opereren Boeren stoppen acties Cyprus: Voorlopig akkoord over bestandslinies ZES EN VEERTIG MAGAZIJNKRACHTEN AKTIE 68 NCW: lonen stijgen meer dan verwacht huishoudschool Moenstraat? Kaper wil zich hier niet laten De Slof naar „Koers CDA mag niet door CHU ondermijnd” nijman haarlem plDICH BRRTCLS Het woord is aan waarin opgenomen oe kennemer courant en het dagblad voor ijmuiden Palestijn heeft blindedarmontsteking FORD SPREEKT NIET MEER OVER ONSCHULD PRESIDENT OOK NIVELLERING GROTER Meer bewolking AGENDA Nixons Teiefooitantwoorders noodsprong g||p 14 DRS. DE WILDT: 2 i houtmarkt 21 tel: 023-319309 GEVRAAGD VOOR TIJDELIJK WERK BEL 31.31.00 EN 31.43.50 iiiiiiniiimnniiiniiinnHiiiiiiiüüiiiBi' Zomerprijzen voor de bontcollectie 74/75 perspex lichtbakken neon lichtreklames diE Bontmodehuis HimnnnnimiiimiimmimiinniiiiHi I Jmuider Courant 4 Seneca De massa vertrapt de gevallene. Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman Abonnement - bij vooruitbetaling - f 10,90 p. mnd., f 31,35 p. kwartaal (p. post f 36,—), p. jaar f 123,20, (p. post f 141 Losse nummers 50 ct. Nixon bekent (Van onze rechtbankverslaggeefster) Nixon, vorig jaar, in gesprek met Haldeman. achterhouden van gegevens (Van onze redactie economie) (Van een onzer verslaggevers) uit de (Zie verder pagina 2) Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, 3 Plaatselijk nieuws 4, 5, 7 Kastje kijken 7 Radio en televisie 11 Strips 11 AAN HET STRAND 9 Economie 10 Beurs 13 Sport 1 S2S» DINSDAG 6 AUGUSTUS 1974 64e jaargang nummer 231 Weersverwachting van het KNMI tot woensdagavond: Deze krant bestaat uit veertien pagina’s De nieuwe bontcollectie '74/ 75 is er. Met daarin deze pastel nertshoed van f 225,—. Uw zomervoordeel: nu tijdelijk voor f 195,—. NICOSIA (UPI, Reuer). Turkije en Griekenland zijn het gisteravond eens geworden over een voorlopige overeen komst over de bestandslinies op Cyprus. Dit heeft een VN-woordvoerder in Nico sia meegedeeld. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, Ijmuiden Telefoon administratie 15437 en 16450 Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel. 10709 Postgiro 273107 Postbus 18 Klachten bezorging 18.30-19.00 uur tel. 10519 KOOP vanaf 485,— HUUR vanaf 20,p.m. NATEBO-AMSTELVEEN. Tel. 020-456456 (Van een onzer verslaggeefsters) eigen ontwerpstudio voor: (Keuze uit meer dan 500 bontmantels I Wagenweg 146 1 (bij het Westerhoutpark), I Haarlem. Tel. 023-316529 j Lid Ned, Ver, Bontwerkcrijci^ maakte zaak is”. Het debat hierover zal pas over ongeveer twee weken beginnen. Dit wil dus zeggen dat Nixon de laatste ronde van zijn strijd voor het behoud van het presidentschap in de senaat geplaatst ziet. De senaat kan de president met een twee-derde meerder heid afzetten, als het huis van afgevaar digden eenmaal besloten heeft hem in staat van beschuldiging te stellen. Uitgegaan is van een bruto gemiddelde loonstijging van 14,5 percent over 1974. In dat getal was 1 percent opgenumen voor zogenaamde incidentele loonsverho ging. Dit percentage is bewust laag ge steld, het kon worden overschreden. Oorzaken onder andere: de sterke stij ging van het minimumloon (ruim 20 percent sedert december 1973) en het feit dat het aantal ontheffingen en vrij stellingen in cao’s veel groter is dan de opstellers van de Machtigingswet hebben voorzien. om te vorige Charles Wiggins, de belangrijkste ver dediger van Nixon in het Congres, een republikein, heeft gisteren de president opgeroepen om af te treden nadat hij Nixons verklaring had gehoord. Vele an dere Nixon-aanhangers verklaarden gis teren dat zij hun standpunt moesten herzien. Eerst zonnige perioden, later toe nemende bewolking en tegen de avond in het westen van het land mogelijk regen. Eerst weinig wind, later zwak tot matig uit zuidoost tot zuid. Minimumtem peraturen omstreeks 9, maxima morgen circa 22 graden. HAARLEM. De 23-jarige Palestijn Adnan Ahmad Nuri die met de 22-jaar oude Sami Tamimah door de Haarlemse rechtbank tot vijf jaar gevangenisstraf werd veroordeeld wegens kaping van een Brits vliegtuig heeft een blindedarm ontsteking. Hij ligt in de ziekenafde ling van de Scheveningse strafgevange nis maar weigert zich te laten opereren, omdat hij van mening is dat ons land hem vijandig gezind is. Wel slikt hij medicijnen om de pijn te verlichten. Zjjn toestand zou niet levensgevaarlijk zijn. dat hij „onopzettelijk” gegevens betref fende het in de doofpot stoppen van het Watergate-schandaal had achtergehou- den. Hij had namelijk de FBI en de CIA (respectievelijk de federale recherche en de centrale inlichtingendienst) opdracht gegeven bepaalde aspecten van het on derzoek naar de inbraak in het Waterga- tegebouw te verdoezelen. Vroeger zei Nixon altijd dat hij hier mee de nationale veiligheid op het oog had, maar nu gaf hij toe dat hij door een gesprek met de voormalige stafchef van het Witte Huis, Bob Haldeman, ook geweten had dat dit er tevens toe zou De demarcatielijnen zijn tot stand ge komen nadat vertegenwoordigers van beide partijen twee dagen lang met „De heer Schipperus heeft toch wel wat van de waarde en de betekenis van die CHU-vergadering bij ons weggeno men”, aldus voorlopig fractievoorzitter van de CDA, drs. J. de Wildt. Dinsdagavond 13 augustus, de avond na de CHU-bijeenkomst, komt de nieu we CDA-fractie weer in vergadering bij een, waarna woensdagavond de confron tatie met de nieuwe PvdA-fractie volgt. Overigens voelt de CDA er niets voor „met een soort CHU-dictaat te worden opgescheept”, aldus drs. De Wildt. „We zullen een ondermijning van de CDA- koers door CHU en met name door de heer Schipperus proberen uit te sluiten.” worden overschreden is niet te schatten. Wat de prijzen betreft, houdt het NCW het voorlopig op een stijging van 9,5 a 10 percent over dit jaar in plaats van de geraamde 10,5 a 11 percent. Weliswaar hangt nog veel af van de ontwikkelingen in de grondstofprijzen. Maar factoren als de scherpe concurren tie en het nog altijd straffe prijsbeleid hebben tot dusver tot een gunstige ont wikkeling bijgedragen. (Zie verder pagina 9) •bijdragen dat leden van het comité voor zijn herverkiezing buiten schot zouden blijven. Dit gesprek met Haldeman vond plaats op 23 juni 1972, zes dagen na de Watergate-inbraak. Wat Nixon gisteren onthulde betekent dus dat hij negen maanden eerder op de hoogte was van pogingen om de zaak in de doofpot te stoppen dan hij tot dusver had beweerd. Vóór gisteren had hij altijd gezegd pas op 21 maart 1973 van deze pogingen gehoord te hebben. Nixon zei gisteren: „Ik erken dat dit aanvullend materiaal (het bandje met het Haldeman-gesprek) dat ik nu over draag, mijn zaak verder kan schaden; in het bijzonder omdat de aandacht er afzonderlijk naar zal uitgaan in plaats van naar het bewijsmateriaal in zijn totaliteit.” Ook liet hij weten dat hij er zich bewust van was dat een impeachment- aanklacht door het huis van afgevaar digden „praktisch gesproken een uitge- Hogedrukgebied trekt met zon nig weer over ons land naar het losten. Ook morgen overwegend strandweer met een zwakke zeewind. Temperatuur rond "en, zeewater 17 graden. Vooruitzichten: licht onstabiel met kleine onweerskans. De drie centrale land- en tuinbouw organisaties zullen in de loop van woensdag beslissen of de voor zater dag in Utrecht aangekondigde de monstratieve bijeenkomst al of niet zal doorgaan. Mochten boeren en tuinders 'hun acties niet volledig sta ken, dan overwegen de boerenorgani saties de bijeenkomst niet te laten doorgaan, omdat men vreest dat die bijeenkomst dan ook in een chaos zal ontaarden. „Daarmee wordt de zaak allerminst gediend”, aldus voorzitter Rinze Zijlstra. President Nixons laatste Watergate- verklaring, waarin hij toegeeft (onder pressie van het afgeven van de geluids banden van het Witte Huis) bijna van het begin af aan op de hoogte te zijn geweest van de doofpotcampagne die door zijn staf werd gevoerd, is de nood sprong van een in het nauw gedrevene. Dat is precies waar het hem in de finale van deze Amerikaanse tragedie om gaat: deernis te wekken voor de „underdog”. De „underdog” is in de Verenigde Staten een spreekwoordelijke term voor iemand die tegen de onmogelijkste rampspoeden door blijft vechten en de Amerikaan is van nature geneigd de „underdog” bij te springen. Niet voor niets heeft het Witte Huis het afgelopen weekeinde dan ook de term „underdog” gelanceerd, als een nog verwoede poging om in het land enige sympathie en steun voor deze deerlijk belegerde president op te trom melen. Nixons verklaring van gisteren is nog steeds onderdeel van de doofpotcampag ne alleen is het accent verschoven. Hij hield de feiten achter, zegt hij nu, om het personeel van zijn herverkie- zingscommissie te redden. Dat was een commissie die niet zelf verkiesbaar stond, maar Nixons tweede ambtster mijn mogelijk moest maken. In wezen beschermde Nixon dus niet deze herver- kiezingscommissie, maar zijn eigen posi tie. Nixon zei verder dat hij opnieuw de verantwoordelijkheid op zich nam voor het gebeurde en dat hij bijna van meet af aan had begrepen dat zijn veelvuldig herhaalde beroep op het „privilege van de uitvoerende macht” (executive privi lege) geen geldigheid had, hoewel hij het tot de uitspraak van het hooggerechtshof toe hanteerde als een schuilkelder voor zichzelf en als een middel om zijn medewerkers het zwijgen op te leggen. Reacties van conservatieven in het Huis van Afgevaardigden en de Senaat doen echter vermoeden dat Nixon met deze noodmanoeuvre om de publieke opinie te beïnvloeden een averechts ef fect heeft bereikt en zijn lot heeft be zegeld. De hoop van de Republikeinen en van twee derde van de bevolking is dat deze gediskrediteerde president aftreedt. Dat blijkt onder de huidige omstandigheden het enige waarmee een schijn van eer van de gerafelde regering opgehouden kan worden. Misschien zal dat tenslotte ook tot de president zelf doordringen. Zo niet, dan zullen wellicht politici als de conservatieve senator Barry Goldwa ter, een van Nixons laatste reddingsboei en in het Congres, de durf kunnen opbrengen om hem de woorden toe te voegen die een advocaat de beruchte communistenjagende senator Joe McCarthy toevoegde: „Sir, weet u dan helemaal niet meer wat integriteit is?”. Dat was in ieder geval voor senator McCarthy het einde. DEN HAAG. De bruto loonstijgin gen en de nivellering van de inkomens zullen dit jaar grot r zijn dan aanvan kelijk werd aangenomen. Omdat de prijsstijging zal meevallen, zullen de werknemers netto wat meer in het loon zakje overhouden. De ervaringen die tot dusver met de Machtigingswet zijn op gedaan, zijn te meer aanleiding deze wet per 1 januari buiten werking te stellen. Aldus het standpunt van de Nederlands Christelijk Werkgeversverbond. Ford, na een eventueel aftreden of afzetten van Nixon de volgende presi dent van de VS, had tot nu toe altijd zijn vertrouwen in de onschuld van Nixon uitgesproken. Gisteren zei hij„Ik ben tot de conclusie gekomen dat het openbare belang niet langer gediend is met herhalingen van mijn eerder uitge sproken geloof dat, op grond van alle bewijsmateriaal waarvan ik en het Amerikaanse volk op de hoogte zijn, de president niet schuldig is aan een ver grijp waarvoor een afzettingsprocedure op gang gebracht kan worden”. In zijn verklaring gisteren zei Nixon derlandse justitie. Zij stuurden een brief naar de minister met de vraag Nuri’s verzoek in te willigen. Deze brief vraagt om begrip voor de houding van de kaper die onze medische ethiek niet kent. Deze brief is momenteel in behandeling vol gens het ministerie. Eerst moet echter een medisch rapport worden opgemaakt Formeel is alleen de mogelijkheid aan wezig Nuri strafonderbreking te geven, een vorm van tijdelijke gratie om hem elders een operatie te laten ondergaan aldus het ministerie. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON De onthulling van president Nixon dat hij in zijn verklaringen over de zaak-Watergate gegevens heeft achtergehouden en bijna vanaf het begin op de hoogte was van de poging het schandaal in de doofpot te stoppen, heeft Washington geschokt. Bij de eerste reacties was die van de vice-president. Gerald Ford, die gisteravond zei dat hij niet langer zal herhalen dat Nixon onschuldig is aan een vergrijp waarvoor hij afgezet moet worden. helikopters vluchten boven de stellingen aan de fronten hadden gemaakt. De VN-woord voerder heeft verder meegedeeld dat er gisteren hevige ge vechten zijn uitgebroken tussen Griekse en Turkse Cyprioten in de stad Fama gusta. De VN-vredesmacht heeft een dringend beroep op beide partijen ge daan de strijd in deze havenstad aan de oostkust van het eiland te staken. BEVERWIJK. Mede op aanraden van wethouder P. J. Schipperus (CHU) heeft de nieuwe CDA-raadsfractie beslo ten de uitslag van de komende CHU- ledenvergadering af te wachten en pas daarna een besluit te nemen over de kandidaatstelling voor het wethouders- schap. Op juridisch-technische gronden zijn in vrijwel ieder contract, aldus drs. C. Geerkens, algemeen secretaris van het NCW, allerlei ontheffingen of vrijstel lingen van de bepalingen van de Mach tigingswet noodzakelijk geworden. Daar uit blijkt dat deze wet een produkt van snel werken is geweest met alle gevol gen van dien. Uit het overzicht dat minister Boersma van sociale zaken on langs aan de Tweede Kamer heeft ge zonden, blijkt duidelijk dat het niet mogelijk is het gehele arbeidsvoorwaar denbeleid met één wet te regelen. Zeker is, naar men bij het NCW meent, dat deze factoren zorgen voor een opwaartse druk op de lonen. Met hoeveel de geraamde 14,5 percent zal Nuri wil in een Arabisch land geope reerd worden. Hü weet de organisatie Rode Hulp achter zich, een groep men sen die zich inzet voor mensen die in verband met hun politieke opvattingen in aanraking zijn gekomen met de Ne- BEVERWIJK. Vrijetijdscentrum „De Slof” aan het Raamsveld is gister morgen definitief gesloten. Het bestuur van het vrijetijdscentrum achtte verder werken in het bouwvallige complex niet langer verantwoord. Het Beverwijkse coflege van burgemeester cn wethouders beraadt zich vandaag over de vraag, of aan het bestuur van het vrijetijdscen trum de voormalige huishoudschool aan de Chr. Moensstraat 5 als alternatieve vestigingsruimte ter beschikking kan worden gesteld. Dit schoolgebouw is rond 1 april na het vertrek van de LHNO-afdeling van de Prot. Chr. Scholengemeenschap „Hoff- lant” leeg komen te staan. Mocht de collegebeslissing positief uitvallen, dan zou „De Slof” in afwachting van de realisering van de nieuwbouwplannen, de eerstkomende twee jaar van dit ge bouw gebruik kunnen maken. De mogelijke verhuizing van „De Slof” naar de Moensstraat is het resultaat van koortsachtig overleg tussen het „Slof”- bestuur enerzijds en het gemeentebe stuur anderzijds. Gezamenlijk werd gis teren ijverig gezocht naar een alterna tieve ruimte, waarin de „Slof”-activitei- ten op zo kort mogelijke termijn zouden kunnen worden voortgezet. Als mogelijk heid rolde toen de voormalige huishoud school uit de bus, die na inspectie door het „Slof”-bestuur en leden van de ach terban in orde werd bevonden. Wanneer het college aan de verhuizing zijn fiat verleent hopen de eerste „Slof”-huurders vanavond, reeds van de nieuwe ruimte gebruik te kunnen maken. De vethuizing zou deze week' al rond moeten komen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. Na de aankondi ging van de regering dat verdere acties van de boeren niet getolereerd zullen worden en dat de plolitie zal ontreden, zijn vandaag demonstraties van ontevreden boeren uitgebleven. Allen bij Didam hielden een aantal boeren een demonstratie. De politie, die een pantserwagen in reserve houdt, heeft nog niet ingegrepen. Gisteren deed de Hollandse maat schappij van landbouw een beroep aan zijn leden voorlopig van verdere acties af te zien en ook het Boeren actiecomité Haarlemmermeer heeft zijn leden opgeroepen niet meer te demonstreren. De heer G. Pompen van dit actiecomité is van mening dat er nogal wat demonstraties hand gelopen zijn. „Iedereen heeft het recht demonstreren. Wij hebben week de aandacht op onze problema tiek gevestigd door de weg op te gaan. Nu moeten we afwachten wat er uit het overleg komt”- „Niemand is erbij gebaat als we de Nederlandse economie gaan verstoren. Wat zaterdag is gebeurd, dat mensen op hun vrije dag werden gehinderd, dat vakantiegangers niet verder kon den, keuren wij ten sterkste af; aldus de heer Pompen. 7

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 1