LONDEN WIL SNEL GAAN PRATEN Gezin dook onder in bos Bewoners van Athene vieren uitbundig feest op straat Acht maanden cel voor heroïnebezit Groeiend verzet Chili Karamanlis Vijf Nederlandse toeristen bij bus ongeluk gewond J na ruzie met koningin naar Parijs Clerides wil onafhankelijk Cyprus Makarios „binnen enkele weken weer president van Cyprus” BB v Ff ■L Genève-conferentie NA BURENRUZIE NA NIEUWS OVER KOMST VAN KARAMANLIS Aanslag op ambassadeur was voorteken achtergrond I- 3 BINNENLAND-BUITENLAND WOENSDAG 2 4 JULI 1974 „Fascisme dood” (Van onze redactie buitenland) Kolonelsregime Studentenonlusten I •n v d 1S e ?t !t i. e 1 te, •d De Griekse president Ghizikis heeft de voormalige Griekse pre mier Karamanlis gisteren gevraagd uit zijn (vrijwillige) ballingschap in Parijs naar Griekenland terug te keren. Karamanlis is verzocht premier te worden van een nieuw Grieks burgerkabinet. sa Vertrek Sampson brengt rust (vervolg van pagina 1) en e- ;e f- Konstantijn r KARAMANLIS Panagoelis 1 r r n al n ATHENE. (Reuter en AFP)— In Grie kenland heeft het kabinet van Adaman- tios Androetsopoelos zijn ontslag aange boden. Deze uit militairen en burgers bestaande regering blijft in functie zo lang er nog geen nieuw kabinet is ge vormd. Dit zal waarschijnlijk vanavond nog of morgen het geval zijn, gezien de belangrijke beslissingen die op zeer kor te termijn moeten worden genomen in zake de toestand op Cyprus. In Genève gaan Engeland, Turkije en Griekenland deze week om de conferen- tietafel zitten om een oplossing te zoe ken voor de situatie die ontstaan is door de afzetting van president Makarios door Griekse officieren van de Cyprische na tionale garde op 15 juli en de daarop volgende invasie door Turkse strijd krachten. In een uitbundige stemming, die her inneringen opriep aan de bevrijding van het nazi-juk, hebben de Grieken gister avond het nieuws verwerkt dat ex-pre- mier Karamanlis uit zijn vrijwillige bal lingschap in Parijs zou terugkeren om Bijna acht jaar tot 1963 bleef Ka ramanlis aan het bewind. Zijn aftre- De politie waarschuwde de steeds aan groeiende mensenmassa zich te versprei den, omdat het militaire bestuur nog steeds van kracht was. Er zou geweld worden gebruikt, als aan dit bevel geen gehoor werd gegeven. De juichende menigte trok zich echter niets van de politieluidsprekers aan. En masse trok men op in de richting van het oude parlementsgebouw. „Zo moet het een paar maanden geleden in Lissabon den op 11 juni wordt toegeschreven aan een persoonlijk verschil van me ning met de zeer omstreden koningin Frederika. Meteen na zijn beëdiging vertrok de rides met een auto van de VN-troepen naar de Turkse sector van Nicosia voor zijn gesprek met Denktash. Hij had ook direct een onderhoud met Luis Weck- man-Munoz, de vertegenwoordiger van de VN-vredesmacht op Cyprus. Over de status van Clerides bestaat nog onzekerheid. In de berichten van radio-Nicosia werd hij de nieuwe presi dent van Cyprus genoemd, maar volgens de Cyprische ambassade in Parijs heeft Aartsbisschop Makarios verwacht bin nen enkele weken als president terug te keren op Cyprus. Op een persconferentie zet niet alleen binnen Chili, maar ook in het buitenland. :st sn o- or et dt je n n >r g ie ij- en en ;en ■ld. ie- de op j- iu ge it- jn ;st lie he ke In i.t- jrs de en iet »- 1- >e 12 n an iet u- [er te lek Id- let tot la de de jeft es- ing hij is, :an ren ro- ar- te- 21 ren bet net en. -kgd :he >en ?a- ïde ian ir- les tar je- li- in sr- je, de ?re iry an re- i. iet ap, ?e- ige sc an im slg en le s 3— rd zo e- de ANKARA, LONDEN. (Reuter en AF- P)Engeland en Turkije zijn overeen gekomen dat de vredesbesprekingen over Cyprus vandaag in Genève kunnen be ginnen. Het wachten is nu op een mede deling uit Athene, die waarschijnlijk door de binnenlandse politieke ontwik kelingen daar wordt vertraagd. Grieken land heeft eerder voorgesteld de confe rentie uit te stellen tot vrijdag, maar Engeland dringt aan op een zo spoedig mogelijk begin van de besprekingen. Met vlaggen, opgeheven armen en bloe men vierde men gisteravond feest in Athene. Deze foto werd genomen voor de polytechnische school in de Griekse hoofdstad, waar vorig jaar nog tientallen jonge mensen werden vermoord door het Griekse kolonelsregime. Nu was er een opgewonden stemming omdat het zeven jarig rijk van de kolonels eindelijk ten einde lijkt te lopen. „Het volk is soeverein!”, werd er ge roepen. „Vanavond is het fascisme dood!” „Lang leve de democratie!” en „weg met de folteraars van de geheime politie!” waren eveneens veel gehoorde leuzen. fende honden”, omdat de hele nacht politie en marechaussee op pad wa ren geweest om de mensen te bewer ken. Negentig percent van het leger stemde toen op de ERE en Papandre ou, Karamanlis grootste tegenstander van de Centrum Unie, sloeg behendig politieke munt uit de situatie in een Griekenland dat steeds rijper werd voor werkelijke democratie. (Van onze voormalige redacteur in Chili, Henk Ruyssenaars) De twee Duitsers hadden de politie na hun aanhouding verteld dat ze een vriend in Zutphen hadden bezocht. In hun kleding werd echter een adres in Amsterdam gevonden van een verdacht huis met illegaal in Nederland verblij vende buitenlanders. Daar zouden de verdovende middelen verhandeld zijn. Wie is deze Konstantin Karaman lis? Geboren in een Noordmacedo- nisch dorp, moest hij al vroeg de zorg van zijn zeven broertjes en zusjes op zich nemen nadat zijn vader was overleden. Hij studeerde rechten en leerde daarnaast door zelfstudie En gels. (Van onze redactie buitenland) Glafkos Clerides, de nieuwbenoemde president van Cyprus, is een gematigde centrumfiguur. Zijn kwaliteiten worden zowel door de Grieken als door de Turken erkend. Hij geldt afc een voor stander van een onafhankelijk, onver deeld Cyprus, maar hecht tegelijkertijd grote waarde aan nauwe betrekkingen met Griekenland. Als voorzitter van het Cyprische par lement verving Clerides vaak Makarios, wanneer deze buitenlandse reizen maak te. De grondwet bepaalt dat de parle mentsvoorzitter en niet de Turk'se vice-president de president vervangt wanneer deze afwezig of ziek is. De nu 55-jarige Glafkos Clerides is geboren in Nicosia, studeerde in Groot- Brittannië en diende in de Tweede we reldoorlog bij de Britse luchtmacht. Tij dens een bombardementsvlucht boven nazi-Duitsland werd hij neergeschoten en krijgsgevangen gemaakt. Hij wist drie maal te ontsnappen, maar werd telkens weer gepakt. Na de oorlog werd hij advocaat op Cyprus. Tijdens de strijd van de Grieks- Cyprioten voor onafhankelijkheid van Engeland verdedigde hij EOKA-verdach- ten voor de bijzondere rechtbanken. In het verleden heeft Clerides eens gezegd, dat hij bereid zou zijn Makarios op te volgen als president, „als de aarts bisschop geheel uit eigen beweging en zonder enige druk van wie dan ook het politieke toneel zou willen verlaten.” Evenals Makarios gaat hij er van uit dat de toekomst van Cyprus op Cyprus beslist moet worden. zijn geweest”, hoorden we iemand zeg gen. Om negen uur gisteravond, drie uur nadat de Griekse nationale radio had aangekondigd, dat het kolonelsregime door een regering van burgers zou wor den vervangen, leek Athene een com pleet gekkenhuis. De mensen waren uit zinnig van vreugde. Ze lachten, ze huil den, ze vlogen elkaar om de hals. Jonge mensen holden kriskras door de straten, kropen op balkons en op auto’s, terwijl zich overal verkeersopstoppingen voor deden. De politie stond machteloos. Dufde blijkbaar niet in te grijpen. „Weg met de junta!” werd er door een groep mensen, die dichtopeengepakt op een dak ston den, gescandeerd. De Atheners waren zielsblij met de situatie, die was ontstaan. Nog geen vier uur eerder kon van een toestand van ongerustheid en verslagenheid worden gesproken in verband met de Cyprische crisis en de onzekerheid over de Geneef- se conferentie. Men voelde dat er iets broeide, dat de junta zich in moeilijkhe den bevond, maar niemand wist precies wat er gaande was. De toeristen namen deel aan een door de VARA georganiseerde Rijnreis. Het schip lag in de haven van Boppard. Van daaruit maakten de 130 toeristen en de reisleider in drie bussen van een West- duitse onderneming een dagtocht. Tussen Bad Neuenahr en Ahrweiler (enige tien tallen kilometers ten zuiden van Bonn), schrok een van de chauffeurs van een onhandig manoeuvrerende automobilist. Zijn bus raakte van de weg. Tijdens de val sloeg het voertuig over de kop. De vijf ernstig gewonden - met voor namelijk botbreuken en rugletsel - wer den naar een ziekenhuis in Bad Neuen ahr gebracht. De Turkse premier Bulent Ecevit heeft gisteren in het parlement in Anka ra meegedeeld, dat de Turkse troepen gisteren nog enkele nesten van Grieks- Cyprisch verzet, die door te Turken waren omsingeld, hebben opgerold.” Hij zei dat het Turkse leger de kuststad Kerenia en een kuststrook ten oosten en ten westen van deze stad in handen heeft, evenals een corridor naar de Turkse sector van Nicosia. „Onze verlie zen op Cyprus waren 57 doden. 184 gewonden en 242 vermisten.” BONN. - Vijf Nederlandse toeristen hebben gisterochtend ernstige verwon dingen opgelopen toen de bus waarin zij een tochtje door het Ahrdal maakten, van de weg raakte en vier meter lager in de bosjes belandde. Er waren achttien lichtgewonden. gemeenschap op Cyprus. Clerides en Denktash zijn goede bekenden van el kaar, die jarenlang hebben samenge werkt bij de onderhandelingen voor een nieuwe grondwet. Zelfs verklaringen van senatoren van de Christen-Demoeratische partij <CD) verschijnen niet in de dagbladen of andere media in Chili. In Europa heeft de Chileense verzetsbeweging haar hoofdzetel in Rome en onderhoudt van daaruit niet alleen contacten met de verzetsgroepen in Chili, maar ook met gevluchte politieke activisten die zich in de verschillende VVesteuropese en La- tijnsamerikaanse landen bevinden. Een groot gedeelte van deze vluchtelingen heeft blijkbaar maar een wens: patria o muerte (vaderland of dood). van de 1967, „In een wolk van blauwe sigaret tenrook en met een vals paspoort verdween Karamanlis naar Parijs”, zo schreef de Britse correspondent Thornberry destijds. Een vrijwillige ballingschap die elf jaar zou duren. Clerides aan de Verenigde Naties laten weten dat hij de functie van waarne mend president uitoefent. In een radio-uitzending is door ex- president Sampson gezegd dat Clerides, wegens diens ervaring, beter geschikt was dan hij om het land te leiden. Maar, aldus Sampson, „ik trad af met een zuiver geweten”. Zijn handelingen sinds de staatsgreep van 15 juli, die een einde maakte aan de regering van presi dent Makarios, „waren gemotiveerd ge weest door de wens een burgeroorlog te voorkomen.” ARNHEM (ANP) Twee eenentwin tigjarige Berlijners, die in Gendringen waren gesnapt met een hoeveelheid he roïne in de rugleuning van de door hen gehuurde auto, zijn gisteren door de Arnhemse rechtbank veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf met af trek van voorarrest. En nu men blijkbaar over de schok is heengekomen die deze staatsgreep te weeg heeft gebracht in Chili, beginnen de guerrilla-activiteiten langzaam op gang te komen. Volgens betrouwbare berichten uit Chileense bron, is deze aanslag het begin van een wereldomvat tende actie waarbij verzetsgroepen naar Palestijns model te werk zullen gaan in kaders. NICOSIA. (Reuter, AFP en UPI) Na de bekendmaking door radio-Nico sia dat Nikos Sampson als president is opgevolgd door Glafkos Clerides, de voorzitter van het Cyprische parlement, is de rust op Cyprus weergekeerd. Eer der op de dag waren felle gevechten gemeld om het vliegveld van Nicosia en langs de „groene lijn”, die de Turkse en Griekse gemeenschappen in Nicosia van elkaar scheidt. Het vliegveld is inmiddels in handen van VN-troepen. Engeland heeft Clerides als waarnemend president erkend. Clerides had direct na zijn beëdiging door de waarnemend aartsbisschop Gen- nadios een gesprek met Rauf Denktash, vice-president en leider van de Turkse SOEST (ANP). Het uit man, vrouw en vijf kinderen bestaande gezin Portier uit Utrecht heeft zich deze week drie dagen schuil gehouden in een zelfge maakte hut in de bossen rond Soest. Het gezin was gevlucht voor de wederzijdse buren in Utrecht, die in onmin met elkaar leven. Za.terdag raakte ook de 28- jarige heer Portier erbij betrokken. Tijdens een vechtpartij tussen zijn beide buren liep hij ook een messteek op, die hem ernsig aan zijn linkerarm verwondde. Bovendien werden dermate ernstige dreigementen tegen hem geuit, dat hij het maar verstandiger vond om met zijn vrouw en vijf kinderen in leeftijd variërend van elf maanden tot negen jaar te vluchten. Zij doken zaterdag onder in een van de bossen tussen Soest en Soesterberg. Met takken en andere materiaal uit de omgeving bouwden zij een provisorische hut, waarin zij met alleen een in de haast nog meegenomen campingbrander, twee pannen en drie dekens voorlopig wilden bivakkeren. Aan hun avontuurlijk verblijf kwam gisteren evenwel een einde, toen een surveillerende politieman hen vond: hij zag twee van de kinderen van het echt paar met afgerukte takken voor de hut de bosjes inrennen en vond toen even later de gevluchte familie Portier. Het echtpaar bleek met geen moge lijkheid ertoe te bewegen, naar huis terug te keren. Ook elders in Utrecht kon geen onderkomen voor het gezin worden gevonden. Tenslotte bleek men in het conferentie-oord „Kontakt der Kon tin m ten” in Soesterberg bereid, het gezin tijdelijk onderdak te verschaffen. De aanslag op de Chileense ambassa deur in Libanon is een van de vele tekens die duidelijk maken dat er mo menteel sprake is van een groeiend ver- Karamanlis, de stichter van de ERE, de Griekse Nationale Radikale Unie, had er in zijn rechtse kabinet ten goed de wind onder. Zijn on kreukbaarheid wordt ook door tegen standers niet ontkend. Economisch echter bevoordeelde hij duidelijk de (opkomende) Griekse industriële we reld. Maar als geheel kan zijn regerings periode worden omschreven als sta biliserend. Er was persvrijheid, het culturele leven bloeide op onder zijn regering (Theodorakis keerde terug naar zijn geboorteland) en voor zover er democratie bestond in Griekenland werd deze niet door Karamanlis aan getast. Omstreden zijn wèl de verkiezingen van 1961, die de geschiedenis zijn ingegaan als „de nacht van de blaf- in New York zei hij dat Glafkos Cleri des namens hem optreedt als waarne mend president Makarios beklemtoonde dat Clerides met zijn instemming het presidentschap heeft overgenomen. Zijn aanvaarding van deze verplich tingen is in overeenstemming met de grondwet van Cyprus en daarom een stap naar terugkeer tot de grondwettige orde, zoals voorzien in de recente reso lutie van de Veiligheidsraad”, aldus Ma karios. Hij toonde zich verheugd over het einde van het militaire bewind op Cy prus en de vorming van een burger regering. „Het herstel van de democratie in Griekenland geeft mij grote voldoe ning, ook al is dit bereikt door het opofferen van de levens van zoveel Grieken op Cyprus”. Makarios is van mening dat het einde van het militair bewind in Griekenland de toestand op Cyprus aanmerkelijk ten goede zal ko men. Makarios was verheugd over de terugkeer van ex-premier Karamanlis naar Athene: „Hij heeft bewezen een zeer bekwaam staatsman t e zijn met vele deugden”. De aartsbisschop zou ook graag zien dat koning Konstantijn weer aan de macht komt, want „persoonlijk ben ik een royalist”. Maar voegde hij er glimlachend aan toe: „Ik wil me niet Als politicus in de rechtse Hereni- gingspartij maakte hij zich populair als minister van Verkeer en Publiekee Werken door de wijze waarop hij de verkeersproblemen in Athene aan pakte. Zo trok hij op een ochtend mee met de arbeiders om te helpen de tramrails weg te breken. In 1955 na het overlijden van de ex-maarschalk Papagos (die in ’40-’41 de Italianen uit West-Griekenland verjoeg en in ’49 de Griekse commu nisten in de Grammos-bergen defini tief had verslagen) werd Karamanlis premier- Twee andere Griekse politici van rechts, Kanellopoulos en Stepha nopoulos hadden elkaar de erfenis van Papagos betwist zodat de aanwij zing van Karamanlis als premier door de toenmalige koning Paul als een grote verrassing kwam. Tenslotte een overzicht Griekse ontwikkelingen sinds toen op 21 april via een militaire staatsgreep de kolonels in Grieken land aan de macht kwamen. De coup werd geleid door Georgius Papado- poelos. 16-18 november: Studentenonlusten in Athene eisen tientallen mensenle vens. Herafkondiging van de staat van beleg. 25 november: Nieuwe militaire staatsgreep. Phaedon Ghizikis wordt president- Hoofd van de militaire po litie loannides wordt sterke man op de c-btergrond genoemd. 1973, januari: Opnieuw studenten onlusten. Botsingen met de politie tot de sluiting van de universiteit van Athene op 6 april. 1 juni: Koning Konstantijn wordt officieel afgezet. Uitroeping van de republiek. Papadopoelos voorlopig staatshoofd. 4 november: Botsingen na een her denkingsfeest van de oud-voorzitter van de centrumpartij Papandreoe in Athene. Democratische politici in het buitenland roeyen op tot een boycot van de voorgenomen parlementsver kiezingen. Sedert de staatsgreep van september vorig jaar heeft slechts sporadisch verzet plaatsgevonden in Chili, dat snel de kop kon worden ingedrukt door de militaire overmacht. Maar de laatste weken staan in het land zelf de kranten vol van overvallen door „extremisten” en nu be gint men dus ook in het buitenland actief te worden. De belangrijkste basis voor het toege nomen verzet tegen de junta is de bun deling die heeft plaatsgevonden in het linkervlak van de politieke scala in Chili. Noodgedwongen hebben alle poli tieke partijen die links van het midden staan weer een soort volksfront ge vormd, zoals ten tijde van Allende, dat natuurlijk door de junta als illegaal wordt beschouwd. De zittingen van de woordvoerders en voorzitters van deze partijen vinden in het geheim plaats en de manifesten die worden verspreid worden in ondergrondse drukkerijen vervaardigd. Geen vliegtuigkapingen of zo, ver klaarde een woordvoerder van deze groep in Rome, maar we zullen het fascisme bestrijden met alle mogelijke middelen. Een verscherping' van de be waking van de Chileense ambassades in de respectievelijke landen heeft inmid dels plaatsgevonden, maar geen enkele diplomaat die aanhanger is van de hui dige Chileense regering, kan nog zeker zijn van zijn l«v*»- doodstraf die niet ten uitvoer wordt gebracht. Panagoelis wordt jarenlang gefolterd. 1 november: Dood van de vroegere premier George Papandreou. Zijn be grafenis wordt een demonstratie te gen het kolonelsregime. 1969, januari: De Raad van Europa veroordeelt het Grieks regime. 12 december: Griekenland verlaat de Raad van Europa. 1970, 19 december: Papadopoelos bevestigt dat er geen terugkeer komt naar een „normaal politiek leven”. 1972, 21 maart: Papadopoelos zet de Griekse regent en vice-koning Geor gios Zoitakis af en benoemt zichzelf tot regent. 20 november: Studentenverkiezin gen in Griekenland en de eerste de monstraties van studenten sinds 1967. bemoeien met de binnenlandse aangele genheden van Griekenland.” Makarios zal ook naar Genève gaan voor de vredesbesprekingen, hoewel hij daar waarschijnlijk niet direct aan deel zal nemen. „Maar ik zal deelnemen aan het overleg. Geen overeenstemming zal geldig zijn zonder mijn instemming”. Hij zei ook te hopen dat Turkije zijn troepen van Cyprus zal terugtrekken. Deling van het eiland noemde hij volko men onaanvaardbaar. Makarios zei. ook dat Nikos Sampson de afgetreden president na zijn terugkeer op Cy prus kan blijven „als hij dat wil”. 24 april: Duizenden mensen worden gearresteerd en naar het eiland Jaros gedeporteerd. 22 mei: Oprichting van een linkse verzetsorganisatie, het Patriottisch Front. 29 november: Karamanlis zegt in Parijs dat „de dictatuur moet worden geëlimineerd”. 13 december: Na een mislukte te- gencoup reist koning naar Rome. 14 december: Papadopoelos minis ter-president en minister van Binnen landse Zaken. Generaal Georgius Zoi takis „regent van het koninkrijk”. 1968, 13 augustus: Mislukte aanslag op Papadopoelos- Ex-kapitein Alexandros Panagoelis krijgt de een regering van nationale eenheid te vormen, aldus meldt onze speciale ver slaggever in Athene. In het centrum van Athene verzamel de zich een menigte van vele duizenden, merendeels jonge, mensen, die leuzen aanhieven en met Griekse vlaggen zwaaiden.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 3