Kalkarfolder zonder Verkochte kinderen in politieke inhoud met het zilveren mes man rijverbod op Agenda HET SFEERTJE VAN ANDREUS IN ALTERNATIEVE STRIPS Vérenigingsnieuws mE BJtaM Verkeer in Driehuis wordt omgeleid Politie legde driemaal „De Provinciaal bestuur: Bob Tadema-Sporry Spannend boek van Autobusje brandde uit op Rijksweg Jeugdboeken door Miep Diekman PLAATSELIJK NIEUWS 1974 29 JULI MAANDAG 6 Ook in Zeeland Velsen-IJmuiden Beverwijk Auto in beslag genomen Strips voor 8-11 jaar Wijk aan Zee Castricum Wijk aan Zee Velsen-Noord 'J Heemskerk Uitvoering wet BOB TADEMA SPORRY is een vari de weinige auteurs die van haar rijke reiservaringen en kennis van andere volken niet alleen volwassenen laat mee profiteren, maar ook kinderen. Schrijnende situaties over het kinderleven in Afrika worden bij haar nooit huilerig, al zit je aan het eind van elk boek wel naar adem te happen dat dit soort toestanden in onze tijd be staat. Na „De panter op de lia- nenbrug”, „De gesluierde man nen uit de Sahara”, „De gouden vazen van de farao” (uitgeverij Van Goor) situeerde zij ook haar nieuwe boek „De man met het zilveren mes” (uitgeverij Van Holkema Warendorf) in Afri ka. V elsen-I J muiden Beverwijk Heemskerk to JlUi i AM 5Z ,.The 22 en 45. en (Van een onzer verslaggevers) Van Uitgeverij Van Holkema Waren- Een der illustraties in „De man met het zilveren mes” van Auke Tadema. Uiterst curieus was in Hier en Nu ook het tv-spel dat Britse journalisten (als 'ik het goed begrepen heb) opvoerden, met de letterlijke teksten van de Watergate- bandjes als dialogen. „Acteurs” die in de verte wat op Nixon, Dean, Haldeman en I Ehrlichman leken, deden wat houterig, maar daardoor juist des te geloofwaardi- ger en „documentairder” precies na wat de bovengenoemden zeiden, en welk ge- zicht ze daar waarschijnlijk bij trokken. Het effect ervan is op zo’n manier veek sterker dan wanneer je de uitgetikte teksten leest. dorf heeft midden in de roos gescho ten met zijn Vossenreeks. „Het Bees tenboekje” van Schlote is een uit knip- en plakboekje, waaruit kinderen opzet- en trekbeesten kunnen maken. De drie andere delen bevatten gave stripverhalen, die jonge kinderen de ogen openen voor enkele misstanden. De omslagtekening van „Jos de Vos”, een stripboekje van Jan Schniebel. MAANDAG 29 JULI Openbare bibliotheek, Kerkstraat 44. Wegens vakantie gesloten tot en met 10 augustus; Amstelstraat 44: volwassenen en jeugd van 19-21 uur. MAANDAG 29 JULI Openbare bibliotheek, De Zwaanstraat. Geopend voor volwassenen en jeugd van 19 tot 21 uur. DINSDAG 30 JULI Openbare bibliotheek, De Zwaanstraat. Geópend voor volwassenen en jeugd van 14.30 tot 17.30 uur. DINSDAG 30 JULI Openbare 21.15 „Tora, „Papll- vetj BIOSCOPEN Corso Theater, great Race”. gemaakt van hun kleinzielige strijd om macht ten opzichte van de mede burger. Gertie Evenhuis is niet stukgelopen op zwaarwichtigheid in dit unieke Nederlandse verhaal, want het we melt in haar boek van onvergetelijke types uit Zeeuws-Vlaanderen. Veel jeugdboekenauteurs pakken de mis standen in andere landen aan, Gertie Evenhuis pakt het eigen land bij de kop. En dat zal haar lezers (van 10-13 jaar) hopelijk op het idee brengen dat het verbeteren van de wereld ook wel eens om de eigen hoek mag beginnen, al is dat minder spectacu lair. MAANDAG 29 JULI Openluchtzwembad Heerenduinen, ge opend tot 19 uur. Velserbad, Briniostraat, tot en met 18 augustus gesloten. Centrale bibliotheek Velsen, gesloten tot en met 10 augustus. Bokscltjb De Ring, 20, 22 uur les, training en wedstrijd in gymnastiekzaal, van de Ossendorperschool aan de Wijk aan Zeeëerweg. Stem van IJmuiden, 20 uur repetitie in gebouw Velserduin, Velserduinplein. DINSDAG 30 JULI Openluchtbad Heerenduinen, geopend van 6.30 tot 20 uur. Velserbad, Briniostraat, tot en met 18 augustus gesloten. Centrale Bibliotheek Velsen, tot met 10 augustus gesloten. Stichting Huishoudelijke voorlichting, Willebrordstraat muiden e.o. gebouw Cultureel Centrum. Moerbergplantsoen van 9-10 uur IJmui- den-O., Abelenstraat 1, van 16-17 uur; Velsen-N. buurtcentrum De Mei, Geel- vinckstraat 28, van 11-12 uur. Santpoort: „De Haven”, Schipbroekerweg 6, van 14- 15 uur. Velser Gemengd koor, 20 uur repetitie in de Baptistengemeente, J. P. Coen- straat. 19 en uur: punt betekent. Want zo krijgen lezers van 11-14 jaar de kans de enorme hoeveelheid wetenswaardigheden over zo’n slaventocht beter op zich in te laten \yerken. De zeer uitvoerige en overzichtelijke verklarende woorden lijst achterin en de ilustraties van Auke Tadema Sporry zijn waardevol le bijdragen. TENTOONSTELLINGEN Herv. Kerk., Julianaplein Fototentoonstel ling van scheepswrakken door B. Snijders en expositie uit het prentenkabinet van J. van der Linden; geopend van maandag tot en met vrijdag van 19 tot 21 uur. hof in Leeuwarden gewezen arrest in een procedure tussen het elektriciteits bedrijf van Groningen en Drente en een van zijn afnemers. GS zijn van oordeel dat nu met deze antwoorden volledig opening van zaken is gegeven, behandeling in een vergade ring van provinciale staten tot herhalin gen dreigt te leiden en daarom niet relevant is. maandag tot en met zaterdag van 8 tot 10 uur: Zeestraat 81, tel. 24617 of bij de bekende wijkhoofden en medewerkers. Sportfondsenbad, Kuikensweg. Geo pend van 9 tot 12 en van 13.30 tot 15.30 uur. Grenspost, Van Riemsdijklaan. Vanaf 19 uur schaakclub Weenink. Openbare bibliotheek, Kerkstraat 44. Wegens vakantie gesloten tot en met 10 augustus; Amstelstraat 44 en Kingsford Smithstraat 110a de gehele dag gesloten. Zondag telde ik op de televisie zeven Engelstalige series. I liked some of them, but not all of them. Aspecial® „Crawlspace” for some reason oi other translated as „De ongenode gast* instead of „Kruipruimte” was a re markable film. I didn’t like it much accept the music of Vivaldi. DINSDAG 30 JULI ..„(„Bienst Help een Handje. DINSDAG 30 JULI Openbare Bibliotheek, Wijkerstraat- weg. Geopend van 19 tot 21.30 uur. Hier en Nu had een goed, kennelijk; Engels interview met de Griekse minis- ter van Buitenlandse Zaken Mavros, die* het nieuwtje losliet dat de junta-presi-; dent Gizikis al gevraagd was terug te. treden. Wanneer hij dat ook metterdaad* zou doen, wilde hij niet loslaten. Hier en* Nu was er ook in geslaagd Melina’ Mercouri te bewegen een filmequipej mee te nemen op haar thuisreis naar; Griekenland. Het begon in haar woning in Parijs,; daarna het vliegtuig, daarna de ont-J vangst op het Atheense vliegveld, en? tenslotte ergens bij familie of vrienden; in de tuin. Een unieke kans natuurlijk,! die maar half benut werd. Men had er; namelijk Wim Jansen op afgestuurd, en; die is, met alle respect natuurlijk voor: al zijn andere capaciteiten, nu niet St reet de smeuïge, levendige figuur, die je voor zo’n expeditie nodig hebt. Hij vroeg haar ook te vaak wat ze r voelde, in plaats van wat ze dacht, terwijl ze de laatste zeven jaar in haar I semi-politieke loopbaan in het buiten- land toch meer gedacht dan gevoéld heeft. Dat nam natuurlijk niet weg dat het een ontroerende reportage was, en dat er heel veel overkwam van de aan hysterie grenzende vreugde bij het weerzien op wat dan opeens „Griekse bodem” heet. VELSEN. - In de nacht van vrijdag op saterdag heeft dè politie proces ver baal opgemaakt tegen een 23-jarige au tomobilist uit de Beemster. De man had alcoholhoudende drank gebruikt. Zijn rijbewijs werd ingenomen, terwijl hij ook zijn auto moest afstaan in verband met de slechte toestand waarin deze verkeerde. Tevens werd een rijverbod opgelegd aan een 50-jarige Velsenaar en in de afgelopen nacht nog een keer aan een inwoner van Velsen van 28 jaar. BIOSCOPEN Marquette Theater, Ruysdaelstraat. 14 ,,De kinderen van fcnpitoin „The Sound of Music”. --------M de tijd nog geen bruikbaar achterlichtje: kon fabriceren, laat staan een pocket-; boek waarvan de kaft niet losliet. Ik vond het geen onvergefelijk televi-; sieweekend. Een belangrijke gebeurtenis.’ was natuurlijk de vertoning van The; General, Buster Keaton’s belangrijkste; film. Eigen scenario, eigen produktie.ï eigen regie, eigen hoofdrol, a la Chaplin* dus, die zijn City Lights na The General’ maakte. Keaton was Keaton en Chaplin” was Chaplin, er is geen reden een rang-; volgorde samen te stellen, ook al werd; het uit The General wel duidelijk dat5 Chaplin Keatons meerdere was als film-» komiek en scenarioschrijver, terwijl; Keaton weer Chaplins meerdere was als! regisseur. De massascènes in The Gene-; ral en überhaupt dat hele gedoe met die: treinen (het verhaal is overigens op een» historische gebeurtenis gebaseerd), W Cecil B. de Mille hem niet kunnen verbeteren. De heer Haks had GS gevraagd hoe ze staan tegenover de zinsnede in- de bro chure die als volgt luidt; „Indien een verbruiker geheel vrij wil staan tegen over de financiering van het Kalkarpro- ject kan dat alleen maar bereikt worden door volledig van het gebruik van elek triciteit af te zien”. GS wijzen erop dat de elektriciteitsbedrijven als overheids bedrijven zonder meer gehouden zijn tot naleven en uitvoeren van wetten die op de voorgeschreven wijze tot stand zijn gekomen. Daartoe behoort de wet inzake de financiering snelle-kweekreactor, die aan de elektriciteitsbedrijven de verplichting oplegt om de zogenoemde „Kalkar-hef- fing” aan het rijk af te dragen. De afdracht geschiedt uit inkomsten die van de verbruikers worden ontvangen. Met de genoemde zin wordt volgens GS aangegeven dat afnemers met be trekking tot hun mogelijke gewetensbe zwaren andere wegen dienen te zoeken dan een tot de elektriciteitsbedrijven gerichte weigering om de ,.Kalkar-hef- fing” te betalen. Die opvatting komt naar de mening van GS ook tot uitdruk king in het op 10 juli door het gerechts- VAN HANS ANDREUS blijven met een gelukkige regelmaat boeken uitkomen, voornamelijk voor kinde ren van 8-11 jaar, met de altijd verrassende illustraties van Babs van Wely. Ook de twee nieuwe „De fon tein in de Buitenwijk” en „Kiliaan op weg naar de stad” (uitgeverij Hol land) ademen weer helemaal de sfeer van de dichter die zich blijft stoten aan de scherpe hoeken van het leven. Andréus’ verweer daartegen is ver baal scherper geworden de laatste jaren. Maar die scherpte wisselt hij in de 26 gedichten uit „De Fontein” af met gedichten van een ragfijne melancholie, zoals „een boom dat is een prachtig ding”, „van binnenpratend hoofd”, en „kwakkelwinter”. Het lijkt of Andreus met zichzelf in de clinch ligt in het gedicht „geen versje ove regen”. Moet hij de poezië niet lang zamerhand gaan inruilen voor meer hardere onderwerpen (te hoge huren, snelverkeer, woningnood, geen speel ruimte voor kinderen)? HAARLEM Volgens gedeputeerde staten heeft de folder over „Kalkar” die huis aan huis is verspreid door de Sa menwerkende Electriciteits Produktiebe- drijven (SEP) geen politieke inhoud, maar beoogt de brochure een objectieve, hoofdzakelijk technische voorlichting te geven over de snelle-kweekreactor. In antwoord op vragen van het CPN- statenlid M. J. Haks delen ze mee dat de .inhoud van de brochure is behandeld in de vergadering van de raad van com missaris van de SEP. die met algemené stemmen besloten tot het uitgeven en verspreiden van deze folder. De provin cie was in deze raad vertegenwoordigd door de gedeputeerde voor de 'bedrijven, vergezeld door een van de PEN-direc- teuren. De SEP zijn volgens GS gezien de in zijn statuten vermelde doelstelling be voegd tot het geven van voorlichting zoals over de snelle-kweekreactor in Kalkar. Het uitgeven en verspreiden was volgens GS geen zaak waarover eerst de Raad van Teozicht op de provinciale bedrijven diende te worden gehoord. „In het licht van de herhaalde Staten-dis- cussies over de Kalkar-heffing is de inhoud van de brochure in overeenstem ming met de opvattingen van de meer derheid van provinciale staten, zoals laatstelijk neergelégd in de motie IJff en bevestigd door de verwerping van dé motie De Nie.” Daar is de vete op onderwijs ge bied. Er gaan leerlingen verhuizen, dus moet de juf weg, want de kinde ren willen de juf terug. Dan is er de vete om een weg, die geen van beide buren in orde wil houden. Door die slechte weg moet een aantal kinderen kilometers omlopen. Iedere actie van de kinderen loopt dood tot ze zelf de tractor nemen om de weg te repareren. Pas als er een ongeluk is gebeurd zien de ouderen in, hoe ze de kinderen slaaf hebben Hij dicht erover met een wat moe de berusting, maar blijft toch naast het kind staan door voor hem de harde werkelijkheid poëtisch om te buigen, zoals in het gedicht „het rui sen van de zee” - want met een beetje verbeelding is het geruis van de snelweg bijna net het geruis van de zee. Een schitterende bundel, die door het hele basisonderwijs druk gebruikt zou moeten worden. Het verhaal over Kiliaan, de man die alles in een liedje veranderen kan, is wat lichtvoetiger. Alles wat zo uitzichtloos lijkt - Kiliaan, die werke loos is; de bosbouters die hun mutsen kwijt zijn; de Hix dié steedse venijni ger wordt door het gepest van de boskouters - komt in orde, gewoon omdat ze er met elkaareens over gaan praten en dan iets doen. Kiliaan zou zich met zijn vele wisselende situaties uitstekend lenen voor een kindermusical, juist door de vele liedjes waarin mensen, dingen en si tuaties worden omgezet. i uur: kapitein Grant”, 20 uur: BIOSCOPEN City, maandag en dinsdag Kanonnen van Navarone". g 20 uur: „De (geprolongeerd). Machmoet, die het in het apenoot- jes-bedrijf van zijn oom in Nigeria niet zo naar zijn zin heeft, zou wel weg willen. En wanneer op zijn vlucht een man met een kameel hem een baantje aanbiedt, trapt hij er grif in. Het wordt het begin van een afgrijselijke tocht van Nigeria naar het Tsjaadmeer, einddoel Soedan, waar slavernij -openlijk bestaat. Het züveren mes van de slavenhandelaar dwingt Machmoet mee te doen aan het róven van een baby. De ver scheurende honden beletten hem en de andere gevangen kinderen te vluch ten. Zelfs na het neerstorten van het vliegtuigje dat hen clandestien over de grens moet brengen, zijn de kinde ren nog niet vrij. De angst voor de slavenhandelaar is diep in hen gevre ten, ze zijn duizenden kilometers van huis, en ieder moment kan een nieu we slavenhandelaar opduiken. Een welgesteld koopman op weg naar Mekka wordt hun redder. Tadema Sporry heeft er een klas siek rechttoe rechtaan verhaal van ge maakt,. wat in dit geval een winst- Gezins- 102, IJ- BIOSCOPEN Kenncmer Theater, Zeestraat, uur: „Erotisch speelgoed” 19.30 Tora, Tora!” Luxor Theater, Breestraat. 20 uur: Ion”. muis toch de kaas uit een vak kan krijgen, zonder het loodje te leggen. Grimmiger is de strekking van „Tafeltje dekje”, door Waechter. De eigenaar van het tafeltje begint een restaurant, maar hij zal zijn prijzen wel moeten verhogen want de verde digingsmiddelen tegen diefstallen van het tafeltje vragen veel geld. „Geef ons gratis te eten,” zeggen de mensen „dan valt er niks te verdedigen”. Ze eigenen zich het tafeltje toe. Deze beide strips evenals de derde „Jos de Vos”, door Schniebel komen natuur lijk het beste tot hun recht wanneer ouderen met kinderen de bedoeling achter het verhaal uitspitten. Jos de Vos bevat veel korte cartoons, maar de langere grijpen allemaal terug op het geweld om het geweld, en hoe we ongemerkt elkaar allemaal aan het misbruiken zijn. SANTPOORT. Zondagochtend brandde een VW-busje op Rijksweg 9,r- ter hoogte van de Slaperdijk geheel uit^ Het busje, waarin zes passagiers zaten,A raakte door onbekende oorzaak in brandA De inzittenden bleven ongedeerd. DÏ brandweer heeft de brand geblust. MAANDAG 29 JULI Openbare bibliotheek. Kerkweg 45. Geopend voor volwassenen en jeugd van 19 tot 21 uur. Progress Sociëteit, Const. Huygens- straat. Geopend vanaf 20 uur. Herdrukken worden in deze ru briek zelden besproken. Er verschij nen in ons land jaarlijks zo’n 1100 kinder- en jeugdboeken en teveel goeds blijft toch al onbesproken. Maar in samenhang met het vorige boek moet ook de (veel te laat ge brachte) herdruk van Gertie Even huis’ boek „De school van Schelle- belle” (uitgeverij Van Goor) genoemd worden. Natuurlijk, wij kennen geen kinderslavernij zoals in Afrika. Maar komt het niet op hetzelfde neer wan neer kinderen de dupe worden van veten tussen de ouderen? DRIEHUIS. Op maafidag 5 augus tus zal worden begonnen met het asfal teren van de Van den Vondellaan in Driehuis. Ten behoeve van de doorstro ming van het verkeer zullen daardoor een aantal tijdelijke maatregelen wor den genomen. Het verkeer, komende uit de richting IJmuiden, zal door middel van borden worden omgeleid. Het ver keer, komende uit de richting Santpoort, zal langs het werk rijden en daarbij afwisselend over de oostelijke en weste lijke rijbaan worden geleid. Bij het as falteren van de weg tussen de Nic. Beetslaan en de onderdoorgang van de spoorlijn, zal het verkeer met verkeers lichten worden geregeld. De maatregelen zullen van kracht blijven zolang de werkzaamheden dat vereisen. Waarschijnlijk is dat wel de hele maand augustus.” „Muis van de buis”, door Altenbur ger en Greiwe ligt zeer dicht bij het kinder leven. De dieren, die altijd moeten optreden in de teeveereklame en die balen van het oppeppen van allerlei consumptiegoederen, lopen weg en samen met het limonade- joch, dat al evenzeer gruwt van de limonade, die hij het volk moet aan praten, willen ze een eigen uitzending maken. Maar met al het spul dat ze uit de studio gappen hebben ze nog geen zendmast. Dus geven ze een toneelvoorstelling over zaken van es sentieel belang, bijvoorbeeld, hoe een bibliotheek, Kerkweg Geopend jeugd van 15.30 tot 17.30 uur, voor volwassenen de gehele dag geslo ten. Progress Sociëteit, Const. Huygens- straat. Geopend vanaf 20 uur. Donkey Shot, A. Verherenstraat. Geo pend vanaf 20 uur. TENTOONSTELLINGEN Galerie Boumans, Breestraat 122. Expositie tekeningen en aquarellen van Jan Camphuis; geopend tot 18 augustus van dinsdag tot en met zaterdag van 9 tot 18 uur. Huize Scheijbeeck, Velserweg. Expositie produkten van handtapijtknoperij Kinheim; geopend tot en met 3 augustus van dinsdag tot en met zaterdag van 14 tot 17 uur. DIVERSEN Museum Beeckesteijn, Rijksweg, Velsen- Zuid, Stijlkamers en oude gebruiksvoorwer pen, dagelijks te bezichtigen van 14 tot 17 uur. Felison, Noordelijk Koetshuis, Beeckesteijn, Expositie plastiek zeefdrukken en tekeningen van Bert Heinen: dagelijks (behalve maandag) van 14 tot 17 uur. Pieter Vermeulen Museum Moerbergplant soen 24, IJmuiden, dagelijks te bezichtigen van 9.30 tot 12 uur en van 14 tot 16.30 uur. Niet op zaterdag en zondag. Bedrijfsmuseum Hoogovens, Bessemerstraat, IJmuiden, Dinsdag en donderdag te bezichti gen van 12 tot 13.30 uur en na telefonische afspraak (02550-94159). Stadhuis Velsen. Plein 1945, IJmuiden. Op werkdagen te bezichtigen van 10 tot 12 uur. Oude Raadhuis, dagelijks van 13 tot 17 uur: tentoonstelling ,,Flevum en de Romeinen in Velsen”. Dorpsstraat. 20 uur: (Door Nico Scheepmaker) Om precies vijf over tien sloot Neder-! land I gisteren de winkel. Een nieuw: Europees record en een kras staaltje yam zondagsheiliging. Op Nederland II moch-I ten we nog een half uurtje doorgaan; met Bronowski, die zei dat de hand: belangrijker is dan het oog. Ik zat dit' nog te overwegen, met mijn ogen naar; mijn handen kijkend, toen hij meldde? dat de hand de snijkant van de geest.jg. Of de snijkoek, daar wil ik van af zijn- Of de kantkoek, dat kan ook nog. Toch? legt hij het. allemaal heel langzaam -en; duidelijk uit, dus van mij zult u geen! klachten horen. Wel bekruipt me bij de mythologise-, ring van alle verbazingwekkende bouw-; werken uit vroegere eeuwen soms de; gedachte dat een bouwmeester uit die! tijd, als hij even terug kon komen om; zo’n uitzending te zien, mét enige bouwereerdheid zou ontdekken dat iu*. in 1974 ten onrechte werd aangezien; voor een soort oerwoudaap, die tot ver-; bazing van de mensen iets wist te» wrochten dat ver boven zijn macht lag.; Vermoedelijk zal men over zeven eeu-! wen ook weer verbaasd staan over onze?

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 7