Niet alle overheidsinstellingen krijgen informatie over explosieve ladingen Agenda Asosjale orkest in Heemskerk «Bmode 1 sporthals Speciale tomatenveiling 10% KORTING 3 7/ nijman haarlem Toer-in Kort IJmondnieuws Auto botst tegen lantaarnpaal I l 5 DONDERDAG 25 JULI 1974 PLAATSELIJK NIEUWS 1 door Ton Kors Jr. t Steekproeven 0 Velsen-IJmuiden Munitie-aanvoer Beverwijk Ontruiming In en om Haarlem op TENTEN, STOELEN en ANDERE TUINMEUBELEN Verantwoordelk I ■n - houtmarkt 21 tel: 023-319 309 IJMOND Een paar kilometer ten oosten van de Velsertunnel ligt aan de zuidoever van het Noordzeekanaal de kruithaven „Buitenhuizen”. Officieel heet deze haven, die niet veel meer is dan een waterkom met verschillende aanlegsteigers en meerpalen, „overlaadplaats voor ontplof bare stoffen”. De ligging is onopvallend. Een ieder die er voorbij komt, ziet niet meer dan een groene dijk waarachter de haven verscholen ligt. Een groot hek sluit het complex van de Amsterdamseweg en de kanaal- oever af. Bordjes met „Verboden toegang” maken duidelijk dat het hier gevaarlijk terrein betreft. Gevaarlijk doordat op deze plek zeer ontplof bare stoffen worden overgeladen van zeeschepen in binnenvaartuigen en andersom. Het zijn stoffen die variëren van dynamiet, granaten, geweer kogels tot vuurkoord en zevenklappers. Het zijn in ieder geval zaken, waarvan de overheid vindt dat het levensgevaarlijk is ze in een druk havengebied als dat van Amsterdam over te slaan. Vandaar dat jaren geleden een speciale, goed geïsoleerde overlaadplaats is gecreëerd, ver van alle havenactiviteiten of woonkernen, hoewel in de directe omgeving van de kruithaven mensen wonen. geluidsinstallaties 1 Daarom is het te hopen dat alle instanties die iets te maken hebben met de controle op het vervoer van gevaarlijke stoffen elkaar veel meer informatie verschaffen, want an ders zal wel eens kunnen blijken dat een hulpverlening bij een ramp in de praktijk minder effectief is dan op papier keurig berekend is. Het is niet te hopen dat de praktijk dit nog eens moet uitmaken. Wijk aan Zee kennemerlaan 94 i1 x fc* g ,~Z Munitieschepen op weg naar kruithaven bij Velsen passeren sluizencomplex zonder veel moeite 1 I geo- (ADVERTENTIE) u.: (ADVERTENTIE) 1 r i Van het K.N.S.M.-schip werden ka nonnen gehaald. 1 I Merkwaardig is ook dat wel de Vel- sense brandweer van de „Pericles” op de hoogte werd gesteld, maar weer niet de politie van de gemeente. Een woordvoer der van dit politiekorps stelde dat het alarmsystemen licht-en kracht installaties centrale antenne systemen meet-en regel techniek HEEMSKERK. In de vrijdagavond- cyclus van de Toer-in treedt vrijdaga vond het Asosjale Orkest uit Rotterdam op. Van half acht af is het te beluisteren op het pleintje tegenover het raadhuis, waar het muziekpodium weer wordt op gebouwd. Het Asosjale Orkest is al verschillende malen eerder naar Heemskerk gekomen, steeds naar het jongerencentrum Donkey Shot, waar het dus zoveel succes had, dat men het terug liet komen. Vrijdagavond is het in de openlucht door iedereen te beluisteren. De „Pericles" in de kruithaven „Bui tenhuizen’’ bij Velsen vorige week tijdens het lossen van negentig ton munitie. U MARKTPLEÏNGALERIJ IJMUIDEN Telefoon 0 25 50 - 1 66 13 - Ml TENTOONSTELLINGEN Huize Scheijbeeck (Velserweg). Expositie produkten van handtapijtknoperlj Kinheim: geopend tot en met 3 augustus van dinsdag tot en met zaterdag van 14 tot 17 uur. Galerie Boumans (Breestraat 122). Expositie tekeningen en aquarellen van Jan Camphuis: geopend tot en met 17 augustus van dinsdag tot en met zaterdag van 9 tot 18 uur. 19 en 19.30 de officiële instanties doorgespeeld. Wij zijn dus altijd op de hoogte van wat er binnenkomt of uitgaat. In samenwerking met de havendiensten kunnen we dan preventieve maatregelen nemen”, aldus Van Rheenen. Het is overigens merkwaardig dat een schip met explosieve lading niet naar het drukke Amsterdamse havengebied mag varen en in een speciale kruithaven het ontplofbaar materiaal moet lossen terwijl zo’n schip wel het zeer drukke sluizencomplex van IJmuiden mag pas seren om die „overlaadplaats” voor ex plosieve stoffen te bereiken. 21.15 uur: luid, luid, ivia; Luxor Theater (Breestraat), 20 uur: „Papil- lon”. gang moeten komen. Een hulpverlening waarbij de burgemeester van Velsen volgens de opzet de leiding heeft. BIOSCOPEN Kennemer Theater (Zeestraat), uur: „Duel der Gele Giganten", „Tora, tora. tora!" TENTOONSTELLINGEN Ned Herv. Kerk (Julianaplein). Hoogoven- tentoonstelling ,Van erts tot staal” en etsen en tekeningen van het kolen- en staalbedrijf vervaardigd door P. Goudsmlt- geopend van maandag tot en met vrijdag van 19 tot 21 uur. Overtredingen worden door het korps ondanks veelvuldige steekproeven en controles zelden geconstateerd. „In mijn praktijk heb ik tot nu toe nog maar één keer efen geval meegemaakt van een schip dat in de Rotterdamse haven lag en waar een controleur aan boord ont dekte dat er te veel explosieve stoffen aan boord waren. Dat schip is toen onmiddellijk teruggezonden naar Poor- tershaven, de kruithaven van het Rot terdamse gebied”, aldus Van Rheenen. De kruithaven bij Velsen wordt niet De kruithaven bij Velsen wordt niet alleen gebruikt voor tijdelijke overslag. Vorige week voerde het KNSM-schip „Pericles” negentig ton munitie aan, die van de Koninklijke Marine op Curacao afkomstig was. Er moesten ook kanon nen van luchtafweergeschut worden ge lost. In de kruithaven lagen binnensche pen gereed die de lading, voor het groot ste deel granaten, overnamen en door brachten naar Den Helder. Er was een controleur aanwezig. Via de kruithaven loopt ook de export van ontplofbare stoffen De havenautoriteiten in IJmuiden wa ren volgens het controlekorps van de komst van de „Pericles” op de hoogte. Volgens plaatsvervangend chef Van Rheenen zijn er internationale afspraken die regelen dat havenautoriteiten ervan in kennis gesteld worden dat een schip met explosief of ander gevaarlijk mate riaal in aantocht is. Volgens hem geven de rederijen exact door welke gevaarlij ke ladingen zij vervoeren. „Alle gege vens over de vervoerde stoffen, de wijze van verpakking, de manier van stuwing in de ruimen, kortom alles wordt naar Het is in IJmuiden verschillende ke ren voorgekomen dat een vissersvaartuig van zee terugkeerde met een opgeviste vliegtuigbom en daarmee de haven bin nenliep. In zo’n geval heeft de politie van Velsen altijd het zekere voor het onzekere genomen, het betreffende ha vengebied ontruimd, en mensen op grote afstand gehouden, totdat de mijnoprui mingsdienst het projectiel had’ gedemon teerd. Hoewel een vergelijking niet hele maal opgaat is het toch vreemd dat een schip met vele tonnen explosief materi aal zonder speciale maatregelen de slui zen kan passeren. Een vreemde gang van zaken is ook dat tijdens het lossen van de „Pericles” in de kruithaven de toegangshekken wijd geopend stonden en de verslaggever dezes rustig over het terrein kon wande len en op de aanlegsteiger met de bin nenschippers een praatje kon maken. Er waren toen meer mensen die op het terrein rondliepen en naar de „Pericles” kwamen kijken. De kruithaven „Buitenhuizen" bij Velsen is vorig jaar zes keer gebruikt voor het overslaan van ontplofbare stoffen. In totaal is toen 151 ton over geladen. De „Poortershaven" bij Rot terdam is vorig jaar precies één keer gebruikt. Volgens het Korps Controle Ge vaarlijke Stoffen loopt het gebruik van de beide havens terug omdat de rederijen steeds minder ontplofbaar materiaal vervoeren. Volgens het korps zien de reders weinig winst in dit vervoer, omdat voldaan moet worden aan de strenge voorschriften en omdat niet meer dan zestig of honderdtwintig ton (afhankelijk van wat. men meeneemt) tegelijk vervoerd mag worden. Verloren gegaan Door een ruigte- brand fzijn woensdagmiddag bij de Schiplaan in IJmuiden duizend vierkante meter begroeiing verloren gegaan. De oorzaak van de brand is onbekend. Schepen die met explosief materiaal de Amsterdamse haven willen binnenlo pen, worden door de Nederlandse over heid verplicht hun ontplofbare lading in de kruithaven bij Velsen achter te laten en later weer op te halen. Alleen zeer kleine hoeveelheden mag een gezagvoer der aan boord hebben om door te kun nen varen naar Amsterdam. Vervoert hij bijvoorbeeld dynamiet, dan komt hij bij een hoeveelheid van meer dan 125 kilogram onvermijdelijk in de kruitha ven terecht waar de explosieven in bin nenvaartuigen tijdelijk worden overge slagen. Het Korps Controle Gevaarlijke Stoffen van het Ministerie van Verkeer en Waterstaat houdt hier toezicht op. Nederland kent slechts twee van deze „overlaadplaatsen”. De tweede is aange legd bij het Rotterdamse havengebied en wordt „Poortershaven” genoemd. Ook de burgemeester van Velsen was niet geïnformeerd. Hij liet weten dat een kennisgeving aan hem volgens de voorschriften niet noodzakelijk was, om dat de verantwoordelijkheid voor de ac tiviteiten op het Noordzeekanaal bij de rijkshavendienst en eventueel het Korps Controle Gevaarlijke stoffen ligt. Maar in geval van grote rampen, die zich in het drukke havengebied van de IJmond elke dag kunnen voordoen (ook met munitieschepen) zal wel zo spoedig mogelijk een effectieve hulpverlening op Alle schepen die dit soort ladingen vervoeren, zijn verplicht speciale lichten en vlaggen te voeren. Wanneer er in de kruithaven wordt overgeladen, geven grote rode lichten aan dat de scheep vaart langzaam moet passeren. Toen eind vorige week de „Pericles” lag afge meerd, was duidelijk waar te nemen dat naderende schepen inderdaad snelheid minderden en met zo weinig mogelijk golfslag voorbij kwamen. De „Torline” maakte zelfs een ruime bocht om de „Pericles”. Bij een na vraag onzerzijds bleek dat de rijkshavendienst van IJmuiden inder daad op de hoogte was van de komst van de „Pericles”. Een woordvoerder vertelde dat de dienst hierover in con tact had gestaan met Korps Controle Gevaarlijke stoffen. Bij de aankomst van de „Pericles” in de sluizen van IJmuiden zijn geen speciale maatregelen genomen. Volgens de havendienst was voldaan aan de eis dat de „Pericles” een loods aan boord had. Het werd niet nóodzakelijk geacht het sluizencomplex af te zetten en te isoleren. „Dat was niet nodig, want met dit aangevoerde explo sief materiaal kan alleen maar wat ge beuren tijdens het laden of lossen, bij grote schokken bijvoorbeeld. We krijgen hier wel schepen met veel gevaarlijker lading binnen waar we ook geen specia le maatregelen voor nemen”. Volgens de woorvoerder van de havendienst is een boot meegevaren tot de kruithaven en heeft men gecontroleerd dat de „Peri cles” goed werd afgemeerd. HEEMSKERK. Een 23-jarige inwo ner van Grootebroek is vannacht op de Tolweg met zijn auto tegen een lan taarnpaal gebotst. De man moest uitwij ken voor een bromfietser, die na ker misbezoek huiswaarts keerde. De bromfietser, een 21-jarige inwoner van Heemskerk, verkeerde volgens de politie onder invloed van alcohol. Noch de automobilist, noch de bromfietser lie pen bij het ongeval letsel op. Telefoon 0 25 50 -1 40 71 - IJmuiden <Van een .medewerker) BEVERWIJK. Nu de aanvoeren van tomaten weer snel groter worden zullen deze met ingang van maandag ook weer geklokt worden. Dat wil zeggen, dat de tomaten in een speciale veiling, die om negen uur ’s morgens begint, worden verkocht Dit product kan een dag van te voren al worden aangevoerd. Om alles zo snel mogelijk te doen verlopen worden de tomaten op palets aan- en afgevoerd.Vo- rig jaar beliep de aanvoer 120.000 kistjes. BIOSCOPEN City, donderdag en vrijdag 20 uur: „D« kanonnen van Navarone" (geprolongeerd). Stadsschouwburg, vrijdag 20 uur: „Kelly’» heroes.” DIVERSEN Museum Beeckestijn, Rijksweg, Velsen-Zuld. Stijlkamers en oude gebruiksvoorwerpen, da gelijks te bezichtigen van 14 tot 17 uur. Felison, in Noordelijk Koetshuis, Beecke stijn. Expositie van plastieken, zeefdrukken en tekeningen van Bert Meinen, dagelijks te bezichtigen van 14 tot 17 uur. Bedrijfsmuseum Hoogovens. Bessemerstraat IJmuiden. Elke dinsdag en donderdag van 12 tot 13.30 uur en na telefonische afspraak, tel. 02550-941595. Pieter Vermeulenmuseum, Moerbergplant- soen 22, IJmuiden. Dagelijks te bezichtigen van 9.3» tot 12 en 14 tot 16.30 uur. Niet op zaterdag en zondag. Stadhuis Velsen, Plein 1945. IJmuiden Dag. te bezichtigen van 10 tot 12 uur. Niet op zaterdag en zondag. oude raadhuis, Velsen-dorp. Dagelijks van 13 tot 17 uur: tentoonstelling „Flevum en de Romeinen in Velsen”, ook hedenavond pend van 19.30 tot 22 uur laden en lossen onder de verantwoorde lijkheid valt van de rijkspolitie te water. Tijdens een telefoongesprek met de rijks politie te water bleek dat het korps in IJmuiden niet op de hoogte was gesteld evenals dit het geval was met de com mandant in Zaanstad. Niettemin had de bemannnig van een patrouilleboot uit de aankomst van de binnenschepen in de kruithaven vorige week al geconclu deerd dat er een munitieschip op komst moest zijn. Toen later de „Pericles” afmeerde heeft de rijkspolitie vanaf het water een extra oogje in het zeil gehou den. BIOSCOPEN Cinema Palace (Gr. Houtstr.) 19 en 21.30 u.: ,Le Magnlfique’’, 14 j Dag. 13.30 en 15.30 u.: „Kuifje en het haaienmeer”, a.l. Vrijdag 24 u.„Kid Blue”, 14 j. Frans Hals (Frans Halsplein) 19 en 21.15 u.: „Vrolijke ontucht in Tirol”, 18 j. Vrijdag 23.30 u.: „The Poseidon adventure”, 18 j. Lido (Houtplein) 14, 19 en 21.15 u.: „My name is nobody”, 14 j. Luxor (Gr. Houtstr.) 14, 18.45 en 21.15 u.: „The Sting” 14 j. Roxy (Ki. Houtstr 14.30, 19 en 21.30 u.: „Thunderball”, 14 j. Vrijdag 24 u.„Women in love”, 18 j. Studio (Gr. Markt) 19 en 21.30 u.: „Don’t look now”, a.l. Dag. 14.15 u.: „Pinocchio”, a.l. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr Heiligland 62). Per manente tentoonstelling collectie schilderijen van Frans Hals en andere schilders uit de Haarlemse School, zilver, glas en antieke meubelen, poppenhuis en oude apotheek. Ge opend ma. t.m. za. 10-17 u., zon. 13-17 u. Iedere zaterdagavond 20.30-22.30 uur t.m. 7 september. Teylers Museum (Spaarne). Tentoonstelling Nederlandse tekeningen uit de 18e eeuw uit eigen bezit, t.m. 4 aug. Permanente tentoon stelling schilderijen en tekeningen tevens mi neralen kristallen, historisch natuurkundige instrumenten, fossielen e.d. Open dl. t.m. za. 10-17 u. le zondag van de maand 13-17 uur. Volgens de plaatsvervangend comman dant van het rijkskorps, de heer N. van Rheenen, worden bij het wel of niet doorvaren van schepen wel eens uitzon deringen gemaakt. Het betreft dan sche pen die een kleine hoeveelheid explosie ve lading meer aan boord hebben dan is toegestaan. „In zo’n geval wegen we af welk risico groter is: het afmeren van het schip en dan heel de rompslomp van het overladen of het doorvaren van de betreffende boot naar Amsterdam waar onder strenge controle de scheepszaken afgehandeld kunnen worden waarvoor zo’n schip is binnengelonep. Dat is van onze kant een zeer zorgvuldige overwe ging Als we besluiten het schip te laten doorvaren, dan nemen we extra maatre gelen. We vragen een wacht aan boord, er wordt een blusboot in de directe omgeving van het schip gestationeerd en we eisen dat het schip zo spoedig moge lijk naar zee terugvaart”, aldus van Rheenen. Hij vertelt dat het korps zeer streng toezicht houdt en handelt volgens de voorschriften van het zogenoemde IMCO reglement. Het is een lijvig boekwerk, waarin internationaal richtlijnen, advie zen en voorschriften worden gegeven voor het vervoer van gevaarlijke mate rialen (dus ook brandbare, giftige en bijtende stoffen. In Nederland is het Imco-reglement rechtsgeldig geworden door Koninklijk Besluit. a If j. AM’ H i gR, - -• ’2 4

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 5