EINDELIJK REALISTISCHE ADVIEZEN BIJ SEKSUELE PROBLEMEN Boek doorbreekt Victoriaanse valse schaamte in Sovjet-Unie Vierde oud-minister Nixon aangeklaagd Griekse premier Karamanlis: Senaat treft voorbereidingen voor mogelijk proces-Nixon Rhodesië Verkiezingen in Hevige strijd bij Da Nang „Militairen bemoeien zich niet met beleid Arrestatie na moord op kind Bompakketje ontploft Connally beschuldigd van corruptie in Engelse fabriek MAN DOOD DOOR BETONKOGEL NOG ATTENTER KAVIAAR i Prijssubsidies Gevangenisstraf SALISBURY (Reuter, ANP) De Rhodesiërs gaan vandaag naar de stembussen in een algemene verkiezing die wel eens de belang rijkste, maar ook de verwarrendste, sinds jaren zouden kunnen wor den. De strijd om de vijftig blanke parlementszetels is een duel tussen het Rhodesische Front van premier Ian Smith en de door Tim Gibbs geleide Rhodesië Partij, die iets gematigder is. Het Rhodesische Front bezet 49 van de 50, blanke zetels in het Lagerhuis. De Rhodesië Partij bestaat pas twee jaar. „ONGELOFELIJK” Guerrilla-activiteit Geheim overleg Donderslag Had datzelfde paartje nu seksuele wond. Na de ontploffing brak brand uit. JOHN CONNALLY (Van onze redactie buitenland) inmenging en l 1 7 r Op Cyprus zijn volgens deze foto Turks-Cypriotische politieagenten in Kerenia bezig met een huis-aan-huis onderzoek naar Grieks-Cypriotische nationale gardisten. Kerenia in het noorden van Cyprus is in handen van de Turkse strijdkrachten. Rond Windsor Castle, de huidige ver blijfplaats van koningin Elizabeth, zijn strenge veiligheidsmaatregelen genomen. De ronde toren van het kasteel is tot nader order voor het publiek gesloten. Het is voor de eerste maal dat een deel van een koninklijk gebouw om veilig heidsredenen moet worden gesloten. 3 1 zaak die verband houdt met het Watergate-schandaal. Een halve dag eerder werd in een café in Londen een bom ontdekt die in een overjas was gewikkeld. i t 1 1 1 1 i 1 1 r 1 Connally was gouverneur van Texas en zat bij president Kennedy in de auto toen deze in november 1963 in Dallas werd vermoord. Aanvankelijk was Con nally democraat. Later werd hij door de republikeinen beschouwd als hun beste kandidaat voor het landspresidentschap in 1976. Auteur professor Abram M. Swya- dosjtsj leent in zijn boek vrijelijk van seksuologen uit het westen zoals Kinsey, maar hij oppert ook enkele Ook het onderzoek tegen Connally en de aanklacht van vandaag staan los van wat tegen Nixon is ingebracht. In de beschuldiging wordt Connally voorts ten laste gelegd het belemmeren van de rechtspleging. Jacobsen wordt op dit punt aangeduid als „niet aangeklaagd mede-samenzweerder”, waaruit men af leidt dat hij tegenover de grand jury schoon schip gemaakt heeft. lekken, geruchten en speculaties”, aldus Connally. „De zaak is thans in de open baarheid waar zij eerlijk en fair kan worden behandeld.” seksuele betrekkingen tussen volwas sen mensen van hetzelfde geslacht. In de Noordierse hoofdstad Belfast is gisteren in een ziekenhuis een 45-jarige man overleden, die in de nacht daarvoor op straat was neergeschoten. Hij had zware verwondingen in benen en buik opgelopen. i i j i r AFP, senaat De Amerikaanse zuivelindustrie zag de prijssubsidies in maart 1971 verhoogd, en president Nixon heeft toegegeven dat hij van tevoren afwist van de toezegging tot het storten van 2 miljoen dollar in zijn herverkiezingskas. Maar, aldus Nixon’s lezing, die feiten stonden volkomen los van elkaar. Zijn boek waarvan de eerste oplaag van 100.000 exemplaren is uit verkocht zal het probleem niet in een vloek en een zucht oplossen, maar „het begin is gemaakt”, zoals een jonge Rus na het verslinden van de 189 pagina’s opmerkte. ROTTERDAM (ANP) Een betonko- gel van enkele honderden kilo’s, die van een vrachtwagen viel, heeft gisteravond in Kapelie aan de IJssel een bestelauto doorboord. De bestuurder, de 37-jarige J. W. van Vliet was op slag dood. De chauffeur van de vrachtwagen, een 21- jarige man uit Delft, is aangehouden. De vrachtwagenchauffeur reed op de Algeraweg, toen een van de laadkleppen losliet. De betonkogel viel op de motor kap van een tegemoetkomende bestelwa gen van de PTT, ging dwars door de auto heen en verliet het voertuig aan de achterkant. Als Connally op alle punten van de aanklacht schuldig wordt bevonden, kan hij maximaal tot 19 jaar gevangenisstraf en 50.000 dollar boete worden veroor deeld. De 54-jarige advocaat Jake Jacob sen, destijds bevriend met Connally, is ten laste gelegd dat hij de omkoopsom aan Connally heeft overhandigd. MOSKOU (Reuter/UPI) Tot voor kort was het zo dat als een jong paartje in de Sovjet-Unie voorlichting over zijn seksuele betrekkingen wilde hebben, het werd verteld op te zien naar het puriteinse voorbeeld van vadertje Lenin en zijn vrouw Kroepskaja. „Alleen als het nou echt moet, maar zie er anders maar van af”. Onder de burgers en regeringstroepen zijn in de hevige strijd heel wat slacht offers gevallen. Over het lot van vijf honderd manschappen van het rege ringsleger bestond volgens de eerste be richten onzekerheid. Honderdvijftig tot tweehonderd man van de zevenhonderd militairen die de posten bemanden heb ben kans gezien naar Thuong Doe te vluchten. Men vreest in Zuid-Vietnam dat een groot deel van de vijfhonderd anderen is omgekomen. Langs een autoweg buiten Belfast is gisteren het lichaam gevonden van een jonge vrouw van omstreeks 20 jaar. Volgens de politie is zij doodgeslagen. Niettemin vindt de professor dat de Russische mannen nog wel wat at tenter mochten zijn jegens hun vrou wen. ten voor blank en zwart af te schaf fen en er onder zekere voorwaarden één lijst van te maken. Premier Smith heeft zijn toom over dit idee uitgestort, dat volgens hem op een capitulatie voor de Afri kaanse eisen neerkomt. Zijn politieke tegenstanders zeggen echter dat de premier zelf van plan is belangrijke concessies te doen ge zien het feit dat hij kennelijk een stevig mandaat zoekt door verkiezin gen uit te schrijven. Russische ideeën, zoals kaviaar tegen frigiditeit en zelfs wodka „of lie ver nog, droge witte wijn” tegen gespannenheid. Swyadosjtsj heeft zijn boek geba seerd op een onderzoek onder 300 vrouwen in een stadje in Centraal- Azië. Het is hem daarbij gebleken dat Russische vrouwen van sex meer genieten dan hun westerse zusters. Achttien percent van de door hem ondervraagde vrouwen had nooit een orgasme gehad, vergeleken met veertig percent van de vrouwen in Frankrijk. De stad waar Swyadosjtsj zijn on derzoek deed, is Karaganda in Kazak stan, dat een van de hoogste geboor tegemiddelden van de Sovjet-Unie heeft. van wetsovertredingen in federale diensten. Robert McClory, de op een na belang rijkste republikein in de commissie van justitie, die bij de stemming van zater dag tegen afzetting van Nixon was, zei kolonie Mozambique als gevolg van de politieke en staatkundige veran deringen in Portugal zelfbestuur on der een zwarte regering zal krijgen. De kans zit erin dat een dergelijk Mozambique zich zal houden aan de economische sancties die de Verenig de Naties tegen Rhodesië hebben uit gevaardigd. Tot dusver heeft Mozam bique onder Portugees bestuur zich niet aan de VN-boycotmaatregelen ge houden. gen van de premier moeten scharen. Karamanlis beklemtoonde dat tot nu toe aan beide voorwaarden is voldaan. De premier zei dat de regering de situatie in het land volkomen meester is. Hij riep de bevolking op eendrachtig samen te werken om de moeizaam tot stand gebrachte stabiliteit te handhaven. Karamanlis deed een speciaal beroep op de Griekse pers, die zich steeds van haar grote verantwoordelijkheid bewust dient te zijn. De eerste minister herhaalde zijn be lofte, met kracht te ijveren in de rich ting van een goed functionerende demo cratie. Dit proces kan pas ter hand genomen worden als voor het urgente probleem-Cyprus een oplossing is gevon den, aldus Karamanlis. Het persbureau Associated Press meldt dat de Griekse oppositieleider in balling schap Andreas Papandreoe gisteren heeft gezegd dat hij nog deze week naar Griekenland wil terugkeren. Tegenover een correspondent van het Deense soci- aal-liberale blad „Politieken” heeft hij verklaard van plan te zijn om zijn bevrijdingsbeweging om te vormen tot een linkse politieke partij. ..Hoewel ik besef dat een dergelijke onderneming riskant is, ben ik niet bang. Ik vind dat het mijn plicht is om terug te keren”, aldus Papandreoe. Papandreoe waarschuwde voorts voor een te groot optimisme over de politieke situatie in Griekenland. „Er is nog niet veel veranderd. De besluiten worden nog steeds genomen door machinegeweren en door de Verenigde Staten. Er zal niet veel vooruitgang worden geboekt voor dat de Amerikanen zijn uitgeschakeld”, aldus Papandreoe. ATHENE. De Griekse premier Constantine Karamanlis heeft gisteren benadrukt dat de strijdkrachten geen enkele bemoeienis hebben met het beleid van zijn regering. De minister-president zei in een persoonlijke verklaring dat hij aan zijn terugkeer naar Griekenland twee voorwaarden had verbonden: ten eerste, het leger diende zich afzijdig te houden van het landsbestuur, en ten tweede, alle politieke krachten zouden zich onvoorwaardelijk achter de pogin- De 57-jarige Connally is de vierde oud-minister van Nixon die de afgelopen twee jaar is aangeklaagd. De anderen zijn de gewezen ministers van Justitie, John Mitchell en Richard Kleindienst en de oud-minister van Handel, Maurice Stans. Connally wordt beschuldigd van het aannemen van 10.000 dollar toen hij in 1971 minister van Financiën was om een verhoging van de overheidssub sidie op melk te beïnvloeden. Een deel van de zuivelindustrie had hem in ruil geld toegezegd voor het herverkiezings- fonds van Nixon. regeling van de wederzijdse verhou dingen komt praten. Hoewel het geld in feite door Connal ly werd opgestreken, wordt in de akte van beschuldiging gezegd dat Connally aan, maar treedt niet in details. De pil is in de Sovjet-Unie niet algemeen verkrijgbaar. Volgens Swyadosjtsj zijn er half zo veel homofiele vrouwen in de Sovjet- Unie als in de Verenigde Staten. Hij spreekt van een „ziekte” en beveelt „chirurgische, medicinale en psycho logische behandeling” aan. Toch behandelt de professor de ho mofilie met sympathie, wat contras teert met de vijf jaar gevangenisstraf die men nog steeds kan krijgen voor gisteren dat hij zou stemmen voor impe achment van de president op grond van misbruik van zijn constitutionele be voegdheden. Het tweede impeachment- artikel werd herschreven om instem ming van McClory te krijgen. TERSCHELLING. Inzake de moord op de 8-jarige Basje Ellmer vorige week donderdag op Terschelling zijn maandag weer belangrijke tips binnengekomen. De politie is zeer te spreken over de medewerking. Elders in het land is een man aangehouden die bloed op zijn kleding heeft. Deze man beantwoordt aan het signalement dat is opgegeven ioor verschillende getuigen. Een andere kwestie die de blanke Rhodesiërs zorgen baart is toenemen de guerrilla-activiteit van de verbo den bevrijdingsbewegingen ZANU (Zimbabwe Afrikaanse Nationale Unie) en ZAPU (Zimbabwe Afrikaan se Volksunie), die nauw samenwer ken. Vooral dit jaar is de activiteit van de guerillero’s enorm toegeno men, met name in het noordoosten, dat grenst aan Mozambique waar het Frelimo opereert. Talrijke jonge Rhodesiërs moeten als gevolg van deze guerrilla-activi teit soms enkele malen per jaar on der de wapenen komen. Politieke waarnemers achten de mogelijkheid niet gering dat vooral bij deze groep aandacht zal worden besteed aan de stelling van de Rhodesië Partij van Tim Gibbs dat alleen langs politieke weg een oplossing van de guerrilla- kwestie bereikt kan worden en dat militaire middelen niet helpen. Het belangrijkste punt in het ver- kiezingsprogram van deze partij is haar voorstel de gescheiden kieslijs- WASHINGTON Reuter). De „Ik ontken opnieuw schuld aan enig vergrijp en ik vertrouw erop dat ik volledig van blaam zal worden gezui verd”, aldus de verklaring. „Maandenlang is er met betrekking tot mijn rol bij de verhoging van de melk prijssubsidies in 1971 sprake geweest van In een verklaring die na het bekend worden van de aanklacht door zijn in Houston gevestigde advocatenkantoor werd uitgegeven, zegt Connally dat hij onschuldig is aan het ten laste gelegde. DA NANG (AP). Ongeveer twee duizend Noord-Vietnamese militairen hebben zeven posten van het Zuidviet- namese regeringsleger rond de belegerde districtshoofstad Thuong Doe, in het noordelijk kustgebied even ten zuiden van Da Nang, onder de voet gelopen. Thuong Doe zelf is beschoten met meer dan duizend raketten en granaten. Zuid- Vietnam heeft vliegtuigen ingezet in de strijd. In een poging de impasse te door breken heeft premier Smith geduren de een tiental maanden geheime be sprekingen gevoerd met bisschop Abel Moezorewa, leider van de Afri kaanse Nationale Raad, de belang rijkste politieke groepering van de zwarte Rhodesiërs. Dit overleg liep vorige maand op een falikante mislukking uit toen de ANR het aanbod van de premier om de zwarte zetels in het parlement met zes uit te breiden tot 22 als ontoereikend van de hand wees. Zelf zei de premier dat hij een einde wilde maken aan een toestand van onzekerheid en dat de Rhodesiërs nu dienden te besluiten welke rich ting zij willen gaan en op welke wijze zij geregeerd wensen te wor den. Onzekerheid onder de blanken in Rhodesië is ontstaan door de moge lijkheid dat de naburige Portugese Volgens professor Wyadosjtsj is het grootste probleem op seksueel terrein in de Sovjet-Unie „de ongelofe lijke onwetendheid”. UPI, AP) John Connally, vroe ger minister van financiën en een naaste medewerker van president Nixon, is gisteren door een federale „grand jury” in staat van beschul diging gesteld. Hem worden het aannemen van steekpenningen, meineed en belemmering van de rechtspraak ten laste gelegd in een De verkiezingen worden belangrijk omdat zij een inzicht zullen verschaf fen in de standpunten van de blanke minderheid. In Rodesië wonen dertig maal zoveel zwarte Afrikanen als blanken. In het land heerst grote onzekerheid over de politieke en staatkundige toekomst als gevolg van politieke ontwikkelingen in het bin nen- en het buitenland. De wortel van deze onzekerheid ligt in het zich in een impasse bevin- dendc constitutionele geschil met Groot-Brittannië, dat ontstond toen de blanke minderheidsregering van premier Smith in november 1965 een zijdig de onafhankelijkheid uitriep van de zelfbesturende Britse kolonie Zuid-Rhodesie. De kern van de kwestie zit in de politieke rol die de Afrikaanse meer derheid in het nationale leven zou dienen te krijgen. Groot-Brittannië stelt zich nu op het standpunt dat blank en zwart eerst zelf maar eens tot overeenstemming over hun consti tutionele toekomst moeten zien te komen alvorens het bewind in Salis bury met Londen over een definitieve problemen, dan zou het vrijwel zeker een realistischer advies vinden in een zo juist in Moskou gepubliceerd boek dat Vrouwelijke Seksuele Pathologie heet en dat Victoriaanse gevoelens van valse schaamte in de Sovjet-Unie doorbreekt. Sinds het weekeinde worden militaire bases in Groot-Brittannië en belangrijke fabrieken extra bewaakt. Dit in verband met een dreigement van de IRA de activiteiten naar Groot-Brittannië te verplaatsen. LONDEN (AP). In een fabriek in de Engelse plaats Bristol is gisteren een bompakketje ontploft toen een vrouw het opende. De vrouw raakte lichtge- en Jacobsen overeen kwamen om ten overstaan van de grand jury en de Watergate-commissie van de senaat te verklaren dat de 10.000 dollar bestemd waren voor politieke kandidaten of de groep „Democraten voor Nixon” welke in 1972 door Connally werd geleid. Smith, aldus zijn opponenten, moet wijziging van zijn politiek in de zin hebben, anders zou hij niet het idee hebben gelanceerd van een ronde tafelconferentie met deelneming van verschillende Afrikaanse groeperin gen om over doorbreking van de constitutionele impasse te praten. Conservatieve kiezers zullen wel de wenkbrauwen hebben gefronst toen de premier Smith uitdrukking gaf aan zijn overtuiging dat voor een nieuwe overeenkomst met de Afri kaanse meerderheid geen referendum nodig is, zelfs de goedkeuring van het congres van zijn partij vond hij daar voor overbodig. Het onverwachte besluit van Smith verkiezingen te houden is voor de Rhodesië Partij als een donderslag bij heldere hemel gekomen. De partij heeft dan ook weinig tijd gehad zich op de verkiezingen voor te bereiden, hetgeen volgens waarnemers onge twijfeld zijn invloed op de uitslagen zal hebben. Hij beveelt de vrouwen een voor haar geschikte voorbehoedmethode (DPA, UPI, Amerikaanse heeft gisteren de eerste stappen onder nomen om voorbereidingen te treffen voor een eventuele berechting van presi dent Nixon. De senaat heeft zonder een debat een resolutie aangenomen die door de leiders van de partijen was ingediend en waarin de agendacommissie wordt opgedragen een overzicht op te stellen van alle procedures en precedenten die betrek king hebben op voorgaande berechtingen door de senaat. De commissie moet tegen 1 september verslag uitbrengen aan de senaat. De resolutie werd ingediend en aange nomen onmiddellijk nadat de leiders van de democraten en de republikeinen in de senaat, de senatoren Mike Mansfield en Hugh Scott en hun plaatsvervangers, de senatoren Robert Burd en Robert Grif fin gedurende twee uur overleg hadden gepleegd over de stappen die door de senaat diende te worden genomen als voorbereiding tot een eventueel proces. De commissie van justitie van het huis van afgevaardigden is gisteren haar de bat begonnen over het tweede artikel inzake impeachment (afzetting) van pre sident Nixon. Men acht het waarschijn lijk dat de 38 leden de tweede aanklacht die Nixon in vijf afzonderlijke punten misbruik van zijn ambt verwijt, nog dezelfde dag zullen aanvaarden. De commissie aanvaardde zaterdag met 27 tegen 11 stemmen een eerste impeachment-artikel waarbij de presi dent wordt beschuldigd van belemme ring van de rechtspraak bij het verdoe zelen van de inbraak in het Watergate- gebouw. De vijf punten van het tweede impe achment-artikel zijn misbruik van de belastingdienst, misbruik van federale-in- stanties, machtiging voor een geheime spionage-eenheid, het niet rapporteren '1 :i ;- Ax.» mm J

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 3