Landbouwschap: EEG-prijzen moeten vier percent omhoog Eindhovenaar Weer felle strijd op Cyprus doodgeschoten Twee doden bij brand op Britse voetbalsupporters molesteren Rotterdammers Watergate Feisal schenkt Egypte één miljard dollar /paarbank Golf Volkstuin Zweeds schip GSpaardeposito’s 1*1 Q/ totLl/o Het woord is aan waarin opgenomen de ken nemer courant en het dagblad voor ijmuiden SOMBERE CONCLUSIES OVER AGRARISCHE INKOMENS De zon breekt door Droog met zon Frelimo: „Portugezen gemakkelijk, één adres voor al uw geldzaken AGENDA p*":™ 6 v.d. Voor en bakt 't Gigantisch veld met titanium ontdekt mart nadadand geven zich over” *t is altijd de moeite waard om even te kijken bij: Interieur tlawgue zo apart VI VI TOAST VAN OLIVIER EN PANOV imiiiiiiimiiiiimimiimiiiiiiiiiiiiiiiiv BERENDSEN B.V. FA. HARTOG BOERENKROP 2 3 3 6 6 6 7 7 9 11, 13 Sport I Strips Economie Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, Kastje kijken Radio en televisie Achtergrond Plaatselijk nieuws 4, 5, Kerkdiensten Deze krant bestaat uit achtentwintig pagina’s waarin opgenomen acht pagina’s Erbij ZATERDAG 3 AUGUSTUS 1974 64e jaargang nummer 229 Verwachting van het KNMI geldig tot vanavond: Plaatwerkerij en Spuiterij M.L. Tectyleerstation EDISONSTRAAT 4 Telefoon 1 55 44 IJmuiden E. H. C. O. b.v. Puin- en vuilafvoer per container TELEFOON 310561 -323488 b.g.g. tel. 322031 LAPITHOS (UPI, AFP en AP) Turkse militairen hebben gisteren in het noorden van Cyprus patrouil les van de Verenigde Naties bescho-- ten, terwijl Turkse, Griekse en Brit se officieren op het VN-hoofdkwar- tier in Nicosia zich om de tafel schaarden om de bestandslinies vast te stellen ter uitvoering van het in Genève bereikte akkoord. De be sprekingen begonnen acht uur later dan was afgesproken. Op de meeste plaatsen droog met zonnige perioden, vooral aan zee. Weinig wind, maar in de middag aan de kust matige wind van zee. Maxi ma omstreeks 21 graden. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, Ijmuiden Telefoon administratie 15437 en 16450 Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel. 10709 Postgiro 273107 Postbus 18 Klachten bezorging 18.30-19.00 uur tel. 10519 - - Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll VOOR VERHUIZINGEN IN HET BINNENLAND EN NAAR HET BUITENLAND - IJmuider Courant James Barrie: Ik ben een tweede-elftal-iemand. Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. 1. n z. Turken schieten >0 op VN-soldaten twee divisies ADVERTENTIES vraag vrijblijvend inlichtingen bij AAN HET STRAND Gisteren braken vuurgevechten uit ten westen van Kyrenia. Turkse infanteris ten trokken onder dekking van tanks het dorp Agridhaki, ten zuiden van La- pithos, binnen, waar al twee dagen felle strijd wordt geleverd. Britse VN-militairen, die de Turkse opmars gadesloegen, verklaarden dat zij door de Turken onder vuur waren geno men. Ze hadden het echter niet beant woord. In de groenteteelt onder glas steeg in 1973 het arbeidsinkomen, terwijl het in Feisal zou voorts Egypte een renteloze lening van een half miljard dollar toe staan. Een woordvoerder van het Frelimo in Dar Es Salaam (Tanzania) verklaarde dat de militairen zich overgaven toen het Frelimo een aanvalo p het Portugese garnizoen ondernam. De woordvoerder zei dat de Portugezen zich overgaven nadat het eerste schot was gevallen. daalde. bij de Het herinnert eraan, dat dit voorjaar in Brussel een prijsverhoging van ge middeld 8,5 percent uit de bus kwam, terwijl de EEG-landbouworganisatie Co- pa 12,5 percent gevraagd had, een wens waar ook het Landbouwschap zich ach ter had gesteld. De beroemde Britse acteur Sir Laurence Olivier en de onlangs uit Rusland uitgeweken balletdanser Valery Panov drinken elkaar toe ten huize van de Israëlische ambassadeur in Londen, waar zij elkaar gisteren ontmoetten. Zoals bekend is, protesteren de boeren thans op grote schaal tegen hun slechte positie. „Naar mijn mening zullen de betrok ken boeren en tuinders nu onmiddellijk moeten stoppen met acties die inmiddels hun nut hebben gehad, maar die bij het niet-agrarisch publiek inmiddels duide lijk weerstanden beginnen op te roepen”, aldus de heer F. A. M. Wilbers, directeur van de Stichting Public Relations Land en Tuinbouw. Zowel de dader als de binnendringers zijn gearresteerd. Beijnesw., Haarlem, tel. 321314 en 321805 Wij zijn gespecialiseerd in verhuizingen door geheel Europa o.a. ook Engeland. DAR ES SALAAM (AP). Het be- vrijdingsfront Frelimo voor Mozambique heeft gisteren bekend gemaakt dat 132 Portugese soldaten zich in de provincie Cabo Delgado aan de vrijheidsstrijders hebben overgegeven. Hoge druk, ook morgen dicht by ons land met veel zon. Zwakke, veranderlijke wind. In de middag rond 20 graden, zee water 17 graden. Vooruitzichten: De militaire situatie ten westen van Kyrenia blijft verward. Volgens Grieks- Cyprische zegslieden proberen de Tur ken zich meester te maken van de plaats Larnac, op ongeveer vijf kilome ter ten zuidwesten van Lapithos. Zij ontmoetten daarbij tegenstand van de Grieks-Cyprische Nationale Garde. van der Mije, H. P. Stuurman Abonnement - bij vooruitbetaling - f 10,90 p. mnd., f 31,35 p. kwartaal (p. post f 36,—p. jaar f 123,20, (p. post f 141Losse nummers 50 ct. De gewonden zijn per helikopter over gebracht naar ziekenhuizen in West- Duitsland. Het schip, waarop alleen nog de kapitein en de eerste stuurman zijn achtergebleven, zou naar Delfzijl worden gesleept. Turkije is van plan de commando- en parachutebrigades, die bij de invasie op het eiland de spits afbeten, terug te trekken. Dit is gisteren uit militaire broh in Ankara vernomen. doende gestegen om de inflatie te kunnen opvangen. Gemengde bedrijven met veel verede ling in de zandgebieden hadden een nominale inkomensstijging. Op de grote re bedrijven was die wel, op de kleinere niet voldoende om de reële koopkracht van het voorgaande jaar te handhaven. Men is begonnen de Turkse Cyprioten die tijdens de Turkse invasie in het voetbalstadion van Limassol waren op gesloten naar schoolgebouwen in de stad over te brengen. Deze zijn ingericht om de ongeveer 1800 gevangenen onderdak te bieden. De Turkse Cyprioten in het overwegend door Grieken bewoonde Li massol hadden zich op aandringen van de Trukse autoriteiten zonder verzet aan de Nationale Garde overgegeven. De schietpartij deed zich voor toen het slachtoffer samen met drie vrienden in de kamer van verdachte binnendrong. Het viertal wilde naar alle waarschijn lijkheid wraak nemen in verband met een slepende ruzie die was ontstaan tijdens een vakantie in Frankrijk. De verdachte is in het verleden onder meer veroordeeld voor een bankoverval in Eindhoven. Volgens de Eindhovense po litie had de man nog steeds een onge zonde belangstelling voor banken. Na zes weken eindelijk wat meer zomers strandweer, waarbij na zondag waarschijnlijk iets war mere lucht. DEN HAAG. Op de weidebedrijven en op de gemengde bedrijven zonder veel veredeling (varkens- en pluimvee houderij en dergelijke) is in 1973-1974 de reële achteruitgang van het arbeidsinko men van de agrarische ondernemers enorm geweest. Bij een nominale daling ten opzichte van het vorige jaar kwam namelijk nog de invloed van de grote inflatie. BRASILIA (Reuter). Braziliaanse technici hebben in de staat Mato Grosso, in het westen van het land, een groot veld titanium ontdekt dat zij als één van de grootste ter wereld beschouwen. CAIRO (AFP). Koning Feisal van Saoedi-Arabië heeft besloten Egypte één miljard dollars te schenken. Dit meldde gisteren het Egyptische blad „Akhbar El Yom”. Volgens het bfad zal de schenking in twee termijnen worden gedaan. De EEG-landbouwprijzen voor 1974- '75 moeten, mede gezien het aanhoudend hoge kostenniveau, met gemiddeld onge veer vier percent verhoogd worden. Die wens uit het dagelijks bestuur van het De economische afdeling van het Landbouwschap is, met gebruikmaking Als de zon eenmaal volop doorbreekt, verjaagt zij ook de wolkenmassa’s die nog zijn overgebleven. Dit is geen weer bericht, maar een enigszins figuurlijk uitgevallen beeld van wat zich in poli tiek opzicht in de wereld bezig is te voltrekken. De zon van de democratie is niet alleen doorgebroken in Portugal en Griekenland, maar ook in de Verenigde Staten. En die nieuwe, verwarmende sfeer van rechtsherstel tast ook de don kere wolken aan die niet direct het doelwit van de zonnestraling waren: nu schoon schip gemaakt wordt in het Wit te Huis, komt ook een einde aan kwalij ke nevenpraktijken van een corrupte regering, zoals de bemoeiingen van de CIA (geheime dienst) met de gang van zaken in andere landen, waar tirannen op tronen werden geholpen omdat de vrijheid niet paste in de plannen van Buitenlandse Zaken te Washington. Kwalijke praktijken, die het vertrouwen in de V.S. hebben ondermijnd en een anti-Amerikanisme hebben geschapen dat in zijn algemeenheid onrecht deed aan de Amerikanen. De zuivering van de politieke hemel boven Europa en de Nieuwe Wereld heeft nog allerminst geleid tot een wol- kenloos blauw. Maar men mag verwach ten dat het goede zich vermenigvuldigt, evenzeer als het kwade pleegt te escaleren. Het is een typisch, bijna mys tiek verschijnsel dat onze tijd zich steeds meer gaat kenmerken als een tijd van reveille der individuele vrijheid. Het is een gewaarwording die inderdaad zeer sterk lijkt op een doorbrekende zomer zon na een zwaarbezwangerde, sombere periode. Het Watergate-schandaal in Was hington is een soort politieke Pey ton Place geworden. Deze maand volgen twee belangrijke episodes: het impeachment-debat in het Huis van Afgevaardigden en een nieuw proces. Wie niet alle afleveringen heeft gevolgd vindt op pagina 1 en 2 van ERBIJ een korte samenvat ting van het voorafgaande, de rol verdeling en een bespreking van het boek „All the presidents men” van de Watergate-speurders Bernstein en Woodward. EINDHOVEN (ANP). Gisteravond heeft een 27-jarige inwoner van Eindho ven de 31-jarige Evert Jan Kleuver uit Hoogland doodgeschoten. Op de banen van de Hilversumse Golfclub wordt van 8 tot en met 11 augustus het open internationale kampioenschap van Nederland gehou den. De toeschouwers zullen elkaar voor dit evenement niet verdringen, want golf spreekt de massa in Neder land beslist niet aan. Bert Brevoord kwam tot de ontdekking dat de golf- sport wel degelijk van zijn elite- etiket af wil. De Tilburgse socioloog Frans Zantkuijl vindt dat de overheid veel meer moet gaan doen voor de volks- tuinders, die nu nog te vaak met een kluitje in het riet worden ge stuurd. „Het is een unieke vorm van openluchtrecreatie met een hoog sociaal rendement” zei de on derzoeker tegen Rolf Stallinga. van cijfers van het Landbouw-econo- misch Instituut, tot deze en nog veel meer sombere conclusies gekomen aan gaande het agrarisch inkomen in het afgelopen jaar 1973-74 en in het lopende jaar 1974-75. Aanzienlijk is in het afgelopen jaar ook de reële inkomensachteruitgang ge weest op de akkerbouwbedrijven in het zuidwestelijk zeekleigebied en in de droogmakerijen. In de andere gebieden zijn de inkomens op de akkerbouwbe drijven nominaal niet of nauwelijks vol- Deze brigades zouden, aldus de berich ten, door anderen worden vervangen, waarschijnlijk door eenheden van de 39ste divisie in zuidelijk Turkije. Wan neer deze aflossing, waarbij 6000 man schappen betrokken zijn, plaatsvindt is nog niet bekend. De plannen voor de aflossing wijzen erop dat Turkije de op Cyprus verover de posities wil vasthouden. Naar Wordt geschat heeft Turkije nu twee divisies (30.000 man) op Cyprus. Titanium is een metaal dat wordt gebruikt bij het vervaardigen van raket ten, supersonische vliegtuigen en ruimte vaartuigen. ROTTERDAM (ANP). De Rotter damse politie heeft gisteravond vier sup porters van de Engelse voetbalclub Chelsea gearresteerd nadat deze in een restaurant op het Zuidplein in de Maas stad ernstige moeilijkheden hadden ver oorzaakt. De volgens de politie zwaar be schonken Britten, bekogelden in het res taurant andere bezoekers met drank en etenswaren en molesteerden vervolgens buiten een 69-jarige Rotterdammer zo ernstig, dat hij in een ziekenhuis moest worden opgenomen. Een legertje politie mannen moest eraan te pas komen om de vier Britten in de kraag te grijpen en ze over te brengen naar het bureau. GLÜCKSBURG (AP). Bij een brand gisteren op het Zweedse vracht schip „Eos” zijn twee bemanningsleden om het leven gekomen en drie ernstig gewond. Aangenomen wordt dat het tweetal in de machinekamer was toen het vuur ontstond. Het schip was met hout en papier geladen. De rest van de bemanning heeft zich met reddingsboten in veiligheid gesteld. kennemerlaan 38 Ijmuiden, tel.-13781 Het viertal drong de woning binnen en forceerde de deur van de kamer waarin verdachte zich bevond. Deze vuurde daarop met een revolver meer malen op de binnendringende mannen waarbij het slachtoffer in de hartstreek werd getroffen. De kogel ging dwars door hem heen. Landbouwschap is een opsomming van grotendeels reeds eerder geuite wensen, opgesteld voor de woensdag te houden extra-bestuursvergadering van het schap. De Engelse voetbalsupporters waren gistermorgen in Hoek van Holland aan gekomen om hun club vanavond in het stadion van Feyenoord aan te moedigen tijdens de vriendschappelijke wedstrijd FeyenoordChelsea. Volgens de politie deed het incident van gisteravond een beetje denken aan de moeilijkheden die zich eind mei in de Maasstad hebben voorgedaan, toen beschonken Totten- ham-supporters voor en na de wedstrijd tegen Feyenoord om de UEFA-Cup voor wild-west tonelen zorgden. Er zijn gisteren enkele honderden Chelsea-supporters in Rotterdam aange komen voor de wedstrijd van vanavond. de bloementeelt onder glas Eveneens was er een daling bloembollen- en fruitteeltbedrijven. In de vollegrondstuinbouw en de boomteelt, stegen de inkomens nominaal, maar vol doende om de koopkracht in stand te houden.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 1