Nieuwe president moet vertrouwen van Amerikaans volk terugwinnen ■f Twaalf vice-presidenten werden president k OR ium) (Van onze redactie buitenland) ƒ155) Onbekend Transacties ur. Conservatief K tar be- s a.s. de 61-jarige Gerald Ford mag dan geen groot en verlicht denker zijn met zijn ietwat padvinderachtige voorkomen, hij heeft een verreikende er varing in de Amerikaanse politiek en is een keihard werker. De 38ste president van de Verenigde Staten, Gerald Rudolf Ford, is een atletische figuur die vroeger een ster in de rugbyploeg van de Univer- siteit van Michigan was. Dit was reden voor wijlen oud-president Lyndon Johnson om eens smalend over Ford op te merken dat hij te lang rugby zonder valhelm had gespeeld. Vertrouwelingen van Nixon deelden blijk baar ook in die mening, want na Fords benoeming als vice-president op 13 oktober 1973, merkten zij op dat hij „niet echt intelligent” was. Maar >om) dag) eur. Gerald Ford met zijn vrouw Betty bij de tuin van hun huis in Alexandria. sm. I tar be- om Nixon zich naar de politieke top terug vocht. end Footballspeler voor het Michigan Vmvexsiu Team in in34. Thomas Jefferson John Tyler Andrew Johnson iige 'om Harry S. Truman Lyndon B. Johnson :ar- Beëdiging als 40ste vice-president der Verenigde Staten door opperrechter Warren Burger in december 1973. tulo of inemer ;nd dat anmel- 15 en )0 uur. erwijs- plicht- it kan /orden lorna r ter tuig- cties verge- i) ook itor Deze situatie herhaalde zich bij Millard Fillmore, die na een jaar de over leden Taylor opvolgde. Dat was in 185#. De moord op Lincoln in 1865 bracht Andrew Johnson aan het roer. Een omstreden man. want in 1868 werd tegen hem de impeachment-procedure ingesteld, die echter door de Senaat werd ver worpen. In de historie van Amerika hebben twaalf vice-presidenten het tot president gebracht, maar in vier gevallen was daar een moord voor nodig. De eerste was John Adams, die van 1789-1797 de tweede man was voordat hij in dat laatste jaar tot president werd gekozen. Zijn opvolger Thomas Jefferson volgde deze lijn. De derde was Martin van Buren, die van 1837-1841 het hoogste ambt be kleedde. Zijn opvolger William Harrison ging al na een maand dood, waardoor vice-president (VP) John Tyler aan de macht kwam. tussen i/havo/ i-Z. MD- ling ing) iEN ,af’ >ei- pakket week 18.45- liet .30- !Sti- ge- ge- het we de sm. igen ktie ren, :ing die Ford ontmoette Nixon voor het eerst in 1948 en in 1968 steunde hij Nixon al vroeg, vooral op het terrein van de kernbewapening. „Wij moeten voorbe reid zijn”, verklaarde Ford toen. „Wij moeten ook d« overtuigin* MtXxec onze kracht te gebruiken”. Richard M. Nixon Zijn onwankelbare steun voor colle ga's heeft Ford veel dankbaarheid ver worven en zijn flair voor overreding en openheid bezorgde hem menig stem in het huis vdn afgevaardigden. Ford leeft al even conservatief als zijn politieke overtuigingen weergeven. Een van de weinige luxes die hij zich tot voor kort veroorloofde was een ochtend- duik in het verwarmde openluchtzwem bad bij zijn huis in Alexandria, in de staat Virginia. De nieuwe president heeft vier kinde ren: Michael, die 23 is en op een semi- Chester A. Arthur heeft ook al korte tijd van zijn VP-schap kunnen genieten, want in 1881 moest hij de taak van de eveneens vermoorde Garfield overnemen. Tot 1885 was hij president. Theodore Roosevelt was in 1901 de runningmate van McKinley, die in datzelfde jaar ook al door kogels werd geveld. Roosevelt bekleedde het ambt tot 1909. Een natuurlijke dood stierf in 1923 president Har ding, waardoor VP Calvin Coolidge zes jaar lang het land kon regeren. De tiende was Harry Truman, die in 1945 het jaar van zjjn verkiezing de overleden Delano Roosevelt opvolgde. H(j was tot 1953 president. In dat jaar werd Richard Nixon de rechterhand van Eisenhower. Dat zou hij acht jaar blijven. Het presidentschap lokte, maar hij werd in 1961 verslagen door John F. Kennedy. Deze werd twee jaar later vermoord, waarna Lyndon B. Johnson in het Witte Huis kwam. Daar zou hij tot 1969 blijven. Dat was het jaar dat narie studeert; John, een 21-jarige stu dent op de universiteit van Utah, en twee kinderen op de middelbare school, Steven en Susan, respectievelijk 17 en 16 jaar oud. Toen Nixon Ford benoemde, dachten cynische tegenstanders dat hij zijn af zetting zou voorkomen door de loyale en „beperkte” Gerry als vice-president te kiezen. Thans is Ford echter in Nixons plaats gekomen en rust op zijn brede schouders de taak het vertrouwen van het Amerikaanse volk in de president geheel te herstellen. GERALD FORD Toen Ford gekozen werd om de ambts termijn van de af getreden vice-presi dent Spiro Agnew vol te maken, was hij nog voor velen een vrij onbekend fi guur, zelfs na 25 jaar in de politiek werkzaam te zijn geweest. De rugby-ster van Michigan was een goed leider maar bezat weinig humor, geen duidelijke ex centriciteiten, en oogste slechts weinig publiciteit. Sindsdien heeft hij zich nog steeds niet als een kleurrijke figuur ontpopt, maar voor veel Amerikanen heeft hij een „image” van integriteit die bij Nixon al lang zoek was. Toen hij als vice- president beëdigd werd, zweeg hij over zijn eigen overtuigingen en hield zich loy aal aan het beleid van Nixon, vooral op het gebied van defensie en buitenlandse zaken. Maar hij vermeed voorzichtig be smeurd te raken met de modder van het Watergate-schandaal. Zijn uitspraken over Watergate waren weliswaar loyaal tegenover Nixon, maar als men nauw keurig onderzoekt dan blijft hij toch neutraal. In januari van dit jaar zei Berichten over onregelmatige finan ciële transacties, die vlak na Fords be noeming circuleerden en een getuigen verklaring van een verkiezingsfonds- functionaris hierover, gaven aan dat Ford geen beeld van pure onschuld was, maar zijn „overtredingen” bleken zo mi nimaal. vooral vergeleken met die van Agnew en Nixon, dat zij nooit een belemmering vormden voor zijn be krachtiging als vice-president door het congres. Ford zou namelijk in de verkiezingen van 1970 voor zijn zetel in het huis van afgevaardigden ongeveer 30.000 gulden Ford dat hij van harte hoopte dan het Witte Huis de toen aangekondigde „ope ratie openhartigheid” met kracht zou voortzetten. Ook heeft hij verklaard dat hij dacht dat Nixon niet af gezet kon worden op grond van de beschikbare gegevens; maar dat was vóór Nixons dramatische onthullingen aan het begin van deze week, en men mag aannemen dat Ford ook niet zeker geweten had dat Nixon opzettelijk gegevens had verdoezeld. aan giften ontvangen hebben voor zijn campagne, zonder deze officieel te rap porteren, zoals de wet vereist. Maar over het algemeen is Fords reputatie nog altijd onaangetast. Gerald Ford werd op 14 juli 1913 geboren in Omaha en ontpopte zich als een uitstekende rugby-speler. Hij wees aanbiedingen voor contracten bij de top clubs Detroit Lions en Green Bay Pack ers van de hand en gaf les in rugby op de universiteit van Yale om zijn studies in de rechten te bekostigen. Nadat hij tijdens de tweede wereld oorlog in de Amerikaanse rparine had gediend, kreeg hij een zetel in het huis van afgevaardigden door de rechtse re publikein Bartel Jonkman in 1948 te verslaan en vertrok Ford naar Washing ton, drie maanden na zijn huwelijk met Elizabeth Bloomer, een ex-mannequin. Vijftien jaar lang werkte Ford toen aan zijn politieke carrière van de repu blikeinse partij. Tijdens zijn ambtstermijn als fractie voorzitter van de republikeinse minder heid in het huis van afgevaardigden, haalde Ford zich de vijandschap van de toenmalige Johnson op de hals door zijn felle kritiek op Johnsons beleid in de Vietnam-oorlog. Beantwoording van vragen voor de Senaatscommissie in Washington. Deze afbeelding verscheen in- het ok tobernummer van Newsweek, die de tekening van Haynie had overgenomen uit de Louisville-Courier-Journal. „Ik moet echter nog steeds gebonden blijven door mijn besluit over deze ge luidsbandjes”.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 13