I Oranje kampioen van B-elftallen Golvers willen echt we! van rijke image af bv a lino ng nc door Bert Breevoort Mentaliteit Overdreven ik is halooi ZATERDAG 1974 25 3 AUGUSTUS 1 □ed. 3» Ook zes Beste B’team z o» - JJ| (Cruyff, Op de banen van de Hilversumse Golfclub wordt van 8 tot en met 11 augustus het open internationale golfkampioenschap van Nederland afgewerkt. Het evenement is met 114.000 aan prijzengeld gedoteerd, een bedrag waarop de echte wereldtop (zoals de fameuze Amerikaan Jack Nicklaus) niet afkomt. De bezetting in Hilversum is desondanks van alleszins aanvaard baar kaliber, met als trekpleister de Engelsman-van-Nederlandse afkomst, Peter Oosterhuis. Op deze pagina mijmeren de heer L. Poldervaart van de Nederlandse Golf Federatie en Peter Ackerley, winnaar van het open Nederlands kampioenschap, over de tak van sport, die in Nederland nog altijd als zeer exclu sief te boek staat. Handicap Terecht of niet terecht, in Nederland heeft de golf sport nog altijd het image van een sportieve bezigheid die alleen is weg gelegd voor de beter gesitueerden. Een elitesport, met andere woorden. Golf deelt dat lot met bijvoorbeeld cricket en, zij het in aanzienlijk mindere mate, hockey en tennis. Het beeld van de golfer die, al dan niet vergezeld van een caddie (iemand die tegen een bepaalde vergoeding gedurende een wedstrijd, die zo’n drieëneenhalf uur pleegt te duren, de benodigdheden van een speler draagt) slaat bij de massa in het geheel niet aan. En er zal nog heel wat water door de zee moeten eer golf in Neder land een sport is die zich tot de meer populaire mag rekenen, zo als in bijvoorbeeld Engeland en de Verenigde Staten. I --K WVv a - - 20.000 beoefenaren van golf aan I jen I ne STOPPER I ng in jn ie heel be- on- der- jrne- tl re ien tan tan er- Het grootste Duitse voetbalweek blad „Kicker” heeft traditiegetrouw weer zijn „Rangliste des Deutschen Fussballes’ opgesteld. Redacteuren en medewerkers bepaalden welke spelers tot de Weltklasse alias wereldklasse behoren, welke tot de Internationale Klasse (hoe zal ik dat vertalen?), en welke „lm weiteren Kreis” nog be hoorlijk meetellen. Tenslotte volgde dan ook nog een lijstje (in kleine lettertjes) van spelers die nog altijd „binnen gezichtsbereik” zijn. Zit je zelfs daar niet bij als Bundesliga- speler, dan ben je maar een matige voetballer vergeleken met, bijvoor beeld, Johan Cruyff. Vosmaer. i Schoenmaker, Kooten, Zuidema en Van Veen. niet, maar in de paar jaar dat ik in dit land werk (Ackerley zal zich wellicht blijvend in Nederland vestigen, hij heeft VOORSTOPPER: Wereldklasse: Hulshoff. Internationale klasse: Rijs bermen. Nationale klasse: Strik, De Vries en Koopman. Binnen gezichts bereik: Overweg, Dusbaba en Huyg. en van - of 2ch- f sche ij Vooys, Doesburg, Stuy en Van Ger- ven. ►el d- ht LINKSBUITEN: Wereldklasse: Geen. Internationale klasse: Rensen- brink en Keizer. Nationale klasse: Pahlplatz, Van Marwijk en Brouwers. Binnen gezichtsbereik: Gerard Meijer komst. Alleen al de oppervlakte waarop een echte golfwedstrijd zich afspeelt staat in geen enkele verhouding tot een midget-parcours. Voor het aanleggen van een achttien holes-baan is niet min der dan zo’n vijftig hectare land nodig. Het spelen van een officiële golfwed strijd is geen sinecure. Een belangrijk nationaal of internationaal toernooi gaat over 72 holes, oftewel viermaal het par cours van achttien holes. De Engelsman Peter Ackerley, gast-professional van de Kennemer Golf- en Country Club, ver zijn er soms wel vijftig- tot zestigdui zend toeschouwers. In Amerika is dat aantal soms nog veel groter, maar in Nederland moet je hooguit met honderd tallen rekenen. Met Engeland en Ame rika zijn ook wel de golflanden bij uitstek genoemd, maar ook in Australië en Zuid-Afrika is de populariteit enorm groot. En in Japan zijn ze er gek op, maar daar is vrijwel geen gelegenheid om te spelen. Je moet er wel bijna miljonair zijn om te kunnen golfen. Zo erg is het hier in Nederland natuurlijk Mijn eerste reactie als Nederlander een Oranjeklant, is natuurlijk een smalende. Omdat ze toevallig wereld kampioen zijn geworden, denken die Duitsers dat ze de wereldklasse voor het opscheppen hebben! Maar mijn tweede reactie was toch bevestigend. Laten we reëel zijn: als zelfs de spelers van de wereldkampioen zich niet mogen beschouwen als spelers van wereldklasse, waar blijven we dan? Ik vind ook, dat je bovenge noemde zes spelers gerust van we reldklasse mag noemen. Ik heb altijd een hekel gehad aan het soort onder wijzers en leraren dat nooit een ho ger cijfer gaf dan een acht, onder het motto: „Een negen is voor de meester en een tien is alleen voor Onze Lieve Heer.” over zes „Voor niets” is er in de golfsport inderdaad niet bij, al zijn de voorstellin gen die er over de financiële consequen ties van het beoefenen van golf bestaan schromelijk overdreven. Bij de Kenne mer Golf- en Country Club in Zand- voort, met 7000 leden is met een indivi dueel lidmaatschap een bedrag van f 575,- per jaar gemoeid. Daarbij komt, eenmalig een even groot bedrag als en- treesom. Los daarvan staan natuurlijk de kosten die zijn gemoeid met de aanschaf van een golfuitrusting. De heer Poldervaart: „Dat materiaal is vrij duur, maar een beginnende golfspeler moet nooit de fout maken een geheel nieuwe uitrusting te kopen. Dat is waanzin. Met een goede tweede hands-uitrusting kun je jaren en jaren spelen. Een uitgave die wel steeds weer terugkomt betreft de ballen. Die kosten drie gulden per stuk en ze gaan niet zo erg lang mee, zeker niet langer dan een paar banen.” Jong, Thijssen, Van der Vall, Wild- bret en Jantje Peters. Binnen ge zichtsbereik: Arnold Mühren, Advo caat, Arntz en Hiddink. linksbuitens Hölzenbein en Heynckes terwijl Hölzenbein ook nog een keer als „binnenvoor” van internationa le klasse wordt gerekend. Toen „Kicker” zo’n zelfde ranglijst vorig jaar opstelde, moest het blad zijn lezers de teleurstelling bezorgen dat geen enkele Duitse speler het predikaat „wereldklasse” waardig was bevonden. Ik vond dat van een prij- zenswaardige terughoudendheid ge tuigen, maar ik heb er begrip voor dat „Kicker” dat na deze wereldkam pioenschappen niet heeft kunnen vol houden. Er staan nu liefst zes spelers aangemerkt als van wereldklasse te zijn, te weten doelman Sepp Maier de beide vleugelverdedigers Paul Breitner en Berti Vogts, de libero Franz Beckenbauer en de beide „In- nenstürmer” ofte wel „binnenvoors” Gerd Muller en VU Höness. Een baan, een goede wedstrijdbaan althans, omvat achttien holes. De opzet is om met zo weinig mogelijk slagen de bal in de achttien holes te krijgen. Wat dat betreft dringt de vergelijking met het populaire midget-golf zich op, maar dat is dan ook wel de enige overeen- BINNENVOOR: Wereldklasse: Cruyff. Internationale klasse: Mulder. Geels, Brokamp en Van der Kuylen. Nationale klasse: Nico Jansen, Lubse Jeuring, Kist en Vosmaer. Binnen gezichtsbereik: Schoenmaker. Van Nederland beschikt dus spelers van wereldklasse Neeskens, Krol, Suurbier, Van Hane- gem en Hulshoff) en over 22 spelers van internationale klasse. Daarmee staan we wat de spelers van wereld klasse betreft gelijk met de Westduit- sers, maar we overvleugelen hen overvloedig op het punt van de spe lers van internationale klasse. Al thans in mijn visie. We hebben dus ruim twee keer zo veel spelers van internationale klasse als West-Duits- land. Een verheugend verschijnsel! We mogen ons daarom zonder schroom wereldkampioen van de B- elftallen noemen. Trouwens, ook we reldkampioen van de eerste helften, want een lezer van „Kicker” heeft uitgerekend dat als je alleen naar de eerste helften keek die tijdens het wereldkampioenschap gespeeld wer den, groep A dan als volgt was geëindigd: 1. Nederland met vijf pun ten, doelcijfers 4-1, 2. Brazilië met drie punten, doelcijfers 1-1, 3. DDR met twee punten, doelcijfers 1-2, 4. Argentinië met twee punten en de doelcijfers 2-4. VLEUGELVERDEDIGER: Wereld klasse: Suurbier en Krol. Internatio nale klasse: Van lerssel. Nationale klasse: Vos, Schneider, Venneker en Oranen. Binnen gezichtsveld: Visser Korenaar, Deijkers en Van Huisste den. solide trouwplannen) is me wel duidelijk geworden dat het vooral de mensen van betere komaf zijn die golf spelen. Die situatie is in Engeland totaal anders. Daar kan iedereen golfen, maar je moet er dan ook wel erg goed zijn om tot de top door te dringen. Het peil van de Nederlandse top haalt het niet bij die in Engeland. Dat is ook niet verwonderlijk, want de gelegenheid om te spelen is hier gewoon veel minder. En de enige mogelijkheid om een hoog niveau te bereiken is juist erg veel spelen. De beste Nederlandse spelers zijn dan ook profs die in het buitenland spelen, zoals Roesink en Dorrestein.” DOELMAN: Wereldklasse: geen. Internationale klasse: Jongbloed, Van Beveren, Schrijvers. Nationale klasse: Treytel en Thie. Binnen gezichtsveld: Enith Brigitte heeft een wateraf stotend badpak uit Australië toege stuurd gekregen, waarmee ze nu net zo veel sneller zwemt dat ze Europe se en wereldrecords kan verbeteren. Eigenlijk is het unfair dat ze er niet ook Australische records mee kan verbeteren, want tenslotte is het een Australisch badpak. Het is hoog ge sloten. Ik houd meer van laag geo pende badpakken, maar die schijnen erg remmend te werken. Zoals u zich misschien nog herinnert, was het ook een Australische zwemster, de be faamde Dawn Frazer, die het hon derd percent waterafstotende, hoogst gesloten badpak beproefde. Zij zwom naakt, zonder noemenswaardig pu bliek, en constateerde dat het inder daad iets sneller ging dan met volle bepakking. Daarenboven mochten nog tien spelers zich met de titel „internatio nale klasse” tooien, namelijk de keepers Nigbur en Kleff, voorstoppers Schwarzenbeck en Bonhof, de mid denvelders Overath, Bonhof (voor de tweede maal present), Flohe en Cull man, rechtsbuiten Grabowski, de Maar dat houdt natuurlijk wel in. dat we ons eigen Oranje ook niet onder de korenmaat hoeven te laten schijnen. Wij waren wel de verlie zers, maar niet de minderen van de Westduitsers. Ook ik heb nu een soortgelijke ranglijst samengesteld maar nu voor Nederlandse spelers, en ik doe dat in dezelfde volgorde als „Kicker”: Wat beschouwt Peter Ackerley als het meest aantrekkelijke aspect van golf? „Het is een puur individuele sport, een van de weinige waarbij je geen partner nodig hebt. Golf is voor 75 pet. een kwestie van mentaliteit. Het lijkt alle maal erg simpel, maar het is erg zwaar en vooral bijzonder vermoeiend. Het open Nederlands kampioenschap bij voorbeeld werd op twee dagen afge werkt. Dat betekent 36 holes per dag, dat betekent dat je een uur of acht zeer geconcentreerd bezig bent.” MIDDENVELDER: Wereldklasse: Neeskens en Van Hanegem. Internati onale klasse: Jansen, Notten, Haan, Gerrie Mühren en Willy van de Kerkhof. Nationale klasse: Theo de Secretaris L. Poldervaart van de Ne derlandse Golf Federatie heeft met het „rijke image” van golf leren leven. Hij heeft er zelfs enig begrip voor, al schroomt hij niet te zeggen dat de voorstelling zoals die bij het grote pu bliek leeft niet juist is. „We willen echt wel van dat etiket elitesport af”, zegt Poldervaart, „maar het frustrerende is dat we in dat streven gedwarsboomd worden door het gebrek aan ruimte in Nederland. De Nederlandse Golf Federa tie heeft 23 leden. Dat behoeft natuur lijk geen uitleg. De clubs zijn onze leden, waarbij dan weer zo’n 8000 spe lers en speelsters zijn aangesloten. Een aantal van 23 clubs betekent automa tisch ook een totaal van 23 banen (cour ses). Ons land is wat dat betreft erg karig bedeeld. Om tot die conclusie te komen hoeft u alleen maar even naar een paar ons omringende landen te kij ken. Dan zie je Zweden met zo’n 150 banen, Frankrijk en West-Duitsland met veel meer dan 100 en Engeland met enige duizenden. Een afgaande op het hoge tempo waarmee ze in Engeland nieuwe banen aanleggen, komen ze daar ook nog steeds tekort.” Waarmee de heer Poldervaart maar wil zeggen, dat het elitaire aanzien dat Golf in Nederland heeft, het gevolg is van overmacht. „De Haagse Golfclub heeft 1300 leden en die wil er op het ogenblik eigenlijk wel 300 kwijt, zo nijpend is het ruimtegebrek daar. Kijk, bij golf is, net als bij hockey, sprake van ballotage (het nagaan van de antecedenten van een aspirant-lid aan de hand van referenties) en dat is een begrip dat bij het grote publiek natuur lijk niet zo lekker ligt. Maar die ballota ge is er echt niet om een bepaalde categorie mensen persé niet toe te laten. Bij de golfclubs gaat men er vanuit, dat iemand die lid wordt ook inderdaad moet kunnen spelen. Per slot van reke ning betaalt men het lidmaatschap niet voor niets.” Ik spreek nu alweer over enige jaren geleden, haar voorbeeld heeft nog geen navolging gevonden. Ik be grijp nu ook beter waarom mannen altijd sneller zwemmen dan vrouwen: zij hebben vergeleken met die hoog gesloten badpakken zulke minuscule zwembroekjes aan, dat er van rem mingen nauwelijks sprake meer kan zijn. Ze zijn geloof ik ook meer gestroomlijnd. Die handicap zullen de dames nooit kunnen overwinnen, ten zij ze nog erg jong zijn en zulke kleine mannequin-borstjes hebben dat er van enige weerstand nog geen sprake is. Geen wonder dus dat het in de zwemsport juist die prille meis jes zijn, die de snelste tijden maken. En de eindstand in groep B zou geweest zijn: 1. Polen, 2. Zweden, 3. West-Duitsland en 4. Joegoslavië. Met andere woorden: als alleen de eerste helften zouden hebben gegolden, zou de finale niet tussen Nederland en West-Duitsland, maar tussen Neder land en Polen zijn gespeeld. En van die Polen zouden we natuurlijk heb ben gewonnen. Althans in de eerste helft! De heer Poldervaart voegt daaraan toe: „In Nederland bestaat de indruk dat golf een sport voor oude zakken is. Nou, vergeet het maar mooi. Je hebt een buitengewoon concentratievermogen no dig en een speler die veel toernooien afwerkt moet wel een perfecte conditie hebben. Eerlijk gezegd keek "ik vroeger zelf ook wat geringschattend tegen golf aan, maar daar ben ik. toen ik zelf ging spelen, wel heel snel van teruggekomen. Concentratievermogen en conditie zijn overigens niet de enige noodzakelijke eigenschappen. Een goede kijk op de bal moet een vanzelfsprekendheid zijn, wil je wat bereiken. Vaak komen goede golfspelers voort uit cricket- of hockey- kringen. Die mensen hebben ervaring in het behandelen van een kleine bal en dat is te merken. Natuurtalenten zijn er, zoals in iedere tak van sport, natuurlijk wel, maar ze zijn schaars. In het Engel se kampioenschap voor amateurs hoorde dit jaar een jongen van veertien jaar bij de besten, maar dat is wel een grote uitzondering.” Een aantrekkelijk aspect van golf noemt de heer Poldervaart, dat de sport tot op hoge leeftijd gespeeld kan wor den, zij het natuurlijk niet op internati onaal topniveau. Poldervaart: „Bij het ministerie voor Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk werk dringt gelukkig het besef door dat golf een enorme recreatieve functie heeft. Juist het feit dat de sport door jong en oud kan worden beoefend spreekt in Den Haag, dat blijkt nu toch steeds duidelijker, aan. Daarom zie ik de toekomst ook erg optimistisch tegemoet. Die interesse van CRM leidt hogelijk op korte termijn tot de aanleg van meer banen. Daar moet wel overheidsgeld aan te pas komen, want de aanleg van een golfbaan is voor particulieren een on doenlijke zaak geworden. De achttien holes-baan bij Noordwijk. die twee jaar geleden is geopend, kostte drie miljoen gulden. Dat is tegenwoordig zo’n beetje de prijs voor een echt goede baan. Als er geld op tafel komt en golf raakt wat meer binnen het bereik van iedereen, dan voorspel ik de sport ook in Neder land zeer goede tijden. Ik ben zelfs zo optimistisch dat ik durf te stellen dat het aantal georganiseerde golfspelers in Nederland over vijf jaar van 8000 op laat ik zeggen 20.000 is gebracht.” overde twee weken geleden op de banen van de Utrechtse club „De Plan” de open Nederlandse titel met een totaal van 292 slagen, wat impliceert dat hij voor iedere hole gemiddeld iets meer dan vier slagen nodig had. Ackerley, die zich vier jaar geleden - als gast-professional in Zandvoort ves tigde („ik geef les en ik speel toernooi en”), komt uit het land waar de golf- sport zich in tegenstelling tot in Neder land, van de gunst van het publiek verzekerd weet. „Bij open toernooien „Over vijf jaar in Nederland Peter Ackerley aan slag op de „Ken nemer”. De concentratie van een golf speler die op het punt staat te slaan, is te vergelijken met die van een biljarter- aan-stoot. Geluid is taboe, applaus wordt pas op prijs gesteld als de bal geslagen is. Topgolfspelers kunnen de bal een aanvangssnelheid van meer dan 200 kilo meter meegeven. RECHTSBUITEN: Wereldklasse: Geen. Internationale klasse: René van de Kerkhof en Rep. Nationale klasse: Ressel, Wery en Bos. Binnen gezichts bereik: Van der Lem, Heijerman en Schaafstra. LIBERO (ausputzer): Wereldklasse: geen. Internationale klasse: Israel, Haan, Mansveld en Drost. Nationale klasse: Van lerssel en Van Daele. Binnen gezichtsbereik: Van Kraay. Fransz en Kornelis. spy -Mjite «.y

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 25