MELKWAGEN TEGEN BUS: TWAALF GEWONDEN Haagse meesterkraker weer achter de tralies Bretonse bom vernielde Franse Fokker Werkers in de gezondheidszorg weer boos op staatssecretaris Hendriks I s CH-LEIDER: „PUBLIKATIE MAATREGELEN VOOR PRINSJESDAG” „Huidige marinevloot DDnEnta dit mb niet effectief genoeg” if i WOENSDAG 7 AUGUSTUS 1974 BÏNNENLAND-BUITENLAND 2 I Opvallend Ministerie bezetten WEERRAPPORTEN (Van onze parlementsredactie) Richtlijnen Fellere acties? I MLBI Ml DEN HAAG. De werkers in de gezondheidszorg zijn opnieuw boos op staatssecretaris Hendriks van Volksgezondheid. Hem wordt ver weten dat hij de toezeggingen over de versoepeling van de personeels stop, gedaan in juni, niet is nage komen. Het Landelijk Actiecomité Gezondheidszorg (LAG) heeft de indruk dat Hendriks alsnog pro beert de personeelsstop geheel te handhaven. De samenwerkende bonden hebben de staatssecretaris een protestbrief gestuurd. Het LAG zet zijn acties met kracht door. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Het Tweede- Kamerlid Kruisinga (CHU) vindt dat het kabinet onmiddellijk duide lijkheid moet verschaffen over de maatregelen die het wil nemen om de inkomens van landbouw en middenstand zeker te stellen. Vol gens Kruisinga zijn er zulke ern stige inkomensdalingen te consta teren in deze sectoren, dat deze er recht op hebben nu reeds te weten wat het kabinet wil doen om te helpen. In schriftelijke vragen aan mi nister-president Den Uyl dringt de CH-leider er dan ook op aan niet tot Prinsjesdag (de derde dinsdag in september) te wachten met pu- blikatie van de voorgenomen maat regelen. De acute noodsituatie en de toenemende onrust in de be drijfstakken maken verder uitstel onaanvaardbaar, meent Kruisinga. B Kardinaal Alfrink heeft gisteren aan kardinaal Stefan Kim van Seoel In een telegram gezegd, dat de wereldopinie ten zeerste verontrust is door het proces tegen bisschop Daniel Tji Hok Sun van Won Ju. De Nederlandse kardinaal on dersteunt als internationaal president van Pax Christi de pogingen van de bisschop van Seoel ter bescherming en verdediging van mgr. Tji. Veel vertraging 5 s - Kruisinga wil duidelijkheid over landbouw I I een aantal middelen om adequaat op te kunnen treden”. (Van onze Haagse redactie) VOORUITZICHTEN VOOR VRIJDAG: G n de COZ-vergadering 31 0 0 0 DONDERDAG 8 AUGUSTUS DONDERDAG 8 AUGUSTUS (ADVERTENTIE) 31 33 Twaalf passagiers van een autobus van het gemeentelijk vervoerbedrijf in Am sterdam hebben gistermiddag min of meer ernstige verwondingen opgelopen toen de bus op het kruispunt Uiterwaar- denstraat-Waalstraat door een melkauto in de flank werd gereden. Volgens de politie had de melkauto geen voorrang verleend. De gewonden zijn allen naar het VU-ziekenhuis gebracht. Op de foto de beschadigde bus en de melkwagen. uur uur water Laag water onbew. onbew, onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. 23 19 37 32 20 27 22 23 30 35 20 23 19 28 19 30 21 22 12 23 22 31 20 21 20 19 20 17 20 19 19 20 12 21 20 25 23 17 13 17 11 14 11 8 11 9 12 12 14 21 12 10 17 14 11 19 10 11 19 22 11 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 2 0 0 0 1 0 0 0 0 0 Aage M. is tegen de lamp gelopen door anonieme telefoontjes naar de poli- veel van terechtkomen, aldus het LAG. Bekend is dat door de bureaucratische werkwijze van het COZ de ziekenhuizen vrijwel niet in aanmerking komen voor ontheffing van de personeelsstop. „De staatssecretaris probeert voortdurend het ziekenhuispersoneel en de vakbonden af te schepen met beloftes, die achteraf niet worden nagekomen”, zegt het LAG. Daarom zal het met des te meer kracht zijn acties voortzetten. Neder horst ministers President Nixon, geboren op 9 janua ri, is een steenbok. Hier volgt zijn horo scoop voor vandaag, opgesteld door Ka- ina, columniste van de London Evening News»: „Hoop en image kunnen in ge vaar worden gebracht door wat nu aan- het licht is gekomen. Versterk veilig heidsmaatregelen als u geheimen wilt beschermen. Zeer zeker niet raadzaam te pogen bepaalde verwarde manoeuvres te maken en volslagen idioot u in te laten met mensen, die nu niet eerlijk zijn. Want wat niet eenvoudig is en recht- door-zee brengt vast en zeker ernstige moeilijkheden met zich mee.” Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Geneve Helsinki Innsbruck Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casa Blanca Istanboel Las Palmas Tel-Aviv Tunis ozo w.stil wnw zzo ozo no w.stil wnw w.stil wzw nnw w.stil o ono w.stil w.stil w.stil nnw w.stil ozo w.stil nno wnw o nw w.stil nno nno zzo zw o o o ozo o ozo o o o o 11 9 10 6 10 11 9 10 13 9 0 0 0 0 0 0 0 o o o DEN HAAG Nederlands meester kraker Aage M. is gisteren na een inten sieve speurjacht van enkele maanden door de politie gevonden en gearresteerd. De 32-jarige Hagenaar ontsnapte op 18 april uit het Huis van Bewaring van Leeuwarden, waar hij een gevangenis straf van vier en een half jaar moest uitzitten wegens diverse inbraken. Hij zat toen net een week achter de tralies. De politie heeft geen idee waar hij sindsdien heeft verbleven. Het huis waar hij gisteren werd aangehouden, aan de Schenkkade in Den Haag, was van een bevriende aannemer. Daar moet hij in ieder geval de afgelopen twee weken gelogeerd hebben. De aannemer en zijn vriendin zqn ook aangehouden. dit in antwoord op vragen van de KVP- Kamerleden De Bekker, Hutschemakers en Ter Woorst. Boersma verklaarde verder dat het kabinet-Den Uyl een belangrijke positie ve bijdrage heeft geleverd aan de inko mensontwikkeling en aan de structurele ontwikkeling van de land- en tuinbouw. In antwoord op schriftelijke vragen van enkele VVD’ers zegt Boersma verder: „Ik mis in de kritiek het besef van de eigen verantwoordelijkheid van de agra rische ondernemers met betrekking tot de noodzakelijke aanpassingen aan de fundamenteel gewijzigde marktverhou dingen”. Naar eerst gisteren bekend is gewor den is vrijdag j.l. een mislukte poging gedaan de Pakistaanse premier Ali Bhoetto van het leven te beroven. De dader van de aanslag wilde een granaat gooien naar de premier, terwijl deze een rede hield. De granaat ontplofte echter toen de dader hem nog in zijn hand had. Hij moest dat met de dood bekopen. De 46-jarige Robert Berger uit Phila delphia, die gisterochtend was opgeste gen met een ballon, om een poging te doen de Atlantische Oceaan over te steken, is omgekomen. Zijn ballon stort te neer in een baai en hij verdronk. Barneveld herdenkt deze week het achthonderdjarig bestaan. Het feest zal een hele week duren. Opklaringen, ook plaatselijk een bui. Maxi mum temperaturen rond 20 graden. Aantal uren zon: 0 tot 8. Min. temp.: om streeks 13 graden. Max. temp.: omstreeks 20 graden. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 percent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 percent, zw. bew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. regen half bew, zw. bew. licht bew. zw. bew. zw. bew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. mist onbew. onbew. licht bew. onbew, zw. bew. half bew. onbew. half bew. onbew. U>3 <0 ft De Boerenpartij is niet van plan zich op te werpen als coördinator van het boerenprotest. „Het is niet onze bedoe ling hieruit politiek succes te slepen. Het is een zaak van alle boeren, welke partij zij ook steunen. Het zou dom zijn een politieke wig te drijven tussen de eens gezindheid door één partij de eer te geven. Daarmee is de zaak van de boe- Weer In binnen- en buitenland Berger van DS’70 heeft gisteren ge vraagd om een spoedbijeenkomst van de vaste kamercommissie voor Landbouw met minister van Landbouw Van der Stee. De bijeenkomst zal vandaag over een week worden gehouden, zo is be paald. Als minister van Landbouw a.i. heeft minister Boersma van Sociale Zaken gis teren de Tweede Kamer meegedeeld dat het kabinet op korte termijn een stand punt zal bepalen ten aanzien van de wensen die door de georganiseerde land bouw naar voren zijn gebracht. Hij zei In het onderzoek om Z.O.-Drenthe een stimulans te geven bij de spreiding van de rijksdien&ten, moet volgens enige Kamerleden mede de mogelijkheid be trokken worden van vestiging in Emmen van een derdé opleidingsschool voor de rijkspolitie. De Kamerleden dringen ook aan op vestiging van een of meer onder delen van het PTT-bedrijf in Emmen. B In Apeldoorn zijn tot nog toe acht honden om het leven gekomen na het eten van in plantsoenen neergelegde vergiftigde stukjes worst of vlees. Vol gens de politie is het neerleggen van het vergiftigde vlees het werk van een ma niak. Onder de slachtoffers, vrijwel alle kostbare rashonden, is ook een blindege- leidehond. i Geen wonder dat de boeren in ons land woedend zijn”. Volgens Honig van den Bossche over weegt zijn fractie een spoeddebat over de landbouwproblematiek aan te vragen. Daarover zal een beslissing worden ge nomen als Boerenpartijleider Koekoek zaterdag terugkomt van vakantie in Zwitserland. QUIMPER. Bretonse separatisten hebben verklaard verantwoordelijk te zijn voor een bomexplosie op het vlieg veld van Quimper, waarbij gisteren een Fokker van de Franse maatschappij Air Inter ernstig werd beschadigd. Persoon lijke ongelukken deden zich niet voor. B Een Israëlische student in de medicij nen aan de universiteit van Jeruzalem is voor twee jaar geschorst, omdat hij de hersenen van een overledene had opge geten in het kader van een wedden schap. Zijn vier mede-studenten, die hem uitdaagden voor ruim dertig gulden menselijke hersenen te eten, hebben dezelfde straf gekregen. B Het treinverkeer tussen ’t Harde en Zwolle is gistermiddag en -avond vele uren gestremd geweest als gevolg van een breuk in een bovenbalk. De spoor verbinding Wierden-Rijssen is gisteren gestremd geweest, nadat een vrachtauto met een te hoog opstaande laadklep de bovenleidingen zwaar had beschadigd. B De Arnhemse rechtbank heeft giste ren een 27-jarige man uit die plaats tot acht maanden veroordeeld wegens mis handeling van zijn ex-vrouw en haar vriendin. B De politie in Sint-Willibrord weet nog niet wie de man is, die gisteravond bij een verkeersongeluk op de weg Et- ten-Roosendaal zwaar gewond werd en gisteren in de loop van de dag in een ziekenhuis in Roosendaal is overleden. De man, bij wie hij in de auto zat, raakte zelf bij het ongeluk zodanig ge wond. dat hij gisteren nog niet gehoord kon worden. B Prinses Margriet brengt op 22 augus tus een bezoek aan de maatschappij Zandbergen in Amersfoort ter gelegen heid van de viering van het honderdja rig bestaan. De maatschappij werkt op het gebied van de kinderbescherming. Van de vereniging gaan uit de voogdij- vereniging Zandbergen, een afdeling ge zinsverpleging en het ortho-pedagogische instituut Zandbergen met vijf behande lingstehuizen. B De 22-jarige Erik Niehof uit Amster dam is maandag tijdens het zwemmen in het Lago Maggiore in Zwitserland bij Locarno verdronken. Zijn stoffelijk overschot is gisteren gevonden door kik- vorsmannen. B De Brabantse gemeente Oss, heeft een nieuw stadhuis, een achthoekig ge bouw, ontworpen door de architect Os kam uit Dordrecht. Bouwkosten: twaalf miljoen. Het gebouw zal op 23 augustus worden geopend door de commissaris van de koningin in de provincie Noord- Brabant. Op 14 juni deed Hendriks in een gesprek met de bonden van overheids personeel toezeggingen. In het algemeen bleek hij bereid meer ruimte te geven dan in de oorspronkelijke bezuinigings maatregel was bedoeld. Directe versoe peling zou tot stand komen doordat de instellingen rekening mogen houden met de per 1 januari ingevoerde arbeidstijd verkorting, de uitbreiding van de verlof- ren niet gediend. Het valt mij overigens wel op dat op alle protestvergaderingen alleen kamerleden van de Boerenpartij aanwezig waren”, aldus Honig van den Bossche. Het vroegere kamerlid Jac. de Jong van de Democratische Midden Partij (DMP) heeft de middenstanders in ons land door middel van advertenties in enkele dagbladen opgeroepen tot steun aan de boeren. Op de voorpagina’s ad verteerde De Jong: „Zelfstandigen, mid denstanders: sta achter onze boeren. Hun rechtvaardige strijd is nu ook Uw strijd. Jac. H. de Jong”. In zijn antwoord herinnert minister Boersma er aan, dat de huidige moei lijkheden niet kunnen worden opgelost door het treffen van nationale maatre gelen, die in strijd zijn met de verplich tingen uit hoofde van het verdrag van 10 augustus in wordt behandeld. moeten dalen, maar toch sterk flexibel moeten zijn. In dit verband rekent hij omscholing niet tot de onmogelijkheden. Een ernstige zaak vindt vice-admiraal Roest het „gat” dat zal ontstaan tussen de uitdienststelling van een aantal jagers en de indienststelling van nieuwe fregat ten. Hij gelooft niet dat er wellicht tijdelijk minder gevaren zal worden. „Als we onze primaire taak surveil lance op zee zouden gaan aantasten, dan wordt de geloofwaardigheid van on ze maritieme bijdrage essentieel aange tast”. De defensienota heeft naar de mening van vlagofficier personeel, schout-bij- nacht F. H. Heckman, een „duidelijk reisdoel” Dat de materieelsector bij de marine meer armslag zal krijgen dan de personeelszijde heeft voor het personeel toch een positieve kant, zo stelt hij, want de marineman is gebaat bij mo dern materieel en investeringen in nieu we technieken en systemen zal een grote aantrekkingskracht op jongeren kunnen uitoefenen. Tevreden over de defensienota is vlag officier materieel, schout-bij-nacht J. L. Langenberg. Hij ziet de nota als een duidelijk positieve aanzet voor de ver vanging van dat deel van de marine vloot, dat verouderd mag worden ge noemd. Al met al geeft deze gang van zaken veel vertraging, meent het LAG. De samenwerkende bonden van overheids personeel hebben zaterdag per brief pro test aangetekend bij Hendriks. Zij tonen zich zeer teleurgesteld o mdat de be windsman niet overeenkomstig de con clusies van de bespreking in juni heeft gehandeld. Afgesproken was dat de ver soepeling voor alle ziekenhuizen zou gel den en vóór de zomer kon worden doorgevoerd. Maar het effect van deze afspraken is op deze manier nihil, zeg gen de bonden. Gezien de vertraging gelooft het lan delijk actiecomité dat Hendriks de per soneelsstop niet ongedaan wil maken. De mogelijkheden van verdere versoepeling in het tweede gesprek dat de staatsse cretaris op 28 augustus met de bonden en de Nationale Ziekenhuis Raad zal hebben, worden hiermee ook verkleind. Doordat personeelsaanvulling bovendien afhankelijk wordt gesteld van onthef - fingsaanvragen, zal er in de praktijk niet B Paus Paulus VI zal de vierde synode van roomskatholieke bisscoppen op 27 september plechtig openen met een mis in de Sixtijnse kapel. Dit heeft het Vaticaan gisteren meegedeeld. Men ver wacht dat de synode ongeveer een maand zal duren. tie. De recherche had vanaf 22 juli al de indruk dat de meesterkraker in zijn geboortestad was teruggekeerd. De nacht daarvoor werd namelijk een kluis van een Haags AMRO-bankfiliaal openge brand. De politie was vol lof over het vakwerk dat de inbreker had geleverd en dacht direct aan Aage M. Kort na de inbraak kreeg de politie de eerste anonieme telefoontjes, die het tij delijk adres van Aage aan de Schenkka de vermeldden. In overleg met de rech- ter-commissaris werd besloten de tele foon van het bewuste huis te gaan aftappen. Toen bleek dat de politie op het goede spoor was. De aanhouding werd grondig voorbereid. De 4'/a jaar gevangenisstraf die hij nog moet uitzitten, kreeg hij voor een hele serie inbraken. De grootste was de kraak bij de Nederlandse Middenstands Bank in Waddinxveen, waar hij in september 1972 650.000 weghaalde. dagenregeling en de partiële leerplicht. Ontstane personeelstekorten zouden hierdoor op korte termijn kunnen wor den opgevuld. B Vijf gemaskerde mannen hebben gis teren bij het sorteercentrum van de Franse posterijen in Nimes bij een over val ruim tweeënhalf miljoen gulden aan baar geld en gemakkelijk te verhandelen effecten buitgemaakt. Twee van de mannen waren gewapend met jachtge weren met afgezaagde lopen en een derde met een automatisch geweer. Ze dwongen de 34 aanwezige ambtenaren op de grond te gaan liggen. Daarna sloegen ze hun slag, die kennelijk terde ge gepland was. Het Tweede-Kamerlid Honig van den Bossche (Boerenpartij) liet weten tegen stander te zijn van de protestacties die de boeren de laatste week hebben ge houden. De bezetting van belangrijke verbindingswegen dupeert volgens hem de eveneens in moeilijkheden verkeren de transportbedrijven en middenstan ders. Bezetting van het ministerie van landbouw of zuivelfabrieken is te prefe reren, aldus Honig van den Bossche, die ook meent te weten dat leden van zijn partij dergelijke acties daadwerkelijk voorbereiden. De scherpe protesten van de boeren zijn volgens het Boeren-kamerlid volle dig verantwoord. „De inkomens zijn werkelijk onrustbarend gedaald. Sommi ge boeren leven slechts van de afschrij ving van hun bezittingen. De concurren tievervalsing in de Europese Gemeen schap is hoog opgelopen. Frankrijk geeft bijvoorbeeld 1,2 miljard gulden aan fok- bedrijven; Duitsland zet tal van boer derijen op de monumentenlijst, waar door de boeren grote voordelen krijgen. Spoedig zou het Centraal Orgaan Zie kenhuistarieven, dat toezicht houdt op de naleving van de bezuinigingsmaatre gelen, hierover richtlijnen krijgen. Het Landelijk Actiecomité zegt nu dat de staatssecretaris de toezeggingen inzake versoepeling nog steeds niet is nageko men. Van personeelsaanvulling is nog niets terechtgekomen. Bovendien wil de staatssecretaris de versoepeling niet au tomatisch voor alle ziekenhuizen door voeren. Dit blijkt, volgens het LAG, uit een brief, die Hendriks heeft gestuurd aan het COZ. Daarin wordt gesteld dat „aan vragen om incidentele tariefverhogin- gen” vanwege de personeelsaanvulling kunnen worden gehonoreerd mits er een goede motivering aan ten grondslag wordt gelegd. Van een algemene verlich ting van de personeelsstop is dus geen sprake, concluderen de actievoerenden. Daar komt nog bij dat deze brief pas op Dit zegt de chef marinestaf, vice- admiraal E. Roest, in de jongste uitgave van het maandelijks orgaan van de ko ninklijke marine „Alle Hens”. Voor de realisering van het vloot-vervangings- plan zal de marine sterk moeten gaan bezuinigen in de exploitatiesfeer. „Het leggen van de nadruk op de vervanging van verouderd materieel betekent echter niet, dat de taakstellende personeelsbe- zuiniging van 20 percent over de komen de tien jaar gepaard zal gaan met een gedwongen personeelsafvloeiing”, zo meent de chef van de marinestaf. Vol gens hem kunnen via natuurlijke af vloeiing en automatisering van materieel reeds belangrijke bezuinigingen worden bereikt. Voorts zal het opleidingspakket van het personeel meer gericht moeten worden en het aantal dienstvakken zal DEN HAAG (ANP). „Onze maritieme surveiliance-taak, de strategie van de crisisbeheersing, ligt op zee en wel op de Atlantische Oceaan. Onze belangrijkste zorg is het op zee houden van de huidige vloot en het zo spoedig mogeljjk vervangen van de onderdelen, die qua bewapening een essentieel deel van de moderne oorlog voering missen. Op dit moment moet ik echter helaas constateren, dat er sprake is van een verminderde effectiviteit. Het verouderde deel van onze vloot is bij crisis beheersing niet in alle facetten inzetbaar en bij escalatie van een crisis ontbreekt 18.48 uur 14.33 uur 6.26 uur en 2.20 uur en Rome. Het treffen van dergelijke maat regelen zou het voortbestaan van het gemeenschappelijk landbouwbeleid in gevaar kunnen brengen, hetgeen voor de zo sterk op export ingestelde Nederland se land- en tuinbouw zeer ernstige ge volgen zou kunnen hebben. Het Eerste-Kamerlid (PVDA) vindt dat de ministers van Landbouw van de EEG-landen bijeen moeten komen om te beletten dat de nationale regeringen op landbouwgebied het „recht” in eigen handen nemen bij gebrek aan beleidsbepaling vanuit Brus sel. Hij heeft - gezien de onrust in landbouwkringen over het EEG-beleid - minister Van der Stee (Landbouw) ge vraagd om bij zijn collega’s aan te dringen om eerder bijeen te komen, dan zij zich eerst hebben voorgesteld (eind september). B Tijdens graafwerkzaamheden zijn naast het gemeentehuis in Ermelo spo ren ontdekt van een dertiende-eeuws aardewerkfabriekje. In de werkput lag een groot aantal scherven, enkele potten en kannetjes. Zon op 5.12 uur onder 20.18 Maan op 21.37 uur onder 11.08 Ctqj u c-g EE sa es Op allerlei plaatsen in het land wor den protesthandtekeningen verzameld. In de loop van deze maand wil het comité die aan Hendriks overhandigen, samen met de handtekeningen die zijn o pge- haald voor en tijdens de landelijke ma nifestatie „Stop de personeelsstop”, op 8 juni jl. in Utrecht. „De uiterst minimale toezeggingen van juni moeten in augus tus worden opgevolgd door een intrek king van de personeelsstop”. Wanneer staatssecretaris Hendriks meent de door duizenden werkers in de gezondheidszorg naar voren gebrachte eis tot intrekking van de personeelsstop te kunnen negeren, zal het LAG tot fellere acties overgaan, zo is van die zijde meegedeeld. „De steun, die de plaatselijke actiecomités nu al ondervin den van de bevolking, zal in de toe komst worden vergroot. De kwaliteit van de gezondheidszorg eist dat er een einde komt aan de bezuinigingspolitiek”.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 2