HPC: goud en twee keer zilver ONTSPANNEN TITELHOUDER HERMAN VAN LIENDEN: RESSANGS TIJD TEGENVALLER zaak Pachman Zwemevenement Reddingsbrigade Cricketduel Bregman naar MSV Kennemerland naar toernooi VAN DE BOS SNEUVELDE au NICOLS ZEKER IN EC '15 Duisburg ad a FIDE-onderzoek k 99 W.T. ;tes zaalvoetbal Med. led. nt reau IT Bont bekijken midden inde zomer? sau >neel a 4 Nationale-Nederlanden ■KH 15 SPORT JULI 1974 DONDERDAG 25 Onbereikbaar Fris van de lever Verknocht EG- na n voor fair play in verzekeringen jht 71 4. TR- ERS 5 5 Loop eens binnen bij: BÉ - ft neai/ Grote Doen, als HAARLEM uw club is! SEIZOEN 1974-’75 'A Ji. meegenomen (Van onze zwemmedewerker) (Van onze sportredactie) Van Lienden: „Bijzonder weinig getraind”. in 1 BERT BREVOORD. (ADVERTENTIE) in Bregman: „Verbijsterend”. 3 (Van onze sportredactie) •im) i Tv mid- ding vonne rmatie. ■G- EN Nicols-pitcher Hijzelendoorn wierp 5-5-8 en collega Leurs (twee man in de achtste en de laatste inning) 4-0-1. Hun Schoten-rivaal Pat Pontius kwam tot 14-3-4. Zijn veld maakte drie fouten - dat van Nicols één. (Van onze sportredactie) HAARLEM. Voor een leeg Pim Mulier-stadion is Lottgering Schoten er niet in geslaagd revanche te nemen voor de nederlaag die de ploeg de avond ervoor leed tegen stadgenoot Raak Nicols. Wel was de afstand tussen beide Haarlemse formaties iets minder klein: 4-3 tegen dinsdagavond 4-1. Nicols heeft zich nu verzekerd van de tweede plaats op de ranglijst na landskampioen Sparta waardoor de club volgend jaar opnieuw in het toernooi om de Europa Cup zal uitkomen. De Rotterdammers zjjn namelijk ook voor het volgend seizoen door de Europese honkbalfederatie van deelname uitgesloten. De Feyenoorder Wim Jansen weigert aan de training te beginnen omdat hij nog steeds geen overeenstemming heeft over de verlenging van zijn contract bij de Rotterdammers. De vraag van Jansen (die een vijfjarige overeenkomst wil) en het aanbod van Feyenoord liggen nog erg ver uiteen. Ressang had gisteravond ook het na deel een uur voor zijn belangrijke race op de rugslag te moeten zwemmen op de vierhonderd mater vrije slag. Hij be haalde op dit nummer wel brons maar deze inspanning was later nog duidelijk merkbaar. Ressang zwom de matige tijd van 4.30.08 en dat was ruim tien secon den minder snel dan tijdens de Kring- kampioenschappen in Beverwijk. Ernst Bekkering van HPC realiseerde op het zelfde nummer bij de jongens onder achttien jaar een tijd van 4.29.36 en viel hiermee net buiten de medailles. Lex Schelvis eindigde op dit nummer als zevende met 4.36.98. f >r jullie - anen ir. dagen Over- augus- ir bent r lag als: Nou en of, want de nieuwe kollektie is nu immers op z’n mooist en u verdient 10%ZOMER-KORTING. Bovendien werkt de air-conditioning voortreffelijk. Vlotte model len die jong en slank kleden zijn er nu in een heleboel nieuwe bontsoorten. (Van onze sportredactie) ist >0 19. werken r als: a (ADVERTENTIE) jaar. Daaruit bleek dat ik sinds de vorige kampioenschappen precies 325 trainingskilometers heb afgelegd. An ders gezegd, nog geen kilometer per dag. Wil je optimaal functioneren dan is een kilometer of acht per dag normaal. En dat is nog niks vergele ken bij wat ze in Amerika doen. Daar is het de gewoonste zaak van de wereld dat een zwemmer in het hoogseizoen tot vijftien kilometer per dag komt”. HAARLEM. In de achtste rit van de zomeravondcompetitie om de Brink- beker. die door de Haarlemse wielerclub De Kampioen op het parcours in het Van der Aartsportpark werd verreden, vormden zes renners een kopgroepje dat een beslissende voorsprong wist te nemen. Van deze zes koplopers bleek Ed Sminia over het scherpste eindschot te beschikken. Nicols nam in de eerste inning de leiding maar door twee runs in de volgende inning ging Lottgering aan kop. Raak Nicols kwam in de vierde inning terug en nam een 3-2 voorsprong. Deze werd in de achtste inning door Schoten teniet gedaan. De wasserijclub verspeelde de gelijke stand in de laatste Nicols-slagbeurt. I^oudewijn scoorde het beslissende punt toen na een tik van Arnoud Blom een foutieve aangooi naar het eerste honk volgde. HAARLEM. Een bondselftal van de KNCB speelt vrijdag en zaterdag op het Rood en Wit terrein aan de Spanjaards- laan een tweedaagse circket.wedstrijd te gen de EMU’s uit Australië. Deze zeer sterke tegenstander, die op doorreis is naar Engeland, komt hier „inspelen”. De Nederlanders spelen in de volgende opstelling: H. A. Wijkhuizen (capt.), L. van der Gun (w.k.), P. Entrop, E. Aben- danon, A. Bakker, M. Bertsch, J. Spits, N. de Lanoy Meyer, G. van Laer, A. van Rijn en O. Bekendam. DEN HAAG. FC Den Haag-speler Kees Bregman gaat evenals Amsterdam mer Theo Husers voor MSV Duisburg spelen. Beide voetballers tekenden by de Duitse club een contract voor twee jaar. Voor zijn twee Haagse jaren speelde Bregman één seizoen voor Haarlem dat hem bij -de Amsterdamse amateur JOS weghaalde. aar wit es poe waar- je rond ustlaan. blij all en kun- zwemmen. Maar af en toe houd ik me voor, dat ik eigenlijk te oud begin te worden. Dat sfeertje rond zo’n kampioenschap met al die gillende ouders, dat staat me wel eens tegen. In ieder geval zal m’n studie ook het komende jaar heel veel van me gaan eisen. En daar komt nog bij, dat ik meer interesses heb. veel harder getraind dan ik. Trou wens, ik zou niet eens verbaasd staan te kijken als ik zondag achtste word inplaats van eerste, eerlijk niet. Maar dit kampioenschap kan voor mij na tuurlijk niet meer mislukken, al ver zuip ik na de eerstvolgende start. Ik heb die titel altijd een keer willen winnen, dat is me nu gelukt. Vooral voor mijn trainer Wim Geurtsen vind ik dat geweldig. Die man heeft altijd zoveel moeite voor mij gedaan, niet te geloven. Die investering is er nooit helemaal uitgekomeri, behalve dan misschien in de estafette. Des te ple zieriger is het ook voor hem dat ik nu eens een keer heb gewonnen”. Of Hermap van Lienden, die een verfrissend relativerende kijk op zijn sportieve bezigheden blijkt te hebben, het nu voortaan voor gezien houdt waar het de individuele nummers betreft (behalve de 100 meter zwemt hij in Utrecht ook de 200 meter vrije slag), daarover is hij het nog niet helemaal met zichzelf eens. UTRECHT. De derde plaats die Herman van Lienden vorig jaar ten deel viel in de all in-finale (de eind strijd met de snelste deelnemers uit alle leeftijdsgroepen) op de 100 meter vrije slag betekende voor de HPC- zwemmer een deceptie van de eerste orde. Juist vorig jaar had hij zich optimaal voorbereid, bezeten als hij was van het streven om zijn lange carrière tenminste één keer te larde ren met een Nederlands, kampioen schap. De bronzen plak die hij in Vlaardingen pakte betekende voor Herman van Lienden minder dan een schrale troost. Met een voorbereiding die ten opzichte van die van een jaar geleden bijna lachwekkend genoemd mag worden, slaagde Van Lienden er dinsdag tegen alle redelijke verwach tingen in wèl als eerste te finishen. Hij wees zijn grote rivaal Ruud Beele terug en noteerde met 55.77 seconde de snelste tijd die hij ooit in een 50 meter-bassin maakte. SANTPOORT. Het wat minder gunstige weer heeft een vlot verloop van het open Brederode-tennistoernooi tot dusver niet in -de weg gestaan. De heren in de c-categorie konden zelfs al drie ronden afwerken en daarin sneuvelde favoriet nummer één Paul van de Bos. A. Abma beleefde namelijk een van zijn betere dagen en wipte zijn tegenstander met 6-3, 3-6 en 6-4. Wat de verrassingen betreft is het daarbij gebleven al moest Mar jet Krij ger bovenaan bij de c-dames erg veel moeite doen om I. Lachdebère te verslaan: 3-6, 7-5 en 6>-2. Opmerkelijk is dat de heren H. Broek, G. van Rooy, W. Tennen, P. Santing en J. Poelgeest in het c-toernooi nog steeds in alle drie categorieën waarvoor zij inschreven, meedraaien. In het d-toer- nooi (na t wee ronden) geldt hetzelfde voor Raymond en Edith Lembeck, mej. L. Zwart, mevr. W. van Wilsum en de heer C. Moonen. Alle finales worden zaterdagmiddag verspeeld. „Op een of andere manier ben ik toch behoorlijk verknocht aan dat HAARLEM. Het zaalvoetbalteam van de HFC Kennemerland neemt vrij dagavond in de sporthal te Egmond met de Alkmaarse ploegen Het Karrewiel, Kickers en Sprenklin-boys deel aan een van de drie voorronden van een door de plaatselijke VVV te organiseren zaal- voetbaltoernooi. Het eerste duel begint al om zeven uur. De drie winnaars van de voorronden spelen op vrijdagavond 9 augustus de finale. Voor Kennemerland spelen Roel Hopman. Piet Bosse, Lex Kollerie, Teun Strij bis, Leo Overbeek, Ake en Rob Grootveld, Peter Lecher- mann en doelman Teun Cuppé. Met de nieuwkomers Rob Grootveld, Bosse, Overbeek en Lechermann schijnt het zaalvoetbalteam van Kennemerland wel versterkt. UTRECHT. Karim Ressang heeft volgens verwachting beslaggelegd op de Nederlandse titel op zijn favoriete num mer, de rugslagsprint. Alleen de .tijd waarin Karim finishte (1.01.42) was te leurstellend omdat de limiet voor de Europese kampioenschappen aanmerke lijk lager ligt en de uitzending naar deze titelstrijd in een finale van de zwem- kampioenschappen moet worden ver diend. Nu zal Herman van Lienden de eerste zijn om te zeggen dat hij op 24-jarige leeftijd (hij neemt Utrecht voor de elfde keer aap een nationaal kampioenschap deel!) ei genlijk geen kampioen meer zou mo gen worden, maar het feit dat het hem is gelukt stemt hem niettemin tot grote voldoening. Van Lienden: „Vorig jaar was ik te nauw bij het zwemgebeuren betrokken. Ik beet me er te veel in vast omdat ik persé kampioen wilde worden. Ik had goe de hoop dat het zou lukken, maar ik was gewoon overgemotiveerd”. Omdat zijn studie aan de Academie voor Lichamelijke Opvoeding (hij be gint in september aan zijn derde jaar) het zwemmen nadrukkelijk naar de achtergrond drong, leken de kansen op lauweren bij de nationale kampioenschappen nihil. „Ik heb”, zegt Herman van Lienden, „een log boek bij gehouden van het afgelopen Zolang Bregman, waarvoor FC Den Haag een ton ontvangt, in Duisburg nog geen huis heeft verblijft hij in een hotel. Na de wedstrijden op zaterdag is hij van plan even naar Nederland terug te gaan. Husers en hij spelen zaterdag al mee in een intertoto-ontmoeting tegen het Deense Hvidovre. ZANDVOORT. Het jaarlijkse zwem evenement van de Vrijwillige Red dingsbrigade Bloemendaal wordt dit keer op 3 augustus in Zandvoort gehou den. De tocht, die om één uur begint, gaat in verschillende categorieën over een afstand van één zeemijl (1852 m) of een halve zeemijl. De zwemmers, die een sportkeuring ondergaan moeten hebben, worden tijdens de race begeleid door boten. Bij slecht weer wordt de tocht gehou den op 17 augustus. Verdere inlichtingen verschaft de Zandvoortse VVV (2262). Het feit dat hij zich tijdens de 100 meter-finales van dinsdag als de snelste voor de all in-finales van het komende weekeinde aandiende, heeft ongetwijfeld tot gevolg dat Van Lien den voor die eindstrijd nu wel dege lijk als kanshebber nummer één ge noteerd staat. Van Lienden: „Dat is een wat lullige gedachte, inderdaad. Voor mij staat het nog lang niet vast dat ik weer ga winnen. Het lijkt mij waarschijnlijker dat Ruud Beele de man is die de all in-finale gaat winnen. Het is hem gegund, hij heeft Zo ben ik een verwoed verzamelaar en bewonderaar van het werk van Godfried Bomans. Ik lees alles wat er door en bver hem geschreven is. Bo vendien verdiep ik me heel erg in sportevenementen die te vergelijken zijn met de 100 meter vrije slag bij het zwemmen. Bijvoorbeeld de 400 meter bij de atletiek en de tijdrit over één kilometer bij het wielren nen. De tijden die op die nummers gerealiseerd worden corresponderen zo’n beetje met die op de 100 meter vrije slag. Ik vind het, om maar eens een facet te noemen, erg interessant om na te gaan of de vermoeidheids verschijnselen bij die onderdelen na de geleverde krachtsinspanning ook overeen komen”. ZIAN/Vitesse was in de eindstrijd op de vier maal honderd meter vrije slag estafette heren onbereikbaar voor de concurrentie en het zag er even naar uit dat Het IJ voor een verrassing zou zorgen. Maar Herman van Lienden bracht de zilveren medaille terug bij HPC dat een eindtijd van 3.50.54 wist te realiseren. DWR plaatste zich als achtste voor deze finale en /eindigde met 4.03.75 iet wat teleurstellend op de laatste plaats nadat men ’s morgens bijna twee secon den sneller had gezwommen. Van DWT kwamen Carry Muylaert en Edwin Kooiman op de startblokken. Eerstgenoemde plaatste zich voor de fi nale op de honderd meter rugslag bij de meisjes onder zestien maar haar tijd van 1.12.04 betekende slechts een vijfde plaats. Edwin Kooiman bereikte in de finale Jjij de jongens op de vierhonderd meter vrije slag eveneens een vijfde positie in 5.09.57. Van DWR bereikten tenslotte ook Kit ty Bekkary en Martin Schipper nog de finales op de honderd meter vlinderslag respectievelijk dé honderd meter rugslag bij de onder zestien-jarigen. Beiden reikten hierin echter niet hoog. Schipper werd zesde in 1.09.15 terwijl Kitty Bek kary tot een zevende plaats kwam en met 1.11.49 opnieuw slechter zwom dan ’s morgens in de series het geval was. SOLINGEN (AP). Dr. Max Euwe, de Nederlandse voorzitter van de Inter nationale Schaakbond (FIDE), heeft woensdag verklaard dat het FIDE-presi- dium een onderzoek zal instellen naar beweringen als zouden de communisti sche landen pogingen in het werk sitel- len de uitgeweken Tsjechoslowaakse grootmeester Ludek Pachman van inter nationale toernooien uit te sluiten. Euwe verklaarde dat het uit negen leden bestaande presidium een protest van de Westduitse schaakbond tegen de behandeling van Pachman zal bespreken als het in december in Maleisië bijeen komt. Het presidium, aldus Euwe, moet zich beraden op maatregelen om derge lijke gevallen in de toekomst te voorko men. Prijzen...? Er zijn al korte bontjasjes van Zweeds Lam van f 495.-, maar er zijn ook lange Nertsmantels voor f 7950.-. Daartussen vindt u in alle prijs klassen honderden modellen in tientallen bontsoorten en kleuren. Ja, het is gezellig nu nieuw bont te passen en 10%ZOMER- KÓRTING te verdienen. „Alles is toch 125.— 75.— 52.— 40.— 20.— Dit betekent een reductie van plm. 25 pet. op de geldende entreeprijzen. De kaarten zijn elke maandagavond verkrijgbaar in het HAARLEM-paviljoen, dagelijks bij de volgende voor- verkoop-adressen: Jac. Groeneveldt. Oranjestraat 52; H. Zeepvat, Amsferdamstraat 45 en T. Dam, Gen. Cron- jéstraat 47, alsmede bij de eerstvolgende oefenwedstrijd op zaterdag a.s. aan de loketten. Dit was wat de seizoenkaarten betreft. Wanneer u zich echter werkelijk bij HAARLEM betrokken voelt, meer dan alleen maar als toeschouwer langs de lijn; wan neer al het wel en wee van de enige, uw stad in het topvoetbal vertegenwoordigende club u echt ter harte gaat, als u het gezellige verenigingsleven wilt mee maken en behalve naar de wedstrijden óók achter de schermen wilt kijken, wordt dan ondersteunend lid Het kost slechts een paar gulden meer, maar daarvoor ontvangt u óók aanmerkelijk meer, o.a. maandelijks het goed verzorgde clubblad „DE RÓODBROEK”, dat u gratis wordt toegezonden. Bovendien is uw lidmaat schapskaart tevens geldig voor de wedstrijden van het C-elftal, dat op 8 augustus ook zijn oefenwedstrijden begint, van de interregionale jeugd en die van het eer ste elftal in de voorbereidingsperiode (w.o. op 3 augus tus tegen ARSENAL en op 24 augustus tegen het Griekse ETHNIKOS). De training voor het nieuwe voetbalseizoen is alweer begonnen en a.s. zaterdag speelt de A-selectie van de roodbroeken haar eerste oefenwedstrijd tegen DSS (aanvang 18.45 uur). Hieronder volgt het volledig programma van de tot en met 24 augustus te spelen oefenwedstrijden: zaterdag 27 juli: HAARLEMD.S.S. Aanvang 18.45 uur woensdag 31 juli: HAARLEMDE KENNEMEkS. Aanvang 18.45 uur zaterdag 3 augustus: HAARLEMARSENAL. Aanvang 18.45 uur woensdag 7 augustus: HAARLEMV.S.V. Aanvang 18.45 uur woensdag 14 augustus: HAARLEM—S.D.W. Aanvang 18.30 uur zaterdag 17 aug.: HAARLEMKNVB (afd. Haarlem). Aanvang 15.00 uur zaterdag 24 augustus: HAARLEMETHNIKOS. Aanvang 18.30 uur. Voor al deze wedstrijden (behalve die tegen ARSENAL en ETHNIKOS (Athene) gelden populaire prijzen, t.w. 2,voor alle rangen en 50 cent voor een Jongenskaart. En dan begint op zondag 1 september de competitie in de Eredivisie met een thuiswedstrijd tegen TELSTAR. Hebt u zich al van een Seizoenkaart voorzien? De prij zen hiervan zijn als volgt: Overdekte tribune Noordertribune (onoverdekte zitplaats) Staantribunes Bejaardehkaarten (onoverdekte zitplaats) Scholierenkaarten (voor staantribune) ;eïi be- 12.15 o! Maar uitgerekend nu Herman van Lienden zich in eerste instantie richt te op de estafette (het HPC-kwartet hoort vooral dankzij hem tot de ge doodverfde medaille-kandidaten, red.) was de vorm er helemaal. Van Lien den: „De reden dat het nu zo goed ging is volgens mij dat ik het idee ooit nog eens kampioen te worden helemaal van me afgezet had. Ik ging te water met de gedachte van: alles boven de zesde plaats is meegenome'n. Je ziet het vaker in de sport, als je er fris van de lever tegenaan gaat kom je tot de beste prestaties. Het is een simpele redenering, maar wel doeltreffend. Het is trouwens voor mij altijd erg moeilijk geweest om als favoriet te starten. Ook al ben je voor de buitenwacht geen favoriet maar voor jezelf wel, dan is die druk er al”. Het was overigens niet de enige me daille die de equipe van Wim Geurtsen aan de rits van eremetaal deze avond kon toevoegen want Paula van Eyk behaalde zilver op dezelfde afstand bij de meisjes onder zestien jaar, terwijl de herenestafette-ploeg eveneens een zilve ren plak bemachtigde op de vier maal honderd meter vrije slag. Deze laatste prestatie was voornamelijk te danken aan het goede zwemmen van Herman van Lienden, die als vierde zwemmer HPC naar de tweede plaats terugbracht nadat deze even verloren dreigde te gaan. Paula van Eyk bleef in haar finale race tegen Corianne Heymans weliswaar opnieuw onder de door de KNZB voor Wenen gestelde limiet, maar omdat ook Enith Brigitha (met 1.06.11) zich voor de Europese kampioenschappen kwalificeer de en de bond maar twee deelneemsters per nummer afvaardigt, moet Paula in de all in-finale van zondag haar rivale Corianne Heymans voorbijstreven. Ook DWR behaalde een medaille en wel via Adrie van Excel, die er op de honderd meter rugslag bij de heren in slaagde een bronzen plak te verwerven. Zijn tijd van 1.05.31 was niet zo gewel dig maar de weersomstandigheden wa ren duidelijk minder dan de eerste da gen en daarvan ondervond' ook Karim Ressang duidelijk de gevolgen. Beide zwemmers plaatsten zich echter wel voor de zondag te verzwemmen all in- finale waarin men mogelijk tot betere tijden kan komen. s. Bregman, gisteravond vermoeid na uren besprekingen: „Ik was bezig met Groningen en Go Ahead. Duisburg is er pas een paar dagen geleden tussengeko men. Mijn zakelijk adviseur, dé heer Heemskerk, heeft mij met de Duitsers in contact gebracht. Ik vermoed dat Neder landse voetballers na de WK sterk in belangstelling zijn gestegen. Bovendien draaiden Husers en ik goed mee in een driedaags trainingskamp. We werden ge lijk geaccepteerd. Duisburg heeft mij aangetrokken als spitsspeler. Net als in Den Haag zal ik er professional zijn, ’t Is eigenlijk verbijsterend hoeveel ik ga verdienen. Het spijt me voor meneer Groenewoud maar ik krijg in Duitsland meer dan in Haarlem en Den Haag bij elkaar”. v r

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 15