Stemming bij vredesberaad over Cyprus niet opgewekt Schuldig Anderhalf jaar geëist voor roof overval op vrouw Mensen vluchten uit Sao Paolo Sirica krijgt morgen bandjes van Nixon President Gizikis zou van plan zijn af te treden Oproer in Franse gevangenissen Spinola kondigt einde aan Portugees kolonialisme Verenigde Staten beloven Karamanlis Turkije onder druk te zullen zetten T I Günter Wallraf gemarteld aan meineed SPOEDIG ONAFHANKELIJKHEID GUINEE-BISSAO VERWACHT LINKSE GAULLISTEN STEUNEN GISCARD „President nog vol vertrouwen” 3 BAANDAG BINNEN» EN BUITENLAND 29 JULI 1974 Mavros Hersenvliesontsteking Hotels ontruimd Kanellopoulos Papadopoulos Afgeslacht Papandreou Koppeling „Tegenslagen” weekeinde van vergade- en het opstellen van alternatieve vredesplannen, waarover geen overeen stemming kon worden bereikt, was het uitzicht op het bereiken van een defini tieve wapenstilstand gisteravond nog somberder dan in de dagen ervoor. Gewone bril Wet uit 1933 ■r ||sK': - RUS MENIN IN GENEVE UHt y Spinola heeft duidelijk moeten zwich- 1 i t i ont- i? 2 1 PARIJS. (AFP) De linkse gaullisten die zich onder generaal Pierre Billotte hebben verenigd in de „Beweging voor het socialisme door middel van partici patie”, hebben zich aangesloten bij de presidentiële meerderheid van president Valéry Giscard d’Estaing. l i i r t e e 1 d te Na een lang ren In de Griekse hoofdstad is inmiddels bekend geworden, dat de huidige militai- Een regeringswoordvoerder in Athene heeft met klem ontkend dat Papadopou los, de vroegere dictator, Griekenland, met bestemming Amerika, zou hebben verlaten. De zegsman heeft ook tegenge sproken dat brigade-generaal loannidis, de gevreesde chef van de militaire poli tie, op enigerlei manier in verhouding zou staan met de burgerregering. loannidis, zo verluidt van officiële zij de, heeft geen enkele bemoeienis met het landsbestuur. Hij blijft daarentegen wel gehandhaafd in zijn functie als chef De Londense Observer onthult dat in de afgelopen 14 dagen in Luanda, de hoofdstad van Angola, zeker 300 Afri kaanse burgers door blanke extremisten zijn gedood of gewond. Rondtrekkende benden van blanke winkeliers, taxi- en vrachtwagenchauffeurs wierpen hand granaten in Afrikaanse menigten, waar onder zich vrouwen en kinderen bevon den, en schoten op hen vanuit voorbij rijdende auto’s. De Afrikanen namen wraak door win kels die aan blanken in Afrikaanse get to’s behoorden, leeg te plunderen of In brand te steken. 5 e PARIJS. (DPA, AFP en Reuter) Bij een muiterij in de strafgevangenis van Talaudière bij Saint-Étienne in Zuid oost Frankrjjk is gisteren een gevan gene om het leven gekomen. Hij werd getroffen door een kogel uit het geweer van een bewaker. 3 s r r e d it L- r d e le T n n g r m m ;n n st n n e d ;n ir id B- le je 5- le ai er e a n i. a e „Dit feit, aldus de ex-minister en de leider van de Panhelleense bevrijdings beweging, bewijst dat de macht in han den blijft van dezelfde krachten, die het land sinds 1967 in hun macht hebben gehad”. Papandreou wil na z(jn terugkeer „het politieke klimaat zuiveren en voor een werkelijke, goed functionerende de mocratie ijveren.” De officiële Russische persmedia heb ben gisteren geen melding gemaakt van het nieuws dat de juridische commissie van L t Amerikaanse Huis van Afge vaardigden heeft aanbevolen president Nixon officieel in staat van beschuldi ging te stellen. ,'T re president, generaal Phaedon Gizikis, weldra zal aftreden. Generaal Billotte die minister onder De Gaulle is geweest, maakte bekend dat de MSP „een van de drijvende krachten” in de meerderheid wil zijn. De MSP werd op 14 november 1971, ruim een jaar na de dood van De Gaulle opgericht. (Van onze speciale verslaggever) LISSABON. De Portugese president, generaal Spinola, heeft zaterdag in een opzienbarende televisietoespraak tot het Portugese volk het defini tieve einde van het Portugese koloniale regime in Afrika aangekondigd. Daarbij heeft hij zijn vorige standpunten over dekolonisatie, waarbij hij nog tal van slagen om de arm hield, laten varen. De jury van een federale rechtbank in Washington heeft zaterdag de luitenant- gouverneur van Californië, Ed Reinecke, schuldig bevonden aan meineed. Hij kan veroordeeld worden tot maximaal vijf jaar gevangenisstraf en een boete van 2.000 dollar. Reinecke- was er van be schuldigd dat hij in 1972 tot viermaal toe gelogen had tegenover de juridische commissie van de Senaat, toen hij onder ede verklaarde dat hij niet met de voor malige minister van Justitie John Mit chell had gesproken over een aanbod van de International Telephone and Te legraph (ITT) tot financiële steun voor de nationale conventie van de Republi keinse Partij, voordat een proces wegens overtreding van de kartelwetgeving tegen de ITT was geregeld. Bij de overval was het de mannen te doen om een bedrag van tien mille dat de heer De Jong, een bloemenkoopman die de monteur tot zijn klantenkring telde, had gewonnen. Bissau Portugal een enorme internatio nale goodwill opleveren en tevens een adempauze scheppen om de veel moeilij- ker problemen van Angola en Mozambi que met hun grote aantallen blanken op te lossen. Volgens berichten uit Guinee- Bissau zal de nationalistische beweging PAIGC mogelijk op 15 augustus als de wettige regering worden erkend, hetgeen zou worden gevolgd door een referen dum over de toekomst van de strate gisch belangrijke Kaapverdische Eilan den. Door de volmondige erkenning van het recht op onafhankelijkheid in plaats van te spreken over „zelfbeschikking”, zoals de generaal eerder had gedaan, heeft Spinola de deur geopend voor de hervatting van de onderhandelingen met de bevrijdingsbewegingen. Hiermee zijn de kansen op vrede en onafhankelijkheid voor de Afrikaanse koloniën belangrijk gestegen. Spinola verklaarde: „Wij zijn van nu af gereed om de macht over te dragen aan de bevolking van de overzeese gebieden, die geacht worden voor deze ontwikkeling rijp te zijn, namelijk Guinee-Bissau, An gola en Mozambique.” De verklaring van de Portugese presi dent is de belangrijkste ontwikkeling in Portugals dekolonisatieproces sinds de omwenteling. hebben en misbruik van de situatie wil len maken”. Tegelijkertijd bracht hij naar voren dat Ankara zijn invasieleger nog steeds met zowel mensen als mate rieel versterkt. De Westduitse schrijver Günther Walraff heeft zaterdag verklaard „ernstig mis handeld” te zijn tijdens zijn verblijf in Griekse gevangenissen. Walraff die vrij dag vrij kwam (zie foto) werd op 9 mei in het centrum van Athene gearresteerd nadat hij zich aan een lichtmast had vastgeketend en pamfletten tegen het kolonelsregime had uitgedeeld. De in Hamburg geboren schrijver zei dat hij met ijzeren staven op hoofd en voeten is geslagen en klappen op zijn lever heeft gekregen. Gedurende een lange periode werd hem voorts de mogelijkheid ontnomen om te slapen, maar „andere politieke gevangenen werden nog veel slechter behandeld dan ik”. I ten voor de radicale vleugel van de Beweging van de Strijdkrachten. Ook tracht de Portugese president te redden wat er nog te redden valt. Steeds weer legde hij in zijn rede de nadruk op de nauwe banden tussen Portugal en zijn overzeese gebieden op grond van hun gemeenschappelijke taal en cultuur. Dit betekent dat Spinola blijft hopen op een vreedzame „onbevooroordeelde” coëxis tentie tussen Portugal en zijn ex-kolo- niën. In de pers wordt kritiek geoefend op de autoriteiten omdat zij niet de ernst van de toestand zouden onderkennen en onvoldoende voorzorgsmaatregelen zou treffen om verdere uitbreiding van de ziekte te voorkomen. Tegen de medeplichtigen van de mon teur eiste de Officier twaalf resp. acht maanden met aftrek. De Griekse minister van Buitenlandse Zaken gaf gistermiddag klagend tegeno ver journalisten te kennen dat „de Tur ken het onderste uit de kan willen van de militaire politie, wiens bevoegd- hedei. zouden zijn gereduceerd. De leider van de Griekse Moskou- gezinde communistische partij, Antonis Brillakis, is gisteren uit Rome in Athene aangekomen. Brillakis wilde geen ver klaring afleggen, maar zei wel volledig akkoord te gaan met de stellingname, zoals zijn vriend Iliou (een leider uit dezelfde partij), die na zijn invrijheid stelling uit de gevangenis had uiteenge zet. Iliou had vorige week de regering van Karamanlis „een opening naar de demo cratie” genoemd. De regering, aldus Ili ou, moet het volk er steeds van overtui gen dat zij het met het herstel van de democratie zeer ernstig meent. En het volk doet er goed aan van de regering niet te veel in een te korte tijd te verlangen. Centrum-Unie-politicus Andreas Pa pandreou, zoon van de voormalige pre mier George Papandreou, die woensdag in Athene verwacht wordt, heeft het „een onaanvaardbare gebeurtenis” ge noemd, dat zij, die in de afgelopen zeven jaar verantwoordelijk zijn geweest voor aan tegenstanders toegebrachte mishan delingen, onder het amnestiebesluit val len. Opmerkelijk is echter dat hij een tijdslimiet achterwege heeft gelaten. Spinola zou nu met zijn verklaring zijn gekomen in verband met het bezoek dat Kurt Waldheim, de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, volgende week aan Lissabon zal brengen. De verwach ting is namelijk dat, samenvallend met dit bezoek, Portugal Guinee-Bissau de vrijheid zal geven. Dit is niet zo moei lijk, omdat Guinee-Bissau een voor Por tugal economisch vrij waardeloze kolo nie is. Volgens bronnen uit Spinola’s omge ving zou een vrijmaking van Guinee- Gizikns zou, naar verluidt, „zelf de wens te kennen gegeven hebben op te stappen.” Als de meest serieuze kandi daat voor de opvolging wordt genoemd Panayiotis Kanellopoulos, vóór de greep naar de macht van de kolonels in 1967 Griekenlands laatste premier en leider van de conservatieve Nationale Radicale Unie (ERE). Voor het Griekse zakenleven zijn de gevolgen van de kritieke toestand een ernstige verliespost. Doordat vrijwel alle mannen tussen 20 en 40 jaar gemobili seerd zijn, kampen winkels met een tekort aan verkopers, zitten restaurants zonder kelners, en wordt men uitslui tend nog door meisjes te woord gestaan. Continu-bedrijven zijn noodgedwon gen op een werktijd van acht uur over gegaan en aangezien rijks- en semi- overheidsambtenaren ook ingelijfd zijn, stapelt het werk zich overal op. Onder de gegeven omstandigheden durven de Grieken ook geen geld meer uit te geven. Alleen kruideniers komen nog aan hun normale omzet toe, maar de textielhandelaren, radio- en tv-zaken, schoenwinkels, juweliers en reisbureaus klagen steen en been. Overal klinkt dezelfde jammerkreet door: „Er is niets Op die middag werd de bejaarde vrouw door drie mannen zodanig afge tuigd dat ze met kneuzingen over haar hele lichaam in een ziekenhuis moest worden opgenomen. Weken later had ze nog last van evenwichtsstoornissen. RIO DE JANEIRO Honderden mensen ontvluchten Sao Paulo, de op een na grootste stad van Brazilië, we gens een epidemie van hersenvliesontste king die deze maand al aan 230 men sen het leven heeft gekost. In ieder geval is het zo dat Minin geen officiële status heeft, evenmin trouwens als de Amerikaanse ondermi nister Buffum, die al sinds donderdag in Genève vertoeft en achter de schermen herhaaldelijk overleg pleegt met de Britse, de Turkse en de Griekse minis ters van buitenlandse zaken. Naar waar nemers aannemen diplomaat uit overwegingen stuurd. Deze wat late reactie van de Russen lekte uit na een verklaring waarin Mos kou de NAVO beschuldigde het lot van Cyprus „op een cynische wijze te mani puleren”. Hier werd onder meer aan toegevoegd dat buitenstaanders zich met de binnenlandse aangelegenheden van het eiland bemoeiden. Somber is men ook in de toeristensec tor. In Loutraki, een sterk opkomende badplaats, 25 kilometer zuidwestelijk van Athene, moesten vorige week zon dag krachtens het mobilisatiebesluit bin nen enkele uren meer dan de helft van de veertig bestaande hotels worden ont ruimd, om in geval van een Grieks- Turkse oorlog als militaire hospitalen te fungeren. Terwijl militaire chirurgen, specialis ten, artsen en „hospikken” tot de bezet ting van de hotels overgingen, vluchtten duizenden badgasten weg. Zaterdag heb ben de autoriteiten de hotels van Lou traki weer voor de toeristen vrijgegeven, maar de onthutste Atheners komen niet meer opdagen. Ook elders in Grieken land moeten de horecabedrijven verlie zen van miljoenen drachmen incasseren. De moeilijkheden begonnen echter pas goed toen de Turken ook bleven vast houden aan andere eisen. Daartoe be hoorden onder meer onmiddellijke ga ranties voor de veiligheid van de Turkse minderheid op het eiland, autonomie voor de Turkse Cyprioten, erkenning van het recht op troepen op Cyprus te hebben staan in het midden werd gelaten of hiermee uitsluitend de 650 militairen worden bedoeld die Ankara volgens het driemogendhedenverdrag mocht uitzenden en erkenning van het recht de invasiemacht te versterken zolang er geen wapenstilstand uit de bus is gekomen. Mavros wond zich het meest op over het feit dat de Turken in de bestandsbe- palingen niet over „de tijdelijke aanwe zigheid van zijn troepen op Cyprus” wensten te praten. Bovendien was hij van mening dat de bestandslijnen in overeen stemming moesten worden gebracht met de situatie van 22 juli, toen voor het eiland de order staakt-het-vuren werd afgekondigd. J» (Van onze speciale verslaggever) ATHENE. Voorlopig zal de algehele mobilisatie in Griekenland niet beëindigd worden. Dit is bekend geworden na afloop van spoedbespre- kingen in Athene, waaraan werd deelgenomen door premier Konstantin Karamanlis, de minister van Defensie Averoff, de chef-staf van de strijd krachten generaal Bonanos, en andere militaire leiders. Karamanlis heeft telefonisch van de Amerikaanse minister Kissinger de ver zekering gekregen dat de Verenigde Sta ten Turkije onder druk zullen zetten het bestand op Cyprus naar de letter te eerbiedigen. Ankara stond erop, de politieke vraag stukken van het eiland te koppelen aan een overeenstemming over een wapen stilstand. De Grieken eisten tegelijkertijd dat bij de tweede fase van overleg ook vertegenwoordigers van de Turks-Cypri- sche en de Grieks-Cyprische gemeen schap zouden worden betrokken. WASHINGTON. (UPI, Reuter AP)— James St. Clair, de advocaat van presi dent Nixon, heeft verklaard, dat hij morgen een begin zal maken met de overdracht van bandjes en documenten inzake Watergate, zoals geëist is door de speciale aanklager inzake het schandaal, Jaworski. President Nixon is gisteren uit zijn weekendverblijf in Californië naar Was hington teruggekeerd, om zich bezig te houden met zijn verdediging in de im- peachment-kwestie. Zijn belangrijkste medewerker, Alexander Haig, zei dat het er bij een stemming in het Huis van Af gevaardigden erg om zou spannen, maar dat de president in functie zal blijven. Nixon vertrouwt nog steeds dat hij niet in staat van beschuldiging zal worden gesteld, aldus Haig. De president heeft vandaag met zijn belangrijkste verdediger, James St. Clair, geluisterd naar de banden die hij mor gen moet overhandigen aan rechter Siri ca. Perssecretaris Ronald Ziegler vertelde nog, dat het een moeilijke tijd voor de president was, maar dat hij „het aan kan.” „Hij kan zijn emoties enorm goed beheersen en zich handhaven onder twee jaar van aanvallen. Volgens een gisteren in New York gepubliceerde enquête van het instituut- Gallup vindt 51 percent van de Ameri kanen dat president Nixon door de Se naat berecht moet worden en 46 percent dat hij moet weggaan. Maar dertig percent van de Amerika nen vindt niet dat de Senaat over de president moet oordelen en 38 percent is tegen zijn afzetting. Toch altijd nog 24 percent van hen naar wier mening werd gevraagd, ver klaarde in te stemmen met de wijze werd de Russische internationale prestige- naar Zwitserland ge- Palais des Nations voorspeld dat het eer ste doel van de conferentie scheen te zijn bereikt: de verwezenlijking van het tot nu toe wankele bestand dat sinds de af kondiging zes dagen geleden keer op keer was geschonden. Men rekende al op overeenstemming op basis van een com promis, alsook op voortzetting van het overleg binnen een week om de ver stoorde constitutionele orde op de hel ling te zetten. De Griek Mavros sprak van „een ern stige situatie”, de Turk Gunes had het over „tegenslagen” en „boosaardige woordenwisselingen”, de Brit Callaghan zei „hoopvol” te blijven, maar liet dóór schemeren dat er waarschijnlijk nieuwe gesprekken nodig zouden zijn. Nog tot ver over het middaguur giste ren werd in de wandelgangen van het Volgens sommigen zouden Spinola’s uitlatingen een zinspeling zijn op een soort gemenebest naar het Britse voor beeld. Bij decreet is nu het recht op onafhankelijkheid van de volken van Angola, Guinee-Bissau en Mozambique officeel erkend. De president had voor deze gelegen heid zijn militaire uniform verwisseld voor een burgerpak en zijn beroemde monocle door een leesbril met halve glazen vervangen. Het genomen besluit was, zo zei hij, in overeenstemming met het programma van de Beweging van de Strijdkrachten en betekende „een over winning op onszelf, over onze fouten en onze tegenstrijdigheden”. Een van de voornaamste tegenstrijdig heden sinds de staatsgreep van 25 april was het verschil in opvatting tussen Spinola’s junta en de jonge officieren van de Beweging van de Strijdkrachten. Spinola’s ommezwaai op het gebied van de koloniale politiek betekent dat de kloof tussen beide elementen nu over brugd is. meer te verdienen, we kunnen beter sluiten.” In talrijke Franse gevangenissen zijn in het weekeinde weer opstanden uitge broken uit protest tegen het strafstelsel en de materiële omstandigheden. In Col mar in Oost-Frankrijk staken gedeti neerden een deel van de gebouwen in brand en verschansten zich op de daken, vanwaar zij de politie met dakpannen bekogelden. Twintig gevangenen snapten, van wie er twaalf weer wer den gepakt. Gevangenismuiterij speelde zich ook af in Amiens, Marseille, Varces, Mul- »use, Ensisheim, Parijs (Fresnes en de Santé) en Rennes. (Vervolg van pagina 1) GENÈVE. Onder het vredes beraad over Cyprus werd gister middag een diplomatieke tijdbom gelegd door de mededeling dat van uit Moskou een waarnemer naar Genève onderweg was. Zijn naam werd opgegeven als V. I. Minin, directeur van de afdeling Midden oosten van het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken. Gromiko zou in dit verband boodschappen hebben gestuurd naar Londen, Athene, Ankara en de Verenigde Naties, aldus meldt onze speciale verslaggever in Genève. President Clerides van Cyprus heeft al gedreigd er op los te zullen trekken tegen de Turks-Cyprioten, wanneer Tur kije ondanks alle protesten zijn greep op het eiland blijft versterken. Bij het dringende overleg dat premier Karamanlis zaterdag met de Griekse mi nister van defensie en de chef van staven heeft gepleegd, zou gesproken zijn over een eventuele Griekse invasie op Cyprus. In het voorlopige plan daar voor, dat achter de hand wordt gehou den, is de haven van Limasol aangewe zen als landingsplaats. Aangekondigd is dat honderd autoveerboten, die normaal de verbindingen met de Griekse eilanden onderhouden, door de Griekse regering zijn gevorderd en zich gereed moeten houden. Dit invasieplan is ongetwijfeld bedoeld als nieuw drukmiddel op de Turken. Het nieuwe decreet vervangt een wet van 1933, waarin werd gezegd dat alle overzeese gebieden deel uitmaken van het Portugese moederland. AMSTERDAM (ANP). Achttien maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest heeft de Officier van Justitie bij de rechtbank in Amsterdam, mr. F. von Meyenfeldt, gisteren geëist tegen een 44-jarige monteur, die door hem als de hoofddader wordt beschouwd van de op 3 mei van dit jaar gepleegde roofo verval op de 73-jarige mevrouw E. de Jong-Homminga. - .j,r. waarop president Nixon zijn ambt waar neemt. Het Japanse persbureau „Kyodo” meldt in een bericht uit Peking, dat er geen twijfel aan is, dat China zich ernstig zorgen maakt over de aanbeve ling van de juridische commissie van het Huis van Afgevaardigden om president Nixon in staat van beschuldiging te .tellen.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 3