men" spannende politieke detective: „All the president's Huis en de geluidsbanden Het Witte CITATEN 99 lijf i Rijk Broodnijd Harde tijden Klok in krant Kijk uit rl I (Van een speciale medewerker) De publieke belangstelling voor de Watergate-affaire begint te verslappen. De zaak sleept zich eindeloos voort en het juri dische kluwen is bijna onontwarbaar. Maar onlangs is na ruim twee jaar „Watergate” het boek „All the president’s men” ge publiceerd. Dit werk, van de twee Washington-Postverslag- gevers Carl Bernstein en Bob Woodward, die indertijd de schan dalen aan het rollen hebben gebracht, is een verademing en vooral een soort richtingwijzer in de door zijn ontelbare details en vertakkingen bijna niet meer te volgen affaire. Het is boeiende lectuur, ideaal als handleiding te gebruiken nu de „loodgieters” (de Witte-Huisdetectives die nieuwslekken moeten nagaan en Nixons tegenstanders dwars moesten zitten) en Nixons naaste adviseurs, zoals Haldeman en Ehrlichman, moeten terechtstaan. En vooral nu de juridische commissie van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden haar onderzoek heeft afgesloten. „All the president’s men” is een even ongelooflijke als span nende politieke detective, die echter, zoals het rechterlijk team van John Sirica heeft uitgewezen, helaas op waarheid berust. Het is het bizarre relaas van twee verslaggevers die door hun doorzettingsvermogen en vakbekwaamheid het hoogste principe van de journalistiek dienden: het zoeken naar de waarheid. Hun speurzin leidde tot de ontmanteling van de omvangrijkste politieke corruptie uit de geschiedenis van de Verenigde Staten. Het is het stap-voor-stap-relaas van Woodwards en Bernsteins ontdekkingen van de samenzweringen, omkoperijen en vuil spuiterij van de Nixon-staf. Het zet precies de talloze vuile trucs op een rijtje, waarmee assistenten van Nixon, en waarschijnlijk ook de president zelf, de Amerikanen hebben misleid. i Zijn waarde ontleent „All the president’s men” niet alleen aan het feitenrelaas, maar vooral ook aan de verslagen over de werkwijze van de Washington Post. Je zou het daarom best een journalistiek handboek kunnen noemen. t J af, 1973: Watergate-loodgieter 23 maart: 1974: Mes in de Washington Post Nixon We Watergate Wie-is-wie op pagina 3 van ERBIJ te de Volgende maand brengt de Am- Korte geschiedenis van het Water gate-schandaal: 17 mei: Openbare hoorzittingen Er- vin-commissie. McCord doet mededelingen aan rech ter Sirica (hij heeft meineed gepleegd' en zegt dat meer Witte Huis-mede- werkers bij Watergate zijn betrok ken). Daarmee was de schandvlek van Watergate doorgedrongen tot in het Witte Huis. Een paar dagen later schreven de twee verslagge vers een verhaal over Nixons per soonlijke advocaat Herbert Kalm- bach (veroordeeld: 6 tot 18 maan den), die de controle had over een zogenaamd geheim spionagefonds van de Republikeinse Partij. 1 november: Leon Jaworski opvol ger van Cox als nieuwe Watergate- aanklager. 15 januari: Technici zeggen dat het onverstaanbare „gat” in een van de geluidsbanden niet is ontstaan zoals Nixons secretaresse heeft verklaard. 29 april: Nixon zal eigen versie van geluidsbanden openbaar maken. 20 oktober: Nixon ontslaat Cox (die alle mogelijke moeite bleef doen de Witte Huis-banden te horen te krij gen); minister van Justitie Richard son treedt af uit protest. 23 oktober: Nixon zal banden aan rechter Sirica leveren, twee banden blijken zoek te zijn. 21 november: „Gat” van 18 minu ten in een van de banden ontdekt. 18 april: Mitchell en Stans vrijge sproken in Veseo-zaak. 18 mei: Archibald Cox wordt speci ale Watergate-aanklager, Tijdens een geheime ontmoeting met „Deep Throat”, ergens in een afgelegen chauffeurscafé in Wash ington, vertelt de geheime infor- 28 juni: Proces tegen Ehrlichman en drie andere Witte Huis-„loodgie- eerste de „Pentagon Papers” had gepubliceerd, dwong de krant er toe de affaire tot op de bodem uit te zoeken. het Huis van Afgevaardigden begint openbaar debat over afzetting (im peachment) van de president. Het Huis kan bij gewone meerderheid aanbe veling tot impeachment doen aan de Senaat, die met 2/3 van het aantal stemmen Nixon kan afzetten als pre sident van de Verenigde Staten. Twee maanden later, Nixon: „Het Witte Huis heeft niet* te maken gehad met dit bizarre incident Eerste reactie van Nixon op Watergate: een derderangs in braak. 20 maart ’73, Nixon: „Ik heb niets te verbergen, Het Witte Huis heeft niets te verbergen, ïk herhaal, we hebben niets te verbergen.” Augustus ’73, Nixon: „Ik zal niet aftreden. Ik heb nog drie ënhalf jaar”. November ’73, Nixon: „Ik ben geen boef. Ik heb alles wat ik bezit zelf verdiend.” (na openen van zijn privékasboeken). stopt, om je later te kunnen „pak ken”, en wees een beetje terug houdend in wat je tegenover an deren zegt over Nixon en de rege ring.” Voor het geval „Deep Throat” zelf met Woodward wilde praten, werd er een andere procedure ge volgd. Deep Throat tekende dan een klok met daarin aangegeven de tijd van de ontmoeting onder aan pagina 20 van Woodwards exemplaar van de New York Ti mes. De krant lag iedere ochtend voor zeven uur in de bus, en Woodward weet nu nog steeds niet hoe „Deep Throat” die krant iede re keer te pakken kreeg. ters” inzake inbraak bij psychiater van Daniel Ellsberg (Pentagon-pa pers). Het viertal wordt 12 juli schul dig bevonden. 13 juli: Eindrapport commissie-Er- vin. 24 juli: Juridische commissie van Mei-juli: Rechter Sirica wil banden zelf horen, Nixon in beroep, kwestie komt bij Hooggerechtshof dat Nixon gelast 64' opgenomen gesprekken over te dragen. Bradlee adviseerde het tweetal: „Pas op met wie je praat, met wie je omgaat, wees voorzichtig met de telefoon, bewaar je ontvangst bewijzen van de inkomstenbelas ting, kjjk uit dat niemand verdo vende middelen in je huis ver- Een van de best bewaarde ge heimen van Watergate is nog steeds de identiteit van de man die Woodward op het goede spoor zet te naar de onthullingen van de schandalen. Deze man wist wat er omging in zowel toet Witte Huis als bij het comité voor de herver kiezing van de president (Deze club was bij vele Watergate-sa- menzweringen betrokken). Alleen Woodward weet wie het is. 7 februari: De Amerikaanse Senaat stelt een commissie van onderzoek in om het Watergate-schandaal te ont rafelen nadat een week tevoren de „loodgieters” van het Witte Huis zijn veroordeeld. Op de zaterdagochtend na inbraak in het hoofdkwartier van de Democraten in het chique Wa- tergate-gebouw, kregen Bernstein en Woodward de opdracht de zaak' verder uit te zoeken. De een gun de de ander de eer van het goede verhaal niet en probeerde nog meer informaties los te krijgen. Dat leidde tot de eerste onthullin gen over de financiering van de inbraak met geld van het comité voor de herverkiezing van presi dent Nixon. Maar ook de kregeligheid van de hoofdredactie van de Washing ton Post over het feit dat de New York Times een jaar ervoor als 22 mei ’73, Nixon: „Ik ben onschuldig.” Als Woodward „Deep Throat” dringend nodig had, verplaatste hij een bloempot met een rode vlag, die altijd op het balkon van zijn flat stond, helemaal naar het uit einde. Dat was het afgesproken teken voor hun ontmoetingen om twee uur ’s nachts in een onder grondse garage ergens in Washing ton. Om mogelijke achtervolgers van zich af te schudden, wisselde Woodward onderweg van taxi’s. 16 juli: Voormalige Witte Huis- medewerker Butterfield vertelt Se naatscommissie dat gesprekken in het Witte Huis werden afgeluisterd en op de band werden opgenomen. Cox wil wel eens naar die banden luisteren, Nixon weigert. In „Alle the president’s men” citeren ze hem: „Dit is het ge meenste spel dat er ooit in deze stad gespeeld is. We moeten alle maal erg voorzichtig zijn, zowel binnen als buiten. Ik wil niets over jullie persoonlijk leven we ten, dat is jullie zaak. Maar als jullie iets doen wat je niet wilt weten: stop er dan mee.” Een aantal citaten naar aan leiding van het Watergate- schandaal: Het Witte Huis ontkent alle be schuldigingen en er breken harde tijden voor de Washington Post aan. De krant moet oppassen. Bernstein en Woodward krijgen een vaderlijk advies van hoofdre dacteur Benjamin C. Bradlee. Oktober ’73, Julie Nixon: „Mijn vader speelt vaak mid den in de nacht romantische wijsjes op de piano.” Oktober ’72, Nixon: „Beledi gingen, laster, onverantwoorde lijk geklets van journalisten.” Oktober ’72, voorzitter her- verkiezingscomité, MacGregor: „De Washington Post heeft met kwade opzet geprobeerd een di rect verband te leggen tussen het Witte Huis en Watergate.” Vier maanden na de inbraak in het Watergategebouw drukte de Washington Post het verhaal van Bernstein en Woodward af waarin Dwight Chapin, secretaris op het Witte Huis, (veroordeeld tot een straf van 10 tot 30 maanden) er van werd beschuldigd Donald Se- gretti (nu in de gevangenis) te hebben gecontracteerd voor het uitvoeren van „smerige trucjes” tegen kandidaten van de Demo cratische Partij. Januari ’74, Nixon: „Eén jaar Watergate is voldoende, gaan weer aan het werk.” Het oprollen van de Watergate affaire is, behalve aan de vakbe kwaamheid van de twee Washing ton Post verslaggevers, ook danken aan hun „broodnijd”. November ’73, Ziegler: „De uitspraak van de president dat hij zijn taak, zo lang hij daar lichamelijk toe in staat is, zal verrichten, kan maar op één manier worden uitgelegd.” 10 augustus: Agnew treedt schuldig aan belastingontduiking. Watergate heeft Bernstein en Woodward, die hun aanvankelij ke jaloezie omzetten in vriend schap, geen windeieren gelegd. Be gin 1973 kregen ze van de uitge versmaatschappij Simon en Schus ter al een voorschot van 55.000 dollar voor hun verslag in boek vorm van het schandaal. Acteur Robert Redford kocht voor 450.000 dollar de filmrechten van het boek. Bovendien hebben Wood ward en Bernstein (het onafschei delijke duo wordt door collega’s „Woodstein” genoemd) van het blad „Playboy” een cheque van 25.000 dollar gekregen in ruil voor de publikatie van uittreksels uit hun boek. En kort geleden kwam de laatste grote financiële surpri se: het aanbod van Warner Paper back om „All the president’s men” in pocketvorm uit te geven. De Washington Post kreeg vorig jaar de Pulitzer-prijs voor de journalistiek vanwege de uitste kende verslaggeving over de Wa- tergate-affaire. En inmiddels staan „Woodstein” al hoog op de lijst van de tien best verkochte boeken in de Verenigde Staten. mant de Post-verslaggever hoe Nixon buiten zijn zinnen van woe de was over het toenemend aantal Watergate-schandalen in de Wash ington Post. Woodward citeert „Deep Throat” in „All the president’s men”: „Op een bijeenkomst zei Nixon dat het geld dat nog over is van de cam pagne, zo’n vijf miljoen dollar, best gebruikt kan worden om het mes in de Washington Post te zetten. Hij (Nixon) vindt dat de nieuwsmedia te ver zijn gegaan en dat moet gestopt worden. Volgens „Deep Throat” zal het niet lukken. „Ze weten dat ze het ware verhaal niet tegen kunnen houden. Dat is Juni ’73, Nixons dochter Ju lie: „Mijn vader vindt in deze ogenblikken van beproeving steun in zijn geloof.” 10 mei: Ex-minister van Justitie Mitchell en ex-minister van Handel Stans in staat van beschuldiging ge steld inzake tegenwerking van een regeringsonderzoek naar van fraude verdachte IOS-oplichter Robert Ves- co, die geld voor Nixons herverkie- zingscampagne heeft gegeven. 30 april: Nixon ontslaat medewer ker John Dean, de presidentiële advi seur, die al heeft geweigerd „zonde bok” te willen zijn. Chef-staf van het Witte Huis Bo’ Haldeman en eerste adviseur John Ehrlichman treden af, evenals minister van Justitie Richard Kleindienst. het waarom ze zo radeloos zijn. Maar pas op jullie zelf en op die krant van jullie,” waarschuwde hij. „Ieders leven is in gevaar”. Januari ’74, Nixon: „Het af gelopen jaar is geen erg ge makkelijk jaar geweest voor mij en mijn gezin.” 3 april: President moet meer dan 1 miljoen gulden aan „achterstallige” belasting betalen. 1972: 17 juni: arrestatie van vjjf mannen in het hoofdkwartier van de Demo cratische Partij in Washington, geves tigd in het enorme Watergate-ge- bouw. Januari ’74, vice-president Ford: „De president heeft me zelf verteld, dat hij onschuldig is.” sterdamse Uitgeversmaatschappij Contact „All the president’s men” in vertaling op de Nederlandse markt. Diverse uitgaven zijn hier al in de boekwinkels te koop, onder andere van Quartet Books Ltd. Het Amerikaanse weekblad Newsweek kwam in juli 1973 met deze voortreffelijke afbeelding op de omslag van het Witte Huis met de geluidsbanden. Juli ’74, Ziegler: „Het is een moeilijke tijd voor de presi dent, maar hij kan het goed aan.” Augustus ’73, Mitchells vrouw Martha: „Nixon weet van de hele godvergeten zaak af.” Aanvankelijk spraken „Deep Throat” en Woodward alleen over de telefoon met elkaar, maar toen de spanningen rond Watergate te groot werden en „Deep Throat” bang was dat zijn telefoon werd afgetapt, moesten ze op een ande re manier met elkaar in contact «ien te komen. En wat ze erop <«Sen, zou je je alleen in een «pionagefilm kunnen voorstellen. 15 september: Twee voormalige medewerkers van het Witte Huis, Ho ward Hunt en Gordon Liddy aange klaagd wegens samenzwering inzake dé Watergate-inbraak. Februari ’74, Nixon: „Er is een tijd om bedeesd te zijn en een tijd om verzoenend te we zen. Er is een tijd om terug te trekken en een tijd om te vechten. Ik zal nu mijn tanden laten zien.” Hij mocht zijn geheimzinnige bron nooit citeren. Zelfs niet als „een ingewijde” of als „kringen rond het Witte Huis”, of met an dere van dergelijke omschrijvin gen. In de terminologie van de Amerikaanse kranten heet zo ie mand „deep background”. Op de Post werd de geheimzinnige man al gauw „Deep Throat” genoemd, naar een gelijknamige en in die tijd veel bekeken pornografische film. Carl Bernstein (links) en Robbert Woodward, tezamen het duo Wood stein van de „Washington Post”, die het Watergateschandaal uit plozen en er mee beloond werden met de Pulitzerprys, een hoge Amerikaanse personderscheiding. 30 april ’73, Nixon: „Ik aan vaard verantwoordelijkheid. Ik beloof u dat ik alles waartoe ik bij machte ben zal doen om te verzekeren dat de schuldigen voor de rechter worden ge bracht.” ;~'t □i

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 15