HEERLIJK DORPS SCHOUWSPEL WAAR DUIZENDEN VAN GENIETEN Mooie, maar... moeilijke race CJ de Vilder '1^ ontdek de luister van B&O I rs-M Recordbeloning goed idee voor E 1 i f feil r w k Wl ’*wl UITSLAGEN 1 II AUGUSTUS 1974 PLAATSELIJK NIEUWS A Door Ko van Leeuwen Volle draf Heel apart vak ■R is GEBOORTE? VERLOVING? HUWELIJK? BETER DRUKWERK BESTELLEN? VAN RIXEL zo'n drukker Oosterduinweg 29 tel. 14768 Umuiden SANTPOORT Het schijnt de 8-jarige glanzend bruine merrie Horse L helemaal niet te bevallen dat in de eerste omloop tijdens de Internationale Kortebaandraverij voor haar de witte vlag wordt ge heven. Dat betekent diskwalificatie. Zij blijkt zich niet geheel aan de spelregels te hebben gehouden. Mo gelijk, want een paard is ook maar een beest, al is het dan wel een edel dier met hoofd en benen. In elk ge val, Horse L vertikt het verder. Midden op de rijkelijk met duinzand gestoffeerde Hoofdstraat blijft zij staan. Hilariteit bij de kijkers ach ter de dranghekken. Droefenis bij de gokkers die de merrie getipt had den. i p.' RJ ■WH ff c =- w V R IJ D A G 2 Bij z I I I Spanning en sfeer bij kortebaandraverij Een der deelnemers aan de internationale kortebaandraverij in volle actie. (ADVERTENTIE) Op weg naar de eindstreep. (ADVERTENTIE) Medische verzorging b VELSEN-IJMUIDEN Aluminium O Q en voor de het Wijkverpleegster „Wit-Gele Kruis”, in lichtingen over weekeinddienst onder telefoonnummer 15645. Wijkverpleegster „Groene Kruis”: Zus ter J. Markerink en zuster C. van Ee, Linnaeusstraat 91, telefoon 16748. Dierenarts, G. Verhagen, Delftlaan 263, Haarlem, telefoon 023-263070. SANTPOORT Arts: H. J. Ph. Hattink, Vinkenbaan 23, telefoon 378320. het gebouw „De Haven”, Schipbroe- kenweg 6, Santpoort-Noord; Voor IJ- muiden-Oost, elke dinsdagmiddag van 16 tot 17 uur in het gebouw „In de Abeel”, Abelenstraat 1. Verder volgens afspraak met het bureau. VELSERDUINWEG 173 - UMUIDEN TEL. O2BBO - 12346 Artsen, van zaterdagmorgen 10 tot za terdagavond 24 uur: H. Bel, Venus- straat 5, telefoon 15675; J. van Nieuw- kerk, Röntgenstraat 1, Telefoon 14953 en P. J. W. van der Toorn, Frans Naereboutstraat 70, telefoon 14084. Interkerkelijke Stichting voor Gezins verzorging in de IJtnond. Spreekuren gezinsverzorging: maandag tot en met vrijdag van 9 tot 10 uur in huize Scheijbeeck, Velserweg 2, Beverwijk, tel. 20545; spreekuren bejaardenhulp: maandag tot en met vrijdag van 14 tot 15 uur in Huize Scheijbeeck, Vel serweg 2, Beverwijk, tel. 20545. Apotheek, Apotheek Ledeboer, Kenne- merlaan 80, telefoon 14229. Tandarts, alleen zaterdag en zondag van 17 tot 17.30 uur: H. Hartong van Ark, Verloren van Themaatlaan 2, Velsen-Zuid, telefoon 14455. Deze week mochten bij Hoogovens zeven medewerkers van Mekog onder elkaar een bedrag van f 3.325 verdelen. Het was de beloning voor hun idee een ver betering aan te brengen bij de transpor teurs in de kalkammon-salpeterfabriek, waarmee niet alleen de onderhoudskosten worden verminderd, maar ook de capa citeit van de fabriek kan worden ver ruimd. Het was de hoogste beloning welke bij deze onderneming tot dusver voor een idee werd toegekend. De inzen- BEVERWIJK Artsen, Voor de groep artsen Fierstra, Pernot, Plantinga, Reddingius, Rolink, De Ruiter, Versélewel de Witt Hamer, Visser en Vreeling wordt de dienst waargenomen van zaterdagmorgen 10 uur tot zondagmorgen 9 uur door L. J. Vreeling, Vondellaan 29, Beverwijk, tel. 23364. Voor dezelfde groep artsen wordt dienst gedaan van zondagmor gen 9 uur tot zondagavond 24 uur door M. Plantinga, Noorderwijkweg 1, Beverwijk, tel. 23340. Voor spoedgevallen houden deze art sen spreekuur op zaterdag van 17 tot Federatie bejaardenzorg Velsen, Abe lenstraat 1, IJmuiden. Elke dag spreekuur van 9 tot 10 uur, telefoon 03450-12464. Spreekuren van het soci aal adviesbureau voor Umuiden. Elke dinsdagmorgen van 9 tot 10 uur, in het Cultureel Centrum, Moerberg- plantsoen 22; voor Velsen-Noord, elke dinsdagmorgen van 11 tot 12 uur in het buurtcentrum „De Mei”, Geel- vinckstraat 28; Voor Spantpoort, elke dinsdagmiddag van 14 tot 15 uur in Onbetwiste winnaar van de Korte baandraverij en daarmee houder van de Zilveren Zweep is geworden de Amsterdamse pikeur J. van der Loo met de 4-jarige vos Lucky H. Hij behaalde daarmee tevens een geld prijs van 2500, en een gouden da meshorloge. De tweede prijs van ƒ1000, ging naar J. de Leeuw met Helios CH. 3e prijs: J. R. de Boer met Lady van Hovi ƒ500. De 4e en vijfde prijs wer den gedeeld door respectievelijk A. Suykerbuyk met Junibes B. en M. Pools met Haroldine F. 50 en f 200. De 6e prijs ging naar J. Geluk met Koentje Dartel ƒ100. Zilveren Zweepwinnaar Van der Loo verklaarde na afloop: „Toen ik naar Santpoort kwam, dacht ik echt niet dat ik zou winnen. In het begin hield ik m’n paard rustig, maar het liep zo fris en lekker, dat ik ’m maar liet lopen.” Hij kreeg in de Stoeterij de Zilveren Zweep overhandigd door wethouder M. Roessingh. Ook de Total isator deed goede za ken. Santpoort zorgde dit jaar voor een recordopbrengst van de Korte- baandraverijen in ons land. Er werd ƒ22813 ingezet. Waarderende woorden klonken na afloop ook uit de mond van de Ne derlandse Vereniging voor Draf- en Ren wezen, dr. G. A. Schalij, die deze Santpoortse draverijen uniek in ons land noemde. Boer G. M. Schoo, bijna dertig jaar bestuurslid van de Harddraverij vereni ging in Santpoort, slaat de verrichtingen gade vanuit de blauw overkapte wagen waarin de officials zetelen. Met in het midden de rechter van aankomst, de heer P. L. Borsboom. Boer Schoo :„De deelname is dit jaar uitzonderlijk groot. Uit het hele land doen paarden mee. Dit kortebaandraven is ook een heel apart vak. De beste langebaan-pikeur hoeft helemaal nog geen kortebaan te kunnen rijden. Dat is veel zwaarder hè, ook voor de paarden”. Hij vertelt dat er in ons land jaarlijks nog slechts vijftien kortebaanracerijen gehouden woren, waarvan elf maar liefst in Noord-Holland. Voor de liefheb bers betekent dat telkens weer een groots evenement. Voor organisatoren en wedstrijdleiders niet minder. Vanmiddag staat in Santpoort starter W. Schoonder- woerd. Vijftig jaar lang staat deze 79- jarige paardesportliefhebber nu al aan de startplaats en niets ontgaat hem. De kortebaandraverij in Santpoort blijft springlevend en zal hopelijk nog lang een belangrijk onderdeel van de zo gezellige feestweek blijven uitmaken. Apotheek: Marnix Apotheek, Marnix- straat 65, Haarlem, telefoon 256357 (de gehele nacht en zondag geopend): Spantpoortse Apotheek, Bloemendaal- sestraatweg 149, Telefoon 378249 (tot 10 uur geopend en zondag gesloten. Gezinsverzorging en bejaardenhulp Groene Kruis IJmond. Spreekuren leidsters: dinsdag 11.30-12 uur, wijkge- bouw Wulverderlaan 51, telefoon 023- 376785. ders daarvan waren de heren J. J. Im- pijn en J. Kloek uit Beverwijk, A. Schip per uit Velsen-N., P. G. Kelder, R. Bos man en T. W. Zonneveld uit IJmuiden en H. A. Schokker uit Wormerveer. Op de foto de heren Zonneveld, Schipper, Kloek en Impijn die uit handen van de heer G. W. de Vries, directeur van de kunstmest- fabriek hun beloning ontvangen. De an dere drie inzenders waren wegens va kantie afwezig, zodat zij hun deel later zullen ontvangen. gulden op het spel met als extra premie een dameshorloge. Pikeur Jan Wagenaar ging vorig jaar met de Zilveren Zweep naar huis. Hij won deze met het paard Junior Volomon. Nu doet Wagenaar weer mee. Met de vierjarige bruine mer rie Linda Buitenzorg plaatst hij zich al voor de volgende omloop, wanneer de draverij nog maar een kwartier oud is. Het andere paard waar deze favoriete pikeur op rijdt is Lady Belle, ook een vierjarige bruine merrie. Stichting Maatschappelijk Dienstverle ning Kennemerland. Spreekuren dage lijks van 9 tot 100 uur in de De Noo- straat 4, Umuiden, telef. 02550-10661. Interkerkelijke Stichting Gezinsver zorging en Bejaardenhulp, Velserduln- weg 52, dagelijks van 9 tot 10 uur, telefoon 02550-11830. Gezinsverzorging en Bejaardenhulp Groene Kruis IJmond. Spreekuren leidsters: maandag tot en met vrijdag 9-10 uur, wijkgebouw Andromeda- straat 3, Telefoon 02550-13936. Algemene Hulpdienst Velsen. Maandag tot en met vrijdag van 9 tot 11 uur, telefoon 02550-1888. „Nou, d’r uit", klinkt het minder vriendelijk uit het publiek. Horse L verroert zich niet. Totdat pikeur Bouw huis de rijder van Horse L te hulp komt. Bouwhuis laat zijn paard Ekster S de halsstarrige merrie met zachte drang rechtsomkeer maken. De draverijen kunnen weer door gaan. Het is donderdagmiddag 215e kortebaandraverij, is het meest groene deel van de Hoofdstraat vrijwel hermetisch af gezet. De rijbaan is her schapen in een renbaan van ruim drie honderd meter lengte met een start met een muziekvermogen van maar liefst 2 x 40 W. Met Darlington gekoppelde uit- belasting van 40 W muziek- gangstrap. Aluminium be- vermogen. Frequentiebereik dieningspaneel, houten bo- 50-20.000 Hz. electronische controle. In een zijstraat van de Hoofdstraat staan de wagens met de totalisatorloketten en het publiek schuift de specimen met graagte door het luik. Dan terug naar de baan. De oren gespitst als de rit wordt aangekon- digd. Als het startsein gevallen is, schieten de paarden met de sulky’s vooruit. Het mulle zand op de stevige straat dempt het geluid van de paardehoeven. Soepel draaien de sulkywielen. Het publiek buigt zich in fraaie golfbewegingen voorover en weer terug. De winnaar wordt aangetekend. Aan het begin van de Hoofdstraat, bij de Hagelingerweg, bevindt zich het hei ligdom waar de paarden zich verzame len. Daar staan de mobiele stallen waar mee de dieren zijn aangevoerd. De pi keurs lopen er rond in hun vrolijk gekleurde kostuums. Zorgzaam worden de renpaarden behandeld, want zij moe ten het tenslote verdienen voor hun meester. Zodra een rit gereden is, wor den ze drooggewreven en verwend met een kleurig dekje. Er hangt die echte paardelucht die sfeerbepalend is. Kinde ren hangen rond bij de plaatsen waar de sulky’s worden aangespannen en rijden de pikeurs rustig naar de startplaats. Langs he gehele parcours staan dranghekken. Noodzalcelijk, want de baan in de toch niet zo brede Hoofd straat moet volkomen vrij blijven. In volle draf stuiven de paarden met sul ky’s langs en het publiek dat zich vrij wel zonder uitzondering ontpopt als kenner, heeft dikwijls al voor de officië le uitslag beslist wie winnaar is. En vaak klopt dat ook wel. De draverij levert een heerlijk dorps schouwspel op. Het is een prachtig ge zicht als de paarden langs gaan. Nog mooier is het om ze aan het einde van de baan aan te zien komen draven. De benen lijken zich kruiselings onder het gespannen lichaam te bewegen. Vanaf de kant wordt alles gevolgd. Door de duizenden bezoekers, maar ook door de bewoners van de Hoofdstraat. Als zij een huis met een verdieping er op bewo nen, hebben zij ereplaatsen. Een vrien delijke dame schenkt alsmaar thee aan omstanders in haar buurt. Ergens anders zijn de met slijtvast pluche beklede stoelen tot bij de dranghekken geplaatst. De hoogste eer die de pikeurs hier met hun paarden kunnen behalen, is het veroveren van de Zilveren Zweep, be schikbaar gesteld door de gemeente Vel sen. Driemaal achter elkaar zo’n trofee winnen betekent eigendom. Vijfmaal in ’t geheel ook. Wie zo’n eervolle prijs een jaar later weer moet afgeven, heeft als herinnering nog altijd een fraaie legpen ning. Tevens staat er vandaag voor de winnaar nog een geldprijs van 2500 de groep ten Harmsen Kester, 17.30 uur en op zondag van 16 tot 16.30 uur. Voor de groep artsen Guldemond- Swaab, ten Harmsen van de Beek, Hommes, Kester, Vos en Zeijlmans wordt waargenomen op zaterdag en zondag door J. G. Zeijlmans, Hoogdor- perweg 48a, Heemskerk, tel. 02510- 30666. Tot zaterdagmorgen 10 uur in spoed gevallen de eigen huisarts waarschu wen. Apotheek. Voor avond- nacht- en zon dagsdienst in de periode van vrijdag 2 augustus 17.30 uur tot vrijdag 9 au gustus 17.30 uur: Duinwijk Apotheek, Populierenlaan 44, Beverwijk, tel. 23388. Dierenarts. Zie Umuiden. Tandarts. Zie Umuiden. Medisch maatschappelijk Consultatie bureau voor Alcoholisme. Spreekuren iedere vierde vrijdag van de maand van 19 tot 20 uur in het gebouw van de Stichting Geestelijke Volksgezond heid, Moensplein 10, Beverwijk. Stichting Samenwerkend'e Groene Kruisverenigingen. Weekenddienst zuster P. Luiting, Vlaanderenstraat 8, Beverwijk, tel. 34543. Gezinsverzorging en bejaardenhulp. Spreekuren leidsters: maandag tot en met vrijdag van 9 tot 10 uur in het wijkgebouw aan de Büllerlaan 10, Beverwijk, tel. 35215. Wit-Gele Kruis. Weekenddienst: zuster J. Grootjes, Pelikaanhof 112, Bever wijk, tel. 34022, van vrijdagavond 18 uur tot maandagochtend 7 uur. Verloskundige. Waarnemend: J. M. H. Kruidenberg-van Saaze, Hannie Schaftstraat 5, Heemskerk, tel. 32327; eigen praktijk: I. A. M. Scotarczack- van der Klauw, Plantage 154, Bever wijk, tel. 23976; afwezig A. M. Bot. HEEMSKERK Artsen. Van zaterdagmorgen 10 uur tot zondagmorgen 9 uur: J. Hazenberg, Hannie Schaftstraat 3, Heemskerk, tel. 32476: van zondagmorgen 9 uur tot zondagavond 24 uur: L. A. van der Torre, Lombardijestraat 9, Heemskerk, tel. 31321. Tot zaterdagmorgen 10 uur in spoed gevallen de eigen huisarts waarschu wen. Apotheek. Zie Beverwijk. Tandarts. Zie Umuiden. Dierenarts- Zie Umuiden. Verloskundige. Zie Beverwijk. Wit-Gele en Groene Kruis. Weekend dienst: zr. G. Duin, Maerelaan 240, Heemskerk, tel. 36437. Gezinsverzorging en bejaardenhulp. Spreekuren leidsters: dinsdag van 10 tot 10.30 uur in het wijkgebouw aan de Jan van Scorelstraat 46, Heems kerk, tel. 32247. Zie ook onder Bever wijk. Interkerkelijke Stichting voor Gezins verzorging in de IJmond. Spreekuren gezinsverzorging en bejaardenhulp: Jan van Bergenstraat 50c, Heemskerk, tel. 32340, van maandag tot en met vrijdag van 9 tot 10 uur; openbare lagere school De Sokkerwei, Oranje- laan 2, Castricum, tel. 02518-54321 van maandag tot en met vrijdag van M 10 uur. Bij uw dealer. Van bijvoor- ven- en zijkanten. Gekombi- beeld het Beosystem 901. neerd met de vol-automa- Een komplete stereo-instal- tische stereo-platenspeler latie van geavanceerde Beogram 1202, elektronisch Deense kwaliteit en stijl, nauwgezet tot in alle details, waarvan alle komponenten Perfekte weergave dank zij zorgvuldig op elkaar zijn af- het SP 14 A element met gestemd. Dit systeem is op- diamantnaald en minimale gebouwd uit de Beomaster druk van 2 gram. Zelfinstel- 901, een nieuwe tuner/ver- lende antiskating, snelheids- sterker met ultramoderne fijnregeling en uiterst lage techniek, een weergaloos drempel voor rumble en ontwerp met een uitgangs- wow. Afgerond door de vermogen van 2 x 20 W en drukkamerluidsprekers Beo- muziekvermogen van vox 1702 met een volume van 7 liter en een maximale f* B- Ui 4»

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 4