereden bereikten tenslotte beiden de verlossende eind streep, nadat kort daarvoor Gerrie van Gerwen wegrenner Frits Schür in twee de instantie (na een lekke band van Schür) in de strijd om het brons had teruggewezen. Voor Herman Ponsteen, vorig jaar in San Sebastian bij de wereldkampioen schappen winnaar van zilver (achtervol ging) en twee keer brons (kilometer- tijdrit en ploegachtervolging) betekende deze eerste achtervolgingstitel echter een forse aanslag op zijn weerstandsvermo gen. „Het leek of ik uit elkaar barstte. Ik kreeg bijna geen lucht meer. Het leek net of alles samenkneep. Toen ik het stadion binnenkwam, dacht ik dat een tijd van 4.54 tot de mogelijkheden be hoorde. Maar al in de halve finales wist ik dat de vochtigheidsgraad te hoog was. Je kon het al horen aan de dames. Ze kwamen bijna fluitend over de streep**. Herman Ponsteen heeft steeds be weerd in elk geval niet voor de Olympi sche Spelen in Montreal een licentie als profrenner te zullen aanvragen. Inmid dels denkt de Nijverdaler daar echter iets anders over. „Mocht ik over drie weken in Montreal wereldkampioen achtervolging worden, dan heb ik er wel zin in om over te gaan. Mits ik natuur lijk een redelijk aanbod krijg. Ik ben nu vierdejaars, maar wordt mij een goed contract aangeboden dan laat ik het laatste jaar op de MTS (bouwkunde) schieten”. Bij de sprinters prolongeerde Rini Langkruis zijn nationale titel gemakke lijk. In de finale had Langkruis betrek’- kelijk weinig moeite met Ton Raayma- kers. Een nieuwe sprintbelofte is onte genzeglijk Laurens Veld. De heel wat meer ervaren Ton Raaymaker had zelfs drie ritten nodig om de nog onervaren Veld uit de finale te houden. In het gevecht om het brons nam de inmiddels gewaarschuwde Ben ten Thije geen en kel risico en won beide ritten. MM F'- I—,-.i i wW-ub

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 13