GUY TOZZOLI VAN WTC IN NEW YORK: Laat ’ns wat van je Kamer van Koophandel laakt beunhazerij Jl 0% EXPOSITIE Lastrafo’s zijn onveilig massief eiken F 4 I ■1 l I h 3 meubelfabriek Oister wiikQ \J w Br! lat*! I F rk u Vrije toegang h VOORAL IN BRANCHE VAN BOUWNIJVERHEID Consumentenbond Zeepostverzending Demokratie ■K* Mens durf te leven I g f z' ISy 6 ¥&UDAG 2 1274 AUGUSTUS VARIA Concurrentie Onderhoudskosten TAFELS* STOELEN WANDKASTEN BANKSTELLEN TV KASTEN DEKENKISTEN 4 PTT Het Grote Wereldgebeuren komt wel op het TV-journaal. j Maar de gewone, dagelijkse I belevenissen, thuis en op ’t werk Dat is Telefoon-Nieuws ’t Is goed om met elkaar bij te praten over alledaagse dingen. Juist als je ver van elkaar af woont. En ’t kanVanavond bijvoorbeeld: want ’s avonds en in het weekend belt u voor half geld door heel Nederland. lï? Dorpshuizen AMSTERDAM 1 - 1 i k r' -S. SBP s Puzzel w dte 3 7 6 8 4 1 2 TÏ 9 (ADVERTENTIE) 17 16 14 I 25 26 24 22 30 29 28 33 34 32 31 35 36 37 38 39 40 44 43 K2 41 47 49 48 45 46 55 54 51 60 56 62 61 R Puzzel nummer 31 (ADVERTENTIE) (van een onzer verslaggeefsters) (ADVERTENTIE) f* 27 C. A. W H. HOFSTEDE CRU14. Haarlem i voor de risico's die ook aan üw leven daarom uw verzekering- adviseur. Hij kent E&L. Als de beste. In Nederland staan twee steden te trappelen om daadwerkelijk toe te tre den tot de inmiddels behoorlijk gegroei de ledenlijst (88 in 38 landen). Het zijn Amsterdam en Rotterdam, die ’n al jaren durende wedren hebben om het eerste te zijn. Want men vreest, dat Nederland te klein is voor twee WHC’s en dat dus degene die het eerst komt ook als enige zal kunnen malen. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld. geleden duidelijke resultaten worden ge boekt. UTOJ Zeer getroffen ben ik door de offer vaardigheid van onze premier de heer Den Uyl (zomaar „Joop” te zeggen zou mij in grote verlegenheid brengen), die er in zijn welverdiende vakantie de tijd voor neemt diepgaande en vérstrekkende politieke besprekingen in Portugal te voeren. Ongetwijfeld in opdracht van onze regering? Het is natuurlijk heerlijk voor Portugal dat „Nederland bereid ia om bij te dragen aan de versnelde de kolonisatie van de drie Portugese gebie den in Afrika” (citaat uit Haarlems Dagblad van 29 juli jl.), maar hoe denkt de heer Den Uyl deze toezegging eigen lijk te effectueren? En was onze Max, minister van Buitenlandse Zaken, van der Stoel, hierbij ook van de partij? Verrukkelijk, zo eenvoudig als politiek bedrijven nu wordt: op vakantie op een buitenlandse camping de wil van gans een natie over te kunnen brengen! 52|BB53 Hr Oneerlijke concurrentie ontstaat ook door de onrechtmatige bedrijfsuitoefe ning van monteurs, door de week in dienst bij gas- en waterfitters, loodgie ters, electrotechnische installateurs en dergelijke maar in het weekeinde en ’s avonds op het zwarte pad door zonder vergunning tegen zwart geld grote om zetten te halen. Ook hier geldt weer dat de particulier het werk gunt, aan deze mensen, terwijl toch de kosten van on derhoud niet fiscaal aftrekbaar zijn. Adequate controle is een noodzaak, zo werd van de kant van de economische controledienst tijdens genoemde bijeen komst opgemerkt- Echter, die controle is moeilijk en kan het klinkt nogal toepasselijk in deze branches nooit waterdicht zijn. Pijswinnaars puzzel nummer 30: ƒ25: J. Brat. Kleverparkweg 61 rd, Haarlem. ƒ25: Zr. Bernarda Vos, Zeeweg Zieken huis, IJmuiden; 15: M. M. Hameetman, Spiegelstraat 8, Haarlem; 15: Mevrouw v. d. Zalm Dennenstraat 10, IJmuiden; 10: T. van Leeuwen, Gladiolenlaan 18, Bennebroek. „En toch”, schermt Guy F. Tozzoli, 52- jarig directeur van het World trade Departement van het gezamenlijk haven bedrijf van New York en New Jersey, „ben ik ervan overtuigd, dat het nog te klein is uitgevallen”. Zijn kantoor is op de 63e etage. Een hoogte, waarop alle gevoel voor lengte en breedte van de wereld buiten het gebouw je ontvliedt. De kamer is getooid met de snuisterijen, die Tozzoli op vele reizen, gemaakt ten dienst van de WTC- gedachte (World Trade Center, is Wereld Handels Centrum), heeft verworven. „Toen we tien jaar geleden”, herinnert hij zich met genoegen, „het idee op tafel legden, zei iedereen: het is een slecht plan en het gebouw staat op de verkeer de plaats. Maar het concept: mensen, bedrijven samenbrengen plus een aantal faciliteiten, die op de internationale han del betrekking hebben, is goed geble ken”. Bullshit, heb ik toen gezegd. Maar een paar maanden later zeiden ze toch ja. En dat doen ze niet voor mij of voor ons, maar voor hun eigen bestwil. Ik zal je eens wat zeggen: over vijf jaar is Rood-China ook toegetreden”. DEN HAAG (ANP). „Koop geen las- transformator. We hebben er zeven on derzocht, die alle onveilig bleken te zijn en we vrezen dat de lastransformatoren, die niet in het onderzoek waren opgeno men, nauwelijks veiliger zullen zijn”. Tot deze conclusie is de Consumenten bond gekomen. Bij alle zeven lastransformatoren liep de temperatuur te hoog op doordat de thermische beveiliging te laat reageerde. In etr aantal trafo’s werd hierdoor de isolatie beschadigd. Geen van de appara ten voldeed volledig aan de eisen betref fende constructie, isolatie, aarding, in wendige bedrading en aansluitsnoeren en klemmen, aldus de consumentenbond, die over de elektrische onveiligheid van de apparaten een klacht heeft ingediend bij het ministerie van Economische Za ken. onderhoud die het gevolg van de bouw zijn. De overheden dienen scherper de noodzaak en de behoefte aan dergelijke dure gebouwen te onderzoeken en ook bereid te zijn om alle verdere kosten te betalen, aldus de kamer. Een oorzaak van de beunhazerij is ook de onvoldoende controle van politie, fis cus etc, en de (nog) nvoldoende eens gezinde bestrijding vanuit de aanne- merswereld zelf. Er zijn verschillende wegen de beunhazerij te bestrijden, zoals strafvervolging, het aanspannen van een kort geding tot verbod van verdere be drijfsuitoefening, benaderen van over heidsinstanties. Met neme vis de proce dure van het korte geding konden kort Het Wereldhandelcentrum New York bestaat overigens niet alleen uit de twee genoemde giganten. Er zijn drie laag- bouwsegmenten omheen gegroepeerd. Een hotel (816 kamers) aan de rivierkant komt later aan de beurt. Het geheel is het resultaat van een idee, dat in 1962 gestalte kreeg en dat onder meer leidde tot de oprichting van de World Trade Center Association (WTCA), een vereni ging die zich opstelt voor ieder kantoor gebouw waar ook ter wereld dat zich aansluit bij de in New York geformu leerde doelstellingen. HAARLEM. Op een onlangs gehou den bijeenkomst van de Kamer van Koophandel en fabrieken in Haarlem zijn de problemen rond onrechtmatige Oplossingen, uitsluitend per briefkaart, dienen uiterlijk woensdag a.s. in ons bezit te zijn. Indien per post wordt ingezonden dan als volgt adresseren: „DAMIATE PERS B.V.”, POSTBUS 18, IJMUIDEN. Horizontaal: 1. zuil; 5. godin van de huiselijke haard; 9. uitroep; 10. deel van de dag (afk.); 12. water in Brabant; 13. treiter; 14. nummer (afk.); 15. soort jachthond; 17. oosterse jongensnaam; 18. afstandsmaat (afk.); 20. soort sport; 22. deel van het gebit; 25. muziekterm; 28. schaakstuk; 29. ieder; 30. nobel; 31. vise ter; 33. wandeldreef; 35. boom; 38. land in Aazië; 41. plaats in Oost-Europa; 42. krantenjongen; 43. venster; 45. schouw burgplaats; 47. militaire rang; 50. zij die eist; 51. getij; 53. van het jaar; 54 Europeaan; 55. voorzetsel; 56 vreemde munt; 58. de dato (afk.); 59. gelukkig nieuwjaar (afk) 60. strafwerktuig; 61. familielid; 62 uitheems zoogdier. Een belangrijke oorzaak ligt in de fiscale niet aftrekbaarheid van onder houdskosten van particuliere woningen. In het telegram aan de minister breekt men er dan ook een lans voor die aftrekbaarheid weer in te voeren en men wijst er de minister tegelijk op dat dat enorme financiële voordelen voor de schatkist kan opleveren. „Ik had”, vertelt hij, „een kilo of zestien aan informatie aan ze opge stuurd, alles wat ik kon vinden. En toen ik in april 1973 op een van onze verga- NEW YORK. Tegen de achtergrond van de toch al niet kleinzielige bebouwing van Manhattan vormen de torens inderdaad een paar apart: Tweemaal 110 verdiepingen. Ruim één miljoen m2 kantoorruimte. Eén toren is eigenlijk drie wolkenkrabbers op elkaar. De hoogte: meer dan 400 meter. Hoger dan het Empire State Building. Er suizen 23 expres- en 72 „lokale” liften op en neer. Er komen als alles klaar is per dag meer dan 150.000 mensen in en uit. Een punt van discussie vormt ook wat werd aangeduid met de fraaie term „paracommercialisme”. Daarmee wordt bedoeld de commerciële exploitatie van dorpshuizen, kantines van sportvereni gingen, gemeenschapshuizen, speeltuin verenigingen en dergelijke. Vaak worden deze gebouwen volgens de kamer van koophandel gebruikt in strijd met het oorspronkelijke doel. Negentig procent is volgens haar (mede) werkzaam als ge woon café, restaurant, of zaalverhuurbe- drijf. Veelal wordt ruimschoots subsidie verleend voor de stichtingskosten, maar in mindere mate of in ieder geval onvol doende voor de exploitatiekosten, zodat men langs deze weg tracht geld binnen te krijgen. Daarmee is de basis gelegd voor oneerlijke concurrentie met de vrije ondernemer. De kamer van koop handel vindt dan ook dat men bij het verlenen van stichtingssubsidies te wei nig rekening houdt met de kosten van WM .1 1144^ Ml S 1 S Wat die beunhazerij betreft: uit een onderzoek in Eindhoven en Zuid-Lim- burg is gebleken dat omgerekend op jaarbasis en afgezet tegen de totale om zet van erkende aannemers, voor onge veer 15 pct. van de aanbestede werken gaat naar niet-aannemers, dat komt neer op een bedrag van circa 1 miljard gul den. Deze niet-aannemers handelen veel al, zij het niet altijd, op allerlei manie ren in strijd met de geldende wettelijke voorschriften. Ze kunnen geen vesti gingsvergunning hebben, zwart werken, dat wil zeggen geen BTW, geen sociale premies, vennootschaps- of inkomstenbe lasting betalen, niet voldoen aan veilig heidsvoorschriften etc- £7Equity Law Levensverzekeringen helder als glas Korte Voorhout 20 Den Haag Tel. 070-469262* bedrijfsuitoefening, en beunhazerij ter deringen een Russische delegate ont moette en ik vroeg hoe het ermee zat, was het antwoord: we zijn er nog niet uit. Maar wat hebben jullie dan met al dat papier gedaan, vroeg ik. Tja, zeiden ze toen, dat was allemaal propaganda. Oplossing puzzel nummer 30 Horizontaal en verticaal: 1. Goes; 2. orde; 3. edel; 4. sela; 5. krat; 6. rose; 7. Aser; 8. terp; 9. vlak; 10. lade; 11 adel; 12. kelk; 13. aalt; 14. aria; 15. lire; 16. tael; 17. pink; 18. idee; 19. neer; 20. kern; 21. fort; 22. Ohio; 23. riet; 24. toto; 25. luik; 26. uier; 27 iele; 28. krek; 29. nest; 30. etui; 31. sure; 32 Tiel; 33. Omsk; 34. moor; 35. solo; 36. krom; 37. kort; 38. olie; 39 Rigi; 40. teil; 41. stok; 42. tere; 43 Iran; 44 Kent; 45. mast; 46. aloë; 47. soos; 48. test; 49. leek; 50. Esla; 51. Elim; 52. kamp. de eigenlijke informatie geeft, maar al leen verwijst, lijkt dit een dure en omslachtige manier van doen. De heer Tozzoli en zijn medewerkers zijn even wel van mening, dat hier het ei van Columbus is herondekt, een parel aan het snoer van andere voorzieningen, die het WHC te bieden heeft. Die liggen onder meer op educatief ge bied. Men kan er cursussen volgen (What to do in world trade), gebruik maken van de enorme bibliotheek, taal lessen nemen (Engels, Frans, Spaans, Duits, Russisch, Schinees) en er worden van tijd tot tijd seminaries gehouden (Tozzoli: „Zo hebben we in het najaar een congres met de olieproducerende landen met als onderwerp: Wat gaan jullie doen met al het geld dat jullie verdienen?”). De controle op het lidmaatschap van de WTCA blijft ondertussen streng. Toz zoli: „Hoewel het nog niet is voorgeko men, hebben we al wel een paar keer met uitsluiting moeten dreigen. Ik zal niet zeggen waar dat is geweest. En we hebben al heel wat aanvragen afgewe zen. Dan ging het gewoon om een beleg- gingobject, waarbij men onze naam wil de gebruiken en het prestige van deze organisatie”. Een kroon op het werk zal ongetwij feld zijn dat binnen afzienbare tijd ook Moskou een Wereldhandelscentrum heeft. Met de bouw van het 120 miljoen dollar kostend project is al begonnen. De gedachte dat zijn Russische handels- broeders misschien wel niet in de WHC- opzet zouden kunnen passen, wuift Guy Tozzoli van zich af. Verticaal: 1. land in Afrika; 2. ijzer houdende aarde; 3. Chinese maat; 4. in het oog vallend; 5. veldteken; 6. vaartuig (afk.) 7. deel van een boom; 8. leger; 11 hemellichaam; 12. het zij zo; 16. lijst; 17. plaats in Japan; 19. opgeld; 21. wondje; 23. voorzetsel; 24. vierkant visnet; 26. vogel; 27. ten laatste (afk.); 32. aanzien; 34 watering; 35. rijstbrandewijn; 36. na righeid; 37 werpstrik; 38. windrichting; 39. aanwezig; 40. hinder; 41. jonens- naam; 44. meterton (afk.); 45. plaats in Utrecht; 46. slot; 48. haal; 49. draagvat; 52. meisjesnaam; 55. vrouwelijk zoog dier; 57. de onbekende (afk.); 60. eer waardige vader (Lat. afk.) De voorwaarden voor toetreding tot de WTCA en voor gebruik van de naam World Trade Center liggen op ’t vlak van de verhuur van de kantoorruimte en de aanwezeigheid van extra voorzieningen. Voordelen van het lidmaatschap zijn dan weer, dat huurders internationaal 'n pied a-terre hebben en dat kan worden gepro fiteerd van de gezamenlijke voorzienin gen zoals snelle communicatiemogelijk heden (de folder noemt dat Space Age Communications, en Tozzoli zegt: „We versturen van hier binnen een minuut een brief in facsimile langs elektronische weg en dat is nog maar het begin”), vergaderruimten, informatieverspreiders en niet te vergeten het als uniek aange- prezen Interfilesysteem. Interfile is de naam voor het per computer bestuurd verwijssysteem. Een korte demonstratie toont ons hoe het werkt. Zowel op een tv-scherm als op een kopieerapparaat verschijnt na lutte le seconden een lijst met namen, adres sen en publikaties waar men informatie kan verkrijgen over het investeringskli maat in Nederland, want daar ging de vraag over. Voor een systeem, dat niet Australië: ms „Lloydiana” (5-8); Cana da. ms „CP Voyageur” (7-8); Israël: ms „Yarden” (6-8); Japan: ms „Cardigan Br (5-8); Ned. Antillen: ms „Neptu- nus” (7-8): Nieuw-Zeeland: ms „Bayern- stein” (7-8); Suriname: ms „Neptunus” (7-8); Verenigde Staten van Amerika: ms „SI Mc Lean” (7-8); Z.-Afrika (Rep.) n.i.v. Z.-W.-Afrika: ms „Elbeland” (5-8). „Amsterdam en Rotterdam hebben beide wereldhandelscentrum nodig” Guy F. Tozzoli schudt het hoofd als hij dat hoort. „Onzin”, zegt hij, „ze moeten er allebei een krijgen. Het zegt me niets dat Rotterdam en Amsterdam zo dicht bg elkaar liggen. Baltimore ligt hier ook vlak bij en het heeft een boeiende WHC. Ze moeten zich alleen niet op hetzelfde richten. Amsterdam bijvoorbeeld op de handel, de financiële wereld, en Rotterdam op de scheepvaart. Ik zal u eens wat vertellen: als je als grote stad over tien jaar geen Wereld handelscentrum hebt, dan hoor je er niet meer bij”. Toonzaal: ss Leidsekade 102 (naast Lido, bij Leidseplein) tel. 020-233917 Maandag t/m zaterdag 9-18 uur, donderdagavond tot 21.30 uur. paracommercialisme discussie gesteld. Hierbij waren aanwezig de leden, verte genwoordigers van de diverse branche organisaties op ambachtelijk gebied en van horecaondernemingen, de economi sche controledienst en de gemeentelijke politie belast met de opsporing van eco nomische delicten. Na afloop van deze bijeenkomst werd een telegram aan de minister van financiën gestuurd, waarin met name de ondernemingen werkzaam op het gebied van de bouwnijverheid hun bezorgdheid uitspraken over de beunhazerij in die branche. Maar sluit uw ogen niet '|z‘ die ook aan üw leven verbonden zijn. Raadpleeg

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 7