VREDE OP CYPRUS NOG GEEN FEIT Turken zetten opmars voort Helemaal de kaart van Profimarkt los van verkoopprijs gebouw Heineken en DE Senator wil congres V.S Auto’s weren van zandwegen meer toezicht geven op Veluwe Chirac aanvaardt overdracht soevereiniteit aan Europa gezondheid is Escalatie Franse crisis Directeur gevangenis in hongerstaking Massale arbeidersdemonstraties Bouwwereld in Zware bedrijfsongevallen in Roemenië Suriname erg verontrust Vliegtuig ramde Ethiopische oud-premier in arrest a „Armband voor I lachertje” F K i II yw Representanten van de West gewenst in V.N. O V lEfcZ. 3 V R IJ D A G 2 AUGUSTUS 1974 BINNEN-* EN BUITENDAM» Mening werkgroep Consumentenbond M achtse ven wicht Zelf betalen Geruchten 1 {ft. Y w i W te i&Jy sche president Andrew Johnson, die welke In de De minister van binnenlands© zaken, dienst hebben - zonder betaalde over uren natuurlek. Volkomen van de kaart ligt Brutus, een tien maanden oude Siberische tijger, op de operatietafel in een ziekenhuis in Chicago, nadat hij onder narcose was gebracht zodat hij aan zijn ziekte, grauwe staar, geholpen kon worden. Na anderhalf uur was de operatie zonder complicaties voltooid. (Van onze redacteur in Parijs, Frank Onnen) Hij zei dat hiermee getracht wordt „het machtsevenwicht te herstellen, dat tot dusver was omgeslagen naar de kant van de uitvoerende macht en ons mede daardoor voor de afgrond heeft gebracht waarvoor w(j nu staan". Geruchten, dat hierbij sabotage in het spel zou zijn - en wel op instiga tie van Moskou - zijn dezer dagen door het Russische partijplad Pravda tegengesproken. Het betreffende arti kel is zelfs door de Roemeense pers Turkse legerofficieren hebben gisteren Grieks-Cyprlotische militairen ervan be schuldigd zich in uniformen van de VN- vredesmacht te steken om inlichtingen in te winnen en Turkse strijdkrachten aan te vallen. Mahi vindt ook dat het akkoord de regering van Cyprus op één lijn stelt met het bestuur van de Turks-Cyprische minderheid. Aartsbisschop Makarios heeft gisteren verklaard, dat hij niet van plan is naar Cyprus terug te keren voordat de resul taten bekend zullen zijn van de tweede fase van het overleg in Genève. De aartsbisschop zei dat men de Tur ken „ertoe moest brengen zich behoor lijk te gedragen”, maar hij weigerde hier verder op in te gaan. AMPI is de twaalfde maatschappij die beschuldigd is in verband met Watergate en de eerste die van een zware misdaad beschuldigd is. De voormalige algemeen directeur, Harold Nelson, en de voorma lige raadsman, David L. Parr, hebben bekend zich aan gelijksoortige misdaden schuldig gemaakt te hebben. De voorzitter van de Vereniging van Surinaamse Architecten ir. E. Morroy verklaarde tegenover Informa dat men in een gesprek met minister A. Karamat Ali gepleit heeft voor een geleidelijke verdeling van de opdrachten over alle Surinaamse architectenbureaus. Dit alles heeft inmiddels tot heftige protesten geleid. Er zijn massale ar beidersdemonstraties geweest, o.a. in een elektrotechnische fabriek in Crai ova en in een machinefabriek in Brasov. In het laatste geval hebben de arbeiders zelfs de machines ver nield. De stemming onder de bevol king is uitgesproken slecht. De jongste loonronde van 30 per cent is als remedie bedoeld, maar de regering heeft als voorwaarde gesteld dat de produktiviteit dan ook nave nant zal moeten stijgen. Niet ingecal culeerd is blijkbaar de extra belas ting van mensen en materiaal, die daardoor in de hand wordt gewerkt en die op haar beurt een nieuwe serie ongelukken zou kunnen inleiden. ARNHEM (ANP). Het is nodig het grote aantal zandwegen op de Veluwe af te sluiten voor het gemotoriseerd ver keer. Vooral voor de openbare zandwe gen die niet belangrijk zijn voor het woonwerkverkeer en het zakelijk ver keer is afsluiting noodzakelijk en moge lijk. Dit is één van de conclusies van het plan van de werkgroep zandwegen Veluwe tot geheel of gedeeltelijke afslui ting van zandwegen voor het gemotori seerd verkeer. PARIJS. De directeur van het huis van bewaring in Atrecht in Noord- Frankrijk is gisteren een hongerstaking begonnen om te protesteren tegen het regime dat nog altijd in de Franse gevangenissen heerst en dat sinds ruim twee weken nu al tot ettelijke muiterij en, waarbij zeven doden en tientallen gewonden vielen, aanleiding heeft gege ven. Woensdag zou de minister van jus titie Jean Lecanuet eindelijk zijn her vormingsplan onthullen, maar de pers conferentie die hij voor dat doel bijeen had geroepen, werd op het laatste mo ment weer afgelast. (Van onze redacteur in Parijs, Frank Onnen) NICOSIA (Reuter, AFP, AP) De Turkse strijdkrachten zetten giste ren hun opmars van Kyrenia naar het westen voort, zo wordt door oog getuigen bericht. Bij de dorpen Sisklipos en Aijos Ermolaos wordt ge vochten. Woensdag veroverden zij de dorpen Karavas en Lapithos, 15 km ten westen van Kyrenia, nadat zij deze van zee uit hadden beschoten. Ook gisteren brachten zij artillerie en mortieren in stelling. De nieuwe wet eist ook dat raadslie den en anderen van hef Witte Huis op geregelde tijden voor het Congres zullen verschijnen om vragen te beantwoorden. Nixon heeft gisteren opnieuw bandjes beluisterd die hij moet afstaan. Hij heeft daarvoor een ochtendbijeenkomst met zijn economische raadslieden moeten la ten vervallen. „Het is toch allemaal van de staat”, zeggen de zwaar onderbetaalde Roe menen, die bovendien onder slechte arbeidsvoorwaarden te lijden hebben. Daar komt nog bij <*at ze de laatste maanden onder zware druk worden gezet om vóór het einde van het lopende vijfjarenplan de plancijfers klaar te hebben. Het is geen uitzon dering dat in één fabriek twee ploe gen i eder twaalf uur achter elkaar Aan die gedurfde uitspraak, die de orthodoxe gaullisten wel als een gemene vloek in de oren moet hebben geklonken, verbond de premier haastig de voor overgenomen. Dat bewijst in ieder geval wél, dat er weer sprake is van een opvallende aaneenschakeling van ernstige ongelukken. Het lijdt intussen geen enkele twijfel dat deze politiek moedige woorden de premier in Parijs door het staatshoofd Giscard d’Estaing in de mond waren gelegd. Dat de president Chirac, die in naam nog altijd tot de gaullistische partij de UDR behoort, nu juist deze ingrijpende inbreuk op de traditionele lijn van Frankrijks Europese politiek liet maken, werd hem zeker ingegeven door de wens de reacties van de overige gaullistische kopstukken eens te toetsen. PARAMARIBO (ANP). Er heerst in de Surinaamse bouwwereld grote onrust die veroorzaakt wordt door financiële tekorten. Als gevolg hiervan worden ve le werkkrachten van aannemers en ar chitectenbureaus ontslagen, zo bericht het Surinaamse persbureau Informa. waarde dat „de persoonlijkheid van alle Europese landen gerespecteerd moest blijven.” Maar die toevoeging leek toch wel verdacht veel op een doekje voor het bloeden. dadigheden te wijken, niet de enige reden is van dit uitstel. De financiële consequenties van een hervorming moe ten ook een rol hebben gespeeld en voorts lijkt de regering te zijn bezweken voor de druk van een deel van de publieke opinie die de gevangenissen niet tot luxe hotels wenst te zien her schapen. Een afstand, die voorlopig geen enkele kans maakt snel te zullen wor den afgelegd. Brandweerlieden van een kustwachtbasis bij de stad Elizabeth in de Amerikaanse staat North Carolina trachten de vlam men te doven van een laaiend marine- radarvliegtuig dat een gebouw ramde tijdens landingsoefeningen. Vier mensen kwamen om en elf raakten gewond. WASHINGTON. (DPI en DAP) De Amerikaanse senator Jacob Javits heeft gisteren in de Senaat een wetsontwerp ingediend waaronder medewerkers van de president meer rekenschap moeten afleggen bij het Congres en waardoor voorkomen moet worden dat zich machtsmisbruik voordoet zoals nu tot discussies over de mogelijke afzetting van president Nixon heeft geleid. Toch lijkt het wel zeker dat het Frankrijk van Giscard d’Estaing nu be reid is de voornaamste obstakels uit de weg te ruimen die sedert het begin van de vijfde republiek in 1958 de ontwikke ling naar een politiek en werkelijk vere nigd en dus supra-nationaal Europa hebben geblokkeerd. In Nicosia zijn de afgelopen twee dagen enige Griekse Cyprioten door sluipschuters gedood, zo wordt van wel ingelichte zijde vernomen. De troepen van de V.N. in het door de Turken beheerste gebied wachten op in structies uit New York. De Turkse com mandant heeft VN-secretaris Waldheim verzocht de blauwhelmen naar Nicosia te dirigeren. Engeland heeft in Ankara geprotes teerd tegen de bestandschendingen door de Turken en aangedrongen op de be noeming van een vertegenwoordiger bij het gezamenlijk uitzetten van een be standslijn. De veiligheidsraad heeft gisteravond de VN-vredesmacht op Cyprus gemach tigd de nieuwe taak op zich te nemen die is omschreven in de verklaring van Genève over Cyprus. Er werden 12 stemmen voor uitgebracht en geen te gen. De Sovjet-Unie en Wit-Rusland onthielden zich en China nam niet aan de stemming deel. Grieks-Cyprische kranten hebben gis teren voor het eerst commentaar gele verd op het akkoord van Genève over Cyprus. Ze kritiseren het als een stuk dat gevoelens van verbittering en ont goocheling onder de Griekse Cyprioten heeft opgeroepen. Het blad „Mahi” schrijft dat het ak koord het lot negeert van de Grieks- Cyprische inwoners van de stad Kyrenia en de Grieks-Cyprische dorpen in het noorden van het eiland die door de Turkse invasietroepen zijn bezet. Alle fabrikanten van merkartikelen in de levensmiddelensector, met uitzonde ring van Douwe Egberts en Heineken, zijn, aldus een communiqué van Profi markt al eerder uit eigen beweging van het principe van bindende prijsvoor- schriften afgestapt. Profimarkt acht de tijd gekomen dat ook Heineken en Dou we Egberts hun prijzen loslaten en zich net als de andere fabrikanten beperken tot het afgeven van vrijblijvende advies prijzen waarvan zonder meer kan wor den afgeweken- Met de gisteren begonnen actie wil Profimarkt de beide fabrikanten ver sneld tot een beslissing laten komen ten aanzien van een vrijer prijsbeleid. Hei neken en Douwe Egberts zijn door Pro fimarkt schriftelijk op de hoogte gesteld van haar besluit. Het besluit van Profi houdt in dat Roodmerk koffie van D.E. niet meer voor 2,46 maar voor f 2,19 _per pak van 250 gram wordt verkocht. Bier van Hei neken zal voor 0.45 per flesje (0,3 liter) in plaats van voor f 0,53 aangeboden worden. Eerder deze week maakte het super marktbedrijf Dirk van den Broek in Amsterdam en omgeving bekend onder de vastgestelde prijzen van Douwe Eg berts te zullen verkopen. Het wetsontwerp zal vandaag worden ingediend. Het behelst onder meer een jaarverslag van de president aan het Congres, waarin hij vermeldt maatregelen hij heeft genomen ter uit voering van nieuwe wetten, en volledige financiële opening van zaken door de president, de vice-president, opstellers van wetten, kandidaten van het Congres en regeringsmedewerkers die meer dan 20.000 dollar per jaar verdienen. Javits deelde dit mee op een perscon ferentie, samen met de Democratische senatoren Edmund Muskie en Hubert Humphrey, die het wetsontwerp mede hebben ingediend. Al in januari had de Amerikaanse minister van Justitie, William Saxbe, verklaard dat Nixon zijn advocaten uit eigen zak zal moeten bekostigen. Nixon had later op een persconferentie hiero ver gezegd dat hij in dat geval „wel iemand zal vinden die mij dat geld leent”. Momenteel bedragen de kosten van Nixons advocaten ongeveer 30.000 dollar per maand en dat wordt uit de algemene middelen betaald. DEN HAAG (ANP).— Er is naar de mening van de Consumentenbond weinig of niets waar van de heilzame werking van de „Gezondheidsarmband” uit Japan- In kwasi-wetenschappelijke reclamefol ders wordt de armband lof toegezwaaid als het middel om koude voeten, hoofd pijn, spit, slapeloosheid, hysterie, hoge bloeddruk, zenuwkuch en vele andere kwalen te bestrijden en om gezondheid en jeugd in stand te houden. Volgens de consumentenbond kan men er beter la chend de schouders over ophalen.. Toch ADDIS ABEBA (AFP). De vorige week maandag afgetreden Ethiopische premier Endalkatsjew Makonnen is ge arresteerd. Dit heeft radio Addis Abeba gisteren in een extra-nieuwsuitzending bekendgemaakt. Het leger heeft verder nog drie generaals en twee rechters gevangen genomen. slachtoffer zijn geworden. Twee maanden geleden is in de grote che mische industrie bij Pitesti door „on bekende oorzaak” een schade van meer dan één miljoen lej ontstaan. De produktie kan pas over enkele maan den worden hervat. Andere ernstige ongelukken worden gemeld uit de elektrotechnische fabriek „23e Augus tus” in Boekarest (1 dode en 15 gewonden), in de olieraffinaderij bij Ploesti en de autobandenfabriek „Da- nubia”. de waterkrachtcentrale in rivier Arges ten zuidwesten van de hoofdstad, viel vorige maand opeens de hele technische installatie uit. Van de daarop volgende overstroming zouden volgens onbevestigde berich ten acht arbeiders en 200 soldaten het De ernstige situatie zou het gevolg zijn van het beleid dat in de afgelopen jaren door het ministerie van Openbare Werken en Verkeer in Paramaribo ge voerd is, aldus deskundig, zegslieden. De grootste melkcoöperatie, Associated Milk Producers Ine., heeft gisteren toe gegeven schuldig te zijn aan samenzwe ring en het doen van illegale bijdragen aan de verkiezingscampagne voor Nixon. De straf was het maximum, 35.000 dol lar boete. wordt de gezondheidsarmband veel ver kocht, vooral ook omdat veel gebruikers suggereren dat het middel voor hun kwaal helpt. De werking, zo wordt be weerd, zou erop berusten dat de bloed- deeltjes magnetisch worden opgeladen. Om de zaak ook nog „echt” te doen lijken wordt bij de armband nog een certificaat ingesloten met een verklaring van het ministerie van Gezondheid in Tokio. Bij navraag is evenwel gebleken dat de fabrikant het certificaat zelf ver vaardigt en erbij levert. Ook de prijs is niet mis: varieert van ƒ39,50 tot ƒ87,50. „Het is beter niet te geloven en ook niet te betalen, want het is werkelijk zuivere kwakzalverij”, zo vindt de Consumen tenbond. Niet onwaarschijnlijk is, dat de verouderde machines in de fabrieken en de onverschilligheid van de arbei ders ook één van de oorzaken van deze tragische incidenten vormen. WENEN. Eer groot aantal op vallend zware ongelukken in fabrie ken en bedrijven in Roemenië ver oorzaakt op het ogenblik grote dei ning onder de bevolking. Zoals ge woonlijk in communistische landen wordt er over dit soort incidenten officieel niets bekend gemaakt. Dat werkt geruchten in de hand: in Boe karest fluistert men over een golf van sabotage. Om het arbeidsmoreel op te peppen is sinds 1 augustus een algemene loonsverhoging van 30 per cent van kracht. Tijdens zijn eerste officiële staatsbe zoek aan het buitenland verklaarde de Franse regeringschef woensdag in Ko penhagen dat zijn land ten behoeve van „een brede samenwerking van de negen landen van de EEG in zekere sectoren zelfs overdracht van soevereiniteit over woog”. Gelijktijdig liet president Giscard d’Estaing weten, dat de hervormingen werden opgeschort zolang de rust in de gevangenissen niet eerst zou zijn her steld. Het schijnt echter, dat de vrees voor de schijn voor chantage en geweld- Op de Veluwe is de verkeersdrukte in de jaren 1960-1970 verdrievoudigd. Om dat de Veluwe een uitgebreid net van verharde en onverharde wegen bezit, heeft het toegenomen verkeer het Ve- luwse natuurgebied niet ongemoeid gela ten. Volgens de werkgroep wordt het natuurgebied uiterst bedreigd, de rust verdwijnt uitlaatgassen bederven de lucht en de natuur verschraalt. Effectie ve maatregelen zijn nodig om dit gevaar te keren, meent de werkgroep. DEN HAAG (ANP). Profimarkt b.v. in Monster (Zuid-Holland), die achttien supermarkten in de randstad exploiteert, heeft sinds gisteren besloten merkartike len van Douwe Egberts en Heineken onder de vastgestelde verkoopprijzen aan de consument aan te bieden. Uit een oogpunt van representatie van het koninkrijk maar vooral gelet op de voorbereidingen op de toekomstige staat kundige posities van Suriname en de Nederlandse Antillen acht hij dit wense lijk. Dit schrijft hij de ministers van Buitenlandse Zaken en van Surinaamse en Nederlands-Antilliaanse zaken in een serie vragen. Van Zeil verzoekt de bewindslieden in overleg te treden met de regeringen van Suriname en van de Nederlandse Antil len om tot een samenstelling van de koninkrijksdelegatie te komen zoals hij heeft aangeduid. Daarnaast verlangt hij dat bij het tot stand komen van een dergelijke delega tie die maatregelen worden getroffen dat de vertegenwoordigers, adviseurs en speciale adviseurs uit Suriname en de Nederlandse Antillen eveneens worden betrokken in de besprekingen van de richtlijnen voor de bedoelde konin krijksdelegatie. De Democratische senator Joseph Montoya heeft geëist dat Nixon bij im peachment voor de Senaat zelf de kos ten van zijn verdediging betaalt. Hij verwees hierbij onder meer naar het historische voorbeeld van de Democrati- voor zijn impeachment-proces in 1868 ook zelf zijn verdediging heeft moeten beta len. Poniatowski heeft van zijn kant alle bewakers het recht gegeven onmiddellijk op gevangenen te schieten die zouden willen pogen zich uit de voeten te ma ken. De escalatie van de explosieve cri sis, die nu al weken in de gevangenissen heerst, is, volgens de algemene indruk, sinds gisteren dan ook in weer een nieuw stadium getreden, waarvan de ernst moeilijk meer te onderschatten valt. DEN HAAG (ANP).— Het Tweede Kamerlid van Veil (KVP) meent dat in de koninkrijksdelegatie naar de 29ste zitting van de algemene vergadering der Verenigde Naties ook vertegenwoordi gers, adviseurs en speciale adviseurs uit Suriname en de Nederlandse Antillen moeten worden opgenomen. PARIJS. Voor het eerst heeft, in de persoon van premier Chirac, een met verantwoordelijkheid beklede Franse staatsman nu publiekelijk de wenselijk heid erkend van een overdracht van nationale souvereiniteit aan een centraal Europees lichaam. De aarzelingen, zo niet de afgang van de regering, dreigen intussen de chaos, niet alleen in bet gevangeniswezen maar ook in het hele justitionele apparaat, snel tot een nieuw hoogtepunt te zullen voeren. De directeur van het gevange niswezen heeft zijn ontslag dan ook al ingediend en in vele huizen van bewa ring hebben de bewakers een staking afgekoadigd. Veroordeelde misdadigers moeten weer op vrije voeten worden gesteld, terwijl gevangenen die hun straf al hebben uitgezeten, desalniettemin <orden vastgehouden. yw SS

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 3