Als tot inpoldering besloten zou worden WEER UITSTEL OVER AKKOORD Veel BLHP-ers willen toch bij NKV blijven Brug stort in - 5 kinderen omgekomen Ook Duitse boeren gaan demonstreren J. W. van Buuren commissaris politie Velsen Protest van w MOULIN ROUGE nijman haarlem I „zaadcellen" Het woord is aan 99 Nachtelijk beraad in Ankara Reacties bij centrale en bij bonden In Oostenrijk Nu en dan regen IU AGENDA Tweede luchthaven BIG FAT JOHN RUSSEL De TIFFANYCLUB Vijftig miljard voor „verbetering wapens” 18 WAARIN OPGENOMBN O£ KENNSMER COURANT EN HST OAORLAO WM» MflflDBh (Van onze verkeersredacteur) iimiimiiiiinmiiiimimiiiiiimiimiiii Ï3 Deze krant bestaat uit twaalf pagina’s Weerrapporten 2 Binnen- en buitenland 2, 3 Achtergrond 3 Plaatselijk nieuws 4, 5, Radio en televisie 7 Kastje kijken Strips Beurs 9 Sport 11 pagina 4 .tfiimiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiimimiiii BTNSDAG 30 JULI 1974 64e jaargang nummer 225 1985 in gebruik moeten worden g&- nomen. perspex lichtbakken neon lichtreklames Nadelen Eerst studie DEN HAAG De Markerwaard is de beste plaats voor de vestiging van een tweede Schiphol. Met de aanleg van een luchthaven in deze toekomstige polder is een be drag gemoeid van 2,274 miljard. De luchthaven Markerwaard zou in Schiphol vol? W V M IJmuider Courant Napoleon Bonaparte: Losse nummers 50 ct. Markerwaard aanbevolen voor „tweede Schiphol verkeersverbindingen de (Van een onzer verslaggevers) (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) 6 AAN HET STRAND 6 7 in houtmarkt 21 tel: 023-319309 14 eigen ontwerpstudie voor: Men moet willen leven en kun nen sterven. Kantoor. Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden Telefoon administratie 15437 en 16450 Redactie tel. 15389. na kantoortijd tel. 10709 Postgiro 273107 Postbus 18 Klachten bezorging 18.30-19.00 uur tel. 10519 Weersverwachting van het KNMI tot woensdagavond commissie is dinsdag naar de Tweede Kamer gezonden. de afkorting TNL hanteert, moet in 1985 gereed zijn omdat er omstreeks dat tijdstip op Schiphol capaciteitspro blemen zullen zijn ontstaan. De commissie erkent, dat aan de vesti ging in de Markerwaard ook nadelen zijn verbonden; een opsomming van niet in geld uitdrukbaar geachte za ken, die langer is dan bij de andere SALZBURG (DPA en Reuter) Zeker vijf Westduitse schoolmeisjes zijn omge- komen toen een houten brug over een twintig meter diepe kloof waardoor de Oostenrijkse rivier Salzach stroomt in stortte. Drie kinderen worden vermist, zeventien zijn ernstig gewond. Na het grote vorige succes op veler verzoek BONN (Reuter-DAP). Honderdduizen den Westduitse boeren zullen in de ko mende herfst met protestacties de aan dacht van de overheid vestigen op de huns inziens verslechterde situatie van de landbouw. Volgens het verbond van boeren in Bonn laat de nalatigheid van de verantwoordelijke politici de boeren geen andere keus meer. Heeremans van Leuven B.V. Nieuwe Gracht 78 Haarlem Telefoon 023 - 319245 De militaire hulp aan Zuid-Vietnam is tot 2.500 miljoen gulden „beperkt”. Proe ven met gifgas en andere chemische produkten op honden worden voortaan verboden. Van de aankomst van de Russische waarnemer Minin, die Mouskou uit inter nationale prestige-overwegingen naar Ge nève heeft gestuurd, was gisteravond nog niets bekend, maar de Amerikaanse on derminister van buitenlandse zaken Buf- fum toonde zich wel bijzonder actief. Zijn hoofdprooi was de Turkse minister van Buitenlandse Zaken Gunes, terwijl in Genève gezegd wordt dat Kissinger zelf Ankara bewerkte met de nod’je telefoontjes naar premier Ecevit. De helden waren vermoeid gistera vond - de drie ministers die langer dan 24 uur hadden geconfereerd hadden zich in hun hotelkamers teruggetrokken. In het Palais des Nations is nog nauwelijks sprake van diplomatieke activiteit, de auto’s van de drie ministers en hun delegatieleden waren verdwenen, kort om: het was stil geworden in de verga derruimten, die de afgelopen dagen tot het spanningsvlak van de wereld konden worden gerekend. In Ankara is vannacht de Turkse legerleiding bijeengekomen na berichten dat Griekse eenheden op Cyprus zouden zijn geland. Het nachtelijk beraad van de militaire leiders stond onder leiding van premier Ecevit. De Veiligheidsraad kwam gisteren wel iswaar bijeen, maar schorste het beraad om „nadere inlichtingen in te winnen”. Aartsbisschop Makarios, de afgezette president van Cyprus is vandaag vanuit New York in Londen aangekomen. Hij wil zo spoedig mogelijk naar zijn land terugkeren. GENÈVE Onder toenemende span ning is in Genève het Cyprus-beraad hervat. Om half tien vanmorgen was nog steeds geen akkoord bereikt, zoals aan vankelijk was voorspeld. Turkije weigert akkoord te gaan met de terugtrekking van de Turkse troepen op Cyprus. De acties die de landbouwers willen voeren zijn onder meer demonstratieve verkopen en marsen. Honderden boeren op traktoren heb ben gisteren het verkeer ontwricht in de Waalse steden Luik en Bergen om te protesteren tegen dalende inkomsten en stijgende onkosten. Ook in andere delen van België, voor al in het zuiden en oosten, werd met traktoren gedemonstreerd. Het ministerie van landbouw in Brussel neemt maatre gelen waarvan de boeren binnenkort zouden moeten kunnen profiteren. (Zie verder pagina 9) Conform de opdracht laat de commissie alleen uitkomen dat de Markerwaard de beste plaats is, na vergelijking met de vier andere plaatsen. In bijna alle opzichten komt de Markerwaard er het gunstigst af. Wat de verkeersrege ling betreft, kan de Markerwaard het gemakkelijkst worden ingepast in de Meest zwaar bewolkt met nu en dan regen of motregen. Zwakke tot matige, aan de kust tijdelijk krachtige zuidwestelijke wind. Minimumtemperaturen ongeveer 14 graden, maxima morgen circa 18 graden. Bij een verkeersomvang van 80 miljoen passagiersbewegingen in het jaar 2000 (dat is 40 miljoen passagiers, waarvan de helft buitenlanders) zal een tweede nationale luchthaven 40.000 arbeids plaatsen opleveren. Hierdoor worden ongeveer 110.000 personen economisch afhankelijk van de luchthaven. De indirecte werkegelegenheid zal nog 50 tot 80 percent van de directe werkge legenheid bedragen, aldus de commis sie-Segers. Kleine storingen blijven via En geland naar het oosten trekken. De warme lucht, 25 graden, is ivt België doorgedrongen. Morgen wisselend bewolkt. Matige zee wind in de middag. Temperatuur 18 tot 19 graden; zeewater 16 gra den. Vooruitzichten: aan de rand van de warme luchtstroom blijft het aan ons strand nog iets te koel. a.s. donderdag 1 aug. in de Moulin Rouge - KI. Houtstr. 106 heeft op donderdag 1 augustus weer een APARTE ATTRAKTIE nationale van deze De aanleiding daartoe vormde het principebesluit van het NKV, om samen met het NVV en zonder het CVN een federatie aan te gaan. Bij de Unie en de BVA, waarvan vooral de eerste zich altijd heftig heeft verzet tegen de nivel- leringideeën van Arie Groenevelt, vreesde men vooral een te grote invloed van diens Industriebond-NVV binnen de nieuwe federatie. Het NKV kende, sterker dan de beide andere vakcentrales, een situatie, waarin behalve organisatie per bedrijfsbond, ook de organisatie per beroepscategorie een grote rol speelde. In het enige tijd geleden gelanceerde De brug stortte in toen de scholieren op de brug poseerden voor een groepsfo to tijdens hun bezoek aan het Kitzloch- ravijn, een populair toeristenplekje op ongeveer 64 km. ten zuidwesten van Salzburg. De 24 meisjes die in leeftijd varieerden van 7 tot 14 jaar waren afkomstig uit Limburg aan de Lahn. Zij maakten deel uit van een groep jongeren die in Oos tenrijk op vakantie was. plan van het NKV om leden van Unie-BLHP en BVA binnen het NKV op te vangen, is ervan uitgegaan dat in de toekomst de NKV-leden veel meer per bedrijfsbond georganiseerd dienen te worden dan tot voorheen het geval was. In zijn begeleidende brief bij het rap port aan de Tweede Kamer stelt mi nister Westerterp dat publikatie niet betekent dat het kabinet een principe besluit heeft genomen over de vraag of er een tweede nationale luchthaven moet komen. „Daarvoor moet eerste de studie van het Centraal Planbu reau gereed zijn”, waarvan minister De Gaay Fortman onlangs heeft mee gedeeld dat het kabinet niet noodza kelijkerwijs de conclusie van het Cen traal planbureau moet volgen. Na ontvangst van het rapport van het Centraal Planbureau zal de Rijkspla nologische commissie om advies wor den gevraagd. Na ontvangst van dit en eventueel andere adviezen zal de rege ring een beleidsvoornemen bekendma ken, waarna gelegenheid tot inspraak zal worden gegeven. Daarna volgt de „planologische kernbeslissing”. Los van dit alles staat de vraag of de Markerwaard moet worden ingepol- derd. Aldus meent de commissie-Segers, die zich heeft geconcentreerd op de vraag welke van de vijf plaatsen Marker waard, Dinteloord, Leerdam, Goeree en de Maasvlakte de beste is voor de vestiging van een tweede luchthaven. Het rapport De planninggroep Tweede nationale luchthaven heeft haar eindrapport inge diend. De Markerwaard, zo luidt de conclusie, is de meest ideale lokatie om een tweede luchthaven aan te leggen. Minister Westerterp heeft zich gehaast te verklaren, dat er nog geen sprake is van een principebesluit. Het Nationale Planbureau moet over de noodzaak van een tweede luchthaven nog met een studie komen. Een wat merkwaardige volgorde. Het lag niet op de weg van de plan ninggroep een uitspraak te doen over de noodzaak van een tweede luchthaven of over de wenselijkheid van een inpolde ring van de Markerwaard, maar uitslui tend over de lokatie van een tweede luchthaven, en dat is duidelijk met veel zorg en rekening houdend met een groot aantal factoren gedaan. Een zaak, die in dit verband zeker zoveel aandacht verdient, is dat als ge volg van overwegingen van nationale prestige en concurrentie, een groot aan tal, uit het oogpunt van vervoersaanbod volstrekt overbodige vluchten wordt uit gevoerd. Zo lag de bezettingsgraad bij de KLM in het afgelopen verslagjaar ronde de vijftig percent. Er is ’n enorme overcapaciteit aan zit plaatsen in de luchtvaart en iedere maatschappij, elk land, eist voor zich het recht op deze capaciteit verliesge vend in te zetten. Zou een initiatief van onze regering om eindelijk eens tot de zo broodnodige sanering van de interna tionale luchtvaart te komen niet veel meer op zijn plaats zijn dan de opdracht om uit te zoeken in welk gebied van onze schaarse ruimte wij een nieuwe aanslag op het milieu voorbereiden? Een dergelijke sanering zou een aantal in het oog springende voordelen hebben: grote energiebesparing, minder luchtver vuiling, lagere vliegprijzen, omdat de bezettingsgraad veel hoger komt te lig gen, beperking van de geluidshinder, ter wijl discussies over een tweede nationale luchthaven naar een zeer verre toekomst kunnen worden verschoven. „De nieuwe regering in Athene is bang zijn gezicht te verliezen”, zei een Griekse waarnemer gisteren in Genève. „als de Turkse invasie van 20 juli een semi-permanente bezetting ten gevolge heeft, waardoor de politieke situatie op het voornamelijk door Grieken bewoon de Cyprus grondig gewijzigd wordt. Bo vendien in Genève vergaderen slechts de garantiemogendheden. Ik dacht dat de Cyprioten zelf ook wel iets in de melk te brokkelen hebben”. Aldus onze speci ale verslaggever n Genève. UTRECHT. Bij het NKV en bij de aangesloten bonden is een groot aantal reacties van individuele leden van de Unie BLHP en van de BVA en van groepen leden van deze beide bonden binnengekomen, die binnen het NKV georganiseerd willen blijven. Zoals be kend treden deze twee bonden, die voor namelijk administratief personeel en ambtenaren organiseren, per 1 januari 1975 uit de katholieke vakcentrale. WASHINGTON (AFP). Het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden heeft met 305 stemmen voor en 38 tegen 50 miljard gulden beschikbaar gesteld voor de koop en verbetering van wapens. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN Vanmorgen is het konink lijk besluit afgekomen waarbij de heer J. W. van Buuren uit Driehuis per I augustus is benoemd tot commissaris van politie in Velsen. De heer Van Buuren. thans hoofdinspecteur van poli tie in deze gemeente, wordt hiermee de opvolger van de heer W. Sepp, die wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd donderdag de dienst gaat verlaten. De noodzaak voor de aanleg van een tweede nationale luchthaven wordt aangetoond op grond van de verwach te groei van het luchtverkeer, afgeme ten tegen de capaciteit van Schiphol. De commissie maakt hier het voorbe houd dat de vraag of er een tweede nationale luchthaven moet komen, wordt beantwoord door het Centraal Planbureau, dat hierover ik oktober een studie voltooid moet hebben. Aangenomen wordt dat er in 1985 een „markt” is voor 205.000 vliegbewegin gen per jaar, 249.000 in 1990. 322.000 in 1995 en 406.000 in het jaar 2000; telkens als gemiddelde van een hoge en lage raming. Minimaal zouden er in 2000 340.000 vliegbewegingen zijn, maximaal 468.000. Leerdam zou in alle jaren meer vliegbewegingen voor zijn rekening kunnen nemen (ter ontslas- ting van Schiphol) dan de Marker waard. Voor Schiphol blijft in de ge noemde jaren, als de Markerwaard een deel kan overnemen, een percen tage over van respectievelijk 46, 46, 43 en 39. Dit laatste betekent 158.000 vliegbewegingen, tegenover 159.667 in 1973. bestaande civiele en militaire lucht- verkeersstructuren. Voor het natuurlijk milieu heeft de Markerwaard de minst nadelige gevol gen, zij het dat, zo meent de plan ninggroep, nader ecologisch onderzoek noodzakelijk is voor de situering van de luchthaven, de plaatsen van de verstedelijking en de tracering van de verkeerswegen. De tweede nationale luchthaven, waarvoor het ministerie Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V Directie- Mr H C van der Mi je. II P Si uurman Abonnement bij vooruitbetaling - f 10,90 p. mnd., f 31,35 p. kwartaal (p. post f 36,— p. jaar f 123,20, (p. post f 141 1 lokaties. Achtereenvolgens zijn deze bezwaren voor de Markerwaard. 1. Het is een gebied dat grote waarde heeft als pleisterplaats voor watervo gels; er zijn nauwelijks voorspellingen te doen voor het gedrag van deze vogels bij gedeeltelijke inpoldering van de Markerwaard. 2. Verstoring van de vogeltrekroutes langs de Flevodijken lijkt vermijdbaar (wordt dus niet uitgesloten-red.) 3. In de wijdere omgeving van de lucht haven bevinden zich veel belangrijke vogelbroed- en voedselgebieden. Nadelige effecten van de opgeroepen verstedelijking zijn door zorgvuldige planning te vermijden, van de aan te leggen verkeersverbindingen echter niet. Overigens zullen ook bij de andere plaatsen vogels in hun natuurlijke trek- en broedgedrag worden gehin derd. In het geval van Leerdam zou de aantasting van het milieu het grofst zijn. Ofschoon deze plaats uit verkeerstechnisch oogpunt de beste zou zijn, mag worden aangenomen dat Leerdam als „kandidaat” op milieu overwegingen de minste kans maakt. Gisteren was het de zesde verjaardag van de encycliek „Humanae Vitae”, waarbij het gebruik van voorbehoed middelen ontoelaatbaar wordt geacht. De actiegroep Dolle Mina probeerde bij wijze van protest gistermiddag met een aantal leden, verkleed als „zaadcellen”, toegang te krijgen tot het gebouw van de pause lijke nuntius in Den Haag. De deur bleef echter dicht. Ervoor gezeten las een als grootmoedertje uitgeruste Dolle Mina het sprookje van de wereldbevolkings- problematiek voor. De nieuw-benoemde commissaris werd op 2-11-1917 in Bloemenaaai geboren. Op 29-jarige leeftijd werd hij benoemd tot inspecteur van de gemeentepolitie in Velsen, na voordien als ambtenaar ter secretarie op het bureau van politie bureaudienst te hebben verricht. Zijn aanstelling tot hoofd-inspecteur volgde op 16 september 1959. Twee jaar geleden, op 1 november 1972 werd hij waarnemend commissaris van politie. ?w--,

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 1