ADVOCAAT JAMES ST. CLAIR ZOU GEDREIGD HEBBEN MET VERTREK Vuurgevecht tussen Bommeldingen Libanon Israel en in geheel Italië KISSINGER VAN BLAAM GEZUIVERD Bomen in plaats van handelscentrum Onafhankelijk Mozambique economisch afhankelijk van Zuid-Afrika Geen bom in gekaapte trein 99 99 OORLOGSDREIGINGEN TOEGENOMEN Franse president Giscard wil: LEDEN DEMOCRATISCHE BEWEGING GAST VAN ANGOLA-COMITE: BINNEN- EN BUITENLAND 1974 WOENSDAG 7 AUGUSTUS Advocaat Glimlach Senaatscommissie Tass Kissinger Zwartboek I J 1 Nixon verliest steeds meer steun CHARLES SANDMAN van In t L (Van onze correspondent) en er i e n n iet zal gis- i de iver- i aan leien de itge- een Ze aren arna :rde- BELFAST (UPI). Een gekaapte goe derentrein heeft gisteren voor een groot deel van de dag het treinverkeer tussen Ierland en Tlster stil gelegd. Minister Kissinger liet na de kabinets vergadering de waarschuwing horen dat buitenlandse regerngen uit de Waterga- te-crisis geen verkeerde conclusies be treffende de stabiliteit en de koers van het buitenlandse beleid van de Verenig de Staten moeten trekken. De in Raleigh (Noord-Carolinal ver schijnende „News and Observer” bracht gistcen het bericht dat de nresident tot zijn jongste onthulling gedwongen werd door James St. Clair, de advocaat <He zijn belangen behartigt in het Waterga- te-schandaal. Voor het eerst hebben de R«i««en via het officiële persbureau Tass vernomen dat de Amerikaanse president terecht zal moeten staan voor de Senaat. In het bericht werd Nixon zelf aancehaald. die maandag in zijn geruchtmakende ver- k'aring zei dat het een uitgemaakte zaak is dat het huis van afgevaardigden zal beshiHen hem in staat van beschu'diging te stellen. President Nixon legt het nog eens alle maal uit aan zijn ministers van Buiten landse Zaken en Defensie, respectieve lijk Kissinger (links) en Schlesinger. De foto werd gisteren gemaakt voor de on verwachte kabinetsvergadering in Wash ington, waar het gonst van geruchten over Nixons aftreden. ROME. (DPA)— In Italië zijn gisteren weer tal van bomdreigingen ontvangen. De politie vond op 40 km. van Bologna bij het dorp Vergato 80 kilo springstof onder een brug. n e i zs ig n node 1 27 mis het ver een I- is ie lua- oro- Ka- ning ge- lan- ilig- wilt tl te s te iten :ijn. :ht- tige la- te- te te rt- he ng ge te en de ok ht et le ti et a- le e— or- ing Ali De aat sen ter ad. De president heeft overigens zelf al gezegd dat het een uitgemaakte zaak is dat het Huis zal besluiten hem in staat van beschuldiging te stellen. Hij deed dit in zijn verklaring van maandag waarin In de omgeving van Turijn werd in een verlaten huis materiaal gevonden voor aanslagen. De vondst omvatte on der meer verscheidene kilo’s dynamiet. Het Israëlische leger heeft de afgelo pen dagen demonstratief grootscheepse manoeuvres gehouden op de Jordaan- westoever, tot vlak bij de Jordaanse grens, iets wat de laatste jaren niet het geval is geweest. Toch wordt Syrië als de gevaarlijkste bron van een mogelijke nieuwe oorlog beschouwd. De onzekere toekomst, versterkt door interne discussies in Israel over uitlatin gen van de ministers en militairen over het oorlogsgevaar woekeren onder de oppervlakte nu het in het Midden-Oos- ten betrekkelijk rustig is en de aandacht van de wereld op andere vuurhaarden gericht is. Maar alle elementen zijn aanwezig om opnieuw grote crises te kunnen veroorzaken. project zal nog enige jaren op zich laten wachten. De nieuwe president heeft besloten dat een handelscentrum dat ook in het plan was opgenomen, plaats zal moeten maken voor een park om op die manier ook deze wijk van Parijs wat natuurlijk groen te kunnen bezorgen. En door die beplanting hoopt Giscard dan tevens de kosten van het oorspronkelijke project wat te kunnen drukken. Er waren al stemmen opgegaan dat met de modernisatie van het vroegere Hallen-k'wartier de Gaullistische gran deur de portemonnee weer eens wat al te ver uit het oog had verloren. in ons huurlingen WASHINGTON. (UPI en DPA) De Amerikaanse senaatscommissie voor bui tenlandse betrekkingen heeft opnieuw haar vertrouwen uitgesproken in minis ter Kissinger. Dit gebeurt nadat er kri tiek was geleverd op zijn rol in het aftappen van telefoongesprekken van regeringsfunctionarissen en journalisten van 1969 tot 1971. Tegen de achtergrond van geruchten over binnenkort te verwachten onder- handelingen tussen Israel en Jordanië zijn ook oorlogsdreigingen weer toegeno men, zowel wat Syrië als Jordanië be treft. AMSTERDAM. „Het is nogal gebruikelijk bjj de de-kolonisatie van een land dat alle financiële ellende van een vorig bewind op de schouders van het jonge, zelfstandige land worden afgewenteld”, aldus Sietse Bosgra van het Angola-Comité. Op uitnodiging van het Comité zjjn drie leden van de democratische beweging in Mozambique in Nederland om begrip te kweken voor de jonge Afrikaanse staat, die straks de onafhankelijkheid krjjgt na het langdurige Portugese bewind. Er werd door Libanon niets over slachtoffers en schade meegedeeld. Het vuurgevecht werd geleverd bij het dorp je Majidiye, even ten noorden van de Israelisch-Libanese grens. (Van onze redacteur in Parijs) PARIJS. Frankrijks president Gis card d’Estaing heeft zich gisteren over het bebouwingsplan van de vroegere Hallen-wijk in Parijs gebogen waarop zijn voorganger Georges Pompidou zijn persoonlijke stempel had gedrukt. Het was gisteren Nixon niet aan te zien dat hjj zich in de ergste crisis van zijn politieke loopbaan bevindt. Ge bronsd dank zij een vakantie in Cali- fornië, zag hij er ontspannen uit toen journalisten en fotografen werden toege laten tot de zaal waar een onverwachte kabinetsvergadering werd gehouden. BEIROET (AFP en UPI) Een Is raëlische militaire kolonne heeft gister middag getracht het zuiden van Libanon binnen te dringen. Na een vuurgevecht met de Libanese zware artillerie van bijna drie kwartier moesten de Israëliërs zich terugtrekken. Aldus een communi que van het ministerie van Defensie in Beiroet. Kissinger heeft in juli op een emotio nele persconferentie in Salzburg ge dreigd te zullen aftreden als hij niet gezuiverd zou worden van de blaam dat hij opdracht heeft gegeven tot het af luisteren van gesprekken om een eind te maken aan het uitlekken van geheime gegevens die de veiligheid van de VS in gevaar zouden kunnen brengen. Leden van de commissie verklaarden gisteren in Washington dat nieuwe on derzoekingen niets aan het licht hebben gebracht dat de positie van de minister van Buitenlandse Zaken zou kunnen schaden. De democratische senator John Spark man, die is aangewezen als opvolger van William Fulbright als voorzitter van de commissie, zei met nadruk: „Kissingers rol in de afluisterzaak heeft onze inzich ten niet veranderd”. Senator Hubert Humphrey hoopte dat Kissinger aan zou blijven als president Nixon aftreedt. „De rol die hij gespeeld heeft is juist. Hij is voor het land van enorme betekenis”. Senator Fulbright meldde dat de com missie met algemene stemmen heeft be sloten om het vertrouwen in Kissinger te bevestigen. Naar hij voegde er aan toe dat uit dit feit niet mag worden afgeleid dat de commissie ook zijn goed keuring hecht aan de afluisterpraktij ken. „Ik keur dat persoonlijk niet goed en denk dat de commissie dat evenmin doet”, aldus Fulbright. Kissinger negeerde gisteren overigens de herhaald gestelde vraag of hij van mening is dat Nixon moet aftreden, na zijn bekentenis van maandag. „Wanneer de vraag van vrede en oor log opduikt, dan moet geen enkele bui tenlandse regering er de geringste twij fel over hebben dat de Amerikaanse buitenlandse politiek wordt gehand haafd”, aldus Kissinger. Hij voegde hier aan toe dat deze politiek steeds met een brede steun van beide partijen is ge voerd en dat dit zo zal blijven. De minister van Arbeid, Peter Bren nan, verklaarde dat Nixon van oordeel is dat het „constitutionele proces” inzake de „impeachment” zijn voorgeschreven loop moet hebben. Hij zei dat geen van de ministers zijn ontslag heeft aangebo den tijdens het ongeveer twee uur du rende kabinetsberaad. Volgens minister Simon heeft Nixon zijn ministers de verzekering gegeven dat hij nu alles heeft gezegd wat er maar te zeggen is over zijn rol in de Watergate-zaak. De president deed dit in een betoog waarin hij zijn optreden ver dedigde. Het is Israel niet duidelijk aldus meldt onze redacteur in Jeruzalem wat de Arabische landen, en vooral Egypte voorhebben met de Palestijnen. wij willen koste wat kost nieuw bloed vergieten voorkomen. Antonio Pereira Leite, één van de drie, meent dat de bevrijdingsbeweging Frelimo, waarvoor de democratische be weging het pad aan het effenen is, straks een politiek zal gaan voeren waarbij het accent sterk zal liggen op de landbouw en de ontginning van vermoe delijk belangrijke grondstoffenbronnen bij Zambesi. Van de arbeiders in de Zuidafrikaanse goudmijnen is bijna een kwart afkomstig uit Mozambique. Leite zegt te hopen op terugkeer van een groot deel van die mensen, die nu hard nodig zullen zijn om het eigen land op te bouwen „We willen een zwartboek gaan sa menstellen van de meer dan duizend verklaringen van slachtoffers van Pide hij erkende gegevens achter te hebben gehouden. Charles Sandman, een van de meest welsprekende verdedigers van Nixon in de commissie voor justitie van het Huis, is een van de zes republikeinen die zich nu tegen de president hebben gekeerd. In een brief raadt hij Nixon aan af te treden. Volgens Sandman moet het de bat in het Huis, gezien de jongste ont wikkelingen, beperkt worden. Er zijn nog maar weinig Amerikaanse politici die het voor de president opne men. Een van hen is de republikeinse senator Carl Curtis, die in een vraagge sprek voor de televisie gisteren het ook door Nixon gebruikte argument naar voren bracht, dat de misstappen van de president niet „de extreme stap” van een afzetting rechtvaardigen. en DGS, die we tot nu toe verzameld hebben. Het liefst willen we dat een grote groep van dit soort mensen uitge wezen wordt. Dat zou dan tamelijk on democratisch moeten gaan, maar de el lende is dat je op een legale manier, via een proces, op dit moment weinig zou kunnen beginnen tegen de grootste moordenaars onder hen. Het is boven dien in het belang van het land van deze mensen af te zijn, want juist zij zouden in staat zijn nieuwe onlusten te creëren”. De drie democraten zijn van mening dat Frelimo, volgens hen gesteund door een overgrote meerderheid van de be volking, in de toekomst graag hulp zal aanvaarden van „ieder land, mits onder aanvaardbare condities. De Frelimo is erg onafhankelijk wat de buitenlandse politiek aangaat”. De heren dachten niet dat Frelimo akkoord zou gaan met Ame rikaanse bases aan de kust in verband met de „bescherming van de Kaaproute”. „Dat is één van de vele beslissingen die op korte termijn genomen moeten wor den over de toekomst van Mozambique” Nog een enkele, wat triomfante, opmer king wil Leite nog wel kwijt: „Zonder de koloniale oorlogen was er in Portugal geen 25 april geweest...” De verklaring van de Egyptische mi nister van Buitenlandse Zaken Fahmi, vóór zijn vertrek naar Washington dat Jordanië de Jordaanwestoever nooit te rug zal krijgen, maar dat dit door Israel bezette gebied de Palestijnen toebehoort, heeft de toch al troebele zaak niet bepaald verhelderd. Israëlische commentatoren zijn het er niet over eens. Het grote middagblad „Yedioth Achronot” sprak van een schijntegenstelling tussen deze Egypti sche verklaring en eerdere toezeggingen aan koning Hoessein dat Jordanië zal mogen onderhandelen over het terug krijgen van de Westoever. „Uiteindelijk zal Jordanië de Westoever na een refe rendum toch terugkrijgen”, aldus het blad. Radiocommentatoren zagen er ech ter eerder een poging van Egypte in om de PLO aan het lijntje te houden. Evenals de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Kissinger lijken de Egyptenaren nu tegen alle betrokken partijen dat te zeggen wat zij graag willen horen zonder nu zelf direct een standpunt te bepalen. Nu ook de Russen ervoor zijn teruggedeinsd om de PLO officieel te erkennen Arafat werd bij zijn bezoek in Moskou niet door Brezn- jev ontvangen blijft de Palestijnse kwestie voorlopig nog even onduidelijk als zij de laatste maanden geweest is. De Israëlische regering zal en kan daar weinig aan veranderen. Onbekenden brachten gistermorgen vroeg de trein op het traject tussen Belfast en Dublin tot stilstand en dwon gen de machinist de vlucht te nemen. De goederentrein bevond zich toen nog op Iers grondgebied op ongeveer 6 kilo meter van de grens met Noord-Ierland. De Ierse politie neemt naar aanlei ding van een ontvangen anoniem tele foontje aan, dat de overval het werk van het Ierse Republikeinse Leger is geweest. Een onbekende man zei dat de trein vol lag met explosieven. Een on derzoek heeft echter niets opgeleverd. Na ongeveer twaalf uur kon het trein verkeer worden hervat. Deze jurist zou hebben gedreigd af te treden en onenbaar te maken dat Nixon materiaal achterhield dat schadelijk voor hem is. Volgens het blad dat een „hooggeplaatste zegsman in Washington” aanhaalde, had het ultimatum van de advocaat de president gedwongen zelf met het belastende materiaal on de propnen te komen. Het feit dat andere juridische medewerkers van het Witte Huis hadden gezegd dat zij tegelijk met St Clair zouden onstannen. zou hierbij ook een rol hebben gespeeld, aldus de poioiwh ..News a"d Observer”. St. Clair heeft later tegengesproken dat hij met aftreden zou hebben ge dreigd. Het streven van de Congresleiders om zo spoedig mogelijk tot een stemming in het Huis van Afgevaardigden te komen, kan er toe leiden dat de Senaat tot een uitspraak komt vóór de verkiezingen van 5 november. Er wordt dan onder meer gestemd over alle 435 zetels van het Huis van Afgevaardigden en over een derde van de 100 zetels van de Senaat. Voor vele Congresleden kan hun houding tegenover de Watergate-raak van grote invloed zijn op hun politieke toekomst. Om een afzetting door de Senaat te voorkomen moet Nixon de steun hebben van 34 van de 100 senatoren. Een week geleden circuleerde nog een lijst met de namen van 36 senatoren die bereid zou den ziin tegen Nixons afzetting te stem men. Van hen zouden na Nixons beken tenis zeker vijf van mening veranderd zijn. Gouverneur Ronald Reagan van Ca’i- fornië die beschouwd wordt als een bnlaneriilre renuhlilreinse geeadwd0 voor het presidentschap bij de verkiezingen in 1976. heeft Nixon aeadviseerd ten ruw- staan van het Huis van Afgevaardigden schoon srhin te waf het Woto’’- sate-schandaal betreft. Tot dusver stond T?opcrpo rvd achter de nresident. Rea?ftn ging niet zo ver dat hij Nixon aanraadde af te treden. Leite voorspelt dat de wereld geschokt zal zijn als eenmaal de geheime dossiers van de Pide en DGS (Portugese geheime politie) zullen worden geopend'. Hoewel in Portugal zelf een openbaar onderzoek wordt ingesteld vaar de activiteiten van Pide- en DGS-mensen daar, is dat in Mozambique nog niet mogelijk geweest. Glimlachend onderhield hij zich met zijn ministers van Buitenlandse Zaken en Defensie, Kissinger en Schlesinger. Vice-president Gerald Ford die een reis heeft uitgesteld om het kabinetsberaad bij te wonen, zag er even ontspannen uit als Nixon. Het was de eerste bijeenkomst van de Amerikaanse regering sinds II juli. Er was geen agenda. Waarnemers hadden de mogelijkheid geopperd dat Nixon het advies van zijn ministers wilde horen, nu er uit het Congres steeds meer druk op hem wordt uitgeoefend om af te treden. Volgens Minister van Financiën Willi am Simon was het kabinetsberaad hoofdzakelijk gewijd aan het „overheer sende probleem van de inflatie”. De president had daarbij gezegd dat hij wegens de „Watergate-tragedie” niet de andere problemen van Amerika kon vergeten en dat hij zich wilde wijden aan de oplossing van de financiële vraagstukken voor alles dat van de in flatie. „Weet u, wij hebben hier ook een land te besturen”, voegde minister Si mon hieraan toe. Simon zei dat niemand van de rege ring de president heeft gevraagd af te treden. Nixon had op zijn beurt ook de ministers niet om steun gevraagd, omdat zij allen vastbesloten zijn aan zijn kant te blijven staan, aldus Simon. Verder had Nixon nog eens gezegd dat hij niet zal aftreden. dam doorgezet. Onder hun bewind was het beleid gericht op dienstverlening aan de buurlanden en Mozambique zit er nu mee. De drie leden van de democratische beweging van Mozambique, twee advo caten en een econoom, onderschrijven Bosgra’s uitspiaken. „We kunnen ons economisch geen breuk met Zuid-Afrika permitteren, maar politiek kunnen we een barrière vormen tussen Zuid-Afrika en de rest, samen met Angola. Het is echter wel zaak dat de onafhankelijk- heidsaffaire nu zo snel mogelijk wordt afgewikkeld. Rechtse groeperingen in ons land, voornamelijk blanken, huurlingen en een deel van het leger, zijn in eerste instantie zo verrast door het besluit van Portugal om zich van de koloniën te ontdoen, dat zij nog geen echte tegenac ties op touw hebben kunnen zetten. En Aan de uitvoering van dit miljoenen project waarin ook de constructie van een enorm museum voor moderne kunst is voorzien en waaraan president Pompi dou zijn naam al had verbonden, is al begonnen. De voltooiing van het gehele WASHINGTON, (DPA, Reuter en AFP). Alle tien republikeinen in de commissie voor justitie van het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden, die onlangs tegen de aanbe veling om Nixon in staat van be schuldiging te stellen stemden, hebben verklaard dat zij nu van ge dachten zijn veranderd. De leiders van de republikeinse fractie in het huis zijn het er giste ren over eens geworden, dat de president na zijn bekentenis, van maandag moet aftreden. Dit ver klaarde afgevaardigde John Ander son na afloop van een bijeenkomst van republikeinse voormannen. John Rhodes, fractieleider van de republikeinen in het Huis zei dat hij voor afzetting van de president zal stemmen. Het debat in het Huis over een in staat van beschuldiging stellen van Nixon moet op 19 augustus begin nen. De plaatsvervangende leider de democratische fractie, Tho mas O’Neill, heeft voorspeld dat de president op de stemmen van niet meer dan 75 van de 435 leden van het Huis kan rekenen. In het Huis hebben 248 democraten en 187 re publikeinen zitting. Het opperbevel in Jeruzalem heeft bekendgemaakt dat een Israëlische pa trouille gisteren het zuiden van Libanon is binnengedrongen om vier dorpelingen die eerder op de dag door gewapende infiltranten uit Libanon gevangen waren genomen te bevrijden. Daarin was de patrouille geslaagd en bovendien had men nog zes Libanezen die de ontvoe ring hadden uitgevoerd als gevangenen mee kunnen nemen. De dorpsbewoners waren afkomstig uit het door Israel bezette gebied ten zuiden van het Liba nese dorp Majidiye. Bij het vuurgevecht met de Libanese artillerie heeft de pa trouille geen verliezen geleden, aldus het Israëlische opperbevel. Bosgra: „In al die jaren heeft Portu gal heel wat uit Mozambique wegge sleept en deels ten gevolge daarvan heeft Mozambique altijd al een negatie ve betalingsbalans gehad. Portugal zal met de machtsoverdracht ook wel het een en andf aan schulden aan Mozam bique willen overdoen. Zo is er een immense dam gebouwd, de Cabora Bas- sa-dam. Die dam moet energie gaan produceren om betaald te kunnen wor den. In Mozambique is voorlopig nog heel weinig energie nodig; tachtig per cent ervan zal waarschijnlijk naar Zuid- Afrika gaan, waarmee dan 8 percent van de Zuidafrikaanse energiebehoefte wordt gedekt”. „Maar men wilde in Mozambique die dam helemaal niet. Men vroeg zich af wat men ermee aan moest, omdat er geen energie althans nauwelijks nodig is. De Portugezen hebben die

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 3