Van 5000 toestellen resteren er nog acht Schele tante Ju wist wat vliegen was Internationale handel in menselijk bloed uit India 3T n fie VOOR GEBRUIK TRANSFUSIE OP RIJKE PATIËNTEN Mi 24 JULI WOENSDAG 1974 (Van een onzer verslaggevers) Verliezen a (Van een speciale medewerker) Exploitatie Bloedzuigers f Klappen Noodlottig I Junkers was nooit moeders mooiste Een van de adviseurs van de Wereld Gezondheids Organisatie, de Argentijn dr. Antonio Bourcel, noemde onlangs de stroom van bloed „een ernstig probleem voor de ontwikkelingslanden”. den. Eerder, in 1934, was hij mee ge weest naar Sjanghai, en alles was goed gegaan. In 1937 ging het erom uit te zoeken of het mogelijk was het Pamir- gebergte tussen Afghaistan en China per vliegtuig over te steken. Voor een Ju-52 was dat niet zo’n eenvoudige opgave, want sommige pieken steken zeven of acht kilometer de lucht in en een Ju kan niet hoger klimmen dan tot 5800 meter. De heenreis verliep zonder moeilijkhe den, maar toen het toestel op de terug weg, nog voor het hooggebergte bereikt was, in de buurt van de Chinese stad gewend tot de Wereld Gezondheids Or ganisatie met het verzoek tussenbeide te komen en de internationale handel in menselijk bloed aan banden te> leggen. Het idee hun bloed te kunnen omzetten in geld trekt de wanhopig arme bevol king wel aan. Per keer dat ze bloed afgeven ontvangen ze 15,5 roepie van de bloedbureaus. Intussen hadden ook de Duitse Luft- waffe-generaals hun oog laten vallen op de Ju-52. Nadat ze het toestel tussen 1936 en 1939 uitvoerig hadden uitgetest boven de slagvelden van de Spaanse burgeroor log, kwamen ze tot de slotsom dat er een grote militaire toekomst voor de Ju- 52 was weggelegd. Ijzeren Annie’s grote oorlogscarrière begon al meteen met een hoogtepunt. In april 1940 vielen de Duit sers Noorwegen binnen en 300 Ju-52’s wierpen parachutisten af in de buurt van Stavanger. De Noren, die ze met angst en verbijstering naar beneden za gen komen, waren getuige van een pri meur in de krijgshistorie: het was voor het eerst dat op grote schaal militairen aan valschermen werden neergelaten. Typerend in dit verband is het weder varen van de „Kampfgruppe zur beson- derer Verwendung 9”, die oorspronkelijk uit 55 Ju-52’s bestond, maar in enkele uren tot 13 toestellen werd uitgedund. Op weg naar Den Haag moesten al twee toestellen wegens motorstoring naar hun thuisbasis terugkeren. Tien werden het Hij noemde meer in het bijzonder Amerika, West-Duitsland en Israel als landen die specialisten naar de ontwik kelingslanden sturen om de aankoop van bloed te organiseren. ngen ’40725 en 43 zenden soldaten en stukken lichte artil lerie af op hetzelfde moment dat sche pen van de Kriegsmarine troepen over zee aanvoerden. In totaal 20.000 Duitsers vochten negen dagen lang verbitterd om het bezit van het taai verdedigde eiland. Ze wonnen ten slotte, maar het kostte hun wel meer dan 4500 doden en vermis ten, en van de transportvliegtuigen wer den er ruim 200 beschadigd of vernield. gelande voorgangers, verongelukten bij hun poging om, getroffen door het af weervuur, een noodlanding te maken op de wegen rond Den Haag of werden in brand geschoten op de stranden tussen Katwijk en Scheveningen, waar ze wa ren neergestreken toen hun doelen on bereikbaar bleken. Diverse prominente leden van de Indi ase Maatschappij voor Bloedtransfusie hebben zich beklaagd over het feit dat zij door vertegenwoordigers van buiten landse firma’s zijn benaderd met lucra tieve aanbiedingen in ruil voor de lever antie van bloed. De voorzitter van de Maatschappij heeft in een circulaire zijn leden gewaarschuwd voor de praktijken van deze „bloedzwendelaars”. Het afnemen van bloed bij donors en de op lag ervan wordt in India voor het grootste deel verzorgd door organisaties van vrijwilligers. Naar de mening van dr. Singh bestaat er echter behalve toe zicht door de regering ook de noodzaak van kwaliteitscontrole op het bloed. De klacht van de leden van de bloed transfusiedienst is in het parlement ter sprake gebracht en de minister van Volksgezondheid, dr. Karan Singh, had het bepaald niet makkelijk met het sussen van de opgewonden parlementa riërs, die harde acties eisten tegen de „bloedzuigers’. De Junkers zouden in de loop van de oorlog nog meer klappen krijgen. Op 18 april 1943 was het voor de derde keer raak. Boven de Golf van Tunis raakten 100 Ju-52’s en hun escorterende jagers slaags met vier eskaders Amerikaanse P-40's. Binnen tien minuten waren er meer dan 50 Junkers in de golven ver dwenen. Verder zei dr. Bourcel dat er in de grote steden en afgelegen gebieden bloedbanken zijn gevestigd, waar dage lijks rijen van honderden ondervoede, anaemische, werkloze mannen en vrou wen voor de deur staan om hun bloed te verkopen. Veel van deze „beroeps”-do nors hebben allerlei ziekten onder de leden. De Lufthansa heeft er pionierswerk mee gedaan. Haar directeur was van het Plesman-type. maar dan wat avontuur lijker: Carl August Freiherr von Ga- blcnz vloog bij voorkeur mee als er nieuwe routes verkend moesten worden. Die drang om er zelf bij te willen zijn, is hem in 1937 bijna noodlottig gewor- HANNOVER Met de Junkers Ju-52 kan het nu elk moment ge beurd zijn. In de hele wereld be staan er anno 1974 nog acht vlieg- klare exemplaren. Acht vliegtuigen; niet veel voor een toestel waarvan er ooit een kleine 5.009 geweest zijn. Maar toch nog opmerkelijk veel voor wie bedenkt dat het eerste exemplaar al in 1932 vloog. Dat is nu 42 jaar geleden en het aantal vliegtuigtypen dat op een dergelijke staat van dienst kan bogen, is op de vingers van één hand gemakkelijk te tellen. NEW DELHI Ziekenhuizen in India kampen met tekorten aan bloed vooi transfusies. Weliswaar staan steeds meer mensen bloed af omdat ze ervoor betaald worden, maar veel ervan wordt opgekocht door buitenlandse ondernemingen. Het is trouwens een situatie die zich even zeer in andere onderont wikkelde landen, en met name ook in Zuid-Amerika, voordoet. Chotan vloog, begon een van de motoren van de D-ANOY kuren te vertonen, waardoor gezagvoerder Untucht genood zaakt was een noodlanding te maken. Het toestel stond nog maar nauwelijks aan de grond, of het werd bestormd door gewapende bergbewoners. Untucht, mecano-marconist Kirchhoff, alsmede de Freiherr werden gevangen genomen en De operatie werd, een maand later op nog groter schaal herhaald boven de Lage Landen. Maar deze keer moesten de Junkers zware verliezen incasseren. Alleen al de aanval op Nederland kostte de Duitsers meer dan 200 Ju-52’s. Ze kwamen op allerlei manieren aan hun eind. Sommige werden neergesehoten nog voor ze hun doelen hadden bereikt, andere zakten tot hun assen weg in de drassige bodem van het toen nog niet voltooide vliegveld Valkenburg en zagen geen kans meer om op te stijgen. Weer andere vlogen zich te pletter op hun al Salvador en Nicaragua de belangrijkste „leveranciers” van bloed. Alleen Zuid- Amerika exporteert maandelijks een half miljoen liter bloed naar Amerika. Dr. Bourcel: „We worden op schaamte loze wijze uitgebuit. We verkopen ons bloed tegen de allerlaagste prijzen en worden later gedwongen de derivaten te kopen tegen een zeer hoge prijs”. Het ministerie van Volksgezondheid zelf probeert al sinds 1968 te komen tot een wettelijke beperking van de uitvoer van menselijk bloed. Het heeft zich nu Deze laatste groep zou echter meer kans hebben te profiteren van bloed transfusies wanneer niet miljoenen een heden over de grens werden gevoerd. Vertegenwoordigers van buitenlandse, in Bombay en andere steden opererende bureaus kopen het Indiase bloed op tegen wat cd de wereldmarkt kan wor den beschouwd als weggeefprijzen. De geschiedenis van de Ju-52 vertoont veel parallellen met die. van de Douglas Dakota. Ze stammen uit dezelfde periode (de Junkers is een paar jaar ouder) en het feit dat er zulke grote aantallen van gebouwd zijn, danken ze allebei aan de Tweede Wereldoorlog. De Amerikanen mtt hun bondgenoten (én hun tegen standers) bouwden samen ruim 13.000 Dakota's. Daartegenover produceerden de Duitsers op hun eentje 4845 Ju-52’s, waarvan bijna 3000 in de jaren 1939- 1945. De Duitsers noemden het toestel vertederd „Tante Ju”, of, wat later, „gu- te alte Tante Ju”. In oorlogskleuren heette ze „Ijzeren Annie". Op deze manier wil men voorkomen dat bloed dat niet aan alle eisen voldoet door „de mazen van het net” slipt. Het desbetreffende ministerie zal binnenkort de inlichtingendienst te hulp roepen om de handelaars in menselijk bloed in de gaten te houden. Tevens wordt eenzelfde verzoek aan Interpol overwogen. Volgens hem zijn er alleen al in Noord-Amerika tenminste tien farma ceutische ondernemingen die jaarlijks minstens 150 miljoen verdienen aan het opkopen van bloed in de landen van de derde wereld en naderhand de derivaten tegen een 300 maal zo hoge prijs op de markt brengen. Volgens dr. Bourcel zijn behalve India, Mexico, Argentinië, Colombia, Haïti, Guatemala, Costa Rica. Honduras, El De Indiase Maaschappjj voor Bloed transfusie heeft het centrale ministerie van Volksgezondheid nu dringend om een wet verzocht die het opkopen van bloed door commerciële instellingen moet verbieden. opgesloten in de citadel van Chotan. Daar hebben ze vijf weken gezeten voordat de Chinezen hen lieten gaan. Voor Gablenz was dat overigens nog geen reden om thuis te blijven toen er in 1939 een verkenningsvlucht naar To kio op het programma stond. Tante Ju was niet wat je noemt moeders mooiste. Om te beginnen was ze uitgesproken scheel. De twee motoren (van de drie) die aan de vleugels beves tigd waren, wezen niet recht naar voren, maar duidelijk naar buiten, zodat het leek alsof het vliegtuig loenste. Het was niet het enige schoonheidsfoutje. Haar vierkante vormen maakten haar niet gracieuzer en haar golfplaten bekleding zag eruit als de gerimpelde huid van een bejaarde vrouw. Maar vliegen kon ze. Volgens de Duit sers was ze twintig jaar lang het be trouwbaarste vliegtuig ter wereld; een bewering waartegen waarschijnlijk al leen de Amerikanen met hun nog legen- darischer Dakota bezwaar zullen maken. De piloten die met Tante Ju gevlogen hebben, of dat nog doen, noemen haar „goedmoedig” en „ongelofelijk stabiel”. Het toestel lag als een blok in de lucht en vloog alsof er niets aan de hand was als de snelheid voor de landing werd teruggebracht tot minder dan 100 km per uur. Dat maakte het vliegtuig uiter mate veilig en bovendien bij uitstek geschikt voor operaties vanaf kleine veldjes, omdat met korte start- en lan dingsbanen kon worden volstaan. De Ju-52 heeft in haar lange loopbaan bij meer dan 40 luchtvaartmaatschappij en gediend. Ernst Zindels succesvolle schepping begon haar carrière bij de Deutsche Lufthansa, in 1932. In dat jaar werden er bij wijze van proef twee Ju- 52’s in dienst gesteld op de lijnen Ber lijn, München, Venetië, Rome en Ber lijn, Hannover, Amsterdam, Londen. De ervaringen waren van het begin af aan uitstekend. Het toestel werd gevlogen door drie bemanningsleden en kon maximaal 17 passagiers vervoeren met een kruissnelheid van 255 km per uur. Later, tijdens de oorlog, zijn er wel Junkers met 40 man de lucht in gegaan en weer veilig aan de grond gekomen ook. Na afloop van de periode, in 1934, plaatste de Lufthansa een bestelling voor nog eens 36 exemplaren. In 1935 vlogen er al 51 Ju-52’s in de Lufthansa- kleuren, in 1938 60 en in 1939 74 stuks. Wie in die dagen in een vliegtuig van de Lufthansa stapte, had een kans van goed vier op vijf dat hij in een Ju-52 terecht kwam. slachtoffer van Nederlandse jagers luchtafweergeschut. De resterende wisten op Ypenburg of Ockenburg te landen, maar slechts 15 bleken nog in staat weer op te stijgen. Ten slotte gingen van die 15 nog eens twee verlo ren op de terugweg naar Duitsland. Toch konden deze ervaringen de Duit sers er niet van weerhouden een jaar later een nog veel stoutmoediger onder neming op touw te zetten. Griekenland was veroverd en de legerleiding besloot een poging te doen het eiland Kreta vanuit de lucht te nemen. Deze keer werden 500 Ju-52’s ingezet, waarvan er 100 bovendien nog zweefvliegtuigen ach ter zich aan sleepten. Ze wierpen dui- Uit het opgekochte bloed worden plas ma en serums bereid, die later met fabelachtige winsten van 300 tot 400 percent op de wereldmarkt worden ge bracht. Hier komt nog bij dat volgens een door een arts ingeseld privé-onderzoek kon worden aangetoond dat het bloed dat door donors aan ziekenhuizen wordt afgestaan voor het grootste deel wordt gebruikt voor transfusies op welgestelde patiënten. Ongeveer 85 percent van het in de ziekenhuizen aanwezige bloed wordt op deze manier gebruikt, zodat er nog slechts zeer wenig overblijft voor patiënten die niet zoveel kunnen betalen. Een van de biterste klachten die men in India kan horen, is dat de ziekenhuizen met het van donors afkom stige bloed slechts vijf, percent van de binnenlandse behoefte kunnen dekken. Dr. Singh was het wel met hen eens dat de illegale bloedhandelaars met „harde hand neergeslagen” dienden te worden. Verder zegde dr. Singh toe, dat de rege ring erop zou toezien dat de handel in menselijk bloed volgens hem een „onbeschaafde en vernederende prak tijk” niet zou worden gevoerd ten koste van het volk van India. Wat er na de oorlog nog aan Junkers- 52 over was, werd buitgemaakt door de geallieerden. Het verging ze als de Ame rikaanse Dakota: allerlei luchtvaart maatschappijen maakten er gretig ge bruik van om hun luchtlijnen weer op te bouwen. De Fransen sleepten de meeste in de wacht. Hun Air France telde op een goed moment een vloot van 85 Ju-52’s. De gloednieuwe British Euro pean Airways had tien van deze toestel len in de vaart en ook de Noren, Zwe den en Denen vlogen ermee. Net als trouwens onze eigen Rijksluchtvaart school, die toen nog van Gilze-Rijen opereerde. Erg lang duurde het allemaal niet. De geallieerde vliegtuigindustrie schakelde in snel tempo over op vredesproduktie en bracht al spoedig nieuwe verkeers vliegtuigen op de markt. Tegen deze voor die tijd hoogst moderne ontwerpen moest het uit 1929 daterende Duitse toestel het al spoedig afleggen. Het langgerekte einde van „gute alte Tante Ju” was begonnen. Tot op de huidige dag hebben zich niettemin enkele Ju-52’s weten te hand haven. In 1952 verkochten de Finnen er twee aan een luchtvaartmaatschappij op Australisch Nieuw-Guinea, waar ze mo gelijk nu nog rondvliegen. Eind 1966 had Transportes Aeros Orientales in Ecuador er nog een in bedrijf. Op dit moment vliegen er nog drie Ju-52’s bij de Zwit serse luchtmaeht, die er nog tot 1980 mee denkt te kunnen doen, en voorts in Portugal en Spanje. De Duitsers zelf hebben niet meer dan één exemplaar overgehouden. Dit toestel, dat alleen bij bijzondere gelegenheden nog van stal wordt gehaald, is eigendom van Kurfiss Aviation in Stuttgart en was onlangs nog te zien op de lucht- vaarttentoonstelling in Hannover. Maar in feite is voor Duitsland het Junker s- tijdperk al 30 jaar geleden afgesloten. Het einde was even abrupt als tragisch. Op 20 april 1945 vertrok het laatste Duitse verkeersvliegtuig dat tijdens de oorlog is opgestegen, van het Berlijnse vliegveld Tempelhof. Het toestel, een Ju-52, koerste naar München, maakte daar een tussenlanding en vloog verder in zuidelijke richting. Daarna heeft men nooit meer iets van de machine of haar inzittenden vernomen.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 9