Twintig opstandelingen steken de brand in gebouw Drietal stal voor twee ton Man bij camping Israëlische minister verwacht oorlog Kienen toegestaan Man ernstig vanaf 1 september gewond bij steekpartij Val door ruit kost bejaarde het leven Raadswerk wordt beter beloond Autobotsing: vier doden en twee ernstig gewonden neergeschoten OPSTAND DER GEVANGENEN ii ii E- WOONHUIS GING IN VLAMMEN OP ROULETTE NOG VERBODEN VEEL DODEN IN VERKEER IN WEEKEINDE MAANDAG 5 AUGUSTUS 1974 BINNEN- EN BUITENLAND 2 Kleine spelen S’ c a Huis van Bewaring Groningen beschadigd 1 1 1 niet I f I VOORUITZICHTEN VOOR WOENSDAG: t LEERRAPPORTEN 1 f ook uit 20-jarige Een DINSDAG 6 AUGUSTUS I I 1 1 I I GRONINGEN (ANP) Bij een opstand door twintig van de 71 gedeti neerden is zondagavond zware schade aangericht in het Huis van Be waring in Groningen. De opstand mondde tenslotte uit nadat de zolder verdieping grotendeels was vernield in het in brand steken van het dak. Op het dak bevonden zich toen nog een tiental opstandelingen die zich kort erna echter overgaven. Door de enorme vuur- en rookontwikkeling was het voor hen ook niet langer mogelijk op de zolderverdieping te blijven. Vrij zonnig en overwegend droog. Maximum temperaturen omstreeks 22 graden. Non op Maan op 29 38 21 22 22 20 24 17 22 23 22 23 17 17.46 13.35 14 13 14 15 14 14 15 14 15 14 7 27 18 17 12 13 15 15 9 15 15 16 18 11 11 14 18 21 15 20 4 14 17 20 9 20 16 16 20 15 24 20 uur uur uur uur 5 30 5 17 17 5 9 26 9 2 0 0 0 22 0 7 1 0 2 9 19 0 0 5 0.3 0 0 0 11 0 0 0.5 0 0 0 0 15 0 0 0 0 0 In de afgelopen nacht is in het Brabant se Nuland de 19-jarige mej. C. H. A. Nistelrooy uit die plaats omgekomen. Zij raakte de macht over het stuur Omstreeks kwart over acht, toen zich vrijwillig al enkele opstandelingen had den overgegeven, besloot de rest de zol derverdieping in brand te steken. Even later laaiden de vlammen metershoog op. Het vuur kon zich razendsnel ver spreiden omdat op de zolderverdieping onder andere een meubelopslag was on dergebracht. De zolderverdieping brand de in korte tijd vrijwel geheel uit, maar de Groninger brandweer kon uit breiding voorkomen. Wel liep het ge bouw grote waterschade op. De brand betekende ook het einde van de opstand. De opstandelingen gaven zich allen over. De man is met diepe steekwonden in de borst opgenomen in een ziekenhuis in Heerlen. De vrouw bleek in een derge lijke overspannen toestand te verkeren, dat de politie het nodig vond haar ook op te laten nemen. 1 1 Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Geneve Helsinki Innsbruck Kopenhagen Lissabon Locamo Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casa Blanca Istanboel Las Palmas New York Tel Aviv Tunis DEN HAAG (ANP). De initiaticf- wet Geurtsen-Van Schaik, die een ver ruiming inhoudt van de mogelijkheden tot kansspelen treedt per 1 september grotendeels in werking. Het betekent onder meer dat kienen onder bepaalde voorwaarden is toegestaan. Casinospelen, zoals roulette, mogen nog niet. Dit on derdeel van de wet treedt pas in wer- n wnw w n wzw n zw zzw nnw zw no nnw n wzw w.stil wzw wzw wzw wzw wzw no n o nw wzw w.stil nw ono zw nnw nnw w w.stil w.stil w.stil wnw nw w.stil ono w w w.stil nw 29 31 25 24 31 28 18 32 20 27 28 15 22 31 30 32 31 28 21 26 33 35 21 34 26 25 30 25 I 1 i 1 1 1 I s j 5 1 1 1 1 1 i i van haar auto kwijt en kwam via een sloot tegen de gevel van een boerderij tot stilstand. Het meisje was op slag dood. Haar moeder en verloofde kwa men er met lichte verwondingen van af. i c-S TEL AVIV (Reuter) De Israëlische minister van Defensie, Simon Peres, heeft zaterdag gezegd dat Israel tekenen heeft waargenomen die op hervatting van de vijandelijkheden in het Midden oosten kunnen wijzen. De afgelopen dagen heeft de Sovjet unie via de lucht en de zee massale hoeveelheden wapenen naar Syrië en Irak overgebracht. In Syrië worden de militairen intensief opgeleid en in Da mascus is een verandering van toon opgemerkt meer in de richting van bedreigingen en dictaten, aldus Peres. Onder de wapens die aan Syrië zijn geleverd zijn de modernste Russische aanvalsvliegtuigen, de Mig-23. Enkele dagen geleden had premier Rabin ook al op de mogelijkheid van een nieuwe oorlog gewezen, evenals lui- tenant-generaal Mordechai Goer. Israel heeft de Arabische landen laten weten dat het geen agressieve bedoelin gen heeft, maar wel ten volle bereid is tot zelfverdediging. Peres waai jchuwde de Arabieren te gen de „verschrikkelijke illusie” dat zij een nieuwe oorlog tegen Israel zouden kunnen winnen. Maar „hoe meer de Arabieren ervan overtuigd zijn dat Is raël klaar staat, hoe minder zij zullen verlangen bij een oorlog betrokken te worden”, aldus Peres. Peres zei in antwoord op vragen dat de schending van het Israëlische lucht ruim door Russische hefschroefvliegtui- gen waarschijnlijk bedoeld was om de Israëlische reactie daarop te beproeven. Hij zei te hopen dat de Sovjet-Unie internationaal recht zal eerbiedigen. Oud-premier Golda Meir van Israel heeft zondagavond ontkend dat ze op 27 mei een ontmoeting had met koning Hoessein van Jordanië. Dit had afgelo pen vrijdag de Amerikaanse televisie maatschappij NBC bericht. BERGHAREN. Bij een botsing tossen twee personenauto’s op een kruising in Bergharen zijn gisteravond de vier inzittenden van één van de twee au to’s omgekomen. De slachtoffers zijn de 27-jarige C. W. van Doom, de 22- jarige mej. J. A. W. van Falier, de 27- jarige J. L. van Falier, en diens 25- jarige echtgenote W. van Falier-van Son, allen uit Aarle-Rixtel. De inzit tenden va„ de andere auto, waaraan door de eerste auto geen voorrang werd verleend, werden ernstig ge wond. Het zijn een vader met zijn dochtertje uit Horssen. Hoog water Laag water DINSDAG 6 AUGUSTUS Het onderzoek van de politie van Calais naar de dood van de 39-jarige vrachtautochauffèur N. IJsselstein uit Amsterdam is vastgelopen. De chauffeur was in gezelschap van zijn 25-jarige collega uit Haarlem. Aanvankelijk had de politie van Calais deze man voor verhoor vastgehouden, maar zaterdag werd hij vrijgelaten. Volgens de collega zouden hij en de Amsterdammer op de boulevard zijn achtervolgd door jonge lui. Wat daarna is gebeurd, is niet dui delijk, aldus de politie. Evenmin is vast gesteld of de ruzie die IJsselstein had met de eigenares van een bar een rol heeft gespeeld in de mysterieuze dood. Prinses Beatrix, prins Claus en de kinderen zijn zaterdag met de regerings- Fellowsnip op de luchtmachtbasis Soes- terberg teruggekeerd van hun in Porto Ercole doorgebrachte vakantie. Weer In blnaen* en buitenland Kleine kansspelen als kienen en bet rad van avontuur zijn per 1 september toegestaan als aan bepaalde voorwaar den wordt voldaan: verenigingen met een duidelijk doel (niet: het beoefenen van het kansspel) mogen ze organiseren, mits zo’n vereniging drie jaar bestaat en de prijzen niet meer waard zijn dan 250 per serie en in totaal niet meer dan /1.000 per bijeenkomst. De organisator moet bovendien de bijeenkomst veertien dagen tevoren aanmelden bij Burge meester en Wethouders (per aangeteken de brief). B. en W. mogen een bijeen komst verbieden als zij kunnen aanne men, dat deze niet volgens de bepalingen van de wet zal verlopen. Zaterdagavond is de 20-jarige D. Knaack uit Hamburg in Raalte verongelukt. De man botste op een overweg met zijn motorfiets op een hem tegemoet komende auto. Hij is in de loop van de nacht in een ziekenhuis in Zwolle aan zijn verwondingen bezweken. In zijn woonplaats Amsterdam is de 58- jarige K. de Vogel omgekomen. De man overleed zaterdag in het Wilhel mina Gasthuis, nadat hij vrijdag op het kruispunt Van Baerlestraat-Paulus Potterstraat met zijn bromfiets was aangereden door een auto. In de nacht van zaterdag op zondag is de 19-jarige J. P. Lok uit Hengelo in Borne verongelukt. De jongeman bot ste tijdens het inhalen met zijn auto op een hem tegemoetkomende Duitse auto. Hij was op slag dood. Een meis je dat naast hem zat, en de drie inzittenden van de Duitse auto werden gewond. Op een kruising in Rolde is zaterdag de 53-jarige mevrouw G. Paas-Vrome om het leven gekomen. Zij stak de krui sing per fiets over en werd aangere den door een personenauto. king, als de uitvoeringsregelingen klaar zijn en. de kansspelbelasting voor deze spelen is geregeld. Dit heeft het ministe rie van justitie meegedeeld. De initiatief- wet Geurtsen - Van Schaik is vrijdag afgekondigd in Staatsblad 441. Het afkondigen van deze wet betekent in het algemeen: er kan een lotto gaan draaien naast de voetbaltoto, een ruime re regeling voor winkelweekacties, meer kansen voor kleine kansspelen als kie nen, gemeenten kunnen vergunningen geven voor grotere kansspelen. De invoering van de lotto is ook nog niet direct mogelijk: er moet nog een algemene maatregel van bestuur komen, die regelt welke soorten ondernemers in midden- en klein bedrijf mee mogen doen bij het verstrekken van formulie ren. Men neemt bij het ministerie van Justitie aan dat er op dit punt geen verschil zal komen tussen de toto- en de lottoregeling. Voor winkelweekacties met een prij zenpakket van maximaal ƒ10.000 is voort aan geen toestemming meer nodig van de minister van Justitie. De Kamers van Koophandel mogen dit doen. Beperkende bepaling: winkelweekacties kunnen door dezelfde groep middenstanders ten hoog ste twee maal per jaar worden gehouden voor een periode van vier weken. Gedetineerden op het dak van het Gro ningse Huis van Bewaring. Politiefunc tionarissen staan toe te kijken. Op de onderste foto: een der gedetineerden gooit dakpannen naar beneden. De Hagenaar F. van der Staal is zater dag in de Belgische plaats Bievre om het leven gekomen, toen zijn auto frontaal in botsing kwam met een Belgische wagen. Ook de bestuurder van die auto werd bij het ongeluk gedood. De drie inzittenden van de auto- van de heer Van der Staal, zijn vrouw en een echtpaar uit Leiden, werden ernstig gewond. De 25-jarige Th. L. Veraa uit Eindhoven is gisteravond in Waalre omgekomen toen hij tijdens een inhaalmanoeuvre de macht over het stuur van zijn auto verloor, met het voertuig kantelde en in een sloot langs de weg belandde. Vier andere inzittenden raakten ge wond. De 50-jarige mevrouw J. E. van Ithemmulder uit Rotterdam heeft zater dagavond tijdens het eten van een paling een vishaakje ingeslikt. Zij moest naar het Dijkzigtziekenhuis worden gebracht waar het haakje operatief uit haar keel werd verwijderd. Een leger van vlooien heeft een gezin van zeven personen verdreven uit zijn huis in de wijk de Jordaan in Boxtel. Het gezin zocht zijn toevlucht in het politiebureau. Later kreeg het on derdak bij buurtgenoten. Gemeentewer ken gaat de strijd tegen het vlooienleger aanbinden. Waar de lastige beestjes van daan komen, is overigens niet bekend. Aantal uren zon: 2 tot 11, minimumtempe ratuur: omstreeks 13 graden, maximumtempe ratuur: omstreeks 21 graden, kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 per cent, kans op een geheel droog etmaal: 70 percent. Op een met knipperlichten beveiligde overweg tussen Deurne en Horst-Se- venum is gistermiddag een bromfiet ser onder een trein gereden. Hij was op slag dood. Het treinverkeer tussen Eindhoven en Venlo kreeg een uur lang vertraging tot omstreeks drie kwartier. Een trein op dit traject moest uitvallen. Het slachtoffer is de 16-jarige J. H. G. M. Kuunders uit Deurne. SCHAESBERG. In de nacht van zondag op maandag is de 46-jarige Van E. uit Schaesberg bij een steekpartij in een café in deze Limburgse plaats ern stig gewond geraakt. De steken werden hem toegebracht door zijn 49-jarige vrouw. De man was na een echtelijke ruzie naar het café toegegaan. De vrouw kwam daar later de zaak uitvechten. De betrokkenen gingen hiermee niet akkoord, evenmin als een aantal andere gedetineerden. Zo ontstond kort na een kerkdienst ’s middags een uiterst onrus tige stemming. Omstreeks vijf uur was zelfs sprake van een complete opstand. De opstandelingen drongen door op de zolderverdieping en konden vandaar op het dak komen. Om ongeveer kwart voor zes begonnen de luid schreeuwende opstandelingen hier zware vernielingen aan te richten. Vele honderden dakpan nen werden naar beneden gegooid, er werden gaten in het dak gehakt en ook in het gebouw werd rigoreus huis ge houden. De grote vleugel waarin de opstand uitbrak was toen door de bewakers ver laten. De opstandelingen „wapenden” zich met onder andere gummistokken en messen uit de kantine. Dé communicatie met de gedetineer den verliep via een megafoon. Op de vraag van de waarnemende Groningse hoofdcommissaris wat de opstandelingen wilden kreeg hij te horen: „Wij willen niet dat die jongens naar Veenhuizen worden gebracht.” Later werden pogingen ondernomen om de gestichtspredikant, ds. Hoekert, te laten bemiddelen. Dit mislukte omdat de gevangenen weigerden twee man naar beneden te sturen voor een gesprek. Het Huis van Bewaring was inmiddels aan alle kanten volledig omsingeld door ge- stichtswachten en Groninger politiemen sen, onder wie de met karabijn en schild uitgeruste leden van de mobiele eenheid. De afbraak op en in het gebouw ging inmiddels door. Justitie en politie beslo ten nog niet op te treden. Wel werd besloten een aantal goedwillende gevan genen af te voeren. Zij werden overge bracht naar het hoofdbureau van politie en Veenhuizen. AMSTERDAM (ANP). De 69-jarige N. Zonsveld is zaterdagnacht in zijn woning aan de Dintelstraat in Amster dam doodgebloed na een val door de ruit van een schuifdeur. Een glasscherf drong onder de linkeroksel zijn lichaam binnen en veroorzaakte een slagaderlijke bloeding. Volgens de politie struikelde de man vermoedelijk over de hondemand toen hij uit zijn bed stapte. De recherche in Rotterdam werd za terdag de balans gepresenteerd van de activiteiten van een aantal inbrekers, die samen een buit ter waarde van ƒ150.000 in de wacht sleepten. In één van de vier gevallen gelukte het de politie de daders in de kraag te grijpen en werd de buit geborgen. Vrijdagavond werd de filiaalhouder van B. V. Robeysport tijdens een ge sprek met enkele klanten door een on bekende beroofd van een geldkistje. Hierin zat ƒ20.000. In de loop van de nacht zagen inbre kers kans zich via een bovenlicht toe gang te verschaffen tot de winkel van Elshout, waar radio- en televisietoestel len werden ontvreemd. De waarde hier van bedroeg ƒ25.000. De inbrekers namen tevens de kas met ƒ400 mee. Bij de B. V. Nederlands Transport Bureau verdwe nen 261 blokken lood. De partij verte genwoordigde een waarde van ƒ54.000. Bij een inbraak in de kledingzaak Bokaro betrapte de politie drie man op heterdaad. In hun auto lag reed de buit opgestapeld. Deze bestond uit allerlei kleding waaronder leren en suède jas sen ter waarde van ƒ50.000. Bovendien lag ook het kasgeld (ƒ600) in de auto. De jonge mannen werden naar het politie bureau overgebracht. DEN HAAG (ANP). Minister De Gaay Fortman van Binnenlandse Zaken heeft een voorontwerp van wet tot wij ziging van de gemeentewet op het punt van de geldelijke voorzieningen voor raads- en commissieleden voor advies gezonden aan de vereniging van Neder landse gemeenten en aan de provinciale besturen. Zoals bekend is, streeft de regering haar een ‘spoedige regeling aangaande de verbetering 'van de positie van de raads leden. Ook de Tweede Kamer heeft hierop meermalen aangedrongen. In het wetsontwerp wordt voorgesteld aan raadsleden, die geen lid zijn van het college van Burgemeester en Wethou ders, naast een vergoeding voor de werkzaamheden die niet meer wordt gekoppeld aan het bij wonen van verga deringen een afzonderlijke tegemoet koming in de onkosten toe te kennen. De bovengenoemde vergoeding en te gemoetkoming zullen volgens het wets ontwerp door de raad bij verordening worden vastgesteld naar bij algemene maatregel van bestuur te stellen regels. Voor leden van raadscommissies, die geen lid van de gemeenteraad zijn, blijft het huidige systeem van presentiegelden gehandhaafd, af gezien van de mogelijke toekenning door de raad van reis- en verblijfkosten. De 18-jarige timmerman K. Mijnheer heeft zaterdagavond op het Ooster- hulst in zijn woonplaats Nieuwleusen het leven verloren toen hij met zijn auto van de weg raakte en uit de wagen werd geslingerd. Gemeentelijke kansspel vergunningen mogen Burgemeester en Wethouders van een gemeente met tenhoogste vijftigdui zend inwoners nu afgeven, als het totale prijzenpakket niet hoger is dan ƒ1.000. In grotere gemeenten ligt de grens bij ƒ2.000. Vanaf 1 september zullen deze bedragen volgens de initiatiefwet op ƒ5.000 respectievelijk ƒ10.000 liggen. Bij prijzenpakketten van hogere waarde is een vergunning nodig van de minister van Justitie. Bij de nieuwe wet is ook de grens verlegd voor prijsvragen met vergun ning. Een prijsvraag mag voortaan zon der vergunning aan de minister van justitie worden georganiseerd indien de prijs niet hoger is dan ƒ2.500. Tot 1 september ligt die grens nog bij 1.000. Deze grens geldt niet en heeft ook nooit gegolden voor prijsvragen, waarbij het gaat om wetenschappelijke, kunstzinnige of technische prestaties. De schade die in het Huis van Bewa ring is aangericht is zo groot dat de Groningse hoofdofficier van Justitie mr. Ph. M. Schenkenberg van Mierop na afloop verklaarde „dat het voor een groot gedeelte de eerste tijd wel niet meer te gebruiken zal zijn”. De dieper liggende oorzaak van de opstand is on duidelijk. De aanleiding was een straf maatregel met betrekking tot een drietal 5.09 uur onder 20.22 21.00 uur onder 8.51 In hoeverre er de laatste tijd al een gespannen verhouding binnen het Huis van Bewaring heeft geheerst is niet duidelijk. Volgens mr. Schenkenberg van Mierop zou hiervan niets zijn gebleken. Ook in' .1971 brak in het Groningse Huis vap Bewaring een opstand uit. Naar aanleiding daarvan stelde toen de zoge noemde- commissie-Woltman een uitvoe rig onderzoek in. Tegen de leiders van de opstand toen werden later stevige gevangenisstraffen geëist. Tijdens die opstand was ook een aantal bewakers gegijzeld. Op de vraag in hoeverre de geringe personeelsbezetting in het Huis van Be waring de opstand vergemakkelijk heeft, stelde mr. Schenkenberg van Mierop vast: „Veel bewaking is er zeker ook op zondag niet in de Huizen van Bewaring”. De directeur van het huis was juist zondag van een vakantie uit Spanje teruggekeerd. De opstand trok een enorme publieke belangstelling. gedetineerden. In verband met moeilijk heden die zij met een bewaker hadden er zou een vechtpartij zijn geweest zou het drietal worden overgebracht naar Veenhuizen. LELYSTAD (ANP). Drie 25-jarige Lelystedelingen hebben in de periode van mei tot augustus voor twee ton aan goederen ontvreemd. Dit bedrag is een voorzichtige schatting van de politie. Za terdagmiddag werden de daders aange houden. In Friesland werden twee boten op trailers gestolen. In Giethoorn ver dween een speedboot. In totaal negen buitenboordmotoren wisselden eveneens van „eigenaar”. Uit zomerhuisjes en ca ravans op de Veluwe verdwenen draag bare tv’s radio’s en filmcamera’s. Auto’s mochten zich eveneens verheugen in de warme belangstelling van het drietal: twee mobilofoons en vier semafoons werden daaruit ontvreemd. DEN HAAG. (ANP) De 23-jarige C. Schoolbrock uit Zoetermeer is zaterdag avond laat op een duinpad bij de camping „Ockenburg” in Den Haag door een onbekende man in een dijbeen ge schoten. De heer Schoolbroeck liep met twee vrienden te wandelen op het duin pad toen de onbekende man uit het struikgewas te voorschijn kwam, een vuurwapen op het drietal richtte en zei: „Ik schiet je dood”. Hij vuurde twee maal. Eén van de kogels trof de heer Schoolbroeck. De kogel is in een zieken huis verwijderd. De schutter is achterhaald. regen regen regen regen geh. bew. geh. bew. regenbui regen regen geh. bew, licht bew. onbew. onbew. half bew. licht bew. geh. bew. licht bew. licht bew. zw. bew. zw. bew. regen onbew. onbew. onbew, mist onbew. onbew. onbew. zw. bew. onbew. onbew. geh. bew. onbew. onbew. zw. bew. half bew. regenbui onbew. onbew. mist regenbui licht bew. onweer M C w WERVERSHOOF. (ANP) In de af gelopen nacht heeft een uitslaande brand een woonhuis in het Noordhol- landse Wervershoof geheel vernield. De oorzaak van de brand is nog niet be kend. Een achter het woonhuis gelegen boerderij liep lichte waterschade op. Een schatting van de schade kon nog niet gemaakt worden. De bewoners van het huis zijn met vakantie. 5.23 uur en 1.21 uur en In Meppen in West-Duitsland Is in de nacht van zaterdag op zondag de 20- jarige J. Pater uit Ter Apel met zijn auto tegen een boom gereden. Hij overleed in een ziekenhuis. De 19 jarige mej. J. Kruijer uit Hooge- veen is in de nacht van zaterdag op zondag in het Drentse Pesse (ge meente Ruinen) om het leven geko men, toen de door haar bestuurde auto met grote snelheid van de weg raakte en tegen een boom reed. De wagen vloog na de botsing in brand. Een 20-jarige inzittende, ook uit Hoogeveen, werd ernstig gewond. M

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 2