Roofoverval in Geleen kost dode Nixon gooide F met asbak Ongerustheid Callaghan doet hoop over NOS-plan in Genève herleven Vakanties Maanstap Hennie Kuiper Nieuwe formule voor loodvrije motorbrandstof OPRECHTE VEILING HAARLEM cBuiteijlands geld Reischeques Reis- en bagageverzekeringen li ft f Het woord is aan Republikeins amendement na urenlang debat verworpen Vredesberaad Cypres dreigde vast te lopen WEINIG DUITSERS gemakkelijk, een adres voor al uw geldzaken AGENDA Bewolkt r i Soldaten vandaag voor krijgsraad Paramaribo GIFSCHANDAAL NAAR NEDERLAND t is altijd de moeite waard om even te kijken bij: Bteriêur tlawe zo apart öl® kennemerlaan 38 IJmuiden, tel.: 13781. MHMR ra BERENDSEN B.V. Sport 10, 11 ui 1 ZATERDAG 27 JULI 1974 64e jaargang nummer 223 Weersverwachting van het KNMI Plaatwerkerij en Spuiterij M.L. Tectyleerstation EDISONSTRAAT 4 Telefoon 1 55 44 IJmuiden E. H. C. O. b.v. Puin- en vuilafvoer per container TELEFOON 310561 -323488 b.g.g. tel. 322031 3 Niet duidelijk Maximumtemperaturen geveer 18 graden. Jmuider Courant waarin opgenomen de kennemer courant en het dagblad voor ijmuiden Losse nummers 50 ct. Hoofdiedactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V Directie- Mr II C van der Mije. II I’ Stuurman Abonnement bij vooruitbetaling - f 10,90 p. mnd., f 31,35 p. kwartaal (p. post f 36,-), p. jaar f 123,20, (p. post f 141 Eerste stap op weg naar afzetting Nixon (Zie verder pagina 2) Deze krant bestaat uit vierentwintig pagina’s, waarin opgenomen „Erbij Weerrapporten 2 Binnen- en buitenland 2, 3 on- 7 4 Radio en televisie 8 Strips 8 Economie 9 Plaatselijk nieuws 4, 5, Kerkdiensten Hennie Kuiper, na Joop Zoete melk Nederlands beste etapperen- ner, fietst niet alleen hard, h(j ge bruikt ook zijn hoofd. Toch is het in het harde profwereldje niet een voudig om aan de bak te komen en te blijven. Theo Klein, onze sportieve spurter sprak met Kuiper. Over het algemeen veel be wolking, met af en toe regen, maar ook enkele opklaringen. Matige, aan de kust enige tijd krachtige, zuidwestelijke wind. Bilderdjjkstraat IA Tel. 023—316486 Heden, zondag en maandag KIJKDAGEN voor maar sprong mens- deze Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, Ijmuiden Telefoon administratie 15437 en 16450 Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel. 10709 Postgiro 273107 Postbus 18 Klachten bezorging 18.30-19.00 uur tel. 10519 •fit 1. de afkondiging van het staakt-het- vuren langs de huidige bestandslijnen; 2. het vormen van bufferzones, die door troepen van de Verenigde Naties moeten worden bezet; 3. controle van het vliegveld van Ni cosia door Griekenland, Turkije en En geland; 4. herstel van de constitutionele orde, met name van de grondwettelijke rech ten van de (Turkse) vice-president en van de Turkse bevolking; 5. de instelling van een gescheiden Griekse en Turkse interim-administratie. Intussen stijgt op Cyprus de spanning. Er werd gisteren melding gemaakt van troepenbewegingen en nieuwe gevechten. (Zie verder pagina 3) PARAMARIBO (ANP). De vier Ne derlandse militairen van de troepen macht in Suriname die in voorarrest zitten, zullen vandaag voor de krijgsraad in Paramaribo verschijnen. Hierna zal de krijgsraad beslissen of zij voorlopig in arrest zullen blijven. WASHINGTON (UPI). Volgens een getuigenverklaring die gisteren is gepubliceerd door de commissie voor Justitie van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, heeft president Nixon met een asbak gegooid toen hij hoorde over de inbraak in het Water- gategebouw in Washington. HILVERSUM (ANP).— De medewer kers van Hilversum 3 hebben hun ver ontrusting uitgesproken over de plannen van de NOS om na ontkoppeling van de AM- en FM-programma’s de specifieke muziekprogramma’s (pop en klassiek) op de AM-middegolf terecht te laten ko men. MÜNCHEN (DPA) In Beieren zjjn de autoriteiten een „gifschandaal van tot dusver onbekende omvang” op het spoor gekomen. In het 900 inwoners tellende plaatsje Althegnenberg, ten noordwesten van München, zijn op een terrein dat eigen dom is van een bank tientallen vaten ontdekt die restanten levensgeyaarlijke chemicaliën als blauwzuur, zwavelzuur en zoutzuur bevatten. Het terrein ligt in de onmiddellijke nabijheid van de drink waterleiding van het plaatsje. GENÈVE. Na lange en hardnekkige bemiddelingspogingen is de Britse minis ter van Buitenlandse Zaken Callaghan er gisteravond laat in geslaagd het vre desberaad over Cyprus, voorlopig al thans. te redden. De tot middernacht op sterven gelegen hebbende conferentie werd plotseling nieuw leven in geblazen met de toezegging van de Griekse minis ter van Buitenlandse Zaken Mavros een derde zittingsdag in te gaan, zij het dat hij eerst zijn Turkse ambtgenoot zal willen ontmoeten. Tevoren had de Griek gedreigd de besprekingen te zuilen ver laten, als de Turkse troepenmacht op Cyprus doorging met het schenden van het bestand. Lichtenberg: Wat iedereen als vanzelfsprekend aanvaardt, verdient het meest onderzocht te worden. De vier militairen, van wie er drie WDM-bestuurslid zijn, worden er zoals bekend van verdacht na diensttijd op de grenspost Albina het burgerpak te heb ben aangetrokken tegen strikte orders van de compagniescommandant in. De daders, van wie er één buiten wachtte, zijn ontkomen met een bedrag van zeker enige tienduizenden guldens aan lonen, dié klaar lagen, voor uitbeta ling. De mannen hadden een (gestolen) vluchtauto klaarstaan voor het flatge bouw waarin het kantoor is gevestigd, maar toen ze wilden wegrijden, startte de motor niet. Ze gingen er toen te voet vandoor. Gisteravond zeer laat ontbrak nog elk spoor van de overvallers. Van een van hen zou de politie de identitteit kennen. In verband met het onderzoek wilde de politie daar echter niets over zeggen. In heel zuid-Limburg is de poli tie in staat van alarm. Er is een groot scheepse speurtocht gaande. Het drama speelde zich gistermid dag rond drie uur af. De twee mannen die het kantoor binnendrongen, waren gewapend met een stengun of mitraillet- te. Ze eisten het geld dat gereed lag voor uitbetaling aan de meer dan hon derd werknemers van het uitzendbureau Lascom, dat naast de boekhouder en Bergsma een derde directeur telde. Deze werd licht gewond. De politie vermoedt dat de overvallers hebben geschoten toen de mannen zich verzetten. ARNHEM (ANP). Volgens de Ko ninklijke Marechaussee bij de belangrij ke doorlaatpost Berg bij Zevenaar zijn gisteren opvallend weinig Duitsers de Nederlandse grens overgekomen. De verwachting was dat veel van de Duitse vakantiegangers uit het Ruhrge- bied, voor wie de vakantie is begonnen, naar ons land zouden komen. Het slech te weer zou de belangrijkste oorzaak zijn van het wegblijven van het Dutse publiek. Aan de Duitse kant van de grenspost was het gisteren wel erg druk; in drie lange rijen stonden auto’s met van va kantie terugkerende Nederlanders te wachten. Op de grote wegen naar de Randstad was het volgens de Mare chaussee zeer druk. WASHINGTON (Reuter en UPI) De commissie voor justitie uit het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden heeft gisteravond tegen middernacht plaatselijke tijd vanmorgen kort na 4.30 uur onze tijd de eerste belangrijke stap gezet op de weg die moet leiden naar de afzetting van Richard Nixon als president van de Ver enigde Staten. Na langdurige besprekingen heeft de commissie met 27 tegen elf stemmen een republikeins amendement verworpen, dat beoogde uit het eerste artikel tot aan beveling van een „impeachment” de voor gestelde beschuldiging te schrappen, dat Nixon bjj bet in de doofpot stoppen van de Watergate-affaire „valse en mislei dende verklaringen” heeft afgelegd. Van de 17 republikeinse commissie leden stemden er zes voor verwerping van het amendement. Na deze eerste stemming werd de zitting verdaagd tot vanmiddag 5 uur onze tijd. Het republikeinse amendement, dat werd verworpen na een debat dat meer dan zeven uur heeft geduurd, was het eerste van de negen die de republikeinse voorstanders van Nixon hadden ingediend op elk van de negen punten van beschul diging, die worden genoemd in het eerste artikel van het voorstel tot „impeach ment”. (In dit artikel wordt de president beschuldigd van het in de doofpot stop pen van de Watergate-affaire en van be lemmering van de rechtsgang). A.AN HET STRAND Depressies worden minder actief, maar helaas komt er nog geen hoge druk, die een gunstig effect kan hebben. Morgen moge lijk nog een bui, ook af en toe zon en een zwakke tot matige zeewind. In de middag rond 18 graden. Zeewater 16 graden. Vooruitzichten voor het weekeinde: iets stabieler, maar nog geen stralend strand weer. Na de overval bewaakte de zwaarbe wapende politie de diverse doorgaande routes, zoals hier op de Wilhelminabrug in Maastricht. Agenten fouilleerden iedere passerende Zuidmolukker. (Van onze correspondent) GELEEN. Drie gewapende mannen, vermoedelijk Zuidmolukkers, hebben gisteren in Geleen een overval gepleegd op het kantoor van een uitzendbureau. Bij de overval werden de 26-jarige boekhouder Wouter de Boer en zijn 29- jarige compagnon Sipke Bergsma neer geschoten. Bergsma liep zulke ernstige verwondingen op dat hij op weg naar het ziekenhuis overleed. De Boer, die onmiddellijk in het ziekenhuis in Sittard werd geopereerd, is buiten levensgevaar. 'W*. DEN HAAG (ANP).— Twee weten schappelijke medewerkers van de Ame rikaanse bandenfabrikant Goodyear heb ben na drie jaar onderzoek water, alco hol en benzine op een dusdanige wijze met elkaar gecombineerd, dat volgens de fabrikant de gevonden nieuwe formule in de nabije toekomst wel eens de sleu tel zou kunnen zijn tot een .schone’ motorbrandstof. Het reeds gepatenteer de loodvrije mengsel bevat 65 percent minder schadelijke concentraties dan de huidige benzine, maar voldoet toch aan de hoge octaanbehoefte. De onderzoekers Kenneth J. Frech en James J. Tazuma concludeerden dat het meest succesvolle mengsel zou moeten bestaan uit 25 percent T-Butyl-alcohol, 3 percent water en 72 percent benzine. Als de commissie in meerderheid het eerste artikel goedkeurt, betekent dat al een aanbeveling aan het Huis van Af gevaardigden om de afzettingsprocedure op gang te brengen, ongeacht de uitslag van de tweede stemming. Een voorstel van de republikein Mc Clory om de stemmingszitting tot van daag uit te stellen om Nixon nog een laatste kans te geven de opgeëiste band jes in te leveren, werd met 27 tegen 11 stemmen verworpen; een meerder heid van de commissie vond dat de presi dent na acht dagvaardirigen voldoende gelegenheid daarvoor heeft gehad. Vrjj algemeen wordt verwacht dat de commissie impeachment zal aanbevelen zijn ambtgenoot Callaghan op aange drongen dat het in acht nemen van het staakt-het-vuren gerelateerd dient te worden aan het herstel van de Cypri sche grondwet. Over dit laatste onder werp zal binnen een week na afloop van het Geneefse overleg een nieuwe drie- mogendhedenconferentie moeten worden gehouden. De Turkse minister Gunes zou een uit vijf punten bestaande „package deal” op tafel hebben gelegd, die er als volgt uitziet: i „Dit is een kleine stap voor een mens, maar een enorme i voor de heid”. Met historisch gewor den woorden zet te Neil Armstrong als eerste mens v(jf jaar geleden voet op de maan. Over deze eerste maanreis in het Apollo-project, de daarop volgende excursies en wat de toekomst gaat brengen in het nu in voorbereiding zijnde Space shuttle verhaalt onze verslaggever Pieter Bok. aan het Huis. Het republikeinse com missielid McClory verwachtte een uit slag van 28 vóór en 10 tegen. De Amerikaanse vice-president Ford heeft gisteren gezegd dat Nixon niet moet aftreden, zelfs niet als hij in staat van beschuldiging wordt gesteld door het Huis van Afgevaardigden. Ford zei dat „een persoon die onder dergelijke om standigheden zou aftreden, ervan be schuldigd kon worden schuld te hebben bekend”. Aftreden zou volgens hem een „ernstige fout” zijn. De meeste republikeinse commissie leden waren van oordeel dat de in het eerste artikel opgesomde beschuldigingen niet duidelijk genoeg waren omschreven. Er hadden meer bijzonderheden in moe ten staan, zo meenden zij. Hierdoor wa ren de president de rechten ontnomen waarop iedere aangeklaagde recht heeft. De democratische leden van de com missie brachten hiertegen in dat de pre sident en zijn advocaten heel goed weten welke gebeurtenissen er achter elk van de negen punten van beschuldiging schuil gaan. De republikeinen dienden bij monde van Charles Wiggins op eik van de negen punten in het eerste artikel amendemen ten in. Door deze vertragingstactiek ieder commissielid krijgt namelijk voor eik amendement vijf minuten spreektijd kwam men niet verder dan een stem ming over het eerste amendement en moest de eindstemming over het eerste artikel worden uitgesteld. In een telegram aan de Raad van Beheer van de NOS zeggen de mede werkers van Hilversum 3 onder meer: „Het heeft ons verheugd, dat door de voorgestelde ontkoppeling met hetzelfde zenderpark op korte termijn vijf in plaats van drie verschillende program ma’s zullen kunnen worden beluisterd. Daarentegen verontrust het ons ten zeerste, dat is voorgesteld om de speci fieke muziekprogramma’s uitsluitend via de kwalitatief mindere en voor stereo ongeschikte AM-netten uit te zenden”. De driemogendhedenconferentie, die gisteravond al om negen uur heette te worden voortgezet, lag op dat moment duidelijk op te klippen. Callaghan en zijn adviseurs praatten eerst anderhalf uur met de Turkse dele gatie, waarna beide bewindslieden elkaar gedurende een kwartier onder vier ogen zagen. Dezelfde procedure werd gevolgd met de in hun hotel wachtende Griekse delegatieleden. Daarna heeft de Britse bewindsman uit het overleg met zijn Turkse ambtge noot de indruk gekregen dat Ankara van plan is het bestand te respecteren, alhoewel niemand aan een „ongeconditi oneerde overgave” gelooft. Voor minister Mavros zouden de gedane toezeggingen voldoende zijn geweest om de besprekin gen in ieder geval met één nieuwe zittingsdag te verlengen. Naar een vermoeide Turkse zegsman meedeelde, heeft minister Gunes er bij Dit is de commissie meegedeeld door Charles W. Colson, een ex- raadsman van het Witte Huis die momenteel in de gevangenis zit we gens belemmering van het recht in de zaak-Ellsberg. Het incident met de asbak had op een zondag in Key Biscayne plaatsge had, volgens Colson. De president was volgens hem buiten zichzelf van woe de geweest en had gezegd dat hij nog nooit zo iets stoms had meege maakt en niet kon begrijpen hoe iemand die zich voor zijn verkiezing beijverde, erbij betrokken had willen raken. E~ De oliecrisis heeft ook op het reis- front geducht doorgewerkt. Zo’n 70.000 Nederlanders minder dan verleden jaar boekten voor een ^3 vliegvakantie. Toch blijft ANVR-di- I recteur Gerard Couvreur optimis tisch. En ziet met kennelijk welge- N. vallen de stortbuien, die op het thuisfront op de vakantiegangers neerkeilen. „Want”, weet hij, „na een slechte zomer, krijgen de reis bureaus het weer druk”. Trou wens ook de reisgeschillencommis- sie krijgt dat. Die ontving al 500 klachten thuis. En de piek moet nog komen.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 1