Oosterse romantiek weer aan bod pakkende politieke satire kijkdichtheid TROS hoogste en EO laagste KAMPERMAN „Wim Kan alleen” weer vol Drang naar maatschappijvernieuwing beheerst meestal het repertoire KLEINE TONEELGROEPEN (OOK OP STRAAT) IN OPMARS Den Uyl en Luns geïmiteerd Sublieme bontcouture bij Kamperman in Haarlem! BONTSPECIALISTEN IN „DE INDISCHE GRAFTEMPEL” EN „SINBADS GOUDEN REIS” KUNST V R IJ D A G 1974 AUGUSTUS 2 Straattoneel A Proloog houdt vol l HAARLEM Het aantal kleine toneelgroepen is in opmars. Vele steden, zeker de grote, herbergen nu kleine gezelschappen, die in de open lucht (op straat of marktplein) maar vooral in tot theaterruimte verbouwde panden het publiek to neel voorschotelen. Toneel door- den weer of de jaren van „King Kong” en „Lost World” waren teruggekeerd. - Reynaert de Vos drenkt van vormvernieuwende ex perimenten en in vele gevallen met een duidelijke maatschappijvisie. Natuurlijk bestaan er onderling kwaliteitsverschillen, maar dat neemt niet weg dat dè grote over eenkomst het op het repertoire nemen van oorspronkelijk Neder lands werk is, waarbij zeker vaak auteurs aan het werkproces deel nemen en zo in samenwerking met de acteurs een publiekgericht werk stuk creëren. Nachtvoorstellingen BINNENKORT kunnen we in de bioscopen twee oosterse avon turenfilms verwachten die door hun gelijktijdigheid nog niet di rect op een bepaalde „trend” hoeven te wijzen, maar wel aan tonen dat er op voldoende roman tische bezoekers gerekend kan worden. Tussen alle geweld, de al dan niet vrolijke ontucht en het modern cynisme komen vrij onverwacht de jongensboek- romantiek van „Das Indische Grabmal” en de verhalen van Sinbad de Zeeman ons in de bio scoop overvallen met hun exoti sche paleizen, oosterse mystiek, met pracht en praal en myste rieuze krachten, met toverspreu ken en duistere geesten. Het hele arsenaal van filmtrucs, decor bouw en gezichtsmaquillage wordt in beide films leeggehaald en voorwereldlijke dieren strij- 4 J een kon waar nog geen gironummer (ADVERTENTIE) PIET RUIVENKAMP VO-topman met de smartelijke Het werd dus RUP VAN WOERKOM. Het Werktheater op straat in actie. en I De modellen voor de nieuwe modieuze bontcollectie worden ’s zomers in eigen atelier vervaardigd. Nu al willen wij voor u een tip van de sluier oplichten en met genoegen deze nieuwe bontweelde laten zien en passen. Ook bijzondere wensen kunnen wij nu voor u realiseren. Wagenweg 11 Haarlem Tel. 31 20 86 ■■00 meter van Houtplein, parkeren voor de deurl naar van De dagen van „King Kong” herleven in „Sinbad”. Het medium, dat nu in zijn filosofieën minder scherp op de korrel wordt geno men dan voorheen (kastje kijken!), heeft die mooie muur overigens wel voorgoed omver getrokken en de verbreiding van de plaat in honderdduizenden deed de rest. Je kan er gewoon niet meer op terugkomen. een de ge ramp voor is”. De politici waren de beste stenendra gers voor dit schilderachtige metselwerk, dat Kan trouwens letterlijk met hoge hoed op verricht „omdat het zo goed betaalt”. Maar cabaret betaalt gelukkig voor de conferencesmullers nog beter, ondanks de dreigende verrijzenis van het ministerie van Financiën ter zijde van de Koninklijke Schouwburg, waar Kan weer voor het eerst in levende lijve te aanschouwen is sinds zijn optreden voor de TV. veningen houdt Toneelgroep de Appel, onder leiding van Eric Vos, huis. Vrij recent nog bracht de groep voor het Holland Festival de premiere van de produktie „Tafels”. Improvisatietoneel op basis van ideeën van Peter van der Linden, acteur bij dit gezelschap. Min of meer een vervolg op het stuk „Kisten”, waarvan het uitgangspunt was: Theater maken vanuit improvisaties met niet meer dan fantasie, creativiteit en acteer talent. Op de top 25-lijst komen voorts nog drie afleveringen van de Berend Boude- wijn-kwis en een aflevering van „Open en bloot” (kijkdichteid 53 percent) voor. Hoopvol kan ook de keuze van de Nieuwe Komedie genoemd worden. Jaap van der Merwe heeft voor deze groep in haar nieuwe samenstelling de musical „Jungle Opera” geschreven. Het gaat hier om het aloude Reynaert-verhaal Op z’n „Brechtiaans” geïnterpreteerd door van der Merwe. Ook al zal het weinig lijken op „Tehuis” (het spel met liedjes) dat door Toneelgroep Centrum het afge lopen seizoen op haar repertoire is geno men. Er valt veel van te verwachten, omdat Van der Merwe er toen al in slaagde via Centrum veel succes te oog sten. „Das Indische Grabmal” houdt zich wat dat betreft nogal rustig, het is een film over de ontmoeting tussen Oost en West en uit die confrontatie kon in de tijd dat het verhaal ont stond, niets goeds voortkomen. Thea von Harbou schreef het verhaal dat in 1921 door Joe May die toen een beetje als de Duitse Cecil B. De Mille beschouwd werd, in twee delen ver filmd werd: „De tijger van Eschna- pur” en „De Indische Graftempels”. In die jaren was de film een groots schouwspel met zijn authentieke op namen in Brits-Indië en zijn oosterse prins van Conrad Veidt. In de jaren dertig toen er gebrek was aan neu trale en toch pakkende onderwerpen greep de UFA terug naar het werk en gaf onze Frits van Dongen die de knappe jeune-premier van de Neder landse film was, de rol die Conrad Veidt eens gespeeld had. We krijgen nu uiteraard een nieu were versie van het oosterse drama te zien en wel die uit ’57 toen Fritz Lang op verzoek van producent Ar tur Braun na 24 jaar afwezigheid terugkeerde naar zijn vaderland en hij, om geen risico te nemen (en om te laten zien, zoals hijzelf zei, dat Fritz Lang nog altijd „geld” betekent in Duitsland) het oude scenario van zijn inmiddels gestorven ex-vrouw voor zijn rentree uitkoos. Een onge lukkige keus want het resultaat, zoals we het nu te zien krijgen, niet in twee delen, maar als één film van 3*/j uur, is weinig interessant, niet bijzonder spannend en uiterst naïef. Het verhaal gaat over een Duitse architect (Paul Hubschmid) die de opdracht krijgt een graf tempel te ontwerpen voor de jong gestorven vrouw van de maharadjah van Esch- napur. Daarvoor begeeft hij zich naar het vorstelijk paleis Chandra, ont- evenveel legde tussen Buziau In het algemeen trokken de TROS- programma’s in de eerste drie maanden van dit jaar de meeste kijkers met een gemiddelde kijkdichtheid van 33 percent. Voor de VARA was dat 30 percent, voor de AVRO 29 percent, voor de VPRO en de NOS 23 percent, voor de KRO 20 percent, voor de NCRV 19 percent en voor de Evangelische Omroep tenslotte slechts 4 percent. Wim Kan heeft er zich monter door heen geslagen in zijn bijgewerkte „Wim Kan alleen” met fonkelende nieuwe ge zichtspunten en actuele politieke situa ties. Hoogtepunten waren daarin twee trefzekere imitaties van Den Uyl en Luns zoals zij zich plegen te gedragen in interviews met „Den Haag Vandaag”. De premier met zijn karakteristiek „Ik ben blij dat u dit vraagt” en de veelzijdige dwaalwegen die dan volgen. Onze NA- keel- politieke trouwens en soneel staat er een aantal simulatiespe len op het programma, die direct uit de actualiteit zullen voortkomen. DEN HAAG. De fans van Wim Kan keken met meer dan de gebruike lijke nieuwsgierigheid uit naar zijn eer ste optreden sinds zijn feitelijk televisi- debuut op oudejaarsavond. Want zijn conferences leken in het laatste decenni um op een mooie muur, waarin oude en gebarsten stenen alert door nieuwe, gave exemplaren werden vervangen. moet onderweg een oosters danseresje (Debra Paget) dk onmiddellijk de liefde opwekt van de vorstelijke we duwnaar. Een complot van diens broer die het gezag wil overnemen en de jaloezie van de maharadjah die b t danseresje verliefd ziet worden op de architect zijn de beide thema’s die langdradig uitgewerkt worden in allerlei hofintriges, vluchtpogingen door ondergrondse tunnels en volks opstanden. Niettemin waagt men zich aan een reprise met in het achterhoofd misschien de speculatieve gedachte dat het mystieke oostep „in” is en dat de snel wisselende smaak van het jongere bioscoopbezoek aan de onzin van de jaren vijftig nieuwe aspecten ontdekt. Maar dat gaat dan niet op voor „Sinbad’s Golden Voyage”, die door de keuring wonderlijk genoeg op 14 jaar en ouder is gezet, daarmee de jeugd de enigen die nog wel plezier zouden hebben gehad aan de avontu ren van Sinbad, van het bezoek uit sluitend. John Philip Law speelt in deze film van Gordon Hessler, de even knappe als onverschrokken zee held die op zoek is naar een deel van een gouden amulet er daarbij gehin derd wordt door prins Koura van Marabia, ook als hij aanwijzingen krijgt dat het gezochte kleinood zich op het verboden eiland Lemuria be vindt. De prins beschikt over boven natuurlijke krachten én gebruikt voor het afluisteren van gesprekken een vliegend aapje, een van de vele kleine en grote monsters die het zoe ken gecompliceerd moeten maken. Door zijn magie brengt hij het boeg beeld van Sinbads schip, een vrouwe- figuur, tot leven, evenals een zes- armerig Shivabeeld, met wie Sinbad een moeilijk zwaardgevecht heeft. Er komt nog een éénogige centaur op draven en er is een veelheid aan hindernissen op te ruimen voor Sin bad het amulet compleet heeft en dan de beschikking over veel geld en macht krijgt. Ook nu weer komt Zeer recent nog nam het Werkteater deel aan het door Frans Lommerse van de Toneelschuur georganiseerde straat festival op de Grote Markt in Haarlem. En deze Amsterdamse „Koöperatieve Vereniging Het Werkteater” steekt ei genlijk een ietwat boven voornoemde groepen uit, omdat het haar maatschap pijvisie perfect weet te associëren met theater pur sang. Dat komt natuurlijk door de zeer getalenteerde acteurs en actrices die hiervan deel uitmaken, maar niet in de laatste plaats door hun strak ke discipline. Het Werkteater heeft op dit moment een zomerprogramma en brengt dit steeds drie dagen lang in acht verschillende steden, Maastricht, Almelo, Haarlem, Middelburg. Rotterdam. Turn hout en Amsterdam. Op de vraag hoe de produktieconstellatie er het volgend sei zoen uit zal zien vertelt Hans Man In ’t Veld: „We continueren het project „Mis daad”, dat in samenwerking met de Rotterdamse criminoloog professor G. P. Hoefnagels ontstond. Daarbij ook „Bril len Beugels” voor de kinderen en „Toestanden”. Dit project, waar we trou wens de Albert van Dalsumprijs voor kregen, handelt over psychiatrie, terwijl „Avondrood” de ouderdomsproblemen behelst. De realisatie dat je een stuk van je leven hebt geleefd en je er onaffe dingen in ontdekt. Het Werkteater kampt eigenlijk een beetje met het pro bleem continuïteit. Er zijn al zoveel aanvragen voor het volgend seizoen bin nen en het creëren van nieuwe dingen. Een zo’n nieuw element is bijvoorbeeld de eventuele verfilming van „Toestan den” door Thijs Chanbwski (Fabeltjes krant, Paulus de Boskabouter). Verder zijn we wel erg gelukkig,” HILVERSUM (ANP) De zaterdag avond was in het eerste kwartaal van dit jaar nog steeds de populairste televisie avond, ondanks het feit, dat maar een gering aantal van de populairste pro gramma’s op zaterdag werd uitgezonden. De zaterdagavond haalde een gemiddelde kijkdichtheid (voor de beide zenders sa men) van 53 percent. Ook op maandag en vrijdagavond werd veel gekeken: door gemiddeld 51 percent of wel 5.1 miljoen mensen van 12 jaar en ouder. De minste belangstelling bestond voor de televisieprogramma’s op de woensdag en donderdagavond. Toen bedroeg de gemiddelde kijkdichteid resp. 38 en 35 percent. Jaap van der Merwe: „De meeste mensen weten het niet, maar het Rey naert-verhaal is een en al politiek en het verhaal met een toegevoegde kalei- doscoop van liedjes vind je hier in terug. De regie heeft Eric Oosthoek (familie van Centrum-regisseur Peter Oosthoek) en elf acteurs en actrices doen er aan mee. Ikzelf zal trouwens naar alle waar schijnlijkheid met mijn eigen groep het door mij geschreven cabaret „Generale Repetitie van een Guerillastrijder” in oktober in de Brakke Grond in premiere brengen.” schrapingen en vaagheid. Kan snaaks verband politicus. Op de lijst van de 25 meest bekeken programma’s worden zestien plaatsen in genomen door afleveringen van „Me- rijntje Gijzens Jeugd” en „Een mens van goede wil”. De ranglijst wordt aange voerd door twee afleveringen uit de serie „Merijntje Gijzen” met elk een kijkdichtheid van 70 percent, wat neer komt op 7 miljoen kijkers. De voetbal wedstrijd AjaxAC Milan werd door 6,9 miljoen mensen gevolgd, terwijl 6,6 mil joen mensen de oudejaarsconference van Wim Kan zagen. Dit programma kreeg overigens wel de hoogste waardering: 88. onderweg een beeldschone slavin het reizend gezelschap completeren, maar veel meer dan verschrikt en van tijd tot tijd verliefd te kijken hoeft deze Margiana, gespeeld door de mooie Caroline Munro niet en dat is vol doende. Een film als „Sinbad” is minder het produkt van een regisseur dan van een producent en van een „truc”- man. Dat was in dit geval Ray Har- ryhausen die zijn opleiding kreeg in de animatie-afdeling van George Pal's „Puppetoons” en later ging sa menwerken met producent Schneer die nu technisch ingewikkelde films op zijn naam heeft staan. Beiden hebben dus hun lauweren verdiend met het épateer-werk, warop ook de ze „Sinbad” berust. Jean Girault die dan ook maar ver taald is door „Het (V)rijbewijs”, ver wikkelingen rond een jonge echtge noot die zijn rijbewijs niet weet te halen en daarover zijn vrouw en kinderen niet durft in te lichten. „Le Charme discret de la Bourgeoi sie” komt nog eens terug in De Uitkijk als de door D. Ouwendijk (De Linie) meest gewaardeerde film uit het seizoen ’73-’74. Victoria vertoont Orson Welles’ befaamde „Histoire Im mortelle” met Jeanne Moreau en laat dit bescheiden meesterwerk vooraf gaan door Bunuel’s „Simon of the Desert”, een voorbeeld van een per fect gecomponeerd kunstprogramma. In the Movies Truffaut’s „Jules et Jim” en in het kleine theater daar naast nog „Bof’ van Claude Faraldo. „The Last Detail” is (ook overdag) gebleven in Kriterion en Gordon Douglas „Men noemt mij Mr. Tibbs” met Sidney Pottier gaat in Alhambra 2. City I geeft een voorprmière op vrijdag en zaterdagnacht van „Les Valseuses”, regie Bernard Bïier, met o.a. Jeanne Moreau. Een en ander blijkt uit de resultaten van het continu programma-onderzoek televisie over het eerste kwartaal van 1974. TWEE FILMS waarover we al uit voerig hebben bericht, zijn deze week in Amsterdam in première gegaan: „The Sting” in Tuschinski en Nögge- rath, The Conversation” in Calypso. „The Sting”, zo zal men zich herinne ren is een amusante gangsterfilm van George Roy Hill die met Newman en Redford het succesvolle Buth Cassidy and the Sundance Kid” maakte wat voor een opgewekte western doorgaan. Waardoor Roy Hill met „The Sting” een succesformule her haalt door vijftig jaar verder te kij ken- „The Conversation”, winnaar van het festival van Cannes in dit jaar, is een meesterlijke studie door Francis Ford Coppola („The Godfather”) van Toneelgroep Proloog uit Eindhoven gaat vanuit een maatschappijkritische houding te werk met een duidelijke marxistische visie. Ze speelt voorname lijk voor werkende jongeren en scholen. Een wat kortere versie van „Neus en Ko op zoek naar het verzwegen nieuws” staat op stapel. Hierin zijn twee kinde ren op rondreis door Nederland en zij vragen zich af waarom op school de wereld zoveel mooier afgespiegeld wordt dan hij in werkelijkheid is. Arbeid” en respectievelijk voor schoolgaande jeugd. In het Theater aan de Haven in Sche- Dankbaar incasseerde hij trouwens de afgelopen maand als een emotionele van „de cup en de coup”, waardoor hem handenvol nieuwe bouwstenen werden aangereikt, die allemaal een plaatsje vonden. Voor de pauze lag het tempo in zijn ongeëvenaarde, bijna muzikale timing nog wat aan de lage kant, maar daarna hervond hij weer het elan, zoals de meester van het woord dat in zijn beste momenten demonstreert. Formeel is het een éénmansprogramma dat Kan nu weer drie dagen per week in Den Haag brengt, maar Corry Vonk staat hem toch weer trouw ter zijde; Ru van Veen is als muzikaal begeleider een niet te missen steun. Frans Rühl hiep be kwaam als interviewer. Een duidelijk meer esthetisch karakter had „Macbett” van de Frans-Roemeense auteur Eugène Ionesco, naar het ko ningsdrama „Macbeth” van William Shakespeare. Het eerder genoemde spel „Kisten” en „Macbeth” zullen het vol gend seizoen worden doorgespeeld. Dat betekent ook dat er twee stukken van Ionesco op het repertoire komen te staan. Ionesco bezocht namelijk het af gelopen seizoen een voorstelling van zijn creatie en vond daarbij zijn spel zo goed overkomen, dat hij besloot speciaal voor De Appel een nieuw werk te schrijven. Was er dit seizoen onder andere solo- toneel van The Family, Appel speelt in de persoon van Carol Linssen „Onder het Melkwoud” van Dylan Thomas. Gespan nen verwachtingen gaan ook uit naar Eric Vos’ bewerking van Molière’s „Don Juan”. Het dient vermeld, de Haagse Comedie zal onder regie van Joris Diels hetzelfde stuk uitbrengen en het wordt daarom des te interessanter. lachen tot en met om het rooie kabinet, maar ook internatio naal bleef Kan ruim twee uur lang de grote mannen van deze aarde kritisch volgen, zoals Nixon bijvoorbeeld, „de eni- Verder nog de „Revue der verande ring” (begrippen als imeprialisme, gast arbeiders en de school-werkrelatie ko men hier aan de orde), „Maak van je hand een vuist” (discussieprogramma over het leger in zijn totaliteit). Speciaal voor de werkende jongeren is er „Wat doe je hier onder je werktijd” en „Waarom verdedig je onze eisen niet man!” Behalve hoe word ik wijzer van het onderwijs”, voor onderwijzend per- De dichter Ben Bos debuteert als to neelschrijver met „Scholier.” Het thema behelst de jonge mens op weg naar de toekomst voorbij het jaar 1980 en die in staat wprdt gesteld de maatschappij en zichzelf ter discussie te stellen. Vanuit dezelfde links-politieke stelling is ..Wachtkamer” van Hans Hermans. Dan zijn er nog de projecten „Revu van de „Discipline moet er zijn”, werkende- Zo was dat het geval bij The Family, opgericht na het zo spektakelvolle se- riestuk (ook de film werd een groot suc ces) met de gelijkluidende titel. Lode- wijk de Boer, oprichter van The Family en schrijver van het stuk maakte ook „Family in Heaven”, dat zijn voorloper niet evenaarde. Dimitri Frenkel Franks „As You Lijk It”, geïnspireerd op de cineacfilm het spel houdt maar niet op, werd een regelrechte flop. Dit in tegen stelling tot de eenakters „Krupps Laatste Band” en „Niet Ik” van de Franse Ier Samuel Beckett. Ze werden gespeeld door Gees Linnebank. Onder het brede begrip volkstoneel - wat The Family immers voorstaat - valt zeker de niet van vernieuwende elementen warse Bec kett. In het nieuwe toneelseizoen zijn stukken te verwachten van Hugo Claus, Cees Nooteboom en Harry Mulisch. een beroeps-afluisteraar (Gene Hack man) die het systeem van „bugging” tot een perfect zij het immoreel handwerk heeft opgevoerd, maar tenslotte slachtoffer wordt van zijn eigen beroep. Een verdere verrassing deze week is te vinden in het Rembrandtplein Theater dat de Joodse musical „KaLa- blan” op het programma heeft geno men. Bij voorbaat vreest men dan bij een dergelijke onervaren filmindus trie dat er wel te hoog gegrepen zal zijn, maar „Kazablan” ziet er goed uit, heeft als achtergrond een af- braakwijk van Jaffa, waar zich een West Side Story-achtig intrige ech ter zonder dramatische afloop, ont wikkelt. Er wordt met veel ironische humor en zelfspot en van een grote onbevangenheid, maakt een vitale en meeslepende indruk, waardoor men nieuwsgierig raakt naar andere voor beelden uit de Israëlische produktie. In City nog „Le permis de condui- re”, een zouteloze Franse klucht van De sociaal-kritische toneelschrijver Bertolt Brecht schreef lang geleden het stuk „Baal”. Een groep acteurs en actri ces vernoemde zich hiernaar en Toneel groep Baal was geboren. De groep bracht tevens „Baal” als eersteling, waarmee vriend en vijand werden ver rast. Hoe „Joko zijn Verjaardag Vierde" (naar Joko’s Verjaardag van Roland To- por) werd een minder uit de verf geko men vervolg op „Baal”. Momenteel wor den er ideeën uitgewerkt in samenwer king met de jazz-musicus en componist Willem Breuker over eêri operette-achtig geheel ter gelegenheid van het 700-jarig bestaan van de stad Amsterdam. De „Rit over het Bodenmeer” van de Duitser Peter Handke wordt gebracht onder re gie van dezelfde Leonard Frank.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 9