Parachutespringers trokken veel publiek naar IJmuider strand Veel spanning bij Cart-races Parachutist STRANDBEWONERS ZIJN VERONTRUST Achtervolgde motorrijder dook sloot in Vrouw viel van paard verloor ripcord boven strand Goede vangsten bij „Velsen” Santpoortse Feestweek geopend met genuanceerd koffieconcert I -M.'. --2 O <2 1 5 GEESTDRIFTIGE JEUGD BESTORMDE DE PARA’S >77' >7 I Mi n MAANDAG 2 9 JULI 19 74 PLAATSELIJK NIEUWS Tegen wind in V elsen-I J muiden - lil - ‘'■Ai n IMiig 1 (Van een onzer verslaggevers) J L G. om KEES MAAS (Van een onzer verslaggevers) De belangstelling was niet ten onrech te. Sierlijk daalden de zes para’s neer. Twee springers waren daarbij uitgerust met een speciaal valscherm, een zoge noemde parapiane, die een wat recht hoekige vorm heeft en ook goed be stuurbaar is. De twee para’s die hiermee naar beneden kwamen, demonstreerden dat feilloos, door ook tegen wind in langs de kust te scheren, vervolgens bij te draaien om dan zacht te landen. Voor enige sensatie zorgde een jeugdig kijkertje, dat verbijsterd uitriep: „Hij vliegt in brand”. Op dat moment maakte zich van één der para’s in de lucht een lange rode rookkolom los, veroorzaakt door een speciaal voor dit doel meegeno men blikje. Maar niets van dit al, er was geen onraad in de lucht te bespeuren. En ‘toen de zes parachutisten eenmaal veilig beneden waren, ronkten de twee Cessna’s nog eens ten afscheid laag over het IJmuidense strand, om terug te ke ren naar hun basis op het eiland Texel. „Het lijkt wel of ie van een stoeltje springt, ik dacht dat ze met een rotgang op de grond zouden komen”, zo stak een aan de tongval te horen ras-Amsterdam- mer zijn bewondering niet onder stoelen of banken. BEVALLEN: S. van der Ven-Zegel, z„ Velsen-Zuid; A. Koekenbier-Nederlof, d., IJmuiden; D. Kinik-özcan, d., IJmuiden; M. de Groot- Koning, z., IJmuiden; J. R. van de Plas- Steenbakker, d., IJmuiden. OVERLEDEN: J. J. Smid, 69 jr., wduwe van: G. Estié, IJmuiden. 0 [D stand VELSEN. Het was een goed idee van de Harddraverijvereniging Santpoort en Omstreken om de feestweek te ope nen met een recital in het koetshuis van Beeckestjjn. Hiervoor was het Haar lemse duo Elizabeth Nijenhuis en Ernest Schreurs uitgenodigd, en al waren de prestaties van de uitvoerenden niet van de hoogste klasse, men kon toch genie ten van muzikale prestaties en vooral van veel musiceervreugde. SANTPOORT. Tijdens het concours hipique, dat zondagmiddag in het kader van de feestweek aan de Hagelingerweg werd gehouden, viel een 21-jarige vrouw van haar paard. Zij klaagde over pijn in de rug en over hoofdpijn en is ter ©baervatie in het Zeeweg Ziekenhuis ge bracht. Na de pauze kreeg het concert sterk het karakter van een „Divertissement” door de bijdrage van Elizabeth Nijen huis, die op een aantal opgegeven the ma's improviseerde. Het was een aller aardigst ratjetoe, waarop wij werden vergast: „Poesje mauw”, „Ich liebe Dich” van Grieg, „Italiaans concert” van Bach, Toen de twee Cessna’s in de lucht zichtbaar werden, volgde onmiddellijk een enorme toeloop. Al gauw werden de markeringspunten op het strand ontdekt en het publiek stroomde toe. Niet hele maal zonder gevaar voor dat publiek zelf, want een para heeft nu eenmaal een bepaalde ruimte voor z’n landing nodig. Op het laatste moment is het namelijk niet meer mogelijk om nog enkele meters zijwaarts te gaan, als er op de landingsplek toevallig iemand loopt, zo deelde men ons na afloop mee. Met groot enthousiasme gierden de coureurs zaterdagmiddag op het terrein bij de Santpoortse Dreef in Santpoort, rond in hun kleine race-wondertjes. Groot was ook de belangstelling van het publiek bij deze Cartingraces, die gehou den werden in het kader van de Sant- poortse feestweek. Nadat de demonstratie parachutesprin gen vorige week in verband met de weersomstandigheden moest worden af gelast, trok het publiek totch zaterdag ochtend voor de tweede maal naar het IJmuidense strand. Daar was het nu getuige van een zestal perfect uitgevoer de sprongen en veilige landingen. bewoners faalt” in ons blad van zater dag, plaatsen wij thans de foto welke bij het artikel had horen te staan. Daar- Met excuses voor het op onverklaar bare wijze verwisselen van een foto by het artikel „Medische hulp voor strand- op voorzitter De Bie en Bep Ros: „Ge meente schiet ernstig tekort in sociaa beleid.” Ernest Schreurs speelde de baskant en Elizabeth Nijenhuis de discantzijde van de vleugel. Zij hadden liever op twee vleugels gespeeld en het verloop van het concert bewees de juistheid van dit standpunt, want meestal ontstonden de problemen wanneer de handen dicht bij elkaar kwamen. Dat gold vooral voor het openingsstuk van het programma, dat wat het quatre mains-deel betreft geheel aan Schubert was gewijd. De eerste mars uit de twee heroïsche mar sen kwam er nogal rommelig uit, maar in de verdere werken werden de presta ties van het duo duidelijk beter. IJMUIDEN. Een spontaan applaus klonk op, toen zaterdagochtendeven na elf uur de eerste van zes parachu tisten met een ferme sprong behouden op het strand landde. Hij was één van de zes para’s van het demonstratieteam van Paracentrum Texel-Spa. Op een hoogte van circa duizend meter sprong hij uit het tweemotorige vliegtuigje. Be neden op het strand wachtte een royale menigte. S. Wel had Elizabeth Nijenhuis in het Grand Rondo in A nogal wat moeite met de kleine figuurtjes in de rechter hand, maar de samenwerking verliep nu veel beter, en de structuur van dit rondo kreeg duidelijk gestalte. Schubert werkt graag met erg openliggende akkoorden in de discant, en het valt niet mee dan een mooie klank te verwezenlijken. Ook in dit geval werd het ideaal niet bereikt, maar zoals gezegd, het is ook erg moei lijk. De Fantasie, die het gedeelte voor de pauze besloot, was duidelijk het hoogte punt. Emest Schreurs, die voor bondige, maar pakkende inleidingen zorgde, zei hierbij, dat het hoofdthema steeds terug keert. en dat het werk een voor Schu bert typische „himmlische Lange” heeft. Als we het goed doen zult u het thema zo lang onthouden, dat u nog eens wenst dat u het maar kwijt was. Het motief werd inderdaad zo indringend verklankt, met zoveel begrip voor nuancering, dat het bij de meesten ongetwijfeld nu nog in de herinnering zal zijn achtergeble ven. Het lange stuk, waarin het thema steeds weer op een andere wijze wordt verwerkt, werd door de gevarieerde aan pak nooit vervelend. De talrijke bezoe kers beloonden het duo dan ook met een ovationeel applaus. Op de foto daalt Bob Rienks, han gend aan een bestuurbare Para Plane, neer op het Texelse landschep. Zaterdag komt hij op dezelfde wijze naar beneden aan het strand van IJmuiden. Met hem komen naar be neden: Hans Elias, eveneens met dit type chute, en Hans Verburg, Gert Vlastuin, Frans van Geenen en Willem Winkelman met Para Com mander. GEHUWD: W. H. P. Handgraaf-K. M. J. van der Maarel. Santpoort; W. S. Dijkhuizen-A. R. T. de Lang, IJmuiden; R. W. A. Suijkerbuijk-J. T. M. Durville, IJmui den; J. J. de Pagter-R. Schreuder, IJ muiden; W. H. van Stipraan-M. A. van Egmond, Velsen-Noord; W. Holman-W. G. Huel, IJmuiden; D. Jongeling-Y. A. A. M. Martens, Beverwijk; J. L. Pellen- barg-M. Balk, Bloemendaal. werd gewonnen door Bram de Jager, die ook vorig jaar als winnaar uit het strijdperk kwam. Zo verliep dit eerste feestweekonder- VELSEN. De hengelsportvereniging „Velsen” heeft zaterdag haar vijfde com petitiewedstrijd gehouden, waar ditmaal het water van de Noorderleidsevaart voor was uitverkoren. Er waren drieën dertig deelnemers die allen de snoeren enthousiast hebben uitgeworpen, kenne lijk met het voornemen de posities op de ranglijst aanzienlijk te verbeteren. En inderdaad, er werd zeer behoorlijk gevangen, zodat na afloop van de wed strijd bleek dat 365 bovenmaatse vissen waren opgehaald. Winnaar werd de heer J. C. Beliën, met 874 cm. vis. De totaaluitslag was: 1. J. C. Beliën, 874 cm.; J. C. M. Pieterse, 691 cm.; 3. mevrouw D. Berkhout, 380 cm.; 4. A. Glas sr., 346 cm.; 5. R. Bosma, 326 cm.; 6. W. Koelewijn, 309 cm.; C. Koelewijn, 291 cm.; I. de Vries, 281 cm.; 9. A. Jongbloed, 273 cm.; 10. W. de Vos, 253 cm. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Een 50-jarige motorrij der, die met zeer grote snelheid door de gemeente reed, was in de nacht van vrijdag op zaterdag de Vesense politie bijna te vlug af. Het leek erop dat de man aan de politiearm zou ontkomen, toen een bocht in de weg de dienaren der wet behulpzaam was. De motorrijder kon het stuur niet houden en dook in een sloot langs de weg. Hij kwam vrij met de schrik en een proces-verbaal. deel succesvol. Na afloop zocht een groot deel van het publiek vermaak op de kermis aan de Hoofdstraat, die zater dagmiddag druk bezocht werd. het slotkoor van de negende van Beet hoven, sonatine in g van Schubert, „Wien, Wien, nur du allein” en, om in de geest van de paardenweek te blijven, „Hop paardje hop”. Zij wist de thema’s leuk te verwerken, met soms verrassende wendingen. Echte improvisatiekunst is het echter nog lang niet, daarvoor gaat zij nog niet creatief genoeg met de thema’s om. Het is alle maal nog wat kortademig, maar de be lofte is er zeker. Rieneke Nieuwstraten speelde daarna ter afwisseling een vioolsonate van Mo zart, begeleid door Emest Schreurs. Zij leverde een redelijke prestatie, de bege leiding stond niet op hetzelfde niveau als het spel van de pianist in de quatre mains-werken. Divertissement een prachtig slot concert. Het duo speelde hierin hoge troeven uit. Het duidelijk intensief inge studeerde werk kwam er vlot uit, met een goede dosering van de dynamiek, en een opwindend slot. De verrassingen wa ren echter nog niet teneinde: na het stormachtige applaus speelde het duo een onverwoestbare topper van André de Raaff en Jacques Schutte: „Eens zal de Betuwe in bloei weer staan”. Toch wel opwindend, dat quatre mains-werk. Misschien zien we het duo volgend jaar wel weer terug. Het zou dan wellicht, bij een langere voorbereidingstijd, moge lijk zijn om wat werken op te nemen, die in het teken van het paard staan. Nu moesten we het, behalve met „Hop paardje hop”, stellen met de polonaise achtige gedeelten inhet Divertissement van Schubert. ONDERTROUWD: D. J. van der Linde, IJmuiden en G. de Niet, IJmuiden; N. W. M. Mannes, Heilo en S. W. C. Bakker, IJmuiden; L. A. Heesemans, Zandvoort en A. M. Tromp, Santpoort; A. van Eist, Velsen- (Noord); en M. Visser, Velsen-Noord; N. P. H. de Keijzer, Haarlem en I. C. Dubbelaar, IJmuiden; G. P. Niewold, Driehuis en J. D. H. Lindeboom, Amster dam; F. Taverne, Santpoort en M. C. Dijkhuizen, IJmuiden; J. J. Prins, Vel sen-Zuid en A. M. Muileboom, Heems kerk; W. Doornbos, Ulrum en C. A. Drenth, Santpoort. a l’Hongroise” was van dit feestelijke Inderdaad drong de nieuwsgierigheid de belangstellenden dicht naar de sprin gers. Ongelukken deden zich gelukkig toch niet voor. Een aparte „grondploeg” van het Paracentrum waakte er name lijk voor dat de aankomst van de para’s veilig kon verlopen. Zo goed als onder de gegeven omstandigheden mogelijk was, werd men op een afstand gehou den. Eenmaal vaste voet op het strand, werden de springers bestormd door de jeugd en met moeite konden zij zich daardoor van hun parachute ontdoen. ‘J - (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Een parachutist, die zaterdagochtend aan een demonstratie parachutespringen op het strand van IJmuiden meewerkte, is bij het springen een ripcord verloren. Dit is een stalen koord, waaraan een beugel met hand greep bevestigd is. Het attribuut dient om de parachute open te trekken. Mocht iemand deze valschermopener gevonden hebben, dan gelieve men con tact op te nemen met het Paracentrum Texel-Spa, telefoon 02225-464 of 436. Als beloning krijgt de eerlijke vinder een gratis rondvlucht voor drie personen aangeboden boven Texel. Dat de spanning niet altijd hoefde te komen van de meest ervaren rijders, bewees wel de twaalfjarige Freddy Mey ers, die in formule 4 enkele rondes voor het einde de eerste plaats innam, om vervolgens glorieus als winnaar in deze categorie te eindigen. De wijze waarop deze jeugdige coureur zijn cart rond liet gaan, hield velen langs de lijn in span ning. Er waren 22 deelnemers voor deze races ingeschreven, veel minder dan verwacht werd. Volgens de organisato ren speelde het een belangrijke rol dat er in Engeland belangrijke soortgelijke races werden gehouden, terwijl een tweede reden voor de wat de geringe deelname van zaterdag zou zijn, omdat veel coureurs in een garage werkzaam zijn. De deelnemers kwamen uit Vlaar- dingen, Arnhem, Cuyk, Emmen en veel ook uit Haarlem. De organisatie was in handen van Cartingclub IJmond. De uitslagen: formule 1 en 2: 1. Bram de Jager, 2. Oude Wansink, 3. Jan Hoe- ke. Formule 3: 1. F. van Ommen, 2. P. de Jong, 3. P. van Bokkens. Formule 4: 1. Freddy Meijers, 2. H. van der Linden, 3. J. de Jager. Formule 5: 1. Chris van der Vlier, 2. P. Achterberg, 3. R. Pronk. Formule 6: F. Lintenman, 2. G. de Weers, 3. J. van de Putten. De afvalrace om de „Grand Prix" BOK T F - ‘.“J—i-j:: ~J f ’-H A

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 5