Arnhemse fourier„Nieuwe wasserij kan legerwas niet Binnenkort alcoholvrij-bier Schoon goed” militairen „puinhoop Justitie maakt namen overvallers Geleen bekend riskante onderneming Internationale klassen voor Rijnmond ru Duitsland keert zich tegen lozing van gif „Plan-Klaasesz is een „GROEN LICHT” VOOR HULPACTIE IN DROOGTE-GEBIED Autodief rijdt vrouw dood aan” Communicator” mogelijk in ziekenfondspakket 99 DELFTSE HOOGLERAAR: 55 DONDERDAG 1 AUGUSTUS 1974 BINNENLAND-BUITENLANB 2 ff (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Het plan van de commissie-Klaasesz om in de Oos- terschelde een poreuze blokkendam te bouwen, waarin later een storm vloedkering kan worden gemaakt, is naar het oordeel van de Delftse hoogleraar weg- en waterbouwkun de, prof. ir. P. A. van de Velde „een zeer riskante onderneming”. Profes sor Van de Velde schrijft dat in het meest recente nummer van De In genieur, het orgaan van het Konink lijk Instituut van Ingenieurs. De hoogleraar merkt in dat artikel op: „Naar mijn overtuiging is de tijd nood oorzaak dat een onvoldoend gerijpte en doordachte conclusie wordt getrokken. (Van onze correspondent) ARNHEM „Een puinhoop is het”. Verbeten graait korporaal Willemsen, fourier van de Menno van Coehoornkazerne in Arnhem, in een partij net gewassen slopen. „Wie wil daar nu met z’n kop op liggen. Niemand toch”. Hij draait zich om, pakt lakens, theedoeken en servetten en zegt: „Kijk, ook dat spul is gewassen. Nieuw textiel was het, maar nu is het goor, ruikt on fris en zit vol scheuren. Beperkt Dertig maal DEN HAAG (ANP) Een de tachement Nederlandse militairen zal - behoudens onvoorziene om standigheden - half augustus naar het door langdurige droogte geteis terde westelijk deel van het Sahel- land Soedan (Midden-Afrika) ver trekken om daar hulp te gaan ver lenen bij voedseltransporten en -distributies. Het definitieve groe ne licht voor deze operatie is gis termiddag in Den Haag gegeven door de betrokken ministeries van Ontwikkelingssamenwerking en Defensie. De directeur-generaal van de Voedsel- en Landbouworga nisatie van de Verenigde Naties had Nederland in april j.l. om actie ve hulp voor de distributie van goederen in droogtegebieden in Afrika gevraagd. De uitzending van het detachement wordt gefinancierd uit ontwikkelingsgelden en zal cir ca vier miljoen gulden kosten. Zelfstandig 5’ Ij c a 62 16 14 14 14 13 15 16 14 5 ES Onaangenaam (Van onze correspondent) De oplossing lijkt ver te zoeken. Wil- Nederlandse militairen naar Soedan n 4.24 Korporaal Willemsen schaamt zich om wasgoed uit te delen sinds Den Haag Tel Aviv Tunis w wzw z nnw nw ono zzw nnw ono wzw wzw zw 35 19 28 28 19 26 20 30 32 33 26 26 21 29 23 22 23 30 Volgens drs. Van Mierlo is de com municator bedoeld voor alle mensen tien dagen duren. Aangenomen wordt dat het konvooi begin september operati oneel zal kunnen zijn. omgeving. In dit deel van de Soedan maakt de huidige regentijd de wegen vrij moeilijk begaanbaar. De Chinese premier Tsjoe En-lai is gisteren in het openbaar verschenen, voor het eerst sinds hij twee maanden geleden door een hartaanval werd ge troffen. Een 40-jarige Hagenaar heeft gisteren zijn twee jaar jongere vrouw in hun woning twaalf maal met een soort uit- beenmes gestoken. De toestand van de vrouw, die naar een ziekenhuis is over gebracht, is redelijk, aldus de politie. De man heeft zichzelf aangegeven. Weer tn binnen- en buitenland half bew. geh. bew. licht bew. licht bew. Hoog Laag Het verkeer in de Apeldoomse wijk Zevenhuizen moest gisteren geruime tijd worden omgeleid omdat uit een lek in een ondergrondse tank van een garage bedrijf ongeveer tweeduizend liter ben zine was weggestroomd. Het gevaar voor een explosie was pas na enkele uren geweken; de politie moest gaten in de grond maken om de vloeistof weg te laten lopen. treft, wordt de indruk gewekt dat de moelijkheden en kosten voor het maken van een dergelijke dam nogal zijn on derschat.” Professor Van de Velde merkt over de veiligheid op, dat die groter is als men de Oosterschelde afsluit dan indien men de oplossing van de Ooster- schelde-commissie kiest. De kosten voor uitvoering van het plan van de commis- sie-Klaasesz zullen niet 1,5 miljard, maar 3,5 miljard hoger liggen dan de kosten voor afsluiting. In Parijs is gisteren het overleg tus sen de negen lid-staten van de EEG en de 20 leden tellende Arabische Liga begonnen om te komen tot nauwe eco nomische en technologische samenwer king. de wagen zijn ook een zonnebril en een gereedschapstas verdwenen. In de buurt van de plaats van de overval is een bril gevonden die mogelijk van een van de verdachten afkomstig is. Zuidmolukkers hebben gisteren in Ge leen geprotesteerd tegen de oproep van de politie aan het publiek uit te kijken naar de twee mannen. De Zuidmoluk kers noemden dit discriminatie omdat er volgens hen zo stemming wordt ge kweekt tegen de Zuidmolukse bevol king. Nog voor de daders gepakt zijn wordt gezegd dat het Molukkers waren, aldus de demonstranten, die zeiden te vrezen dat er moeilijkheden zouden ont staan. Volgens de fabrikant azl het nieuwe produkt vooral in de Nederlandse weg restaurants een welkome aanvulling van het drankenassortiment kunnen be tekenen voor de vrachtwagenchauffeurs. GS van Gelderland hebben voorge steld 5,5 miljoen gulden uit te trekken voor de reconstructie van een deel van de provinciale secundaire weg 63 (Ze- venaar-Bingerden). GS hebben besloten geen inspraak te geven voor het plan, ook al omdat geen acties tegen de aan leg worden verwacht. GS beschouwen he niet-loepassen van de inspraak overi gens als een uitzondering. De 26-jarige J. van Nouweland uit het Zuidhollandse Rijswijk is bij Bre genz in Oostenrijk op een bergwandeling verongelukt. De man, die met zijn vrouw en twee kinderen op een camping in Lingenau met vakantie was, ging maandag alleen een bergwandeling ma ken. Toen hij 's avonds niet terugkeerde, waarschuwde zijn vrouw de politie. Na een urenlange zoekactie werd zijn stof felijk overschot de volgende ochtend gevonden. Hij bleek van grote hoogte in een beekje gevallen te zijn. Het verkeersongeval dinsdagavond op Birell is een alcoholvrij bier, dat vol gens een geheim recept gebrouwen is door de Zwitserse bierbrouwerij Hür- lichmann te Zürich. Het wordt gemaakt met dezelfde grondstoffen als bier: gerst, hop en bronwater. Er ontstaat tijdens het brouwproces dat zes maal zo lang WASSENAAR. Heren met ballon- buiken van het bierdrinken hoeven zich niet langer al hollend door bos en duin af te peigeren. Want, met ingang van oktober van dit jaar kunnen ze over stappen op Birell, een alcoholvrije drank met weinig calorieën. Rijksweg 6 ter hoogte van Ridderkerk heeft nu in totaal drie doden geëist. Gisterochtend overleed in een ziekenhuis in Rotterdam de 32-jarige Baki Arslan uit Zeddam. Hij zat met drie andere Turken in een auto die frontaal op een tegemoetkomende wagen botste. In die wagen kwamen twee inzittenden een echtpaar uit Tiel om het leven. Op dat bandje kunnen 55.000 letterte kens worden gedrukt. Het apparaat wordt gevoed door een kleine accu die volledig opgeladen een werktijd heeft van tieneneenhalf uur. Het ie- dee van de communicator is afkom stig van drs. A. van Uden, die als psycholoog verbonden is aan het in stituut voor doofstommen in St. Mi chielsgestel. Het uiteindelijke ontwerp is van drs. J. van Mierlo, psycholoog van Huize Zonhove in Son. De com municator wordt vervaardigd door de Japanse firma Canon. In het voor de Nederlanders te bewer ken gebied heeft het ontwikkelingspro gramma van de Verenigde Naties via de Soendanese regering 4000 ton voedsel be schikbaar gesteld voor de slachtoffers van de droogte. Wegens het gebrek aan eigen transportcapaciteit zal de aanvoer van voedsel per trein geschieden vanuit de hoofdstad Khartoem naar Nyala, waar Nederlandse trucks zorgen voor het transport naar afgelegen plaatsen in de Darfurprovincie. Hij merkt op: „Constant wordt Den Haag van de zaak op de hoogte gehou den. Maar je vecht tegen de bierkaai. Zonde van de tijd vinden ze het om eraver te praten. Ozon doet goed werk, zeggen ze. Maar als je ze vraagt om eens te komen kijken, geven ze niet thuis. Ze geloven je niet. Of willen het niet gelo ven.” De toestemming voor de operatie in Soedan kon gisteren worden gegeven, nadat de juristen van het ministerie van Defensie de tekst van de verklaring tussen beide landen nauwkeurig hadden bestudeerd en in orde bevonden. Tevo ren had de militaire missie, onder lei ding van luitenant-kolonel J. P. Hoon- dert, bij de betrokken departementen rapport uitgebracht van hun bevindin gen naar de uitvoerbaarheid van de hulpactie in dit door droogte geteisterde gebied in Soendan. Hoewel het rapport niet op alle punten even gunstig oor deelde, bleken er voldoende wegen te zijn, die in vrij goede staat verkeerden. De militaire missie vertrok 6 juli naar Soedan en keerde op 18 juli weer op- Schiphol terug. Op donderdag 25 juli werd reeds for meel goedkeuring aan de Nederlandse operatie in Soedan gegeven, maar defen sie hield op het laatste moment „de boot af” om de tekst van het agreement nog te bestudeeren. Half juli was de regering van Soedan reeds akkoord gegaan met de operatie. GELEEN. De Officier van Justitie in Geleen heeft gisteren de namen en het signalement bekendgemaakt van twee Zuidmolukkers die volgens hem vrijwel zeker afgelopen vrijdagmiddag de boekhouder Wouter de Boer in zijn kantoor in Geleen bij een roofoverval om het leven brachten. Het gaat om een negentienjarige inwoner van Venlo en een 21-jarige inwoner van Eist (Gelder land). Beide mannen, die al eerder in aanraking zouden zijn geweest met de politie, zijn voortvluchtig. Over de derde bij de overval betrokken man wil de politie niets loslaten. Uit de bevindingen van een Nederlandse verkenningsmissie is gebleken, dat het noodzakelijk is dat de actieradius van het detachement in het begin van zijn ver blijft beperkt zal blijven tot Elfasher en die om welke reden dan ook niet kunnen spreken. Het gebruuik is een voudig en gemakkelijk aan te leren. Na uitgebreide proefnemingen met twee prototypes zal Canon eind dit jaar de produktie starten. De eerste exemplaren zullen in februari 1975 te duurt als dat van gewoon bier vrij wel geen alcohol; het alcoholprecentage van Birell is 0,5 procent. Het aantal calorieën dat men met het nuttigen van een flesje naar binnen krijgt is ongeveer 80. Bij een normaal flesje bier is dat 160. Qua smaak heeft het een grote gelijkenis met bier, althans dat beweren de makers ervan. Het Liberiaanse vrachtschip World News heeft gisteren 20 mijl noordelijk van Terschelling een drenkeling uit zee opgevist die levensgevaarlijk gewond bleek te zijn. Na een verzoek om hulp werd de drenkeling met een marineheli kopter naar een ziekenhuis in Leeuwar den gebracht, waar de man kort na aankomst overleed. De identiteit van de drenkeling is nog niet bekend. c ■O'S £5 SÜ zw zw zzw zw zzw zw zw zzw zzw zzw w De Wereldraad van Kerken zal bin nenkort een team van drie socialisten naar de Sahel landen in Afrika sturen om de kerkelijke hulpverlening in de door de droogte geteisterde gebieden te coördineren. EINDHOVEN. Er worden voor bereidingen getroffen om de „com municator”, een miniatuur schrijfma chine voor mensen die niet kunnen spreken, op te nemen in het zieken fondspakket. Er zijn dienaangaande contacten tussen de ontwerper, drs. J. van Mierlo en de Nationale Zieken fondsraad. De communicator zal on geveer 800 tot 1000 gaan kosten. De communicator is een kleine elektronische schrijfmachine van nog geen drieëneenhalf ons, die als een horloge om de pols gedragen kan worden. De tekst komt op een vier millimeter breed bandje uit het toe stel. Soedan is ruim 30 maal zo groot als Nederland en telt bijna zeventien mil joen inwoners, waarvan verreweg het grootste deel in en rond de hoofdstad Khartoem woont. Vrij droog is het ook in het zuiden van Soedan, bij de grens met Oeganda. In dit gebied zullen moge lijk andere Westeuropese landen voed seldistributies gaan verrichten. Militairen van de koninklijke land macht hebben in het recente verleden in het buitenland driemaal hulp verleend. In november 1966 gingen 130 man van de genie naar het door overstromingen geteisterde gebied rond de Italiaanse ri vier Arno (bij Florence). Op grote schaal werd toen water gezuiverd. Van mei 1968 tot mei 1969 waren 21 militairen van de genie werkzaam in de Indiase stad Bihar. In dit droge gebied werden verschillende putten geslagen voor de waterwinning. De grootste Nederlandse militaire ope ratie werd tussen november 1969 en maart 1970 uitgevoerd in Midden-Tune- sië, waar destijds grote overstromingen veel onheil aanrichtten. Wederom waren het genisten ruim 200 man van een constructiecompagnie die met voertui gen en materieel naar dit bedreigde gebied werden gestuurd. Ruim drie maanden lang hielpen de militairen met onder meer puin ruimen en het aanleg gen van dijken. Lissabon Locarno Londen Luxemburg licht bew. onbewolkt windstil 31 half bew. onbewolkt zw. bew. onbewolkt onbewolkt half bew. mist windstil 29 onbewolkt Stockholm half bew. zw. bew. zw. bew. 3.14 uur en 11.19 uur en 23.41 nUDAG 2 AUGUSTUS op 5.02 uur onder 20.39 uur Maan op 19.47 uur onder 4.24 uur was laat reinigen door wasserij Ozon in Veldhoven. Meegesleept door bezuini gingsdrift ging defensie per 1 april met dit bedrijf in zee, omdat het ver bene den de normale prijs legerwas wilde reinigen. Een voordeel van een miljoen, zei staatssecretaris Stemerdink. Hij zette 20 wasserijen op dood spoor en sloot met Ozon een vijfjarig contract af. „Het is om te huilen”, zegt Willemsen. „Dagelijks regent het klachten. Ozon levert wanprestaties. Alles komt vies, vuil en goor terug- Vaak kan het recht streeks bij de vuilnis worden gezet.” Tussenbalans: sinds 1 april zijn na wasbeurten bij Ozon 100 lakens, 50 slo pen, 80 rolhanddoeken, 245 theedoeken en tientallen servetten en overhemden stukgescheurd en waardeloos geworden. Een schadepost van vele duizenden gul- EDE. (ANP) Gistermiddag heeft een 18-jarige inwoner van Rijswijk (ZH) in Ede een 53-jarige vrouw doodgereden. De jongeman veroorzaakte het ongeluk tijdens een achtervolging door de Edese politie. koopt zijn. Een markt onderzoek heeft inmiddels uitgewezen dat er in e Verenigde Staten, west-Europa en Japan een behoeftepakket is van 75 miljoen communicators. Dat betekent, dat de prijs van het apparaat moge lijk verlaagd zou kunnen worden. De ambtsaanvaarding van burge meesters gaat meestal vergezeld van het geluid van zoemende limousines, of het plechtige geklepper van paardehoeven op het plaveisel. Zo niet vandaag in Schiedam, waar men burgemeester Arie Lems hoopt in te halen met een tram. De rijkspolitie van Schoonebeek heeft een 24-jarige inwoner van het Drentse Weiteveen aangehouden die ontucht zou hebben gepleegd met een zesjarig meisje, na het kind te hebben meegelokt in zijn auto. VOORUITZICHTEN VOOR ZATERDAG: Enkele buien, later meer zon en enige daling van temperatuur. Aantal uren zon: 2 tot 9. Minimum tempe ratuur: omstreeks 12 graden. Maximum tem peratuur: omstreeks 19 graden. Kans op een droge periode van ten minste 12 uur: 80 percent. Kans op een gebeel droog etmaal.' 60 percent. WEERRAPPORTEN dens. Verzucht de korporaal: „Als dat bezuinigen is In eerste instantie is de duur van de uitzending van de militairen bepaald op twee maanden. Het detachement zal vrijwel geheel zelfstandig in zijn werk gebied opereren, waarvoor logistieke voorzieningen zijn getroffen, zoals de aanvoer door de lucht van benzine uit de havenstad Port Soedan. Tevens zal men zelf voor het onderhoud van de voertuigen en voor de medische begelei ding van het personeel kunnen zorgdra gen. P. J. van de Baan, directeur van Aktivator Nederland BV, een volle dochter van Underberg, die Birell via Skol al voor Holland gaat uitgieten, had dolgraag gebruik gemaakt var. de Duitse reclameslogan „Endlich bier trinken so viet Sie wollen”. Maar volgens de Neder landse wetgeving mag dat niet. Je mag in ons landje pas van bier spreken als er een bepaald percentage alcohol inzit en daar voldoet Birell niet aan. 0.1 0 o 2 0 2 0 0 0 0 0 0 0 1 o o o 1 0.1 0.1 3 0 1 0 o o o o o o o o o o 5 o 0.2 0 0 0 0 Twee ongewapende mannen hebben gisteren ruim een miljoen gulden buit gemaakt bij een overval op een filiaal van de Banque de Paris et des Pays Bas in Nice. De twee mannen dienden zich aan bij de kluis en verzochten de bank bediende eenvoudig de kluis te openen. Vervolgens deden ze de nog steeds be reidwillige man handboeien aan en gin gen er vandoor met goudstukken en staven ter waarde van een miljoen. 15 14 8 24 18 15 14 13 13 14 9 13 15 16 16 15 13 16 21 18 14 19 8 12 18 20 8 18 16 17 20 22 18 De familie van de voortvluchtige mannen is niet bereid aan het onderzoek mee te werken, zo werd meegedeeld. Op de plaats van de overval lieten de daders een blauwe Opel Kadett Combi achter, die de nacht tevoren in Geleen was gestolen. Uit die auto hebben de drie mannen een paspoort en een rijbe wijs meegenomen, die op naam staan van Dendrikus Aussums uit Geleen. Uit 21 21 22 20 24 19 21 21 20 23 17 lemsen: „De WDM heeft zich inmiddels voor de zaak geïnteresseerd. Misschien komt daar wat uit. En hopelijk heeft Den Haag voor de hygiënische rappor ten, die per kwartaal door onze garni- zoensarts worden uitgebracht, wat be grip. Ook die zijn, wat het wasgoed betreft, bepaald niet best-” En tenslotte: „Het is niet mijn bedoeling Ozon te nekken. Ik wil slechts vuile was schoon terug. De heer Van de Velde merkt nog eens op, dat de oplossing van de commissie- Klaasesz niet in overeenstemming is met het landelijk beleid op het gebied van de waterhuishouding. Hij gaat verder in op de moeilijkheden, die uitvoering van het plan-Klaasesz voor de scheepvaart zou opleveren. Over de technische uitvoerbaarheid schrijft hij: „Wat de poreuze dam be- Medio deze maand zal een begin wor den gemaakt met de overbrenging door de lucht van een transportdetachement van de koninklijke landmacht, dat is samengesteld uit personeel (vrijwilligers) van de rampenbrigade van de landmacht en onder leiding zal staan van majoor P. A. Helmholt. Het detachement telt circa 70 man en 18 3-tons vrachtwagens. De overbrenging van personeel en materieel vanuit Nederland naar Soedan zal ge schieden met behulp van grote Hercules transportvliegtuigen van een buitenland se burgerluchtvaartmaatschappij. Op het ogenblik zijn hierover nog onderhande- lingen gaande. De hele operatie zal circa vijftien vluchten vergen en ongeveer ROTTERDAM. (ANP) Rijnmond heeft de minister van onderwijs ver zocht de acht opvangklassen voor kinde ren van buitenlandse arbeiders in Rot terdam en Vlaardingen te mogen omzet ten in internationale schakelklassen. Het openbaar lichaam wil tevens uitbreiding van de faciliteiten. Het acht dit noodzakelijk voor een betere aanpassing van de kinderen aan het onderwijs na de lagere school. Een optimale taalvaardigheid maakt het voor het kind tevens gemakkelijker zich met de Nederlandse bevolking te verstaan. Bovendien acht Rijnmond kennis van de eigen taal van h et buitenlandse kind belangrijk bij terugkeer naar het vader land. Van de Provinciale staten heeft Rijnmond subsidie gekregen voor het aantrekken van een didactisch deskundi ge. nieuwe bewind tolereerde geen buiten landse militairen meer op zijn grondge bied, zo werd gezegd. Toen de militaire missie op 18 juli terugkwam in Nederland dreigden op nieuw problemen: het zou in Soedan hard regenen. De Soedanese ambassade in Londen bevestigde, dat er in de week van 15-20 juli in Soedan regen was gevallen, maar dat bleek bij navraag alleen het geval geweest te zijn in de buurt van de hoofdstad Khartoem. Een supersonische straaljager van de Zweedse luchtmacht is gisteren bij de luchtmachtbasis Mahnslaett neergestort. De piloot is om het leven gekomen. Het ongeluk zou veel ernstiger vormen heb ben aangenomen als de straaljager op de vlakbij gelegen Euroroute-4 was te rechtgekomen; op die weg was het erg druk in verband met de vakanties. De verongelukte straaljager was van het type Viggen J-37 dat Zweden heeft ge probeerd te verkopen aan de luchtmach ten van een aantal Europese landen, waaronder Nederland. BONN(DPA). Na een aantal gif af- valschandalen in de Bondsrepubliek heeft de Westduitse regering haar conse quenties getrokken en drie gisteren openbaar gemaakte verordeningen gepu bliceerd. Zo moeten allen die met de lozing van gifafval te maken hebben - fabrikant, transporteur en vemietigingsbedrijf - over de verblijfplaats van schadelijke afvalstoffen nauwkeurig boek houden Afschriften van alle papieren moeten de overheid toegestuurd worden. Bonn hoopt dat op deze manier de illegale storting van gevaarlijk vuil voorkomen wordt en wetsovertreders sneller in de kraag gegrepen worden. Een motorrijder van dit korps signa leerde de wagen, waarvan bekend was gemaakt dat deze gistermorgen in Rijs wijk was gestolen. De motoragent gaf een stopteken, dat echter werd gene geerd. De inmiddels gewaarschuwde politie van het bureau in Ede zette met enkele politiewagens de achtervolging in. regen geh. bew. zw. bew. regen zw. bew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. Z.-Limburg half bew. licht bew. onbewolkt windstil 34 onbewolkt windstil 28 wzw zzw zzw z licht bew. windstil 29 licht bew. licht bew. i regen nno w nno ono Casablanca half bew. windstil 26 Las Palmas licht bew. n 26 onbewolkt windstil 30 onbewolkt windstil 34 VRIJDAG 2 AUGUSTUS water 3.14 uur en 15.39 uur water 11.19 uur en 23.41 uur Het basiskamp van de Nederlandse militairen zal liggen in Elfasher, in de westelijke Dafurprovincie. In dit gebied wonen circa twee miljoen mensen (on der meer in de steden El Geneina, Kutum en Nyala), maar bovendien ver blijven hier onder meer 10.000 vluchte lingen uit de Sahellanden Tsjaad en Niger. „Voorbeeld: enkele maanden terug beurde Ozon voor een week was van onze kazerne 164. Aan stukgetrokken lakens en slopen moest echter 228 worden vergoed. Zo gaat het bedrijf kapot. Trouwens ook de andere wasba zen die vroeger voor ons werkten, delen deze mening.” De korporaal: „Onze textiel voorraad slinkt met de dag. Manschappen moeten we smerig wasgoed teruggeven, omdat er geen schoon spul is. Onverantwoord, maar ik kan er niets aan doen.” Waarna hij opmerkt: „Zo moeilijk wordt mijn arbeidssituatie dat ik in conflict kom met mijn meerderen. Lever de man schappen schoon wasgoed, Willemsen, zeggen ze. Maar als Ozon dat niet kan, kan ik het helemaal niet.” En even later: „Alle kazernes in Oost j en Zuid kampen met dit probleem. Fou- riers houden echter hun mond dicht. Bang voor het missen van promoties. Mij kan het niets schelen. Ik vecht voor een goede zaak- Laat er maar mot van komen, misschien gebeurt er dan iets.” Willemsen: „Ozon heeft te hoog gegre pen. Ze heeft onvoldoende wascapaciteit voor de gigantische wasorder. Gevolg: wasgoed komt veel te laat terug of verdwijnt geheel. En wat er terugkomt, kan voor een deel meteen worden afge schreven.” De grote mate van omzichtigheid, waarmee de besprekingen over uitzen ding van Nederlandse militairen zijn ge schied, vloeien voort uit de „onaangena me” ervaringen, die Nederland heeft ge had met een ander Sahelland, te weten Niger. Aanvankelijk zouden militairen begin mei in dit land hulp gaan verle nen, maar toen de voorbereidingen voor het konvoo ial in een vergevorderd sta dium waren, liet de Nigeriaanse regering op 20 mei weten dat dit land een Nederlands militair konvooi geen toe gang zou verlenen. Het pas gevormde Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Wenen Zürich Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève 1 Helsinki 1 Innsbruck Kopenhagen onbewolkt onbewolkt windstil 29 zw. bew. wzw 22 26

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 2