Weinig verrassing op de Bosbaan Tukmakov zal toernooi wel winnen JAN WIENESE KWAM TEKORT GAERDERUD DICHTBIJ WERELDTOPTIJD OPNIEUW EUROPEES Bernardini is RECORD OP DE STEEPLE opvolger van Geen uitgesproken favorieten SPORWM® IN 50-STE DERBY OEFENDUELS Anabolica: Kans op impotentie OOSTDUITSE ZWEMPLOEG VEEL ,GELUKKIES’ „Veel topsporters zijn psychopaten” Valcareggi AAGRLNOL N -IC n r srs ïA ir 71 7 OHM rD 17 VRUDAG SPORT 2 AUGUSTUS 1974 16 I Uitstekend Heethoofd z®-- 71 7 (Van onze sportredactie) AMSTERDAM Alles, maar dan ook alles moest wijken voor Veli- mirovic— Ree, donderdag in de veertiende ronde van het IBM-schaak- toernooi. Voor de kijkers die later hebben ingeschakeld: Ree moest uit de laatste twee ronden één punt scoren om een grootmeesterresultaat te kunnen laten aan tekenen. De 9 punten die hiervoor nodig zijn had hij misschien al eerder kunnen hebben, als de deelnemende Joegoslaven maar wat aardiger tegen hem waren geweest. Maar zowel Ivkov als Planinc hadden van de Nederlander gewonnen en dus viel het te verwachten dat ook de derde musketier uit het land van Tito zijn degen voor deze partij extra zou wetten. Geen insektenplaag hoeft lan ger te duren dan u wenst. Want er is Omyl, het beproefde mid del dat u van lastige insekten afhelpt. Dus wilt u insekten de baas blijven, vraag dan nadruk- kelijk om Omyl. i e Knaak: zorgde bijna voor sensatie ?en g Jan Wienese: kracht ontbrak M (Van onze paardesportmedewerker) (ADVERTENTIE) maar Jipcho: nog net in bezit van wereldrecord i per. Het wereldrecord is met 8.14.0 in handen van de Keniaan Ben Jipcho, die deze prestatie op 27 juni van het vorig jaar eveneens in Helsinki leverde. u. JK HELSINKI. (UPI) De Zweed An ders Gaerderud heeft donderdagavond tijdens internationale atletiekwedstrijden in het Olympisch stadion in Helsinki het Europese record op de 3000 m steeple chase verbeterd. Gaerderud maakte een tijd van 8 minuten en 14.2 seconden. Hij stelde daarmee zijn eigen Europese re cord, dat sedert 2 juli (Stockholm) op 8.15.12 stond precies één seconde scher- ijk, im Op de Derby-dag der dravers zal de beroepspikeur Bonne U. de Jong uit Oranjewoud officieel worden gehuldigd voor zijn gouden jubileum als beroeps rijder. De 67-jarige Fries, die nog steeds als trainer en rijder actief aan de koer sen deelneemt, won in zijn loopbaan 584 langebaandraverijen en een groot aantal kortebaandraverijen. Op de langebaan startte hij 4626 maal en reed daarmee een prijzenbedrag van 710.000 bijeen. De vijfde race bij Enkhulzen in de strijd om het open Nederlands zeilkampioenschap In de Soloklasse bracht winst voor de Engelsman Slater. Imhoff leidt in het algemeen klasse ment. Bart Kraan prolongeerde op het Sneeker- meer zijn zeiltltel in de Valkenklasse. Lasse Viren, de Olympische dubbel- kampioen op de vijf en tien kilometer LANGENFELD (SID). „80 percent van de topsporters is psychopaat, anders zouden zij niet tot topprestaties komen”. Dit is een van de resultaten van een onderzoek van een Duitse orthopedist, dr. Günther Stark, over de psychische pro blemen van topsporters. nooie esjes, Wit, 182, nederlaag tegen Ree (naar zijn eigen zeggen grotendeels het gevolg van hin der door het publiek in de tijdnoodfase) een inzinking heeft gehad, die hij nu kennelijk weer te boven is. Tegen Kap lan ging het in ieder geval prima. De partij is nog wel afgebroken, maar de winst lijkt voor Langeweg geen probleem meer. AMSTERDAM (ANP). Jan Wienese kwam ver. Maar toch niet ver genoeg. De Olympische kampioen van 1968 in Mexico, die een jaar later zijn laatste nationale skifftitel veroverde, had op de openingsdag van de Nederlandse kampi oenschappen op de Bosbaan door een zege in de serie direkt de halve finale bereikt. Donderdag plaatste de Amstel- sculler zich door een nieuwe zege in de eindstrijd. Dr. Stark, wiens huis vol hangt met handtekeningen van prominente sportmensen zoals Heide Rosendahl en Hans Günther Winkler, gelooft ook niet dat topsporters vrienden kunnen zijn. „Niemand wil graag een vriend verslaan”. Toekomstige prestatieverbeteringen zullen voor een groot deel afhangen van de psychische gesteldheid van de sporters. Statistisch behoren topsporters tot die men sen, die het meest van werk veranderen, omdat zij moeilijk iets van iemand anders kunnen aannemen, aldus dr. Stark. Topprestaties zullen volgens hem binnenkort alleen nog maar mogelijk zijn als de atleten volmaakt evenwichtig aan de start kunnen verschijnen zonder financiële problemen of familieomstandigheden. Hij wijst verder op het gevaar van spierversterkende middelen, de zogenaamde anabolica. Zij bevorderen weliswaar de kracht van de spieren, maar niet de toevoer van het bloed naar die spieren. De meeste spierblessures zijn volgens hem dan ook '-’tjt f.et gebruik deze middelen. Bovendien loopt roeo door het gebruik ervan het gevaar impotent te worden of kanker te krijgen, aldus dr. Stark. OOST-BERLIJN. (AFP) De Oost- duitse zwemfederatie heeft besloten met een ploeg van 31 zwemmers (17 heren, 14 dames) naar de Europese kampioen schappen in Wenen te gaan. In de ploeg zitten onder anderen Kornelia Ender, Renate Vogel, Ulrike Richter, Andrea Hübner en Roland Matthes, die vorig jaar bij de wereldkampioenschappen in Belgrado ook van de partij waren. Sylvia Eichner, die meegeholpen heeft aan het succes van de Oostduitse ploeg in Belgrado 16 keer goud, 9 keer zilver en vele malen brons is niet ta de ploeg opgenomen. laag had geleden tegen Manza Buiten zorg en Micky dan zou er over deze Derby geen twijfel meer bestaan. Da twijfel is aan de vooravond van de Derby nog groter omdat de Limburger Sjeng Hendrikx het eerste startnummer heeft geloot. „Het is juist het nummer dat ik niet wilde hebben. Nu zit hij tussen de paarden en dan is, hij nauwe lijks te regeren. Ik had liever de buiten kant en de ruimte behad, maar nu weet ik ’t niet wie er gaat winnen”. Sombere gezichten bij Ree’s afgebroken partij WASSENAAR. Hoe moeilijk het is om de Derby voor dravers te winnen blijkt wel uit het feit dat onder de veertien combinaties die zondagmiddag in de 50ste Derby van start zullen gaan slechts vier rijders zijn die al eens eerder deze klassieke krachtproef heb ben gewonnen. Jan Wagenaar driemaal, Aad Harmsen, Wim Velis en Sjeng Hen drikx ieder één keer. Voor velen van hun collega’s blijft ook deze gouden Derby een illusie. Ook voor Jan van Dooyeweerd, die ondanks zijn prachtige conduitestaat er nog nooit in slaagde een Derby te winnen. De Hoofddorper zegt: DE OMYL EXTRA spuitbus: het beproefde middel tegen Roy Schuiten eindigde als vijfde bij een wegwedstrijd in het kanton Aarau (Zwitser land). De Italiaan Santambrogio werd win naar. van München, schijnt voor de Euoprese kampioenschappen in Rome toch weer tijdig in vorm te zijn. De Fin werd weliswaar in de eindsprint van een race over 5000 meter verslagen door landge noot Pekka Paevarinta maar het ver schil was minimaal: 13.30.0 en 13.30.6. In Leeuwarden won Go Ahead Eagles met 4-1 van SC Cambuur. Bij de rust van dit door 2.000 toeschouwers bijge woonde duel hadden de Deventenaren reeds een vorosprong van 2-0. De doel punten van Go Ahead Eagles werden gemaakt door Van der Ley, Van Mar wijk, Arntz en De Winkel. Voor Cam buur scoorde Van Roosenburg. In Zwolle speelde PEC met 1-1 gelijk tegen het Tsjechische T. J. Zbrojovka. toeschouwers zagen Kopenic de gasten het openingsdoelpunt maken en Heskamp de stand gelijktrek ken. In Assen speelde Ajax tegen een com binatie van de beste amateurclubs uit die gemeente. De Amsterdammers zege vierden met 8-1. Bij de rust was de stand reeds 3-1. De doelpunten werden gemaakt door Geels (4), Haan, Arnold Mühren, Dusbaba en Suurbier. Pattirihu scoorde tegen. Er waren ruim 8.000 toe schouwers. In het Oosterparkstadion in Gronin gen versloeg de plaatselijke F.C. het Engelse Leicester City met 3-1. Na de eerste 45 minuten had FC Groningen al een voorsprong van 2-0. De 3.000 toe schouwers zagen Jensen (2) en Gritter voor de treffers zorgen. Voor de Engel- sen maakte Earl het tegenpunt. idjes, ners, Bou- niels, vtjes, 'dj es, Die- 436 mpe- 023- ag: u. AAGHUNCta^-GROMNGEW-TEL050-138333 Vanwege zijn sportieve prestaties werd Eddy Merckx benoemd tot officier in de Orde van Leopold II. Het Nederlands UEFA-team won in Noor wegen tijdens een toernooi met 3-2 van Polen. Tukmakov kan na die voorlaatste ron de de eindoverwinning nauwelijks meer ontgaan. Het Oostduitse knakkertje Knaak verliet zeer teleurgesteld de speeltafel, toen hij een veelbelovende stelling in tijdnood geruïneerd had. Jan van Dooyeweerd met Maarten D: „Door te weinig voorbereiding zal ik ook nu de Derby weer niet winnen”. DEN HAAG (ANP). Donderdaga vond hebbe». diverse eredivisie- en eer ste divisieclubs oefenwedstrijden ge speeld ter voorbereiding van de competi tie. ROME (REUTER). De Italiaanse voetbalbond heeft donderdag in Rome bekendgemaakt, dat Fulvio Bernardini de nieuwe manager wordt van het nati onale voetbalteam. Hij volgt Valcareggi op, die na het toernooi om het wereld kampioenschap een storm van kritiek kreeg te verduren, omdat hij er niet in was geslaagd Italië naar de tweede fina leronde te krijgen. De positie van Valca reggi is nu onzeker geworden, maar in Italië wordt verwacht, dat hij niet van plan zal zijn onder Bernardini zijn con tract uit te dienen. De verbintenis met de voetbalbond loopt eind 1975 af. Heel erg duidelijk werd dat Grothuis en Van Woudenberg veel te sterk waren voor de Nereus twee zonder stuurman Van Rooyen-Veling. De Laga-twee voer al heel snel een gewonnen wedstrijd. Na 2000 meter was het verschil amper nog in lengten uit te drukken. Finales heren: Vier met stuurman: 1. en Nederlands kam pioen Dudok van Heel (Van Vianen, v.d. Pas, Hooyschuur, de Jonge stuurman Jonkers) 6.28.1». 2. Nereus 6.29.76, 3. Laga 6.34.19. Twee zonder stuurman: 1. en Nederlands kampioen Laga (Grothuis en van Woudenberg) 6.50.65, 2. Nereus 7.17.47. Skif: 1. en Nederlandse kampi oen Vervoort (Nautilus) 7.24.40. 2. Punt (De Laak) 7.31.29, 3. Wienese (De Amstel) 7.36.75. Herkansing: Lichte vier met stuurman: 1. Skadi 6.48.41, 2. Nereus 6.56.78, 3. Tachos-Euros 6.59.88. Dames: Halve finales skif: eerste halve finale: 1 Dusseldorp (Aegir) 3.55.52, Borrias (Orcaj 3.58.73, 3. Schutte (Het Spaarne) 4.07.43. Twee de halve finale: 1. Gravesteyn (Triton) 3.59.35,2, 2. de Graaff (Nereus) 4.01.82, 3. Abma (Nereus) 4.11.30 Dusseldorp, Gravesteyn en Borrias geplaatst voor de finale. De uitslagen van donderdag gespeelde par tijen in de grootmeestergroep (14e ronde) zijn: Sosonko (Ned)—Geiler (USSR) Hi-'/x- Tukmakov (USSR)Knaak (DDR) 1-0; Lange weg (Ned)Kaplan (VS) afgebr.; Ivkov (JSD—Csom (Hong) ’,4-14; Tlmman (Ned)— Donner (Ned) '/x-Vx; Jansa (TSJ)—Ribli (Hong) Yx-Vx: Planinc (JSD—Lombardy (VS) 0-1; VeU- mlrovic (JSL)—Ree (Ned) afgebr. Stand na 14 ronden: 1: Tukmakov 10; 2: Ivkov 9Vx; 3. Jansa 9; 4. Ribli BYx: 5. Ree 8 en 1 afgebr.; 6/7: Csom, Geiler 7; 8/9: Planinc, Lombardy e‘/x; 10: Velimlrovic 6 en 1 afgebr.; 11/12. Tlmman, Sosonko 6; 13. Langeweg 5’,'x en 1 afgebr.; 14 .Donner 5’,4; 15. Knaak 5: 16. Kaplan 4 en 1 afgebroken. Anders Gaerderud stelde met die tijd opnieuw zijn kandidatuur voor de Euro pese titel op de 3000 meter steeple chase. De 28-jarige Zweed, die vorig jaar al de Europese seizoenranglijst aanvoerde met een tijd van 8-18.4, verbeterde voor de tweede maal dit seizoen het Europese record. Op 2 juli liep hij in Stockholm 8.15.2 en onttroonde daarmee niet alleen de Westduitser Michael Karst, die zes dagen tevoren Gaerderuds Europese re cord had geëvenaard (8.18.4) maar bena derde toen ook al dicht het wereldrecord van de Keniaan Ben Jipcho, die iets meer dan een jaar geleden, eveneens in Helsinki, 8.14.0 had gelopen. Ook nu mislukte de poging van Gaer derud om Jipcho te onttronen. Na tus sentijden van 2.40.7 (1000 m) en 5.29.5 (2000 m) zag het er nog naar uit dat de Zweed de nieuwe wereldrecordhouder zou worden. In de slotfase verslapte hij echter iets en bleef tweetiende seconden boven Jipcho’s prestatie. Tapio Kantanen (Finland), die in München het brons veroverde op de steeple chase, werd op ruim zeven seconden (8.21.8) tweede. goslaaf is op 10 punten geëindigd: de cheque die hij ten afscheid van het toemooicomité heeft meegekregen zal dus waarschijnlijk op de tweede plaats zijn af gestemd. Een goed, zeer goed resultaat zelfs van de sympathieke Iv kov, die vooral in de eerste helft van dit toernooi enkele malen puur vechtschaak heeft laten zien. pMYL Extra. Er werden in Helsinki nog meer uit stekende prestaties verricht. Rick Wohl- huter, de Amerikaanse wereldrecordhou der op de 880 yards en de 1000 meter (dat laatste record veroverde hij afgelo pen dinsdag in Oslo met 2.13.9) liep een indrukwekkende race op de mijl (1609 meter). Wohlhuter won in 3.54.4 en bleef daarmee 3.3 seconden verwijderd van het wereldrecord daterend 23 juni 1967 op naam van zijn landgenoot Jim Ryun staat. Liefst vijf lopers bleven in deze wedstrijd beneden de grens van vier minuten: het waren de Nieuwzeelanders Dixon (3.54.9) en Walker (3.54.9), de Ke niaan Mike Boit (3.55.4) en de Zweed Ulf Högberg (3.56.7). Voor de bookmakers was de uitslag van Planinc Lombardy op grond van deze gegevens een uitgemaakte zaak. Hoezeer ze gelijk kregen kunt u bij het naspelen constateren. Een opleving van Langeweg, die in dit toernooi na zijn onnodige De 1500 voor Een dubbele Amerikaanse overwin ning leverde het discuswerpen en kogel stoten op. John Powell wierp met de 2 kilogram wegende discus 65,54 m en bleef daarmee de Fin Pentti Kahma maar net voor: 65.22 m. Een andere Fin, Markko Tuokko, kwam ook nog tot een respectabele afstand van 63,74 m. Al Feuerbach, de wereldrecordhouder, stootte 21,23 meter met de kogel. George Woods (VS) eindigde met drie centimeter achterstand als tweede. Jorma Jaakkola (Finland) wierp 84,28 meter met de speer. De Amerikanen Jim Bolding en Ralph Mann vochten opnieuw een duel op de 400 meter horden uit. Bolding toonde zich de beste met 49.9 sec., Mann finishte zeventiende seconden later. heeft laten verslappen toen Velimlrovic niet genoeg materiaal voor een van zijn gevreesde koningsaanvallen meer over had? Heeft hij de gedaantewisseling van zijn tegenstander te laat doorzien? Hoe het zij, de Joegoslaaf kreeg met subtiele manoeuvres een tweetal ver opgerukte vrijpionnen op het bord, die na het afbreken voor sombere gezichten bij het Nederlandse gelegenheidsanalyseteam TimmanSosonko zorgden. Ondertussen is Ivkov uitgespeeld. Vandaag reist hij af naar Manilla waar hij zijn landgenoot Marjanovic zal se conderen in de strijd om het jeugdwe- reldkampioenschap. Ivkov heeft zelf die titel in een grijs verleden behaald en weet dus waar hij over praat. De Joe- J tv Erg jammer, want de sensatie van twee Russische nullen tegen Knaak had er dik in gezeten. Zoals het nu ging was het wel erg katerig. Planinc is duidelijk van slag af, Lombardy daarentegen be gint op stoom te komen, wat dus prettig is voor de organisatoren van het volgen de toernooi waar de Amerikaanse pater aan mee zal doen. Hassine Mahouda, secretaris-generaal van de Afrikaanse Boksbond, wil in september het gevecht tussen Foreman en All lelden. De 63-jarlge boksofflcial die nog nooit als scheidsrechter optrad, zei in Londen dat hij niet inziet waarom in Kinshasa een Ameri kaan de arbitrale touwtjes in handen zou moeten hebben. Brian Clough, de nieuwe manager ven Leeds United, die Don Revie is opge volgd, heeft een assistent. Het is Jimmy Gordon, die vorig seizoen bij Derby County werkte. In de tijd, dat Clough manager was bij Derby stond Gordon reeds onder hem. Gordon neemt de plaats in van Les Cocker. „Eerlijk gezegd zie ik het nu ook niet” zitten, omdat ik Maarten D door diens blessure niet die voorbereiding heb kun nen geven die voor zo’n koers nodig is. Als ik naar Monty en Manza Buitenzorg kijk en Myrly Terraise om er maar een stuk of wat te noemen rij ik zondag maar op een „gelukkie” af. De stelling met lopers van ongelijke kleur en een torenpaar bleek echter nog veel venijn te bevatten. Misschien dat Ree onderbewust zijn waakzaamheid In één opzicht kwam tiet zoals altijd talrijke publiek echter bedrogen uit. Ve- limirovic wilde weliswaar spelen (hij is er de man niet naar om zomaar remise te geven), maar het woeste offerfeest dat we wanneer deze duivel met wit speelt automatisch verwachten, bleef uit. Sterker nog: er verdwenen in de Sicili- aan al spoedig zoveel dames en ander soortig materiaal van het bord, dat het publiek half teleurgesteld, half opge lucht aan een rustig remisepartijtje ging denken. Niet alleen Micky is voor de favoriet gevaarlijk, maar ook Sweepstakeswin- naar Manza Buitenzorg (Wim Duiven voorden), Myrly Terraise, die een gewel dige generale liep en de als een komeet opgekomen Makore du Bois (Peter Pe tersen) die de Derby-proef won. Peter sen hierover: „Ik had zelfs heel gemak kelijk kunnen winnen, maar ik raakte met het sulky-wiel achter dat van Man za Buitenzorg. Om weer los te komen moest ik Makore terugnemen en vervol gens weer gaan. M’n paard is goed en loopt de afstand (2500 m.) gemakkelijk uit. Misschien wordt het wel mijn eerste Derby”. Ook Wim Duivenvoorden ziet zich met Manza Buitenzorg bij de eersten. „Mijn paard heeft nog nooit gesprongen en dat kan mij op Monty en Micky zo’n voor sprong geven dat het kan redden”. Evenmin als zijn collega’s ziet ook Dui venvoorden geen uitgesproken favorieten in deze Derby. In de Sweepstakes en in de Derby-proef waren we aan elkaar gewaagd. Voor mij wordt het de mooiste en spannendste Derby die er ooit gelo pen is”. In dat laatste belangrijkste gevecht schoot de Amsterdammer in kracht te kort. Na 1000 meter droeg hij de laatste plaats over aan de Hagenaar Punt. Op dat moment was het verschil tussen de in tweede positie varende Jan Wienese en Vervoort al zo groot geworden dat de oud-kampioen onmogelijk een nieuwe triomf zou kunnen behalen. Wienese had in zijn drang naar snelheid te veel van zijn krachten gevergd. Hij viel op die laatste 500 meter terug naar de derde en laatste plaat. De Nautilus-skiffeur Ver voort, die drie lengten voorsprong had op Punt, werd overtuigend winnaar en opvolger van Van Enst, die hij in. de halve finales met groot verschil ver sloeg. Verrassingen bleven verder donderdag, toen onder ideale weersomstandigheden werd gevaren, uit op de Bosbaan. Dudok van Heel, al twee seizoenen oppermach tig in nationale wedstrijden, verdedigde zijn titel bij de vier met stuurman bekwaam. De cadetten van de KMA ondervonden echter zware tegenstand van de Nereus-vier die het verschil tot minder dan een volle lengte wist te beperken. alle mogelijke vliegende in- sekten, zoals vliegen, mug- gen, motten en wespen. DE OMYL POEDER: tegen ongedierte op huis- j dieren en ter voorkoming van mottenvraat in wollen goed. Verkrijgbaar o.a. bij drogisten Hetzelfde bezwaar voert ook Jan Wa genaar voor zijn Micky aan. „Micky is een heethoofd en aan de start lastig. Liever had ik nog in het tweede gelid gestart dan nu op de vierde plaats in het eerste. Als ik hem zonder fout aan de loop krijg ben ik bij de eerste drie, als Hendrikx dit ook lukt met Monty zie ik hem winnen”. Met hem zullen zich ook op een „gelukkie” af in het Derby-gewoel stor ten Harrie Pools met Mystery, Jan van Buytene met Mazurka, Margita Itenska met Mees Dapper en Mariesol H met Wim Velis, die vorig jaar op zware baan de Derby verrassend won met Lento H. Ditmaal zit er niets voor hem in omdat na aftrek van de vijf kansloze outsiders er altijd nog een negental overblijft dat er in alle opzichten mag zijn. Indien Monty Buitenzorg (Sjeng Hen- ■rikx) niet af en toe een steekje liet /allen en in de Sweepstakes geen neder-

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 17