Speliade-optocht in Zeewijk Suomi-atleten waren actief to (fe vishal Fototentoonstelling over het milieu Gemeente Beverwijk Tweeëntwintig weigert kapot konijnen door toilet te herstellen stropers achtergelaten DRINGEND ADVIES DRS. CAPTIJN: EUR B.V BOUWMARKT ik s ff ff if* O P IN HET KOETSHUIS VAN AUTO UITGEBRAND BIJ POGING TOT DIEFSTAL Koudehorn 54 „BEECKESTIJN” ïia VHUDAG (Van een onzer verslaggevers) Aanbod-vraag Doe Het Zelver Afgegrendeld 1 Vóór U gaat (ver)bouwen, eerst ideeën opdoen en advies vragen bij VELSEN In tegenstelling tot de opgaven in de door de stichting „Felison” verzonden aankondigin gen voor de fototentoonstelling van Lies Wiegman uit Wassenaar, kan worden vermeld dat deze reeds za terdag 3 augustus in het noordelijk koetshuis van „Beeckestijn” voor het publiek’toegankelijk zal zijn. De opening geschiedt overigens zonder enig ceremonieel. De expositie is verder tot en met zondag 25 augus tus, dagelijks (met uitzondering van - maandag) tussen 14 en 17 uur ge opend. BRANDENBURG” - i PLAATSELIJK NIEUWS (Van een medewerker) (Van een onzer verslaggevers) ELEKTROTECHNISCH BUREAU Ff voor uw ML (Van een onzer verslaggeefsters) Geef overlopers werk mee (Van een onzer verslaggevers) (ADVERTENTIE) 'FF HAARLEM. „Het geeft geen pas mensen te laten overlopen en er tegen Bouwmaterialen P.V.C.-artikelen Wand-en vloertegels Open haarden Ijzerwaren Verfwaren Elektra art. Sanitair Tuinartikelen Adviseur drs. Mourik, directeur van de Haarlemse dienst voor Economische Za ken, vond dat Haarlem sinds 1960 juist al een stringent selectief beleid heeft gevoerd. Als andere gemeenten ten zui den van het Noordzeekanaal, zoals Am stelveen en Haarlemmermeer, hun ge bied ook zo afgegrendeld zouden hebben, gekarakteriseerd als een wijze patriar chale man, met een verrassend scherpe kijk op de toekomst. Hij zei onder meer: „De blanke man heeft geen aandacht voor de lucht die hij inademt. Hij is zo gevoelloos voor kwade dampen als een man, die al vele dagen stervend is. Maar als we ons land verkopen, dan moet u bedenken dat de lucht waardevol is en haar adem meedeelt aan al het leven”. IJMUIDEN. Donderdag arriveerden in IJmuiden: Openingstijden: dagelijks van 8.00 - 18.00 uur. zaterdags van 8.30 - 17.00 uur. tel. 023-321212. Deze woorden uit 1856, waarmee werd gewezen op een veranderende wereld, zijn vooral in deze tijd van milieube- dreiging en -bescherming bijzonder ac tueel geworden. Ook voor Lies Wiegman, welke fotografe hierdoor werd geïnspi reerd tot een serie indringende actuele foto’s, waarvan er hier een is afgebeeld. In alle wijken van de gemeente gons de het gisteren weer van de activiteiten in het kader van de Speliade. Er werden films vertoond, elders was de jeugd aan het volksdansen, weer op een andere plaats werden fruitschaaltjes gemaakt voor zieken en eenzamen of keken kin deren naar een poppenkast, terwijl op „Mijn man is loodgieter en mijn vader oefent dat beroep ook uit. Niemand kan zomaar eventjes het toilet herstellen, vooral niet een toilet dat met een door- trekpijp is uitgerust. Daar moet wel een vakman aan te pas komen. De gemeente is éénmaal naar het toilet komen kijken. Nou, ze zullen nog eens moeten komen om het ding weer in orde te maken. Want wij doen het niet”, aldus mevrouw De Vries. Drs. Mourik vroeg zich af of het nu wel allemaal zo nodig geregeld moet worden, en of het niet beter aan de bedrijven zelf overgelaten kan worden of men een goede arbeidsmarkt in het Alkmaarse gebied ziet. Hij luchtte zijn hart voorts privé aldus: „Als het ver plaatsen van werkgelegenheid naar het noorden voorwaa -de is voor de overloop, dan hoeft de hele overloop niet meer van mij!” De zaak van het kapotte toilet gaat verder, want 20 augustus doet de Haar lemse rechter uitspraak, na beide partij en vier maal naar de rechtbank te hebben laten komen om nadere gegevens te krijgen en verweerschriften en tegen- verweerschriften te laten uitwisselen. licht- en krachtinstallaties, nieuwbouw en onderhoud. Het pikante in deze zaak is wel, dat de heer De Vries loodgieter van beroep is, maar, zegt mevrouw De Vries, juist daarom weten we, dat de reparatie niet door een leek kan worden gedaan. De zaak waar het hier om draait is het volgende: begin januari constateerde de heer De Vries dat het toilet doorliep: de plastic doortrekpijp was in de stort bak losgeschoten of versleten en veroor zaakte een constante stroom water, dat via de closetpot in de riolering ver dween. Wat te doen? Informatie bij de gemeente leerde de familie, dat de ge meente weigerde het toilet te herstellen. 7ia De politie vermoedt dan ook, dat een autodief heeft getracht draden met el kaar te verbinden waarna kortsluiting is ontstaan. Het linker tochtraampje bleek uit de auto, eigendom van een inwoner van Haarlem, te zijn verwijderd. De tekst hiervan is bewaard gebleven en het opperhoofd kan aldus worden Levering van alle ELEKTRISCHE APPA RATUUR, industrieel en huishoudelijk. wijkvemieuwingsgebied naar het andere. De bottleneck is dat er geen financiële steun is die het mogelijk maakt dat ook de minder kapitaalkrachtigen zich dat huis in het noorden kunnen permitteren. CASTRICUM. Een bromfietser uit Castricum heeft maandagavond om streeks half acht een hersenschudding opgelopen bij een botsing met een perso nenauto op de kruising Henri Dunant- singel en de Rooseveltlaan. De bromfietsbestuurder, die volgens de politie geen voorrang verleende aan de auto, is per ambulance naar het St. Jozef ziekenhuis in Heemskerk gebracht- zou er nu niet het probleem zijn ge weest van een overaanbod van werkge legenheid, waarvan een stuk naar het noorden moet. Haarlem is bijzonder braaf geweest. Drs. Captijn vond dat het te waarderen selectieve vestigingsbeleid van Haarlem geen directe bijdrage is geweest voor een goed vestigingsklimaat in het noorden. Drs. Mourik: „Wij heb ben gedaan wat in ons vermogen lag, en ons gebied niet voor alle mogelijke ves tigingen opengezet. Dan moet men niet ook nog ’ns ’t bestaande bestand aantas ten. Drs. Van der Ham: „Zo worden we gestraft omdat we in het verleden zo braaf zijn geweest.” Drs. Captijn vond dat er dan maar een bedrijvenregister moet komen waar in wordt geïnventariseerd wat voor werkgelegenheid er is en dan zal de regio zich de inspanning moeten getroos ten ervoor te zorgen dat er bedrijven naar Haarle.n gaan. Een ander probleem dat aangesneden werd was d aantasting van de bevol- kingsstructuur die dreigt bij de overloop. Mensen die zich een duur huis in „de Noord” kunnen permhteren, trekken weg, de mensen met de smalle beurs blijven achter trekkend van het ene Deze tentoonstelling werd door Lies Wiegman de titel „Home, het geroofde thuisland” meegegeven, met als motief de in 1856 gehouden toespraak door Seattle, toen het opperhoofd van de Duwamish-indianen. Deze redevoering werd door hem uitgesproken bij een gedwongen grondverkoop aan de rege ring in Washington en waarin door Seattle werd gewezen op de diep ingrij pende aantasting van het natuurlijk mi lieu doqr de exploratiezucht van de blanke man. Het toilet van de familie De Vries. Een doodgewoon ding in een kleine ruimte, maar de gemeente en de familie maken sinds januari van dit jaar al ruzie De rechter heeft straks het laatste woord. BEVERWIJK. De Haarlemse recht bank zal dinsdag 20 augustus uitspraak moeten doen in een kort geding van de familie De Vries tegen de gemeente Beverwijk. De familie De Vries namelijk meent, dat de gemeente dient op te draaien voor een reparatie van het toi let, maar Beverwijk weigert dit, omdat men meent, dat de kleine reparatie door de huurder van de flat aan de Luxem- burglaan, de familie De Vries, zelf kan worden verricht. Ook een interventie van wethouder Klomp hielp niet, want de gemeente wist zich gesteund door een ministeriële brief, waarin werd aangedrongen de kleine reparaties in huurwoningen door de huurders zelf te laten verrrichten. Maar de familie De Vries werd boos toen men bemerkte, dat huurders elders in de flatgebouwen in de directe nabij heid, die klaagden over het slechte func tioneren van het toilet wel door de gemeente werden geholpen. Na advies van een huuradviescommissie in Haar lem en informaties bij het PWN zocht de familie het hogerop en schreef een brief aan de Haarlemse rechtbank, die de twee partijen opriep om voor de balie te verschijnen. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Hedenmorgen omstreeks vijf uur werden door de bemanning van een surveillance-auto van de Velsense politie op de Heerenduinweg uit de verte drie jongemannen waargenomen, die zich in de omgeving van het parkeerter rein bevonden. Van hun kant hadden zij de politie echter ook ontdekt, waarna zij zich ijlings in de duinen uit de voeten maakten. In dit uitgestrekte terrein kon den zij door de politie niet meer worden achterhaald. Wel werden op deze plaats tweeën twintig dode konijnen aangetroffen, die door de jongelui kennelijk waren ge stroopt. De boutjes werden door de poli tie meegenomen naar het hoofdbureau, waar inmiddels wel zal zijn beslist wel ke instelling met deze stropersbuit ge lukkig wordt gemaakt. te zijn dat ook werkgelegenheid mee gaat”. Die kritiek van drs. Paul Captijn (D’66) op de gewestelijke nota over de toekomstige ontwikkeling van Zuid- Kennemerland, waarover we gisteren uitvoerig hebben bericht, maakte in de commissie planologie gisteravond een uitgebreide discussie los over de ver plaatsing van bedrijven naar het noor den. HaventaflÉfias) Oosterduinweg 20 - IJmuiden Telefoon (02250)-! 34 05 BEVERWIJK. In de Beverwjjkse Vennenlaan is gisteravond omstreeks 11.45 uur een Chevrolet personenauto uitgebrand. Vlak voordat de brand uit brak, zagen buurtbewoners een man hard wegrennen. PRIJZEN IN GULDENS Per 1 kg: grote tong 11.18-10.46; groot- middel tong 11.47-10.95; kleinmiddel tong 10.99-10.09; tong één 8.96-8.14; tong twee 6.89-6.19; tarbot 10.01-9.70; zalm 11.76. Per 40 kg: steenbolk 62; schelvis vier 75-42; tarbot 288-149; griet 187-60; ka beljauw één 114-80; kabeljauw twee 120-81; kabeljauw drie 122-102; kabel jauw vier 112-102; kabeljauw vijf 126-84; schol één 98-92; schol twee 98-91; schol drie 94-78; schol vier 75-67; wijting drie 63-40; wijting vier 34; schar 34; haring één 40-33, 20; makreel één 57; makreel twee 31-24; tongschar 133-122; haal 94- 84; rode poon drie 103; rode poon vier 47; bot 27-14; horsmakreel 17. DE BESOMMINGEN WAREN: KW 51 14.000, KW 121 7.400, KW 153 6.100, Sch 10 6.800, VD 6 f 4.600, GO 2 14.900, UK 17 1.300, UK 18 5.900, VL 121 121 ƒ1.500, VL 131 ƒ440, VL 153 ƒ110, VL 7 ƒ350, UK 47 en UK 163 30.000. IJMUIDEN. Aan de donderdag- markt werd aangevoerd: 1625 kilogram tong; 10 kisten tarbot en griet; 164 kisten kabeljauw; 23 kisten schelvis; 118 kisten wijting; 270 kisten schol; 46 kis ten schar; 854 kisten haring; 30 kisten makreel en 34 kisten diversen. Proff. Ukhov, Leningrad; Roelof Hol- werda, Grangemouth; Schokland, Swan sea; Yelak, Klaipeda; Blenheim, Kristi- ansand; Pyotr. Aleksegeo, Tuapse; Tor Gothia, Gotenburg; Lady Fiona, Cont. Plat; Dorik Arrow, Gdansk, IJmuiden; Pet Queen, Grangemouth; Jette Ty, Ca diz; Zarwita, Noordzee; Harry Richard son, Londen; Alameda, Abidjan; Audrey Johanna, Tananger, IJmuiden; Jean-E, Londen; Sussexbrook, Argangel; Sokra- tin, R.dam; Blatence, Goole; Brinda, Poole, Velsen; Holstentor, Cont. Plat, IJmuiden; Mokstein, Kritiansand. Donderdag vertrokken uit IJmuiden: Svenja, R.dam; Levern, Halmstad, IJ muiden ;Rinnrose, Kemi, Velsen; Austvik, Antwerpen, IJmuiden; Kiption, Roches ter, Zaandam; Birka, Hull; Inge Fiedler, Selby; Nicolas, Santander; Vechtstroom, Hull, Rewi, Gotenborg; Embla, Antwer pen; Mobil Wedel, Emden; Blenheim, Kristiansand; Nimrod, R.dam; Smit Lloyd-11, Cont. Plat, IJmuiden ;Dale- wood, Tilburry; Vikara, Narvik, IJmui den; Gullfleet-5 Cont. Plat, IJmuiden; Pollendam, Noordzee, IJmuiden; Johan Wessels, Delfzijl; Reykjafoss, Narvik. Vrijdag gearriveerd: G. M. Livenes, Norfolk, IJmuiden; Ro- gate, Swansea; Hirado, Hamburg, Irish Gate, Rochester, IJmuiden; Sliven, Ant werpen, IJmuiden; Kungsholm, Ham- (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. De Suomi-atlete Olga Commandeur heeft in een jeugdinter land vijfkamp tegen België bij het ver springen de eerste plaats behaald met een sprong van 5.61 meter, waarmee zij het clubrekord brak. In het totaal klas sement eindigde zij als vijfde. In de overige onderdelen noteerde zijhoog springen 1.6 m; kogelstoten 9,90 meter; 100 meter horden 16 seconden en 200 meter vlak 25,5 seconden. Haar clubge noten wisten tijdens een uurloop in Vlissingen ook aardige successen te laten noteren. In het totaal klassement op de 10 E.M .werd Jan van Acker vijfde in 53.34 min.; Jan van Deudekom werd negentiende in 57.15 min., beiden legden in 1 uur respectievelijk 17 km 991 meter en 16 km 887 meter af. Frits Wolterman eindigde als 39-ste in 60 min. 30 sec. Frans van der Kolk werd 50-ste in 63 min. 28 sec. en Gerand Hermsen 59-ste in 66 min 13 sec. Aan deze strijd werd deelgenomen door ruim 200 atleten. Voor Jan van Acker betekende zijn prestatie tegelijkertijd een nieuw clubre- cord. enkele plaatsen zelfs een kleuterkermis niet ontbrak. In Zeewijk maakten wij deze foto nabij de kleuterschool „Drie- in-de-pan”, waar de kleuters zich ver kleed heen hadden begeven om van daaruit een rondgang door Zeewijk te maken, met de allerkleinsten in een bakfiets. burg; Duvensted, Poole; IJmuiden, Per- go. Gr. Yarmouth, IJmuiden; Export Freedom, Norfolk. Vrijdag vertrokken: Otto, Kopenhagen; Breitenstein, Ant werpen; Tor Gothia, Gotenburg; Hol stentor, Cont. Plat, IJmuiden; Roelof Holwerda, Harlingen, IJmuiden. Bovendien moet het woningaanbod ginds worden afgestemd op de vraag. Theoretische onderzoekingen hebben in dit kader weinig nut. Beter is het, om te peilen in welke mate belangstelling voor de overloop bestaat, en in welke bevol kingsgroepen, gewoon een serie wonin gen in uiteenlopende huurklassen te bouwen in Groot-Alkmaar en dan te zien hoe het met de belangstelling staat. Overloop is tot nu toe nog te abstract gebleven. Het idee ook de Houtrakpolder met woningen te bebouwen in plaats van er industrie te vestigen, in de gewestelijke nota genoemd, deed de heer Gudde (CDA) de wenkbrauwen fronsen. Hij wees erop dat Amsterdam twintigdui zend werkjozen telt. Er is dus nog veel behoefte aan werkgelegenheid. Drs. Mourik stelde dat het werkloosheidspro bleem van Amsterdam voor ’n groot deel veroorzaakt wordt door het feit dat de vraag niet past op het aanbod. Over de Houtrak zei drs. Van der Ham dat de hierover levende gedachten nog maar zeer voorlopig zijn. Het idee is op voorstel van Haarlemmerliede in de nota gekomen. Ook Spaarndam-Oost wordt erin genoemd, maar drs. Van der Ham lichtte toe dat feitelijk heel Spaarndam, dus ook West, uitbreiding verdient. Drs. Captijn vond dat in de nota eenzijdig over overloop van mensen werd gesproken, „als wordt gezegd dat de overlopers in Groot Alkmaar een gelijk»- waardig woonmilieu moeten krijgen, is het dan geen zaak, ze ook dicht bij huis werk te geven?” was zijn vraag. Hij voorzag, als dat niet zou gebeuren, grootschalig forensisme en pendel op lange termijn. De voorzitter van de commissie, drs. P. J. van der Ham, stelde dat de over loop van Zuid-Kennemers een noodzake lijk kwaad is. Eigenlijk zou hij liever hebben gehad dat het niet hoefde. Maar om dan ook maar een stuk werkgele genheid uit de regio weg te halen ging hem te ver. De verplaatsing van het PEN is zo’n aanslag op de toch al kwetsbare werkgelegenheid in Zuid- Kennemerland. k Ift-, Ml ■’e ■'Wj. '1K ,vv -

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 5