PLOEG VOOR UITBLINKER LEURS BRENGT NICOLS IN EUROPA CUP-FINALE WENEN GEEN VERTREKKENDE WADE JENSEN KOMT WELLICHT NOG TERUG PROBLEEM SPORT TWENTSE COUREUR STEEG OP WERELDRANGLIJST Roger de Coster en Mikkola bleven Gerrit Wolsink voor Van den Hoek bleef leider SP0R1WB VAN KESSEL GAF OP 1 Geen zege voor waterpoloteam ■jl I MAANDAG SPORT 1974 29 JULI L 1 Achtervolging ■K Weinig opwinding -gil CUP BEDREIGT DE REGIOSTRIJD (Van onze sportredactie) de de PIETER MUL U u Gerrit Wolsink die de derde plaats op de wereldranglijst bereikte na twee maal een tweede positie in Markelo te hebben veroverd. Pas halverwege de wedstrijd kon Belg oprukken naar de derde plaats de achtervolging inzetten. Mikkola de en en che niet verder dan een vierde plaat» kwam. IMATRA (Reuter). Henk van Kes sel is er zondag op het circuit van Imatra tijdens de Grote Prijs van Fin land (nog) niet in geslaagd de wereldti tel in de 50 cc klasse in te palmen. Indien de Nederlandse motorcoureur de race gewonnen had en de Westduitser Rittberger niet als tweede zou zijn ge ëindigd, was Van Kessel wereldkampioen geweest. Rittberger bracht het weliswaar niet tot de tweede plaats, maar Van Kessel werd verre van eerste: hij moest opgeven wegens motorpech. Niettemin staat de Kreidler-rijder i n het klasse ment om het wereldkampioenschap nog stevig aan kop. Van Kessel heeft 69 punten, de Duitser Kunz, die zondag tweede werd, staat op 46. Malaguti heeft het tweede honk niet tijdig bereikt en wordt „uit” gegeven. Ton de Jagers poging een dubbelspel te realise ren zal echter mislukken. KIRN. Aad van den Hoek heeft zijn eerste plaats in het algemeen klas sement van de amateurronde van Rijn land Palts behouden. Zaterdag eindigde hij op de vierde plaats en zondag kwam hij met het peloton over de eindstreep. lijden hadden van het optreden van Belg. (Van onze sportredactie) UTRECHT. Het formeren van de Nederlandse ploeg voor de Europese zwemkampioenschappen in Wenen heeft geen enkele moeilijkheid opgeleverd. De zwemcommissie van de KNZB werd met geen enkel probleem of twijfelgeval ge confronteerd en kon dan ook vrijwel onmiddellijk na afloop van de Neder landse kampioenschappen de ploeg be kendmaken. Die ziet er als volgt uit: De uitslag 50 cc (60,030 km.): 1. Julien van Zeebroeck (Bel) met Kreidler 31 minuten 24.5 seconden, 2. Rudolf Kunz (Wd) 32.27.3 m. met Kreidler 3. Ulrich De spectaculaire ontknoping in de elf de inning viel dus in het voordeel van Raak Nicols uit en dat betekent voor de eerste keer sinds 1966 een finaleplaats. Het betekent evenzeer nieuwe proble men want die eindstrijd vindt pas over twee maanden plaats. Nu het seizoen voorbij is (Nicols werd definitief tweede omdat ADO maar een keer van Sparta kon winnen en dat betekent door de schorsing van de Rotterdammers dat Nicols ook volgend jaar Europa Cup speelt (-red.) gaat over twee weken de regio-competitie van start. Bovendien gaan de clubs zonder hun „regio-spelers” in de slag om de Nederlandse beker) Wat doet Nicols in die twee maanden? Wade Jensen, de grote inspirator van het Haarlemse team, is daar duidelijk over. „Volgens mij moet de hele ploeg bij elkaar blijven. De zes jongens die voor de „regio” zijn uitgenodigd moeten be danken. Ik ben bang dat wij anders ons ritme verliezen. We hadden geluk dat we voor dit duel twee keer tegen Schot ten konden spelen, anders had het er tegen de Italianen slecht voor ons uitge zien”. Coach Simon Heemskerk, die mis schien toch nog een jaar gaat spelen, is het met die visie eens. „We overwegen inderdaad om die jongens terug te trek ken. Het voorbereiden op de eindstrijd zal voornamelijk gebeuren via training en bekerwedstrijden. En wat Wede Jensen betreft, (die over ruim een week naar Amerika teruggaat) als hij het met zijn baan als leraar kan plooien zullen wij hem zeker voor die finale terughalen”. Zaterdagavond speelde Nederland ge lijk tegen Cuba met 6-6. De standen per periode waren 1-1, 2-1, 1-1 en 2-3. Ook tegen Spanje werd met 6-6 gelijk gespeeld. De periodestanden waren: 0-1, 2-1, 2-3 en 2-1. Het was een enerverend en op redelijk peil staand duel met uitzondering van de eerste periode. Het was het vierde gelijke spel van Neder land in dit toernooi. De andere uitslagen: Joegoslavië-Cuba 9-7, Hongarije-Joegoslavië 7-5, VS-Hon- garije B 8-2. Hongarije won het toernooi voor Joegoslavië en Spanje. Nederland werd zesde. MVV won in Tongeren (België) met 2-1 van de plaatselijke SV. Braam en Daerdesn maakten de doelpunten voor MVV. Er waren 2200 toeschouwers. HAARLEM Staand in het slagperk schreeuwde Jan Dik Leurs zijn vreugde uit. Triomfantelijk stootte hij beide armen in de lucht en pas toen begon hij langs snel toegeschoten Nicols-ploeggenoten aan zijn vrije vaart over vier honken. Na elf innings honkbal in de halve finale tegen het Italiaanse Fortitudo Amaro Montenegro forceerde hij, de winnende werper, een plaats in de eindstrijd om de Europese beker ’74. Zijn tik was zo hoog en zo ver dat hij de bal geen eens tot buiten het Pim Muliersta- dion volgde. Zijn homerun bezorgde Nicols in de gelijkmakende slagbeurt een nipte 43 overwinning op de huidige Italiaanse nummer drie. Wolsink waren inmiddels echter vele seconden uitgelopen en bleven onbereik baar. Wolsink had zich nog niet gewon nen gegeven en een alles of niets aanvel ingezet toen er nog twintig minuten van de eerste manche te rijden waren. Op het overzichtelijke startterrein wist hij zelfs naast Mikkola te komen, maar de Fin schroefde de gaskraan iets verder open en sloeg ook die aanval van Wol sink bekwaam af. Wolsink kreeg daarna geen kans meer en moest zich tevreden stellen met de tweede plaats. Wel liep Roger de Coster ronde na ronde in op de beide koplopers, maar hij kon hen niet meer achterhalen. BOEDAPEST (ANP). Het Neder- landse waterpolo team heeft zaterdag met 7-5 verloren van het Hongaarse jeugdelftal in het toernooi om de Tungs- ramcup. De tussenstanden waren 1-1, 3- 1, 3-0, 0-3. Evenals vrijdag maakten de Nederlan ders een vermoeide indruk en vooral in de derde periode werden zij overklast door het Hongaarst jeugdelftal, waar drie oudere spelers in meespeelden. aanval- afslaan maar na een goed kwartier snelde de Finse krachtrijder toch langs de Neder lander. De Coster was inmiddels voorbij Sigmans gekomen en had het verder ook niet moeilijk met Ake Jonsson, Willy Bauer, Jaques van Velthoven en Arne Kring. De Nederlandse motorcrosser Jo Lammers is gisteren in een wedstrijd in Rothenthurm (Zwisterland) vierde ge worden in een gecombineerde (250 en 500 cc) cross voor nationale kampioenen. Stef van der Sluis werd achtste. Uitslag: 1. Siegfried Lerner (Oost) km., 28 ron den in 1.12.16,6, 2. Werner Schuetz (Wdl) Yamaha, 3. Max Buenter (Zwi) km., 4. Jo Lammers (Ned) montesa, 8. Stef van der Sluis (Ned) Yamaha, op één ronde. ter was slechter weggekomen achter Frans Sigmans op de plaats. Wolsink leek aanvankelijk de len van Mikkola te kunnen Het algemeen klassement ziet er als volgt uit: 1. Van den Hoek (Ned) 17 uur, 57 minuten en 59 seconden; 2 Thaler (Wdld) op 2.04; 3. Prchal (Tsj) op 2.21: 4. Van Katwijk (Ned) op 2.32; 5. Zeman (Tsj) op 3.56- 9. Aling (Ned) op 5.18; 12. Gevers (Ned) op 9.02; 13. Snoeyink (Ned) op 9.18; 14. Scheffer (Ned) op 9.38. De Italiaan Franco Bitossi heeft zon dag in Pescara de Trofee Mateotti ge wonnen. Hij legde de 216 kilometer af in 5 uur en 49 minuten. In de eindsprint bleef hij zijn landgenoten Moser en Battaglin en de Belg Roger de Vlae- minck voor. De uitslag is: 1. Bitossi (It) 5 uur en 49 minuten; 2. Moser (It); 3. Battaglin (It); 4. De Vlaeminck (Belg) allen in dezelfde tijd; 5 Ritter (Den) op 13 seconden. Graf (Zwi) met Kreidler 32.34.5, 4. Ger hard Thurow (Wd) met Kreidler 32.42.6, 5. Stefan Doerflinger (Zwi) met Kreidler 32.54.3, 6. Theo Timmer (Ned) met Ja- mathi 33.25.5. Stand in het wereldkampioenschap: 1. Van Kessel (Ned) 69 punte, 2. Kunz (Wdl) 46, 3. Rittberger (Wd) 38, 4. Van Zeebroeck (Bel) 37., 5. Graf (Zwi) 33, 6. Thurow (Wd) 31. 350 cc:.l. John Dodds (Austr) Yamaha de 120,60 km. in 49.44,8 (gemiddelde snelheid 150,2 km. p. u.), 2. Bruno Kneubühler (Zwits) Yamaha 50.08.7, 3. Dieter Braun (Wdl) Yamaha 50.13,2. Stand voor het wereldkampioenschap: 1. Agostini (Ita) 60 punten, 2. Braun 40, 3. Pons (Fra) 39. 250 cc klasse: 1. Walter Villa (Ita) Harley Davidson de 114,57 km in 47.20,1 (gem. snelh. 148 km.-u.), 2. Michel Rou- gerie (Fra) Harley Davidson 47.20,4, 3. Dieter Braun (Wd) Yamaha 47.58,1. Dames: Yolanda Aggenbach 100 en 200 meter vlinderslag; Enith Brigitha 100 en 200 meter vrije slag; 100 en 200 meter rugslag; José Damen 400 en 800 meter vrije slag, 400 meter wisselslag en 200 meter vlinderslag; Paula van Eijk 100 meter rugslag en 200 meter wisselslag; Corrianne Heijmans 200 meter rugslag; Annelies Maas 100 en 400 meter vrije slag; Wijda Mazareeuw 200 en 400 meter wisselslag, 200 meter schoolslag; Ada Pops 800 meter vrije slag; Veronica Stel 200 meter vrije slag; Estafetteploeg voor de 4 x 100 meter vrije slag:Enith Brigi tha, Annelies Maas, Anke Rijnders, Ver onica Stel en Ada Pors; estafetteploeg op de 4 x 100 meter wisselslag: Enith Brigitha, Wijda Mazareeuw, José Damen en Annelies Maas. Voor deze estafette ploeg is Corrie Gramme-de Vos reserve voor de schoolslag. Heren: Karim Ressang 100 en 200 meter rugslag, Arnold Rood 100 meter vlinderslag, Ronald Woutering en Henk Elzerman 1500 meter vrije slag. Chef coach is Bert Sitters. Hij wordt geassi steerd door Wim Geurtsen (HPC) en Jan de Wijn (Zeemacht-Noordkop). Lia Mo lenaar en Mirjam Hoffer, beiden van Joop Stotijn uit Den Haag zullen Neder land in Wenen vertegenwoordigen op het schoonspringen drie meter-plank. Uitslag 250 cc nationaal: 1. Mattle Ghielen (Helden-Panningen) Yamaha 55 punten, 2. Ben Wilken (Nieuw-Schoonebeek) Malco 53 punten, 3. Fons Nijhof (Lichtenvoorde) Malco 48 pun- ten, 4. Nico Maasen (Apeldoorn) Bultaco 45 punten, 5. Gert Demoed (Arnhem Bultaco 43 punten. Uitslag 500 cc: Eerste manche (40 minuten plus twee ronden): 1. Heikki Mikkola (Fin) Husqvarna, 2 Gerrit Wolsink (Ned) Suzuki, 3. Roger de Coster (Bel) Suzuki, 4. Jacques van Velthoven (Bel) Yamaha, 5. Adolf Well (Wdld) Maico, 6. Ake Jonsson (Zwe) Yamaha, 7. Arne Kring (Zwe) Husqvarna, 8. Frans Sigmans (Ned) Yamaha 9. Torao Suzuki (Jap) Yamaha. 10. Toon Karsmakers (Ned) Husqvarna. Tweede manche: 1. Roger de Coster, 2. Gerrit Wolsink, 3. Arne Kring, 4. Ake Jons son, 5. Brad Lackey (V.S.) Husqvarna, 6. Pauli Piipola (Fin) CZ, 7. Willy Bauer (Wdld) Maico, 8. Arne Lodal (Den) Maico, 9. Gllvert de Roover (Bel) Husqvarna, 10. Victor Khoe- dljakov (Rus) CZ. Stand voor het wereldkampioenschap: 1. Mikkola 166 punten, 2. De Coster 156 pnt., 3. Wolsink 124 pnt., 4. Weil 120 pnt., 5. Bauer 88 pnt., 6. Van Velthoven 86 pnt. De tweede manche leek alles in zich te hebben om nog spannender te wor den. Roger de Coster vertrok goed en stoof als eerste het bos in het 2000 meter lange circuit open voor zich. Mik kola nestelde zich echter aan zijn wiel terwijl Gerrit Wolsink in derde positie lag. Na de eerste ronde bij het uitkomen van het bos waren het nog steeds deze drie rijders die de kopgroep vormden al enigszins afgescheiden van de rest van het rennersveld. De Coster en Mikkola leken in Markelo de strijd om de we reldtitel te willen uitvechten want Ger rit Wolsink moest in de eerste ronden al iets -terrein prijsgeven aan de beide kemphanen. Vijf ronden duurde de nek- aan-nek-race tussen De Coster en Mik kola totdat laatste met zijn voet een paaltje langs het circuit raakte en last kreeg van een oude voetblessure. Mikkola zette rustig zijn machine aan de kant zo zelfverzekerd is hij in de strijd om de wereldtitel. Roger de Coster snelde daarna eenvoudig naar de over winning terwijl ploeggenoot Wolsink makkelijk tweede werd. Na Mikkola verdwenen ook Jaques van Velthoven en Adolf Weil met pech uit de strijd. De wedstrijd kreeg daardoor een wat saai verloop, al was het gevecht tussen Arne Kring en Ake Jonsson om de derde plaats nog wel spannend. Roger de Cos ter is Mikkola nu tot op 10 punten genaderd in de strijd om het wereld kampioenschap. Voor Markelo was het verschil nog 20 punten. Maar De Coster zal volgende week beide manches in de Grand Prix van België moeten winnen om op gelijke hoogte te komen met Mikkola, de Fin mag dan in Namen geen tweede plaats behalen. Beide rij ders hebben nu twaalf goede resultaten welke als beste uitslagen in aanmerking komen voor de wereldtitel. Door zijn tweede plaatsen is Wolsink opgerukt naar de derde positie in de stand om het wereldkampioenschap en heeft hij de Duitser Weil achter zich gelaten. Bij de 250 cc senioren zegevierde Mat- tie Ghielen uit Helden-Panningen via een derde en een eerste plaats in beide manches van 15 minuten plus twee ron den. Ben Wilken, winnaar van de eerste manche werd tweede in de eindrang schikking omdat hij in de tweede man- Stand voor het wereldkampioensvhap: 1. Villa 62 punten:, 2. Pons 32, 3. Kataya ma 31. 500 cc-klasse: 1. Phil Read (Eng) MV Agusta de 120,6 km. in 46,45,0 (gem. snelh. 157,2 km. u.), 2. Gianfranco Bone- ra (Ita) MV Agusta 46.45„2 3. Tuevo Laensivuori (Fin) Yamaha 46.46,9. Stand voor het wereldkampioenschap: 1. Read 77 punten, 2. Bonera 66, 3. Leansivuori 60. Leurs, die net als zijn collega Corradi- ni, de gehele wedstrijd wierp, volgde met zijn ongrijpbare dreun het voor beeld dat Boudewijn Maat tevoren had gegeven. Maat had in geen tijden de bal het stadion uitgetikt tot hij deze week in de eerste ontmoeting met Lottgering Schoten zijn verschoten faam als slag man weer wat bijwerkte. Nicols’ eerste honk-man bezorgde zijn ploeg zaterdag opnieuw een goed geti mede stimulans. Immers, de perspectie ven waren voor de Haarlemse formatie uiterst ongunstig. Na de normale speel periode van Negen inning waren de partijen op 2-2 in evenwicht. Ook de tiende inning bracht geen beslissing. Maar in de elfde slagbeurt leek Luciani ervoor te gaan zorgen dat de eindstrijd een geheel Italiaanse affaire zou worden. Aangenomen dat Nettuno-titelhouder erin zal slagen Mannheim in de andere halve finale uit t e schakelen. Luciani plaatste namelijk de tweede homerun op de sterke Leurs, die in de gehele wed strijd overigens maar zes honkslagen hoefde toe te staan. In de gelijkmakende slagbeurt kwamen de Haarlemmers toe aan overtuigend aanvalsgeweld.een fac tor die tot dat moment naast het sterke defensieve spel had ontbroken. Het veld van Nicols maakte maar één fout, de Italianen kwamen tot drie maar waren met name in het begin van het duel ontzettend slordig. Waarbij het de mannen van coach Heemskerk kwalijk genomen kon worden dat zij op de honken stonden te slapen. Een verwijt dat ook opgaat voor de keren dat een Haarlemmer zich tussen de honken liet insluiten. Ton de Jager opende in de eerste slagbeurt score voor zijn team toen het Italiaanse veld faalde op een tik van Van der Vaart. De inning daarop maakte derde honkman Rinaldi gelijk middels een homerun. Tot aan de achtste inning konden spelers en achthonderd man pu bliek zich verder uitsluitend opwinden over beslissingen van hoofdscheidsrech ter Francois Vermeulen. Als troost kan worden aangevoerd dat beide partijen te Via een mooie eerste plaats in de eerste manche bleef de Fin Heikki Mik kola leider in de rangschikking voor de wereldtitel. Hij behoudt, ondanks het uitvallen door een voetblessure in de tweede manche de beste papieren om in de resterende twee Grand Prix wedstrij den in België (Namen) en Luxemburg (Ettelbrück) de wereldtitel te veroveren. Achtendertig rijders stonden aan de start voor de eerste manche van 40 minuten plus twee ronden waarvoor Mikkola en De Coster de snelste trai- ningstijd hadden gemaakt. Het enthousi asme van het 30.000 koppige publiek kende echter geen grenzen toen Gerrit Wolsink na de eerste ronde als kopman uit het bos tevoorschijn kwam met aan zijn wiel Heikki Mikkola. Rager de Cos- en zat achtste Zaterdag had de vierde etappe bijna een Nederlandse winnaar opgeleverd. Jan Aling was met tien anderen halver wege de koers weggesprongen. Ook Fons van Katwijk en Aad van den Hoek zaten bij deze vluchters. Op dertig kilo meter van de finish was de voorsprong van de kopgroep op het peloton opgelo pen tot ruim zeven minuten. De drie Nederlanders konden echter ndet verhin deren, dat de ritzege naar de Westduit- sers ging. Kort voor de eindstreep sprong Jürgen Kraft weg en liet zich niet meer terugpakken. Aling werd tweede en Van Katwijk zevende. De rit van zondag eindigde in een triomf voor de 22-jarige Zwitser Ernst Nyffeller, die na een solo van honderd kilometer een winst van 47 seconden had overgehouden. De vijfde etappe was de zwaarste tot nu toe. In de algemene rangschikking blijven de Nederlanders in de voorste lindes. Alle zes zijn bij de eerste veertien geklasseerd. In die een na laatste inning van gewone spelperiode nam Amaro Monte negro (de naam van een likeur-firma) een 2-1 voorsprong na een tik van Stefano Malaguti die verrevelder Baldi over de thuisplaat bracht. Nicols scoorde nog in dezelfde inning de gelijkmaker via Harry van der Vaart. De derdehonk- man stal het tweede honk na vier wijd te hebben gekregen van de linkshandige Corradini. Jelsma bracht hem een honk dichter bij de thuisplaat, die even later werd bereikt door een honkslag van Boudewijn Maat. De winnende getallen in de Duitse Lotto zijn: 19-20-27-29-31-39 Reservegetal48. De Nederlandse zwaargewicht Jan Lubbers zal op vrijdag 9 augustus in Madrid in de hoofdpartij van een internationaal boksgala uitkomen tegen de Spanjaard José Urtain. In Alkmaar heeft AZ’67 een wedstrijd tegen eerste divisieclub SVV gewonnen met 5- 1 (3-1). Er waren 4500 toeschouwers. Vosmaer scoorde tweemaal. De Columbiaan Antonio Cervantes „Kid Pambele heeft gisteren in Cartagena zijn wereldtitel boksen in het lichtweltergewicht (WBA versie) behouden. Cervantes sloeg uit dager Ortiz (Porto Rico) in de tweede ronde knock-out. Rusland, Spanje, Hongarije en Tsjecho- Slowaklje hebben zich voor de finalegroep van het tennistoernooi om de Galeabeker geplaatst. De finale is van 1 tot 6 augustus in Vlchy. F.C. Groningen heeft Henk Medlk van Ajax gecontracteerd. De 21-jarige ex-UEFA- international heeft vier jaar bij Ajax in het B- en C-elftal gespeeld. Joegoslavië is zaterdagavond in Orleans Europees jeugdkampioen basketbal geworden door in de finale Spanje te verslaan met 80-79 na verlenging, (rust 37-33). Nederland werd twaalfde. De laatste wedstrijden, tegen Israel, werd verloren met 70-89. Zondag verloor NAC in Veendam van eer ste divisieclub Veendam met 1-0 Er waren 1500 toeschouwers. De vriendschappelijke wedstrijd Cercle Brugge—FC Amsterdam eindigde in 1-1. Nico Jansen maakte het Amsterdamse doelpunt in de 20ste minuut. Er waren 3000 toeschouwers. Bas Hordijk heeft zaterdag in Marlekerke (België) een profronde over 178 kilometer gewonnen vóór de Belgen Willekens en Wese- mael. Peru heeft zich weer aangemeld als lid van de FIBA. Peru was een van de landen die zich uit de wereidhonkbalorganlsatle had teruggetrokken en zich had aangesloten bij de zg. dissidente bond, de FEMBA. Gaby Minneboo is zaterdag in Frankfurt winnaar geworden van de Europa Cup voor amateur-stayers. Hij won achter Bruno Wal- ~»ve, de manche over 40 kilometer. Wereld- «ampioen Horst Gnas (WDld) eindigde als derde. MARKELO (ANP). De Belg Roger de Coster heeft in Markelo voor 30.000 toeschouwers de Grand Prix motocross 500 cc gewonnen. De Coster behaalde een derde plaats in de eerste manche en werd winnaar van de tweede. De grote man op het circuit de Herikerberg was echter Gerrit Wolsink die met twee tweede plaatsen in punten gelijk eindig de met winnaar De Coster. In de totaal- tijd kwam Wolsink tien seconden tekort om de Nederlandse Grand Prix op zijn naam te schrijven. Fortuna SC heeft gisteren met 2-1 gewon nen van Zbroojvka Brno na een 0-6 ruststand. Erkens maakte beide doelpunten. Er waren 2000 toeschouwers. ra® A-. 'x'

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 11