Actie leidt niet tot bijzonder grote opstoppingen JULI VEEL TE Grote antiekdiefstal in Huis Doorn Nieuw gat in bandje uit Witte Huis Franse politie bestormt Politiepistool gevonden op arrestant JACHT DELFT ONDERSPIT Hoogovens wil uitbreiding gevangenis KOUD Ontslagen bij De Gruyter ■I morris OPRUIMING r kun Het woord is aan waarin opgenomen de kennemer courant en het dagblad voor ijmuiden Unieke collectie snuifdozen verdwenen Zonnige perioden AGENDA hazenberg KLOOSTER GRONDWETTELIJKE MAATREGELEN IN GRIEKENLAND before you buy Tariefsverhoging voor particuliere patiënten HOORZITTING IN VELSEN I r 2 4 7 11 7 13 13 15 17 9 11 9 3 Haarlem: Barteljorisstraat 20,tel.023-312655 Amsterdam: Leidsestraai 9 (bij Koningsplein),tel.020-223596 VRIJDAG EN ZATERDAG REKLAME Tel. (02550) 16479 Al meer dan 40 jaar een begrip voor u Roomboterspecialist SLAGROOM- BANANENCAKE Open See Neem eetns mee voor uw weekend -w ET IJmuider Courant Hoofdredactie: Jos L.Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman Abonnement - bij Boeren blokkeren wegen in Haarlemmermeer aldus ADVERTENTIES (Van onze correspondent) BAKKERIJ Deze krant bestaat uit achttien pagina’s AAN HET STRAND is gebaseerd ■■Ma DONDERDAG 1 AUGUSTUS 1974 64e jaargang nummer 227 Op de meeste plaatsen droog met zonnige perioden, vooral aan zee. Minimumtemperaturen omstreeks 13 graden. Maxima rond 19 gra den. Tot matig of zwak afnemen de wind, in hoofdzaak tussen west en zuid. Weersverwachting van het KNMI tot vrijdagavond: buit in een tas heeft kunnen meenemen. „Waar hij vandaan is gekomen weten wij niet”, aldus De Beaufort, „Hij heeft zich kunnen laten insluiten tijdens een van de rondleidingen maar hij kan ook van buiten zijn gekomen”. Huis Doorn is sedert de jaren vijftig als museum inge richt. De nieuwe maatregelen zullen de mi nister van Defensie een recht teruggeven dat hij voor de militaire staatsgreep van 1967 bezat en dat hem machtigde opper- officieren te benoemen en te ontslaan. Tot erg grote opstoppingen heeft d e aktie niet geleid, zo verklaarde de ge meentepolitie van Haarlemmermeer. Al leen by Hoofddorp en Nieuw Vennep ontstond een begin van verkeers-chaos. Het waren vooral de vrachtwagens, die in de opstopping verzeild raakten. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, Ijmuiden Telefoon administratie 15437 en 16450 Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel. 10709 Postgiro 273107 Postbus 18 Klachten bezorging 18.30-19.00 uur tel. 10519 Weer rapporten Binnen- en buitenland 2, 3, Achtergrond Plaatselijk nieuws 4, 5, 6, (Van een onzer verslaggevers) een heerlijk stuk gebak gevuld met bananen, slagroom en rijk gegar neerd met verse 7 OR bananen van 3,75 voor Iedere woensdag koekj esdag. U proeft de roomboter. Lange Nieuwstraat 779 - Ijmuiden Telefoon 1 51 89 Zwak front passeert vandaag met bewolking, morgen gevolgd door droge lucht met opklaringen. Krachtige westelijke wind neemt morgen af tot matig. Tempera tuur rond 18 graden, zeewater 17 graden. Vooruitzichten: fris, maar met wat meer zon. vooruitbetaling - f 10,90 p. mnd., f 31,35 p. kwartaal (p. post f 36,—), p. jaar f 123,20, (p. post f 141,—). Losse nummers 50 et.. SANT MARTIN. (Reuter) De Fran se politie heeft gisteren de gevangenis op het eiland Saint Martin-de-Ré bestormd om een eind te maken aan een gevange- nisoproer dat van een gevangene het leven heeft geëist. Er zijn tien gewon den. ATHENE (DPA).De nieuwe Griekse regering bereidt grondwettelijke maatre gelen voor waardoor ingrijpen in de academische vrijheden en controle op de strydkrachten als plaatshadden onder het vorige militaire bewind, onmogelijk worden. Kunst Kastje kijken Radio en televisie Strips Beurs Sport Weg en Wiel Poprubriek (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM Ongeveer driehonderd boeren uit de Haarlemmermeer hebben zich vanmorgen vroeg geschaard bij hun actievoerende collega’s in de rest van het land. Met tractoren en andere landbouwmachines be zetten zij zeven strategische punten in de Haarlemmermeer. Het verkeer naar Haarlem werd daardoor op bepaalde punten geblokkeerd. Omstreeks negen uur was de blokkade opgeheven. De rel brak dinsdagavond uit toen een gevangene een bewaker overweldigde en zijn sleutels afpakte. Hij bevrijdde enke le tientallen gevangenen die op de bin nenplaats en in de werkplaatsen bran den stichtten. De politie maakte na mid dernacht een eind aan het oproer. Twee van de gewonden zijn er ernstig aan toe Over de beveiliging in Huis Doorn wil de heer De Beaufort niets zeggen. De alarminstallatie was tijdens het middag uur met ingeschakeld. Overigens is Huis Doorn bekend als een van de oudste ridderhofsteden in het Sticht vandaag gewoon weer open voor het publiek, al zal dat het met aanzienlijk minder kostbaarheden moe ten stellen. WASHINGTON. (UPI en Reuter) In het Witte Huis heeft Patrick Bucha nan die de redevoeringen van presi dent Nixon schrijft gezegd dat Nixon overweegt het Huis van Afgevaardigden te verzoeken zonder debat over afzetting van de president te stemmen, zodat de zaak snel door de Senaat kan worden behandeld. De dader heeft het zich in zoverre gemakkelijk gemaakt, dat hij de totale DOORN. Uit het in de Tweede Wereldoorlog nog door de Duitse ex- keizer Wilhelm bewoonde Huis Doorn, is gisteren rond het middaguur voor miljoenen guldens aan antieke voorwer pen gestolen. Onder meer verdween een unieke collectie snuifdozen uit de 18e eeuw waarmbee Frederig de Grote nog een begin had gemaakt. Nog nooit sedert het begin der metingen :n ’849 125 jaar geleden dus was het voorgekomen dat het aantal warme zomerse dagen in De De toegestane verhoging op de stijging van de vergelijkbare amb telijke salarisschaal tot en met 1 juli 1974 en de toeneming van de praktijk- kosten. Van de circa 2000 mensen die in vaste dienst zijn zullen er circa 164 de gevol gen van de reorganisatie ondervinden. Zestig man wordt waarschijnlijk ontsla gen, de rest zal worden overgeplaatst, ’olgens de vakbonden gaat het hier om e+i zware mensen” dat wil zeggen geredeneerd vanuit het salarisniveau. AMSTERDAM. Het grootwinkelbe drijf De Gruyter, onderdeel van de Steenkolen Handelsvereniging (SHV) gaat verder inkrimpen. Ontslagen wor den verwacht in de stafdiensten en de landelijke verkoopleiding. J. Einander: De kunst van het schrijven schijnt soms slechts te bestaan in het zoeken van moeilijke woorden voor eenvoudige dingen. Alle pogingen van de Konmklyke Noord en Zuidhollandsche Redding Maatschap pij ten spijt moest het gisternacht bij Noordwijk gestrande Engelse jacht Alyn het onderspit delven in de strijd tegen de harde wind en de golven. Het jacht, een van de veertig oude zeilschepen, die zouden meedoen aan een zeilwedstrijd zaterdag op het Usselmeer, moest van nacht voor Noordwijk op een zandbank worden gezet. Het scheepje, een „gaffel- getuigde” oude vissersboot uit 1938, was vannacht omstreeks één uur by hoog water vlot getrokken door twee reddings boten uit Noordwijk en IJmuiden. Verder varen leek onverantwoord, toen bleek dat het schip een lek had opge lopen. k KORTING Deze foto werd vanmorgen genomen in Hoofddorp, waar het belangrijkste knooppunt van wegen door boeren met tractoren en andere wagens werd ge blokkeerd. het algemeen tot 15,75 aldus het ministerie van Zaken. Voor het forensenverkeer veroorzaakte dat aan het begin van de morgen enige vertraging. Vanochtend versperden enkele tiental len boeren met landbouwtrekkers en allerlei werktuigen twee uur lang de noordzuid-verbinding Raalte-Hoogeveen. De rijkspolitie probeerde het verkeer om te leiden, maar er vormden zich toch aan beide zijden van de versperring lange files. Om tien uur vertrokken de boeren. De boerenprotesten kwamen na een oproep tot het staken van harde acties door de Centrale landbouworgani saties. In Belgisch-Limburg hebben gisteren tienduizenden boeren met 5000 tractoren het verkeer in grote delen van de pro vincie lamgelegd. Ze blokkeerden niet minder dan vijftig wegen. Het protest liep vooruit op de af te kondigen steun maatregelen van de regering, meldt onze redacteur in Brussel De regeringsmaatregelen, die gister middag bekend werden gemaakt, gaan de Belgische schatkist zo’n 110 miljoen gulden kosten. Dit bedrag wordt ver deeld over de begrotingen voor 1974 en 1975 (Zie verder pagina 15) De diefstal werd om kwart over een ontdekt door kasteelbewaarder Knier, die onmiddellijk de rijkspolitie waar schuwde. Het onderzoek wees uit dat de dader van de lunchpauze der suppoosten gebruik had gemaakt om zijn slag te slaan. Hij ontkwam door aan de achter kant van Huis Doorn uit een raam te springen. Na inventarisatie bleken de volgende antieke voorwerpen te zijn gestolen: 51 snuifdozen, 11 doosjes met goud en edel stenen ingezet, een orde van de Kouse- band en een Turkse onderscheiding bei de van keizer Wilhelm de Tweede, 14 gouden horloges en kettingen en 8 gou den ringen. Volgens districtscommandant kolonel jhr. B. W. F. de Beaufort van de rijks politie is de collectie bijna niet verhan delbaar. De Staat der Nederlanden is niet tegen deze diefstal verzekerd. President Nixon heeft gisteren ge luidsbandjes aan de onderzoekers van het Watergate-schandaal overhandigd. Tegelijkertijd werd bekendgemaakt dat vijf minuten en 12 seconden van een der bandjes ontbreekt. Volgens de advocaten van de president werd dit veroorzaakt doordat het bandje op was en midden in een gesprek een nieuw moest worden opgezet. De ontbrekende vijf minuten zijn van een gesprek tussen Nixon en zijn topmannen Haldeman en Ehrlich- man, gevoerd op 17 april 1973. In de op 30 april door Nixon vrijgege ven schriftelijke weergave van de desbe treffende bandjes werd niet over het ontbreken van een gedeelte van het gesprek gerept. In het gesprek met Ehrlichman en Haldeman pleegde Nixon overleg over wat hij zou zeggen in een televisietoe spraak over Watergate. de drie mannen spraken verder over het dreigement van Nixons juridische assistent John Dean alles te onthullen wat hij over Watergate wist en de hangende ontslagen van Haldeman en Ehrlichman uit de presidentiële staf. DE BILT. (ANP) De zomer is tot dusver vooral gekenmerkt door een bijzonder groot tekort aan zo merse warmte. In De Bilt bracht juli (gemiddeld de warmste maand van het jaar) geen enkele zomerse dag en tot dusver konden daar nog maar twee zomerse dagen worden geno teerd, aldus het KNMI in De Bilt- 6 GEBAKJES in een doosje met verse AARDBEIEN van 4.50 voor 4.25 Verhoog uw vakantiegenot met onze overheerlijke ROOMBOTERPRODUKTEN Alles houdbaar verpakt RIJSWIJK (ANP). Het onderzoek naar aanleiding van de overval op twee Rijswijkse politiemannen vorige week heeft een eerste resultaat opgeleverd: een van de verdwenen pistolen is terug gevonden op een 27-jarige man die enige tijd geleden uit het huis van bewaring in Scheveningen is ontsnapt. Hij bevindt zich sinds zondag in arrest in Amsterdam en wordt min of meer verdacht van enkele andere roofoverval len in het land. De Rijswijkse politie kenmerkte de man als „zeer gevaarlijk”. Er zijn voldoende bewijzen, dat deze man één van de overvallers van de twee Rijswijkse politiemannen is geweest, zo meent de politie. Het onderzoek is echter nog niet afgeslolen. Bij de overval in Rijswijk zijn twee politiemannen door twee mannen van hun uniformen en wapens beroofd. Zij moesten in hun ondergoed terug naar het bureau. Door deze maatregel stijgen de hoogst toelaatbare consult- en visitetarieven in res. 23,50, Economische Bilt op 1 augustus nog maar 2 be droeg. Hetzelfde kan van de hoogste, tot dusver bereikte temperatuur wor den gezegd. Tot dusver in dit jaar is het in De Bilt nog niet warmer dan 25*/s graad geweest. Juli bracht behalve niet minder dan 25 te koude dagen, ook een belangrijk tekort aan zon. In vele streken bedroeg het tekort gemiddeld meer dan een uur per dag. Er viel ook meer regen dan normaal, maar bijzonder nat was juli toch niet. IJMOND. Door Hoogovens BV uit Ijmuiden is bij Gedeputeerde Staten van Noord-Holland een aanvraag ingediend voor enige wijzigingen en uitbreidingen van bet bedrijf. Deze heeft betrekking op de bouw van een elektrotechnische werkplaats ten oosten van de centrale werkplaats en een uitbreiding met een tweede stookolietank ten oosten van hoogoven 6. Deze aanvraag ligt van maandag 5 tot en met donderdag 22 augustus ter visie in het provinciehuis in Haarlem en bij de gemeentehuizen van Velsen, Bever wijk, Castricum, Heemskerk,, Uitgeest, Zaanstad, Bloemendaal, Haarlem, Haar- lemmerliede-Spaamwoude en Zandvoort. Belanghebbenden worden in de gele genheid gesteld van maandag 5 tot en met donderdag 15 augustus bij Burge meester en Wethouders van Velsen hun eventuele bezwaren schriftelijk kenbaar te maken. Vervolgens is er donderdag 22 augustus om 9 uur een openbare hoor zitting in het Velsense stadhuis, waar deze bezwaren mondeling kunnen wor den toegelicht. DEN HAAG. (ANP) —De tarieven, die huisartsen in rekening brengen aan hun particuliere patiënten, mogen met ingang van vandaag worden verhoogd met f 1,25 voor een consult en 1,75 voor een visite. ago, hirjofe

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 1