Cent is een schaars artikel aan het worden Concurrerende bedrijven willen het gehele personeel overnemen Sombere geluiden over Amerikaanse economie KRITIEK NCW OP BELASTINGONTWERP Bi Rabobank bedrijven tar ..Met afronden naar beneden gaat deel van de winst verloren” GEWAAGD I s „Pensioenreserves kunnen in gevaar komen” I 8 DINSDAG 6 AUGUSTUS 1974 ECONOMIE 9 S' Stagneren -- s s «s - 1 CRUSON-BEZETTING OPGEHEVEN (Van onze redactie economie) (ADVERTENTIE) Zo wachtten gisteren de werknemers van Cruson Continental in Rotterdam al pra tend op de dingen die komen zouden. De man van de Amrobank veronder stelt, dat het gebrek aan centen onder meer wordt veroorzaakt door de spaar- woede van de jeugd. Foto links: Geen briefje om dieven te misleiden, maar werkelijk centengebrek, bij de Rabo-bank in Wissenkerke. Foto rechts: Ook banken klagen steen en been over het gebrek aan centen en stuivers dat in het hele land zou be staan. „De ouders geven hun kinderen een handjevol centen of stuivers voor de spaarpot en dan is het kroost voor een zacht prijsje weer een poosje tevreden. Maar het kan wel een jaar duren, voor dat de inhoud van zo’n spaarpot einde lijk bij de bank wordt ingeleverd. En hoewel wij het sparen door de jeugd een goede zaak vinden, betekent het wel, dat al die centen en stuivers maandenlang uit de roulatie zijn. En dat veroorzaakt schaarste.” hebben wij voor onze centenbevoorra ding nog andere kanalen, zodat we af en toe nog wel een voorraadje hebben.” pen, met terugwerkende kracht tot 1 janurari 1973. Mede door de uitspraak van de hoge Raad hebben veel onderne mers volgens het NCW een dergelijke reservering, zowel intern als bij derden, opgebouwd. Aanneming van het wets ontwerp zal nu leiden tot grote fiscale kosten voor deze ondernemers. Amerikaanse dollar Engelse pond Belgische fr. (100) Duitse mark (100) Italiaanse lire (10.000) Portugese esc. (100) Canadese dollar Franse fr. (100) Zwitserse fr. (100) Zweedse kroon (100) Noorse kroon (100) Deense kroon (100) Oostenrijkse schilling (100) Spaanse pes. (100) Griekse drachme (100) Finse mark (100) Joegoslavische dinar (100) NEW YORK (Reuter) De hoop op een herstel van de Amerikaanse econo mie zal in de naaste toekomst geen werkelijkheid worden. Er zijn weinig kansen dat de inflatie onder het huidige niveau zal komen. Deze sombere bood schap heeft de Amerikaanse bevolking deze week te verwerken gekregen. 2.58- 3.66 6.15- 6.45 6.56- 6.86 100.25-103.2» 38.00- 41.50 9.70- 10.90 2.62- 2.72 54.25- 57.75 87.50- 90.50 58.25- 61.25 47.25- 50,25 42.75- 45.75 14.27- 14.57 4.52- 4.82 8.10- 9.30 69.50- 72.50 16.00- 19.09 In het Wetsontwerp, dat staatssecreta ris Van Rooyen (Financiën) onlangs in diende, -wordt bepaald welke baten of maken, maar dat zal wel te veel centen kosten.” Ook banken zitten schaars in de cen ten. De Rabobank in Zwolle: „Er is een grote behoefte aan deze munt maar we kunnen dikwijls niet aan de vraag vol doen. Als onze voorraad is uitgeput, moeten we nee verkopen. Jammer voor de klant, maar wij kunnen er ook niets aan doen.” Een filiaalbeheerder van de Amrobank in Zwolle: „Het tekort aan centen speelt ons al een hele tijd parten. En het lijkt erop, dat ook de stuivers langzamerhand schaars gaan worden. Aanvragen bij de muntendienst van de PTT, die officieel met de distributie van pasmunt is belast, helpt ook' al niet. Als je daar na twee of drie weken wachten een zak centen (inhoud duizend stuks) kunt bemachti gen, mag je van geluk spreken. Gelukkig invoering van het verplichte algemene pensioen op basis van het eindloon, bete kent dit wetsvoorstel een grote hinder paal. Vooral met het oog op deze moge lijke gevolgen vindt het NCW het ge wenst het wetsontwerp aan de Sociaal- Economische Raad voor te leggen. Bovendien geeft het wetsontwerp een nieuwe uitleg aan het begrip „goed koopmanschap”, met alle onzekerheden daarvan. Daardoor zal, zo verwacht het NCW, een verdere uitbouw van deize pensioenreservering stagneren. Bij de discussies, die in de Stichting van de Arbeid hun eindfase naderen over de Volgens George Meany, leider van de machige vakbondsfederatie AFL-CIO is er op het ogenblik een op hol geslagen inflatie waaraan voorlopig geen einde schijnt te komen. Op een vakbondsver- gadering in Chicago zei hij dat de Ame rikaanse werknemers geen andere moge lijkheid hebben dan om ter wille van hun gezinnen een grotere loonsverhoging te eisen. Nog onlangs heeft president Nixon een beroep gedaan op de vakbon den hun looneisen te matigen. De Amerikaanse minister van Finan ciën, William Simon, verklaarde tegeno ver de gezamenlijke economische com missie van Huis van Afgevaardigden en Senaat dat in het gunstigste geval mag worden gehoopt dat de inflatie zich op het huidige peil (ruim tien percent) zal handhaven. Deze sombere voorspelling Wat deze voorzieningen betreft, heeft de Hoge Raad in 1971 bepaald dat zij mogen behoren tot de fiscaal aftrekbare lasten van de onderneming, volgens het begrip „goed koopmanschap”. De staats secretaris wil deze mogelijkheid schrap- van minister Simon en soortgelijke verklaringen die andere deskundigen eerder in de week hadden afgelegd voor de Congrescommissie is in tegen spraak met de eerder dit jaar opgestelde regeringsprognose dat de Amerikaanse economie zich in de tweede helft van dit jaar zou herstellen. Ander slecht nieuws over de economi sche situatie in de Verenigde Staten was de bekendmaking door het ministerie van Handel dat het uit acht belangrijke indicators samengestelde economische indexcijfer voor het eerst dit jaar is gedaald. V erder publiceerde de Ameri kaanse spaarbankbond een rapport waarin wordt verkondigd dat voor eind 1974 geen verbetering hoeft te worden verwacht in de huidige bouwmalaise. Het enige nauwelijks gunstig te noe men nieuws kwam van het ministerie van Arbeid: het Amerikaanse werkloos heidscijfer is in juli (5,3 percent van de werkende bevolking) vrijwel niet geste gen. Zelfs in regeringskringen wordt echter verwacht dat de werkloosheid in de Verenigde Staten het eind van het jaar ongeveer zes percent zal bedragen. Duitse Unilever De al eind 1973 merkbaar geworden kostenstijgingen en verslechtering van de marges zul len in de toekomst door de Duitse Unilever nog slechts in geringe mate door rationaliseringsmaatregelen kun nen worden opgevangen. De ontwik kelingen in de eerste maanden van het lopende jaar geven desondanks het vertrouwen, dat het Duitse Unile- ver-bedrijf een voldoende groei kan bereiken om ook in 1974 een bevredi gend resultaat te behalen, zo schrijft het bestuur in haar jaarverslag. (Van onze correspondent) ROTTERDAM. De bezetting van het kantoor van metaal- coatingsbedrijf Cruson Combinatie in Rotterdam is gisteren aan het eind van de middag opgeheven. De tachtig ontslagen werknemers, af komstig uit Rotterdam en omgeving en Noord-Brabant, gaan zich van daag bij de diverse arbeidsbureaus melden. Bondsvertegenwoordigers („We hebben de sleutel”) zijn van plan vandaag weer in het bedrijf aanwezig te zijn. De bezetting begon zondagavond nadat de onderdirecteur A. .1. Linthorst vrijdag de op verschillende plaatsen in Euro poort en Maasvlakte werkzame arbeiders een tweeregelige ontslagbrief had over handigd”. „Hierbij delen wij u mede dat wij 5 augustus alle ac- verzoe- met ingang van tiviteiten zullen stoppen. Wij ken u zich maandag met deze brief te willen melden bij het Gewestelijk Ar beidsbureau in uw woonplaats in ver band met uitkering Werkeloosheidswet”, zo luidde de tekst. Hetzelfde overkwam de kleine kan- toorbezetting in Rotterdam. Shopmana ger Zevenbergen: „Hij kwam hier vrij dag binnen en zei: je gaat maandag de WW in. Ik begreep er helemaal niets van. Ik heb nooit de indruk gehad, dat het slecht ging met het bedrijf.” Een vakbondsdelegatie, die gisteroch tend ter plaatse verscheen, heeft ’s mid dags in een gesprek met de Rotterdamse advocaat van het bedrijf gehoord, dat de Belgische directeur van het bedrijf, Cl. Persoons uit Antwerpen, pas maandag ochtend had gevraagd of de advocaat een faillissementsaanvraag in orde wilde maken. Dat is inmiddels gebeurd en men verwacht, dat vandaag of morgen een curator wordt aangewezen. Tijdens de bezetting is het bedrijf al van diverse kanten benaderd door gega digden voor het personeel. Door twee concurrerende bedrijven is aangeboden bet voltallige personeel over te nemen. In één geval heeft iemand aangeboden het hele bedrijf over te nemen, maar deze gegadigde wilde met een curator onderhandelen. De bonden noemen de zaak „zeer ondoorzichtig” en adviseerden gistermiddag dan ook niet om de actie door te zetten maar eventueel in te gaan op aanbiedingen van ander werk. Extra moeilijkheid is namelijk, dat de Cruson-mensen op de diverse werken niet meer werden toegelaten. De kans, dat de onderdirecteur Linthorst het be drijf zou voortzetten (hiervan was in de loop van de dag gisteren sprake) is mede daarom nihil, aldus de bondswoordvoer- der. Het cententekort stelt de middenstand bijna dagelijks voor problemen. „Je moet steeds aan je klanten vragen om bij te passen”, zegt de Zwolse VIVO- man. „Kunnen ze dat niet, dan moeten wij naar beneden afronden. En al gaat het dan maar om centen, op die manier gaat toch een deel van de winst verlo ren. Volgens mij is er maar één oplos sing voor het probleem: meer centen DEN HAAG In werkgeverskringcn is men beducht voor de gevolgen van het wetsontwerp tot wijziging van de bepalingen voor winstberekening van ondernemingen. Hierdoor, zo meent men bij het Nederlands Christelijk Werkge versverbond, kunnen opgebouwde pensi- oenreserves in gevaar komen. Het ver bond vindt dat dit wetsontwerp eerst voor advies aan de Sociaal-Economische Raad moet worden voorgelegd. Vermoe delijk zal het NCW samen met het VNO actie ondernemen. Verder zijn de deskundigen van het verbond verbaasd dat er maar tot 1 september gelegenheid is aanmerkingen op dit wetsontwerp bij de vaste Tweede- Kamercommissie in te zenden. Gezien de ingewikkeldheid van dit onderwerp is dit een veel te korte termijn, vindt het NCW. Mogelijk zullen de gezamenlijke werkgeversorganisaties daarom aandrin- gen op een hoorzitting van de Kamer commissie. „Het is met de cent een hopeloze situatie”, zegt de bedrijfsleider van een VIVO-supermarkt in Zwolle. „Elke week heb ik voor ruim 2000 gulden aan klein geld nodig. Dubbeltjes, kwartjes en stui vers kan ik genoeg krijgen. Maar ik mag me handen dichtknijpen, als ik per week honderd centen toegewezeri krijg. Je kunt wel meer aanvragen, maar de bank levert ze niet. Er is gewoon niet aan te komen.” (Van onze correspondent) ZWOLLE. Banken, middenstanders en grootwinkelbedrijven klagen op dit ogenblik steen en been over het tekort dat in het gehele land aan de kleinste pasmunt de cent blijkt te bestaan. Er zijn zelfs banken zoals in het Zeeuwse Wissenkerke, die via plakkaten op de deur hun klanten dringend vragen centen te komen inleveren. lasten jaarlijks in aanmerking komen voor fiscale winstberekening. Hierbij gaat het vooral om de lasten die voort vloeien uit verwachte loon- en prijsstij gingen. Het wetsontwerp is van groot belang voor de pensioenvoorzieningen. Om een pensioenvoorziening waardevast of welvaartsvast te maken, moet een onderneming jaarlijks de opgebouwde pensioenrechten door bij storting aanpas sen aan de te verwachten loon- en prijsstijgingen. H, 2-v -• MM f» f ld V=7G - - - --4-^ i 7

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 9