IN 1973 EXPORTRECORD VAN TEXTIELINDUSTRIE Jaarverslag KRL meldt bemoedigende resultaten over ’73 bedrijven Politieke doorbraak EEG geassocieerde landen Nieuwe kansen voor werf in Deest BOTERBERG EEG NU KWART MILJOEN TON ^<351 99 99 a MKMffiSGELD U gaat hee! wat geruster op vakantie als u eerst naar de Amro Bank gaat Sri# r» STAATSSECRETARIS OVER Dollar vaster na gerucht over Nixon lol „KINGSTON” WOENSDAG AUGUSTUS 1974 11 7 ECON&fcaï^ 10 Koersen in New York gestegen Over één kam Wijziging Mondiaal iis we de U kunt uzelf heel wat vakantie-narig- heid besparen als u voordat u op reis gaat even bij de Amro Bank binnenloopt. En daar de Amro Reischeques bestelt. Mocht u die cheques kwijtraken, dan heeft de vinder er niets aan, terwijl u ze gewoon vergoed krijgt. Eén telefoontje met Amro Teleservice en er wordt prompt geld telegrafisch naar de bank ter plaatse overgemaakt. t I te- U kunt de Reischeques bij elke bankin het buitenland verzilveren. Neem er liever teveel mee dan te weinig. Cheques die u overhoudt, neemt de Amro Bank zo terug. Amro Reischeques, dat is veilig en handig geld. Daarom: ga bijtijds naarde Amro Bank in uw buurt. Voor buitenlands geld, cheques en uw reisverzekering. En pak dan meteen dat gratis landen- gidsje mee. (Van onze correspondent) ENSCHEDE De Nederlandse Katoen-, Rayon- en Linnenindustrie, die voornamelijk in Twente is geconcentreerd en waarin 22.000 mensen werken, is in een meer stabiele fase gekomen. Na een herstructurerings- periode die een tumultueus karakter heeft gehad en waarbij de Neder landse textielindustrie het spits heeft afgebeten wat betreft de herstruc turering in Europa, is deze nijverheid, zij het sterk afgeslankt, te voor schijn gekomen als een der modernste ter wereld. Uitgewist I 1 (Van onze correspondent) Het jaarverslag maakt met erken- stabiliseert zich Textielindustrie J stabilisering de (Van onze Haagse redactie) MA economisch (ADVERTENTIE) 6.13- de ling Van groot belang is dat onder ster ke druk van de ACP-landen is beslo ten tot een gemengd beheer, op voet van de rest. Voortaan zullen de produkten van de ACP-landen vrije toegang heb ben tot de EEG-landen, maar omgekeerd is dit niet langer het geval. niet zo best is. Vandaar dat men pro beert de bestaande industrie hier zoveel mogelijk te houden. als- 5hi- ■Ike 'or- AMSTERDAM (ANP). De dollar Is gisteren in Amsterdam in de middag uren na geruchten over een mogelijk vrij willig heengaan van president Nixon ge stegen. t 34 ,ed- 1 in nep In een normale markt was eerst iets lager geopend, maar ten opzichte van de voorgaande dag werd uiteindelijk ruim een cent hoger gesloten, namelijk op 2,6325-/ 2,6350 tegen 2,6225. ten. line irde vij- ers. ■rde ren, srse len, lar- jes. im- rer- 13- fJ- UTRECHT (ANP). De scheepswerf Gebr. Van der Werf BV in het Gelderse Deest, waarvan op 30 juli bekend werd dat er zware liquiditeitsmoeilijkheden waren ontstaan, zal hoogstwaarschijnlijk niet behoeven te sluiten. BONN. (ANP)De „boterberg” in de EEG bedraagt nu ruim 250.000 ton. In het tweede kwartaal van dit jaar werd alleen al circa 150.000 ton boter opgesla gen in de koelhuizen. Deze foto werd gisteren op de beurs van New York genomen, kort nadat bekend was geworden dat president Nixon had toegegeven gegevens omtrent de Watergate- kwestie te hebben tergehouden. Aanvankelijk stegen verscheidene koersen scherp. Even later kwam die stijging weer tot stilstand, toen bekend werd dat de president had gezegd „door te zullen vechten”. 2.56- 2.66 6.43 6.53- 6.83 37.75- 41.25 100.50-103.50 9.70- 10,90 2.62- 2.72 54.00- 57.50 87.75- 90.75 58.25- 61.25 47.25- 50.25 42.75- 45.75 14.30- 14.60 4,50- 4.80 8.10- 9.30 :.5o- n.w ±6.00- 19.00 ENSCHEDE. Ondanks een veel bewogen jaar is de katoen-, rayon- en linnenimdustrie erin ges’aagd haar produktie en afzet in binnen- en buitenland te handhaven en met ge bruikmaking van de moderne appara tuur haar omzet te vergroten. De beeldvorming over deze industrie ver beterde, aldus het jaarverslag van der verenigde KRL-industrie over 1973. De Nederlandse delegatie, die sceptisch was gestemd over het bereiken van con crete resultaten is verheugd, dat het is meegevallen, al blijven er nog vele moeilijkheden die moeten worden opge lost. Maar, aldus de heer Brinkhorst, men kan spreken van een politieke doorbraak, waarbij het vroegere neo kolonialisme heeft plaatsgemaakt voor een volwassen onderlinge verhouding. De EEG-landen hebben, zij het onder sterke druk van de ACP-groep, bepaalde concessies gedaan. Opvallend was, dat de tegenstellingen tussen de Frans- en Engels-sprekende ontwikkelingslanden bleken te zijn op geheven en dat ook Frankrijk zelf, zich heeft ingezet voor de nieuwe mondiale opstelling van de EEG ten opzichte van de ontwikkelingsproblematiek. Bij de nieuwe preferentieregeling is het systeem van wederkerigheid eensge zind afgewezen. Deze* wederkerigheid werd o.a. door de Nederlandse regering onjuist geacht, wegens de ongelijke eco nomische positie van de ACP-landen en Ir. Gelderman kon niet zeggen hoe groot de gevraagde steun van Den Haag zal moeten zijn, maar, zei hij, het gaat om meer dan een paar miljoen. Zou die steun niet worden verleend, dan dreigt er niet direct een ongunstige situatie maar dan zou de groei zich wat langza mer voltrekken. Amerikaanse dollar Engelse pond Belgische tr. (100) Italiaanse lire (10.000) Duitse mark (100) Portugese esc. (100) Canadese dollar Franse frank (100) Zwitserse frank (100) Zweedse kroon (100) Noorse kroon (100) Deense kroon (100) Oostenrijkse schilling (100) Spaanse pes. (100) Griekse drachme (100) Finse 700) Joegoslavische dinar \1OV) Volgens de meest recente Europese produktiviteitsvergelijkingen zit de Ne derlandse katoenspinnerijsector in de topgroep van 20 percent van 216 deelne mende spinnerijen uit Duitsland, Enge land, Finland, Oostenrijk, Zwitserland en Nederland. De heer G. H. W. Geessink, bestuurslid van de KRL, zie echter: „Als wij kans zien om goede werkomstandigheden weinig stof en lawaai te scheppen en een goede betaling te waarborgen, zie ik niet in waarom wij in de toekomst geen jonge mensen zouden kunnen aantrek ken, te meer omdat het hier geen onge schoolde arbeid meer betreft.” De heer Gelderman betreurde het dat een belangrijke vakbondsfunctionaris als de heer W. Spit, voorzitter van het NKV, een ongunstig oordeel over de tex tielindustrie meent te moeten vellen. Hij citeerde de heer Spit die zei „door ver oudering van bepaalde industrieën zoals de textiel gaan daar arbeidsplaatsen ver loren”. In deze constatering wordt de gehele textielindustrie gemakshalve over één kam geschoren, aldus de heer Gelder man, terwijl telkens weer blijkt in in ternationale bedrijfs vergelijkingen dat de KRL-industrie in Nederland tot de modernste ter wereld behoort en een grote mate van kapitaalintensiteit kent. Shell Pensioenfonds. De balanswaarde van de beleggingsportefeuille van het Shell Pensioenfonds is in 1973 met 47 miljoen gestegen tot ruim 2,2 miljard. Hiervan was circa 21 pet. belegd in vaste eigendommen en bijna 25 pet. in aandelen en converteerbare obligaties, zo blijkt uit het jaarverslag. In 1973 belegde het fonds 104,7 mln. in onroerend goed, waarvan 69 mln. in woningbouwprojecten en 35,7 mln. in kantoor en bedrijfsgebouwen. In de aandelensector kocht het fonds voor 97,1 mln., terwijl voor 30,1 mln. werd verkocht. Het accent lag daarbij vooral op Amerikaanse en in mindere mate op Nederlandse en Ja panse aandelen. In obligaties en on derhandse leningen werd per saldo 12,6 mln. belegd; de balanswaarde van deze beleggingen per ultimo 1973 bedroeg f 1076,2 mln. Het aantal actie ve fondsleden bedroeg eind vorig jaar 15.681 (eind 1972: 17.174) en het aantal gepensioneerden was 8.279 (7.685). Het bedrag aan uitbetaalde pensioenen be liep f 111,5 mln. Volgens de Zentrale Markt und Preis- berichtstelle in Bonn, hebbes de boter- voorraden van de EEG de hoogste stand van dit seizoen bereikt. Ook de opgesla gen hoeveelheden magere melkpoeder hebben nu de kwart miljoen ton over schreden. De zuivelbedrijven in de negen EEG- telijkheid melding van de positieve instelling van de Nederlandse rege ring ten opzichte van de KRL-indu strie. Zij is namelijk van oordeel dat een groot deel van de Nederlandse textielindustrie om fabricage-, mode- en markttechnische redenen in Neder land zal blijven en ook bestaansrecht zal hebben. De minister van Economische Za ken acht de conclusie van de strucr- tuurrapporten inzake de KRL-indus trie, dat deze industrie een belangrij ke rol kan blijven spelen op de Het belangrijkste resultaat van de be sprekingen is wel, dat de EEG-landen ermee instemmen om binnen een be paald plafond de exportopbrengsten van de ACP-landen te garanderen. Het grote probleem voor de ontwikkelingslanden is, dat hun economie voornamelijk af hankelijk is van de uitvoer van een aantal basisprodukten. Indien de export- opbrengst mocht terugvallen, zal de EEG die landen financieel tegemoetko men. De compensatie draagt echter geen automatisch karakter. textielmarkt, -'olkomen gerechtvaar digd. De afzet op de binnenlandse markt gaf een duidelijk herstel te zien. De export vertoonde de grootste stijging die ooit is voorgekomen zowel in absolute als percentuele zin. Deze groei is des te opmerkelijker. alc’us het jaarverslag, indien de grote onze kerheden (valutaproblemen, irflatie en grondstof moeilijkheden) in aan merking worden genomen De absolu te uitvoergroei bedroeg 71.141 ton (22 percent). drijf zijnd getouw betreft (in 1972 bedroeg dit aantal in West-Europa 3611, in Nederland 5095). Kledingstof fen vormen veruit het belangrijkste produkt van de KRL-industrie (een derde van de totale af zet), gevolgd door interieurstoffen en huishoudelijk textiel. De Nederlandse confectie-industrie blijft met een afname van circa 10.000 ton weefsel (een kwart van de binnenlandse afzet) een klant waar van het voortbestaan ook voor de KRL-industrie van groot belang is. gelijkheid van het nieuwe associatiesys- teem, zodat ook hier de sporen van neo kolonialisme zijn uitgewist. In het ontwerp-akkoord is een speci aal hoofdstuk opgenomen over de indu- triële en technologische samenwerking om ontwikkelingslanden verder op weg te helpen. grondstoffenschaarste, doch ook het feit dat de traditionele ruwdoek-ex- porterende landen om werkgelegen heid en monetaire redenen steeds meer zelf gaan veredelen, speelt hier bij een rol. Het aantal weefgetouwen daalde van 9123 tot 8328 (9 percent). Het automatiseringspercentage steeg van 92 naar 93. Een en ander bete kent geer teruggang in capacitiet. Blijkens officiële internationale sta tistieken staat Nederland in West- Europa ver bovenaan wat het gemid deld aantal getouwuren per in be- Europees krediet voor Gasunie. De Eu ropese Investeringsbank heeft aan de NV Nederlandse Gasunie te Groningen een krediet verleend van 50 miljoen gulden (14,9 miljoen Europese reken eenheden), aldus is officieel in Luxemburg meegedeeld. Evenals het even grote krediet dat reeds in janua ri j.l. is verstrekt, draagt dit krediet bij aan de financiering van een lei- dingproject tussen het uiterste noor den van Nederland en de Duitse en Belgische grens in het zuiden van het land, in Limburg. DEN HAAG. De grote betekenis van de vorige week in Kingston, Jamai ca geëindigde conferentie tussen de ne gen EEG-landen en de 44 Afrikaanse, Caribische en Pacific-staten (ACP) is de politieke bereidheid van de laatstge noemde groep om met de EEG een associatie aan te gaan, die tot nu toe tot slechts 18 landen was beperkt. Dit verklaarde gisteren staatssecretaris Brinkhorst van Buitenlandse Zaken, die de Nederlandse regering op deze confe rentie heeft vertegenwoordigd. Er zal een systeem van selectieve criteria worden uitgewerkt, waarbij lan den met een zwakke economie meer zullen ontvangen dan die welke er beter voorstaan. Verder zal rekening worden gehouden met de werkgelegenheid, de fluctuatie van de wereldmarktprijzen, niet alleen wat betreft de export naar de EEG-landen, maar ook die naar der de landen, de algemene handelssituatie, de geografische ligging (afgesloten van de zee, zoals het Sahelgebied en ook de eilanden, zoals het Caribische gebied met enorme onderlinge afstanden en daar door hoge transportkosten). Dat betekent niet dat er geen proble men meer zullen zijn, maar de katoen-, rayon- en finnenindustrie staat goed toe gerust in de internationale concurrentie strijd. Deze bedrijfstak verwacht over 1974 eenzelfde resultaat als over 1973 toen de export met 22 percent omhoog kon worden getild. Zelfs is het mogeiyk dat de resultaten iets beter zijn dan dat jaar, aldus de voorzitter van de Vereni ging KRL, ir. E. A. Gelderman in een toelichting op bet jaarverslag van deze vereniging. Door een reddingsactie van de scheepswerf Bodewes in Millingen aan de Rijn, die het bedrijf zal overnemen, het ministerie van Econorfiische Zaken, de Algemene Bank Nederland en een Franse reder, is de werkgelegenheid van 500 man gered. Bij de werf werken 240 mensen, maar ook een dochterbedrijf en een aantal onderaannemers zijn van de werf afhankelijk. Volgens de heer A. van der Veen, districtsbestuurder van de Industriebond NVV, die het bericht bekend maakte, zijn alle partijen in principe bereid tot financiële steun. Met de Franse reder moeten nog enkele onderhandelingen worden gevoerd, waarna vrijdag de overneming door Bodewes naar ver wachting definitief kan worden beklon ken. Een groot probleem in de textiel- drukkerijen blijft de voorziening van ruwdoek. Niet alleen de algemene Doordat de stijging van de invoer verre werd overtroffen door de stij ging van de uitvoer liep het totale invoersaldo terug van 18.520 ton in 1972 tot 10.470 ton in 1973. Daarbij moet wel in aanmerking worden ge nomen dat de hoeveelheid ruwdoek, die geïmporteerd werd als gevolg van de grondstoffenschaarste, 5000 ton kleiner was. Er zal een lijst van produkten worden opgesteld, die in gemeenschappelijk overleg tussen de EEG-landen en de ACP-landen zal worden uitgewerkt. Thyssen-Bomemlsza. De gunstige ont wikkeling van de resultaten van de Thyssen-Bornemisza Group NV (TBG) in 1973 heeft zich ook in de eerste helft van 1974 voortgezet. Alle TBG- divisies scheepsbouw. industrie, handel en transport en de 34 pet. deelneming in Indian Head droegen hiertoe bij, zo heeft de groep bekend gemaakt. In het eerste halfjaar van 1974 behaalde de groep een winst van meer dan f 38 mln. Naar verwachting zal deze gunstige tendens aanhouden en zal de totale winst over 1974 de winst van 59 mln. over 1973 In belangrijke mate overtreffen. landen verwerkten in het eerste halfjaar weliswaar nauwelijks meer melk dan in hetzelfde tijdvak van 1973, doch er zijn aanwijzingen dat de vraag een verzadi- dingspunt heeft bereikt. In alle lidstaten (met uitzondering van Engeland) ver mindert het verbruik van boter. De kaasconsumptie schijnt voorlopig haar hoogste stand te hebben bereikt. Een bijkomende factor is dat er in de diverse EEG-landen als gevolg van de Italiaanse importbeperkingen, hoeveelhe den melk zijn overgebleven, die ook nog eens moesten verwerkt. Over de regering is de KRL-industrie overigens goed te spreken. Het beeld van de textiel in Den Haag is duidelijk verbeterd. Op het ministerie van Econo mische Zaken heeft, zo memoreerde de heer W. Kats, directeur van het centraal bureau van de KRL, zich een orga nisatorische wijziging voltrokken. Er wordt een aanzet gemaakt tot een in dustriepolitiek nadat ons land altijd een handels- en landbouwpolitiek heeft ge voerd. Gebleken is dat de dienstensector veel minder mensen opvangt dan oorspronke lijk werd gedacht. Aantrekking van nieuwe industrieën blijkt niet zo gemak kelijk te gaan omdat het klimaat hier Ondanks deze stabilisering zal de KRL-industrie de regering voorstellen om on basis van het jongste structuur- rapnort maatregelen te nemen teneinde de posit’e van de Nederlandse textielin dustrie in de Euronese Gemeenschap te verstevigen. Nederland en West-Duits- land staan wat deze bedrijfstak betreft nog steeds on de tocht, terwijl de textiel van Frankrijk en Italië steeds wegen weten te vinden om steun van de over heid te krijgen. In dat verband werd herinnerd aan de opvatting van minister Lubbers van Economische Zaken dat een groot deel van de Nederlandse textielindustrie be staansrecht heeft en dat zjj een belang rijke rol zal blijven spelen op de mark ten. De weg naar een beter beeld van deze nijverheid bij de mensen in het gewest kan nog lang zijn, vooraf omdat de moderne dure machines in drie ploe- geen moeten draaien. Drie-ptoegen-arbeid staat niet in de gunst van de Nederland se arbeiders, vandaar dat er buitenlan ders moeten worden aangetrokken. Ar

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 11