DUINRELL IN WASSENAAR800.000 „logees” per jaar ♦m’S ,Ome Harry’ LH PWJ Ml A .1 MTS fr‘L Mf ■F tiWi 13 VAKANTIE 1974 AUGUSTUS V R IJ D A G 2 THI a HUGO GRAAF VAN ZUYLEN van l 5*4-,jfi IM<| F 1 Strife REDACTIE: UDO. J. BUYS tig cent meer. en •*oJe pgr NZH-bus bereikbaar. k sindsdien is er tussen het groen van het park heel wat aan attracties bijge- komen. HET IS EIGENLIJK puur toevallig dat Hugo - „ver stammen we af van Hugo de Groot, maar er zijn wel meer Hugo’s in de familie’’ - graaf van Zuylen van Nijevelt in de recreatiewe- reld is terecht gekomen. daarvan is buitenlander. We hadden laatst eens zestien nationaliteiten tege lijk. Als we vol zijn hebben we 5000 kampeerders”. Als we het langs het caravankamp rijden wijst hij naar een van de „lo- gé’s”, die binnen een hekje bij zijn wagen een molen heeft gebouwd. „Dat mag natuurlijk niet dat molentje, maar die man is er zo trots op. Dat mag je niet weghalen GRAAF VAN ZUYLEN bescheiden over zijn park: „Als dagrecreatie zijn we geen bezienswaardigheid zoals een Madurodam of een Euromast. We zijn een recreatiecentrum in een recreatie- arme streek. En dat moet je dan zo inrichten dat het ook voor de mensen in de omgeving aantrekkelijk is. We willen de mensen die komen een hele kermisattracties. Dat bepaald niet Ze betalen 2,75 entree en kunnen dan ook verder de hele dag overal gratis op en in”. „Ik was het helemaal niet van plan. Zwolsman kocht m’n directeur op en toen hen ik het zelf gaan doen. Dan zie je pas hoe groot de mogelijkheden zijn. We zijn nu een jaar of twaalf, dertien actief bezig. Ik ben een enorme bouw- liefhebber. Ik moet altijd bouwen”, zegt hij. ,.Je bent een beetje burge meester van je eigen dorp, ’t is een lollig en veelzijdig baantje”, merkt hij dan op en onderbreekt het gesprek voor een dame die op zijn schouders klopt. Of hij een gulden kan wisselen in kwartjes. Voor de automaat. „Dat zal wel gaan” zegt hij en diept uit de zak van zijn blazer een handvol klein geld op. .„Fit door fietsen” heet een nieuw deeltje in Fietsotheek van de Stichting Fiets. In het boekje is alles-samengevat wat over het verband tussen fietsen en gezondheid bekend is. Plus informatie over trimmen op de fiets, over de kamerfiets en over aangepaste fietsen voor gehandicapten. De Stichting Fiets vraagt 6,20 (inclusief BTW en ver zendkosten) voor het boekje en heeft postgirorekening 234567. DUINRELL IS in de loop der jaren een recreatiepark van betekenis gewor den. Al voor de oorlog was het 110 hectare - meer dan een miljoen vier kante meter - grote landgoed voor het publiek toegankelijk. „Het landgoed was van de familie van moederszijde, de Van Pallandts. In die tijd zat er een knecht koper te poetsen in een hokkie en hief de entree, een dubbeltje. We begonnen met een houten wip”, lachte de graaf en koestert ruwharige tekkel Raffle die niet van zijn zijde wijkt. ...ons grootste kasteel. De Haar ten westen van Haarzuilen, is nog tot en met 14 augustus te bezichtigen. Het oorspronkelijke kasteel dateert uit 1165. Park en kasteel zijn van dinsdag tot en met zaterdag open van 9 tot 11.45 en van 13.30 tot 16.45. Op zondag enkel ’s middags. Kinderen tot en met 13 jaar betalen 2 gulden, groten vijf- tiff nont moor .Radio Nederland Wereldomroep elke morgen van 9 tot 10.20 uur in de lucht met een speciaal op Europa ge richt programma. Het programma heet „Uit en thuis”, is in heel Europa te volgen en bevat behalve nieuws en sportjournalen eventuele oproepen van de ANWB-alarmcentrale. En Jan Pel- leboer praat over het weer. Het. pro gramma is te beluisteren op de 31 en 49 meter band. De Wereldomroep (Postbus 222, Hilversum) verstrekt gra tis foldertjes voor mensen die er meer over willen weten... .de VVV Gelders Rivierengebied pro beert op elke manier toeristen naar het Betuwse te lokken en heeft nu vindingrijk als het is onder het motto „in het rivierengebied zit je goed” een folder uitgegeven met een „meubelroute”, open huis bij meubel makers. Gelukkig bevat de folder (postbus 155. 03440-6441) ook nog wat streekinformatie. ...alle zaterdagen en zondagen in au gustus en ook nog op 1, 7, 8, 14, 15 en 21 september tuft de stoomtram Goes- Borsele door de landschappelijk zeer aantrekkelijke „zak” van Zuid-Beve- land. Verdere informaties Streek VVV, Zuid-Beveland, 01100-7600. ...het Zeeuwse Yerseke wacht niet op de „r” in de maand en viert zaterdag 3 augustus al het begin van het mossel- seizoen. Dat gaat gepaard met een mosselfeest, gratis mosselen eten, vaar tochtjes en een vuurwerk. Nijevelt worstelt met een probleem. Een niet alledaags, want als eigenaar van het kapitale landgoed Duinrell bij Wassenaar zit hij met zijn kasteel in de maag. „Wat moet je doen met een kasteel midden in een recreatiepark?’’, vraagt hij zich af, sinds hij zelf met zijn jonge gezin huist in de wat intiemere omgeving van een verbouwde boerderij op het goed. DERTIG HECTARE van het park is een camping- en caravanterrein. „We hebben eigenlijk drie categorieën bezoekers. De mensen die hier met een stacaravan staan en er een tuintje bij hebben, eigenlijk complete tweede wo ningen. Dar zijn veel mensen uit Den Haag bij. Als je daar op een flatje woont is ’t natuurlijk fijn om hier een tuintje te hebben. Dan heb je de men sen die een seizoenplaats hebben, twee of drie maanden komen, en dan de WAT OVERAL en ook opvallend in Duinrell gebeurt is dat de bezoekers voornamelijk in en om het recreatie centrum te vinden zijn. Van uitwaaie ren is er nauwelijks sprake. Toen ik dezer dagen Duinrell bezocht - zowaar een zonnige dag - waren er heel wat mensen op de been, de terrassen zaten vol, maar een paar honderd meter verder, in het ruime tot het landgoed behorende duingebied - weinig open en veel bebost - weg geen kip meer te zien. „Dat vinden we eigenlijk al lang best”, aldus de graaf, „want de mensen die de rust zoeken kunnen het dan ook Zelfs op de drukste dag zijn de duinen nog merkwaardig leeg. Onbegrijpelijk zeggen de mensen wel eens”. „Je probeert het toch in te passen. Ik heb wel eens gedacht aan oude am bachten: dertien en geen ongelukken. Er zitten nu een paar pottenbakkers in en twee schilders. Afbreken is natuurlijk het laatste wat je doet”, zegt de 45- jarige graaf, die er op kan bogen elk jaar zo’n 7 a 800.000 „logé’s” op zijn domein te hebben. Dagjesmensen kampeerders. Op een topdag al gauw zo’n 12000 man. WONDERLAND, een bootjesvijver, een zwembad met spartelvijver, een grote speeltuin. Aan de voet van een vijf eeuwen oude denneboom - de oud ste van Duinrell - glijden eenden door het water en de bootjesvijver kijkt uit op het kasteel. Het stamslot? „Dat is het eigenlijk niet. Het is altijd in de vrouwelijke lijn overgeërfd. Ik ben de eerste man die het heeft. Ik was de laatste stamhouder, de laatste Van Zuylen, maar nu heb ik gelukkig twee zoontjes”. Van de architectuur van het kasteel is hij niet onder de indruk. ..Het is begonnen als een buitenhuis met een Franse tuin er omheen. M’n voorvaderen hebben er torentjes opge bouwd. M’n eigen vader nog. Iedereen heeft er aan gedokterd en gedaan en daardoor is het enorm lelijk”. Het doorkijkje vanaf de bootjesvijver wordt er niet minder om. .Radio Nederland Wereldomroep roept elke ochtend van 9 tot 10.20 uur Nederlandse tijd opsporingsberichten om. Die zijn te beluisteren op de 31 en 49 meter band. Als het moet wil de graaf ook uw gulden nog wel wisselen gewonen toeristen. Ruwweg de helft Wippen kan nog in het park, \maar Ook Coco, Ome Harry’s papegaai kent het repertoire van de baas en laat met een mogelijk nog groter gemak de „ouwe sokken” en „ballen gehakt” rol len. Ook op andere campings is Touw regelmatig te zien in een commercie- show waaraan hij meewerkt. „Dat doe ik als humorist, met de Jantjes en zo”. dag bezig houden en dat niet met AL LANG VOORDAT hij met zijn ballen gehakt en zijn prima de lux via het glazen oog en de Barend Servet- show de vaderlandse huiskamers aan deed. was Harry Touw alias Fred Ha- ché „een gezien mens” op de camping Duinrell. Harry, die in Den Haag woont, huist al negen jaar zomers op Duinrell. „Dit jaar ben ik voor het vijfde jaar actief als recreatieleider”, zegt hij. „Ik heb steun van een recrea- tieteam. We richten de recreatie voor namelijk op de kinderen, ze gewoon lekker bezig houden. Ik sta hier als ome Harry”. TOEN IK HIER voor het eerst op de camping kwam kende nog niemand me. Toen was ik huwelijkshumorist. Maar na de televisie ben ik hier een nationale figuur geworden. Als je over de camping loopt hoor je van alle kanten „bal gehakt”, „peu nerveu” en zo. Sommige mensen hier namen me die show hoogst kwalijk. Waarom heb je dat nou gedaan, vroegen ze. ’tWas het shockelement”. f 4 Geheel boven Hugo BIJ DE FOTO'S: graaf van Zuylen met zijn oudste zoon Philip (12) en tekkel Raffle bij de boot- ii^F’ H***'" -.p'

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 13